Wie adverteert een moord Pagina 2- DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 februari 1962 Algemene Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-V laanderen DE SMOKKELZAAK VAN BAARLE -HERTOG Geen beslissing over tweede versnelling van E. E. G.-verdrag Ver koudheidsbacil len TSJOMBE UITBREIDING MOND EN KLAUWZEER BELGISCHE SOEPHANDELAREN OVERWEGEN „MARS OP BRUSSEL" De Finse verkiezingen. MONTEUR WINT EEN MILJOEN GULDEN IN BRITSE VOETBALPOOL OOSTENRIJKSE VERKLARING OVER BESPREKINGEN IN WARSCHAU NIEUWE NAAM OP DE WERELDKAART Ontploffing aan boord van Frans passagiersschip Kantongerecht Terneuzen AANSLAG IN ALGIERS Het belangrijkste agendapunt van de gisteren in hotel „Rotter dam" te Terneuzen gehouden al gemene vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuws-Vlaanderen was ongetwijfeld de rede van de voor zitter, ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent- Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat, waarin werd verzocht overleg te plegen met de Kamer van Koop handel te Middelburg over het op stellen van een aanneveling voot oen lid en een plaatsvervangend lid van de Spoorwegraad. Het bestuur stelt de Kamer voor de heren, die reeds zitting hebben als lid en als plaatsver vangend lid, n.l. de heren K. van Everdingen en H. A. M. A. de Meijer, wederom als zodanig aan te bevelen. Het bestuur is van oordeel, dat. waar de werkzaam heden van de Spoorwegraad uit sluitend liggen op het terr ein van het personenvervoer van de N. S., het zwaartepunt in deze ligt bij de Kamer van Koophandel te Middelburg. Van de staatssecretaris van Eco nomische Zaken is de goedkeu ring op de begroting voor 1962 ontvangen. In november 1961 wendde het bestuur zich tot de directeur der Douane en Accijnzen van het Mi nisterie van Financiën te Brussel met het verzoek het kantoor Sluis/Westkapelle dag en nacht open te doen stellen voor de in- en uitvoer van licht aan bederf onderheven goederen. Van de directeur der Douane en Accijn zen te Gent kwam antwoord op dit verzoek binnen. Hierin werd gezegd dat het niet wenselijk ge acht wordt in de bestaande rege ling, waarbij het in- en uitklaren van genoemde goederen buiten de gewone uren van het kantoor •Sluis/Westkapelle toegestaan is, van 6—8, 12—14 en 18—21 uur, wijziging te brengen. Indien ten gevolge van bijzondere omstan digheden (mist, ijzel, defekt, ge brek aan plaats op de pont Vlis- singenBreskens de transpor ten vertraging hebben en het kantoor niet vóór 21 uur kunnen bereiken, dan kan de ontvanger verlenging toestaan, mits deze wordt aangevraagd vóór 21 uur. De directeur deelde tenslotte mede, dat het terzake ingestelde onderzoek bovendien heeft aan getoond dat zelden verlenging na 21 uur diende te worden toege staan. Bij de mededelingen merkte ir. Van Krevelen o.a. op, dat de Kamer een brief heeft gezonden aan de Minister van Economische Zaken waarin wordt aangedron gen op een afzonderlijke regeling voor do Zeeuws-Vlaamse beroeps- goederenvervoerders. Een alge hele liberalisatie zou een ideale toestand zijn. De 5 ton. die nu is vrijgegeven, betekent voor indus triële bedrijven niets. De voorzitter was zeer tevre den over de in ontwikkeling zijn de plannen met betrekking tot de haven van Walsoorden. Hij deel de in dit verband mede een on derhoud te hebben gehad met liet Het Belgische ministerie van Financiën zal bij een binnenkort in Turnhout te beginnen proces tegen vier Belgen, die worden beschuldigd van smokkel- op grote schaal aan de Belgisch- Nederlandse grens, een bedrag van ruim 22 miljoen Belgische frank 1.620.000 gulden eisen als terugbetaling van ont doken rechten. De