VIER inkhout RADIO, EN TELEVISIE VANOENSRÜELt Neutraliteit in Europa OVERZICHT tu 50 ct iets meer de weg! Ananas VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962 VAN VANDAAG U OP Z'N BEST een Woning VAN DE SANDE 18 Jaargang Nr 5519 Of nog maar negen? MOEILIJKE OPGAVE: 6 7 Wordt het samen 11 (H) Misschien 10 Ernstig ongeluk tijdens Spaanse Skelterwedstrijd AVONDKLOK IN GUATEMALA De reis van Robert Kennedy KOOPJES blikje 9RDSTRAAT 16 «NEUZEN FFOON 2542 »»»MC8»»»»5O<9»»»30O8eea 2581 /TEKNEUZEN soooo«o»öooQooc«>oaö' de B.H. die U past. en de vooraanstaande VA enz. 3t ONZICHTBAAR STOPPEN KOUSENREPARATIE Ferneuzen, Noordstraal 45 Tel. 2546, BrouwerUsl* 4. TE KOOP: Is vrij, staande Stations weg 9. Te bevragen: Bonze-Visserstraat 39- HARDNEKKIGE HOEST? Prikkel- of kramphoeïl Nfacht- en rokershoest BRONCHICUM ELIXIR helpt snel en zeker. Flacon f 2,bij elke drogist. De Parker \^/§idfL i JOTTER Ballpen 1 met de POREUZE SCHRIJFKOGEL Pt nieuu-e kogel 21 x vergroot Schrijft >1 bij de geringste druk. Ook op glanzend papier, cheques, prentbriefkaarten enz Bijna 1 x langer •chrijven met de £fi V lEUZENvulling. T1Qlt JCocn hem bij ons f.11.- ases en proberen! Boekhandel DE (Van onze sociaal-economische medewerker) Hoe dikwijls betreden wij na een aanvankelijk succes niet het pad van overmoed en fantasie. Ieder kan er voorbeelden uit zijn eigen leven voor vinden; de Europese politici staan met een hoge borst nu een spreekwaterval uit te storten over de kracht van ons oude werelddeel na de voltooiing van de landbouwintegratie. Ook proberen zij het eertheidsijzer nog iets harder te smeden nu het heet is. Er worden vooral waarschuwende woorden gericht tot de zgn. neutrale landen, die wel in een of andere vorm een associatie kennen met de E. E. G., maar toch geen lid zijn van deze in wezen (nog) economische gemeenschap. ■De Europese eenwording is begonnen als een beweging van zes landen. Er kan geen misver stand over bestaan dat het de bedoeling is door het gegeven voorbeeld meer landen te dwin gen tot het lidmaatschap door ze de economische voordelen voor ogen te toveren. Bij Enge land is dat gelukt en dit is geen geringe stap vooruit. De aller zwaarste landbouwtegenstellin- gen zijn weggenomen en dat is andermaal enorme winst. Na Engeland zullen meer lan den met een voorzichtige poli tieke houding volgen. Aan welke linden moeten wij dan denken? Wat brengen ze mee aan poli tieke of economische erfelijke last? Mogen ze concessies vra gen bij toelating en welke? Het zijn vragen die niet zo eenvoudig kunnen werden beantwoord. Velen zouden behalve Groot- Brittannië en Portugal graag de Scandinavische landen zien mee zingen in het Europa-koor. Dat zijn Noorwegen, Zweden, Dene marken uit de E. V. A. en als dat mogelijk is ook Finland. Voor de Noren is toetreding niet moeilijk. Het heft nu reeds lage invoerrechten. Die zouden dan voor niet-E. E. G-landen omhoog moeten. Verdere banden tussen E. E. G—landen en Noor- wegen bestaan reeds via de N.A. T O. Deze banden bestaan ook met Denemarken, dat voorts in zijn sterk agrarisch gerichte ex port erg op Engeland en West- Duitsland is aangewezen. De Denen zullen na de Britse over stap naar het continent dus geen keus hebben. De Finnen daaren tegen zullen nooit lid kunnen worden. Zij staan te sterk onder Russische druk. Een moeilijk keuze-vraagstuk bestaat er voor drie landen, Zweden, Oostenrijk en Zwitser land. Twee daarvan zijn zeer welvarend, het eerste en het laatste. Van het drietal hebben de Oostenrijkers de meeste moei te om de Europese haven te be reiken. De Russen hebben de Oostenrijkers weer hun vrijheid 1 E. E. G., vooral als Engeland en Tenslotte de Zwitsers. In Straatsburg werden zij door een Nederlander