Provinciaal nieuws hiêl v&uj&im SUNIL HALEN! Wie adverteert een moord! AGENDA AXEL GROEDE HULST SCHOONDIJKE STOPPELDIJK IJZENDIJKE ZAAMSLAG Moordende alcohol in België Campagne voor veilig verkeer NEDERLANDER IN OOSTENRIJK VERONGELUKT DE VECHTPARTIJ OP DE VERGADERING VAN DE „PARNA" IN HOLLANDIA „ZELFPORTRET VAN REMBRANDT' VALS? Geslaagd. Bij het te Rotterdam gehouden examen vakdiploma gramofoon- platenhandel slaagden uit Axel de dames C- C. Koster en M. Koster. Verlichting Kaaiwal. Op de Kaaiwal, waar de weke lijkse veemarkt wordt gehouden, is de straatverlichting uitgebreid met een viertal lantaarns. Aan gezien de Kaaiwal een rustiek plekje is, heeft men hierbij ge bruik gemaakt van oude gaslan taarns, voorzien van elektrische verlichting. Daardoor wordt het oude karakter van de Kaaiwal enigszins bewaard. Vermaakmiddag en -avond „Hosanna". Dat het voor onze plaatselijke muziekvereniging „Hosanna" niettegenstaande de steun van de gemeente en tal van partikulie- ren, die met deze vereniging sympathiseren, niet meevalt om de financiële eindjes aan elkaar te knopen, is stellig bekend. Vooral het op peil houden en vernieuwen van de vaak vele honderden guldens per stuk kos tende instrumenten is een voort durende zorg. Het instrumentarium is mo menteel goed in orde, maar er zijn nog enkele instrumenten te vernieuwen. Ook de leerlingen, die „Hosanna" thans heeft, moe ten van goede instrumenten wor den voorzien. Daarom wil „Hosanna" thans trachten hier wat aan te doen door het organiseren van een ver maakmiddag en -avond op a-s. zaterdag 10 februari in het gym nastieklokaal van de Technische school (de voormalige openbare school, ingang Schoolstraat). Van 211 uur zal men daar zijn geluk kunnen beproeven met allerhan de spelen als schieten, sjoelen, pieken, rad van avontuur, etc. Aan het geheel zal verder een koffie- en theeschenkerij worden verbonden, terwijl ook oliebollen worden gebakken. Mocht u niet in de gelegenheid zijn deze vermaakmiddag te be zoeken, dan kunt u deze aktie ook steunen door het bestellen van oliebollen voor konsumptie in eigen huis. Ook kun nen, zoals steeds het geval is geweest, weer ,.Persil"-emmer- tjes worden ingeleverd, hier zijn ook leuke attrakties aan verbon den. Nutsavond. Dinsdagavond hield majoor W. van der Veer van de School voor de Methodische Instruc tie te Harderwijk in hotel „De Drie Koningen" voor de afdeling Groede van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een lezing over rood China. Deze leerzame lezing ging voornamelijk over de wereldpolitiek van het heden daagse communistisch-China en de gevolgen van deze expansie politiek. Na de inleiding en de lezing bestond er na de pauze gelegen- .heid tot het stellen van vragen, waarvan een gretig gebruik gemaakt werd. In zijn slotwoord haalde majoor Van der Veer nog even aan dat het juist de gees telijke weerbaarheid van de hui dige generatie en de jongeren zal zijn om van ons klein Europa KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaartverkeer over de maand januari. ZEEVAART Aantal B. R. T- Geschut opvaart Geschut afvaart 206 208 Gelost of geladen- te: Terneuzen 37 Terneuzen rede 8 Sluiskil 11 Sas van Gent 8 222.383 239.765 25.139 67.461 17.240 7.848 BINNENVAART Opvaart: Aantal Ton Motorschepen 1323 571-266 Sleepschepen Sleepboten enz. 143 265 163.743 8.356 Afvaart; Motorschepen 1377 Sleepschepen 136 Sleepboten enz. 269 Gelost of geladen' te: Terneuzen Terneuzen rede Sluiskil Axel Sassing Sas van Gent 206 42 230 20 132 591.209 158.996 6.753 77.142 61.686 144.803 4.844 34.523 VRIJDAG 9 FEBRUARI. TERNEUZEN: Concertgebouw, 8 uur: Z.V.U., Concert door het Kunstmaandorkest. Luxor-Theater, 8 u.: „Spar- tacus". ZATERDAG 10 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Spartacus". Concertgebouw, 8 uur: „Laredo, stad zonder wet". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „Daar droomt elk meisje van". Terrein Buitenweg, 3.15 u.: AZW I—yVN I SPUI: Sportterrein, 3.15 uur: Spul IDinteloord I. een volledige zelfstandige in alle opzichten weerbare economische staat te maken. Universitair examen. Aan de R. K. universiteit te Nijmegen slaagde voor het kan didaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte de heer G. P. Lauw, alhier. Raadsvergadering. De voltallige raad van Schoon- dijke kwam woensdagavond in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. C. Hoftijzer. Een der belangrijkste beslui ten die de raad deze avond nam was wel de aankoop van grond en de boerderij van de dames Rooze, zijnde een terrein gren zende aan de Dorpsstraat. In de toekomst heeft de ge meente Schoondijke de grond hard nodig, oa. voor de bouw van een Landbouwpraktijkschool, is gevestigd. Voorts zal er van isgevestigd. Voorts zal er van het terrein ruimte genoeg over blijven voor de aanleg van een oungalowparkje. Met deze aankoop is een be drag van ƒ32.100 gemoeid. De heer R. de Badts vroeg vóórdat dit voorstel in behande ling werd genomen een besloten vergadering, waartegen de ove rige raadsleden geen bezwaren maakten. Na de besloten zitting werd het voorstel door de raad aan vaard. Tevens werd besloten voor deze aankoop een geld lening te sluiten. B. en W. wer den gemachtigd hiervoor de no dige stappen te ondernemen. De heer De Badts maakte ern stige bezwaren tegen de huur prijs die in de toekomst Voor de boerderij gevraagd zal worden n.l. 10 per week. Burgemeester Hoftijzer meende, dat de boerde rij nog een goede woning is, en merkte nog op, dat met dë eige naar volledige overeenstemming is bereikt over de aan de ge meente te betalen huurprijs. Uiteindelijk besloot de raad met liet door B. en W. voorge stelde ongewijzigd accoord te gaan. Bij de raadsstukken lag een protestbrief van B. en W. ge richt aan G. S-, inzake het feit dat Schoondijke in dë toekomst niet meer in aanmerking komt voor het herijken van maten en gewichten. Besloten werd aan de heer Musson een verhoogde uit kering te verstrekken voor de tijd dat hij het secretarisschap van de gemeente heeft waarge nomen. Voor de startkosten van de Beschuttende Werkplaats voor Westelijk Zeeuws-Vlaande- ren werd een bedrag van 84,86 gevoteerd. De raad besloot 2 nissenhutten, die thans dienen voor het Lager Landbouwonderwijs om te bou wen. Voor de Landbouwpraktijk school werd een bedrag van ƒ2500 gevoteerd voor de aanleg van 4 douches, warmwaterappa raten, alsmede een koffie en broodsnijmachine. Aan de Rijks Middelbare Land bouwschool werd een strook grond groot 1050 m2 verkocht a 2,50 per m-. Voorts werd beslo ten een bedrag van 3651 aan afrastering en betonpalen te vo teren. Schoondijkes dorpsbeeld zal met enkele beeldhouwwerken verfraaid worden. B. en W. stel den de raad voor om voor de dorpskern verschillende beelden te laten vervaardigen, o.a. een beeld van een zaaier, een ploe ger, een paard etc. De raad ging met het plan aceoord. Tevens ontspon er een gedach- tenwisseling over de functie van het Porpsplein. De gedachte werd geopperd hier een winkelgalerij te plaatsen en een brandput aan te leggen. B. en W. zullen de mogelijkheid hiertoe onderzoe ken. Tevens deelde de burgemees ter mee, dat er een mogelijkheid bestaat, dat de openluchtconcer ten van Schoondijkes muziekge zelschap in de toekomst in de tuin van het gemeentehuis gege ven zullen worden, omdat men in de muziekkiosk veel last heeft van het voorbij snellende ver keer. De rondvraag leverde niets bij zonders op, waarna deze verga dering door burgemeester Hoft ijzer werd gesloten. Voorlichting B. B. Door de heer W. Catsman, hoofd van de B. B.