iüNIL HALEN! VAN DE Minister Luns over Nieuw-Guinea kwestie m Haal vandaag nog wat iiêi VPMj&têil Anti-O. A. S.-betogingen Parijs in BEURSO VERZICHT e vechtpartij de vergadering an de „parna" in hollandia :elfportret van cmbrandt' vals? britse vliegers voor kongolese luchtmacht? Nederlandse con junctuur situatie onzeker Achtergebleven meisje nu toch naar Australië vooral kon. olies vast. h BIJ BOEKHANDEL RUIKTE WASMIDDEL vergadering van de „Par Hollandia, die woensdag eindigde in een vechtpar is belegd om de houding te ;n, die deze partij zal aan i na het bezoek van de •a-student Frits Kirihio'aan esië en diens geuite ivoor i om zo spoedig mogelijk Nieuw-Guinea terug te Er waren ongeveer 200 be tellenden. :ijn inleiding stelde de waar nd voorzitter van de „Par D. Bonay, een nieuwe groet tin navolging van het „Mer in Indonesië) die „sadar" loeten worden. Dit betekent lijk „zich nationaal bewust Ook wilde hij, dat de „Pat een nieuw lied zou aan n. Hij verklaarde dat zijn overigens nog steeds eer heeft voor het eigen volks Bonay nam de eerste vice :itter van de partij, Se'fa, het d. Deze sprak over de natio geest die over de „Parna" lig dient te worden, derde spreker, Tokoro, had elijks enkele woorden ge :en en voor de eerste maal lam Kirihio genoemd, toer. e zich eerst buiten het ge bevindende omstanders /eer 200 man die echter lelijk aan vrijwel tot in de waren opgedrongen, een op het podium sprong, die i Tokoro schreeuwde: „Je net zo goed als ik, dat Kirï en verrader is". Daarna ont 1 een vechtpartij waarbij vijf ;en licht gewond werden, zan hen moest in een zieken worden opgenomen, er de vechtpartij is van of e zijde desgevraagd meege „dat deze slechts kan wor betreurd en in strijd is met ellige opvatting van de over dat een ieder recht heeft op meningsuiting. De bestuurs enaren en de politie zijn ge ueerd, dit recht te waarbor- en iedere aantasting ervan kracht tegen te gaan. Het af de optreden van de'politie, door aan de ongeregeld n terstond een einde werd takt, toont dit ook duidelijk Het incident geeft geen aan- ig tot het treffen van bijzon - maatregelen. Tegen de aan- ers van de ongeregeldheden it een politieel onderzoek in- Hd." Hongaarse deskundige tin Porkay, die als vluchte- reeds enige jaren lang in ichen woont, heeft als zijn ing te kennen gegeven dat .zelfportret van Rembrandt", vorig jaar voor 3.600.000 k door de regering van Ba- Württemberg uit een ver- eling is aangekocht, een ive vervalsing" is. Dit heeft e beroering verwekt in st- en museumkringen waar het betrokken schilderij van ij 52 centimeter, dat de schil- met rode muts zou voorstel- als een van de kostbaarste iet bezit van de bondsrepu- k beschouwde. Porkay echter t dat het portret, dat hij in den heeft gehad, een onbete- end en slecht werkstuk is dat eens uit de tijd van Rem- ndt dateert. orkay heeft de minister van tuur van Baden-Württem- dr Storz, en de directeur de staatsgalerij van Stutt- t, dr. Musper, schriftelijk van bevindingen op de hoogte teld. Hij zegt dat het portret ouder dan vijftig jaar is, nals het doek waarop het is childerd. ind november 1961 heeft dr. rz voor het parlement van de lstaat, waaruit kritiek op de rgestelde aankoop naar vo- was gekomen, voor deze aan- )p gepleit. Volgens hem waren itijds Duitse en buitenlandse kundigen van de echtheid het stuk overtuigd. OONWAGEN UITGEBRAND !n Sexbierum, gemeente Bar ieel, is gistermiddag een lonwagen, eigendom van de jarige A. van der Ven, totaal gebrand. Zowel de wagen als inboedel gingen geheel ver •en. De brand ontstond, toen bewoners, die pas in het lonwagenkamp te Sexbierum iren gearriveerd, de wagen cht wilden trekken. De woon- igen kantelde daarbij en de ichel viel om, waardoor de in- >edel vlam vatte. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in een vraaggesprek met studenten verklaard dat het „por een deel te wijten is ge weest aan de houding van India jr. de Verenigde Naties, dat het Brazzaville-plan, dat afgestemd was op het Nederlandse voor stel voor de Internationalisatie van het vraagstuk Nieuw-Gui nea, bij de stemming in de V.N.