GELD TWIST- TAS Kinderen houden ons een spiegel voor De juiste geur accentueert de persoon Alt enu een liefde opótraat Zaterdag 10 februari 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina "3 1155-768 AXEL, van de week U KUNT NIET ALLES WETEN DE VREEMDSTE INGREDIËNTEN 2500 jaar houdbaar Kostbare geurtjes Ideaal vakantiejurkje een slechte daad? >p Tiet wettelijk al op Uw 65sta dat Uw vrouw der zou komert lebben om zelf :t kunnen laten sn. Die gerust- et de Centrales leest gevraagd irt Do jvcndc t tiling ■polis? jd, of terstond gt de maande- nr 52 45 jaar f42.42 e premie, tvenau :erd en precies ïrjjf een brief- ïgsbank mHsat Tel. {070)855505 tuftureis doeleind'"- Kredieten uitsluitend groot 1600,- 3 °/o zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr 31. I.eemvnrden 's Zomers eten we graag «slaatjes, omdat we deze dan meestal meer op prijs stellen dan in het koude jaargetijde. Toch is 's-winters, wanneer veel levensmiddelen weinig vitami nes bevatten, zo'n slaatje voor ons haast nog noodzakelijker dan 's zomers. Men beseft vaak nie' dat haast alle wintergroen ten zich hiertoe uitstekend laten verwerken. Knolgewassên, geraspt en aangemaakt met wat zure room zijn beslist een delicatesse, kool soorten fijn gesnipperd en ge mengd met olie en azijn doen het ook uitstekend, zelfs rauwe zuurkool (die rijk is aan het zo nodige vitamine C), ook alweer met wat room aangemaakt, waardoor de sla een heerlijke zachte smaak krijgt, is beslist niet te versmaden. ZONDAGNierbroodjes, bief stuk, doperwten, lofsla, aardappelen, gevulde sinaas appelen. MAANDAGSoep van rest dop erwten, eierragout met rijst en zuurkoolsla. DINSDAGSelderijknol met kaas, aardappelen, rest jus of botersaus, citroenrijst. WOENSDAG: Stoofpot, groene erwten, spek en aardappe len. caramelpudding. DONDERDAGGehakt, sprui ten. aardappelen, appel moes. VRIJDAG: Gekookte vis, peter seliesaus. snipperpeen en aardappelpuree, havermout- koekjes; óf hutspot met klapstuk, yoghurt met bes sengelei. ZATERDAG: Kaassoep, fruit. RECEPTEN NIERBROODJES 1 kalfsnier, 150 gram gaar kalfsvlees, 1 i eetlepel ge hakte ui, Vu eetlepel gehakte peterselie. 5 gram boter, 1 dl bouillon, 2 eierdooiers of 12 lepel bloem, zout, noot, peper, oud brood, roombo ter. De nier opkoken, afgieten met koud water, weer opzetten en gaar bakken. De nier en het kalfsvlees fijnhakken, vermen gen met het gefruite uitje en met de bouillon 5 minuten laten stoven. De eierdooiers met wat zout, peper en noot loskloppen en door de vleesmassa roeren. Alles samen verhitten tot het geheel verbonden is. Afmaken met de gehakte peterselie. Dun ne sneetjes brood zonder korst middendoor snijden, in botef iri de koekepan lichtbruin bakken en bectékken met de niermassa (deze zo opwerken dat zich een kussentje vormt). SELDERIJKNOL MET KAAS Selderijknol schillen en in plakken snijden. Deze ongeveer 10 minuten in wat water met zout zachtjes gaar koken, laten uitlekken en laag om laag met een plakje jonge kaas aan 2 lange cocktailprikkers steken aan ieder uiteinde één prik ker). De buitenste plakken moe ten uit selderijknol bestaan. Het geheel wordt door ei en paneer meel gehaald en in de koekepan in roomboter of frituurvet snel gebakken. Hoe staat Uw bladbegonia er voor Tot de mooiste, kamer planten behoort wel de bladbegonia. Hebt u haar goed kunnen overhouden? Zo niet, koopt u dan een nieuwe. Ze is in diverse tinten verkrijgbaar. Zodra het voorjaar aanbreekt, herstellen ze zich spoedig van de donkere winter maanden- De verloren bladeren komen weer terug, indien u de plant komende maand verpot. Dit verpotten