Houdt uw haar in vorm! ALS 'TEFFE KAN Beenderen, spieren en gewrichten vormen samen ons bewegingsapparaat eau \Jooc <U jtowtt HIJ EN ZIJ gun de man dan zijn pleziertje Rijden, wonen en varen in één Hoe zit dat...? I TIPS U kunt niet alles weten van de week WIST Zaterdag 17 februari 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 WEEST NIET AL TE PUNCTUEEL.... ER zijn huisvrouwen die een verbeten strijd moe ten voeren met manlief, omdat die huis en meube len weinig ontziet. Ieder ogenblik moet de rommel achter zijn rug worden opgeruimd en het is begrij pelijk, dat een huisvrouw daar wel eens het land over in kan krijgen. Ze voelt zich soms niet meer dan zijn werkster en het is ook niet verwonderlijk dat dergelijke huisvrouwen op alle mogelijke ma nieren trachten daar verbetering in te brengen. Zij proberen hun echtvriend op te voeden tot een punc tueel mannetje, dat zijn eigen rommel opruimt en daar is veel voor te zeggen. Dat zouden we de gul den middenweg mogen noemen in het samenspel tussen man en vrouw op dit gebied. Er zijn echter ook vrouwen, die uit een ander hout gesneden zijn en het zijn deze zusters die wij eens willen waarschuwen, want hun schoonheids- en helderheidswoede brengt hun huwelijksgeluk in ernstig gevaar. EEN COMPLEX ic WAT bijvoorbeeld te den ken van een vrouw die ik in de praktijk meemaakte. ic Zij was bezeten van een hel derheidscomplex. Van de vroege morgen tot de late avond zwoegde zij in haar huishoudentje. Er werd ge veegd en geboend dat het meer dan erg was. Dikwijls als ik er kwam zei ze „Neem me niet kwalijk meid, maar ik heb weinig tijd. Ik moet de gang nog doen en hei paadje achter", ic en dan somde ze nog een heleboel dingen op. De gang? Die had ik juist ic gezien en ik zou er zo van de grond durven eten. Het TO^Q.jn de tuin, dat-had TC IR haar die morgen al twee maal zien bijvegen. En het gebeurde die dag. Ze deed de gang nogmaals en ze heelt het paadje nog wel tweemaal geveegd. Haar echtvriend is echter een enthousiast knutselaar en doe-het-zelver. Een han dige man, maar een echte man, die nu eenmaal niet kan knutselen of zo, zonder rommel te maken. Uiter aard was dit een doorn in het oog van zijn vrouw en ze deed niets anders dan mopperen, wanneer hij zich aan zijn liefhebberij wijdde. Het gevolg hiervan was dat de man na enige tijd niet meer knutselde en prut ste, eerst verveeld thuis bleef rondhangen en. tenslotte zijn vrije tijd bui ic tenshuis ging doorbrengen. Kijk, dat zijn de risico's die ei aan zitten. ALSJEBLIEFT GEEN ZUUR GEZICHT OOK al hebben wij ons huis graag keurig schoon en alles mooi op orde, we moeten niet vergeten, dat onze man zijn hobby's of knutselliefhebberijen nodig heeft, om zich te ontspan nen na een dag van hard werken, en dat daarbij wel eens wat rommel wordt ge maakt, dat moeten we op de koop toenemen. Natuur lijk hebben we het recht van hem te verlangen, dai hij die rommeT ook zelf op ruimt, maar we moeten geen zuur gezicht zetten, of ruzie maken omdat er rom mel komt, want daarmee be derven we zijn plezier in zijn liefhebberij. Bovendien moeten onze al te heldere zusters één be langrijk ding niet vergeten. Ons huis en zijn meubi lering en stoffering zijn er om ons te dienen. Wij mo gen niet de slaaf zijn van ons huis en onze inboedel. Wij moeten van ons huis de dienst verlangen waarvoor het is. We moeten er in kun nen leven in alle denkbare vormen; er moet door de man ook in kunnen geknut seld, rommel gemaakt en wat al niet meer. Wanneer we alleen maar in ons huis werken, zorgen dat de boel keurig aan kant is en het er allemaal kraak helder uitziet, terwijl we met ons gezin zelf huizen in de keuken en niemand in