$W Doe een thee-ontdekking! OVERZICHT Cuba blijft Amerika's zorgenkind Eric de Noorman De laatste slag •en degelijks genot! (I) Ontdek dat U véél lekkerder thee kunt schenkenHoe Andere manier van zetten Duurdere thee Welnee andere thééVan Nelle! Verruk kelijk... Omdat Van Nelle, als géén ander, de kunst van het melangeren verstaat. Maak zelf uw keus: GOLDEN CUP - een verrukkelijk* Ceylon-melange. Superieure kwaliteit! 1.08 per 100 gram. ASSAM - extra geurige Engelse melange (met topblaadjes!) 90ct. per 100 gram. AFTERNOON - krachtig-aromatisch, met fijne „noot-achtige" smaak! 90 ot. por 100 gram. Geniet voor twee..met Van Nelle's thee! kwaliteit! VAN NELLE DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 DE VRIJE ZEEUW 18e Jaargang Nr 5518 ban de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer van 'Coophandel en Fabrieken voor Zeeuws-V laanderen, over het jaar 1961 INDUSTRIE etwortelsuikerindustrie De Centrale suiker Mij meldt at de groei van de bieten op een Irij normale wijze is verlopen, "ei is opmerkelijk geweest dat e groei zich tot ver in de cam- gne neelt doorgezet. De voor- n najaarswerkzaamheden zijn lot verlopen, waarmj speciaal ae eristmaanden een prettig con- rast vormden met 1960. 1 De bietenontvangst is aange- angen op 25 en 26 september 961, terwijl de verwerking plaats vond in de periode van 28 epiember tot en met 13 decem- er d.a.v. in totaal zijn in dit bedrijf pl.m. 180.000 ton bieten met een gemid delde dagverwerking, die beiang- ijk boven de verwachtingen is uitgekomen. Records zijn wel iet verbroken, maar de gehele t mpagne neett zien gekenmerkt oor een regelmatig goed ver loop. De nieuwe installaties waar in'2 dit bedrijf opnieuw werd uit- -coreid, hebben tot grote tevre- aenheid gewerkt. I De bietenaanvoer is steeds vol- "oende geweest. Hoewel minder dan vei wacht, is door de bieten- telers in belangrijke mate over- gt ;aan tot mecnamsche belading van hun voertuigen. De bevredigende oogst, met een Bormaal suiKergehaite, heeft er- ttoe geleid dat een overschot aan suiker werd geproduceerd. De correlatie tussen produktie en de egeringsgarantie op basis van binnenlandse consumptie maakte e k voor 1961 een korting op de tiact-bietenprijzen noodzake lijk. Aangezien het suikeroverschot op de wereldmarkt tegen infe rieure prijzen moet worden ge plaatst, is over een eventuele nabetaling momenteel nog wei- jnig te zeggen. De afzet van produkten is nor aal verlopen. De kanaalwerken en de vesti ging van nieuwe bedrijven in de kanaalzone veroorzaakten veel moeilijkheden bij het aantrekken van seizoenarbeiders. Er kon evenwel nog woiden geput uit de "eigische arbeidersreserve. Het -ampagnepersoneel bestond ook dit jaar weer voor ruim 60 pro cent uit Belgen. De levering van bieten bij de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek en Raffinaderij kon over het alge meen vlot geschieden. Slechts ge durende enkele korte regenperio den werd het rooien, de afvoer van de landerijen en de aanvoer naar de fabriek geremd. De mo gelijkheden om door te werken zijn voor de bietentelers in der gelijke perioden veel beperkter dan vroeger. Vooral de bedrijven waar mechanisch gerooid wordt ondervinden daar het eerst last van indien men daar geen reser ves maakt tijdens de rooibare pe rioden. De verwerking in de fabriek verliep bijzonder vlot en de be reikte dagcapaciteit was belang rijk hoger dan voorgaande jaren. Er werden 206.500 ton bieten veiwerkt. Het vervoer van de bieten en de verkregen produkten is vlot I verlopen, zowel per schip, spoor I