- assemblee vorig najaar slechts een eenvoudige meerderheid verkreeg en niet de vereiste meerderheid van tweederde der stemmen. Minister Luns zei dat de gang van zaken bij de stemming in de assemblee „ongetwijfeld mede te wijten was aan de bui tengewoon felle Indonesische campagne" tegen het Neder landse plan. Deze campagne had ook zijn neerslag gehad op de behandeling van de Brazza- ville-resolutie. „Maar een twee- te en zeer belangrijke factor is het feit, dat India op het aller laatste moment een felle cam- nagne is gaan voeren", zo ver- Klaarde de minister. Hij voegde eraan toe„Later is gebleken dat de zaak-Goa toen al in het achterhoofd van de Indiase ver tegenwoordiger bij de V. N„ de beer Krishna Menon, moet heb ben gezeten". Mr. Luns laakte deze „felle tegenstand van In dia". Minister Luns ontkende dat er sprake was van een Neder landse koerswijziging toen Nederland de préalabele voor waarde van het zelfbeschik kingsrecht liet vallen voor on derhandelingen met Indonesië. Toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over het Indonesische standpunt dat het gehele grond gebied van voormalig Neder- ands Oost-Indië had moeten worden overgedragen, ant woordde de minister dat de Nederlandse regering bij her haling had aangeboden de zaak voor te leggen aan het interna- ionale gerechtshof, maar dat Indonesië evenzo vele malen ge weigerd heeft het hof deze kwestie te laten behandelen. Bovendien herinnerde de be v jndsman er zijn vragenstel lers aan, dat een groot deel van West Nieuw-Guinea de gehele oorlog onder Nederlands be- tuur is gebleven en geen con tact heeft gehad met andere delen van het voormalige Oost- Indië. Hij wees verder op de Dr. Van Roijen in New York teruggekeerd. Dr. J. H. van Roijen, de Neder landse ambassadeur in de Ver enigde Staten, heeft woensdag avond bij aankomst in New York uit Nederland gezegd, dat de Ne derlandse regering nog steeds hoopt een bijeenkomst met Indo nesische vertegenwoordigers on der auspiciën van de Ver. Naties tot stand te brengen voor het be spreken van een vreedzame rege ling van de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea. Tegenover de pers zei dr. Van Roijen, dat een bijeenkomst on der auspiciën van secretaris-ge neraal Oe Thant van de V. N. steeds het doel is geweest van de Nederlandse regering. „Ik zal mijn uiterste best doen om een (billijke) regeling te bereiken, waarbij in het bijzonder reke ning gehouden zal worden met de vechten en verlangens van de Papoea's." Op de vraag, wat de volgende stap zou zijn antwoordde de Ne derlandse ambassadeur: „Wij wachten tot de Indonesiërs bereid zijn naar een conferentie te gaan". Het was de wens van de Neder landse regering, dat Oe Thant in deze conferentie een soort scheids- vechtersrol speelt. De heer Van Roijen deelde nog otee, dat de Nederlandse hoofd afgevaardigde bij de V. N„ mr. C. W. A. Schürmann, verdere besprekingen met Oe Thant zal voeren over een samenkomst (met Indonesische vertegenwoor digers). chaos, die er mét name in voor malige Brits-Indische gebieden zou ontstaan als zonder meer aan dergelijke aanspraken toe gegeven zou worden. In het begin van het vraag gesprek had de minister reeds verklaard dat Indonesië niet plotseling geconfronteerd was met Nederlandse eisen aangaan de Nieuw-Guinea, maar da1- bij gelegenheid van diverse over eenkomsten, conferenties en dergelijke tussen Nederlandse en Indonesische vertegenwoor digers steeds een aparte status voor West Nieuw-Guinea voor op was gesteld van de zijde van Nederland. De minister, die er de nadruk op legde dat hij ten tijde van de soevereiniteitsoverdracht slechts gouvernementsambte naar was, zei dat er naar de. mening van de Nederlandse re gering in die periode „duide lijke