-kring Terneu zen, werd in 't Verenigsgebouw een voorlichtings- en demonstra tie-avond gegeven in het kader van de Bescherming Bevolking. De verschillende aspecten van de voorzorgsmaatregelen voor de bevolking werden besproken en aan de hand van filmbeelden nader onderlijnd. Tevens werd een demonstratie gegeven met meetinstrumenten voor het op sporen van radio-activiteit. Jaarvergadering K. A. B. Tijdens de gehoüden jaarver gadering is het bestuur van de plaatselijke K.A.B.-afdeling met twee personen uitgebreid. De heren N. v. d. Bergen en H. de TCort kwamen de bestuursgele- deren versterken. In de toespraak van de voor zitter, de heer E. Vink, werden speciaal de activiteiten van hqjt kader belicht. De geestelijke ad viseur sprak over de verhouding tussen arbeider en Kerk. Zoals gebruikelijk werden op deze vergadering verschillende mooie prijzen verloot. Bestuur duivensociëteit. In het bestuur van de duiven- sociëteit „Eerlijk vreest nie mand" hebben verschillende mu taties plaats gehad. De samenstelling is nu als volgt: J. Jonkheijm, voorzitter; G- Peersman, vice-voorzitter; A. Schelfaut, A. Verheijden, J. de Teije, P. Collet en J. Roctus, al len leden. Goede uitvoering van „Zanglust". Het plaatselijke zangkoor „Zanglust" gaf in de zaal van het „Hofzichttheater" een goed geslaagd winterconcert. De zaal was bomvol toen de voorzitster, mevr. E. DeesRisseeuw, haar openingswoord sprak, waarin zij in het bijzonder verwelkomde wethouder en mevr. Van Rijen. Het programma bevatte behal ve de hoofdschotel zang, ook muziek en schetsen. Het waren vooral het concoursnummer Ps 23 van André Noordegraaf en „lm weissen Rössl" van Ralph Benatzky welke een daverend applaus in ontvangst mochten nemen. Ook de éénacter „Amalia Azalia" werd vlot en met verve voor het voetlicht gebracht. Een geslaagde verloting was een welkome versterking van de verenigingskas. Serenade. Woensdagavond bracht de mu ziekvereniging „De Volharding" een serenade aan de heer C. van Fraeijenhove, die zijn 85e geboor tedag herdacht. Onder leiding van de wnd-diri- gent de heer Jac. Herrebout werd voor de' woning op het Dorps plein voor de jarige en zijn fa milie marsmuziek ten gehore ge bracht. De voorzitter van „De Volhar ding", de heer R. J. v. d. Veke, feliciteerde de heer Van Fraeijen hove namens bestuur en leden van de muziekvereniging en hoopte dat het gegeven zou mo gen zijn de jarige over 5 jaar opnieuw een serenade te bren gen. De heer Van de Veke zeide dat de jarige „De Volharding" een warm hart toedraagt, wat blijkt uit zijn jarenlang dona teurschap en het feit dat hij steeds de reizen van „De Vol harding" meemaakt. Een zoon van de heer Van Fraeijenhove dankte namens zijn vader en familie voor de gespro ken woorden en de muzikale hulde, waarna bestuur en leden van „De Volharding" een verver sing werd aangeboden. (Van onze correspondent.) Dagelijks gebeurt er in België minstens één dodelijk ongeluk, dat te wijten is aan drankmi bruik, Eén der gevolgen is, dat de premies voor de automobiel verzekering tot een ongekende hoogte zijn gestegen. Voor een Chevrolet betaalt men ongeveer 500 gulden per jaar en voor deze iieve som is men nog alleen maar verzekerd tegen derden. Officieel mag men in geen enkel Belgisch café sterke drank tappen. Maar in de meeste wij.kcafé's, waai men toch zijn klanten kent, kan men voor 15 fr. een prima, Ne derlandse borrel genieten. Er komt bij, dat het Belgische bier veelal zwaarder is dan het Neder landse. Vooral op zaterdag en iondag ziet ge in Antwerpen en vele andere steden de dronken mannen (en vrouwen) door de straten zwaaien, niet zelden naar hun" wagen. STIJGEND AANTAL ALCOHOL-ONGELUKKEN. In welke mate het aantal ver keersongevallen, te wijten aan al coholmisbruik, de laatste jaren is gestegen, blijkt wel uit de nuchtere cijfers: 1951 2688 1956 4348 1952 2889 