Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord KLOOSTERBALSEM AGENDA AXEL ZAAMSLAG AMERIKAANSE RUIMTEVLUCHT OPNIEUW UITGESTELD De ongeregeldheden in Brits-Guyana Niet Glenn meer Geen afwijkingen E E. G.- TOPCONFERENTIE IN MAART HULST ONRUST IN IRAK? Regeringstroepen slaags met leden van Koerdenstam HET ONDERWIJS VOOR PAPOEA'S IN NIEUW-GUINEA KUS GEEN MISDAAD Het Frans-Algerijnse overleg. Weer pokkenslachtoffers in West-Duitsland. Indisch protest bij Japan De invoer van suikerhoudende produkten Incident aan Algerijns-Marokkaans gr®s Lichte aanrijding. Tijdens de zaterdagmiddag- markt parkeerde de Belg F. D. uit Rouselaore zijn auto op het Marktplein. Toen hij een twintig tal minuten later terugkeerde had de automobilist J. van F. uit Terneuzen zijn wagen er zo vlak tegenaan geparkeerd, dat de Belg niet weg kon rijden. Toen hij toch probeerde met wat voor- en achteruit te manoeuvreren om voldoende ruimte te krijgen, raakte hij even de auto van Van F. De politie constateerde zeer lichte schade aan de auto van Van F. en maakte tegen beide automobilisten proces verbaal op. Auto in de sloot. Gisteravond omstreeks 6 uur reed F. de R. van Sluiskil met zijn Goggomobiel via Axel in de richting Huist. Voorbij Kijkuit raakte hij door een kleine on achtzaamheid van de weg af en kwam in de sloot terecht. Met behoorlijk materiële scha de werd het auto'tje naar een garage gesleept. Vergadering G. M. V. Vrijdagavond sprak in het jeugdgebouw der Geref. Kerk, na opening door de voorzitter, de heer K. Riemens, ds J. Meilof van XJsselmonde over het onderwerp ,.Wat zegt de Schrift over loon arbeid?" Spr. begon met te wijzen op de slavenarbeid in de oude tijden, toen er ook wel sprake was van een zich verhuren voor werk, zo dat er toen eigenlijk van loonar beid geen sprake was. In de mid deleeuwen heerste er, tengevolge van het gildewezen,rust in de Joonsector. De Franse revolutie gaf geen vooruitgang voor de arbeider, daar deze gevolgd werd door de machtspositie van het liberalisme met haar leuze laissez faire, lais sez aller", hetgeen voor de arbei der verwoestend werkte. Hierop ontstond de marxistische reaktie. Het christendom ging te laat tot daden over, hoewel dr Kuijper reeds in 1896 het werklieden-pen sioen propageerde, ds Sikkel 'voor een arbeidersorganisatie pleitte en prof. Geesink opkwam voor overleg tussen werkgever en werknemer. De sociale voorzieningen zijn een zegen, hetgeen nu algemeen wordt ingezien. Vroeger hadden -■'eel patioons en arbeiders hier tegen bezwaar, omdat ze direkt loon wilden en de sociale voorzie ningen zagen als een uitgesteld loon. 3n de Bijbel was er reeds bij de arbeidsverhouding Jacob—Laban sprake van loon Ook de Moza ïsche wetten en Deut. 24 15 wij zen daarop. Verder in de Bijbel wordt op veel plaatsen over Joon" gesproken. Bij de verde ling van Kanaan heerste er in zekere male gelijkheid, daar ieder bepaalde kansen kreeg. Tegen de ongelijkheid die noodzakelijk tel kens weer moest ontstaan, gaf God de Armenwetten, als het Sabbathsjaar en het Jubeljaar. Ieder werd dan weer vrij en kreeg zijn bezit terug. De Bijbel geeft geen program, ioch wei de principes op econo misch, politiek en ander gebied. We zien in de Bijbel: 1. Gods wil 'ten opzichte van degenen die arm zijn; 2. God eist een rechtvaardig ïóon; 3. Gods bevel: „Gij zult Uw naaste liefhebben als uzelf". Wat de sociale voorzieningen betreft, de pensioenen moeten niet door de Overheid, maar door de maatschappelijke bonden wor den uitgekeerd. Tenslotte, we moet.n arbeids vreugde kennen, weten dat onze arbeid niet ijdel is in den Here en ons werk zien als een Godde