i AMER néér!... Staatssecretaris Bot Nieuw-Guinea terug uit Kritiek op Britse koningin Om een onafhankelijk Algerië at U niets meer in de weg! AEG HOOGWATER Commentaar op landingsverbod in de Y.S. WEERBERICHT ZON- en HAANSTANDEN Het vervoer van militairen naar Nieuw-Guinea Een baan waar :hauffeur een merking? in niet meer Band WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5517 x MR. STIKKER BIJ KENNEDY MACMILLAN VINDT GESPREK MET CHROESJTSJEF NIET OPPÖRTUUM NIEUWE POST VOOR GHARLAMOV? Huis kwam niet zomaar over brug Radio de Koek John Glen gaf persconferentie Weeroverzicht ARRESTATIES IN GHANA DC-S met militairen naar Biak. ■i Aan de afd. T Perscneelspublici- teit, Grote Markt straat 40, Den Haag. Verzoeke mij schriftelijk n te lichten. VI .TUM. 'U ,i«i mm eest ja neen1 pF. 1346 ■at niet van toepassing is VROUW VAN VANDAAG SCOMFORT OP Z'N BEST: iat matiseerde trommelwascombinatie 5 kilo wasgoed in één keer. Het wa- itomatiseh toegevoerd, de wasmid- 1 automatisch toegevoegd, automa- ;ewassen, automatisch enkele malen En tot slot nog even drogen in de ziet 't: handig en gemakkelijk. De mat is een bijzondere machine eel plezier zult hebben 1298,— staat demonstratie-klaar bij: IAAT 38 TEL. 2581 /TERNEUZEN ►OOOOOOOOaOCHSCXKKtaOOCHaOOCHSCR»' margarine I Frtuikertag bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 I Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ&-V* 9cl maand ƒ2,—; per eek 48 ct. Losse nrs y ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De secretaris-generaal van de „i n U. Stikker, heeft m het wi«e Huis in Washing" ton dinsdag een uur lang met „resident Kennedy defensie-on- derwerpen. zowel op het gebied van conventionele wapens als van kernwapens, besproken. Na afloop zei hij tegen verslag gevers, dat de president ten aanzien van verscheidene defen sievraagstukken een positieve houding had aangenomen. Wel ke onderwerpen precies bespro ken werden wilde hij niet be kendmaken. Het gesprek was nuttig en bemoedigend geweest, zo zei hij. Eén van de onderwerpen was de wens van zekere Europese landen te komen tot een multi laterale defensieve atoomstrijd macht, aldus. mr. Stikker. Uit welingelichte kringen werd vernomen dat mr. Stikker van de Verenigde Staten een oplos sing verwachtte voor de vraag stukken die zouden rijzen wan neer de N.A.V.O. een eigen atoommacht zou hebben. Mr. Stikker zou uit naam van West- Duitsland instelling van een der gelijke strijdmacht verzocht heb ben, waarbij de kernwapens on der zeggenschap van de N.A.V.O. zouden staan en niet, zoals nu, uitsluitend onder zeggenschap van de Ver. Staten. Enige West- Europese landen, zoals West- Duitsland en Nederland, steunen dit voorstel omdat zij hierdoor hun eigen lot meer in handen zouden hebben. Mr. Stikker zei dat ook de kolo niale politiek van de N.A.V.O.- landen was besproken. De Engelse premier, Harold MacMillan, heeft dinsdag in het Engelse Lagerhuis gezegd dat een ontmoeting met Chroesjtsjef ..altijd een interessante ervaring is". „Om zulk een ontmoeting echter waardevol te maken moet de tijd er rijp voor zijn", aldus zijn antwoord op een vraag of hij een dergelijke bijeenkomst overweegt. Na een bezoek van ruim twee weken aan Nederlands Nieuw- Guinea is de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. mr. Th. H. Bot, gisteravond uit Biak op Schiphol teruggekeerd. Hij maakte de reis in een DC-7c lijn- toestel van de K.L.M. langs de Poolroute, dus via Tokio en Alaska. Aan boord van de ma chine bevonden zich ook uit Nieuw-Guinea terugkerende mi litairen. Na zijn aankomst op Schip hol verklaarde mr. Bot dat hij uit Nieuw-Guinea „de bevesti ging van de juistheid van het regeringsbeleid" mee