de „mooie" kamer mag komen, de stoelen bedekt zijn met kleedjes en plastic om er voor te zorgen dat ze vooral niet vuil worden, of de be kleding verschiet, dan zijn we op de verkeerde weg. Dan schept niemand van ons gezin behagen in ons huis, want je kunt er niets en je mag er niets! ELLY MARTINS. Op een Duitse kam- peertentoonstelling is een caravan, de „Fabo- woo" t(, zien, waarvan liet (lak als boot met buitenboordmotor kan worden gebruikt. Wat er moet gebeuren met moeder en kroost in de caravan als bet tijdens een vaartochtje van pa begint te regenen, ver meldt het verhaal niet.. De foto toont de „Fabo- woo' in drie fasen, als boot. als complete cara van en als wagentje met ingeklapte caravan voor achter de auto. (Nadruk verboden.) NIET ten onrechte heet liet haar één der grootste sieraden van de vrouw. Dat zal ook wel de reden zijn, waarom er nog steeds man nen bestaan, die er absoluut op tegen zijn, dat hun vrouw of meisje zich de haren laat afknippen. Dat uiteindelijk het kort geknipte kopje toch aller- wege terrein heeft gewonnen, komt natuurlijk, omdat het zo verschrikkelijk gemakke lijk is. Maar nee, op gemak zucht alleen mogen we het toch ook weer niet schuiven. Als gekortwiekte lokken on flatteus stonden en beslist lelijk maakten, zou geen vrouw ermee lopen, denkt u wel? We mogen dan nog zo hardnekkig en kritiekloos de mode willen volgen, steke blind zijn we toch niet. En in dit geval weten we best, hoe aardig die kortgeknipte kop jes staan. DAT kort haar daarbij min der werk vraagt dan een in gewikkeld kapsel, wil overi gens nog niet zeggen, dat men minder zorg aan het korte haar moet besteden. Ieder weet, dat het haar zijn glans en schoonheid behoudt en „levend" blijft door veel borstelen. Maak dus een vaste gewoonte van de „100 streken" 's avonds en 's mor gens. Was het haar verder geregeld, met overvloedig schuimende shampo. Ook een losgeklopte eidooier is uitstekend en niet duur om het haar te wassen. Dit maakt- het haar soepel en glanzend. Goed uitspoelen van het haar na elke wassing is zeer belangrijk. Droog Deze drie vreemde voorwerpen zijnstoelen. Zij zijn ontwor pen door de Deense architect Verner Panton die inen er zelf nog niet op heeft zien zitten De middelste welke op een asbak Ijjkt, is een asbak, als het zit vlak er wordt afgetild. Een beetje omslachtig is het wel voor iemand die wat veel rookt 0 Indien men worteltjes goed schudt in water waaraan zout is toegevoegd, behoeft men deze niet te schrappen. Alleen het afval moet worden ver wijderd en de vitaminen blij ven bewaard, 9 Kopjes en bekers, die lekken, krijgt men waterdicht door ze in de melk mee te koken. 9 Elektrische wasmachines moe ten altijd geaard zijn, met het oog op dodelijke ongevallen men denke hier gred aan ook als huurt. men een machine e earaeBKKSimizBm 9 De hoofdbewoner staat c buiten als inwonenden logé' ontvangen. Hij heeft daar mede niets te maken. Inwo nenden zijn geheel vrij in hun doen en laten, mits zij geen OVERlast bezorgen. 9 Een zak, gevuld met schoon wit scherp zand. heetgemaakt, is een goed beddewarmer. Kosten nihil en lekken uitge sloten 9 Natte schoenen mag u nooit tn de nabijheid van de kachel laten drogen. Krijf ze af en zet ze op een krant om ze te laten drogen. 9 Indien men de aardappelen met kokend water opzet, bliift de smaak veel beter. 9 Indien u last hebt van ver stopt raken van een koffie filter, strooi dan voordat u de koffie in de filter doet. wat suiker op de bodem der filter en het euvel is verholpen. 