hoofdverdachte in deze zaak is een handelaar in veevoe der uit Baarle-Hertog, L. L., die len laste wordt gelegd de afge lopen jaren grote partijen Bel gische melkpoeder op illegale wijze naar Nederland te hebben gebracht en op frauduleuze wijze Nederlands graan naar België te hebben uitgevoerd. Er zijn daarbij cijfers genoemd van 360.000 kg melkpoeder en bijna 1.4 miljoen kilo graan. De melkpoeder werd met ver valste geleidebrieven als veevoe der over de grens gebracht. Het in Nederland gekochte graan werd met valse facturen en ge leidebrieven naar België ver voerd. zonder dat de invoerrech- 'en en omzetbelasting werd be taald. De winst bedroeg onge veer 20 gulden per 100 kg. De Nederlandse opsporings ambtenaren kwamen op het spoor van de verdachte, toen grote partijen melkpoeder tegen lage prijzen in Nederland wer den aangeboden. Hij werd aan gehouden en bij ondervraging kwam ook de sluikhandel in het graan aan het licht. Na terug keer in België werd L. met zijn echgenoie gearresteerd, waarna de Belgische Justitia een minu tieus onderzoek instelde. Het echtpaar werd kort daarna op vrije voeten gesteld. Naast deze twee verdachten zullen nog een Belg uit Turn hout en een chauffeur uit Baarle-Hertog voor de rechter moeten verschijnen. Behalve de geldboete kan hen een gevangenisstraf van vier maanden tot tien jaar worden opgelegd. gemeentebestuur van Honte- nisse. Daaruit is gebleken dat de plannen deskundig zijn opgesteld door de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Snip, dat het kleine project een behoorlijke vergroting van de huidige moge lijkheden geeft en dat dit project, wanneer dit nodig zou blijken, zonder onoverkomenlijke kosten kan worden uitgebreid. Betreffende het onderzoek, dat werd ingesteld met betrekking tot de uitbreiding der veerdien sten op zondag, bleek men op vele, ook principiële, moeilijk heden te stuiten. De veerdienst VlissingenBreskens is zeker in do zomer de belangrijkste, zo werd ongemerkt. Daar is de rege ling dusdanig dat. wanneer op zondag méér dan 25 auto's staan te wachten, de boot gaat varen. Toch meende de heer J. F. de Klerk te moeten opmerken, dat er veel meer gebruik van deze dienst zou gemaakt worden als er een frequentere dienst zou zijn. Nu weten de mensen, dat de boot maar om de twee uur vaart en dat js voor velen aanleiding om over Antwerpen te rijden, zo merkte spreker op. Hierna ging de voorzitter over tot het uitspreken van zijn jaar rede, welke elders in ons blad is opgenomen. Bij de verkiezing tot een voor zitter werd ir. Van Krevelen met algemene stemmen herko zen. Tot eerste onder-voorzitter werd herkozen H. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, tot tweede onder-voorzitter de heer H. A. M. A. de Meijer, vervolgens de heer A. Cambier te Breskens en tenslotte de heer P- Blom- maert te St. Jansteen. In de commissie Winkelslui tingswet werden de heren Fas- saert, v. d. Plas en Van de Voor de herkozen. Bij de rondvraag werd enige aandacht besteed aan de goed kope electriciteitstarieven, die vanaf zaterdagsnamiddags tot 's maandagsmorgens van toepas sing zijn op particuliere wonin gen die een warmwaterreservoir bezitten. Men meende dat daar ook de bedrijven voor in aanmer king moeten komen. De voorzitter antwoordde hier op dat in de bepaling van deze tarieven zeer vele factoren een rol spelen. Hij raadde de vragen stellers aan zich hierover met de bevoegde instantie in verbin ding te stellen. De ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft dinsdag in Brussel „de hoop uitgesproken", dat de vol gende maand zal kunnen worden overgegaan tot een tweede ver snelling van de uitvoering van het