praktisch tot de financiële hyena's van Europa verklaard. De Zwitser se neutraliteit heeft niets an ders te betekenen dan het ac cepteren van voordelen en het weigeren van nadelen in Euro pa. De Zwitsers kunnen finan cieel autonoom zijn, wanneer zij de kapitalen welkom heten van afgezette dictators, ver dreven vorsten en mensen die elders geen belasting willen betalen. Elk financieel schan daal loopt dood in Zwitser land, zo werd gezegd. Men kan thans niet meer neutraal zijn zo werd betoogd. Ook de ligging van Zwitserland roept om aansluiting bij de Europese eenheid. Inderdaad leven de Zwitsers van de export naar leden van de gegeven op voorwaarde dat zij zich niet bij een Westelijk bond genootschap zouden aansluiten. Noorwegen daarbij worden ge teld. De Zwitserse stelling dat het politiek, economisch en finan- van de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen, over het jaar 1961 Het Westen weet dit en kan in cieel zijn eigen karakter wil be- dit lient gezien streven naar een geassocieerd lidmaatschap" van de Oostenrijkers d.w.z. men streeft van beide kanten naar het volgen van de E. E. G.-regels zonder dat men daar juridisch aan gebonden is. Met het doen van concessies aan zo'n land kan men meer of minder ver gaan, maar beperking zal nodig zijn omdat men eventueel toege stane concessies ook bij gerin gere noodzaak dan niet kan wei geren. In het Europese parlement te Straatsburg hebben de leden- staten van de E. E. G. hun winst aan prestige uitgebuit door hun sprekers flink tegen een neutrale houding te laten protesteren. Met name de Zweden en de Zwit. sers hebben er flink van langs gekregen. Deze twee welvarende landen dingen naar de voordelen van de E.E.G. zonder ook maar het kleinste portie van de na delen mee te willen dragen. Nu is de Zweedse neutraliteit een delicate zaak. Het land heeft 7,5 miljoen inwoners. Het is veel groter maar zwakker en kwets baarder dan Nederland, want het grenst aan Finland dat ge deeltelijk onder Russische in vloed staat. Zodra Zweden open lijk de zijde van het Westen kiest, zou Finland geheel door de Russen onder de voet worden gelopen, zo luidt een veel aan gehangen politieke lezing. Met de Zweden komt men dus niet verder dan een of andere nauwe verbondenheid met Europa zon der lidmaatschap van de E. E. G. waren, gaat stellig niet meer op in een Europa waarbinnen alle staten een deel van zichzelf moe ten offeren. Evenmin is het ac ceptabel dat Europeanen in Zwit serland een commissie moeten betalen van geld dat minder dan een half jaar op de Zwitserse banken staat. Het kan er niet bij door, dat Zwitserland de ver koop van effecten, grond, huizen en hypothecaire kredieten aan andere Europeanen verbiedt en zelf wel alle mogelijke facilitei ten in het buitenland geniet. Zo zal een sterker verenigd Europa ervoor zorgen dat het begrip neutraliteit in deze oude wereld scherper wordt omlijnd. Als er een noodzaak tot neutra liteit is, welnu laten die neutra len daarvoor dan een offer bren gen. Het behoeft geen handels merk te worden voor het ver krijgen van voordelige uitzonde ringen boven degenen, die zich voor de vrijheid willen inzetten'. drs. HERMES. (Nadruk verboden.) Het ministerie van Defensie van Guatemala heeft na een aanval op regeringsstrijdkrach ten de avondklok ingesteld, zo is woensdag meegedeeld. Na 9 uur moet ieder binnen zijn. Volgens een regeringsbulletin zijn een militair détachement in Entre Rios, in de provincie Iza- zal in het oosten van het land, en kantoren van een fruitmaat- schappij dinsdagavond aange vallen, waarbij een officier werd gedood en drie anderen werden gewond. Het is niet bekend tot welke politieke partij de aanval lers behoorden. Onofficieel werd meegedeeld dat