lijk beroep. Nadat door spr. zeven vragen waren beantwoord, sloot de voor zitter, de heer K. Riemens, de vergadering. Jaarvergadering Chr. Volks onderwijs Vrijdag j.l. hield de Ver. voor Chr. Volksonderwijs haar jaar vergadering in het Verenigings gebouw. De voorzitter, de heer J. van Hoeve, opende de vergadering met gebed en het lezen van Hebr. 1 916. In zijn openingswoord stond hij stil bij de verbouwing van de school, die naar hij hoop te in april a.s. klaar zal komen. De notulen van de vorige jaar vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Bij monde van de heer S. van Hoeve rapporteerde de commis sie voor liet nazien van de reke ning dat alles in orde was be vonden. De rekening 1961 werd hierna vastgesteld overeenkomstig de door de penningmeester voorge lezen cijfers: aan ontvangsten 160.172,49, uitgaven 159.995,75, goed slot 176,74, Voor de Ver enigingsrekening waren de uitga ven 4111 en de ontvangsten 4047, goed slot ƒ64. De begroting 1962 werd vastge steld met 'n bedrag van 4452,85 in ontvangst en uitgaaf en een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ438,35. Bij de verkiezing van bestuurs leden werden de heren A. Dek ker en C. de Jonge herkozen en werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Heijboer, gekozen de heer S. van Hoeve. Ds Ph. M. Becht werd herko zen als bestuurslid van de Stich ting Chr. Kleuterschool. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, deed verschillende mededelingen uit het schoolleven en hij sprak daarbij de wens uit dat bestuur en personeel met ver nieuwde moed en ijver de reeds 55 jaren bestaande schoolvereni ging mogen dienen, en dat ieder, hoe hij of zij daarin ook betrok ken is, getrouw mag zijn in alle arbeid ten behoeve van de leer lingen. Bij de rondvraag werd nog ge sproken over de vakanties en de vakantiespreiding en het bezoe ken van de lagere landbouw school te 's Heer.Arendskerke. Na dankgebed door de heer De Leeuw werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Toneelavond voor de voetbalvereniging Zaterdag werd door de voetbal vereniging „Zaamslag" een to neelavond gegeven, waaraan medewerking werd verleend door de toneelvereniging „Vrijheid Eendracht'' uit Lamswaarde. Toen de voorzitter, de heer M. Cornelissen, te 7.30 uur de avond opende, was de zaal stampvol. De voorzitter zeide in zijn ope ningswoord, dat de voetbalvereni ging en de muziekvereniging voor het dorpsleven van Zaam slag onmisbaar zijn, want zij mo gen zich verheugen in de belang stelling van jong en oud. Zij zor gen er voor dat er practisch het gehele jaar door voldoende aflei ding bestaat. Daarom hebben de ze verenigingen de steun van al len nodig. Hij wekte op om de te houden verloting goed te doen slagen en hoopte dat alle bezoe kers een prettige avond zouden hebben. Hierna werd door de toneelclub uit Lamswaarde opgevoerd „Mijn hart is niet hier". Na elk bedrijf klonk een wel verdiend hartelijk applaus en de voorzitter was aller tolk toen hij aan het slot van het laatste be drijf de in het toneelstuk optre dende dames en heren dank be tuigde voor hun medewerking aan deze ontspanningsavond, wel ke daardoor een succes is gewor den. Het was hem tevens een voldoe ning te kunnen mededelen, dat de gehouden verloting volkomen ge slaagd genoemd kon worden, waarna hij deze avond met een „wél thuis" sloot Medische deskundige: Stuur Glenn niet de lucht in De ruimtevlucht van kolonel John Glenn, die op vrijdagmiddag was vastgesteld, heeft opnieuw geen doorgang gevonden. Een woordvoerder op Cape Canaveral zei dat dit tiende uit stel veroorzaakt is door de slech te weersomstandigheden op de