EEG-verdrag, doch hij heeft geen van de bestaande hinder palen uit de weg geruimd. De ambtelijke deskundigen zullen de vraagstukken bestuderen, waarna de ministerraad de kwes tie op 5 en 6 maart verder zal bespreken. De „tweede versnelling", die reeds voorkwam op de agenda van de ministerraad van decem ber, doch toen werd uitgesteld, houdt een extra-verlaging van tien procent in voor de onderlin ge douanetarieven van de zes EEG-landen. Een Nederlandse voorwaarde voor het besluit hiertoe is. dat de extra-verlaging niet alleen voor industriële produkten, maar ook voor landbouwprodukten zal gelden. De Duitse bondsrepu bliek en Frankrijk zijn hier tegen gekant. Een tweede bezwaar komt van Italië, dat voor de extra-verla- ging van 10 procent uitzonderin gen verlangt voor een aantal zijde-. lood- en zinkprodukten. De ministers van de zes landen stelden dinsdag eveneens een beslissing uit over de verder te volgen gedragslijn bij de onder handelingen met Turkije over een associatie met de E. E. G. Het financiële aspect van een band van Turkije met de ge meenschap zal nader worden be sproken door de minister van Financiën van de zes landen op hun volgende bijeenkomst in be gin maart, waarna verder over leg zal volgen tijdens de minis terraad van 5 en 6 maart. Inmid dels zullen de ambtelijke deskun digen een verdere studie maken van de handelspolitieke aspecten van een Turks associatieverdrag. SPANJE EN »E E.E.G. In bankkringen in Madrid ge looft men, dat Spanje zeer bin nenkort officiële stappen zal on dernemen om tot associatie met de E.E.G. te komen. Een aan vraag om lidmaatschap van de zes zou niet overwogen worden omdat de Spaanse industrie niet krachtig genoeg wordt geacht om een vrije concurrentie met de hoog ontwikkelde industrielan den van West-Europa aan te kunnen. In Madrid verwacht men dat onderhandelingen tussen Ma drid en Brussel zich voorname lijk zullen concentreren op de vraag hoelang de Spaanse indu strie door tarieven zal kunnen worden beschermd. Ten aanzien van de financiële positie van Spanje merkte men op. dat het land dit jaar is be gonnen met een geldreserve van 850 miljoen dollar en een begro tingsoverschot voor 1961 van rond acht miljard peseta. Adv.) zijn als de'dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie President Tsjombe van Ka- tanga heeft maandag een be roep gedaan op de Belgische Raad van State „onwettige da den en besluiten" van de cen trale Kongolese regering nietig te verklaren. Hij verzocht tevens de Kongolese staat en de cen trale regering aansprakelijk te stellen voor de schade die door zulke daden en besluiten aan personen en bezittingen in Ka- tanga wordt aangericht. De Belgische raad is als grondwetgevend lichaam, om voorlopig de Kongolese wette lijke problemen te behandelen, erkend bij de wet van 1960 waar bij Kongo onafhankelijkheid werd verleend. Tsjombe verwierp wat hij noemde het besluit van presi dent Kasavoeboe om „buiten landse strijdkrachten toestem ming te geven zich te mengen in de binnenlandse aangelegen heden van Katanga". De „wille keurige verdeling" van Katanga en de oproep van Kasavoeboe aan de Katangaanse vergade ring om in Kamina bijeen te komen in plaats van in Elisa- bethstad, werden door Tsjombe onwettig" genoemd. Wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer op een be drijf te Everdingen heeft de Veeartsenijkundige Dienst nog een deel van Zuid-Holland tot besmet gebied moeten verkla ren. In dit deel is hierdoor de beperkte ontheffingsprocedure voor het vervoersverbod van varkens van kracht geworden. Het besmette gebied omvat de streek van Zuid-Holland ten oosten van de provinciale