als auto.' De campagne kon begonnen I worden met nauwelijks voldoen- J de arbeidskrachten; de kwaliteit was, evenals in het voorafgaande jaar, soms pover. De afzet van suiker tn 1961 is, vergeleken met voorgaande ja ren, normaal verlopen. De oogst 1960 heeft door de grote uitzaai en de hoge kilogramopbrengst per ha echter veel meer suiker opgeleverd dan de binnenlandse consumptie bedraagt. De meer geproduceerde suiker is door de regering niet gegarandeerd. De overgangsvoorraad per 1 oktober 1961 was dan ook aanzienlijk ho ger dan normaal. Niettegenstaan de deze voorraden bij alle Neder landse suikerfabrieken vindt er nog steeds import van suiker plaats. De wereldmarktprijs was de laatste maanden lager dan de ze ooit sinds de tweede wereld oorlog geweest is. Wil men sui ker in het binnenland verkopen ter verwerking in voor export be stemde produkten, dan moet men concurrerend zijn t.o.v. de we reldmarktprijs. Dit gaat gepaard met zware financiële offers, die uiteindelijk gedragen worden door de bietentelers. De bieten- pnjs wordt daardoor zeer ge drukt. De afzet van pulp is, zelfs te- -1a.ge prijzen, toch nog met moeilijkheden gepaard gegaan in I v roand met de overvloed aan veevoeder door de gunstige win- jfr en zomer die aan de campag ne voorafgingen. De afzet van schuimaarde was normaal. io,JLiaa 00P van hulpstoffen tv u®n moeilijkheden op. °e net aanbrengen van diver- se verbeteringen kon met de aan- vezige apparatuur een zeer hoge dagcapaciteit worden bereikt en een zeer hoge kwaliteit van de geproduceerde suiker en pulp. Steeds meer komen de investe ringen van de laatste jaren tot hun recht. De topdagverwerking lag 15 procent hoger dan in lhou. Gezien de overscnotsuiker zal op de bietenprijs 1961 weer een korting moeten worden toege past. Gelet op de grote overschotten ziet men net jaar 19b2 met enige zorg tegemoet en zou men het wenseüjK acnten dat de bietente lers zien enige zelfbeperking zou den opleggen. Bouwmaterialen De bouwmaterialenhandel ge waagt van een tamelijke beorij- vigneid. Speciaal de voorziening van gevelsteen leverde moeilijk heden op. De betonindustrie was goed van orders voorzien. JDe gang van zaken bij de pla- tenlaprieK te Koewacnt weru enerzijds gunstig beïnvloed door een grote vraag waardoor vanai uegin januari in drie ploegen moest worden gewerkt, ander zijds ongunstig door hoge prijzen voor de grondstof. De door de regering genomen maatregelen, die tot een z.g. „bouwsiop" leidden, hebben van af medio 1961 een sterk vermin derde afzet in de bouwsector tot gevolg gehad. De buitenlandse vraag kon echter het hierdoor ontstane produktie-overschot ge deeltelijk goed maken, in net al gemeen werd het laatste kwar taal gekenmerkt door een toene mende concurrentie zowel in Ne derland als in liet buitenland. De steenfabriek te Aarüenburg kon, dank zij het gebruik van de modernste proüuktiemiddelen, haar produktie met circa 1 mil joen stenen uitbreiden. De orders voor alle steensoor ten overtroffen steeds de voor raad. Cokesfabriek Evenas in de voorafgaande ja ren waren de door de Cokesfa briek verwerkte kolen groten deels afkomstig uit de U.S.A. en het Roergebied. De aanvoer ver liep zonder moeilijkheden en voor bet lossen van de Ameri kaanse kolen werd, zoals gebrui kelijk, de N.V. Ovet te Terneuzen ingeschakeld. Deze firma heeft intussen een eerste duwbak in gebruik genomen teneinde het vervoer van de op de rede van Terneuzen geloste kolen naar Sluiskil zo vlot mogelijk te doen verlopen. Ook in 1961 wist men een nor maal produktiepeil te