Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord Twee doden bij explosie te Tilburg Binn< AXEL GROEDE Japanse nota over vervoer van Nederlandse militairen AGENDA KERKNIEUWS LEVENDIGE VRAAG NAAR UIEN Verbond voor Veilig Verkeer tegen verhoging leeftijdsgrens voor bromfietsers BURGERLIJK LOOP DER TERNEUZEN Instuif-avond in het parochie- huis. Het was gisteravond voor de negende maal in dit wintersei zoen dat de R. K. Instuif in de kanaalzone een programma werd aangeboden in het parochiehuis. Deze avond werd verzorgd door de Klema's, een parodisten-duo uit Vaassen en het show-orkest ,,De Witte Kraaien" onder lei ding van Han Krab met zang i'an Hansi Pallieter. Deze avond is ten zeerste in de smaak gevallen bij de jeugd uit de kanaalzone. Het is een prettig en zeer beschaafd optre den van deze artiesten gewor den, die met vaart en bravour hun programma afwerkten en vanzelfsprekend veel applaus oogstten. Vooral de Tiroler- en de Wienershow, waaraan beide groepen meewerkten, vielen zeer in de smaak en waren dan ook keurig verzorgd en prettig om te bekijken en te beluisteren. Bij wijze van proef was ook een aantal jongelui uit IJzendijke als gast op deze feestavond aanwe zig. Mogelijk leidt dit tot aan sluiting bij de kanaalzone-instuif. Gistermiddag verzorgden de Klema's een programma voor de schooljeugd onder de titel ..Rommelpotterij". Hiervoor was een overweldigende belangstel ling en ook dit programma viel te loven. In de loop van het wintersei zoen heeft de kanaalzpne-instuif verscheidene avonden op het pro gramma gezet, die door het bij zondere karakter opvielen. Het instuifcomité weet bij de jonge lui wel de goede toon aan te slaan, want de belangstelling neemt nog altijd toe. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijk badinrichting werd in de maand januari 1962 door totaal 1917 personen be zocht- Voor de badinrichting te Sluis, kil beliep dit aantal 1413. Jn de maand daarvoor bedroe gen de aantallen resp. 2337 en .1315. Ouderavond „Prinses Marij- keschool". In de openbare lagere school had de oudercommissie vrijdag een ouderavond belegd. De voorzitter, de heer Draaijer, zeide zijn openingswoord kort te zullen houden in verband met het lange programma dat afgewerkt moest worden. Hij wilde echter niet nalaten zijn vreugde uit te spreken over de grote belang stelling welke er gelukkig altijd is voor deze avonden. De secretaris, de heer Lenos De secretaris, de heer Lenos, bracht een hooggestemd verslag uit, waarin hij vooral noemde de schoolreizen en de schooluitvoe- ring. Ook werd vermeld de tot standkoming 'van de Openbare Kleuterschool „Roodkapje", waarmede een prettige relatie onderhouden wordt. Na het financiële verslag van de heer J. Burger, werden de pe riodiek aftredende bestuursleden -ale heren M. v. d. Have en A- Le nos herkozen. Het hoofd der school, de heer 3. Blok, gaf een overzicht van het werk op de school alszodanig. Hij wees op het tekort aan leer krachten, die het steeds moei lijk maakten om vakatures tijdig te bezetten. Hij bracht daarom ook hulde en dank aan de heèr A. J. Schie man, die steeds bereid is ge weest, ondanks zijn pensionering, de helpende hand te bieden. Een lichtpunt, waarvan de heer Blok gewag kon maken, was, dat de gemeenteraad besloten had om een gymnastieklokaal te laten bouwen. Voordat de ouders het werk hunner kinderen gingen ge- zichtigen, werd door een groep jongens en meisjes uit de zes de klas onder leiding van de heer Draaijer een vragenwed- strijd gehouden. De jongens behaalden hierbij 130 punten, terwijl de meisjes 120 punten wisten te verzamelen. Kiesvereniging C. H. U. De afdeling Axel van de C. H. U. vergaderde vrijdagavond onder leiding van de heer P. J van Bendëgem. Na de verslagen van de heer A. van Asperen, werden de af tredende .bestuursleden A. van Asperen en W. de Feijter herko zen. Hierna volgde een uitvoerige bespreking over een mogelijke samenwerking met de andere Prot. Chr. partijen bij de aan. staande gemeenteraadsverkie zingen. Binnenkort wordt weer een vergadering belegd. E. H- B. O.