I Haagse activiteiten ...MET HTBOEKIE KUNT U OVER/U TERECHT... Wie adverteert een moord Ontsnappende psychopaten RADIO EN TELEVISIE Bevordering studiezin onderwijzers DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 DE VRIJE ZEEUW 18e Jaargang Nr 5516 I WORDT DR. VAN ROYEN ONDERHANDELAAR? - DWANGSOM - I VAN 10 MILJOEN GEEIST - EEN NIEUW GEBOUW VOOR - I DE MARINE - KABINET ACHTER AMBTENARENSALARISSEN - Plotseling werd de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roven, naar ons land teruggeroepen voor een overleg met de minister van [Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H.' |I ns Dit gebeuren heeft opnieuw voedsel gegeven aan de gedachte, dat de regering voornemens is dr. Van Royen met de Indonesiërs te laten j onderhandelen over Nieuw-Guinea. D ambassadeur deelde mede, dat hem hier niets van bekend was. Doch toen hom gevraagd werd of hij dit I een prettige opdracht zou vinden, antwoordde de diplomaat dat hij het I betwijfelde of men een dergelijke rmoeJijke taak wel prettig mag noe men. Voorts betreurde hij het, dat de politicus Mohammed Roem in Indo nesië gevangen werd gezet, want aan hem bewaarde de heer Van Royen de aangenaamste herinneringen. „Ik wil niet verhelen, dat de huidige ver tegenwoordigers van president Soe- karno lastige tegenspelers zouden zijn," besloot de ambassadeur. Het lijkt er op, dat er nieuwe mo gelijkheden zijn voor een gesprek tussen Nederland en Indonesië, aan gezien dit land zich tegenover de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant, bereid heeft verklaard de Papoea's „op een nader te bepalen tijdstip over hun definitieve politieke lot te laten beslissen, mits Nederland het bestuur over West-Irian onmid dellijk zou overdragen." (Adv.) BJI :"v- ELFBES RIK KING? liaan en er is nog altijd een deel [Beide partijen ijn het du? Igehuisvest in een pand aan de eens over het doo .Nederland zo oorgestar.e rec'-.t tot zelfbe- ■ihikking der Papoea s. Doch er ijlijft nog het verschil van me- over het tijdstip waarop zij lit zouden gaan uitoefenen en Jyvjjfel aan de beloften. Ook de eelstaten van de Verenigde Republiek Indonesië zouden des- fijils een grote mate van zelf- estuur behouden, ook Ambon yenste zelfbeschikking.. Indonesië wil de Papoea's over ongeveer tien jaar laten kiezen, dus geruime tijd nadat de Ne derlanders zouden zijn vertrok ken Nederland daarentegen wenst deze zelfbeschikking voor de Papoea's vóórdat het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indone- ÏIKbie zal worden overgedragen Ambassadeur Van Royen merkte trouwens op, dat het vol maakt en ten enen male uitge sloten is, dat Nederland een ge sprek met Indonesië begint op de bindende voorwaarden van soekarno, dat Nederland eerst kapituleert voordat beide par tijen om de tafel gaan zitten „De eis dat wij alleen de wijze war, overdracht van Nieuw-Gui nea bespreken, is onaanvaard baar", aldus dr. Van Royen. be staat gedagvaard De vader van een minderjarige lier.stplichtige soldaat, behoren de ot het contingent dat begin |februari naar Nieuw-Guinea hoet vertrekken, heeft de staat m ort geding gedagvaard. In de dagvaarding staat dat de mi- 11' ur een paspoort heeft gekre- waarin ten onrechte staat j ve meld dat hij rijksambtenaar |is De militair wil niet in bur- [g< kleding worden vervoerd. Hij acht dit onrechtmatig, omdat hij [dan beroofd wordt van de be scherming van de Conventie van Genève, welke conventie ook door Indonesië is ondertekend. De soldaat meent dat hij het [recht heeft zich hierop te be roepen, omdat een aantal landen, waar het vliegtuig moet landen, 7® geweigerd Nederlandse soldaten bestemd voor Nieuw- Guinea toe te laten. van6hetader ?ist ongeWigmaking an het verstrekte paspoort; een ?riPaSpoort met foto van de vprmrTm" in miïitair