1957 4430 1953 3052 1953 4304 1954 3800 1959 4662 1955 3963 1960 5526 Per dag gebeuren er dus bijna twintig verkeersongevallen, die te wijten zijn aan de alcohol. Dc materiële schade is niet te bera men. De dienaren van de wet laten zich natuurlijk niet onbe tuigd. Ongeveer in dezelfde ver houding stijgt het aantal veroor delingen en het aantal rijverbo den: 2116 in 1951 en 5088 in 1959. Want hoewel men hier nog steeds geen rijbewijs kent, bestaat er wel een rijverbod, dat moeilijk te ontduiken is. VERKEERDE GEWOONTEN. De doorsnee Belg bezit min stens twee slechte drinkgewoon ten. In de eerste plaats voelen Woonwagens voor Britss militairen in Duitsland Ter oplossing van de huisvesli- gingsmoeilijkheden heeft het En gelse ministerie van Defensie voor de gezinnen van zijn militairen een aantal comfortabele woonwa gens beschikbaar gesteld. De wa gens staan opgesteld in het Duitse Menden. velen zich genoodzaakt om tij dens het weekeinde de bloeme Ijes eens goed buiten te zetten. Daarnaast menen vele, Belgische gastheren het aan hun stand ver plicht te zijn hun gasten vol te laten lopen met alcohol. Het weekeinde is dan ook uitermate gevaarlijk. Wegens vechtpartijen worden er in alle Belgische ste den op vrijdagavond, zaterdag en zondag meer personen aangehou den dan in de rest van de week. Van de honderd verkeersonge vallen, te wijten aan alkohol. vinden er bijna zestig percent plaats gedurende he weekeinde. De uitgaansdag van de Belgen is zaterdagavond. Ook in gewone wijkcafé's wordt dan vaak om vier uur in de nacht nog gedanst en gedronken. Zodoende is het normaal, dat één derde van de aan alcoholmisbruik te wijten verkeersongevallen op zondag staat geboekt, We hebben lang gedacht, dat de sinjoren het ergst waren. De cijfers tonen heel anders aan. Limburg staat aan de kop, daar na volgen West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik. Brabant, Antwerpen. Na men en Luxemburg. Of de sinjo ren drinken minder, of ze rijden beter als ze dronken zijn. NIEUWE CAMPAGNE We mogen niet te vlug verge lijkende konklusies trekken uil deze gegevens, want er rijden in België tweemaal zo veel auto's als in Nederland. Bovendien zijn er hier tienmaal zoveel café's als in het goede vaderland. De „ver leiding" om alcoholbotsinger. te maken is dan ook veel groter. Het Nationaal comité tegen het Alcoholisme is nu voor de twaalf de maal een campagne begonnen en we kunnen alleen maar ho pen dat de rësultatenn beter zul len zijn dan tevoren. GELUKSBILJARTEN. Één der oorzaken van het vele drinken moet men ongetwijfeld zoeken in het bestaan der ge- iuksbiljarts, de speelkastjes, zo als de Belgen ze noemen. Met één frank kan men er 96 (of meer; terug winnen. Stopt men ei echter honderd franken in, hetgeen vaak gebeurt, dan krijgt men een score, die wel duizend franken in het vooruitzicht stelt. Aangenomen, dat men deze mooie kans mist, is men direct geneigd het nog eens te proberen om het NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL verlies om te zetten in winst. En mocht men er enkele honderden franken „uithalen" dan moeten deze worden opgedronken. De held van de ayond geeft nu een rondje, en nog één en nog één. En tenslotte verongelukt hij niet alleen zelf maar stelt hij ook de andere cafébezoekende automo- iisten bloot aan extra gevaren. ONDANKS DE BELASTINGEN. Bestrijding van het drankmis bruik moet gepaard gaan aan be strijding van deze geluksbiljarts. De instrumenten zijn door de di verse gemeentebesturen al zwaar belast. Antwerpen heft een be lasting van 12.000 fr. (bijna dui zend gulden) per jaar per speel kast. Toch staan,er in vele café's twee en meer, soms zelfs zes. Slechts één derde van de inge stoken munten komt ten goede van de café-baas, die het instru- men in dépöt heeft. De rest gaat naar