-examen. Donderdagavond werden in het Groene Kruis-gebouw alhier de examens afgenomen voor het E. H. B. O.-diploma. Zij, die het diploma behaalden, waren de dames: Rietje Simons, Truus Bakker, Truus van Taten- hove, G. v. d. Berg, Tanny de Kraker, H. de Kraker, Nelly Hamelink, Pleuntje Rinn, Elly de Coninck en de heer H. Heijt. Filmavond E. H. B. O. Vrijdagavond werd in hotel „De Drie Koningen" door afd. Groe- de der E. H. B. O. een filmavond gegeven. De voorzitter, de heer P. van der Hooft, heette in zijn openings woord de beide wethouders C. Cijsouw en J. Casteleijn van har te welkom, evenals dokter Jan sen, die hij tevens dankte voor het vele wérk voor de E. H. B. O. verricht. Verder dankte hij t' be stuur van de afd. Groede van de V.V.V. en het bestuur van de wielerclub voor de door hen ver leende bijdrage in deze avond. Vóór de pauze werd een drietal leuke filmpjes vertoond, terwijl in de zaal lootjes voor de te hou den verloting werden verkocht. Na de pauze werd vertoond de hoofdfilm „De Stem van het Ge weten", waarin het werk van het Deense Rode Kruis, zowel in de concentratiekampen Auswitz en Ravensbrück werd opgenomen, en na de bevrijding 't Rode Kruis werk in Polen, dat verwerkt was in een gewone speelfilm. Na afloop van deze films werd de verloting gehouden, waarbij de voorzitter nogmaals wethouder Cijsouw dank betuigde voor de verkregen toestemming, terwijl wachtmeester L van Ooijen dank werd gebracht voor zijn techni sche medewerking bij de verto ning van deze films. ZAAMSLAG. Jaarvergadering Bond van Ouden van Dagen. Vrijdagmiddag hield de afde ling Zaamslag van de bond van bejaarden haar jaarvergadering in het Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer C. Her- rebout, herdacht in zijn openings woord de zeven leden, die in het afgelopen jaar zijn overleden. De vereniging telt thans 154 leden. De secretaris, de heer J. de Vos, bracht, na vaststelling der notulen, zijn jaarverslag uit, waarop het financieel verslag van de penningmeester, de heer A. Leenhouts, volgde. Uit dit verslag bleek dat 1961 een vrij gunstig jaar is geweest. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren J. de Vos, Chr. Verberkmoes en C. Meijer, werden bij acclamatie herkozen. Tot bode werd benoemd de heer Jac. Hamelink. Besloten werd tot het houden van een ontspanningsmiddag. Nadat nog enkele vragen wa ren gesteld en besproken, sloot de voorzitter deze vergadering. Benoeming In de gehouden vergadering van ingelanden van de Een- dragtpolder werd in de vacature van gezworene, ontstaan door het overlijden van de heer D. Scheele, benoemd de heer Fr. de Putter, alhier. Vergadering Kolenvereniging. Zaterdagavond werd in de bo venzaal bij de heer R. van de Veke de jaarvergadering gehou den van de coöperatieve kolen- vereniging „Eigen Hulp". In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Jac. Herre- bout, zijn leedwezen uit dat niet meer leden aanwezig waren, doch weet dit aan de slechte weers omstandigheden. Na vaststelling der notulen volgde het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, de heer W. Faas, waaruit o.m. bleek, dat er 22 nieuwe leden waren bijgekomen. Het ledental bedraagt thans: te Terneuzen 38; te Othene 7 en te Zaamslag 142. In totaal dus 187 leden. De kascommissie, bestaande uit de heren J. de Putter en Abr. Hamelink, adviseerde tot goed keuring van de rekening en ver antwoording. