Succesrijke lancering van Amerikaanse ruimteraket vandenbruele itadio de koek weerbericht hoogwater zon- en maanstanden De levensloop van John Clenn De toestand in N.-West-Duitsland vragen over dijkverhoging Adenauer over de kwestie Berlijn het weer EERSTE BLAD föhn Glenn vloog driemaal om de aarde in 5 uur en 15 minuten jne was is belangrijk voor U eerste en kostbaarste kleren zijden shawl, blouses en pull- zoals dacron, orlon en dralon. no-iron overhemden van Uw r voor zijn. Gelukkig hebt U van CORALWant moderne wat U met zorg wilt wassen. een wonder van zachtheid. AL de samenstelling, die U helpt jte was te maken. vitte weelde van schuim. U voelt rbaasd zijn hoe lang het donzige weldaad voor het goed. Vergeeld voorschijn. De vezel houdt zijn leuren worden weer levendig als an een wasmiddel dat werkelijk ddel voor alles wat U met zorg ONZICHTBAAR STOPPEN KOUSENREPARATIE Terneuzen, Noordstraat 45 Tel. 2546 - Brouwerijstr. tallen guldens! OMB1NATIE ïl. snelkoker deaal elektrisch fornuis :eer laag bedrag ilaatst en aangesloten, de lengte van 10 m rele tientallen de meest moderne en trischl 58.- JITINO GRATIS! ale snel-kookpfaat en drie aluminium etijzeren braadpan, t de prijs f 384.-) BURS TIL (OflSO) 4891 Frankertae bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— pei week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5529 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikaanse astronaut lt-kolonel John Glenn heeft er dinsdag voor gezorgd, dat de Verenigde Staten weei meetellen in de „ruimtewedloop" met de Russen. In een Mercury-cabine beschreef hij drie banen om de aarde en landde vijf uur en een kwartier nadat *hij met een draagraket van het type Atlas van de basis Cape Canaveral in Florida was gelanceerd, op 210 mijl ten noordwesten van het eiland Porto Rico in de Atlantische Oceaan. Daar werd hij met cabine en al aan boord gehesen van de Amerikaanse torpe- dobootjager „Noa", die zich op 6 mijl afstand bevond toeivde cabine in zee terecht kwam. Het kostte de ruimtevaar der enige moeite om het ruimtevoertuig te verlaten, doordat het openen van het bovenluik niet volgens plan verliep. Hij besloot toen ge bruik te maken van een springlading die voor even tuele noodgevallen was aangebracht. Uit het eerste medische onderzoek aan boord van de „Noa" bleek, dat de toe stand van Glenn uitstekend was. Zijn stemming had onder de tegenslagen niet geleden. De moeilijkheden met het ver laten van de cabine waren name lijk niet de enige die hij op zijn tocht moest verwerken. Nadat hij ongeveer eenmaal om de aar de was gevlogen, bleek dat de automatische besturingsinstal- latie niet goed funcioneerde, waardoor het ruimteschip heen en weer slingerde. Dit bracht o.a. met zich mee, dat er meer brandstof werd verbruikt dan was voorzien. Daarop nam Glenn de besturing gedeeltelijk zelf over, hetgeen hij voor de rest van zijn vlucht volhield. Hoewel de vlucht van Glenn in vergelijking met die van de Rus Gherman Titov die ze ventien maal om de aarde vloog betrekkelijk kort was, wordt Glenn's prestaties in de Verenig de Staten niet minder groot ge noemd, omdat hij twee-derde van zijn tocht gedeeltelijk zelf de besturing in handen had, ter wijl Tiaov's ruimtevoertuig de Wostok 2 geheel van de aarde af werd geleid, met uitzondering van een korte periode, toen Ti- De kop van het ruimtevaartuig maakt zich los van de laatste trap van de draagraket (Inzet: I.t.-kolonel John Glenn.) Noord#traat 102 - Telefoon tltt Terne uien meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Vrij zonnig. Droog weer met zonnige perio den. Over het algemeen zwakke wind tussen noord en oost. De zelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. WOENSDAG 21 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 3.05 3.40 4.20 4.30 n.