terug bracht. Hij had onder de ge- meleerde bevolking van het eiland bezorgdheid met ver schillende ondertonen waarge nomen. De Papoea's vertonen in toenemende mate begrip voor de ontwikkelingsarbeid, maar vragen zich af wat er van hen en het land zal worden als de Nederlanders nu al zouden weg trekken. „Wij zijn nog niet rijp voor zelfbestuur en hebben nog steun nodig", zo hadden ze hem herhaaldelijk verteld. „Heeft Nederland de les dan niet geleerd uit Kongo?" Van een overdracht aan Indonesië willen ze helemaal niets weten. „Hoe kan een democratisch land als Nederland ons willen overdragen aan een dictatuur en een economische chaos?", hadden, de Papoea's gezegd. Daarnaast kent ook het Euro pese deel van de bevolking zijn zorgen. „Ze zijn er enthousiast gaan werken en met succes. Er stond hun een doel voor ogen. Maar die bedoelingen ziet men thans vervagen en dat heeft hier en daar tot bitterheid ge leid tegen een bepaald deel van het Nederlandse volk en houdt u mij ten goede tegen de pers. Men vraagt zich daar af waarom er voor het Neder landse regeringsstandpunt niet meer propaganda wordt ge maakt, men betreurt het dat het thuisfront niet eensgezind is". De Neuerlanders zouden er graag blijven, meende mr. Bot, „Maar geef ons dan de moge lijkheid om door te gaan", had den zij gevraagd. „Als dat niet mogelijk is, dan willen wij ook voor onze eigen toekomst gaan zorgen en dan", zo vervolgde de staatssecretaris, „dan gaan ze om garanties en zekerheden vra gen". Voorts is er het Chinese volksdeel. Ettelijke Chinezen op Nieuw-Guinea hadden hem tij dens zijn bezoek de nijpende vraag voorgelegd: „Wat staat ons van de Indonesiërs te wach ten als Nederland zich zou te rugtrekken en Nieuw-Guinea aan Indonesië zou overdragen?" Voor sommigen zou het een kwestie van leven of dood be tekenen, gezien de moorden op Chinezen in Indonesië, zo had den zij aangevoerd. Papoea's, Chinezen en Ambo nezen, zij kijken allen met grote bezorgdheid naar de toekomst, die zij verbonden achten met Nederland. Bij herhaling had mr Bot uiteengezet dat het ves tigen van een internationale rechtsorde zou kunnen worden overwogen en hij geloofde dat de Papoea's voor verschillende oplossingen wel iets voelden, behalve dan voor overdracht aan Indonesië zonder eigen zelf beschikking. „Ik heb uitgelegd dat wij trouw zijn aan onze doelstel ling: de verzekering van uitein delijke vrije keuze via interna tionaal begrip en steun", zo ver volgde de staatssecretaris. Hij trad niet in details over een eventueel noodzakelijke eva cuatie van Nederlandse onder danen, maar zei wel dat overal commissies zijn gevormd voor de bescherming der burgerbe volking. Het vlootincident had de burger in Nieuw-Guinea moed gegeven, maar de vrijla ting der Indonesische krijgsge vangenen had enige bezorgd heid teweeg gebracht, al had men er begrip voor dat op deze manier misschien functionaris sen van de Verenigde Naties naar het eiland zouden komen. Op de vraag hoever de Nieuw- Guinearaad is met het aan de Nederlandse regering uit te brengen rapport over de wijze waarop het zelfbeschikkings recht het best kan worden ge- effectueerd, antwoordde mr. Bot, dat de raad daarover naar hij meende donderdag a.s. een be slissing zal nemen. Ook Frits Kirihio, dc Papoea student uit Leiden, die onver wacht een bezoek aan Indo nesië en president Soekarno is gaan brengen, kwam ter spra ke. Mr. Bot deelde mede, dat Kirihio in de ogen van de Pa poea's geen goed meer kan doen. Bij de demonstraties had den de spandoeken, die de Pa poea's meedroegen, daarover geen twijfel laten bestaan. „Bent u nog van plan Kirihio te ont vangen om uit zijn eigen mond te horen wat hij in Indonesië