Provinciaal nieuws SM HALEN! tóe! v&ujêim Eric de Noorman De Gezworenen Centraal economisch plan'62 DRIE DODEN BIJ BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN PERSONENWAGEN Onregelmatigheden bij Haags effectenkantoor Russische vliegtuigen gevaarlijk dicht bij geallieerde vliegtuigen boven Berlijn Zware schade door aanslagen met kneedbommen in Parijs AXEL DRAAIBRUG OOSTBURG SCHOONDIJKE ST. JANSTEEN. SLUIS ST. ANNA TER MUIDEN VOGELWAARDE ZIERIKZEE NIEUW GEVAL VAN POKKEN IN LAMMERSDORF Dominicaanse Republiek vraagt uitlevering van Rafaël Trujillo aan Frankrijk Oplichter met goedgelovige slachtoffers AGENDA Brits schip in moeilijkheden DOODSTRAF VOOR MOORDENAAR VAN 11-JARIGE JONGEN IN BELGIE „MONSTERS" IN DE SOWJET-UNIE In het centraal economisch plan 1962 wijst het planbureau op het opmerkelijke verloop van de produktie in 1961. Nadat in het begin van het jaar een situatie van volle bezetting van het produktie-apparaat was be reikt, bleef een verdere stijging van de produktie achterwege. In het midden van het jaar trad er zelfs een daling op. Als belang rijkste factoren hierbij noemt het Planbureau de arbeidstijd verkorting, die over 1961 voor liet gehele bedrijfsleven begroot wordt op 3 procent t.o.v. 1960. Deze miste zijn uitwerking niet al was het produktieverlies daaraan niet evenredig. Daar naast was ook de conjuncturele situatie in enkele industrieën iets minder gunstig. Voor.s had ae revaluatie op de gevolgen waarvan in een afzonderlijke paragraaf van het plan nader wordt ingegaan enige invloeddeze leidde tot een min der gunstige concurrentiepositie, en voor een enkele bedrijfstak tot een terugslag op de uitvoer en de produktie. Door al deze faktoren tezamen steeg de to tale produktie nog geen 3 pro cent t.o.v. 1960. In de industrie was de produktiesiijging nog ge ringer. De produktiviteit per manjaar was 1 procent groter dan in 1960. De werkloosheid bleef op een uiterst laag peil. De spanningen op de arbeids markt waren mede oorzaak dat de loonsom per werknemer met 5 procent steeg. In deze loon stijging hadden zgn. incidentele loosverhogingen een belangrijk aandeel. Mede door de geringe toeneming van de arbeidspro duktiviteit resulteerde daaruit hogere arbeidskosten, met als gevolg een sterk opwaartse druk op het prijspeil. Deze werd even wel door het prijsbeleid en de revaluatie in zijn uitwerking verzwakt. Door de kostenstijgin gen en ook door de geringe pro- duktietoeneming bleef het „ove •rige inkomen" (met name win sten) op het peil van 1960. Het werknemersaandeel in het na tionale inkomen liep dientenge volge op tot 69,9 tegen 68,3 pro cent in 1960. Voor 1962 wordt dit •aandeel geraamd op 70,5 pro cent. Onder directe invloed van de Iconsverhogingen steeg de Gisteravond om ongeveer half zes is op de rondweg Deventer Zwolle ter hoogte van de split sing Oude Deveiïterweg te Kaal te, een vrachtauto van de firma Hendrix te Boxmeer in botsing gekomen met een uit de richting Kaalte komende personenauto, waarin vijf bruiloftsgasten waren gezeten. Bij dit ongeval zijn drie mensen gedood. i Het ongeval zou veroorzaakt zijn, doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende aan de vrachtauto. De slachtoffers zijn: het echt paar 'Dieperink uit Wezep en mevrouw GrootentraastRech terschot uit Diepenveen. Zwaar 'gewond werden: mevrouw Len derink uit Diepenveen, die werd opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle en de heer H. J. Grooten traast. Deze laatste kreeg een shock. Hij is in het ziekenhuis te Kaalte opgenomen. Het ongeluk zou gebeurd zijn doordat de bestuurder van de personenauto, die