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat was ont vangen ƒ23.950,96; en uitgege ven ƒ23.862,40; zijnde alzo een batig saldo van 88,56. De periodiek aftredende be stuursleden; Jac. Herrebout en D. Kaijser, werden bij acclamatie herbenoemd. Op voorstel van de voorzitter werd besloten tot het geven van een toelage aan secretaris-pen ningmeester. Door de vereniging werd in 1961 267.500 kg kolen afgeno men, zulks voor een waarde van ruim 23.000. Aan het einde van de vergade ring werd een verloting gehou den met waardevolle prijzen. Vergadering afd. Zaamslag der Z. L. >1. Vrijdagmiddag werd bij de heer Van de Veke een vergadering ge houden van de afd. Zaamslag der Z. L. M., welke zich in een druk bezoek mocht verheugen. Nadat de voorzitter, de heer J. J. de Regt-Dekker, de heer W. Koster, voorzitter van de Kring Axel der Z. L. M„ en de afgevaar digde van de Coöperatieve Sui kerfabriek te Sas van Gent, be nevens de sprekers de heren drs P. Helders, chef van de economi sche afdeling van het boekhoud- bureau der Z. L. M., en de heer Van Iwaarden, adjunct-secretaris der Z. L. M., en de aanwezige le den van de L. J. G. had verwel komd, wees hij in zijn openings woord op de onrust der tijden van dreigend oorlogsgevaar en de bezorgdheid in de toekomst voor de boeren, die geenszins de len in de welvaart van ons land. Zo zelfs is de financiële toestand voor de landbouwers verslech terd, dat deze niet meer het nood zakelijkste voor hun bedrijven kunnen investeren. Een intensie vere bemoeienis van de regering met de noden van de landbouw moet dan ook noodzakelijk ge acht worden. De prijzen van verschillende landbouwprodukten liggen bene den de produktiekosten. Voor en kele produkten als tarwe, bieten en melk worden door de regering garantieprijzen vastgesteld, maar door de overvloedige oogst ont vangt de producent in feite min der dan de vastgestelde garantie prijzen. Met lede ogen zien de landbou wers nog steeds goede landbouw gronden voor industrievestiging, kanaalverbreding en havenuit breiding aan hun oorspronkelijke bestemming onttrekken, terwijl bij de uitbreiding der industrie in de kanaalzone een verdere af vloeiing van arbeidskrachten te verwachten is, zodat de boer in de toekomen (aangewezen zal wor den pp inschakeling van loonbe drijven met hun gespecialiseerde machines der landbouwbedrijven of op samenwerking met buren. Voeg daarbij de loonsverhogin gen, huureompensatie enz. bene vens de invoering der vrije zater dag, dan ziet de toekomst er voor de landbouw niet rooskleurig uit. De schokkererwten en het blauw- maanzaad kunnen we wel uit het bouwplan verwijderen, daar deze de produktiekosten niet meer kunnen op-brengen. Het produkt luzerne staat daar entegen voor een grote uitbrei ding, daar hier in de omgeving een moderne luzernedrogerij ge bouwd wordt, die voor de teler hopelijk goede financiële uitkom sten zal opleveren. Spreker besloot met de hoop uit te spreken dat op de land bouwbedrijven in 1962 hoogwaar dige produkten geproduceerd mo gen worden, waardoor de finan ciële positie van de landbouwer versterkt zal worden. Na het openingswoord werden de notulen door de secr.-penning meester, de heer Abr. Dees Bruijnzeel, gelezen en onveran derd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de contributie voor 1962 ongewij zigd blijft. Op 23 februari zal een contact avond van de L. J. G. worden ge houden, met als spreker burge meester Van Dongen van Aarden burg. Uit het verslag van de secreta ris blijkt dat het ledental weder met 5 leden is toegenomen en nu 122 bedraagt. Het verslag van de penning meester vermeldde over het afge lopen boekjaar een batig saldo. De periodiek aftredende be stuursleden de heren J. J. de RegtDekker en Abr. Dees Bruijnzeel werden herbenoemd. Hierna volgde een lezing van drs P. Helder met als onderwerp: „Economische aspecten van me chanisatie van de suikerbieten- oogst". Nadat door de voorzitter aan de spreker dank voor zijn heldere uiteenzetting was betuigd, wer den uit de vergadering vragen gesteld, die door spreker werden beantwoord. In de pauze werd een verver sing aangeboden. Hierna was het woord aan de heer Van Iwaarden, die verschil lende- akkerbouwproblemen on der de loupe nam. Ook deze spreker vond een zeer aandachtig gehoor en werd door de voorzitter dank gebracht. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de Kringvoorzitter de heer W. Koster, die er op wees dat het jaar 1961 een jaar is ge weest van rapporten, n.l. over het garantieplan, de beperking van de kwantiteit en van de bere kening van de kostprijs der pro dukten. Nadat spreker deze 3 rappor ten nader had toegelicht, wees hij nog op het belang van een spoedige inpoldering van het „Land van Saeftinge", waar 3000 ha vruchtbare landbouwgronden op inpoldering liggen te wachten. Nadat de voorzitter 'de heer Koster dank had betuigd voor zijn causerie over de in 1961 uit gebrachte rapporten, volgde de rondvraag, waarin enkele vragen werden gesteld en beantwoord. Hierna werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter gesloten, waarna gezamenlijk een koffiemaaltijd werd gebruikt. MAANDAG 12 FEBRUARI. TERNEUZEN: I.uxor-Theater, 8 uur: „Spartanus". Café „Du Commerce", 3 u.: Aanbesteding bouwen van een bejaardentehuis. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De vruchten zijn rijp." DINSDAG 13 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Spartanus". NED. HERV. KERK ZAAMSLAG Ds Van Gramsbergen te Den- dermonde (B.), die het beroep naar Hontenisse heeft aangeno men, zal tevens bijstand verlenen in het pastoraat Zaamslag zulks Ingaande 15 april a.s. CHR. GEREF. GEMEENTE ZAAMISLAG Ds. J. Bakker te Driebergen heeft voor het beroep naar Zaam slag bedankt. Japan heeft het „buitengewoon betreurenswaardig" genoemd, dat met een lijnvliegtuig van de K.L.M. ,dat zaterdagochtend een tussenlanding op het vliegveld Haneda bij. Tokio maakte, mili tairen werden vervoerd. Dit is de Nederlandse ambassadeur in Ja pan, de heer N. A. J. de Voogd, meegedeeld in een mondelinge nota, welke door het hoofd van de afdeling Europese zaken van het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd overge bracht. Naar verluidt werd in de nota gezinspeeld op de mogelijkheid van een Japanse actie, als de K.L.M.-verbinding via Tokio weer wordt gebruikt vooi „mili taire doeleinden, in weerwil van de wensen van Japan en de geest van het Japans-Nederlandse luchtvaartakkoord". Het K.L.M.-toestel, een DC—7 die naar Anchorage in Alaska Moeder binnen 24 uur naar zieke dochter in Australië Donderdag kreeg de 70-jarige weduwe W. MengerWesseldijk uit Almelo liet bericht uit Mel bourne dat haar dochter, de 41- jarige mevrouw J. Deringa Menger daar ongeneeslijk ziek in een ziekenhuis was opgenomen. Met steun van het hulpfonds „Wij komen" en de Gereformeer de Gemeente van Almelo werd het mogelijk dat mevrouw Men ger vrijdagmiddag om drie uur van Schiphol met een BOAC toestel naar Australië vertrok voor een laatste ontmoeting met haar dochter. De Nederlandse emigrante in Melbourne zou volgens de dok toren nog maar enkele weken te leven hebben. Toen mevrouw Menger dit vreselijke bericht kreeg, nam zij direct contact op met het secretariaat van „Wij komen". Het—fonds pleegde ver volgens overleg met de predi kant van de Gereformeerde Ge meente in Almelo, ds- G. Smeenk, waarna besloten werd dat het fonds en de kerk de reis van mevrouw Menger zouden betalen. Binnen 24 uur na het noodsein was mevrouw Menger onderweg naar haar dochter voor een laat ste ontmoeting. Rond het middaguur heeft rich in de magazijnen van de N.V- Hexspoor en Zn, aan de Industriestraat te Tilburg, een groothandel in bananen, etc. een explosie voorgedaan in de gasin stallatie voor de verwarming der cellen waarin de bananen een rij pingsproces ondergaan. Van de op dat moment aanwezige zes personen Werden er twee op slag gedood, en een derde levens gevaarlijk gewond (terwijl een vierde lichte verwondingen op liep. De beide anderen kwamen met de schrik vrij. Volkomen onverwachts explo deerde omstreeks 12 uur de gas installatie met een enorme knal. Vallende brokstukken van dak en muren veroorzaakten in een minimum van tijd een trieste