9 Is de jus niet bruin en sma kelijk, doe er dan een beetje Engelse saus. een jusblokje of aroma bij, en bind de jus zonodig met maizena. Is de jus te vet, maar wel smakelijk, schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voe gen. (Nadruk verboden.) Ons lichaam bevat tal van orgaanstelsels, die elk hun speciale funkties hebben in het grote geheel van de levensprocessen. Enkele voorbeelden: de lon gen en de luchtwegen is de taak van het ademhalen toebedeeld, het spijsver teringskanaal dient voor het opnemen en het ver- wreken van voedsel, de nieren zorgen voor de uit scheiding van stofwisse- lingsprodukten. Ook noodzakelijk voor de instandhouding van, het leven. Ook de steungevende weefsels: been, kraakbeen en bindweefsel, hebben samen met het spierweef sel belangrijke werkzaamheden voor de instandhouding van het leven te verrichten. Voor zover de funkties van het steun- en spierapparaat in el kaar grijpen, kan men de beide stelsels vanuit één gezichtshoek beschouwen. Men spreekt in dat geval van het bewegingsapparaat. Men kan de hier bedoelde stel sels ook afzonderlijk bezien en dan valt het al dadelijk op, dat het geraamte of skelet drieërlei taak heeft. Allereerst verleent het stevig heid aan het lichaam; wanneer wc geen skelet hadden, zou ons lichaam een slappe massa zijn. Een benen doos. Vervolgens verleent het skelet bescherming aan inwendige or ganen. Zo liggen de hersenen veilig geborgen binnen de harde doos, die door de schedelbeende ren wordt gevormd. Hart en longen liggen in de borstkas, een holte waarvan de wanden stevigheid krijgen door de ribben, het borstbeen en een gedeelte van de wcrverkolom. Een gedeelte van de darmen en nog andere ingewanden worden om sloten door de beenderen van het bekken; zij zijn op die ma nier beschermd tegen van buiten af inwerkend geweld. Tenslotte biedt het skelet aan de willekeurgie spieren gelegen heid om zich vast te hechten. Verbindnigen van kalk. fosfor en lijmgevende stoffen vormen het materiaal waaruit beenderen be staan. Het skelet is depót van verschillende mineralen. Het rode beenmerg in de pijp- beenderen is de plaats waar bij voortduring nieuwe bloed lichaampjes worden gemaakt. Met onze wil. Van geheel ander karakter is het spierweefsel. Spieren bestaan uit samentrekbare cellen. De spiercellen en daarmee de ge hele spier worden bij samen trekking korter: de aanhech- tingspunten komen dichter bij elkaar te liggen. Op deze wijze ontstaan alle be wegingen, die in verschillende organen en lichaamsdelen plaats hebben. Ook verplaatsing van het lichaam in zijn geheel, komt tot stand door spiersamentrek- kingen. Vanzelfsprekend kan de samentrekking van een spier door ontspanning, verslapping, worden gevolgd. Maar nu zijn er nog verschillende soorten spie ren! Allereerst de willekeurige of de skelet'-pieren, ook wel dwarsge- streepte spieren genoemd, omdat ze bij microscopische beschou wing donkere dwars geplaatste strepen vertonen. Deze spieren zijn .aan de beenderen vastge hecht en ze kunnen opzettelijk, dus als een uitvloeisel van onze wil, worden bestuurd. De onwillekeurige spieren ver tonen onder het microscoop geen streping: er wordt dan van glad spierweefsel gesproken. Onwille keurige spieren trekken zich samen en ontspannen zich geheel buiten onze wil om. Zulk glad spierweefsel bevindt zich in al lerlei organen: maag, darm, gal blaas. Het hart slaat dóór. Het spierweefsel van het hart neemt een aparte plaats in. Het is wel dwarsgestreept, maar het wordt niet door wilsuitingen be stuurd. Men kan het hart niet naar egien verkiezing sneller of langzamer laten kloppen. Zoals gezegd, in veel opzichten vormt het steunweefsel bestaan de uit been, kraakbeen en bind weefsel een eenheid met het spierapparaat. De willekeurige spieren zijn vastgehecht aan de beenderen. Tal van spieren gaan