van de oude Deventerweg te Raalte de nieu we Deventerweg in sloeg, geen voorrang verleende aan de vracht wagen van de firma Hendriks uit Boxmeer, die op de voorrangs- weg reed. De vrachtwagen werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, doch de chauffeur bleef ongedeerd. De personenauto, die in de flank werd gegrepen werd volkomen vernield. Naar wordt vernomen zijn er bij Bakker's Effectenkantoor Ne derland te Den Haag onregelma tigheden geconstateerd. De beide commissionairs in effecten, die het kantoor drijven, zijn in voor lopige hechtenis genomen. De onregelmatigheden zijn aan het licht gekomen, toen de fis cale recherche bij een onderzoek naar mogelijke onjuiste belas tingaangiften door cliënten van het effectenkantoor de admini stratie controleerde. De arresta tie van de commissionairs is ge schied inzake van commune de licten. Nadere bijzonderheden over het bedrag, dat bij de onregel matigheden is betrokken, zijn nog niet bekend. Het onderzoek is nog aan de gang. Er gaan ge ruchten over een tekort van on geveer drie miljoen gulden, maar hieromtrent is geen enkele be vestiging te verkrijgen. JONGEN OVERREDEN De achtjarige Arend Kreeft uit Kootwijkerbroek is gister morgen op de Kootwijkerbroe- kerweg bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De jon gen fietste achter een land bouwtrekker met dorskast en bij de ouderlijke woning geko men, stak hij plotseling de weg over. Doordat hij vlak achter de dorskast reed zag hij een uit tegenovergestelde richting ko mende vrachtwagen niet. De jongen werd aangereden en was op slag dood. loonsverhogingen steeg de con sumptie in volume met 4,5 pro cent. Het Centraal Planbureau ver wacht dat in 1962 de binnen landse consumptie een nieuwe stimulans zal ondervinden door loonsverhogingen, die groten deels in het begin van het jaar vallen. Later werken de verla ging van de loon- en inkoms.en- belasting per 1 juli en de aan gekondigde verhoging der a.o.w.-uitkeringen in dezelfde richting. De investeringen zullen in vloed ondergaan van de beperk te winsten in 1961 en de in dat jaar genomen monetaire maat regelen. De beperking der inves teringsfaciliteiten, waartoe in 1960 werd besloten, zal daaren boven in dit jaar zijn volledige uitwerking op het inves.erings- peil hebben. Weliswaar blijft de arbeidsschaarste anderzijds een stimulans voor diepte-investerin gen, doch dit neemt niet weg dat in het algemeen een lager siijgingstempo der investerin gen mag worden verwacht. Russische jagers zijn donder dag in de luchtcorridor tussen Berlijn en Frankfort op diverse hoogten weer in de nabijheid van geallieerde civiele en militaire vliegtuigen gekomen. Het Westen heeft zich niet gestoord aan een Russisch verzoek om donderdag gedurende enkele uren de corri dor tot een bepaalde hoogte al leen te mogen gebruiken. De drie Westelijke ambassa deurs in Moskou hebben bij het Russische ministerie van Buiten landse Zaken geprotesteerd tegen het optreden der Russische vlie gers. Volgens Amerikaanse deskun digen geeft de Sowjet-Unie jaar lijks een bedrag ter waarde van 120 miljoen dollar uit voor het storen van d'e uitzendingen van - de „Stem van Amerika" naar ec^ter op een andere In Parijs zijn donderdagmid dag tussen 16.00 en 16.15 uur zeven aanslagen met kneedbom men gepleegd, die zware schade veroorzaakten maar geen slachtoffers eisten. Drie aanslagen werden ge pleegd op de woningen van me dewerkers van het blad „Le Monde", onder wie de hoofdre dacteur Jacques Fauvet. De overige aanslagen waren ge richt tegen een medewerker van de communistische „l'Humani- te", André