ravage. Eén der directeuren der N.V., de 37-jarige L. Hexspoor uit Til burg werd onder het vallend puin op slag gedbod, evenals de boekhouder der N.V., die zich op het kantoor bevond. Een an dere employé moest met ern stige verwondingen naar het St. Elisabeth's ziekenhuis worden, overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Onmiddellijk stroomden van heinde en verre mensen toe. Even ontstond er een paniek, toen mensen, zonder op gevaar beducht te zijn, de spoorbaan, waar regelmatig treinen tussen Breda en Tilburg passeren, over liepen. Gelukkig kon men onge lukken voorkomen. De brandweer en politie ruk ten met groot materieel uit naar de plaats des onheils. Er ont stond geen brand, zodat men zich na een eerste zorg aan de slacht offers aan het opruimingswerk kon wijden. Op het moment van de explo sie kwam er juist een trein aan rijden over de spoorlijn, die vlak langs het magazijn van N.V. Hexspoor loopt. Dankzij de werkzaamheden aan de hoog- Spoorweg, waarvoor reeds een nieuwe hoge spoordijk is opger worpen, vielen dë brokstukken niet op de lijn, waarlangs de treinen nu nog rijden. De be stuurder had' inmiddels wel zijn trein doen stoppen toen hij de brokstukken van het magazijn in de lucht zag vliegen. Het ge beurde wekte in de trein nogal consternatie- 70) (Nadruk verboden.) „Juist, dezelfde. Hij had geen papieren bij zich en niemand is hem komen opzoeken. Hij is gis teren aan de gevolgen overleden zonder bij kennis te zijn geko men. Maar hij is geïdentificeerd als deserteur.Ronald Haymes, oud-kapitein van het regiment Zuid-Loamshires." „De man van Phillipa Hay mes?" „Ja. Hij had behoorlijk veel geld bij zich en ook een oud bus kaartje naar Chipping Cleg- horn." „Dan heeft hij dat geld van zijn vrouw gekregen. Ik heb al tijd wel vermoed, dat hij degene is geweest, wiens stem Mitzi in dat prieeltje gehoord heeft. Dat heeft ze pertinent ontkend. Maar weet u wel, dat auto-ongeluk was vóór Rydsedale maakte in zijn plaats de zin af. „Precies de dag vóór de overval bij juffrouw Black- lock. Dat was de 29ste en Hay mes is op de 28ste in het zieken huis opgenomen. Dat sluit hém dus volkomen uit. Maar zijn Door AGATHA CHRISTIE vrouw heeft natuurlijk niets van het ongeluk geweten. Daarom kan ze héél best hebben gedacht, dat hij iets met de overval uit staande had. Vandaar dat ze haar mond heeft willen houden, tenkoste van alles.... omdat hij tenslotte haar man was." „Hij heeft een kranig staaltje reddingswerk geleverd, als ik goed begrijp?" „Bij de redding van dat kind? Ja zeker! Daar was lef voor no dig. Ik denk dus niet, dat hij uit angst of lafheid zal zijn gedeser teerd. Maar dat doet er ook niet toe.... het was een heldhaftig einde!" „Ik ben blij voor haar, me neer, en voor hun zoontje!" „Zeker! Hij hoeft zich nu niet meer over zijn vader te scha men en zij kan aan hertrou wen beginnen te denken." Langzaam antwoordde Crad- dock: „Daar dacht ik juist over, meneerHet opentmoge lijkheden." „Wel man, nu jij ter plaatse aanwezig bent, doe je het beste haar zelf in te lichten." „Dat zal ik doen, meneer. Ik zal even wachten tot ze op Little Paddocks terugkomt. Het zal een hele schok voor haar zijn maar ik zou èerst nog wel met iemand anders even een woordje willen wisselen." HOOFDSTUK XIX. Reconstructie van de misdaad. „Ik zal de lamp maar voor U aansteken eer ik weg gazei Dot. „Het wordt al zo donker. Er komt vast een bui!" Zij plaatste de kleine leeslamp op tafel, zodat zij helder licht zou werpen op het breiwerk, waarmee juffrouw Marple bij de haard zat. Toen het elektrische snoer over de tafel schoof sprong de kat er achter aan of 't 'n muis was en beet en klauwde er in dat het een lieve lust was. „Nee, Tiglat-Pilear. laat dat.. Dat dier lijkt wel gek. Hij bijt het snoer helemaal stuk. Straks krijgt hij nog een schok van de elektrische stroom." ,Dank je,' kind," zei juffrouw Marple, haar hand uitstrekkende om de lamp