moet zo geschieden, dat niet alle aarde van de kluit afge schud wordt, maar alleen die aarde die los zit. Zorg voor verte bloemisten- aarde, nadat u onderin de pot een paar potscherven op het potgat heeft gelegd, om verstopping van het afvoergaatje te voorkomen- Nu kan de plant de volle zon nog wel verdragen, doch als ze in maart-april meer kracht? krijgt, staat zij niet gaarne in de felle zonnestralen. Staande op de vensterbank op het zui den vraagt zij om enige beschutting. Gaarne vrij veel water en eens om de t'. ee weken kunstmest. Overhouden moet geschie den in een verwarmd ver trek, liefst op een zonnig plekje. Elk volwassen blad kunt u gebruiken om te stek ken. door het in vierkante stukjes te snijden van on geveer 3x3 em, die u in vochtige aarde legt. U ziet dan na enige tyd worteltjes te voorschijn komen. Is het zover dan dient u over te gaan tot potten in kleine potjes, met voedzame aar de. 'Nadruk verboden.)' TIPS 0 Wie in de winter de koelkast niet gebruikt of stroom wil sparen, moet ook de deur niet sluiten, want dan wordt het een broeikast, diejuist bacteriën kweekt. 0 Vet na het rijden uw schaat sen onmiddellijk weer in, an ders roesten ze al voor u er weer aan denkt. 0 Ook een slee heeft een vet- laagje nodig tegen de roest- vorming- 0 Veeg de pasgevallen sneeuw onmiddellijk van uw auto of scooter.- Dit gekristalliseerde water is niet zo onschuldig, want de H-O trekt de zwavel (S) uit de roet in de lucht aan en vormt dan met de zuur stof H2SO4 ofwel zwavelzuur, dat overal inbijt. 0 Als u het koud hebt in de keuken, steek dan een of twee gaspitten aan of laat de elec- trische kookplaat een half uurtje aanstaan. 0 Sneeuwruimen gaat gemak kelijker als de witte wade nog niet is ingelopen en vastge vroren. Als de zon wil schij nen, kan een handje zout de sneeuw zo doen ontdooien. 0 Wie geert ijskast Heeft, kan bij vorst toch een heerlijk ijs- gerecht maken door 'n schaal met normaal aangemaakte vruchtenlimonade buiten te zetten en dit 's avonds met wat slagroom en een wafel tje op te dienen. 0 Wie het koud krijgt: als hij zich wast, moet het. electrisch kacheltje precies onder dé wastafel zetten, dan stijgt de warme lucht langs 't lichaam omhoog. Niet met natte han den aanraken! De meeste vrouwen houden van parfum en geparfumeerde toiletwatertjes, ook al gebrui ken ze deze weinig of in het geheel niet. Want dit laatste vindt meestal zijn oorzaak in om standigheden buiten de vrouwelijke natuur om. De meeste dames hebben op hun toilet tafel of op dat wat daartoe moet dienen wel een of meer van die veelkleurige en veel vormige toverflesjes. Door de eeuwen heen hebben de vrouwen er van gehouden zich te omhullen met een sfeer van zoeigeurende bekoring. Dichters hebben er de verrukkelijkste verzen op ge maakt, geïnspireerd door lieflijk geurende schoonheden, en niemand minder dan koning George III van Engeland verbood in 1770 in een boze bui de vrouwen het gebruik van par fum, onder verdenking dat zij daarmede de mannen zouden trachten te verleiden en in het ongeluk storten. Maar dat was dan ook in een boze bui en na George's dood werd er nooit meer zo'n wet uitgevaardigd! De wereld van de geuren is een wereld op zichzelf, een wereld waarin wij steeds weer de meest wonderlijke en merkwaardige zaken plegen aan te treffen. Het zjjn ware artiesten die een nieuwe parfum creëren en bovendien knappe scheikundigen, want het scheppen van een nieuwe geur is bijzonder moeilijk en ingewikkeld en er komt veel inspiratie bij te pas, zeker wanneer we weten dat in zo'n creatie soms meer dan 200 verschillende ingrediënten ver