handhaven, hoewel de afzet van cokes niet zonder moeilijkheden verliep. De overeenkomst met de Cie Néerlandaise de l'Azote voor levering van gas ten behoeve van haar fabriek te Sluiskil werd wederom voor een periode van 10 jaar verlengd. De levering van stadsgas aan het Staatsgasbedrijf vertoonde een lichte stijging. De verkoop van ruwe teer en ammoniumsulfaat verliep op nor male wijze. De afzetmogelijk heden voor benzolp-rodukten ech ter gingen in dalende lijn en de gerealiseerde prijzen bleven be neden het minimum. In de loop van 1961 werd een nieuwe aanvullende cokeszeefin- stallatie in gebruik genomen en werd begonnen met modernise ring en uitbreiding van de cokes opslagplaats. Als gevolg van de steeds rui mer wordende werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen was het niet steeds even gemakkelijk de normale personeelsbezetting in stand te houden. Dit bedrijf herdacht in 1961 op feestelijke wijze haar 50-jarig be staan. Zij was ten tijde van haar oprichting in 1911 de eerste cokesfabriek in Nederland. Niet tegenstaande de funeste gevol gen van twee wereldoorlogen heeft zij haar belangrijke plaats in het economisch leven van Zeeuwsch-Vlaanderen weten te handhaven. Elektriciteitsbedrijf. Door de P.Z.E.M. werd tot en met augustus 1961 54.302.000 kWh verKocht tegen 46.862.000 kWh in de overeenkomstige periode van 1960. Dit betekent dus een vooruitgang van 15,9 Ongeacht het verbruik van een afnemer, die onregelmatig stroom betrekt, bedroeg de toe name 11,4 Met ingang van de datum van meteropneming in juli 1961 werd een tariefsverlaging van V2 cent per kWh ingevoerd voor half vastrecht, speciaal vastrecht en nachtstroomtarief. Het lichtta- rief werd met 1 cent per kWh verlaagd evenals diverse klein- krachttarieven. Voor verbruikers, waarmee een stroomleverings- overeenkomst is afgesloten werd de brandstoffaktor verlaagd. Ingevoerd werd een nieuw vastrechttarief, het z.g. „extra vastrechttarief", met een kWh- prijs van 7 cent. Als jaarlijks vastrechtbedrag geldt dat van speciaal vastrecht, evenwel voor woningen verhoogd met 18,- en voor bedrijfsruimten met 60,— per jaar. Dit extra vast rechttarief biedt voordelen t.a.v. voorheen geldende tarieven bij een jaarverbruik van meer dan 1200 kWh voor gesloten wonin gen en meer dan 4000 kWh voor bedrijven. De nieuwe 150/50V-lijn (dubbel circuit) VlissingenGoes werd op 21 november 1961 in bedrijf gesteld. Grafische industrie. Een rapporteur meldt dat de gang van zaken over het alge meen gunstig genoemd kan wor den. Men voelt het als een onbil lijkheid dat de sterk gestegen loonkosten niet doorberekend mo gen worden. Het personeelspro bleem baart zorgen hetgeen wordt toegeschreven aan het feit dat de C.A.O.-lonen in deze bran che lager liggen dan bijvoorbeeld bij Philips te Terneuzen. De voor uitzichten zijn, volgens deze rap porteur, ondanks de goede order positie, van dien aard, dat ge vreesd moet worden dat bepaal de orders afgestoten moeten wor den i.v.m. het personeelspro bleem. Klompenindustrie. Na enkele jaren van grote pro blemen in deze bedrijfstak kan nu melding gemaakt worden van een lichte verbetering. In 1961 kon de grote voorraad klompen, die bij de industrie op geslagen was, aanmerkelijk ver minderd worden, mede dank zij de natte weersomstandigheden, waardoor er meer vraag naar klompen ontstond. De produktie is in het alge meen zodanig ingekrompen dat momenteel er een goede verhou ding bestaat tussen vraag en aanbod. (Wordt vervolgd.) De schoolbranden in West-Berlijn Woensdag zijn in West-Berlljn drie branden