de exploitant. Men kan hier uit opmaken hoeveel geld er in deze geluksbiljarts komt. Gemid deld gaat een vierde er van er weer uit in de'vorm van „prijs". Ook dit „vierde" moet echter ter plaatse worden opgedronken. Een Nederlander, de 46-jarige Hendrik van Overbeek, is eer gisteren na een val tijdens een skitocht naar Serfaus in de pro- v'ncie Tyrol overleden, zo meld de de politie daar donderdag. Var Overbeek, wiens adres was Zwart Janstraat 122 in Rot terdam, leed aan een hartkwaal. MOND- EN KLAUWZEER IN NOORD-BRABANT. Wegens een geval van mond en klauwzeer in Wernhout (ge meente Zundert) is opnieuw uit breiding van het z.g. besmet ge bied noodzakelijk geworden. De Veeartsenijkundige Dienst heeft als besmet verklaard het gebied van Noord-Brabant gelegen ten zuiden en ten westen van de lijn van de kust van de Oosterschel- de tot Bergen op Zoom en van door in oostelijke richting langs de autoweg via de rondwegen Roosendaal en Breda. Vervolgens langs de autoweg GinnekenUl- venhout—Chaam—Baarle Nassau tot de Belgische grens. In dit deel is de beperkte ontheffingsproce dure van het vervoersverbod voor varkens van kracht gewor den. -«ma®*» Door 63) (Nadruk verboden.) Ik antwoordde, dat ik niet veel kans had op wie dan ook verliefd te zullen geraken. Toen zei hij, dat we op de beurs maar eens wat nieuws moesten beginnen. Hij is namelijk zo nu en dan een reuze speculant en kan uiterst scherp bij de wind zeilen. Jij bent er op uit mij op het rechte pad te houden, zei hij laatst. Dat is inderdaad mijn streven. Ik begrijp ook niet, hoe iemand niet voelt, dat iets een oneerlijke zaak isMaar R. G. mist daar van het juiste besef. Hij weet al leen maar wat in strijd is met de wet! Belle lacht er maar om, Die vindt die hooglopende ruzie over eScnia klinkklare onzin. „Soria heeft eigen vermogen", zegt ze. „Waarom zou ze niet met de man mogen trouwen, die ze lief heeft?" Ik zei, dat het wel eens een af schuwelijke vergissing zou kun nen blijken, maar Belle beweert, dat het nooit een vergissing is, de man te trouwen, die je wilt hebbenook als je er later spijt van krijgt. Maar ze liet er toch op volgen: „Sonia wil geen breujc met Randall, terwi® van de duiten, weet je'? zij is nu een maal gek op geld". AGATHA CHRISTIE Genoeg voor vandaag. Hoe is het met vader? Doe hem maar niet mijn groeten. Maar als je het beter vindt van wel, ga je je gang maar. Heb je nog eens wat men sen gezien? Jij mag vooral niet ziekelijk doen, liefje! Sonia laat je groeten. Ze kwam hier net binnen, helemaal van streek en ik zag hoe haar handen zich krampachtig sloten en weer ontsloten, precies zoals een kwa de kat zijn nagels scherpt. Ze heeft natuurlijk weer met R. G. gekibbeld. Nu, Sonia kan iemand ook geweldig irriteren met haar koude, uitdagende blik. Heel veel liefs, zusje, en hoofd omhoog! Die behandeling met jo dium zal je een heleboel goed kunnen doen. Ik hoor, dat men biermede heel goede resultaten weet te bereiken. Je liefhebbende zuster Letitia. Juffrouw Marple vouwde de brief langzaam weer dicht en gaf hem aan de inspecteur terug. „Nu, wat is uw indruk?" drong Craddock aan. „Hoe stelt u zich die Sonia nu vóór?" „Die Sonia? Laat Ik u zeggen, dat het altijd héél moeilijk is iemand door andermans ogen te beoordelen. Zeer vastberaden om eigen wegen te volgenen liefst aan het langste einde te tiekken. Die indruk maakt zij zéér bepaald." „Hoe haar handen zich kramp achtig sloten en weer ontsloten, precies zoels een kwade kat zijn nagels scherpt." zei Craddock zachtjes. „Dat doet mij wel aan iets denken!" „Is u ook iets opgevallen, dat u aan St Mary Mead doet den ken, tante?" vroeg Dot, die haar mond vol spelden had en zich daardoor nauwelijks verstaanbaar kon maken. „Nee, kind, ik kan niet zeggen, dat het me aan iets bepaalds doet