bij hun oorsprong en aanhech ting over in pezen, die uit bind weefsel zijn gevormd. De gewrichten die ervoor die nen, dat het samentrekken der willekeurige spieren inderdaad kan re-.'"teren in het maken van een beweging, bestaan uit de met kraakb -n bedekte einden van beenrt' gewric" sel. M wrich' tioneel samen. n en uit een kapselen anden van bindweef- spieren hangen de ge- :n anatomisch en funk opzicht ten nauwste haar met neiging tot dorheid moet van tijd tot tijd en in sommige gevallen zelfs dage lijks met een voedende crème gemasseerd worden. MOOI haar moet geurig zijn. Dit behoeft men niet in friction te zoeken; men be reikt het met goed en ge regeld wassen. Als de vrouw zich bewust is van de muffe, afstotende reuk, die onvol doende gewassen haar ver spreidt, zal zij zich hier wel voor hoeden. Ook kort haar vraagt om een regelmatig bezoek aan de kapper. De goede coupe die juist bij kort haar zo be langrijk is. blijft alleen be houden, als het haar ge regeld bijgeknipt wordt. Een vrouw kan nog zo charmant zijn en zo correct gekleed gaan, met slordig' piekhaar wordt het hele effect van haar verschijning bedorven Over piekhaar gesproken we weten toch allemaal, dat een watergolf alleen maar nut heeft, wanneer we van nature krullend haar hebben, of wanneer ons haar goed ge permanent is? Wat echter te doen, wanneer men net zo'n beetje tegen het eind van de permanent is, maar toch nog niet tot een nieuwe behande ling wil overgaan? Helpt het dan nog wel om het haar te laten watergolven? Ja, dank zij een bepaald cosmetisch preparaat, dat iedere goede kapper u kan verschaffen. STOOFSCHOTELS Stoofschotels en dikke soepen zijn van die heerlijke gerechten die we gemakkelijk aan onze beurs kunnen aanpassen. Is deze plat, dan bereiden we ze met wat minder of geen vlees, is hij vol, dan kunnen we wat meer nemen. Het is ook wel eens smakelijk om niet één vleessoort voor deze gerechten te kopen, maar b.v. inplaats van 250 gr. varkensvlees de helft varkens- en de helft rundvlees of 150 gr. spiervlees en 100 gr. lever, nier of hart. Hebt u soepvlees over, restjes vlees of kaas. dan kunnen die met sukses in een stoofschotel aan hun eind komen. De verhouding van groente en aardappelen kunt u naar wens variëren als u dan maar ten minste 200 gr. groente per per soon rekent. Hieronder volgen enkele voor beelden fantaseert u er zelf eens wat omheen? Recepten voor 4 personen Stoofschotel van uien l'/a kg aardappelen, lli kg uien, 200 gr. gehakt, 2 be schuiten of 2 eetl. bloem (ei), zout, peper, nootmus kaat, 75 gr. boter of mar garine (geraspte kaas en/of een geraspte winterwortel). Het gehakt aanmaken met de beschuiten of bloem (ei) zout en peper of nootmuskaat en zo nodig wat water. Van het ge hakt kleine balletjes vormen. De aardappelen en de uien schoonmaken en in grove stuk ken snijden. De balletjes gehakt in een bodem water met zout 10 minuten voorkoken. Ze dan uit het water nemen. De aard appelen en uien in het vleesnat gaarkoken in ongeveer 20 minu ten. De gehaktballetjes toevoe gen en gelijkmatig door de stoofschotel verdelen. Het ge recht op smaak afmaken met boter of margarine (peper) en desgewenst een paar lepels ge raspte kaas. Voor de kleur kunt u vlak voor het opdienen wat geraspte wortel door de stoofschotel roe ren. Macaroni met savooiekool 250 gr. macaroni, 1 kg groene of gele savooiekool, 1 ui, 200 250 gr. boterham worst (dik gesneden), 50 gr. boter of margarine, zout, laurierblad, peper, nootmus kaat of kruidnagelpoeder, een paar lepels peterselie- of selderijgroen. Dr. H. W. SCALONGNE- (Nadruk verboden.) ER is een vloeistof in klei ne flesjes te koop. die na het wassen en voor het