Wurmser, de secreta ris van het Christelijk vakver bond, Albert Detrax, de Parijse hoogleraar Hayoux en tegen 'n woning aan de Avenue Montaig ne, Later op de avond ontplofte een kneedbom in een gebouw, waar een bijkantoor van het communistische vakverbond, C. G. T., is gevestigd. Het kan- Oost-Europa. Dit is meer dan verdieping dan waar de explo- wat de Verenigde Staten hun uitzendingen besteden. Vergadering Vereniging AxelPolen. In de plaats van de heren A. en L. Scheele, die zich niet meer beschikbaar hadden gesteld, wer den in de woensdagavond gehou den vergadering van bovenge noemde vereniging de heren A. L. Scheele en C. van Bendegem ge kozen als bestuurslid. De voorzitter, de heer D. J- Oggel, werd herkozen. Verplaatst De heer L. C. A. van Helderen, assistent bij de centrale douane post alhier, is met ingang van 1 maart a.s. verplaatst naar Rot terdam. JVIelkauto kantelde. met een hartelijk welkomstwoord. Mededeling werd gedaan van de plannen in het komend seizoen een stranddag te organiseren, waarschijnlijk te Cadzand, terwijl eveneens een bezoek aan de land dag op het programma staat. Ook de komende jaarvergade ring, welke te Oostburg zal wor den gehouden, werd besproken. Mededeling werd gedaan van de oprichting van een Algemene Stichting voor Gezinszorg in Zws. Vlaanderen en de leden opgewekt t.z.t. lid van deze Stichting te worden. Na een korte pauze vertoonde mevr. DijkLangstraat uit Bier vliet een filmstrip over Kopen hagen en vertelde aan de hand hiervan iets over haar ervaringen als deelneemster aan een Unesco- reis naar Denemarken. Nadat nog enkele strips waren vertoond, werd de bijeenkomst Een tankauto, volgeladen met met het zingen van het Vrouwen- j bondslied besloten. sie plaatsvond. Volgens de eer ste berichten zouden bij deze aanslag een man en een kind zijn gewond. In een liftkoker brak brand uit. Het ministerie van Binnen landse Zaken maakte donder dag bekend, dat met het oog op de aanslagen van donderdag verscherpte maatregelen zullen worden genomen. De politie van Nice maakte gisteren bekend, dat zij vijftien Algerijnen, die volgens haar lid zijn van een ondergronds net werk in Frankrijk van de Alge rijnse opstandelingen organisa tie, F. L. N., heeft gearresteerd. melk kantelde nabij de nieuwe verkeerskruising doordat hij te recht kwam in een zacht bèrm- gedeelte. De melk stroomde over ue weg en slechts enkele bewo ners slaagden erin hun eigen voorraad nog wat aan te vullen. Overgeplaatst De grenskommies L. v. d. We- ge van de centrale douanepost al- nier is met ingang van 1 maart a.s. overgeplaatst naar Hans- weert. Cursus Individuele Zelfbe scherming. In 't gemeentehuis werd woens dagmorgen een driedaagse cur sus geopend voor Individuele Zelf bescherming, waarvoor zich 28 cursisten hadden aangemeld, die verwelkomd werden door mej. B. C. J. Vroom uit Middelburg. Na de koffie sprak mej. Schrij ver uit Goes over het atoomge vaar en de beveiligingsmaatrege len die men kan treffen tegen de z-g. „fall out," de gevaarlijke stof welke na een ontploffing vrij komt. Zij legde er de nadruk op, dat beslist de kans bestaat, dat men atoomontploffingen over leeft als men niet te dicht bij de kernhaard is en men voldoende op de hoogte is van de te nemen veiligheidsmaatregelen. Na de lunch besprak mej. Vroom het onderwerp brandbestrijding en brandgevaar, waarna mevr. Lisnet uit Den Haag de radio activiteit besprak. In het kleine zaaltje van het ge meentehuis werd een bij deze cur sus behorende film vertoond. Burgemeester J. L. van Leeuwen kwam tijdens de middagpauze met het gezelschap kennismaken. Vrouwenbond