SANDE >eken ERNEUZEN ^f-rankryk en zyn leger Minister Visser dient nota Van der Putten bij Tweede Kamer in Na de mijnramp Overvallen in Parijs de Sande ïandel HOOGWATER ZON- HL' HANDEN HET WEER WEERBERICHT BAAS NAM VRIJE DAG ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5520 Dc grote klap Prinses Margaret laat haar hoedje zien GjjnwIwHI 1 Als t ergste gebeurt Mr. Stikker bij President Kennedy Radio de Koek BANANEN zijn voedzaam SPANJE EN DE E.E.G. GEDENKTEKEN- VOOR OMGEKOMEN BELGISCHE STRAALJAGERPILOOT ADRES OVER SALARIS MAATREGELEN OVERHEIDS PERSONEEL PAPOEA'S OVER FRITS KIRIHIO Ftankerbig bij abonnement: Tenicuzen istor handbook 7,50 ƒ6,90 5,90 oƒ7,50 huis4,90 ƒ5,50 ƒ4,90 TERNEUZEN mopstand in de geschiede- aan de rand van de ver- huiveren tijdens het beleg vrijheid in een strijd zon- r" en „Tien geboden". Het >bben." (Vrije Volk.) 1US wel het beste dat tot verpletterend. (Volkskrant.) t is een onvergetelijk stuk i te zien krijgen uur. Toegang boven 14 j. verhuurkantoor de prijzen voorstelling X en haalt uw kaarten af IBRUAItl - Aanvang 8 uur elke ooit is gemaakt ER - JEAN SIMMONS [NOV - JOHN GAVIN [COLORS ooit vervaardigd van he' nersoneel van deze mis sie beperkt tot de directeur en djn drie plaatsvervangers. Een redacteur van een lucht- 'aarttijdschrift, die de relatie net beklaagde op verzoek van ie Duitse recherche had aange houden, verklaarde dat Pripol- :ev vooral belang stelde in hef- ïchroefvliegtuigen en straal vliegtuigen die loodrecht kun- ïen opstijgen. De directeur van een West- Londense fabriek heeft dins dag een vrije dag genomen en wilde zijn fabriek niet openen omdat zijn 200 werk nemers maandag hadden deelgenomen aan een natio nale symbolische staking. De voorman van de brieksarbeiders vertelde, de bewuste werkgever, Cook, hem dinsdagochtend vóór de gesloten poort van de fabriek sprak en zei: „Jullie waren gisteren vrij en ik neem vandaag vrij". De 200 arbeiders hielden na de ontmoeting van werkge ver en voorman 'n vergade ring vóór de poort van de fabriek en besloten ten einde raad maar naar huis te gaan. fa- dat B. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handets- idvertenties)5 regels f 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dc Gaulle drijft, nu (1e tijd van dc grote beslissingen is ge komen, Frankrijk met spoed voort langs de weg, die het land uit net moeras van dc Algerijnse kwestie moet leiden. Na het succes zijn onderhandelingen met de F. L. N, liet Algerijnse bevrijdings front, te ltebbrn afgesloten, bereidt liij nieuwe verkiezingen in Frankrijk voor- Daarmee kan hij twee vliegen in één klap slaan. Zonder twijfel zullen deze verkiezingen, die kort 0p de wapen stilstand moeten volgen, De Gaulle, een overweldigende overwin ning brengen. En zo'n overwinning zal een referendum overbodig maken, want zij kan door de president worden uitgelegd als een goedkeuring door bet volk van zijn Algerijnse beleid. Daarnaast zal die overwinning hem de beschikking geven over een parlement, dat voor de staatschef nog gemakkelijker bespeelbaar is dan het huidige. Tegenover de O. A. S. heeft Dc Gaulle thans alle aarzeling laten varen. Zowel in het moederland als in Algerije worden groot scheepse maatregelen ter onderdrukking van een' mogelijke opstand genomen. In Parijs staan op strategische punten de pantserwagens verdekt opgesteld en de minister van Binnenlandse Zaken, Frey, heeft vol vertrouwen verklaard, dat hij nu in staat is elke poging tot een revolte onmiddellijk neer te slaan. In het moederland is aan de terreurorganisatie een flinke klap toegebracht door de arres tatie van haar hoofdman, Castil- le. Deze