Atlantische Oceaan. De woord voerder zei dat heden opnieuw begonnen zal worden met het „aftellen". Dr Constantine Generales, coördinator van het medische deel van het ruimteprogram, die behoort tot het Newyorks medisch college, heeft erop aangedrongen dat men kolonel John Glenn niet de ruimte in moet schieten maar een andere ruimtevaarder. Hij meent dat Glenn na een wachttijd van 58 dagen niet meer geschikt is voor de vlucht in de Mercury- cabine. Ook al zal hij het, evenals iedere goede soldaat, niet toe geven: er hebben zich onge twijfeld in zijn onderbewust zijn angst en spanningen ont wikkeld als gevolg van het voortdurend uitstel en de vast stelling van nieuwe data. De spanningen zijn niet ge makkelijk vast te stellen door metingen van de bloeddruk, pols slag e.d. maar in het psycholo gische en onderbewuste vlak kun- nen zij van invloed zijn op zijn reacties. Het zou hierdoor on der meer mogelijk zijn dat hij iets doet zonder te weten waar om of zonder zich te herinneren het gedaan te hebben. Dr Generales, die dit tegen over verslaggevers verklaarde als commentaar op een lezing die hij deze week over dit onderwerp hield, verklaarde niet te willen voorspellen dat er iets zou ge beuren indien Glenn toch gaat. „Reacties zijn te individueel voor een dergelijke voorspelling". De astronaut John Glenn ver toont geen afwijkingen die hem ongeschikt voor zijn taak zou den maken. Dit is door zijn arts meegedeeld. De regeringsleiders van de zes landen der Europese gemeen schap zullen in maart te Rome een topconferentie houden, zo heeft een officiële Duitse woord voerder vrijdag in Bonn ver klaard. Hij zei dit in antwoord op een vraag van een journalist op een persoonfentie en voegde er aan toe, dat nog geen datum voor deze topconferentie van de zes is vastgesteld. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft, in antwoord op een vraag over dit bericht, gezegd, nog niets te kunnen mee delen over een conferentie van de zes regeringsleiders. Hij wees erop, dat de commissie-Fouehet (die de plannen voor politieke sa menwerking der E.E.G.-landen bespreekt) maandag a.s. in Parijs bijeenkomt. De woordvoerder zei, dat het mogelijk is, dat vóór een conferentie van regeringslei ders de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen nog bijeen zullen komen. Belgische bestelwagen met ca 3200 kg koelhuisboter in be slaggenomen In het kader van de smokkelbe- strijding hebben ambtenaren van de centrale douanepost uit Axel vrijdag j.l. een goede vangst ge daan. In Huist werd n.l. een gro te 5Vz tons Belgische bestelwa gen Mercedes Benz aangehouden, welke aanvankelijk leeg scheen te zijn, doch waaruit bij nader on derzoek circa 3200 kg koelhuis- boter te voorschijn kwam. De chauffeur had het onder zoek niet afgewacht, doch ging op de loop. Auto en boter zijn in- toeslaggenomen, hetgeen voor de smokkelaars een gevoelige finan ciële aderlating betekent. Het onderzoek in deze omvang rijke fraudezaak wordt voortge zet. Zaterdag zijn nog meer En gelse troepen naar Brits Guy ana overgebracht om de orde te herstellen na de tegen de re gering gerichte demonstraties, die vrijdag tot gewelddaden aan leiding' gaven en waardoor een deel der stad door brand werd verwoest. Twee Britse oorlogsbodems zijn in de haven van George town aangekomen toen de brand het felst was. Zaterdag zijn troepen per vliegtuig uit Engeland en Jamaica overge bracht. De brand zou aangestoken zijn door demonstranten tegen de linkse regering van president dr. Cheddi Jagan. Dc demon stranten trokken vrijdag plun derend door Georgetown. Door de brand werden hele straten in de as gelegd. Te middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag waren sommige branden nog niet be dwongen. De brandweer kampte met een tekort aan water. Dc 'gouverneur van Brits Guyana, sir Ralph Grey, heeft via de radio de bevolking opge roepen de soldaten te helpen bij het bewaren van de rust en orde. Hij wees erop dat er in de grondwet manieren zijn vast gelegd om van afkeuring van de regering blijk te geven. In officiële kringen in George town wordt ontkend dat tijdens de botsingen tussen de demon stranten en de politie drie per sonen zouden zijn gedood. Zij eiden dat drie politiemannen zijn gewond. Dr. Jagan zei in een radio uitzending dat vrijdag „een tra gische dag, waaraan wij lange tijd met zorg en schaamte zul len terugdenken", is geweest. Hij zei dat „veel mensen in de stad zijn gewond". Huizen van vooraanstaande burgers zijn vernield en een groot deel van het zakencentrum heeft het zelfde lot ondergaan. Jagan deed een beroep op de bevol king naar huis terug te keren en „de verleiding tot stelen en plunderen te weerstaan, want degenen die deze misdaden zul len begaan zullen met alle ge strengheid gestraft worden' Hij wekte zijn volgelingen op geen wraak te nemen. Volgens andere berichten uit Paramaribo zullen de vakver enigingen de toestand die door de staking is ontstaan, bespre ken. De vakbonden eisen dat de regering de begrotingsvoorstel len voor 1962, waarbij hogere belastingen en verplicht sparen worden ingevoerd, zal herzien. De algemene staking strekt zich uit van de hoofdstad tot Nieuw-Amsterdam, ongeveer 100 km ten zuidoosten. De demonstranten hebben winkels van Oost-Indiërs, waar van men aannam dat het volge lingen van Jagan zijn, geplun derd en in brand gestoken. Ook werden auto's en vrachtwagens omvergeworpen en. in brand ge stoken. Verscheidene politie-agenten en ongeveer 15 burgers zijn met kogelwonden naar het zieken huis overgebracht. Na de oproep tot kalmte van de drie politieke leiders in Brits- Guyana, die vele malen door de plaatselijke radiostations is uit gezonden, heeft Georgetown een rustige zaterdagnacht beleefd. In de nacht van zaterdag op zondag werden in Georgetown achttien plunderaars door mili taire patrouilles gedood. Het bestuur van het vakver- enigingsverbond heeft de terug trekking van de Britse troepen geëist, alvorens een beëindiging der algemene staking te willen overwegen. Volgens een officiële verkla ring in Georgetown werden zon dag nieuwe troepen uit Engeland in Guyana verwacht. Het avondblad „Keihan" in de Perzische hoofdstad Teheran schrijft dat Iraakse regerings troepen in Kirkoek, Noord-Irak deze week slaags geraakt zijn met leden van de Koerdenstam. Hierbij zouden 20 mensen zijn gedood, 200 gewond en 200 ge vangen genomen. In Perzische kringen werd geen commentaar op dit nieuws geleverd. Volgens het blad heeft de re gering van Irak in Kirkoek een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat sinds septem ber, het begin van de ongeregeld heden, 60 dorpen zijn vernield en geplunderd en 4800 personen zijn gearresteerd. De Koerden zouden geleid wor den door Moella Moestafa al Barazane, die bekend staat als „de rode Moella" omdat hij enige tijd als balling in de Sowjet-Unie heeft doorgebracht. Zij willen een onafhankelijke staat Koerdistan vormen, die gedeelten van Irak zou moeten omvatten. (Adv.) Een vergelijking van cijfers- van 30.271 tot 33.374. Vervolg- Wrijven met de verwarmende lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking. Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. ■Huisapotheek 1,50 in t potje over het onderwijs voor Papoea's in Nederlands Nieuw-Guinea in de afgelopen jaren 1980 en 1961 geeft het volgende beeld. Het aantal dorpsscholen in Nederlands Nieuw-Guinea nam toe van 634 eind I960 tot 712 op het einde van het afgelopen jaar. Voor dc vervolgscholen zijn deze cijfers 23 en 25. Het aantal lage re scholen B bedroeg eind 1960 19 en eind 1961 21. Het totale aantal leerkrachten bij het lager onderwijs/dorpsscholen, vervolg scholen en lagere seholen-B be droeg eind 1960 156 Europese, 734 autochtone en 393- niet-Euro- pese, niet-autochtone leerkrach ten, totaal 1283 leerkrachten. Voor 1961 zijn er deze cijfers res pectievelijk 173, 843 en 395, totaal 1411 leerkrachten. Het totaal aantal primaire middelbare scholen, primaire middelbare scholen en de kweek school biijft gelijk, namelijk 7 en 1. Op deze scholen zijn enkel Europese leerkrachten, hun aan tal steeg van 19 op 31. Het aantal opleidingsscholen voor dorpsonderwijzers steeg van 4 j. v. Het aantal Europese leer krachten nam toe van 17 op 25. Voor de instelling van de kweekschool kwamen vorig jaar de normalistencursussen te ver vallen. Het aantal lagere techni sche scholen bleef gelijk name lijk 4. Het aantal Europese leer krachten kwam van 17 op 18. De meisjesnijverheidsonderwijs- school in Holiandia trok in het afgelopen jaar 3 nieuwe Euro pese vrouwelijke docenten aan. Het aantal leerlingen op al deze lagere en middelbare scho len nam toe van 39.359 tot 43-792 leerlingen. Van de dorpsscholen 9 Door AGATHA CHRISTIE 76j Nadruk verboden. maandag 19 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De ondeugende meisjes van Montmartre". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Spartacus". dinsdag 20 februari. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „De ondeugende meisjes van Montmartre". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur „Spartacus". SECRETARIS HERVORMDE ZENDINGSRAAD NAAR NIEUW-GUINEA. De secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Her vormde Kerk, mr. C. C. W. Uf- felie, is in opdracht van de Raad naar Nieuw-Guinea vertrokken om, nu daar een stichting voor het zendingsonderwijs is ge vormd, waarin de Evangelisch Christelijke Kerk, de Hervorm de Zending, de Doopsgezinde Zending en de Molukse Prote stantse Kerk vertegenwoordigd zijn, de overdracht van de be zittingen van het zendingson derwijs der Ned. Herv. Kerk aan genoemde stichting te be spreken. Ook zal de overdracht van andere bezittingen aan de Kerk ter sprake komen. Met het gouvernement zal over subsidieregelingen overleg worden gepleegd. Mr. Uffelie hoopt halft maart naar Nederland terug te keren. Zij zuchtte. „Als u eens wist wat een ellende ik heb geleden daar in Milchester. In dat zieken huis ben ik nooit geweest. Maar ik moest toch ergens blijven! Uren en uren heb ik in alle mo gelijke bioscoopjes gezeten en de raarste films gezien, uit en ter na!" „Pip en Emma," herhaalde juf frouw Blacklock, „wil je wel ge loven, dat ik, ondanks wat de in specteur zei, nooit heb willen ge loven dat ze bestondenZij keek Julia onderzoekend aan. „Jij bent dus Emma," zei ze, „maar waar is Pip?" Julia's klare, onschuldige ogen zagen haar onbewogen aan. „Geen idee van!"' antwoordde ze. „Dat weet ik werkelijk niet!" „Nu zit je toch te liegen, ge loof ik. Wanneer heb je hem dan voor het laatst ontmoet?" vroeg juffrouw Blacklock. Weifelde Julia even, eer ze ant woord gaf? Kordaat en duidelijk klonk uit haar mond: „Wij waren allebei drie jaar, toen we elkaar voor het laatst hebben ge zien. Toen is hij met moeder mee gegaan. Ik heb ze daarna geen van beiden meer ontmoet. Ik zou niet weten waar ik ze zoeken moest! Nu zou ik kunnen zeg gen. dat ik er erge