N. V. V. verga derde. De Federatie Westelijk Zeeuws- Vlaanderen van de Vrouwenbond N. V. V. kwam woensdagmiddag in motel De Dobbelaere bijeen. De voorzitster, mevr. Dijk— Langstraat, opende deze bijeen komst, welke, ondanks het bar slechte weer, goed bezocht was, Bi lj ar t wedstrijd. De plaatselijke biljartvereni ging „Onder Ons" speelde een match tegen een vereniging uit Axel. De mannen uit het Wes ten bleven baas in eigen huis met 453 tegen 365 caramboles. Ze speelden 10 partijen. Universitair examen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het pro- paedeutisch examen vliegtuig bouwkundig ingenieur de heer W. A- van Puijenbroek, alhier. E.H.B-O.-diploma's. Na een afgelegd examen, afge nomen door dokter G. A. M. de Meijer, werden de E.H.B.O-diplo- ma's verlengd van de dames: mej. A. Ohms, mevr. L. Aal- bregtseKrane, mevr. C. E. van OorschotWeber en van de heren E. van Loo, A. Aalbrengtse en L. G. Kramers. onderzoek. Oudheidkundig' bodem- De opgravingswerkzaamheden zijn weer begonnen. Ze staan on der leiding van dr. S. Bokma van het Rijksbureau voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. De re cente vondsten van middeleeuwse kruiken hebben aanleiding ge geven tot een nauwgezet weten schappelijk onderzoek. Jaarvergadering E.H.B.O. Op de druk bezochte jaarver gadering van de E.H.B.O.-afde ling Vogelwaarde werden door de secretaris de activiteiten van het afgelopen jaar nog eens belicht. De jonge afdeling telt nu 38 leden, waarvan er in 1961 vijftien het E.H.B.O.-eenheidsdiploma wisten te behalen. Het aantal bijeenkomsten en oefenavonden bedroeg 43, terwijl medewerking werd verleend aan een 9-tal kol iekten en financiële acties. De aftredende bestuursleden, mej. A. Lambert en de heer J. van Deursen, werden bij acclama tie herkozen. De heer Van Deur sen werd tevens tot voorzitter herkozen. Pastoor Backx sprak vervol gens over het grote nut van een plaatselijke E.H.B.O. en hij sprak er zijn vreugde over uit een bloeiende afdeling ter plaatse ge vonden te hebben. De instructeur van de afdeling, de heer C. van Aert, vond het een unicum, dat Vogelwaarde, als jongste afdeling, op de onlangs gehouden districtswedstrijd het kampioenschap van de junioren heeft weten te behalen. Dit suc ces kon worden behaald dank zij het goed volgen van de lessen, voorschriften en aanwijzingen en het regelmatig bijwonen van de oefeningen. Hij spoorde de leden aan om stimulerend te werken en propaganda te maken voor de nieuwe voorjaarscursus, opdat deze met een voldoend aantal cursisten kan worden begonnen. De voorzitter deelde nog mede, dat de kampioensploeg zal deel nemen aan de nationale wedstrijd op 24 februari te Coevorden. De reis zal gezamenlijk met de af deling St. Jansteen per bus wor den gemaakt. Duitse Evangelische Kerk koopt boerderij in Renesse. De Duitse Evangelische Kerk heeft in Renesse de uit 1765 da terende boerderij ,,'t Oude Hof" (aan de Randweg) aangekocht om er een vakantiehuis van te maken. De boerderij zal voor dit doel worden verbouwd. Met de aankoop, die door be middeling van een tussenpersoon is geschied, is, naar verluidt, een aanzienlijk bedrag gemoeid ge weest.. TWEE AUTO'S MET IN TOTAAL 1350 KG NEDERLANDSE BOTER DOOR BELGISCHE DOUANE IN BESLAG GENOMEN Een dezer dagen zijn door de Belgische douane een tweetal per sonenauto's met in totaal 125Q kg gesmokkelde boter in beslag genomen, n.l. één onder Kiel- drecht, waarbij de boter 350 kg) onder een lading aardappelen was verborgen,en één te Lokeren met ruim 900 kg. In het eerste geval kon ook de bestuurder van de smokkelwagen, de Belg S. uit