heer is gaan „doorslaan" on da: heeft inmiddels tot de ar restatie van nog een aantal ge vaarlijke terroristen en moor denaars geleid. Mag men de be richten geloven, dan heeft de politie Castillc vooral murw ge- dat vele „belastinggaarders" van de O. A. S. grote delen van de door lien van rijke Fransen af geperste geldsommen in eigen zak lieten verdwijnen. In Algerije wordt het leger geconcentreerd bij de grote ste den, vooral de hoofdstad Algiers, opdat pogingen van de O. A.S. om zich van de vitale centra van het land meester te maken in de kiem kunnen worden gesmoord. Hier hangt inderdaad veel, zo niet alles, van de trouw van het kregen door hem te bewijzen, militaire apparaat aan generaal Prin*es Margaret, die donderdag een bezoek aan een instelling in Londen hraeht, droeg een opval lend hoedje, dat liet bijzonder goed deed bij de mantel. BINNENVER1NGBED het bes te bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector V dVlktt fabrieken Zevenbergen Esathsmaasm De Gaulle af. Aan die trouw behoeft in het algemeen niet te worden getwij feld. Juist daarom dringt zich de vraag op: Wat zal het leger doen, als Dc Gauilc er eens niet meer zou zijn? En het leven van de president is voor de desperado's van de O. A. S.'-zeker niet Heilig. Het is ook niet toevallig, dat vorige week een aantal oude po litieke leiders de katholiek Colin, de radicaal Faure, de con servatief Pinay en de socialist Mollet de koppen bij elkaar heeft gestoken, om te overleg gen, wat er dient te geschieden als het ergste eens mocht ge beuren. Aan de linkerzijde heeft men er Mollet hevige verwijten gemaakt, dat hij zich in dit bur gerlijk-conservatieve milieu had begeven. Daarmede verwaarloos de hij de communisten, verzwak te hij de linkervleugel en hielp hij mee aan de overwinning van de O. A. S„ zo werd beweerd. Deze redenering echter is dwaasheid. Het leger zou beslist nimmer bereid zijn om ten be hoeve van een linkse coalitie, waarin de communisten dc machtigste partij vormen, tegen de O. A. S. te strijden. Het is bereid te strijden voor De Gaulle en het zou, indien de president er onverhoopt niet meer zou zijn, zeker ook willen strijden voor een regering van katholieken, liberalen, conservatieven en so cialisten. Al deze groepen ver tegenwoordigen datgene wat in dc ogen van de gemiddelde Fran se officier het normale, orde lievende en fatsoenlijke Frank rijk is. (Nadruk verboden.) President Kennedy en mr. D. V. Stikker, secretaris-generaal van de N.A.V.O., hebben op het Witte Huis met elkaar geconfereerd. Noordstraat 102 - Telefoon 31*» Terneuzen De Spaanse regering heeft vrijdag te Brussel een officieel verzoek ingediend om onderhan delingen over aansluiting van Spanje bij de Europese Econo mische Gemeenschap, aldus is vrijdag offiiceel te Madrid be kendgemaakt. De Spaanse ambassadeur te Brussel heeft het schriftelijke verzoek overhandigd aan de voorzitter van de ministerraad van de E.E.G., Couve de Mur- ville. In de brief wordt gezegd dat pas tijdens de onderhande lingen kan worden beslist over de aard van het samengaan van Spanje met de E.E.G. Castiella laat in zijn brief het belang uitkomen dat Spanje hecht, aan het op peil houden en uitbreiden van zijn uitvoer van landbouwprodukten naar de landen van de gemeenschappe lijke markt en zegt dat zijn re gering er op vertrouwt „dat wederzijds bevredigende oplos singen kunnen worden gevon den". De Spaanse regering is ervan overtuigd dat de banden tussen Spanje en Amerikaanse landen „niet verzwakt zullen worden door aansluiting van Spanje bij de gemeenschap". Dit zou, integendeel, een posi tieve bijdrage