weg vanaf het Gelkenesveer bij Schoonhoven naar Schelluiden en vandaar in zuidelijke richting tot de Merwededijk. Waarnemers te Helsinki v er wachten dat de boerenpartij, die na de zondag en maandag j.l. in Finland gehouden algemene ver kiezingen de grootste partij in de nieuwe Finse volksvertegenwoor diging is geworden, een minder heidsregering zal vormen met steun van de over veertien zetels beschikkende Zweedse volkspar tij en de twaalf afgevaardigden der Finse volkspartij. De boerenpartij heeft zelf 54 afgevaardigden in het tweehon derd leden tellende Finse parle ment. Men verwacht dat de onder- handelingn eerst goed na de 24e februari, wanneer de nieuwe volksvertegenwoordiging bijeen komt, zullen beginnen. Het aftre den van de huidige minderheids regering, waarin alleen leden der boerenpartij zitting hebben, wordt 15 dezer verwacht. Op die datum komt het presidentele kiescollege bijeen, om Kekkonen opnieuw tot president te kiezen. Vóór de verkiezingen vormden de communisten, met vijftig zetels, de grootste Finse partij. Zij verloren er drie en hebben er nu dus 47, tegen 54 van de boe renpartij. die zeven zetels heeft gewonnen. Volgens de jongste gegevens is de verkiezingsuitslag als volgt, waarbij de cijfers tussen haakjes do stand in het oude parlement weergeven. Boerenpartij 54 (47», commu nisten 47 (50». socialisten 39 (37), conservatieven 30 29), Zweedse volkspartij 14 (14). Fin se volkspartij 12 (S). afgeschei den socialisten 3 (14) en kleine boerenpartij 1 (1) zetels. De meer dan 1.000 soepfabri kanten in België, die hun pro- dukt kant en klaar bij hun klan ten brengen, voelen zich be nadeeld. Zij mogen op de be stelwagens niet meer de bel laten luiden, die hun komst aankondigde. De omzet, zeggen zij, is hierdoor met 30 tot 40 procent gedaald. Indien de „soepbei" niet in ere wordt her steld, aldus hebben zij gedreigd, zal er een „mars op Brussel" worden gehouden. Aangezien er naar schatting in België ongeveer 2.000 bestel wagens voor het rondbrengen van soepen in bedrijf zijn, kan dit een luidruchtige betoging worden. De handelaren, die zich hebben verenigd in een „natio naal verbond van soephande laars", zouden dan, luid aan de bel trekkend, door de Brusselse straten gaan rijden. Het is de Belgische televisie, die in deze zaak de kat de bel heeft aangebonden. De hande laren voeren namelijk aan, dat de Belgische politie begon met bonnetjes aan bellende soep leveranciers uit te delen, nadat in een uitzending was gezegd dat volgens het wegverkeers- reglement alleen de brandweer een bel mag gebruiken. Dit maakte een einde aan een jarenlang gebruik. Het verbond is dan ook van plan voor het gebouw van de Belgische radio en televisie en voor het mini sterie van Verkeer extra aan de bel te trekken. De thuisbezorgde soep is in België een kleine industrie. On geveer 4.000 Beigen verdienen er hun brood mee en volgens schattingen wordt elk jaar voor een bedrag van 2.5 miljard frank aan grondstoffen in de soepen verwerkt. Harry Bogust, een 54-jarige Britse monteur, heeft een bedrag van ongeveer een miljoen gulden in de Britse voetbalpool gewon nen. De feitelijke winnares was zijn vrouw, die in een door haar in gevulde kolom 23 der 24 uitsla gen goed voorspelde. De Oostenrijkse vice-kanselier dr. Bruno Pittermann heeft dinsdag bij zijn terugkeer in Wenen van een reis naar War schau met klem berichten tegengesproken, volgens welke Oostenrijk mogelijk een bemid delende rol zou gaan spelen tussen de E.E.G. en de econo mische groepering van Oost- europese landen, de Comecon. Pittermann verklaarde dat hierover in Warschau niet is gesproken en dat ook de moge lijkheid