aan te steken. „Nee, dat gaat zó niet," zei Dot, „je moet halverwege he' snoer dit contact indrukken. Wacht maar. Ik zet eerst even de bloemen weg." Toen zij de vaas met Kerstro zen optilde richtte Tiglat-Pilear zijn speelsheid op haar en sloeg zijn nagels in haar arm. Daar- was gestuurd om de passagiers van de DC8 over te nemen, die donderdag geen toestemming had gekregen om een tussenlanding in Tokio te maken, bleef een uur op het vliegveld Haneda, alvo rens door te vliegen naar Biak. De Japanse autoriteiten onder zochten het toestel snel, zonder de indentiteit van de inzittenden te controleren. Er zouden zich 30 militairen in burger onder de passagiers bevinden. De Japanse autoriteiten gingen aan boord van de DC-7 en onder zochten deze. De passagiers wachtten gedurende het onder zoek in het gebouw van de lucht haven. Het toestel vertrok later naar Biak. Op een persconferentie heeft en woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard, dat in de monde linge nota aan de Nederlandse ambassadeur was medegedeeld dat, naar Japan hoopt, de Neder landse regering het vervoer van militair personeel via Tokio niet zal voortzetten, zulks gezien de huidige delicate situatie in ver band met Nieuw-Guinea. De Nederlandse ambassadeur, de heer De Voogd, had daarop het Japanse verzoek van de hand gewezen en zette uiteen, dat Ne derlandse pasagiers wettelijk ge rechtigd zijn, een vliegreis te ma ken in een lijnvliegtuig. De woordvoèrder deelde verder mede, dat de Japanse regering op ht ogenblik geen maatergelen overweegt om te beletten, dat Nederlandse militairen via Tokio naar Biak reizen in een lijnvlieg tuig. Wel zullen de Japanse auto riteiten voortgaan met het door zoeken van Nederlandse vliegtui gen die in Tokio landen. Voorraden niet meer zo groot De vraag naar uien blijft zeer levendig. De voorraden bij de handelaren en telers in ons land zijn niet bijzonder groot meer en in enkele teeltcentra zal het niet veel weken meer duren of het uienseizoen 1961-62 behoort daar tot het verleden. De prijs heeft zich goed kun nen handhaven op het hoge ni veau dat enkele weken geleden werd bereikt. Weliswaar is er een kleinig heid afgegaah maar gezien in het licht van de stijging, welke er voordien Heeft plaats gevon den, is dat toch van weinig be tekenis. De gbede kwaliteit voor export geseTiikté grove en mid del uien noteren op het ogenblik tussen 37 en 38 cent per kg. Tijdens de koude periode in de week van 29 jan. tot 3 febr. werd even een prijs van 40 cent per kg betaald. De vraag was in het bijzonder afkomstig van de zijde van ex porteurs op Engeland en West- Duitsland. Tech werden er ook veel Nederlandse uien verzon den naar Frankrijk en Afrika alsmede naar verschillende an dere landen. De kwaliteit van de Nederlandse uien vertoont nog al wat verschillen. Over het al gemeen valt deze echter niet tegen. Het kwantum dat weke lijks vanuit ons land wordt ge ëxporteerd lag de laatste tijd rond 6 miljoen kg. Piratenuitzending in Engeland Via een klandestiene zender is vrijdagavond laat na het nieuws van de B.B.C. een brief voorge lezen aan premier MacMillan, waarin geprotesteerd werd tegen het Brits-Amerikaanse besluit om kernproeven in Nevada en op het eiland Christmas te nemen. Gezegd werd dat de boodschap werd voorgelezen door lord Rus sell, de bekende filosoof en lei der van de campagne tegen kern wapens. De gewelddaden in Algerié Tengevolge van aanslagen zijn vrijdag in Algerië in totaal 13 mensen, onder wie 10 Mohamme danen, om het leven gekomen en een even groot aantal, waarvan drie Mohammedanen, gewond. Socialistisch protest tegen de arrestatie van Soetan Sjahrir Het bureau van de socialisti sche internationale heeft in Londen bekendgemaakt dat het geprotesteerd heeft tegen de arrestatie van Soetan Sjahrir en Soebadio Sastrosatoma van de Indonesische socialistische partij De bekendmaking was vervat in een communiqué dat na een