tenue en vermelding van militair als be roep alsmede het doen van de tair n,^Nieuw-Guinea in" I a f°rm, voorzien van de I door de conventie van Genève vereiste militaire identiteit Op overtreding eist de vader S f i7SjZ.S'"M i be marine kreeg een nieuw gebouw Lange Vijverberg. Het pand werd particulier ge bouwd en door de staat gehuurd voor de tijd van tien jaar. kabinet achter ambtenarensalarissen Het kabinet staat in zijn ge heel achter de voorstellen van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, tot verhoging der salarissen van het overheidspersoneel met terug werkende kracht tot 1 januari jl. Gelijk reeds bekend wordt het rijkspersoneel reeds over het eerste kwartaal van dit jaar procent per maand als voorschot op de salarisverhoging uitbe taald en heeft de minister de provinciale gemeentebesturen verzocht een zelfde gedragslijn te volgen. De bewindsman heeft, toen zijn voorstellen tot een algeme ne salarisverhoging met 5,2 en een gedifferentieerde, al naar gelang de rangindeling van 8 tot 40 over vier jaar te verdelen verhoging, in de centrale com missie van georganiseerd over leg in ambtenarenzaken aan de orde waren, alleen het Ambte- narencentrum en de Centrale van Hogere Abtenaren meege kregen. De bij het C. N. V., de K. A. B. en het N. V. V. aange sloten ambtenarenorganisaties hebben zich tegen de voorstellen uitgesproken, mede omdat zij tevens een uitkering ineens over 1961 verlangden. (Nadruk verboden.) (P6 ^deling marine van het dezPe wiek"' Van Defensie rwf ,Pen nieuw gebouw in Bij beschikking van de staats secretaris van O., K. en W. en de minister van Landbouw is vastgesteld de regeling bevor dering studiezin onderwijzers 1961. Blijkens deze regeling wordt aan hoofden en onder wijzers in werkelijke dienst bij het lager onderwijs een bijdrage verleend in hun studiekosten, indien deze studie in het belang is van het lager onderwijs. Deze nieuwe regeling is met terugwerkende kracht in wer king getreden op 1 september van het vorig jaar en, voor wat A/r de studie voor een O -A.-akte, op 1 september 1958. Tot 1 september 1960 zullen de oude bedragen, dus niet de verhoogde nieuwe bedragen, gel den. Op de algemene regel aan wie deze bijdrage kan worden ver leend zijn drie uitzonderingen. De bezitters van de onderwij zersakte, die öf bij het nijver heidsonderwijs, bij het land bouwonderwijs of bij het tuin- bouwonderwijs belast zijn met de z.g. A.V.O.-vakken, óf zo spoedig mogelijk na het vervul len van hun dienstplicht een functie als onderwijzer aanvaar den of ten gevolge van een be noeming bij een andere tak van onderwijs op het tijdstip van het behalen van een akte, ge tuigschrift of diploma niet in functie zijn bij het lager onder wijs, doch wier studie voor meer dan de helft als onderwij zer heeft plaatsgehad, toch de bijdrage ontvangen. De minister van Justitie schrijft in zijn memorie van antwoord op de begroting 1962, dat het helaas ook in het afge lopen jaar in enkele gevallen is voorgekomen, dat een ter be schikking gestelde zich aan een ernstig agressief of sexueel de lict heeft schuldig gemaakt, na dat hij zich aan zijn verpleging had weten te onttrekken of na dat hem proefverlof was ver leend. Deze gevallen hebben eens te meer duidelijk gemaakt, dat een beoordeling van het gevaar, dat deze mensen voor de samen leving kunnen opleveren, aan de hand van de beschikbare ge gevens omtrent voorgeschiede nis en [persoonlijkheidsstruc tuur vaak bijzonder moeilijk is en dat zowel bij de plaatsing in inrichtingen als bij het verlenen van vrijheden, ter beveiliging van de maatschappij de groot ste voorzichtigheid geboden is. Het betrof hier zonder uitzon dering personen, die zich te voren niet aan een dergelijk ernstig delict hadden schuldig gemaakt en ten aanzien van