van associatie van Oos tenrijk bij de E.E.G. niet is aan gesneden. Het Oostenrijkse socialisti sche blad „Arbeiterzeitung" schreef dinsdag, dat Oostenrijk uiteraard belang heeft bij goe de economische betrekkingen met de Oosteuropese landen, doch dat er geen sprake is van verdergaande politieke combina ties. In politieke kringen in War schau had men deze week ver klaard, dat Polen in Oostenrijk een land zag dat wegens zijn bijzondere (neutrale) positie tussen de twee politieke blok ken in de wereld, voorbestemd zou kunnen zijn om een bemid delende rol te spelen en men dacht hierbij ondere andere aan het leggen van een zekere band tussen de E.E.G. en de Come con. De Hondurese houthaven El Muerto, gelegen aan de San Lo- denzo Bay, was tot voor kort slechts bereikbaar voor kleine kustvaartuigen. De Transatlan tische exportlading van El Muerto werd met z.g. lichters naar de dertig mijl verder zee waarts gelegen haven Amapala vervoerd. De San Lorenzo Bay was n.l. niet bebakend. De K.N.S.M.-gezagvoerder J. Noordveld echter heeft met en kelen zijner bemanningsleden een week lang peilingen en metingen in deze baai verricht, een en ander in kaart gebracht en tijdens een latere reis een aantal boeien aangebracht, zo dat thans ook grotere zee schepen El Muerto kunnen be reiken. Kapitein Noordveld'^ zeekaarten zullen thans door be middeling van de cartografische dienst van het Hondurese gou vernement voorgedragen wor den tot internationale aanvaar ding. Als dank voor de door kapi tein Noordveld verrichte dien sten heeft de Hondurese re gering besloten een landpunt, vlak boven de bocht voor San Lorenzo, Punta Noordveld te dopen. Op het ogenblik, waarop het Franse passagiersschip „Ville de Bordeaux" in de Algerijnse ha ven Bone het anker lichtte, deed zich aan boord een hevige ont ploffing voor. Volgens de eerste berichten zijn hierdoor vier personen om het leven gekomen en verschei dene gewond. De toestand van tenminste twee der gewonden is ernstig. De ontploffing is door een bom teweeg gebracht, die zich, naar wordt aangenomen, in een auto heeft bevonden, welke in een ruim in het voorschip is in geladen. Onder de vier doden bevinden zich een vrouw en een kind van acht jaar. Na de ontploffing brak brand in het ruim uit. Deze werd on middellijk door spuitgasten be streden. Aan boord van de „Ville de Bordeaux" bevond zich een een heid der zgn. republikeinse vei ligheidstroepen, die in Bone ge legerd was geweest en nu naar Frankrijk terugkeerde. Zitting van 6 februari 1962. Officier van Justitie mr. Th. H. van Lebret; kantonrechter mr. den Belt. Th. F. de R. to Koewacht, stond terecht, omdat hij een hem toe behorend veulen de staart had laten verkorten. Voor eenzelfde feit had zich te verantwoorden L. de F. te Axel, met dien ver stande. dat hij zelf bij drie veu lens de wervelkolom verkort had. R. \oerde als verweer aan, dat hij totaal onwetend was van het feit dat zulks bij de wet verbo den is; bovendien heeft hij veel last van rheuma „en als ge zo veel pijn hebt, edelachtbare, denkt ge nergens aan". Op de vraag van de kanton rechter, mr. v. d. Belt. waarom deze pijnlijke ingreep bij veulens toch werd verricht, antwoord den bejde verdachten, dat dit in verband stond met het z.g. „leid- selvangen". R. hoorde zich deswege ver oordelen tot honderd gulden boe te, subs. 20 dagen hechtenis. De F. zeide „betrekkelijk wel en „betrekkelijk niet" op de hoogte te zijn van de strafbaar heid van de gepleegde feiten. Dit kon niet, vond de kanton rechter, men wist het wél, of niet. Verdachte vond ook de veroor zaakte pijn maar „betrekkelijk" en van zeer korte duur en zeide niet te kunnen