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 DONDERDAG 22 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.35 3.56 4.10 1.31 4.50 5.11 5.00 5.21 ZON op onder Febr. 7.45 18.04 7.43 18.06 M 7.41 18.07 MAAN op onder 20.09 21.13 22.17 8,11 9.02 9.22 De thans 40-jarige luitenant kolonel der Amerikaanse mari ne John Glenn is een krachtig gebouwde man met roodachtig haar, groene ogen en een gelijk matig humeur. Hij werd in 1942, dus op 20-jarige leeftijd, cadet van de school der Amerikaanse marine-luchtmacht en sindsdien is het gevaar vrijwel niet van zijn zijde geweken. In de tweede wereldoorlog be vocht Glenn de Japanners bo ven de Grote Oceaan. Hij vol bracht vijftig vluchten met een jachtbommenwerper. Begin 1950 was hij opnieuw als oorlogsvlie ger in de lucht, nu boven Ko rea. Gedurende de Koreaanse oorlog volvoerde hij honderd vluchten. In de laatste negen dagen van deze oorlog schoot hij drie vijandelijke jagers van Russische makelij ..Mig's" omlaag. Glenn, de oudste van dezeven Amerikaanse ruimtevaarders-in- spe, die sinds april 1960 in op leiding zijn, is houder van zes oorlogsonderscheidingen, n.l. 5 „Distinguished Fying Crosses" en een speciale medaille van de luchtmacht. Het was een grote bron van voldoening voor hem, toen hij werd aangewezen voor het ma ken van de eerste volledige Amerikaanse vlucht rondom de aarde. Glenn stond realistisch tegen over de door hem te volbrengen ruimtevaart, waarvoor hij ge ruime tijd is opgeleid. „Als je niet weet, wat je te wachten staat, reageer je als de leden van de Oebangi-stam in Midden-Afrika, die overal ge vaar in zien en in de lucht sprin gen van schrik bij het geluid van een blad. dat beweegt. Wat de ruimtevaart betreft kan worden gezegd dat slechts zeer weinigen weten, wat hier eigenlijk aan vastzit en zij zijn niet bang". De gelijkmatige, opgewekte en optimistische Glenn is Pres byteriaan en hij neemt zijn geloof ernstig. Toen hem werd medegedeeld dat hij in aanmer king kwam om als ruimtevaar dei te worden uitgekozen, meen den hij en zijn vrouw Anna dat er mogelijk godsdienstige be zwaren konden bestaan tegen het maken, door een mens, van een reis door het heelal. Zij raadpleegden hun vriend en zie- leherder, de predikant Frank Erwin, die hen op dit punt ge rust stelde. Glenn werd 29 november 1961, de dag waarop de chimpansee ,Enos" in een Mercury-ruimte- cabine twee maal om de aarde cirkelde, aangewezen voor de eerste vlucht van een Amerikaan om de aarde. Zijn eerste reactie was: „Daar ben ik bijzonder blij om". Glenn heeft twee kinderen, de 14-jarige John David en de 13- jarige Carolyn. Na zijn diensttijd in Korea werd hij invlieger bij de marine. In 1957 kwam zijn naam met grote koppen in de krant, toen hij als eerst het traject tussen Los Angeles en New York snel ler dan het geluid aflegde. Dil geschiedde met een vlucht, per ..F-8"-straaljager, waarmede hij de afstand van Los. Angeles naar New York in 3 uur en 23 minuten aflegde. Later kwam Glenn nog eens, en toen op geheel andere wijze, in het nieuws, toen hij 25.000 dollar won door deelneming aan een televisieprogramma, waar bij de deelnemers de naam van ten gehore gebrachte liedjes moesten noemen. tov de handbesturing beproefde. Nadat de vlucht ettelijke ma len was uitgesteld ook op de dag van de lancering moest het vertrek als gevolg van enige storingen enkele keren worden opgeschort verhief de draag raket van het type-Atlas zich om 15.47 uur (Ned. tijd) van de ba sis Cape Canaveral. In de kop van de raket bevond zich de ruimtecabine „Vriendschap 7", waarin de 40-jarige It.-kolonel van de marineluchtvaartdienst op een bed vastgebonden lag te midden van talloze instrumenten. Glenn, die via de radio voort durend contact had met 'n reeks waarnemingsposten in de landen die hij overvloog, liet weten dat hij de reusachtige versnelling goed doorstond. Hij ondervond toen een druk die zeven en half maal zo groot was als de zwaartekracht. Ook van de daarna optredende toestand van gewichtsloosheid, waarin hij gedurende vier uur en 27 minu ten verkeerde, ondervond hij geen hinder. Artsen die vanaf de aarde zijn hartslag, bloeddruk e.d. controleerden, kwamen tot dezelfde conclusie. De eerste baan die de ruimte- cabine beschreef, liep over een lijn van Mauretanië naar Kenia, over Afrika, het westelijke deel van Australië en het Mexicaanse stuk van Californië. De volgende twee banen liepen telkens iets zuidelijker wAl Afrika betrof en iets noordelijker wat de rest van het traject aanging. Op zijn derde ronde stelde Glenn boven de Verenigde Staten zijn drie remraketten in wer king. De sensatie van de terug keer in de dampkring, die met een hitte-ontwikkeling tengevol ge van de wrijving van 3.000 gra den gepaard ging, ontlokte Glenn de