wit zulks ook in de toekomst geens zins werd verwacht. Daarnaast zijn ook een aantal minder ernstige delicten door terbeschikkinggestelden ge pleegd. Ofschoon mislukkingen wei nimmer geheel zullen kunnen worden voorkomen, zal de per 1 oktober 1961 benoemde inspec teur-generaal voor de psychopa- tenverpleging naar de verwach ting van de bewindsman langs verschillende wegen wel dege lijk kunnen bijdragen tot o.m. een grotere beveiliging en een intensievere behandeling in de inrichtingen, en daarmee tevens tot een vermindering van de ri sico's voor de samenleving, die de verpleging van ter beschik king van de regering gestelden aankleven. De minister staat op het standpunt, dat ter beschikking van de regering gestelden, die zich aan ernstige agressieve of sexuele delicten hebben schul dig gemaakt, zolang uit de de samenleving verwijderd die nen te blijven tot met redelijke zekerheid mag worden ver- 65) (Nadruk verboden.) T. - -v.*. nieuw ^n Haag betrokken en wel aan «=- bouw betekent meuwe ge" uitgang voor a ?rote voor zien dit onderdek131"1"6' aange" verspreid zat 0ver Z™ defensie gebouwen en hui? ®6 gr0 6 Haag, hetgeen n, ln decentralisatie betekiï.! ,lderl"k® dit nieuwe gebouw nu d i „ni «ng is, mag helaas L P ?SI worden aezevd °°k niet het ministerie zit nn» u, -,i het tien laarü"8 altlld m tmb-ij. -1 u geleden rieuw be trokken gebouw aan de Toren- Op deze bladzijde waren ver scheidene open gedeelte. In het verbleekte schrift herkende Craddock de woorden: „Sonia, ik zelf, R.G.". En even verder: „So nia en Belle aan het strand." En ep de tegenovergelegen bladzijde: Picnic in Skeyne". Op de vol gende bladzijde: „Charlotte, ik zelf, Sognia, R.G.". Craddock richtte zich op. Zijn lippen stonden krampachtig sa mengeperst. „Iemand heeft deze kiekjes kortgeleden verwijderd!" consta teerde hij. „Er waren geen open gaten, toen we ze een tijdje geleden nog hebben bekeken, hè Julia?" „Zo heel precies heb ik er niet op gelet. Ik heb meer naar de costumes gekeken. Maar nee.... u heeft gelijk, tante Letty, er ontbraken nergens kiekjes zoals nu!" Craddock keek zo mogelijk nog onverbiddelijker. „Er is iemand geweest," herhaalde hij, „die op zettelijk alle foto's van Sonia Goedler uit dit album heeft weg gebaald. Door AGATHA CHRISTIE HOOFDSTUK XVIII. De brieven. „Ik moet U tot mijn spijt nog even lastig vallen, mevrouw Hay- mes." „Hindert niets, inspecteur," zei Phillipa koeltjes. „Willen we hier maar binnen gaan?" „In de studeerkamer? Zoals u wilt, inspecteur. Het is daar4 an ders tamelijk koud, de haard grand niet." „Hoeft ook niet, het is maar even. Maar hier kan men ons niet horen." „Komt dat er wat op aan'" „Voor mij niet mevrouw, voor u misschien wèl" „Hoe bedoelt u?" „U heeft mij, meen ik, verteld, dat uw man in Italië gesneuveld was?" „Nu?" „Had u mij niet eenvoudiger de waarheid kunnen vertellen dat hij daar gedeserteerd is? Hij merkte, dat zij verbleekte en dat haar handen zich kramp achtig sloten en weer ontsloten. Op bittere toon vroeg ze: „Dient u werkelijk alles op te rakelen?" Droogjes gaf Craddock ten ant woord: „Wij verwachten, dat men ons naar waarheid inlicht." Zij. zweeg even en hernam toen: „Nu?" „Wat bedoelt u met dat „nu" te zeggen, mevrouw?" „Wat wilt u nu? Dit aan ieder een bekend maken? Is dat nu nodig? of menslievend? of spor tief?" „Geen mens hier. Harry haar stem konk even iets anders, „mijn zoon weet er ook niets van. Ik wil ook niet, dat hij het te horen krijgt.... nooit van zijn leven." „Laat ik u dan mogen zeggen, mevrouw, dat u daarbij een heel ernstig risico op u neemt. Wan neer de jengen oud genoeg is om het te kunnen begrijpen, zult u verstandig doen hem zelf de waarheid te vertellen. Als hij er zelf achter mocht komen op de een of andere dag, zou dat funest voor hem kunnen