Schaerbeek, wor den aangehouden. In de Duits-Belgische grensge meente Lammersdorf in het district Monschau is een nieuw geval van pokken geconstateerd namelijk bij een buurvrouw van de familie Breuer bij wie zich enkele weken geleden de pokken voor het eerst in deze plaats voordeden. Zoals gemeld was de monteur Breuer kortgeleden van een verblijf in India terug gekeerd. De thans ziek gewor den buurvrouw is in het zieken huis afgezonderd. Ook bij twee andere contact personen van de familie Breuer hebben zich op pokken gelijken de symptomen voorgedaan, na melijk bij de chauffeur van de ziekenauto waarmede Breuers negenjarige dochtertje Waltraut op 31 januari naar het zieken huis gebracht werd en bij de dokter die het meisje behandeld had. De regering van de Domini caanse republiek heeft aan Frankrijk om de arrestatie en uitlevering van Rafaël Trujillo, zoon van de vermoorde ex-dicta tor, en de ex-kolonels Luis José Leon Estevez en Gilberto San chez Rubrosa gevraagd. In het hierover door het Domi nicaanse ministerie van Buiten landse 'Zaken uitgegeven commu niqué werd niet gezegd wat hun ten laste wordt gelegd. De beide genoemde kolonels werden in december door presi dent Balaguer uit de luchtmacht verwijderd. Trujillo Jr. nam in november ontslag als bevelheb ber der Dominicaanse strijd krachten en vertrok na onenig heid met president Balager naar Frankrijk. Het proces-verbaal tegen de 34-jarige Rotterdammer M. H., die zoals gemeld op oudejaars dag 1961 door de Rotterdamse recherche werd gearresteerd in verband met oplichtingen, is inmiddels een lijvig boekdeel ge worden. Over de periode van eind 1957 tot de datum van zijn arrestatie zijn hem een aantal oplichtingen ten laste gelegd die een totaal bedrag van 71.500,— aan contanten belopen. Boven dien zou hij verscheidene auto handelaren voor ongeveer 10.000 hebben benadeeld. Het is niet onmogelijk dat er nog een tweede boekdeel-proces verbaal gaat verschijnen, want er zijn aanwijzingen dat deze man nog veel meer op zijn kerf stok heeft. Zoals bekend kwam hij met de Rotterdamse politie in aan raking toen hij in Overschie twee flats had gekocht, een voor 47.500,en de andere voor 32.500,—. Voor ƒ10.000,— liet hij de flat die hij zelf bewoond heeft, luxueus inrichten en dat allemaal terwijl hij geen geld bezat. Hij speelde de rijke hotel houder uit Lugano in Zwitser- VRIJDAG 16 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,.De ondeugende meis jes van Montmartre". ZATERDAG 17 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De ondeugende meis jes van Montmartre". Concertgebouw, 8 uur: „Gorgo, het duivelsmonster". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Spartacus". ZAAMSLAG: De Poort. 7 u.: Ruiteravond, m.m.v. Bonte- Avond Club. (Adv.) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL De sleepboten „Poolzee" en „Scaldis" hebben gistermorgen om kwart voor twaalf de onfor tuinlijke Britse vrachtvaarder „SI. Merriel" 7.106 br. t.) veilig binnen de pieren van Hoek van Holland gebracht. Dat gebeurde zonder loods. De loods diensten, die enige tijd gestaakt zijn ge weest, waren namelijk overbe zet. De beide zeeslepers kregen op het laatste gedeelte van de reis assistentie van Leen Smit's Europoort-sleper „Steenbank", terwijl de „Schouwenbank" voortdurend stand-by bleef tot op de rivier. Daar nam zij het werk over van de Belgische „Scaldis", die nu terugkeert naa» Vlissingen. De berging van de „St. Mer riel" is voor de mannen van L> Smit een hardnekkig gevecht ge worden met de elementen. Het Britse vrachtschip kwam woens dagmiddag omstreeks half vier ter hoogte van