garanties omtrent de zelf beschikking van bepaalde gebie den aanwezig waren binnen de federatie van Indonesisch i sta ten". De moeilijkheden werden echter duidelijker nadat de uni taire Indonesische staat een feit was geworden. In antwoord op een andere vraag verklaarde mr. Luns dat Nederland niet door Albanië was benaderd voor het aankno pen van diplomatieke betrekkin gen. Over de toelating van com munistisch China tot de Ver enigde Naties zei hij„Het is 'niet uitgesloten dat communis tisch China zal worden toegela ten". De bewindsman zag in het feit, dat communistisch China staat op verwijdering van Formosa uit de Verenigde Na ties, het voornaamste struikel blok voor de toelating van Rood-Chtrfa tot de wereldorga nisatie. „t)It starre standpunt heeft hen in feite veel kwaad gedaan", zo meende hij. Boven dien hield de kwestie verband met de houding van communis tisch China in de Koreaanse oorlog. „Maar we moeten ons niet achter formele argumenten verschuilen", aldus minister Luno. Toen hem een vraag werd ge steld over het feit, dat Papoea's van 21 jaar en ouder hadden mogen deelnemen aan stem mingen voor streekraden en cie Nieuw-Guinearaad, terwijl in Nederland het stemrecht was toegekend aan 23-jarigen of ouder, zei mr. Luns dat het „geen desastreuze gevolgen voor Nederland" zou hebben als ook hier de minimumleeftijd voor stemgerechtigdheid op 21 jaar werd gebracht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag te Londen gezegd niets te weten over oprichting van een Kongo lese luchtmacht te Leopoldstad met oud-officieren van de Brit se luchtmacht als vliegers. De woordvoerder zei in antwoord op vragen dat verwacht wordt dat de Britse ambassadeur te Leopoldstad, Riches, wel een onderzoek zal instellen. Volgens net Britse blad „Dai ly Telegraph" zouden de Britse piloten ongeveer 1.000 gulden per maand krijgen en hun sta tus van burger behouden. Twee piloten vliegen al en zes andere worden in de komende weken verwacht, aldus het blad. e 3G Oproerpolitie is donderdag avond slaags geraakt met duizen den betogers, onder wie studen ten en vakbondsleden, die in Pa rijs protesteerden tegen de acti viteit van de rechts-extremisti- sche organisatie het geheime leger (O.A.S., welke talrijke aan slagen net kr.eedbommen in Frankrijk en Algerië op haar naam heeft staan. De politie begon een charge met wapenstokken toen betogers met stenen gingen gooien. Op verschillende plaatsen braken ge vechten uit. Volgens de politie waren er acht tot tienduizend demonstranten, in groepen van enkele honderden. Men hoorde leuzen als „Vrede in Algerië" en „O.A.S-moordenaars". Iemand veroordeelde tn een toespraak tot studenten het „toenemend fas cisme". De studenten voegden zich daarop bij andere betogers onder het roepen van „Op naar de Bastille". Ongeveer 2000 poli tiemannen omringden het plein Het jaarverslag van de Amster damsche Bank'behelst een over zicht van het conjunctuurverloop, van de ontwikkeling in de Ver enigde Staten, de internationale valutaverhoudingen, de Euro- markt, de conjunctuur in Europa en de economische ontwikkeling in Nederland. De directie meent, dat de investeringsactiviteit in 1962 in ons land waarschijnlijk een verdere neiging tot dalen zai vertonen. Zij vreest een verdere daling van de winstvoet in het bedrijfsleven, die voorts in de hand zal worden gewerkt door de afspraak, dat de in 1962 in ver band met de komende huurver hoging te verstrekken looncom- pensatie uit de winsten zal wor den betaald. Alles overziende moet de Nederlandse conjunc tuursituatie onzeker worden ge noemd. De tot op zekere hoogte bewust in gang gezette overbe- steding dreigt zich te lang voort te zetten. Of de Nederlandse eco nomie er in 1962 voor zal worden behoed te ver door het even- wichtsniveau heen te zakken, hangt voornamelijk af van de vraag in hoeverre overheid en bedrijfsleven er door een geza menlijke inspanning in zullen slagen dit