kunnen zijn ter oplossing van de tussen de Ge meenschap en de Amerikaanse landen bestaande problemen, al dus de brief. Dc minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren de vorig jaar door hem bij de be grotingsbehandeling toegezegde nota betreffende de zaak Van der Putten bij de Tweede Ka mer ingediend. In het openbare stuk (21 pagina's druks) geeft do bewindsman een chronolo gisch overzicht van deze affaire, die militaire, gerechtelijke en ambtelijke instanties nu reeds ongeveer 13 jaar bezig houdt. In zijn nota, die voorzien is van ruim 120 vertrouwelijke bij lagen, komt de minister tot ds conclusie, dat uit alles is ge bleken, dat de heer Van der Put ten beheerst werd door een groot wantrouwen in het appa raat waarin hij moest werken. Daardoor verstoorde hij, waar hij werd geplaatst, volgens de minister, de normale verhoudin gen en de sfeer in het bedrijf. „De heer Van der Putten houdt zijn verdenkingen staan de en hij uit onbewezen ernstige Hedenochtend geeft tien mi nuten lang klokkengelui van alle kerken in Saarland het be gin van de rouwdienst in Saar- brücken voor de meer dan 300 slachtoffers van de ramp van woensdag in de Luisenthalmijn van Voelklingen aan. Daarop wordt een minuut lang ver- keersstilte in acht genomen. De rede bij de rouwplechtigheid wordt uitgesproken door bonds president Lübke, die daartoe drie dagen vroeger van zijn be zoek aan Berlijn terugkomt. In vele delen van West-Duits- land zijn de carnavalsfeesten, die voor dit weekeinde op het programma stonden, reeds afge last. De rijksbond van oorlogs- en ZATERDAG 10 FEBRUARI Even buiten Eindhoven zal 14 februari a.s. een eenvoudige gedenksteen worden onhuld ter nagedachtenis van de Belgische st raaij agerpiloot onder-luitenant L. Bueiens. Piloot Buelens vond op 28 januari 1960 op een open terrein vlak buiten de bebouw de kom van Eindhoven de dood na een heldhaftige poging zijn boven Eindhoven defect geraak te straaljager buiten de bebou wing te doen landen. Uit erkentelijkheid voor deze moedige daad zal de gedenk steen worden geplaatst nabij de plaats waar hij met zijn toestel neerstortte. Bij de onthulling zullen de ouders van piloot Bue lens aanwezig zijn. Breskens Terneuzen lansweer •'alsoorden v.m. 5-44 6.19 6.59 7.09 n.m. 6.15 66.50 7.30 7.40 ZONDAG 11 FEBRUARI Breskens Terneuzen I-Iansweert Walsoorden v.m. 6.32 7.07 7.47 7.57 n.m. 7.08 7.43 8.23 S.33 MAANDAG 12 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.26 8.01 8.41 8.51 n.m. 8.07 8.42 9.22 9.32 ZON op onder op Febr. 10 8.06 17.43 10.57 11 8.04 17.45 11.25 12 8.03 17.47 11.57 13 8.01 17.49 12.33 MAAN onder 1.06 2.18 I in burgerslachtoffers heeft bonds kanselier Adenauer verzocht voor vandaag volksrouw af te kondigen. Van overal ter wereld worden in Saarbrücken en Bonn nog steeds officiële condoleanties ontvangen. Eén der eerste bloe- menhuldes was een krans die door de mijningenieur Bjoerne Niering uit Spitsbergen telegra fisch was besteld omdat naar hij dacht een zwager van hem onder de slachtoffers was. Deze werkte echter reeds enige tijd niet meer in de rampmijn en liet de krans voor zijn vroegere kameraden bezorgen. In een kantoor naast de mijn schacht kwamen de nabestaan den van de omgekomenen giste ren het laatste loon van de ver ongelukten halen. Nog steeds verdrongen huilende mensen zich om de dodenlijsten aan de muur van de portierswoning. Niet ver daarvandaan kwamen de leerlingmijnwerkers, die de eerste dagen bij de berging had den megeholpen, weer uit hun school. Op een vraag of het ge beurde van invloed zou zijn op hun verdere plannen schudden zij allen het hoofd. Van alle kanten