begrijpen, dat zo'n wet werd aangenomen, ge zien het feit dat dieren met veel andere dingen meer pijn worden gedaan. De eis van de officier, mr. Th. Lebret, driehonderd gulden of 60 dagen noemde hij „schandalig" hoog, een uitdrukking, die hij echter na terechwijzing van de kantonrechter, onmiddellijk cor rigeerde in „geweldig" hoog. Het hele geval kwam hem echter toch op honderd vijf en zeventig gulden, subs. 25 dagen te staan. Op 2 december j.l. werd de wachtmeester der Rijkspolitie v. d. Vrede te Zaamslag om streeks 11 uur 's avonds gealar meerd, dat er in de Eendracht- polder werd geschoten. Met wachtmeester Jansen posteerde hij zich bij de dijkhelling en sommeerde een hen hier tege moetkomende auto te stoppen. Hieraan werd geen gevolg ge geven, waarna zij een achtervol ging inzetten. Een eind verder troffen zij in de auto aan de Belg C. P. Het bleek echter, dat twee mede-in zittenden. J. J. E. en A. B. uit Groede uit de wagen waren ge stapt en zich reeds een eind ver. der bevonden. De beschuldiging tegen P. luidde: liet jagen zonder akte, tegen de twee andere inzittenden het hierbij, opzettelijk behulp zaam zijn- Zowel verdachte E. als B. ont kenden iets van de plannen van P. om te gaan jagen, geweten te hebben. Zij dachten niet an ders of men zou gezamenlijk hier en daar een glaasje bier gaan drinken. Hoewel de hoofdverdachte P. voor wie als gemachtigde mr. P. C. Adriaanse optrad tegen over de politie verklaard had, dat B. met een staaflantaarn het wild belichtte, bleek uit de ver horen, dat P. al eerder gescho ten had, dus de koplampen als lichtbak gebruikt had. Jean Oudinot, algemeen di recteur van de Franse staats radio en televisie in Algiers, is dinsdag bij een aanslag in Al giers gewond. Zijn Mohamme daanse chauffeur liet het leven. Bij andere aanslagen in Al giers zijn dinsdagochtend vier mensen gedood. Oudinot heeft zijn leven te danken aan zijn omgekomen chauffeur, die toevallig niet aan het stuur zat. Oudinot reed zelf. n* Door AGATHA CHRISTIE 66) (Nadruk verboden.) „Ik heb u werkelijk niets meer te zeggen!" Na dit gesprek met Phillipa voelde Craddock zich bepaald ontstemd en min of meer schaak mat gezet. „Zo koppig als een muilezel!" mopperde hij bij zich zelf. Hij was er namelijk vrijwel zeker van. dat Phillipa had staan te liegen, maar. hij was er niet in geslaagd haar hardnekkige afweer te doorbreken. IVist hij nu maar iets meer van die oud-kapitein Haymes! Zijn inlichtingen waren schaars. Zij betroffen een onbevredigende ccnduite-staat, doch wezen vol strekt niet op een misdadige aan leg. Doch hoe het zij, deze Hay mes kon onmogelijk iets te ma ken hebben met die gesmeerde deur in de zitkamer. Dat moest door iemand zijn gedaan, die hier in huis woonde of er gemakke lijk binnen had kunnen dringen. Toen inspecteur Craddock zo stil stond onder aan de trap, vroeg hij zichzelf af, wat Julia boven op zolder had gedaan. Die tamelijk kieskeurige Julia was niet bepaald het type. dat zich vcor zolderkamertjes of vlierin gen zou interesseren. Met lichte tred liep hij naar de eerste verdieping. Hier zag hij niemand. Toen opende hij de deur naar de zoldertrap waaruit Julia te voorschijn was gekomen. Op zonder stonden oude koffers en meubelstukken, een kapotte porseleinen lamp en een restant van een eetservies. Hij deed het deksel van een van de koffers epen, waarin kleren bleken te zitten; keurige dameskleding, die waarschijnlijk aan juffr. Black- lock of haar zuster Charlotte had toebehoord. In een volgende kof fer waren gordijnen geborgen. Nu kwam hij aan een vierkan te handtas. Hierin zaten brieven en andere paperassen. Het waren allemaal oude, vergeelde