kapitein Maro Antonio Yong, leider van de mislukte opstand in november 1960, voor de dinsdag gepleegde aanval verantwoordelijk is. Ongeveer dertig goed gewapende rebellen overmeesterden het uit tien man bestaande détachement en stalen wapens en uniformen. Volgens onbevestigde berich ten zijn er in de loop van de nacht van dinsdag op woensdag in andere delen van het land verscheidene schermutselingen tussen rebellen en regerings strijdkrachten geweest, waarbij een aantal personen werd ge wond. Kunstmeststoffenindustrie. De Cie Néerlandaise de l'Azote heeft op volle capaciteit gewerkt en de afzet van de verscmllende produkten kon op bevredigende wijze geschieden, hoewei de weersomstandigheden in de zomer de aankopen van stikstof voor verbruik op de binnenland se markt enigermate hebben ge remd. De ammoniakproduktie nam toe ten opzichte van 1960 en werd weer verdeeld over de drie produktenkalkammonsalpeter, zwavelzure ammoniak en ureum. De nieuwe elektrische centrale van 40.000 kW werd in de tweede helft van het verslagjaar in be drijf gesteld. In de maand december kwam ook de uitbreiding van de Ureum- fabriek gereed. Verder werd een nieuwe opzak installatie in gebruik genomen. Gezien de voortdurende dalen de tendens die waargenomen wordt bij de verkoopprijzen van de stikstofmeststoffen, blijven alle aandacht en inspanningen nu gericht op de uitbreiding en de rationalisatie van de produktie en de modernisering van het pro- duktie-apparaat en de -verlaad- installaties. Voor de Superfosfaatfabriek stemt het jaar 1961 tot tevreaen- ïeid. Was i960 een jaar van ex ceptioneel grote p-roduktie, het jaar 1961 bracht deze tot norma ler proporties terug. Het gevolg was dat de resultaten gedurencie de eerste 9 maanden acnter Die ven bij die van het jaar daarvoor, riet laatste kwartaal laat zich niet ongunstig aanzien. De bin nenlandse piijzenooriog, die in i960 en het Degin van lüol de re sultaten zeer ongunstig beïn vloedde, benoort tot net verleden. In de loop van 1961 werd de outillage aanmerkelijk verbeterd door net In geDruik nemen van een nieuwe korrel-mstallatie voor superfoslaat, die de kwaliteit van net produkt zeer ten goede Kwam. De bedrijfsvoering is belang rijk rationeler geworden. De bouw van een nieuwe loods voor gereed produkt heeft de op slagcapaciteit aanzienlijk uitge breid. In de loop van 1962 zal de op zak- en verzendinstaliatie vér gaand worden gemechaniseerd. Hiermee zijn belangrijke uitgaven gemoeid, üie eenter gunstige re sultaten zullen afwerpen. Het is voor een sterk op de ex port aangewezen bedrijf als dit van groot belang de snelheid van de verzending van de produkten zo hoog mogelijk op te voeren. In 1962 zal men ook over een nieuw oedrijislaboratorium de beschik king krijgen. Met aandacht werden de con centraties, die zich in de Neder landse kunstmestindustrie vol trokken, gevolgd. De krachtige banden waarover dit bedrijf zowel in het buitenland als in het binnenland beschikt, alsmede de gunstige geografische ligging in de Euromarkt, waar van reeds mocht blijken, doet de leiding van dit bedrijf ook in de huidige periode van sterke evolu tie de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Meelfabriek. Evenals in voorafgaande jaren was deze industrie ook in 1961 verplicht een bepaald percentage inlandse tarwe te verwerken tegen garantieprijs. De verplicht te verwerken hoeveelheid inland se tarwe bedroeg in de eerste 8 maanden van het jaar 30 en uaarna 35 Vc. Van essentieel belang voor de toeKomsi. van ueze muustne is wel het gemeenscnappehjk iand- oouwoeleid in de e.e.d. De voor stellen van de Europese Commis sie mzaKe een hernngens t-eisel voor granen zullen waaiscmjnnjK in al uan met gewijzigoe vonn worden aangenomen. De