werkt zijn. Onder deze ingrediënten vin den we er, die we echt niet in een parfum zouden verwachten. Voor het houdbaar maken van de bloemengeur en het volledig doen uitkomen van haar bou quet worden de meest onwelrie kende stoffen gebruikt, zoals de muskus van het muskusdier uit China en Tibet, de afscheiding van de Abessijnse civetkat en de grijze amber uit het darmkanaal van de potvis Voor de scheppers van een nieuw parfum is het bijzonder moeilijk uit te maken wat er in opgenomen dient te worden en hoeveel van elke substantie. De mensen die hieraan werken, zijn ware geurkunstenaars Overigens is deze kunst zeer oud, we zouden bijna durven zeggen, zo oud als de mensheid want bij het openen van graf kelders in de buurt van de Nijl werden flacons gevonden, waar van de inhoud, nu na ongeveer 25 eeuwen, nog even sterk geur de als toen Cleopatra en haar vriendinnen zich er mee bespren kelden. De uitstekende kwaliteit van deze parfums is tevens een bewijs, dat deze geurkunst toen al niet meer in de kinderschoe nen stond. Al heel lang daarvoor moet het zijn begonnen, dat kan niet missen. Merkwaardig is overigens, dat de man die de geurtjes van de dames te ruiken krijgt, van al de levende wezens het minst ge schikt is voor de waarneming van geuren, minder dan de vrouw, maar ook minder dan de insekten en de zoogdieren. Over het algemeen heeft hij niet meer dan een benaderend idee van de parfum die zijn reukzin opwekt. Er zijn vroeger dikwijls on prettige dingen over de reuk watertjes gezegd. Zo zou de Griekse wijsgeer Socrates eens schamper hebben beweerd: „Wie goed ruikt, ruikte niet goed!" Vader Cats is blijkbaar bij deze Griek in de leer geweest, want hij verdacht in zijn tijd iedere vrouw die zich parfumeerde er van dat zij zich nimmer waste! Doch in verband met het boven staande over de reukzin van de man, zullen we ons hier maar weinig van aantrekken. Vroeger werden door de dames die zich dat konden permitteren, dikwijls enorme sommen geld aan parfums besteed. Madame De Pompadour had er jaarlijks het slordige bedrag van een half miljoen franken voor over om heerlijk en vooral op verre af stand te geuren. Gelukkig be hoeft het ons tegenwoordig niet zoveel geld te kosten. De keuze van ons parfum is echter van groot belang, want de juiste geur accentueert de per soon. Vanaf 18 jaar dient men een frisse lichte bloemenparfum te gebruiken. Omstreeks 30 jaar een goed houdende zwaardere parfum en na 45 jaar warme bloemengeuren. Uw flesjes moet n buiten het felle licht bewaren. Realiseert u zich ook, dat een parfum over dag een ander effect heeft dan 's avonds en dat zich in een ver warmde kamer de geur veel ster ker verspreidt. Het is een feit, dat zo'n klein beetje parfum de vrouw een aantrekkelijke, persoonlijke geur geeft, die haar charme ver hoogt. Maar het is zoals met alles ook hier, gebruik parfum met mate, want er is een... verschil tussen geuren en bedwelmen. Het laatste wordt door anderen over het algemeen niet op prijs gesteld. SONJA. (Nadruk verboden.); Het kon niet uitblijven. Een Deen se firma, die zich heeft gespecia liseerd in moderne tassen, heeft de Twist-tas op de marlst gebracht. En dat is toch een hele gerust stelling. Kortgeleden kreeg ik een verhuis kaart van mijn vriendin Emmy. Na jaren ver van mij vandaan gewoond te hebben, was zif nu weer naar onze stad teruggekeerd. Ik vond het bijzonder leuk en besloot haar zo snel mogelijk eens te gaan opzoeken. Zoals dat gaat was het een prettig weerzien en in min der dan geen tijd zaten we onder het genot van een kopje koffie honderd uit te babbelen, want er