papie ren. Hij keek nog eens nauwkeu riger en zag op de buitenzijde de initialen C. L E. Hij leidde hier uit terecht af. dat zij dus aan Letitia's zuster Charlotte moesten hebben toebehoord. Hij nam een van de brieven en begon te lezen. Liefste Charlotte, Gisteren was Belle weer vol doende opgeknapt om mee te gaan picniccen. R. G. nam ook een dagje vrij. De emissie van Asvogel is schitterend ge slaagd. R. G. is er verbazend over in zijn nopjes. De prefe rente aandelen staan ver boven pari. Dc rest sloeg hij over. De on- dertekennig luidde: Je liefhebbende zuster, Letitia. Hij koos een willekeurige an dere. Charlotte lief, Ik wou, dat je jezelf er toe kon brengen wat meer mensen te spreken. Je moet het heus niet overdrijven. Het is lang niet zo erg als jij je voorstelt. En de mensen kan het ook niet zoveel schelen, als jij wel denkt. Die ontsiering is heus niet zo ernstig als jij meent. Craddock herinnerde zich dat Eelle Goedler verteld had, dat Charlotte iets mismaakts had ge had, waardoor zij zich niet in ge zelschap op haar plaats had ge voeld. Letitia had tenslotte haar betrekking opgegeven om zich geheel aan haar zuster te wijden. Deze brieven ademden de zorg en de toewijding, die een liefhebbende zuster aan 'n hulp behoevende of minder bedeelde zuster schenkt. Zij schreef blijk baar alles wat haar gedachten bezig hield of wat de zieke aflei ding had kunnen bezorgen. En Charlotte had al die brieven trouw bewaard. Zo nu en dan was er een kiekje bijgestuurd. Er maakte zich een onverwach te opwinding van Craddock mees ter. In deze brieven zou hij dus best nog aanknopingspunten kun nen vinden. Want hier stonden feiten vermeld, die Letitia zelf allang vergeten zou zijn. Foto's waren er ook nog bij. Misschien wel van Sonia De inspecteur pakte vlug de brieven weer in de tas en nam alles mee naar beneden. Op de overloop stond juffrouw Black- lock hem hoogst verwonderd aan te kijken. „O, was u dat? Ik hoorde iets en ik dacht: ik moet tóch eens kijken!" „Juffrouw Blacklock, ik heb op zolder wat oude brieven ge vonden. die u jaren geleden aan uw zuster Charlotte geschreven heeft. Die zou ik dolgraag eens meenemen en doorkijken op aan knopingspunten." Zij kreeg een kleur van kwaad heid. „Is dat nu wel nodig? Wat kan u dat in 's hemelsnaam voor nut opleveren?" „Misschien krijg ik er een bete re kijk door op Sonia Goedler." „Maar het zijn zuiver particu liere brievene" „Dat weet ik." „U is waarschijnlijk bevoegd ze mee te nemen, of kunt anders gemakkelijk 'n machtiging daar voor verkrijgen, gaat uw gang dus maar, neem ze mee. Maar u zult er bitter weinig over Sonia in aantreffen. Ze is al getrouwd en uit het gezicht verdwenen toen ik nog maar een jaar of twee bij Randall Goedler in dienst was." (Wordt vervolgd.) Mr. Adriaanse maakte hierbij bezwaar tegen het horen van ceg medeverdachte als getuige. De officier sprak zijn af keu. ring uit, over dergelijke nachte. lijko expedities vanuit België met auto's. Stroperij met kunst, licht vanuit een auto heeft nieti met jagen of sport te maken en is een lugubere en afkeurens-l waardige manier van optreden. Hij eiste tegen verd. P. een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, vijfhonderd gulden boete of 60 dagen hechtenis, verbeurdver klaring van de auto en voor het in bezit hebben van een vuur. wapen zonder vergunning vijf en zeventig gulden of 15 dagen. Tegen E. en B. eiste hij ieder twee honderd gulden of 30 dagen. Mr. Adriaanse zeide dit geen stropersdrama te kunnen noe men en vond het niet duidelijk dat de koplampen gebruikt zijn. Dan zou immers de staaflamp niet nodig zijn geweest? p. is „r jn deze zaak