te voorkomen. De regering heeft haar besluit om de gulden te revalueren ver dedigd met het argument dat de Nederlandse betalingsbalans een fundamentele onevenwichtighedi vertoonde. Deze zienswijze, aldus het verslag kan slechts tot op zekere hoogte worden onder schreven. Over een wat langere periode beschouwd is de oneven wichtigheid slechts van zeer be scheiden betekenis. Men moet zich dan ook ernstig afvragen of revaluatie niet een te „zwaar" middel vormde voor de bestrij ding van deze onevenwichtig heid. Het zou, naar de mening van de directie van de Amster- damsche Bank, ernstige overwe ging hebben verdiend om de ge legenheid, die het bestaan van een fundamentele onevenwich- heid van beperkte omvang bood, aan te grijpen om het huurpro- bleem definitief op te lossen. De verhoging van de huren tot op een niveau dat ni overeenstem- ging van de produktiekosten met via looncompensatie een verho- gnig van de produktiekosten met zich mee hebben gebracht, die ongeveer in dezelfde orde van grootte zou hebben gelegen als het revaluatie-percentage. De di rectie meent dat het effect van huuraanpassing op de binnen landse prijzen wel enige tijd kan worden uitgesteld, maar niet duurzaam kan worden verme den. Het verslag bespreekt voorts de geldmarkt, de ontwikkeling op de kapitaalmarkt, de effec tenbeurs en de positie van de handelsbanken. VT "v- ":"Y~ - „New York Times over Nederl, chartervluchten Het Amerikaanse blad „New York Times" heeft woensdag in een hoofdartikel naar aanleiding van het vervoer door de lucht van Nederlandse militairen voor Nieuw-Guinea geschreven, dat Nederland hiervoor een ongelegen tijdstip had gekozen, doch dat de Verenigde Staten niet het recht hadden deze vliegtuigen te ver bieden op Amerikaanse vliegvel den të landen. „De Nederlanders zullen wel beseffen dat dergelij ke militaire' vluchten onvermij delijk grote aandacht trekken en het land waar de tussenlandingen worden gemaakt tot een betwist bare beslissing dwingen. De Nederlanders hebben andere we gen om hun troepen naar en van Nieuw-Guinea te vervoerenzo meent het blad. Volgens de „New York Times" geeft dit echter de Ver. Staten nog niet het recht de Nederlandse vliegtuigen te verbieden op Amerikaanse vlieg velden te tanken. „Uiteindelijk is het Indonesië, dat door een aan val op Nieuw-Guinea dreigt de vrede te verstoren en niet Neder land". Het blad voegt hieraan toe dat hot juiste antv/oord op de „beschamende vertoning" in Dja karta het afgelasten van de voor genomen reis van minister Ro bert Kennedy naar Indonesië zou zijn. De 17-jarige Engelien Egberts uit Leiden, die in januari j.l. weigerde met haar ouders naar Australië te emigreren en zich aan de reis onttrok door zich te verstoppen, is gistermiddag met een lijntoestel van de K. L. M. van Schiphol naar Sydney ver trokken. Zij werd in een politie auto onder geleide van een in specteur van de kinderpolitie en haar oom naar het vliegveld gereden. Hoewel Engelien zich naar men weet al enige tijd in het Amsterdamse tehuis voor min derjarige vrouwelijke gevange nen bevond, werd na haar ver trek van Schiphol gistermiddag officieel medegedeeld, „dat zij haar reis vrijwillig aanvaardde". Bevestiging daarvan uit haar eigen mond was echter niet meer te krijgen. De officier van Justitie in Den Haag had gelast, dat haar vertrek „zo geruisloos moge lijk" diende te geschieden en daarin is men volkomen ge slaagd. Alleen enkele ingewij den wisten van het vertrek, dat pas later uitlekte toen Engelien al hoog en breed in de lucht zat De politieauto werd bij de hoofdingang van Schiphol op gevangen door een combi-wa gen van de havendienst, die over het platform de weg wees naar het vliegtuig. Daar stapte Engelien, zonder opgemerkt te worden, in. De persdienst van de lucht haven liet daarna het geheim los. Een vertegenwoordiger van deze dienst vertelde, dat Enge lien blijkens Inlichtingen die hij had ontvangen