gesticht in school gebouwen. De politie is er van overtuigd, dat deze branden, elf ni korte tijd, door ene pyromaan zijn aangestoken. De repatriëring van de Indonesische gevangenen Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft maandag te New York meegedeeld dat een Zwitserse functionaris van het Internationale Rode Kruis, Du- ran, zal worden belast met de repatriëring van de Indonesische gevangenen op Nieuw-Guinea. Duran, die zich op het ogen blik te Tokio bevindt, zal zich zeer binnenkort naar Weststelijk Nieuw-Guinea begeven om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de gevangenen en hun terugkeer te regelen. De conferentie van de O.A.S. (niet de Franse, maar de Ame rikaanse de letters zijn een afkorting van de Organisatie van Amerikaanse Staten) in Punta del Este in Uruguay heeft voor Washington een zeer mager resultaat opgeleverd. Met veer tien stemmen voor, het mini mum voor de vereiste meerder heid van tweederden, werd be sloten, het „leninistisch-marxis- tische" regiem van Cuba onver enigbaar te verklaren met de principes van de interameri- kaanse samenwerking. In de praktijk betekent dit een soort theoretische uitsluiting van Cuba van het werk van de O. A. S. En zelfs deze weinig om het lijf hebbende maatregel 213. Ze keren snel naar hun troep terug waar het handjevol terneergeslagen Herulenkrijgers zich, op Erics verzoek, over hun dode vorst ontfermt. Snel legt hij uit, wat ze menen ontdekt te heb ben en terwijl de troep Noren en Herulen onder aanvoering van Edwin en Axe langzaam volgt, stormen Eric en Svein vooruit. „Te wapen!" schreeuwen zij luid, aodra z* het ontzaglijke kampement der verbonden legers naderen. Ze bevinden zich het dichtst bij het legerkamp der Westgothen, die nog vol wraaklust en ver driet om de dood van hun koning Theodoric meteen naar de wapens grijpen, zodra deze kre ten tot hen doordringen. „De Hunnen zijn nog niet ver slagen!" bulderen de stemmen va> Eric «n Svein. „Attilla's legers zijn nog sterker dan elk van de onzen. Verzamelt u voor de laatste slag, vóór zij thans ontsnappen, om straks terug te komen!" Een woedend krijgsgehuil don dert over het kamp der West gothen. De boodschap vliegt van mond tot mond. „Wreek de koning!" en „Wreek onze vorstenzoon!" klinkt het in de gelederen der Alanen, aange voerd door de grimmige Sangi- banus. Bestoft, bezweet, maar tevre den met al deze spontane bijval, spoedt Eric zich naar het kamp der Franken, waar hij voor de koningstent afstijgt. „Ah, ge hebt u al gereed ge maakt, vriend," roept hij. Merwig toe, die bezig is zijn mantel om te slaan. „Thans zullen wij At- tilla da lpatata «lag toadianaa." Verwonderd staart Merwig hem aan. „Maar, wij begrijpen elkaar verkeerd, vrees ik," zegt de Frankenvorst dan aarzelend. „Wij Franken maken ons gereed, ja, maar om te vertrekken naar ons eigen gebied. Want uit betrouw bare bron heeft Aetius gehoord, dat de resten van Attilla's leger van plan zijn, de nederlaag te wreken op mijn onbeschermde FrankearijÈ." kreeg niet de steun van de grote Latijns-Amerikaanse staten waaronder Brazilië, Argentkdë Mexico en Chili. lme, dp°w blÜft Ver af van hetgeen e Noordamerikaanse regering die sterk onder druk staat van tóne Str° gezinde bevol- wei gewenst. Het zal ook wel zijn om de kiezers te bewii- tan'tf'-"J i6der geval Waling- ton tot iedere sanctie tegen Cas tro Dehalve die van oorlog, be reid is, dat president Kennedy een embargo heeft bevolen op alle importen uit Cuba. DE GEVOLGEN Veel invloed op het leven in Cuba zal dit niet hebben het verbod