spijt van heb", besloot Julia. „Maar dat is helemaal niet waar. Ik zou het loof ik... maar natuurlijk niet, als ik van die moordpartij te voren had geweten." Julia," hernam juffrouw Black lock, „want zó zal ik je nu maar blijven noemen, je zei, dat je bij de Franse verzetsbeweging werk zaam bent geweest „Ja, zeker. Gedurende ander half jaar." „Dan heb je ook leren schie ten?" „Nou en of!" Haar koele, blau we ogen keken weer in de hare. „Ik heb ook niet op u geschoten, Letitia, al kan ik dit alleen maar op mijn woord verklaren. Maar ik kan u wèl vertellen... als ik op u had gemikt... dan zat u hier nu niet meer!" Het geluid van een auto, die vóór de deur stopte, verbrak de spanning van dit ogenblik. „Wie is dat nu weer?" vroeg juffrouw Blacklock nerveus. Mitzi stak haar verfomfaaide coiffure om de hoek van de deur. „Daar heb je de politie weer eens!" riep ze schel. „Je reinste razzia's, noem ik dat. Wanneer laten ze ons eindelijk eens met rust... Ik houd het niet langer uit.Ik schrijf aan de eerste- minister! Ik zal aan jullie koning schrijven!" Craddock schoof haar krachtig, doch niet al te onvriendelijk op zij. Zijn gezicht stond echter zo ongewoon bars en onheilspellend, dat alle aanwezigen met ontzag i iuua iiivi mux —x» ..X- ua» a in., auii" vugvii o een tweede keer net zo doen, ge-1 werden vervuld. Dit leek hun een Het is geen misdaad wanneer een blanke man een kleurlinge kust. Tot deze uitspraak is een rechter van een regionale recht bank in George, Kaapprovincie, gekomen in een zaak waarin het paar was beschuldigd van over treding van de 'Zuidafrikaanse wet op onzedelijk gedrag welke deel uitmaakt van de apartheids politiek. Het paar was in een gepar keerde autto aangetroffen. Een politieman verklaarde dat het gezicht van de man sporen van lippenstift vertoonde. De rechter concludeerde tot vrijspraak,. geheel andere inspecteur Crad dock. Met grote ernst begon hij: „Juffrouw Murgatroyd is ver moord. Zij is gewurgd... nog geen uur geleden." Zijn ogen ble ven op Julia rusten, „U, juffrouw Simmons... waar is u de hele dag geweest?" Geheel op haar qui-vive ant woordde zij: „In Milchester. Ik kom net thuis." „En u?" wendde hij zich tot Patrick. „Precies zo!" „Is u allebei tegelijk thuis ge komen?" „Ja. allebei tegelijk," bevestig de Patrick. „Nee... nee, Patrick, dat geeft toch niets!" gaf Julia in protest te kennen. „Zo'n leugentje komt dadelijk uit. De mensen in de bus kennen ons. Ik ben een bus vroe ger naar huis gegaan, inspecteur. De bus, die hier om vier uur aan komt!" ,.Eh wat heeft u toen gedaan?" „Toen ben ik een eind gaan lopen." „In de richting van De Keien?" „Nee, dwars over de akkers." Zijn ogen doorboorden haar. Julia zat met bleek gelaat en strakke lippen hem aan te kijken. Maar vóór iemand iets kon zeggen rinkelde de telefoon. Juffrouw Blacklock wierp een vragende blik op inspecteur Craddock en nam toen de hoorn op. „Ja, met wie? O, jij daar Dol? Wat zeg je? Nee, hier is ze niet geweest. Ik heb geen idee, zeg... Ja, die is hier wèl op het ogenblik." Zij liet de hoorn zak ken en zei: „Mevrouw Harmon wilde u graag even spreken, inspecteur. Juffrouw Marple is nog niet thuis en mevrouw Harmon be gint zich ongerust te maken." Met twee stappen was Crad- scholen 2842 tot 3263. Lagere scholen-B 5033 tot 5601, primaire middelbare scholen 430 tot 579, kweekschool-55 tot 77, opleidings scholen voor dorpsonderwijzers 453 tot 578, lagere technische scholen 267 tot 289, meisjesschool van 8 tot 31 leerlingen. De geheime Frans-Algerijnse vredesbesprekingen zijn, tegen de verwachtingen, zondag voortge gaan. Volgens berichten uit Tu nis zouden