heimwee naar haar ouders had gekregen en van mening was veranderd. Kennissen van Engelien en haar 19-jarige verloofde Ton Ruytenbeek trekken de verkla ring dat Engelien geheel vrij willig zou zijn vertrokken ern stig in twijfel. Tot dusverre is van alle kanten voortdurend medegedeeld dat het meisje jarenlang door haar ouders slecht behandeld zou zijn. In december j.l. zouden vader en zoon Ruytenbeek samen met Engelien op het politiebureau in Leiden aangifte van mishan deling tegen vader Egberts heb ben ingediend. De raad voor de kinderbescherming is in deze tcwestie gemoeid geweest Op Schiphol bleven gistermid dag ettelijke vragen onbeant woord: wie nu de reis van het meisj 3 per vliegtuig naar Austra lië betaalt en waarom men zich zoveel moeite heeft getroost de pers niets van het vertrek te iaten merken wanneer Engelien uit eigen vrije wil de reis naar Australië aanvaardde. Vast staat dat de ouders vóór hun vertrek bij de politie een ver zoek tot opsporing van hun dochter hebben ingediend, op dat het immers nog minder jarige meisje desnoods tegen haar zin weer onder de hoede van de ouders kon worden ge bracht. Volgens de persdienst van de van de Bastille, terwijl betogers zich in de nabije straten verza melden. Men hoorde kreten als „Anti-iascisten verenigt u". Bij de Place de la rtepublique maaKte de politie gebruik van traangas om de menigte te ver spreiden. lie betogingen werden gehou den onaanks een officic-el verbod. Volgens de politie zijn drie per sonen twee mannen en een vrouw bij de ongeregeeldheden gedood. Toen de betogers zich tegen 9 uur verspreidden, deden zich in verscheidene wijken in het cen trum van Parijs acht kneedbom- ontploffingen voor, waarvan één in het kantoor van het Sowjet- persbureau „Tass". De andere ontploffingen waren gericht te- geji or ganisaties van communis ten of sympathiserenden. De betogingen waren onder meer georganiseerd door het al gemeen vakverbond, waarin de communisten de meerderheid hebben, het vakverbond van christelijke arbeiders, (Katho liek), de communistische partij, dissidente socialisten en studen tenorganisaties. Het ministerie van Binnenland se Zaken gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat „andere vijanden van de republiek, die de misdaden van de O. A. S. uitbui ten, hieruit voordeel trachten te behalen en bij de werkelijke de mocraten een verloren vertrou wen willen herwinnen". Het ministerie herinnert aan het verbod van alle openbare ma nifestaties dat In de huidige om standigheden nog steeds nodig wordt geacht omdat „ondermij nende" elementen gebruik zou den willen maken van de onver mijdelijke wanorde die openbare betogingen thans met zich mee brengen. Na de betogingen, die ruim drie uur hadden geduurd, werd het aantal gewonden op meer dan 260 geschat. Hieronder bevinden zich iionderd politiemannen. Vele gewonden KorraOl/'nA behande ling van hun vei wonamgen naar huis gaan. Er weiden ongeveer zestig mensen gearresteerd. Twee „etogers waren gewond door re volverschoten van de bestuurder van een politiewagen. De menigte had zijn auto met stenen beko geld en een tiental arrestanten oevrijd. (Door kneedbomaanslagen van dé O.A.S. waren woensdag nog zeven mensen gewond.) De betogers hadden o-m. stuk geslagen stoelen en tafels van caféterrassen en uit de grond ge trokken palen met verkeerste kens ais wapens gebruikt. Vele straten waren bezaaid met gebro ken glas en stenen. Volgens de 'communistische aartij hadden 60.003 mensen aan do betogingen deelgenomen. Dc partij eiste nieuwe betogingen en stakingen uit protest tgen „de misdaden van de O.A.S. en moorddadige onderdrukkings maatregelen van de politie" en uit rouw voor de doden. Jayne Mansfield leed schipbreuk. De Amerikaanse filmster Jayne Mansfield, die met haar echtge noot, de voormalige „mr. Univer se" Mickey Hargitay, en een vriend, Jack Drury, werd ver mist, is donderdag in Nassau, op de Bahama's, gedragen