viel veel te vertel len. Liesje, het vijfjarige dochtertje van mijn vriendin zat lief in een hoekje van de kamer met haar grote pop te spelen. Stilletjes had zij de kam gepakt uit moe ders wastafellade en nu zat ze ijverig de poppenpruik te kammen. Moeder zag het wel. Het mocht natuurlijk, niet, maar er was nu bezoek, dus zei ze er maar niets van. Moeilijk gingen de fijne tanden van de kam door de warrige poppenpruik. Onderwijl stond Liesjes mondje niet stil. Wij, in druk gesprek gewikkeld, sloegen er eerst geen ach' op, maar eindelijk hoorde ik wat en knipoogde tegen Emmy. „Moet je eens naar haar luisteren," zei ik zacht. We staakten ons gesprek en zonder het hoofd te wenden, hoorden we toe. „Zit stil, zul Je stilzitten stoute meid? Hoor je niet wat ik zeg? Pas óp hoor! Ik zal je! Nee spreek niet tegen Mond houden! Wat? Hoor ik nog wat? DéAr! Pats, pats, lekker, net goed. Eigen schuld, vooruit draai je om. Allo Toe mispunt, schiet op, je kan d'r nog een krijgen hoor! En pas op, als je haar wéér in de war zit. Ja, schreeuw maar, mij 'n zorg, en nou vort, naar buiten! En je komt niet binnen, voor ik je roep Begrepen?" HAAR EIGEN TOON Fel en boos slaat het stemmetje over. Nijdig rukken de kleine handen aan de arme poppenkop. Moeder schatert. Moet je haar horen! Wat 'n komieke meidHet is, of je mij hoort Ik wierp een snelle blik op mijn vriendin. „Snauw jij dan zó tegen haar?" vroeg ik ongelovig. Emmy kleur de. Verward sloeg zij de ogen neer. Nou ja," schokschouderde ze, „soms, als ik het druk heb, dan valt er wel eens een woordje, da's toch bij ieder een...." Ik dacht er het mijne van. Slechts een onophoudelijk voorbeeld was in staat een zo getrouwe en levensware - intonatie voort te brengen. Wanneer wij er ons beter rekenschap van zouden geven, hoe ongelooflijk gevoelige kinde ren reageren op toon en woordkeuze van volwassenen, dan zouden wij onge- -twijfeld ons menigmaal ter dege beden ken, eer wij ons zo gedachteloos lieten gaan. HET KIND HOUDT ONS DE SPIEGEL VOOR De scherpte van opmerkingsgave en de gave tot nabootsen van kinderen is weinig minder dan verbluffend. Wie kinderen gadeslaat in hun spel en hen beluistert, als zij bezig zijn een zelfge kozen rol te vervullen, weet vrij nauw keurig, hoe de toon en de sfeer in hun huiselijke omgeving is. Liesje, het kleine poppenmoedertje, is een ernstige vermaning voor alle moeders, die haar temperament toe staan er met haar vandoor te gaan, hoe anders, hoe lief en teer-innig kon dat stemmetje hebben geklonken als moeder inplaats van een bazig snau wende figuur, met altijd raak-meppende - handen, een echte moederlijke vrouw was geweest, zo'n moeder met een vro lijke lach, die tijd en begrip had voor haar kleine meid, een moeder met ge duld. Hoe verdiept kinderen ook in hun spel schijnen, zij drinken als het ware moe ders stem en moeders intonatie in, zoals zij de omringende lucht inademen. Voor de kleuter is moeder het enige voorbeeld: zoals moeder praat en doet, zo doen de grote mensen, zo is het im mers echtEn de dreumes in zijn drang tot navolgen, geeft een getrouwe copie van hetgeen wij hem schenken. Daarom moeder: let op uw woorden en op uw toon. Let op de sfeer in uw huiskleine plantjes hebben veel zon nodig, om tot volle bloei te komen. fcy- flfB, iM Brilkie toonde in Londen een leuk jurkje van katoen, dat na het was sen in een wip drone: is en niet ge streken hoeft te worden. Bijzonder aardig werkt de flap over de rok. AI met al een ideaal vakantie- japonnetje. (Nadruk verboden.) ELLY MARTINS. f* --- Tyy-.r;, Meisjes, hoe gaat dat met jullie? Je rijdt elke dag