uitroep: „Jongens-nog-aan-toe, het is hier een echte vuurbal." Bij de nadering van het lan dingsgebied ontvouwde zich een grote parachute, die de snelheid verder afremde. Met een vaart van ongeveer 32 km/uur kwam de cabine om 20.43 in zee terecht De torpedo'oootjager „Noa", die de „Vriendschap 7" eerst met radar en later met het blote oog had waargenomen, legde op volle kracht de zes mijl naar de lan dingsplaats af. Achttien minuten nadat de cabine het water had geraakt, werd zij aan boord van de „Noa" gehesen. Glenn die zich toen nog in de cabine be vond, meldde dat hij zich uitste kend voelde. Toen het bovenluik met behulp van een springlading was ver wijderd, kon de ruimtevaarder de cabine verlaten, waarin hij om 12.03 uur had plaats genomen. Na een eerste medisch onder zoek aan boord van de torpedo- bootjager werd hij overgebracht naar het vliegdekschip ..Ran dolph", dat aanvankelijk dé op dracht had gehad de ruimtecabi ne te bergen. Dit plan had ech ter niet kunnen worden uitge voerd, doordat de „Vriendschap 7" dichter bij de „Noa" in zee kwam. Glenn zou later met een straal vliegtuig naar het Britse Baha- ma-eiland Grand Turk worden overgebracht voor uitvoerige medische onderzoekingen. Maan dag of dinsdag zal hij naar Washington gaan, waar hem een triomfale ontvangst ten deel zal vallen. PRINSES IRENE NAAR OOSTENRIJK H. K. H. Prinses Irene is maandagavond naar Oostenrijk vertrokken, waar ze te Sankt Anton in gezelschap van Prinses Beatrix enige tijd zal skiën. Op 1 maart zullen de Prinsessen het operabal in Wenen bijwonen. De Tweede-Kamerleden de heren Mellema en Albering hebben de minister van Verkeer en Water staat gevraagd of er voor hem geen aanleiding is met nog meer spoed dan tot dusver over te gaan tot uitvoering van de verhoging van die dijkvakken, waarvoor be- stekklare plannen bestaan. Zij wijzen in dit verband op de 16 februari bijvoorbeeld langs het dijkvak kop AfsluitdijkHarlin- gen gemeten vloedstand van 3.44 meter en golfoploop van 6.45 meter bij een dijkhoogte van 6,50 meter en op de dijkdoor braak bij Schiermonnikoog. Deze kamerleden vragen ook om een overzicht van de in uit voering zijnde dijkverhogings werkzaamheden en van die welke in de loop van dit jaar zullen worden aangevangen. NEDERLANDSE KUSTVAARDER AAN DE GROND De Nederlandse kustvaarder „Alberta" (278 brt) die als thuis haven Groningen heeft, is bij Barsebackcham in Zuid-West- Zweden aan de grond gelopen. Het schip was op weg van He reoy naar Barsebackcham. Terwijl de gewone gang van zaken in het grootste gedeelte van Hamburg zich dinsdagoch tend had hersteld, vatte men in de rampgebieden van Wilhelms burg en in het „oude land" ten zuiden van Stade het oprui- mingswerk aan Voorrang heeft het bergen van lijken en ka davers om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Reeds maandag waren duizen den geëvacueerden in de behou den gebleven woningen in de wijk Wilhelmsburg terugge keerd ofschoon de stroom- en gaslevering 'daar grotendeel') nog ontbreekt. Hefschroefvlieg- tuigen blijven de nog geïsoleer de mensen van voedsel, water en medicamenten voorzien en spiritus om te koken. Sommige boeren in het land bouwgebied bij Hamburg wil den zich niet laten evacueren. Zij hadden de stoelen bovenop tafels gezet en wachtten het terugtrekken van het water af. Het verkeer in Hamburg in zuidelijke richting over de Elbe- bruggen levert nog steeds grote moeilijkheden op. De enige bruikbare weg is bijna voort durend geblokkeerd. Daar ver dringen zich behalve de auto's van de bergings- en verplegings diensten de vrachtwagens voor het goederenverkeer naar de haven en honderden geëvacueer den die naar hun woning terug willen keren. Op de dijken zijn een duizend tal kadavers opgeruimd. Het treinverkeer met Ham burg is ook nog steeds zeer be perkt. Aan de westkust van Slees- wijk-Holstein maakt de oude spreuk: „Wie niet dijken wil moet wijken", opnieuw opgang. (Honderden polderbewoners moesten hun boerderijen ver laten omdat de dijken niet te vertrouwen bleken te zijn. Thans wordt de vraag naar voren gebracht of het eigen be heer van de dijken door de wa terschappen van de afgelopen eeuwen thans niet als in ge breke gesteld beschouwd moet worden. Het verbondsbestuur van de N.V.V. deelde mede aan de Deutsche