zich op het laatste' ogenblik nog moeilijkheden heb ben voorgedaan. Officiële Franse kringen verklaarden echter hier niets van te weten. De laatste editie van het Pa- rijse zondagavondblad „Journal du Dimanche-Soir" meldde, dat de Franse en Algerijnse delega ties overeenstemming hebben be reikt over een wapenstilstand. De oorrespondent in Genève van het blad had zulks verno men uit Algerijnse bron. Van Franse zijde was echter geen bevestiging van of tegen spraak op dit bericht te verkrij gen, aldus het blad. In Düsseldorf is zondag een 49-jarige verpleegster aan pok ken gestorven. Het was het twee de slachtoffer in deze stad. Op 20 januari overleed een andere verpleegster. In Düsseldorf bevinden zich nog 26 mensen in quarantaine. In Lammersdorf nabij de Bel gische grens, waar zich ook ge vallen van pokken hebben voor gedaan, zijn zondag 31 mensen geïsoleerd die in contact waren geweest met 2 personen, die er van worden verdacht aan pokken te lijden. De bond van Indonesische stu dentenorganisaties heeft een „krachtig protest" gezonden naar de Japanse regering. Dit protest is gericht tegen toelating van Nederlandse vliegtuigen met militairen op Japanse vliegvel den, zo meldt Antara. doek al bij de telefoon. „Hallo, met Craddock!" „Ik maak me ongerust, inspec teur," hoorde hij Dots stem aan de andere kant, met iets van kin derlijke angst. „Tante Jane is uitgegaan... en ik weet niet waarheen. En nu hoor Ik, dat juf frouw Murgatroyd is vermoofd. Is dat heus waar?" „Ja, dat is maar al te waar, mevrouw. Uw tante heeft teza men met juffrouw Hinchliffe het lijk gevonden." „O, dan is ze daór dus!" klonk het opgelucht aan dc andere kant. „Neen, dat spijt me, daar is ze niet meer. Ze is er... laat eens zien... ongeveer een half uurtje geleden weggegaan. Is ze nu nog niet thuis?" „Nee... Het is op zijn hoogst tien minuten lopen... Waar zou ze kunnen zijn?" „Misschien op bezoek bij een van de buren?" „Ik heb al opgebeld... allemaal opgebeld! Ze is nergens. Ik maak me nu zo ongerust, inspecteur!" „Ik ook", dacht Craddock. Doch vlug zei hij: „Ik kom dade lijk naar u toe!" „Doet u dat. Zij heeft hier namelijk ook een stuk papier achtergelaten, waarop ze allerlei onbegrijpelijke dingen heeft ge schreven. Ik begrijp er tenmin ste niets van!" Craddock legde de hoorn weer neer. Angstig vroeg juffrouw Blacklock: „Is er nu ooi: al iets met juffrouw Marple gebeurd? Laat ik hopen van niet!" „Ik hoop ook van niet!" Zijn mond stond grimmig en vastbe raden. (Wordt vervolgd.) X* >1 GUNSTIG RESULTAAT MET PROEF MELK PER PIJPLEIDING De proef met een „melk-iei- ding" tussen een boerderij en een melkfabriek in St. Nicolaaag,, heeft een gunstig resultaat opge leverd. Dit heeft de ontwerpei van de „melk-leiding" ir. H. Dijkstra, donderdagmiddag tij dens een persconferentie meege deeld. Ir. Dijkstra ziet goede mo gelijkheden voor de toepassing van zijn vinding op groter schaal, waarbij hij de voorkeur I zou geven aan een aanvoer var de melk van ongeveer 20 boerde rijen, naar één punt. Vandaar zou de melk dan verder per tankauto naar de fabriek kunaer, worden vervoerd. Een dergelijke vervoerswijze zou een grote I*?