gevol gen van dit stelsel voor de prijs en de kwaliteit van bloem en orood, alsmede voor de concur rentiepositie van de Nederlandse maalindustrie, worden met be- zorgüneid tegemoet gezien. Met grote belangstelling worden de onderhandelingen over de toetre ding van Engeiand tot de E.E.G. gevolgd, zo belangrijk voor de voorziening met Hoogwaardige buitenlandse tarwesoorten. De bloemexport van de maal industrie is ook in 1961 onbete kenend geweest door de belang rijke exportsubsidies, die de over heid in verschillende landen aan de meelfabrieken gefft. De ex port van bloem uit de Verenigde staten naar Nederland is nog steeds mogelijk. De overheiu heelt een invoerheffing op deze bloem gelegd waardoor voor een deel een einde is gemaakt aan de bevoorrechte positie van de im- porlhandel in tarwebloem, welke laatste niet is onderworpen aan de verplichting tot het bijmengen van de duurdere inlandse tarwe. Ten aanzien van de situatie op sociaal gebied kan worden ver meld dat de onderneming ook in 1961 gebonden was aan de bepa lingen van de regionale C.A.O., welk contract eerst eind maart 1962, na een looptijd van 27 maan den, zal aflopen. De besprekin gen, die tijdens de looptijd van dit contract elders in de kanaalzone werden gevoerd, hebben ook voor deze onderneming geleid tot en kele wijzigingen in het complex van arbeidsvoorwaarden, die be langrijke verbeteringen inhielden. ïen slotte meldt men dat men niet de indruk heeft dat de daling voor het broodverbruik reeus haar eindpunt heeft bereikt. Dit ondanks het feit dat brood veruit het goedkoopste volksvoedsel is. Teneinde meer objectieve gege vens over de voedingswaarde van brood te verkrijgen, is op verzoek van de Vereniging van Meelfabri kanten door een commissie van deskundigen op het gebied van de voedingsleer een rapport sa mengesteld, getiteld: ,,Het brood in de Nederlandse voeding", welk rapport inmiddels is gepubliceerd. Meubelindustrie. Een bericht uit deze sector meldt dat 1961 zeer gunstig is verlopen. Een lichte stijging van de verkoop ten opzichte van 1960 kon geconstateerd worden. Het laatste kwartaal kenmerkte zich door een stijging van de verkoop in Nederland en Duitsland, waar tegenover een daling van de ver koop in België De toenemende druk, veroor zaakt door de vijfdaagse werk week en verhoging van de lonen, bracht enige moeilijkheden, die echter opgelost werden. Oppervlakte veredelingsbedrijf De resultaten van dit te Bres- kens gevestigde bedrijf zijn zeer bevredigend. Een nieuwe afde ling waar glas gemalen wordt voor straaldoeleinden, biedt goede vooruitzichten. Scheepsbouw. Bij de scheepswerf te Terne»- zen heeft de afdeling nieuwbouw vier dubbelschroef binnenvaart- Tijdens Internationale skelterwed strijden op liet circuit „Paseo de Coches del Retiro" in Madrid heeft zich een ernstig ongeluk voorge daan. In de 26ste ronde van de 125 c.o. klasse reed Mariano Postigo met een snelheid van 85 km per uur in op José Pujol. De beide skelters vlogen in brand. Fujcl kwam om het leven, Postigo werd gewond. De wedstrijden werden na het on geluk afgelast. Het gebeuren heeft grote indruk gemaakt, daar liet waarschijnlijk het eerste grote on geluk in deze tak van sport is ge weest. Foto: De skelter van José Pujol in vlammen. ZATERDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Klassieke gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klassieke gram.; 12.00 Middagklok; 12.04 Metro- pole ork. en zangsol.; (12.30 Land- en tuinbouwmeded. i2.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Platennws.; 13.25 Limburgs-sym fonisch accordeon-ork.13.50 Voor de jeugd; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Mezzo-sopraan en orgel; 15.55 De zelfmoord, hoorsp.; 16.40 -jichte muziek met zangsol.; (.00 Sportperiscoop; 17.10 In strumentaal ociet17.30 Boeic- Oespreking; 17.40 Nieuwe klas. ram.; 18.00 Kunstkroniek' .8.30 Strijkork.; 18.50 Lezing; i9.