Hoek van Hol land in moeilijkheden, doordat de motor uitviel. De situatie werd kort daarop zelfs kritiek omdat twee ankers verloren gingen en het schip in de noord- westerstorm windkracht acht a negen afdreef naar de ge vreesde zandbank „De Ban- jaard" bij Schouwen-Duivelana. De „Poolzee", die op de eerste alarmseinen vanuit Hoek van Holland was uitgevaren, kon het karwei alleen niet aan. Op één mijl van „Do Banjaard" stond men zelfs voor de beslissing of de trossen zouden moeten wor den losgegooid en de „St. Mer riel", die in ballast was en mach teloos op de golven zwaaide, aan haar lot moest worden overgelaten. Maar gelukkig juist op tijd kwam toen de assisten tie van de „Scaldis", die uit Vlissingen was vertrokken. De „St. Merriel" wordt nu door de „Poolzee", de „Steen- bank." en de „Schouwenbank" naai' de werf van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij gebracht, waarheen het schip al op weg was voor enkele re paraties. De vrachtvaarder is het eigen dom van de South American Saint Liners Ltd. in Londen. Enkele maanden geleden kwa men de slepers van L. Smit en Co. haar ook al te hulp. De „Zwarte Zee III" assisteerde toen namelijk bij een machine- storing op de Atlantische Oce aan, 2. Wanneer de Frankengidsen afscheid genomen hebben, stijgen de Noren en Herulenkrijgers af, op een teken van Eric. „Hier zullen we kamp maken," beslist de Noorman. „Het is hier een verlaten gebied, wild in overvloed, en altijd beter om te bivakkeren dan in de buurt van de Heirbaan, waar we rekening met de bevolking moeten hou den." De krijgers zijn het met hem eens en snel worden wind- schermpjes gemaakt, waaronder geslapen kan worden, terwijl de zeven Herulen voortreffelijke boogschutters met Axe op jacht gaan. De paarden worden verzorgd en enkele uren later reeds doen de mannen zich in stille tevredenheid tegoed aan de geroosterde opbrengst van de jacht. „En nu de route" zegt de Noor man, de laatste botjes in het vuur mikkend. „Volgen we de Heir baan naar het oosten dan komen we in de stad Colonia (Keulen), vanwaar een handelsweg over land voert naar de kusten van de Noordzee. Er zijn daar een paar handelsplaatsen, maar „Mij lijkt het zogezegd niks," gromt Svein. „Ik heb al lang ge noeg door dit vermaledijde land rondgesloft. Vergeet de Hunnen niet bovendien. Waar die uithan gen op 't ogenblik weet niemand; maar ik voel er niks voor die on derweg in de armen te lopen." „Dan gaan we westwaarts," glimlacht Eric. „Eerlijk gezegd, lokt dat mij óók meer aan, maar vergeten we niet waarvoor Mer- wig ons gewaarschuwd heeft. We bevinden ons daar in de grens streek en de bevolking heeft nog al te lijden van plunderaars yan over de noordelijke grenzen. „Aan mij valt niets te plunde ren", gromt Svein, „dus dat valt alweer mee." „Goed," glimlacht Eric, „dan gaan we naar de kust! Als...." Maar healas alles zou niet meelopen. land die nogal moeite had zijn geld vrij te maken. Hij kon dit ruim een half jaar volhouden. H. was na een periode van twaalf ambachten en dertien on gelukken financieel geheel aan de grond geraakt. Begin '58 kwam hij bij zijn moeder in Amsterdam met een roerend verhaal. Hij zou schade aan de auto van een ander ver oorzaakt hebben, was niet ver zekerd en als hij niet onmiddel lijk 3200,in contanten kreeg moest hij de gevangenis in. Zijn moeder geloofde hem onvoor waardelijk en bracht hem in contact met een 80-jarige vrouw en later met een 70-jarige blinde vrouw, van wie H. zeer veel geld los wist te krijgen. Al die tijd heeft hij de grote meneer uitgehangen en reed hij in dure auto's rond, 16 in totaal In mei '60, toen men hem fail liet wilde verklaren, verdween hij naar Zwitserland, waar hij zonder succes, bij een bank pro beerde geld los te krijgen. Dit lukte hem wel bij een paar da mes, wier kennismaking met hem op een verliespost van 26.000 Zw. fr. kwam te staan. Inmiddels was zijn faillisse ment aangevraagd, hetgeen hem toch niet verhinderde de flats in Overschie te kopen, een voor hem en een voor zijn moeder. Kort daarna volgde zijn arresta tie. Dood van Hammarskjoeld Landingslichten op het vliegveld van Ndola gedoofd vlak voor landing van groot vliegtuig Een Afrikaanse getuige heeft, woensdag voor de commissie van de Ver. Naties, die in Ndola een onderzoek instelt naar het vlieg tuigongeluk, waarbij de secre taris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjoeld, om het leven kwam, gezegd, dat hij en een an der gezien hadden, dat de lan dingslichten op het vliegveld var. Ndola gedoofd werden vlak voor een groot vliegtuig op 17 sep tember poogde te landen. Hij zei, dat hij deze verklaring niet had durven afleggen voor de Rhode- sische commissie, die eenzelfde onderzoek heeft gedaan. Ik was bang dat ik vermoord zou wor den, aldus de getuige. Beide ge tuigen zeiden, dat zij het vlieg tuig enkele méden boven het vliegveld hadden zien cirkelen.. Nadat het zich verwijderde ste gen twee straaljagers op en zij zagen kort daarna een steek vlam. Zij hadden niet kunnen waarnemen wat hierna met het vliegtuig was gebeurd. De commissie heeft het onder zoek in Ndola afgesloten en zou donderdag naar Salisbury ver trekken. Een Brusselse rechtbank heeft donderdag een 25-jarige man, die in oktober 1960 de 11-jarige Ro land de Coster op een afgelegen plaats om het leven bracht, tot de doodstraf veroordeeld. De jury had ruim twee uur nodig om tot een bevestigend antwoord te komen op de uit acht punten bestaande aanklacht. Lucien van Dam, winkelier in één der Brusselse randgemeen ten, had de jongen onder valse voorwendselen naar een nabijge legen bos gelokt. Toen de jon gen trachtte te ontvluchten loste Van Dam een revolverschot. Het trof Roland de Coster in de nek en verwondde hem dodelijk. De dader verborg het lijk in een wa terput. De doodstraf wordt in België slechts bij uitzondering uitge sproken en wordt nooit ten uit voer gelegd. Van Dam, die ge trouwd is en vader van een kind, verklaarde voordat de jury zich terugtrok zijn daad ten zeerste te betreuren. De advokaat-gene- raal had de zwaarste straf ge vraagd „omdat geen enkele ver zachtende omstandigheid kar. worden ingeroepen voor degene, die een onschuldig kind aan randt". Een monster als van Loch Ness in Noord-Schotland is geen monopolie meer. Volgens radio-Moskou zijn er in de Sow jet-Unie zelfs twee dergelijke monsters waargenomen. Een van die monsters werd volgens de radio gezien door Russische geologen in een meer op een kale hoogvlakte in Oost-Siberië. Het was donkergrijs, had een -kop van twee meter groot me' wijd uit elkaar staande ogen eït een lijf van tien meter lang met iets als een vin er op. Het kwam met „sprongen" naderbij, tel kens onder en weer opduikend, sloeg bij de oever gekomen veel schuim omhoog en dook toen weer weg. Een nabijwonende visser zei dat hij door het mon ster achternagezeten was. Van het andere monster wer den niet veel bijzonderheden verteld. Dit wezen zou door een gezelschap aardrijkskundigen gezien zijn in een meer in het Tien-Sjan-gebergte op de grens met China. De aardrijkskundi gen hadden dit monster in een motorboot nagezet. Het scheen een staart te hebben en bewoog zich snel voort.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2