denken," zei juffrouw Marple, „alleen, die dokter Blacklock is blijkbaar net zo'n type geweest als meneer Curtis, onze Wes- iyeaanse dominee. Die wou niet dat zijn dochtertje een beugeltje in de mond droeg. Het is de wil des Heren, zei hij, dat haar tan den naar voren steken!Hce het zij,, zei ik tegen hem, u knipt toch ook uw baard en haren misschien is net wel de bedoe ling van onze Lieve Heer, dat u ze moet laten groeien. Dat was héél wat anders, beweerde hij! Echt voor een man, zo'n redene ring. Maar daar komen we in dit geval niet verder mee. Weet u, dat we er nog altijd niet achter zijn gekomen van wie die revol ver is geweest? Die was niet van Rudi Scherz! Wie heeft er hier in net dorp nog meer een revolver?" „Kolonel Easterbrook heeft er een," wist Dot. .Die ligt in zijn boorden-la!" „Hoe weet u dat mevrouw Har mon?" „De werkster heeft me „r- teld. Ze zei, dat zo'n oud-militair als hij de inbrekers wel buiten de deur zou houden!" „Wanneer vertelde ze u dat?" „Eeuwen geleden. Wel een half jaar geleden denk ik." „Kolonel Easterbrook?" her haalde Craddock zachtjes. „Die is op 'n keer een boek komen bren gen op Little Paddocks op een middag, dat er niemand thuis was. Bij die gelegenheid kan hij dus de deur hebben gesmeerd. Alleen, hij kwam er rond voor uit, dat hij. daar toen in huis is geweest, rieel anders dan juf frouw Hinchliff". Juffrouw Marple kuchte even. „U moet ook begrijpen, inspec teur, in wat voor tijd we tegen woordig leven!" Craddock begreep haar niet en keek haar vragend aan. „U bent tenslotte van de poli tie," merkte juffrouw Marple op. „De mensen komen er nu een maal niet zo gauw toe alles aan de politie te vertellen...." „Dat begrijp ik niet," hernam Craddock, „wanneer ze niets heb ben misdreven...." „O," kwam Dot tussenbeide, „ze bedoelt boter, en kippenvoer.... en soms wat room, en ook wel eens een stukje spek „Laat hem dat briefje van juf frouw Blacklock maar eens lezen," gaf juffrouw Marple te kennen. „Het is al een tijdje geleden, maar het lijkt wel een geheim- rinnige roman." De vergadering van de „Par na" te Hollandia. die woensdag avond eindigde in een vechtpar tij, was belegd om de houding te bepalen, die deze partij zal aan nemen na het bezoek van de Papoea-student Frits Kirihio aan Indonesië en diens geuite voor nemen om zo spoedig mogelijk naar Nieuw-Guinea terug te keren. Er waren ongeveer 200 be langstellenden. In zijn inleiding stelde de waaj' nemend voorzitter van de „Par na", E. Bonay, een nieuwe groet voor (in navolging van het „Mer deka" in Indonesië) die „sadar' zou moeten worden. Dit betekent letterlijk „zich nationaal bewust zijn". Ook wilde hij, dat de „Har na'' een nieuw lied zou aan nemen. Hij verklaarde dat zjjn partij overigens nog steeds eer bied heeft voor het eigen vólks lied. Na Bonay nam de eerste vice voorzitter van de partij, Séfa, het woord. Deze sprak over de natio nale geest die over de „Parna" vaardig dient te worden. De derde spreker, Tokoro, had nauwelijks enkele woorden ge sproken en voor de eerste maal de naam Kirihio genoemd, toer. uit de zich eerst buiten het ge bouw bevindende omstanders ongeveer 200 man die echter geleidelijk aan vrijwel tot in de zaal waren opgedrongpn, een man op het podium sprong, die tegen Tokoro schreeuwde: „Je weet net zo goed als ik, dat Kiri hio een verrader is". Daarna ont stond een vechtpartij waarbij vijf mensen licht gewond werden Eén van hen moest in een zieken huis worden opgenomen. Over de vechtpartij is van of ficiële zijde desgevraagd meege deeld, „dat deze slechts kan wor den betreurd en in strijd is met de stellige opvatting van de over heid dat een ieder recht heeft op vrije meningsuiting. De bestuurs ambtenaren en dë politie zijn ge instrueerd, dit recht te waarbor gen en iedere aantasting ervan met kracht