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Mu zikale wedstrijd; 19.45 Lezing; 19.55 Kamerork. en solist; 20.50 Vragenbeantw.21.00 Gevar. progr.; 22.00 Licht progr.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zon dag in; 23.00 Meesterwerken van de religieuze muz.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.23 Lichte it gram.; 8.00 Nws; 8.18 Lichte gram.; 8.35 Praatje; 8.40 Ope- rettemuz.8.50 Tips voor toeris ten; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Kiass. orgeimuz.; 9.40 Ge mengd koor; 10.00 Praatje; iu.uo Morgenwijding; 10.20 Ham mondorgel en zang; lo.oU ieii- toonsienmgsagenaa; 10.55 Jazz- iiiuz.; 11.2U Sport; 11.45 Amuse- memsmuz.; 12.15 Vragenoeant- vvooruing12.30 Land- en tuinb. ineued.; 12.33 Dansmuz.; 13.00 Nws; 13.15 VAKA-vana; 13.20 Jazzmuz.; 13.35 Lezing; 13.50 Licnte muziex; 14.iu voor cte jeugd; 14.45 Jiddische en Is raëlische liederen; ru.iu w»»i- locporKest en solist; 17.00 Jazz muz. mei comm.; lï.3U weeK- journ.; 18.00 Nws en comm.; i/.30 Weekjournaai; 18.U0 Nws en comm.; 18.20 Hammond- vigeispei; i8.3ö Licme muz.; 19.00 Artistieke s-aanmari; ie.ou .LJwmig; m.io Done, voor gnaar en ornest «.gr.19.55 Lezing; zu.uo nws; 20.U5 Gevar. prugi.; 21.50 Socialisusch comm.; 22.05 Walsorkest; 22.30 Nws; 22.4u Radiospelletje; 23.10 Quiz; 23.35 Licme gram.; 23.552i.uu nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichie gram.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Zigeunermuz.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de teen agers; 14.00 Filmkroniek; 14.30 De academie der discofielen; 15.30 Gevar. muz. en tips voor trips; 16.00 Theaterkron.; 16.20 Amus. muz.; 16.45 Reportage; 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en liturgisch bericht; 17.20 Litur gische gezangen; 17.30 Italiaan se madrigalen; 17.45 Engelse les (herh.); 18.00 Kerkorgel; 18.30 Voor de soldaien; la.uU Nws en comm. uit Amerika; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Belgi sche muz.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte gram.; 23.00 Nws; 23.05 Amus. muz.; 23.30 Dansmuz.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.15.00 Showbusi ness in de jaren twinug; 15.30 Viuclu KL 641, documentaire; 16.15 Televisiefilm; 17.0017.40 Voor de kinderen; 19.30 Tele visiefilm; 20.00 Journaal en weeroverz.; 20.20 Woord en oeeid; 20.30 Artistieke en setni- artistieke zaken uit de F'ran&e schepen van 1000 ton afgeleverd. in opüracnt. zijn 1 vraentsemp van luvd ion D.vv., 1 snenerueK- ner van 3o5t» D.w. ais gesloten sneiteruekKei', 1 duDDeiscnroei oinnenvaariscnip van 7UU ton en 1 duDDeiscnroei Qinnenvaarisenip van iuuu ton. meiuoor is de bezetting van dit Dedrijt ook voor 1902 voiüoen- ue geutKt. De reparatie-afdeling, zowel te t'erneuzen als voor ue aideiing van dit bedrijf te Hansweert, is steeds druk bezet geweest. De krappe aroeidsmarkt is voor dit uednjf zeer ernstig, tlierdoor is het oedrijl te Terneu- zen zowel ais dat te Hansweert steeds zwaar onderbezet geweest. Er bestaat nog steeds dringend oehoeite aan een lUO-tal wernne- mers. Door de invoering van de tó-unge werkweek is dit pro- oleem er met eenvoudiger op ge worden. De rivier- en kanaalvaart zijn in 1961 vrij behoorlijk geweest, riet gevolg hiervan is dat er vrij veel vraag naar nieuwe schepen voor deze vaart bestaat, die mo menteel op vele werven worden geoouwd. Ook de reparatie en ombouw tot motorschepen van de bestaan de schepen is van tamelijk be langrijke omvang en geelt aan de reparatie-atdeling der wer ven voldoende