komen intus sen bijdragen binnen voor hulp aan de nabestaanden der omge komenen en het tachtigtal ge wonden. Het Duitse Rode Kruis richt een stichting op, met een beginkapitaal van 100.000 mark, voor de opleiding van de kinde ren der slachtoffers. De Westduitse mijnwerkers vakbond drong vrijdag aan op een onderzoek naar de oorzaak van de ramp door een onafhan kelijke commissie van deskun digen en verder op instelling van een commissie bij het Saar- landse parlement naar het voor beeld van de parlementaire mijnveiligheidscommissie in Noord-Rijn-Westfalen. De radio- en televisiezenders van Saarland zullen dit voor jaar geen carnavals-uitzendin gen meer geven, aldus is mede gedeeld. De dienst voor de mijnbouw Saarland heeft vrijdagoch- - 3.26 tend meegedeeld dat voorzover toen bekend was, de mijnramp 287 mensenlevens heeft geëist. Tien arbeiders werden nog ver mis:. Het Westduitse Rode Kruis daarentegen heeft vrijdagoch tend meegedeeld dat het aantal doden tot 305 is gestegen. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben in een adres aan de leden van dc Tweede Kamer commentaar ge leverd op en hun zienwijze ge geven over de beslissing dei- regering aangaande het complex van salarismaatregelen voor het overheidspersoneel. De centra les: 't comité ter behartiging van de algemene belangen van over heidspersoneel (A.C.O.P.l, de Christelijke Centrale van Over heidspersoneel (C.C.O.O.P.) en de Rooms-Katholieke Centrale van burgerlijk Overheids- en semi-Overheidspersoneel (R.K. C.O.P.), betreuren ten zeerste dat het overleg in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft gefaald. De centrales voe len zich gedwongen hun onge rustheid hierover aan de Twee de Kamer kenbaar te maken. Het overleg kan, naar het in zicht van de centrales, o.a. ver beterd worden als de overheid de vertegenwoordigers der centrales meer tijd geeft voorstellen van overheidszijde te behandelen; de overheid de centrales de gelegen heid biedt zich voor te bereiden op door de overheid in te dienen belangrijke voorstellen; de over heid gegevens en bescheiden ter beschikking stelt in de centrale commissie. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel verzoe ken de Tweede Kamer het daar heen te leiden dat niet alleen verantwoorde beslissingen voor het overheidspersoneel worden genomen, maar ook dat het over leg zijn waarde krijgt en houdt- beschuldigingen zonder ook maar enigszins met de uitslag an van in het verleden ingestelde onderzoeken rekening te hou den", zo meent minister Visser, die zijn reeds bij het ontslagbe sluit gegeven motivering her haalt. dai de heer Van der Put ten blijk heeft gegeven van een instelling, die hem ongeschikt doet zijn als ambtenaar. Het memorandum, dat de heer Van der Pulten in opdracht van de minister eind vorig jaar samenstelde, bevat volgens ir. Visser in hoofdzaak een her haling van beschuldigingen, welke reeds door de toenmalige autoriteiten in het voormalig Nederlands-Inciië dan wel door voorgangers Van ir. Visser zijn onderzocht en in het algemeen ongegrond zijn bevonden. Voor het overige zijn destijds waar nodig maatregelen getroffen. Te dien aanzien ziet de minister dan ook geen enkele aanleiding voor een hernieuwd onderzoek. Hij herhaalt dat de heer Van der Putten met zijn memoran dum niet heeft voldaan aan de gegeven opdracht, t.w. het ver strekken van namen van officie ren, die thans nog in de Koninklijke landmacht dienen en die zich in het voormalig Nederlands-Indië aan collabora tie hebben schuldig gemaakt en die na de capitulatie van Japan in Indië onregelmatigheden heb ben gepleegd. Volgens de minis ter