heeft besproken en ondervon den?", werd aan mr. Bot op Schiphol nog gevraagd. „Daar aan heb ik geen enkele behoef te", luidde het antwoord. Michail Charlamov, sinds mei 1S58 het hoofd van de voorlich tingsdienst van het Sowjet-mini- sterie van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot voorzitter van de staatscommissie voor radio en televisie, zo is dinsdag van welingelichte zijde te Moskou vernomen. Charlamov volgt Serge Kaftanov op. Wie de voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaat leiden is niet bekend. Charlamov is één van de naaste medewerkers van Nikita Chroesjtsjef. Hij heeft hem op al zijn reizen in het buitenland vergezeld en trad dan op als woorvoerder van de Sowjet- delegatie. Onlangs had Charlamov in Parijs een ontmoeting met Ken nedy's perschef. Pierre Salinger. Naar verluidt hebben zij gespro ken over een eventuele uitwis seling van televisievraaggesprek ken met Kennedy en Chroesjt- sjef. De „Guardian" schreef bij de gelegenheid van de tiende ver jaardag van de troonbestijging van koningin Elizabeth van En geland dat zij tekort is gescho ten in het oefenen van invloed op het maatschappelijke leven zoals dat van het koningshuis IfMrïttraat 102 Telefoon SIM Jerneuzea I» zijn woonplaats Arlington, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft kolonel John Glenn de eer ste persconferentie gegeven sinds zijn voorgenomen tocht om de aarde tot 13 februari a.s. werd uitgesteld. De foto toont hier v.lai.r. vóór het huis van de Glenns: De 16- jarige zoon David, mevr. Anna Glenn, de kolonel en zijn 14 jari- ge dochter Carolyn. WOENSDAG 7 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 n.m. 3.45 4.20 5.00 5.10 DONDERDAG 8 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden verwacht zou kunnen worden. De koningin heeft zich, aldus het blad, bij haar openbare op treden beperkt tot een „zorgvul dige conventionele" houding zonder bepaalde meningen te uiten en in haar particuliere leven zich gehouden aan de traditionele belangen van een rijke groot-grondbezitster. Zij was teruggeschrokken van de verantwoordelijkheid en het ri sico van het geven van een meer bezielde leiding inzake buiten de enge kring van de politiek. „Ongetwijfeld is op de konin gin voortdurend pressie uitge oefend om de veiligste weg te bewandelen. Evenals haar vader en grootvader hecht zij belang aan wat er van de politieke macht is overgebleven en om dat te beveiligen moet haar on partijdigheid buiten alle verden kingen blijven", aldus het blad. „Het ziet er nu echter naar uit dat hierdoor de monarchie in intellectueel en cultureel op zicht een kleurloos iets is ge worden". Een firma in Concord in de Ame rikaanse staat Massacussetfs zou even een huis verplaatsen, een karwei, dat volgens de deskundi gen, twee uur in beslag zou nemen. Toen het transport bij een brug kwam, bleek dat het huis niet hoog genoeg op de trai ler stond om de leuningen te pas seren. Het werd dus hoger ge plaatst. Toen dat was gebeurd, bleek dat het nog eens gedraaid moest worden onidat anders de waterleidingbuizen op de brug zouden worden vernield Alles bij elkaar duurde het werk nu drie volle etmalen. We zien het huis hier op de brug. MEER WIND Esn diepe depressie ten wes ten van Schotland beweegt naar het oosten. Aan de voorzijde wordt met overwegend krach tige zuidwestelijke winden zach te oceaanlucht naar West-Euro pa getransporteerd. Deze lucht bereikte ons land dinsdagmid dag, zodat de temperaturen op medegedeeld door het K N.M.I., geldig tot woensdagavond. Meer wind. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust har de ot stormachtige naar west rui mende wind. Iets lagere tempe raturen. ZON MAAN v.m. n.m. op onder op ondei 4.04 4.34 Febr. 4.39 5.09 7 8.12 17.38 9.38 21.10 5.19 5.49 8 8.10 17.40 10.04 22.31 5.29 5.59 9 S.08 17.42 10.31 23.50 vele plaatsen tot 8 9 graden opliepen. Het koufront van de depressie zal ons land de ko mende 24 uur passeren, waarna polaire lucht binnenstroomt. Deze zal in de middag enige temperatuurdaling veroorzaken. Een trogvormige storing ten zuiden van de depressie ver oorzaakt momenteel in het zee gebied ten westen van Ierland winden van orkaankracht. Op de nadering van deze storing ruimt de wind en kan tegen de avond aan de kust tot storm aanwakkeren tussen west en noordwest. In het afgelopen weekeinde zijn in het zuid-oosten van Gha na ongeveer tachtig mensen, onder wie een lid van de oppo sitie in het parlement, aange houden bij razzia's. Dit is dins dag in doorgaans betrouwbare oppositiekringen te Accra verno men. De reden van de arrestaties zou van politieke aard zijn. •k Gisternacht Is brand uitge broken aan boord van het 7502 ton metende vrachtschip „Wono- sobo" van dc Koninklijke Rotter damse Lloyd, dat in de haven van Livorno ligt. Na twee uur was de brandweer het vuur meester. Een groot deel van de lading, bestaande uit zakken veevoeder, is verloren gegaan. De New York Herald Tribune schrijft, dat de teleurstelling en verbazing in Nederland over het Amerikaanse landingsverbod voor Nederlandse soldaten nau welijks kleiner Is dan bij het Amerikaanse volk. Wij kunnen onmogelijk inzien, aldus het blad, hoe dit kruipen voor het Indonesische imperialisme het tot stand komen van onderhan delingen kan bevorderen. De New York Herald Tribune vindt, dat de Amerikaanse rege ring door de „nationale onrijp heid" van de Indonesiërs aan te moedigen, eerder heeft bijgedra gen tot de „misdadigheid van een minderjarige". „De Indonesiërs zullen duide lijk de indruk hebben gekregen, dat een daad van wetteloosheid in Djakarta (de aanval op de Amerikaanse ambassade) vol doende is om Amerika een bond genoot de rug te doen toekeren, die veel meer recht van spreken heeft dan Indonesië", aldus het blad. „Wij zouden zeggen dat Ame rika niet beter kan doen dan de Nederlanders helpen, niet hinde ren, bij de verdediging van Wes telijk Nieuw-Guinea tegen Indo nesische agressie, en schadever goeding moet eisen voor de daden van het gepeupel in Djakarta. Het feit dat Amerika gelooft in de onafhankelijkheid van kolo niale volken, wil niet zeggen dat voormalige koloniën het recht hebben er zelf koloniën op na te houden. Integendeel". De New York Daily Mirror schrijft over de aanval op de Amerikaanse ambassade in Dja karta: „Kunnen wij niet meer echt kwaad worden? Zullen wij genoegen nemen met het excuus van Indonesië, dat met tegenzin en huichelachtig is uitgesproken? Gaan wij nog meer voegen bij de 519 miljoen dollar aan schenkin gen, kredieten en andere hulp die wij al in Djakarta hebben uitgedeeld? Deze diplomatie van het toekeren van de andere wang is voor een groeiend aantal Ame rikanen een walgelijk iets". Via dc Poolroute niet tussen landingen in Alaska en Tokio is dinsdagavond opnieuw '11 K.L-M.- Hjnmachine van Schiphol naar Biak vertrokken met een groep militairen aan boord. Het opvallende was, dat de vlucht wordt uitgevoerd door een DC-S straalmachine, de PH-DCM Henri Dunant", die vrijdag j.l. als chartermachine militairen via Alaska en Honoloeloe naar Nvv.