in een dekstoel, aan land gebracht. Het gezelschap maakte een boottocht in de buurt van Rose Island, maar hun vaartuig werd woensdagavond leeg aangetrof fen. Nasporingen leverden aan vankelijk geen resultaat op tot dat een hefschroefvliegtuig de drie vermisten in d-e vroege och tend op een Koraaleiland waar nam. Terwijl de filmster en haar echtgenoot naar een ziekenhuis werden overgebracht, vertelde Drury wat er gebeurd was. „Zij waren woensdag bij Rose Island aan het waterskiën. Jayne viel tijdens liet skieën en Mickey sprong in het water om haar te helpen. Ik zag enige haaien en riep dat zij zich moesten haasten. Ik wilde ze aan boord helpen. In de opwinding waren wij alle drie aan dezelfde kant van dc boot en deze sloeg om waardoor wij alle- Argentinië verbreekt betrekkingen met Cuba Argentinië heeft donderdag zijn diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. maal te water raakten. Wjj hiel den ons ongeveer een uur aan de omgeslagen boot vast. Jayne ver loor het bewustzijn en toen zij bijkwam zwomtnen wij naar een scherpe koraalrif aan de oost zijde van Rose Island, waar wij de nacht doorbrachten. Het was verschrikkelijk koud." De schip breukelingen hadden alleen een badpak aan. Ln de vroege och tend zwommen zij naar Rose Is land, waar zij in het struikgewas gingen slapen. Daarna werden zij onidekt. PRIJSVRAAG VOOR SCHOOLFERS OVER NEDERLANDSE KUNST. Het Rijksmuseum en de V.V.V. te Amsterdam hebben een prijs vraag uitgeschreven voor het beste artikel in een schoolblad (verschenen na 1 januari 1961 inzendingstermijn sluit 1 mei 1962, dat handelt over de Neder landse kunstmusea en/of de Nederlandse kunst. Het door de jury bekroonde artikel zal wor den beloond met een drie dagen durende „Rembrandt-tocht" met diverse attracties voor de gehele klas van de schrijver van het ar tikel en de redactie van het schoolblad waarin het werd ge plaatst. Op deze tocht zullen musea waar werken van Rem brandt hangen en plaatsen waar hij gewoond en gewerkt heeft worden bezocht. Ti RUG VAN WEGGEWEEST. Een 17-jarige bromfietsmon teur uit De Lier vatte het plan op dienst te nemen bij het Vreem delingenlegioen. Hij ging naar Rotterdam en kroop vorige week dingdag aan boord van een Turks schip in de hoop aldus de Sahara te bereiken. Maar dat lukte niet. Het Turkse schip maakte slechts een reisje Rotterdam-Hamburg- Bremen-Rotterdam. Woensdag leverde de kapitein zijn verstekeling aan de rivier politie af. Nog even probeerde de jongen zich er uit te redden door zich als Belg voor te doen. Maar zijn „Vlaams" had zulk een Liers accent, dat de kinderpolitie zon der aarzelen met hem de weg naar de ouderlijke woning in sloeg. reis als gewoon passagier en zonder enig speciaal toezicht of bewaking. Mocht zij onderweg niet alsnog uitstappen om naar Nederland terug te keren, dan zal zij ongeveer 3 weken eerder in Australië zijn dan haar ouders, broertjes en zusjes, die de reis immers per boot maken en zich nu pas halverwege Australië bevinden. Op de vraag wie haar in Australië zal op vangen was op Schiphol gister middag geen antwoord te krij- luchthaven maakt Engelien de gen. De stemming voor de meeste internationale waarden is gister middag vast geweest, vooral voor aandelen Kon. Olie. De stuwkracht tot deze hausseten- dentie ging eindelijk uit van Wall Street, waar de markt woensdag met verrassende koersverhogingen voor de dag kwam bij stijgende omzetten. Het Nederlandse -hoofdfonds Kon. Olie lag er opnieuw ge vraagd in de markt met ais ge volg:, leen dollar koerswinst. Vanzelfsprekend reageerde het Damrak gisteren op genoemde koersstijging- zeer gunstig. Aan delen Kon. Olie ontmoetten dan ook bij de opening buitenlandse en lokale belangstelling. De prijs van 131,80 betekende een stijging, ten opzichte van de voorgaande slotprijs, met drie gulden. Er werd de gehele beurs- duur vrij regelmatig in deze hoek gehandeld. Onmiddellijk na Kon. Olies