Gewerkschaftsbund te Düsseldorf het volgende tele gram te hebben gezonden: „Be gaan met het leed dat u heeft getroffen stellen wij en de bij ons aangesloten bonden ƒ25.000 te uwer beschikking". VERMISTEN IN HAMBURG In het overstromingsgebied van Hamburg stonden dinsdag middag 316 mensen als vermist genoteerd. Men vreest evenwel, dat dit niet alle vermisten zijn. In de drooggevallen gedeelten worden veel ratten waargeno men. Met de bestrijding is een begin gemaakt. HET DODENTAL IN DE DUITSE BOCHT Dinsdagavond waren in Ham burg 253 doden geborgen en in de overige overstroomde gebie den in Noord-West-Duitsland 19. Meer dan 300 inwoners van Hamburg en 30 mensen in Ne- der-Saksen worden nog vermist. In Bremen zal donderdag en in Hamburg maandag een officiële rouwdag worden gehouden. Geen wederzijds bindende onderhandelingen met de Sowjet-Unie openen De Westduitse bondskanselier Adenauer, heeft dinsdag in Bonn gezegd dat de peilingen in Moskou over de kwestie-Berlijn, die door de Amerikaanse am bassadeur Thompson worden verricht, spoedig zouden moe ten uitlopen op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West. Ade nauer zei te menen dat Thomp son zich niet eindeloos met de kwestie-Berlijn moest bezig hou den en dat het misschien nuttig zou zijn een pauze te houden en daarna een ministersconfe rentie. Adenauer zei dat West-Duits- land geen bilaterale onderhan delingen met de Sowjet-Unie be hoort te openen wanneer hier mee niets valt te bereiken. Er HET BEGIN VAN SPANNENDE UREN Astronaut John Glenn begeeft zich in de capsule voor zijn vlucht om de aarde. bestaat geen reden te denken dat Chroesjtsjov bereid zal zijn aan West-Duitsland meer toe ie staan dan aan de Westelijke mogendheden, aldus Adenauer. Dc besprekingen met De Gaulle, die verleden week in Baden-Baden zijn gehouden, noemde Adenauer een succes. Hij zei dat was overeengekomen dat de voorgenomen Europese politieke eenheid geen macht zal uitoefenen over de bestaan de economische gemeenschap pen de gemeenschappelijke markt, Euratom en de Kolen- en Staalgemeenschap). De ont wikkeling van de gemeenschap pelijke markt zou op geen en kele manier worden beïnvloed. POKKEN Het aantal pokkengevallen in het district Monschau aan de Duits-Belgische grens is tot ne gen gestegen doordat twee reeds ter observatie in het ziekenhuis van Simmeruth opgenomen per sonen inderdaad aan pokken ble ken te lijden. Eenendertig con tactpersonen van de twee nieu we gevallen zijn in Monschau en Echweiler in quarantaine ge steld. Verkoudheidsbacillen zijn als ce dood voor ca(a,th en L |Qj Dit doosje betekent: brotektie tegen infektie MIJNWERKERS STAKING IN FRANKRIJK BEËINDIGD De staking onder de tweedui zend mijnwerkers van het gebied bij Decazeville in midden-Frank rijk, die op 19 december was uit gebroken, is dinsdag beëindigd. l>e mijnwerkers waren in staking gegaan uit protest tegen het slui ten van mijnen door de regering. Op 5 februari waren twintig mijnwerkers een hongerstaking begonnen, waardoor enigen van hen in ernstige toestand in het ziekenhuis terecht zijn gekomen. Door een exploitatietekort van 13 miljoen nieuwe francs pei jaar zag de Franse regering zich gedwongen mijnen te sluiten. De regering had de mijnwerkers een ontslag met drie maanden salaris en twee jaar 90 procent van het salaris toegezegd. Verleden week heeft de regering aanvullende maatregelen goedgekeurd. De mijnwerkers hebben nu naar aan leiding hiervan besloten het werk te hervatten. DROOG WEER Het hogedrukgebied boven het continent en de Britse eilan den breidt zich momenteel naar Scandinavië uit. Tussen dit hogedrukgebied en een naar Rusland wegtrekkende depressie is koude lucht uit het Poolge bied in beweging gekomen. Deze lucht, waarin de tempera turen aanzienlijk beneden het vriespunt komen, stroomt in de richting van Oost-Duitsland en Polen. Voorlopig kan ze echter ons land niet bereiken. Wel draait de wind naar noordoost tot oost, maar blijft over het al gemeen zwak. Daarbij zal iets drogere lucht aangevoerd wor den, waardoor de opklaringen zich ook over het zuiden van het land zullen uitbreiden. De temperaturen komen overdag op een iets lager niveau. De regenkansen zijn de eerst komende dagen gering.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1