- Guinea bracht en die maandag op Schiphol terugkeerde. De machine had volgens berich ten uit Biak op de terugweg geen militairen, maar Engelse zeelie den met bestemming Londen, aan boord. Naar bekend werd een tweede chartervlucht per DC-8 via de Noordpool, Alaska en Honoloeloe maandag afgelast nadat er een verbod tot landing op Ameri kaans gebied was ontvangen. Dit verbod geldt echter alleen voor chartervluchten, niet voor normale lijnvluchten. In het lijn- toestel van dinsdagavond bevon den zich naar schatting 60 a. 70 militairen en een twintigtal bur ger-passagiers. Het was voor het eerst sinds de afgelopen herfst dat de KLM weer een DC-S machine op een lijnvlucht over de poolroute diri geerde. De gehele winter werden deze vluchten uitsluitend door DC-7 toestellen uitgevoerd. Japan kan niet verhinderen, dat Nederlandse lijnvliegtuigen met militairen in burger aan boord via Tokio naar Nieuw- Guinea vliegen, zo verklaarde dinsdag de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Zentaro Ko- saka, in een bijeenkomst van een commissie uit het parlement. Zondag j.l. reisden ongeveer 30 Nederlandse militairen in burger met een lijnvliegtuig van In kringen der Algerijnse op standelingen in Tunis was men dinsdag van mening dat de toe spraak. die president De Gaulle maadagavond j.l. over het Alge rijnse vraagstuk heeft gehou den, een stap in de goede rich ting schijnt te zijn. In dit verband wordt aan dacht gewijd aan zijn opmerkin gen over het dichterbij komen van de vrede in Algerië, het zelfbeschikkingsrecht en het ontstaan van een onafhankelijk Algerië. De Algerijnse opstandelingen hebben vroeger gezegd dat zij bereid zijn een overeenkomst tot staken van het vuren met de Franse regering aan te gaan, in dien waarborgen worden ge geven voor een eerlijke toepas sing van het zelfbeschikkings recht in Algerië. Volgens de aangehaalde Alge rijnse opstandelingenkringen in Tunis zijn de regelingen betref fende de toekomst van Algerië nog niet voltooid. Er wordt vol gens hen ook nog gesproken over de toepassing van alge mene beginselen, waarover reeds overeenstemming met Frankrijk is bereikt. Waarnemers te Tunis achten het niet waarschijnlijk, dat in de naaste toekomst de totstand koming van een overeenkomst tussen de Algerijnse opstande lingen en de Franse regering bekend zal worden gemaakt. Dinsdag is te Algiers van of ficiële zijde medegedeeld dat maandag j.l. in het gebied van Philippeville een veertigtal O A. S.-leden, die aldaar tegen het ge zag opereerden, zijn gearresteerd. Vernomen wordt dat de arres- anten een boerderij als basis hadden. Zij waren gekleed in zandkleurige uniformen, met de zwart en witte mouwband van het geheime leger. De O-A.S.- leden zijn, direct na hun arresta tie, naar Constantine overge bracht, om aldaar ondervraagd te worden. Het is nog niet be kend over wat voor bewapening zij beschikten. dc KLM naar Nieuw-Guinea via het vliegveld van Tokio. Eerder had de Japanse rege ring landingsrechten geweigerd voor chartervliegtuig met Neder landse militairen. Het Amerikaans besluit, om niet langer toe te staan, dat: Nederlandse vliegtuigen met militairen voor Nieuw-Guinea tussenlandingen maken op Ame rikaanse vliegvelden, is door de Nederlandse bevolking in Neder lands Nieuw-Guinea met ver rassing ontvangen. In vele com mentaren wordt uiting gegeven aan ontgoocheling over het ge brek aan solidarieit van de Amerikaanse regering met zijn Atlantische bondgenoot. De maatregel van de V. S„ die volgt op een dergelijke stap van Ja pan, draagt in aanzienlijke mate bij tot toeneming van het ge voel van isolement dat de Neder landers in Nieuw-Guinea al had den. In officiële kringen in Nieuw- Guinea worden meer gematigde commentaren gegeven. Een woordvoerder van het gouverne ment wees met nadruk op het voorlopige karakter van de Amerikaanse beslissing en ver klaarde ervan overtuigd te zijn, dat deze kwestie in urgentie- gevallen opnieuw zal worden bezien.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1