betreft vooral de invoer van tabak en die raakt Cuba toen wel kwijt maar de Noord amerikanen zullen er iets van hun teleurstelling door kunnen vergeten. Van veel meer importantie, ook voor de Verenigde Staten, ?ijn overigens de gevolgen van de conferentie in Punta del Este in Argentinië. Vele regeringen weigeren aan een effectief op treden tegen Castro deel te ne men omdat zij vrezen, dat dit wind in de zeilen van de in hun landen aanwezige linkse oppo sitie moet blazen. Maar er is ook een rechtse op positie en in Argentinië hebben de hoge militairen gedreigd, de regering-Frondizi aan de kant te zetten, wanneer zij niet bereid is alle banden met Castro door te snijden. WAS HET WEL VERSTANDIG? Zelfs in Washington kan men daarover niet verheugd zijn. Want het is ook voor de Ver. Staten belangrijker, dat de ge matigde Frondizi aan het bewind blijft, dan dat Castro werkelijk uit de O. A. S. wordt gebannen. Bovendien dreigt het Argentijn se voorbeeld ook kwade gevol gen te hebben in Brazilië, waar een zwakke regering van het midden zich met moeite tussen links en rechts staande houdt. Men moet daarom de vraag stellen, of het van Washington nu zo verstandig was om te Punta del Este met zoveel na druk maatregelen tegen Cuba te eisen. Juist op een ogenblik, dat de invloed van de Ver. Staten in Latjjns-Amerika stijgende, die van Castro dalende is, scheen dit toch niet bijzonder nodig. Tot degenen, die de door de Noordamerikanen gevolgde tak- tiek hebben gekritiseerd, behoort ook Kennedy's gast, Chroesjt- sjefs schoonzoon Adzjoebei. Niet ten onrechte misschien vreest hij, dat de Amerikaanse politiek Cas tro in de armen van China zal drijven. En één Albanië is de Russen genoeg. Daarom ook heeft Chroesjtsjef zich gehaast, Castro van Ruslands sympathie te verzekeren, hoewel dit slecht past in Moskou's huidige poli tiek van toenadering tot de Ver. Staten. (Nadruk verboden.) Rechtsstrijd om een taart De ook buiten Oostenrijk be kende Weense „Sachertaait" is nu reeds sedert acht jaren het onderwerp van een rechtsstrijd geweest tussen twee vooraan staande Weense firma's, namelijk Konditorei Demel op de Kohl- markt bij de Hofbrug en hotel Sacher achter de staatsopera. Het gaat erom welke van beide par tijen geacht moet worden de originele taart te bereiden zoals deze in 1832 door Franz Sacher, de lijfkok van vorst Metternich, werd gecreëerd. Een belangrijk twistpunt is hierbij de marmela devulling. In hotel Sacher wordt de taart in het midden doorge sneden en dan met abrikozen- marmelade gevuld, maar de fir ma Demel doet de marmelade boven op de taart alvorens deze met chocolade te overgieten. Dezer dagen is er weer een zit ting gehouden waarop beide be reidingswijzen haarfijn uiteenge zet werden. De uitspraak zal schriftelijk gedaan worden. Bei de partijen willen het tot in hoog ste instantie uitvechten. Licht handgemeen bij toespraak Robert Kennedy Tijdens een toespraak van Ro bert Kennedy, de broer van de Amerikaanse president, in de Wa- seda-universiteit in Tokio, is een licht handgemeen ontstaan. Anti-Amerikaanse studenten schreeuwden hem toe en deelden pamfletten uit. De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Reischau- er, nodigde daarop één van hen uit naar voren to komen en de bezoeker persoonlijk vragen te stellen. De student greep de mi crofoon en schreeuwde dat Ken nedy en de Verenigde Staten vijanden van het volk zijn. Hier op ontstond enige wanorde, waar bij de demonstranten uit de zaal werden verwijderd.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5