zijn. Nu maakt u hem wijs, dat zijn vader de heldendood gestorven i«...." „Neen, dat doe ik niet. Zó on eerlijk ben ik niet. Ik spreek er helemaal niet met hem over. Zijn vaderis in de oorlog gesneu veld. Per slot komt dat voor ons beiden op hetzefde neer." „Maar als uw echtgenoot nog in leven is?" „Hoe zou ik dat weten?" .Wanneer heeft u hem voor het laatst ontmoet, mevrouw?" Vlug gaf Phillipa ten ant woord: „In geen jaren „Weet u wel zeker, dat dit de waarheid is? U heeft hem dus niet, laat ons zeggen, een dag of veertien geleden ontmoet?" „Wat wilt u daarmee suggere ren?" „Dat het mij nooit erg waar schijnlijk heeft geleken, dat u Rudi Scherz hier in het prieel heeft ontmoet. Maar Mitzi's ver klaring was zéér positief. Ik op perde dus de mogelijkheid, me vrouw Haymes, dat de man voor wie u op die morgen thuis is ge komen, uw echtgenoot was." „Ik heb niemand in het prieel ontmoet." „Had hij wellicht geld nodig en hoeft u hem daaraan geholpen?" „Ik zeg nog eens, dat ik hem niet ontmoet heb en met niemand in het prieel gesproken heb." „Deserteurs zijn vaak uiterst desperate lieden. Zij doen ook mede aan roofovervallen en der gelijke. En meestal hebben ze re volvers van buitenlands maak sel in hun bezit, die ze uit de oorlog hebben meegebracht." „Ik zeg u, dat ik niet weet waar mijn man zich bevindt en dat ik hem in geen jaren heb ontmoet!" „Is dat uw laatste woord, me vrouw Haymes?" (Wordt vervolgd.) wacht, dat zij niet opnieuw tot ernstige inbreuken op de rechts orde zullen komen. Echter is het dan een eis van rechtvaardigheid, dat tijdens de terbeschikkingstelling niet al leen wordt getracht de betrok kenen het leven zo dragelijk mogelijk te maken, doch vooral er naar wordt gestreefd hen door een intensieve behandeling zo spoedig als verantwoord is opnieuw in staat te stellen op aanvaardbare wijze deel |tei nemen aan het maatschappelijk ieven. Boodschap van Chroesjtsjov aan Cuba Premier Chroesjtsjov heeft zondag een boodschap gezonden aan een massa-bijeenkomst op Cuba, waarin hij zegt dat „in ternationale reactionairen en vooral de imperialistische krin gen van de Verenigde Staten opnieuw complotten smeden tegen Cuba". Dit is duidelijk gebleken uit de conferentie in Punta del Este, aldus de boodschap vol gens Tass. Chroesjtsjov verklaarde dat „Cuba niet alleen is" en dat de „groeiende strijdbare beweging van solidariteit met Cuba in de Latijns-Amerikaanse landen en in alle delen van de wereld het Cubaanse volk zal helpen de boze plannen van de Ameri kaanse imperialisten en hun huurlingen te onderdrukken. Het is onmogelijk het streven van de volkeren naar onafhan kelijkheid en bevrijding van het imperialistische juk en slaver nij, waarvan de Cubaanse revo lutie een helder voorbeeld is, te onderdrukken". Uit Havanna werd gemeld dat de boodschap op de massa- oijeenkomst met wild applaus werd ontvangen. Na een rede van president Dorticos werd de boodschap van Chroesjtsjov en andere bood schappen van niet-communisti- sche en communistische leiders, onder wie Tsjoe en Lai, voorge lezen. Dorticos had in zijn rede ge sproken over de conferentie in Punta del Este, waarop Cuba uit de organisatie van Ameri kaanse Staten werd gestoten en stappen binnen de Navo om Cuba te isoleren waren voorge steld. Hij beweerde dat druk op de Canadese regering wordt ge oefend om de handel met Cuba te staken alsmede op militaire kringen „in landen waarvan de vertegenwoordigers in Punta del Este het niet eens waren met de Noordamerikaanse plan nen". Zonsverduistering in Ned. Nieuw-Guinea niet waar te nemen De zonsverduistering, die voor maandag in Nederlands Nieuw- Guinea was aangekondigd, was nergens waar te nemen wegens een dicht wolkendek. Een waar nemer van het meteorologisch en geofysisch bureau, die naar Kokonao was gezonden waar de eclips volledig was, had ook geen succes. Wel moesten tij dens de volledige zonsverduiste ring 's morgens de lampen wor den aangestoken. De waarnemer verklaarde, dat de temperatuur in de nacht en ochtend gelijk bleef om pas na de eclips sterk te stijgen. In Hollandia, waar de zon voor 92 procent zou wor den verduisterd, was de eclips alleen in zoverre merkbaar dat het donkerder was dan gewoon lijk. WOENSDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws. en SOS-ber.7.10 Gram.; 7.30 Gew. muz.; 7.50 Het brood des levens, med.