watergol ven in uw haar gemasseerd wordt, op dezelfde manier als met friction gebeurt. Een friction wordt hierbij over bodig, omdat deze stof reeds aangenaam geparfumeerd is. Bij deze behandeling heet het jn kapperstermen, dat u een „hoornlaag" krijgt. Wat gebeurt er namelijk? Het middel maakt het haar dik ker en steviger, zodat uitzak ken van de watergolf tot een minimum beperkt wordt. Let wel, dit is niet van blijvende aard, maar de watergolf houdt toch in elk geval veel langer dan normaal. Ook voor het niet gepermanente haar met. een lichte natuur lijke slag, geeft dit goede resultaten bij watergolven. Vrouwen met zeer fijn en zacht haar zullen met het ge bruik van dit preparaat altijd gebaat zijn, zelfs wanneer zij pas gepermanent zijn. Dan zijn er nog de mo derne lakspuitbussen. Deze vloeistof vormt ook een lak- Jaag, doch wordt niet inge- masseerd, doch na de water golf als het haar in model zit, er op gespoten. Eigenlijk mogen we met een derge lijke iakbehandeling er maar op rekenen, dat ons kapsel het één dag uithoudt, maar de vrouw, die de moeite neemt 's nachts met een netje of een nylon doekje om het haar te slapen, heeft zeker enige dagen plezier van haar kapsel. ELLEN. (Nadruk verboden.) De kool en de ui schoonma ken en fijnsnijden. De worst in blokjes snijden. De worst in de boter of margarine licht bak ken. De kool en de ui toevoegen en in het vet omscheppen. De groenten gaar laten worden in ongeveer ZO minuten; zonodig een bodem waier toevoegen. De macaroni opzetten inruim kokend water met zout, een lau rierblad en een klontje boter of margarine. De macaroni gaar koken in ongeveer 20 minuten. De macaroni afgieten en laten uitlekken. Kool, worst en macaroni door eenmengen en het gerecht des gewenst op smaak afmaken met pepei, nootmuskaat of kruid nagel. Het peterselie- of selderijgroen fijnsnijden en op het Jaatstdoor de macaroni scheppen. Stevige wintersoep 250 gr. gort, 1' 3 liter water, 200 250 gr. runderpoelet, een soepbeen of mergpijp, kg gemengde soepgroen te (b.v. knolselderij, prei, wortel, spruitjes), Va kg aardappelen, zout (aroma, laurierblad, peper, peter selie- of selderijgroen). De gort wassen en in het wa ter een nacht laten weken. De gort met het zout, de specerijen, het gewassen soepbeen, het poe let en het water l'/a uur zachtjes koken. De soepgroente schoonmaken en fijnsnijden. De aardappelen schillen en in blok jes snijden. De groente en de aardappelen bij de soep voegen en het geheel nog Vb uur koken Het soepbeen verwijderen. (Het merg er uitnemen, klein snijden en door de soep men gen.) De soep eventueel op smaak maken met peper, zout en aroma en fijngehakte peter selie. dat..., de goudvis oorspronke lijk uit China afkomstig is? dathet pasgeboren jong van een walvis ongeveer de halve lengte heeft van zijn moeder? De walvis is een zoogdier en wanneer het jong wil drinken, keert de moeder walvis zich op haar kant, aangezien anders het jong zou verdrinken. datde naam Argentinië af geleid is van argentum (zil ver), dat- men er dacht te vinden en dat de ontdekker van het land, de Spanjaard Juan Diaz de Solis, door de inboorlingen aldaar werd op gegeten* datde ontlading in een electrische vonk ongeveer 1 miljoenste seconde duurt? dathet kanaal van Amster dam naar de Lek vroeger de Keulse Vaart werd genoemd, later Merwodekanaal werd en thans is vervangen door het tot de Waal bij Tiel verlengde Amsterdam-Rijn kanaal? datde afstand van de aarde tot de maan 384.403 km be draagt en de afstand aarde- zon ongeveer 149.480.000 km? datde piano werd uitgevon den in het jaar 1711 en wel door een zekere CbristofoU"

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5