werk. Aanvragen voor de bouw van schepen voor de grote vaart Komen nog regelmatig voor. Ge zien echter de capaciteit der wer ven, die sterk vergroot is, en de nog weinig optimistische resulta ten die met de zeevaart behaald worden, zijn deze aanvragen voor nieuwbouw lang niet voldoende om aan de bestaande capaciteit werk te verschaffen. Het gevolg hiervan is dat er een zeer scherpe concurrentie op deze markt heerst en dat de prij zen, waarvoor wordt gebouwd, zeer slecht te noemen zijn. Hier- Dij komt dan nog dat veel rege ringen grote subsidies geven aan de werven om deze maar draaien de te houden en deze tevens grote kredietfaciliteiten verschaf ten. Voor deze bedrijfstak ziet de toekomst er nog niet rooskleurig uit. Enerzijds schenkt de langzaam aflopende depressie in de wereld scheepvaart enig vertrouwen, an derzijds is de concurrentie van nieuwbouworders zo scherp ge worden, dat nauwelijks meer van lonende prijzen gesproken kan worden. De werf te Kruispolder was tijdens de zomermaanden druk bezet met reparatiewerkzaam heden. Ook aanvragen voor nieuwbouw kwamen regelmatig binnen. De vooruitzichten voor 1962 zijn dezelfde. Dit bedrijf heeft be lang bij uitbreidingsmogelijk heden en vaklieden voor de scheepsbouw. De jachtwerf te Temeuzen had 78 jachten in onderhoud en repa ratie, waarvan 54 Belgische, 9 Franse, 5 Nederlandse, 5 Engel se, 3 Amerikaanse en 2 Duitse. Voor buitenlandse rekening werden 2 nieuwe jachten afge leverd en 1 voor binnenlandfee rekening. Er zijn 2 nieuwe jachten voor buitenlandse rekening In aan bouw. Er werden 2 nieuwe dieselmo toren en 3 nieuwe benzinemoto ren in verschillende vaartuigen geplaatst en er werden 9 moto ren gerepareerd. Voor winterberging zijn de loodsen weer geheel bezet. De jachtwerf te Breskens leverde van 1 september 1960 tot 1 september 1961 in totaal 19 zee gaande zeiljachten en motorjach ten af. 3 zeiljachten waren be stemd voor de U.S.A., 7 zeiljach ten en motorjachten voor Enge land, 3 zeiljachten voor België en 6 zeiljachten voor Nederland. Naast nieuwbouw werd ook veel onderhoudswerk verricht in hoofdzaak aan Belgische jachten. Voor het seizoen 1961/1962 zijn 15 nieuwe opdrachten in porte feuille. Schoenfabriek. Bij dit bedrijf hebben twee be langrijke faktoren de produktie ongunstig beïnvloed. In de eerste plaats de revaluatie en in de tweede plaats het gebrek aan jeugdig personeel. Omdat dit bedrijf in belang rijke mate exporteert werkte de revaluatie in maart zeer rem mend, omdat de export in hoold- zaak gericht is op België, Noor wegen, Engeland en IJsland. net gebrek aan jeugdig perso neel speelt voor dit bedrijf ook een grote rol, omdat men zelf in net bedrijf het personeel moet opleiden. De fabricage van winterschoe- nen begon in juli en liep tot be gin december. Er kwamen reeds voorjaarsor ders binnen, voornamelijk uit het ouitenland. Spiegelglasfabriek. De afzet van spiegelglas bij deze industrie bewoog zich op een tevreden stellend niveau. De bedrijfsbezetting van de af deling geharde produkten was wisselend doch in het najaar goed te noemen. Over het algemeen waren de marges, bij de verkoop behaald, Krapper, zodat de resultaten bij die van 1960 ten achter zullen olijven. Van de loonstijging ging een ongunstige invloed uit op de kostprijs zonder dat deze stijging verontrustend kan worden ge noemd. De krappe arbeidsmarkt ver oorzaakte enig ongerief. De in Zeeuwsch-Vlaanderen en in het aangrenzende België aan wezige reserve is van geringe omvang en kwalitatief aan de lage kant. Het aantrekken van specialisten wordt steeds moeilij ker. De stijgende kosten, die niet in de opbrengsten kunnen worden opgevangen, nopen met grote nauwlettendheid toe te zien op een efficiënte bedrijfsvoering. De