- sparing opleveren, zowel in de fabriek als op de boerderij. In april van het vorig jaar werd bij wijze van proef eer. 1600 meter lange transportleiding aangelegd tussen het bedrijf van de veehouder P. Jaarsma en de zuivelfabriek ,.De Eendracht" te St. Nicolaasga. In september werd de leiding in gebruik geno men. Uit de voortdurende be- monstetring van de melk die via de leiding naar de fabriek werd geperst is gebleken, zo deelde ir. Dijkstra mee, dat het kiemgetai van de melk tijdens het transport niet werd verhoogd. Om de an dere dag wordt de leiding schoon gemaakt met behulp van eer spons, die door de buis wordt gestuwd met behulp van een compressor. De investeringskosten van de transportleiding bedragen ƒ5100 per km, hetgeen bij een afschrij vingsperiode van vijftien jaai neerkomt op ongeveer 600 per jaar. De kosten per kilogram melk bedragen voor een bedrijf met 20 melkkoeien 0,75 cent. Ze zijn dan gelijk aan de kosten bij de traditionele wijze van trans port. o Ter voorkoming van de ont duiking van de zogenaamde waarborgheffing 40,per honderd kg) op suiker door in voer van suiker gemengd met andere stof (b.v. cacao), is gis teren bij beschikking van de minister van Landbouw en Vis serij, afgekondigd in de Staats courant van 15 februari 1962, van kracht geworden een wijzi ging van de beschikking waar borgheffing ingevoerde suiker 1958, waarbij deze, oorspronke lijk voor witsuiker geldende be schikking thans is uitgebreid t.a.v. een aantal produkten als gesuikerde melk, c.q. cacaopoe der, waarover de waarborghef fing naar rato van het suiker gehalte zal zijn verschuldigd. De minister van Landbouw en Vis serij heeft het met de inning van de waarborgheffing belaste hoofdproduktschap voor akker bouwprodukten geïnstrueerd, deze inning zodanig te doen ge schieden, dat de in de beschik king vervatte ontheffingsmoge lijkheid zal worden toegepast bij invoer van gangbare produkter. met een normaal suikergehalte Zulks ter beoordeling van het hoofdproduktschap, sectie sui ker. NU AUTO'S VOOR IEDEREEN 214 jaar tijd om aut* af te betalen Een rechter in het Britse Swindon heeft een man, die achterstallig was met de beta ling van zijn op afbetaling ge kochte auto, 214 jaar tijd gege ven om zijn verplichtingen na te komen. Zijn achterstand bedroeg 357 pond 5 shilling en 5 pence (bijna 3600 gulden) en de rech ter stelde de maandelijkse afbe talingstermijn vast op twee shilling, hetgeen betekent dat de laatste termijn in het jaar 2176 zal vervallen. Een andere autoliefhebber «m- der geld kwam er minder ge makkelijk af. Hem werden slechts 167 jaren toegestaan om zijn achterstand in te lopen. Bij zijn uitspraak overwoog de rechter, dat de financierings maatschappijen de rechters blijkbaar als hun dienstboden beschouwen om de achterstal lige betalingen op mensen, die voor geen cent goed zijn, be in nen. „Het spijt mij voor u, maar uw geld is u kwijt," aldus de rechter tot de geldschieters. VREEMDE VLIEGTUIGEN NABIJ NIEUW-GUINEA De commandant der strijd krachten in Nederlands Nieuw- Guinea heeft zaterdag in een officieel communiqué meege deeld, dat ten noordwesten var. Nieuw-Guinea niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen zijn waarge nomen. De strijdkrachten heb ben hun waakzaamheid ver hoogd, aldus het communiqué. Volgens het Marokkaanse pers bureau hebben twee jachtvlieg tuigen van de Franse luchtmacht zondagochtend een militair kamp van de Algerijnse verzets beweging in een buitenwijk van de Marokaanse plaats Oejda, na bij de Algerijnse grens, met bom men en boordwapens bestookt. Plaatselijke autoriteiten ver klaarden dat er vier doden en 30 gewonden waren. DFC n O; era una 0; a Tg. Het ho Europese het minis Zaken, H landse an Voogd, 1 Japanse i ties van betreurde Het r het vs militairer via Tok__ Nederlans de weg w heer Hog De Ne die de v de Japa vaardde, kingen v rie van I „het ver burger v aan zijn gen". Het h Azië van van Bui heeft de «leun, gei bij zich te prote gedrag denten. 1 van de J voortaan willen h( het incid De kv ook op i Japanse bracht d<

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2