bijeenkomst van twee dagen van dit bureau, waarop onder meer een ontwerp-verklaring van de socialistische grondsla gen werd besproken, werd uit gegeven. Het bureau heeft ook geprotesteerd tegen het langdu rig gevangen houden van de voormalige premier van Nepal, Koirala, en bij „de militaire Junta in Korea tegen de arres tatie en het voorgestelde proces tegen leden van leiding van de verenigde socialistische partij in Korea." Vier jaar voor Pripolzev Het Westduitse hooggerechts hof in Karlsruhe heeft zaterdag de 43-jarige Russische ingenieur Valentin Pripolzev wegens spio nage tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Russische technici vertrekken uit China De „Washington Post" zegt in een bericht uit Hongkong, dat in deze plaats uit verschillende delen van China brieven van particulieren zijn ontvangen, waarin wordt gezegd dat de Russische technici uit China vertrekken. In een brief van een techni cus in een fabriek te Woehan komt de volgende passage voor „Alle Russische technici zijn vertrokken en wij ontvangen geen economische hulp of uit rusting van de Sowjet-Unie meer. Politieke voormannen vertellen ons op vergaderingen, dat wij onze inspanning moe ten verdubbelen, aangezien de industrialisatie van China nu uitsluitend afhangt van het werk van de eigen mensen." Afgeven van riivergumung onvoldoende gedetailleerd zijn i.i- i.1 om de conclusie te wettigen, dat na eenvoudige schriftelijke test dringend gewenst door morste zij wat water op ta fel. Het snoer kwam nu in een glas te liggen. Juffrouw Marple drukte op het contactknopje. Op de plaats waar het gerafelde snoer doorweekt was geraakt sprong een vonk met luid ge knetter over. „O, hemel!" riep Dot. „Nu zijn de stoppen doorgeslagen en zit ten we helemaal in liet donker." Zij, draaide het bovenlicht aan, maar dat brandde niet meer. „Wat scheelt er aan, tante Jane, schrikt u ervan?" „O neen, kind., ik dacht plot seling aan iets waaraan ik al eer- Ier had moeten denken...." „Ik ga even een nieuwe stop inzetten en breng u dan Juliaans schemerlamp." „O, neen kindlief, doe geen moeite.je mist anders de bus nog. Ik heb ook nog geen licht nodig. Ik ga eerst liever zitten denken over het een en ander. Toe zie maar dat je het haalt." Toen Dot weg was bleef juf frouw Marple ongeveer twee mi nuten lang onbeweeglijk zitten. In de vallende schemering, met de naderende storm buiten, had de atmosfeer in de kamer iets onheilspellends gekregen. Juf frouw Marple trok een velletje papier naar zcih toe en schreef daarop met grote letters: Lamp? Na een poosje zette ze er een tweede woord bij. Haar potlood bewoog zich bijna in het donker over het papier. Het leek wel een kryptogram (Wordt vervolgd) Het hoofdbestuur van het Ver bond voor Veilig Verkeer deelt ten aanzien van de door de mi nister van Verkeer en Water staat overwogen verhoging van de leeftijdsgrens voor bromfiet sers van zestien tot achttien jaar mede van een dergelijke ver hoging geen voorstander te zijn. Het streven naar een grotere veiligheid op de weg zal, naar de mening van het verbond, geen oplossing vinden in het kunst matig beperken van het verkeer. Daarbij komt, dat de ten dien ste staande statistische gegevens Kapitein Galvao bij verstek veroordeeld Kapitein Henrique Galvao is zaterdag te Lissabon bij verstek tot 22 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het kapen van het passagiersschip „Santa Ma ria" in januari van het vorig jaar. Van de 32 andere beklaagden, allen voortvluchtig, zijn er 25 tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Zeven zijn vrijge sproken. PEPERMUNTSLAVEN Twee patiënten die aan on regelmatige hartslag leden ga ven toe dat zij aan pepermunt verslaafd waren, aldus schrijft dokter J. G. Thomas uit Wales in het Britse medische blad. Een van de twee verorberde dagelijks vijf Tolletjes pepermunt en de andere een half pond. Toen zij er mee ophielden verbeterde de