door dit bedrijf in deze gevoerde politiek begint langzamerhand resultaten af te werpen. Voor zover zulks thans reeds te beoordelen is wordt in 1962 ook een behoorlijke vraag naar de produkten van deze onderne ming verwacht. Suikerwerkenindustrie. De berichten uit deze bedrijfs tak luiden gunstig. Het aantrek ken van geschikte arbeidskrach ten geeft wel problemen, mede omdat bü andere bedrijven in de omgeving hogere lonen volgens de C.A.O. worden betaald dan in deze industrie betaald mogen worden. Een berichtgever zegt, dat er een zeer grote import van sui kerwerk uit België plaats vindt, omdat dit goedkoper is dan het Nederlandse. Het gunstige ver schil voor België komt door de lagere suikerprijs en de lagere glucoseprijs in België, waar nog oij komt dat in Nederland bij ex port naar België, waar nog bij Komt dat in Nederland bij export naar België hoge heffingen be taald moeten worden op suiker en glucose. Textielindustrie. Uit de berichten uit deze tak van industrie kan worden afge leid dat in het algemeen geno men 1961 een goed jaar geweest is. Wel veroorzaakte de revalua tie van de gulden een gevoelig verlies op exportorders, dat ech ter voor het grootste deel kon worden goed gemaakt op import grondstoffen. Een feit blijkt evenwel dat het plaatsen van ex portorders ernstig werd bemoei lijkt en de nadelen van de reva luatie worden blijvend groter ge acht dan de voordelen. Over het algemeen genomen kwamen er in de wolprijzen geen grote verschillen voor. Het tekort aan vrouwelijk per soneel doet zich in deze bedrijven ernstig gevoelen hetgeen mede wordt toegeschreven aan de ves tiging van enkele nieuwe bedrij ven, die vrouwelijk personeel kunnen aantrekken tegen voor waarden die gunstiger zijn dan de voor de textielbranche toege stane C.A.O.-condities. De vooruitzichten voor 1962 worden goed genoemd. (Wordt vervolgd.) een hoofdartikel erop aangedron gen, dat Robert Kennedy, de broer van de Amerikaanse presi dent, die op het ogenblik een wereldreis maakt, zijn voorgeno men bezoek aan Indonesië zal af gelasten. „Het beschamende vlei en van de snoevende Afro- Aziaten door ons ministerie van nooxds-ad; 21.00 Zaterdagavond-1 Buitenlandse Zaken gaat voort. Het Newyorkse dagblad „Jour- De Indonesiërs zijn, tenminste in nal American" heeft dinsdag in diplomatiek opzicht, vijanden, en akkoorden, gevar. progr.; 22.00 üport; 22.20 Speelfilm, thriller; 22.40 Epiloog; 23.U0—24.00 Euro visie: Italiaans songfestival in jüii Remo (finale). VL. BELG. T.V.: 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Katholieke uitzending; 19.30 Bimiemanus nws; 20.00 Nws; 20.30 T.V.-feuil- leton; 21.00 Amus. progr. (over name van de K.R.O.); 22.00 T.V.-politiefeuill. 22.45 Nws. wat betreft Nieuw-Guinea be treft louter agressors. De enig juiste weg in deze aangelegen heid zou zijn het voorgenomen bezoek van minister Robert Ken nedy aan Indonesië te annuleren en de Nederlanders weer vrije toegang tot onze vliegvelden te verlenen", aldus het Amerikaan se dagblad. Thans zijn het de Nederlanders die door een verkeerde verzoe ningspolitiek, door de intrekking De Sowjetrussische minister van de Amerikaanse toestemming president Nikita Chroesjtsjef ls voor tussenlandingen van vlieg- op vakantie in Sotsji in de Kau- tuigen op weg naar het omstre- jkasus. Dit blijkt uit een bericht den Westelijk Nieuw-Guinea, in van het Sowjetrussische persbu- de steek worden gelaten", aldus reau Tass waarin meegedeeld het blad. wordt dat hij daar de Brazi- „De Nederlanders zijn onze liaanse zaakgelastigde ad inte- bondgenoten en zij hebben in rim in de Sowjet-Unie, Roberto deze kwestie een zuiver geweten, de Araujo, ontvangen heeft.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5