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gitaarspel; 10.15 Morgen dienst; 10.45 In de Christus naam; Voorwaarts, hoorsp.; 12.05 Klas. muz.; 12.20 Gram.; 13.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Fragm. uit Otello, opera; 14.40 Pianoreci tal; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Progr. over vrijetijdsbesteding; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lich te gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Lichte muz. en zangsol.; 18.10 Koorzang, blokfluitens. en orgel; 18.35 Het Spektrum, lez.; 18.50 Gram.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heils- kwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.00 Bij de gratie Gods, klankb.21.30 Koperork.; 21.50 De ontwikkeling van en kele sociaal-geneeskundige voor zieningen, lezing; 22.10 Kamer- ork. en solist; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverdenking; 22.50 Pla- tennws.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Lichte gram.; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Wat eten wij vandaag, kookpraatje; 9.15 Operamuz.10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Sma ken verschillen, gevar. progr.; 12.10 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland, praatje; 12.38 Lichte muz.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Noord-Hollands Filharm. orkest en gemengd koor; 14.25 Omroepork. en solist; 15.00 De gewone vrouw in de gemeen schap, toespraak; 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Hammondorgel spel; 17.20 Roemeens ork.; 17.50 Regeringsuitz.Plaats en func tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen; 18.00 Nws. en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 Tango-rumba ork. en solisten; 18.55 Vara-varia en gram.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Chas sidische liederen; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Prome- nade-ork.; 20.35 Lezing; 20.50 Gram.; 21.10 Dit is Uw leven; 22.10 Lichte gram.; 22.30 Nws; 22.40 Actuele problemen; 22.55 Strijkorkest; 23.25 Jazzkroniek; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI): 12.00 Nws; 12.03 Gevar. muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws; 13.15 Ka mermuziek; 14.00 Schoolradio; 15.00 Symfonisch concert; 16.00 Beursber.; 16.06 Engelse les; 16.21 Operettemuz.17.00 Nws; 17.15 Cellorecital; 17.50 Boekbe spreking; 18.00 Symfonische dansen; 18.10 Lekenmoraal en filosofie; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Klank beeld; 20.15 Amusementsmuz.; 21.15 De zeven kunsten; 21.30 Volksliedjes; 21.45 Nws; 22.00 Symfonie-concert; 23.00—23.05 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 17.35—17.45 Int. jeugd- journ.; 17.4518.05 Jeugdpro gramma over de Bijbel; 20.00 Journaal en weeroverz.20.20 Studenten stellen vragen aan een politicus; 20.50 Bekendma king van de winnaar van de chansonscompetitie; 21.00 Medi sche rubriek; 21.25 Gedeelten uit oude films; 22.0022.40 Reportage uit het cabaret Tin- ge! Tangel. VL. BELG. T.V.17.00—18.00 Voor dc jeugd; 19.00 T.V.-feuille- ton; 19.30 Report.; 21.10 Nws; 21.35 Het manneke; 21.40 T.V.- western; 22.30 Literair progr.; 22.50 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5