werd in het memorandum geen enkele officier genoemd, die nu nog in de Koninklijke landmacht dient. Voorts wordt geen enkel geval van collabora tie genoemd. Volgens minister Visser zou men wellicht kunnen veronderstellen dat de heer Van der Putten in één geval het uitleveren van bepaalde ge gevens aan de Japanners op collaboratie doelt. Zonder in de merites van dit geval te treden, wijst de minister er echter op, dat de tw~e in dit verband door de heer Van der Putten ge noemde personen niet in dienst van het ministerie van Defensie zijn. Minister Visser heeft gemeend bij de nota een aantal vertrou welijke bijlagen te moeten over leggen, omdat naar zijn mening moet worden voorkomen, dat door het prijsgeven aan de openbaarheid van de namen van een aantal personen, aan wie misdragingen worden toege schreven, meer persoonlijk leed wordt toegebracht dan in het algemeen belang onvermijdelijk moet worden geacht. Voor het algemeen belang moeten vol gens de bewindsman persoon lijke belangen wijken, maar in hoeverre dit het geval is, vor dert echter zorgvuldige over weging. Na deze algemene inleiding verstrekt minister Visser in zijn vijftien hoofdstukken tellende nota de persoonsgegevens van de heer Van der Putten. Tenslotte worden in de nota de recente en reeds bekende verwikkelingen rondom hetont slag van de heer Van der Put (en geresumeerd. Vrijdagmorgen kwam uit Ran- siki in de afdeling West Nieuw- Guinea een reactie van de zijde der Papoea's op de uitlating van de Papoea-student Frits Kirihio, dat hij in Nieuw-Guinea voor lichting zou komen geven over een eventuele aansluiting van Westelijk Nieuw-Guinea bij In donesië. De inwoners van Ran- siki stuurden president J. van Bodegom een telegram waarin zij zeggen geen behoefte te heb ben aan een terugkeer van Ki rihio .„om ons voorlichting te geven". Rij is immers, aldus het telegram, op eigen houtje naar Indonesië gegaan zonder zich om onze mening te bekomme ren. „Wij wensen hier geen voorlichting zoals in Bonthain". (In Bonthain op Zuid-Celebes had Kirihio tijdens zijn rond reis met president Soekarno en kele pro-Indonesische uitlatin gen gedaan.) Vrijdagmiddag is een overval gepleegd op een juwelierszaak in de Faubourg Saint Honoré bij de opera In Parijs. De rovers maakten zich met kost baarheden tot een waarde van ZACHTER. Een passerende rug van hoge druk bracht ons vrijdag aanvan kelijk opklaringen. In de loop van de dag nam de bewolking verder toe op de nadering van een front. Achter dit front stroomden met zuid-westelijke winden zachte en vochtige lucht over de Britse eilanden de Noord, zee op. Deze lucht zal vandaag ook ons land bereiken, hetgeen op enkele plaatsen met wat mot regen gepaard zal gaan. In de zachtere lucht zullen de middag- temperaturen iets hogere waar den bereiken dan vrijdag, vooral in Zuid-Limburg. De zuidwestelijk wind blijft zwak tot matig. 500.000 nieuwe franks uit de voeten. Aan deze overval kwamen twee auto's vol mannen te pas die met deze auto's het verkeer blokkeerden en hun aftocht met revolverschoten dekten. Een andere overval werd vrij dagmiddag gedaan op een bank in Pantin aan de rand van Pa rijs, waar de buit 30.000 nieuwe i ranks bedroeg. Bij een derde overval roofden twee gewapende mannen 20.000 nieuwe franks uit een bank in de voorstad Bobigny, nadat zij de twee aanwezige bedienden gekneveld hadden. medegedeeld door het K.N.MI., geldig tot zaterdagavond. Zachter Veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat motre gen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen, vooral in Zuid-Limburg.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1