toestand van hun hart. de categorie van zestien tot acht tien jaar onder de bromfietsers een onrustbarend groter aantal ongelukken veroorzaakt dan bromfietsers van andere leef tijdsgroepen. Het absolute cijfer zonder meer kan geen indicatie zijn, en een relatief cijfer ont breekt, omdat niet bekend is, hoeveel bromfietsers van ge noemde leeftijdsgroep er dage lijks aan het verkeer deelnemen. Evenals de A. N- W. B. acht het hoofdbestuur van het verbond ook uit sociaal-maatschappelijk en sociaal-economisch oogpunt een beknotting van het brom- fietsverkeer in de bovenbedoelde zin ongewenst. Het hoofdbestuur staat ech ter op het standpunt, dat alles zal moeten worden gedaan om de bromfietser althans enige elementaire verkeerskennis bij te brengen. Het verbond blijft derhalve vasthouden aan zijn standpunt, dat het afgeven van een rijvergunning, vooraf ge gaan door een eenvoudige schriftelijke test, dringend ge wenst is. Het hoofdbestuur van het ver bond is van mening, dat tegen de aan een dergelijke maatregel verbonden administratieve en financiële consequenties niet mag en ook niet behoeft te wor den opgezien. Het heeft zich reeds enige tijd geleden met een constructief voorstel-tot de mi nister gewend, dat betrekking had op het organiseren van een dergelijke test voor alle brom fietsers. Voor de eventuele nood zakelijke opleiding beschikken voldoende afdelingen van het verbond over opleidingsmogelijk heden. VERDACHT! GROTE KRAAK ONTKE De hoofdverdact braak in het Le ziekenhuis in de ■j6 januari, waar van 2',2 ton were ontkent tot dus deze inbraak te gehad. Deze verd jge Haagse mon heeft zich zaterd; middaguur bij dc gemeld, nadat v n een verzoek de pers gepubin Nog diezelfde dag het Leidse politiet bracht. Hij heeft verkl: \,jtstedig te zijn weigert te vertelle beeft bevonden, uit de pers vernam lie hem zocht, heeft met zijn advocaat 1 verbinding gestel oe volgende ochtenc meldde. Hij weigert bij sindsdien hebben tten, op vragen tot de inbraak er laatste tijd te heeft hij, toen fronteerd met enke ken die in handen rijn, ontkend iets kelen te maken hij vorige politie' houding een der: Hij heeft reeds 11 vangenis doorgei melijk als straf en diefstallen. De Leidse polii een zondagavond >nferentie verklaa TERN] Geboorten. 31 i-amon, z. van S en Johanna S. Biervliet). Jacom rJert Dieleman en poorte (won. te Ronald Peter, z. J. Renaud en Jo (Oranjestraat 17) ,na Marianne, Lantsheer en At (Rozenstraat 87 Margriet Han Mr F. M. Smits en Gun helst (Noordstraa Ralph Alexander iVillemsen en Hel (Markt 15). Ca monne, d. van Ed Jozina van de Westdorpe). Cart d. van Pieter M. na de Putter <R' S'febr. Josephina van Hendrik Ed Maria C. A Wi Axel). 7 febr. 2. van Frangois Johanna L. den Leendert Cornells van der Meide er (Narcisstraat 39) Ihur Astrid, z. Smidt en Maria t>oog 3). Huw.-aangif ten tic Stoffijn, 26 j., de Feijter (van Overlijden. 1 Wondergem, 69 na L. Heijnsdijk febr. Pieternella van Adriaan Axel). Jannis de gew. met Sara le Westdorpe) 76 j., geh. gew Goethals. 7 febr 85 j., geh. gew Wijck (won. te TERN" In de afgelo] zich in deze gei J. P. Arens, St O. en W.-Soubur denBakker, 1 Rotterdam; B. straat 56, van F. SminkWou 132, van Utret Van Bovenstr M. I. M. J. Hill! 17, van Westdo Zonnebloemstr Walhout, Klaa Axel; P. D. Op{ laan 11, van Hamer, Iepenl slag; J. J. L. D van Nijmegen; ge Kerkstr. 80 S. J. de Meijer van Biervliet; str. 18, van Z Es, Hogendijk J. C. Harms, van Heumen; lamystr. 41, va ker, Van Steer Rotterdam; A. diepstr. 14, va de Kramer, G. Breskens; R. zellestr. 38, va ter, De Doeldi Vertrokken: Donze-Visserst Terborg; A. Westkolkstr. Terborg; M. senspolderstr. S. J. van Zwo Antwerpen; G laan 48, naar Iepenlaan 48, r Maas, Iepenlai gen; F. C. de naar Rotterda Geraniumstr. Wed. A. C. Benedenweg M. Lijbaart, 1 Vlissingen; A. denlaan 26, «u van Voorthuj genlaan 68, ni

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2