reeds heel beroerd afgekomen. Hij is direct op transport gesteld naar Middel burg en heeft daar veertien da gen gevangenisstraf uitgezeten en dus al een gevoelige straf gehad. Bovendien heeft hij een blanco strafregister. Hij vroeg bij de uitspraak rekening te wil len houden met alle omstandig heden. De officier merkte nog op, dat vroeger uit armoede werd ge stroopt en thans uit rijkdom. Hij vond dit een merkwaardige con juncturele overslag en requireer- de aan een ernstige straf. De uitspraak luidde voor P. een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar, driehonderd gulden boete of 50 dagen en vijf en ze ventig gulden of 15 dagen. E. en B. hoorden ieder hon derd gulden boete subs. 20 dg tegen zich uitspreken. Als gemachtigde voor zijn broer D. F. van C. stond terecht G. v. C. te Axel, op beschuldiging een paard nodeloos op pijnlijk kwellende wijze werk te hebben laten verrichten. Het paard, dat voor een bietenwagen gespannen was, had een open bloederige wond aan het linkerachterbeen. Gemachtigde voerde aan, dat 't dier zichzelf geschopt had met zijn hoef, Nadien heeft het veer tien dagen op stal gestaan- Eis en uitspraak vijf en twin tig gulden boete, subs. 5 dagen. Wegens het niet in acht nemen van de regels, die gelden voor een voetgangersoversteekplaats, werd S. J. M. te Terneuzen ver oordeeld tot een boete van 1,739. De Engelsman H. P. H. had geen acht geslagen op een ver keersteken, dat werd gegeven door een agent bij de Axelse brug. Zijn beroep op onwetend heid vond zowel bij de officier als bij de kantonrechter gehoor. Hem werd een boete van 5 opgelegd, subs. 1 dag. Wegens het besturen van een tractor zonder deugdelijke aeh- terverlichting werd J. Th. v. d. V. te Hulst veroordeeld tot twee maal 20, subs, tweemaal 4 dgn. Doordat hij een der lichten ver vangen had door een zijlicht, was hier sprake van 2 overtredingen. Wegens het overtreden van de maximaal toegestane snelheid binnen de bebouwde kom werd J. P. F. P. te Sas van Gent ver oordeeld tot ƒ60 boete, subs. 12 dagen. Voor eenzelfde feit werd R. F. v. R. te Koewacht veroordeeld tot tien dagen, subs, 50 boete. C. L- te Hengstdijk werd door een bromfietser aangereden waardoor schade aan kleding en haar rijwiel ontstond. Hiervoor werd de riet-verschenen ver dachte E. V. I. veroordeeld tot ƒ15, subs. 3 dagen, en betaling van de civiele vordering. P. M. K. te Terneuzen had zijn auto 's-avonds voor een uitrit in de Lange Kerkstraat laten staan. Hij werd deswege veroor deeld tot drie dagen, subs, ƒ15 boete, subs. 3 dagen. A. Th. de C. te Vogelwaarde [werd ervan beschuldigd een tractor te hebben bestuurd zon der deugdelijke stuui-inrichting. Volgens verbalisant was er tach tig graden spelens in het stuur. Op de vraag van de kanton rechter of het euvel thans ver holpen was, antwoordde verd. zeer beslist, dat hij er niets aan gedaan had- Volgens hem kon er onmogelijk een speling van tachtig graden geweest zijn, daar de politiemannen die hem aanhielden slechts twee halve slagen aan een losgeraakt boutje gegeven hadden waardoor dit n* weer vast zat. De kantonrechter merkte op, dat verdachte blij mocht zijn over deze hulp. Op zijn vraag of verdachte na de eis van de officier dertig gulden of zes dagen nog iets had te zeggen, merkte De C. op dat hij dit een „belachelijk zaak je" vond. Zó mocht hij het echter van de kantonrechter niet noemen. De uitspraak luidde vijf en twin tig gulden boete of 5 dagen. Voor het autorijden met on deugdelijk achterlicht hoorde R. J. S. te Oostburg zich veroor delen tot twintig gulden boete subs. 4 dagen hechtenis-

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2