dezelfde weg naar je werk, of school en je ziet elke dag dezelfde jongen. Eerst kijkt hij alleen maar, dan groet hij eens een keer, je lacht tegen hem en groet hem terug. Waar-- om? Hij groet je omdat hij je wel aardig vindt en jij lacht hem toe omdat jij best eens kennis met hem wil maken. De volgende dag rijdt hy een' eindje met je mee. De daaropvolgende dag haalt hij je van huis af en daarna komt hij by je thuis. Ja en dan verloven jullie je, er komt een trouwparty van en jullie worden- een gelukkig gezin. Alhoewel velen beweerden dat er van zo'n flirtpartij niets terecht zou komen. Wanneer de jongens en meisjes de leeftijd van de 17 gepas seerd zijn, dan willen ze allemaal „verkering". Jan wil een meisje dat net zulk mooi blond haar heeft als Bri gitte Bardot en Piet wil er een die het neusje heeft van Pascalle Petit. Elsje wil een jongen die net zo lang is als Rock Hudson en Annie een kerel die de bouw van „Hercules" heeft. Iedere jongen of meisje heeft dus in zichzelf een droomprins of prinses. Maar dat zyn niet de normen die we moeten vaststellen om een goed huwelijk te sluiten. Want als iemand het haar van Bardot heeft, wil dat nog niet zeggen dat ze een goede vrouw is in de echt. En een man die de lengte van Rock heeft, ïs mis schien in wezen maar een kerel van niets. Karakter is één van de voornaamste dingen. Natuurlijk kan ik me voorstellen als je een jongen ontmoet dat je dan zegt; „O nee, hy is mijn type niet". Let wel: schoonheid en intelligentie gaan dikwijls niet samen. Op een film of in een stuiversroman ziet men vaak ja zelfs bijna altijd, hoe gauw twee jongemensen elkaar krijgen. Maar vergeet daarbij niet dat een film die maar twee uur duurt en een stuiversromannetje van 39 bladen niet uit gebreid gaan weergeven hoe het eigenlijk hoort. IK KAN ER VAN MEEPRATEN Toch kan een ontmoeting op straat, die op een liuweiyk gaat uitdraaien, heus wel de enige echte echtgenoot opleveren. Per slot van rekening gaat het er niet om, waar je hem ontmoet, het gaat er om hoe zijn of iiaar karakter is. Of je hem nu in het Kurliaus ontmoet of voor het station. Een: jongen die op straat loopt, behoeft toch niet altjjd een nozem te zijn! En ook elk meisje is geen straatvlinder. Zal ik je een geheimpje verklappen? Ik heb mijn echtgenoot óók op straat leren kennen. Ik moest een eindje om met mijn honden en hy was op weg naar zijn grootmoeder, waar hij eens in de week komt kijken hoe het met haar is- Is het daarom dan een slechte jongen? Ik ben nu ge trouwd nadat wij drie en een half jaar verkering hebben gehad en we zijn heel erg gelukkig. Stel dat jij nou een meisje op straat ziet lopen, denk je dan gelijk: „Nou, nou, die loopt ook nog laat op straat, zeker op zoek naar een jongen". Dit meisje kan van de avond school komen, of van het babysitten, familiebezoek, ziekenhuis of zo. Aan de manier van de houding van de jongens en meisjes op straat kun je vaak al zien wat voor typen het zijn. Jongens met knallende brommers, of bij patatkraampjes, df in drommen voor de bioscoop zijn niet altijd de netsten. Jongens die 'n opmerking maken als je langs loopt, dat zyn nietsdoeners die zich vervelen en hun vertier op straat zoeken. Meisjes mot. spijkerbroeken, lange vette haren of hele korte rokken zyn ook niet altijd de besten. Loopt er een jongen voor je, die stevig door loopt, niet op of om kijkt, dan is het wel te vertrouwen. En zo kun je wel doorgaan. En verkering is er voor om het eerst eens te proberen, gaat het niet dan kun je het altijd nog uit mailen. ANNEKE NEEFJES.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7