tegen te gaan. Het af doende optreden van de politie, waardoor aan de ongeregeld heden terstond een einde werd gemaakt, toont dit ook duidelijk aan. Het incident geeft geen aan leiding tot het treffen van bijzon dere maatregelen. Tegen de aan stokers van de ongeregeldheden wordt een politieel onderzoek in gesteld." De Hongaarse deskundige Martin Porkay, die als vluchte ling reeds enige jaren lang in München woont, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat het „zelfportret van Rembrandt", dat vorig jaar voor 3.600.000 Mark door de regering van Ba- den-Württemberg uit een ver zameling is aangekocht, een „grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt in kunst- en museumkringen waar men het betrokken schilderij van 68 bij 52 centimeter, dat de schil der met rode muts zou voorstel len, als een van de kostbaarste in het bezit van de bondsrepu bliek beschouwde. Porkay echter zegt dat het portret, dat hij in handen heeft gehad, een onbete kenend en slecht werkstuk is dat niet eens uit de tijd van Rem brandt dateert. Porkay heeft de minister van Cultuur van Baden-Württem- berg, dr Storz, en de directeur van de staatsgalerij van Stutt gart, dr. Musper, schriftelijk van zijn bevindingen op de hoogte gesteld. Hij zegt dat het portret niet ouder dan vijftig jaar is, evenals het doek waarop het is geschilderd. Eind november 1961 heeft dr. Storz voor het parlement van de deelstaat, waaruit kritiek op de voorgestelde aankoop naar vo ren was gekomen, voor deze aan koop gepleit. Volgens hem waren destijds Duitse en buitenlandse deskundigen van de echtheid van het stuk overtuigd. (Wordt yervolgd.) WOONWAGEN UITGEBRAND In Sexbierum, gemeente Bar radeel, is gistermiddag ef woonwagen, eigendom van 4® 33-jarige A. van der Ven, totaal uitgebrand. Zowel de wagen als de inboedel gingen geheel ver loren. De brand ontstond, toen de bewoners, die pas in het woonwagenkamp te Sexbierum waren gearriveerd, de wagen recht wilden trekken. De woon wagen kantelde daarbij en de kachel viel om, waardoor de im .lm De minister var 2.aken, nar. J. M .heeft in een vrai studenten verkla voor een deel te weest aan de hou in de Verenigde Brazzaville-plan, was op het Ned stel voor de int* van het vraagst xrea, bij de stemm assemblee vorig een eenvoudige verkreeg en nie meerderheid van siemmen. Minister Luns van: zaken bij d< de assemblee mede te wijten w •jengewoon felle campagne" te gei Jandse plan. D had ook zijn nee de behandeling ville-resolutie. de en zeer belan het feit, dat Ind. laatste moment pagne is gaan v Klaarde de minis eraan toe„Lat dat de zaak-Goa achterhoofd van tegenwoordiger 1 heer Krishna M( ben gezeten". M deze „felle tege dia". Minister Luru er sprake was Jandse koersw Nederland de i waarde van h kingsrecht liet derhandelingen Toen hem we hy dacht over 1 standpunt dat h gebied van vc .jands Oost-Ind: worden overj woordde de n Nederlandse re haling had aan voor te leggen tionale gerecht Indonesië even: weigerd heeft kwestie te later Bovendien h( windsman er iers aan, dat ee West Nieuw-G oorlog onder stuur is geblev tact heeft gel delen van het Indië. Hij we* Dr. J. H. van iandse ambassa enigde Staten, avond bij aank* uit Nederland derlandse reg hoopt een bijee nesische verte; der auspiciën tot stand te bre spreken van ee iing van de Nieuw-Guinea. Tegenover d( Roijen, dat eer der auspiciën neraal Oe Ths steeds het doel Nederlandse r mijn uiterste 1 (billijke) regel waarbij in h< ning gehouden rechten en Papoea's." Op de vraag stap zou rijn derlandse an wachten tot de zijn naar een c Het was de w landse regerin deze eonferent rechtersrol sp De heer Vai mee, dat de afgevaardigde C. W. A. S< besprekingen voeren over (met Indones digers). boedel vla vatte.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2