moeten certifica ten Hoogovens worden genoemd met een koerswinst bij de ope ning van 9 punten tot 779. De handel in deze hoek was kalm. Hier was de stimuians het on veranderde dividend van 9 pro cent van Dortmund Körder, waarvan Hoogovens ruim 40 procent aandelenkapitaal bezit. Unilevers plus 60 ct op 188,40. Philips was bescheiden met een verbetering van 4 punten tot 965, terwijl ook AKU het kalm aan deed met een koerswinst van ruim 2 punten tot 392. Het tweede beurshalfuur bracht nieuwe vraag voor alle hoofd- londsen. Hieraan kon alleen tegen hogere koersen worden voldaan. Philips bereikte de 970, om later weer terug te vallen tot 965. Unilevers stegen tot j 188 90. Kon. Olies haalden een prijs van 132,30, terwijl Hoog ovens het tot 785 wisten te bren gen. Dc hoofdfondsen sloten merendeels op het hoogste punt van de dag. Kon. Olie noteerde boven pariteit New York. Tot de vaste stemming in Amster dam droeg tevens bij de zeer gunstige tendentie op de West- duitse beurzen. In de cultuursector noteerdsn Deli's, Amsterdam Rubbers en HVA's hoger. De scheepvaart sector was goed prijshoudend zonder meer. De staatsfondsen- markt doorelkaar praktisch on veranderd. In de lokale afdelingen wer den aandelen Amsterdamsche Rijtuig-Mij, Van Swaay en Dui ker hoger geadviseerd. De koers van aandelen Batenburg veran derde niet veel. Dit concern zal, aldus de beurs, binnenkort met een aandelenemissie met claim recht komen. Vulcaansoord was niet te bemachtigen. De stuk ken werden op 150 bieden gead viseerd, tegen woensdag 125 bie den en een laatstgedane no tering op 118. Dit fonds geniet Wes duitse en Amerikaanse be langstelling. Halberg's Machine fabriek werd iets hoger afge daan op de over 1961 met 45 procent gestegen omzet en de thans reeds aanzienlijke order portefeuille voor 1962. Haven werken 10 punten hoger op 40G bieden, daarentegen werd Hei- neken iets lager geadviseerd. Van de bankaandelen werden aandelen Amsterdamsche Bank boven de 400 geadviseerd. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen BEURSINMCES. 6/2 7/2 8/2 558.30 559.66 565.71 386.03 385.70 38&82 181.50 182.60 181.06 '253.45 254.65 256.54 167.99 166.35 167.22 411.68 412.21 415.47 NABEUESKOEBSEN. AKU: 391V) (392Viï Ken. Olie: 131.80—133.00 slot 132.50 (132.16) Philips960963 sloi 96C (961) Uniiever189.50—190.20 slot 189.80 (188-80-) Hoogovens: 776—783 slot 778 783Va) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel Tend in Amsterdam, luiden: Amerikaanse dollar 32i9»A— 3.63'/2, Canadese dollar 3.4RA 3.46V2, Engelse pond 10.1310.23, Franse frank (100 72.6073A0, Belgische frank (100) 7.237.28, Duitse mark (100 90.2090.70., Zweedse kroon (100) 69.85 10.65, Zwitserse frank (100) 83.50—84.00, Deense kroon <106; j2.2053.20, Noorse kroon (100) 50.4051.40, Oostenrijkse schil .ing (100) 14.00—14.10, Italiaan se lire (10.000) 57AO—59.50, Por tugese escudo (100) 12.451280. Spaanse peseta (100, gr. coup.) j.95—6.10. Roeanda en Oeroendi In de beheerschapscommissit van de Ver. Naties heeft dinsdag j de Nederlandse afgevaardigde. L. Goedhart, zich uitgesproken tegen het houden van een referen dum over het vraagstuk van een eventueel federatief samengaan van de Belgische beheerschaps- gebieden Roeanda en Oeroendi. Wanneer bij referendum, een dergelijk samengaan wordt afge wezen, zou dit de toekomstige eenwording van deze gebieden alleen maar in de weg staan. Wellicht zouden Roeanda Oeroendi zich op een later tijd stip willen associëren met et grotere politieke groepering, al dus de heer Goedhart. De afgevaardigde van Sierra Leone stelde voor een commissie I' naar Roeanda en Oeroendi tel zenden, die zou moeten trachten f tussen de politieke leiders vai beide gebieden een overeenkomst tot stand te brengen. -V- POC c Romans - Populalr-wetenschappelijk - Sport - Woordenboeken Een enorme keuze Ook voor de jeug itrlv ,-s Ai

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3