Provinciaal nieuws Eric de Noorman De laatste slag AGENDA TERNEUZEN AARDENBURG. AXEL SLUISKIL. KERKNIEUWS GROEDE SUUIS SINT KRUIS IJZENDIJKE DE ONBEKENDE WELDOENER PARKET-AMBTENAAR VERLEENDE „FACILITEITEN" WAT ER NA DE LOONSTOP IN ENGELAND ZAL GAAN GEBEUREN ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN ZUID-ITALIE NOORS SCHIP OP DE SCHELDE AAN DE GROND GELOPEN Het Noorse motorschip „Kongsvang" (brt 20514) is, als gevolg van de lichte mist, gister morgen bij boei 43 nabij de Bie- zelingse Ham op de Schelde aan de grond gelopen. Om 12.45 uur is het schip vlot gekomen, waarna het zijn reis naar Antwerpen vervolgde. PROVINCIALE L. ,1. G.- TREKRERSBEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD. Tijdens de zaterdag te Middel burg gehouden contactdag van de Zeeuwse Landbouw Jongeren werd des voormiddags op de Markt een behendigheidswed strijd met trekkers gehouden, waaraan 14 streekvertegenwoor- digers deelnamen, benevens de kampioen van vorig jaar, de heer B. van der Slikke uit Biervliet, die ook ditmaal het kampioen schap verwierf. De uitslag van deze interes sante wedstrijd was als volgt; 1. (kampioen): B. v. d. Slikke te Biervliet, 834 sec.; 2. J. A. van Dijke te Colijnsplaat, 861,5 sec.; 3. H. J. Dieleman te Zaamslag, 948 sec.; 4. J. van Luijk te Co lijnsplaat, 960 sec.; 5. P. Hanse te Kerkwerve, 997 sec.; 6. A. Dhondt te Groede, 1085 sec. De verdere uitslagen waren, zover het deel nemers uit Zeeuws-Vlaanderen betreft; 10. J. Buijze te Schoon dfjke, 1180 sec. en 14- P. Jansen te Hoek, 1535 sec. Verdere wedstrijden Bij de wedstrijden voor de Z. P. AI.-meisjes was de uitslag, voor zover het deelneemsters uit Zws- Vlaanderen betreft, als volgt: Maken van eigen kleding: le pr. Tiny Dekker te Oostburg; 2e pr. Mimy Lako te Groede; 2e pr. Mientje Kielman te Sluiskil. Handwerken (le prijzen): Mien- tje Kielman (2 x) met babyluier- broekje en ontbijtlakenCorry Buijze te Zuidzande; Corry Kot- vis te Zuidzande; Hanny Buijze te Zuidzande. Intelligentie-test: le pr. Hanny Schrier te Oostburg. Wat hoort bjj elkaar?: 2e pr. Suus Kouwer te Schoondijke. Taxatie-veevoeding (voor jon gens) 2e.pr. A. Rijnberg te Bier vliet. Dr. Lode van Gent in Terneuzen. Zaterdagavond waren vele leden van de Algemene Neder landse Grafische Bond met hun dames aanwezig in de zaal „De Vriendschap" alhier, ter bijwo ning van een voorlichtings- en ontwikkelingsavond. Na een begroetingswoord van ie afdeligsvoorzitter, de heer J. van Haveren, behandelde de bondsbestuurder de heer Van Arnhem uit Amsterdam de zaken betreffende lonen en arbeids voorwaarden. Diverse leden stel den verschillende vragen, welke door de spreker vlot werden be antwoord. Na de pauze kwam Dr. Lode Nvan Gent uit Utrecht aan de beurt. Hij vertelde interessante dingen over Afrika, in het bijzon der over voormalig Belgisch Kon go, waar hij reeds 25 maal naar toe was gereisd voor wetenschap pelijk onderzoek. Zijn prachtige dia's van de flora en fauna en niet te vergeten de Pigmeeën, waaronder hij lange tijd verbleef, hadden aller belangstelling. Ondanks het vele primitieve in deze samenleving zagen wij dia's van Leopoldstad. Deze moderne stad met 400.000 inwoners, met prachtige parken, moderne ge bouwen en autowegen trok zeer de aandacht. De bewoners van Ruanda-Urundi, welke oorspron kelijk uit Egypte zijn gekomen, zijn circa 220 cm lang. De spre ker liet verschillende mensen typen zien. Ieder heeft weer een eigen kuituur, tatoeatie en aan kleding. Zeer aandachtig werd naar deze vlotte spreker geluis terd. Jammer dat het einde zo vlug kwam. Met een hartelijk woord van dank door de voorzitter gespro ken en een applaus van de aan wezigen werd afscheid genomen van deze begaafde verteller die zijn causerie doorspekte met humor. De aanwezige leden met hun dames bleven daarna nog enige tijd gezelig bijeen. Jaarvergadering ^Harmonie Terneuezen". Op de alhier gehouden alge mene ledenvergadering van de „Harmonie Terneuzen" zijn twee belangrijke punten naar voren gekomen. De heer W. Bliek werd tot voorzitter ge kozen en de tekenen (over het algemeen goed bezochte repeti ties) wijzen er op dat de „Har monie" over haar dieptepunt heen is. Daarbij kan evenmin onver meld blijven dat de gehouden loterij een netto-bedrag van 1.200 opbracht, waarvoor weer een drietal nieuwe instrumen ten konden worden aangekocht, en dat er als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren J. Stenvert en L, van Zuren. De laatste tijd had de „Har monie Terneuzen" met nogal wat tegenslagen te kampen. Enkele goede krachten vertrok ken naar elders en door over lijden moest een zekere inzin king worden geconstateerd. Er zijn gelukkig nieuwe krachten in de plaats gekomen. De har monie telt nu 55 leden, die van de drumband meegerekend. De leden kregen op de vergadering dan ook de aansporing zoveel mogelijk nieuwe leden te wer ven. De speciale aandacht werd gevestigd op personen, die wel licht in hun vorige woonplaats deel van het muziekgezelschap uitmaakten. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat de winteruitvoeringen voor de donateurs dit jaar op 12 en 13 maart zullen worden gehouden. De bezoekers zullen dan evenals vorige jaren worden uitgenodigd voor het bijwonen van een concert door de eigen harmonie, gevolgd door een muziekfilm. Voor 1962 staan weer enkele festiviteiten op het programma. Vergadering P. v. d. A. De P. v. d. A. hield in „De Roode Leeuw" een vergadering, waarin een voorlopig nieuw be stuur werd samengesteld. Voor zitster werd mevr. E. J. van de Broeckede Man, secretaris de heer J. Willemsen en penning meester de heer L. J. de Clerk. De aanbeveling voor de gros lijst in verband met de verkiezin gen voor de gemeenteraad luidt: 1. mevr. E. J. van de Broecke de Man; 2. L. J. de Clerk; 3. H. Beun—Walhout; 4. J. Willemsen; 5. P. Nieskens; 6. H. Hol en 7. P. van Sprundel. Schutterskoning. Bij het jaarlijks fdëkt van de boogschutters vereniging „Sint Sebastiaan" werd de heer J. van Iwaarden schutterskoning. Hij behaalde 't koningsschap pas in de 22e ronde en onttroonde daar-, mede de heer P. Van Damme, die vorig jaar koning werd. Oude vrouw loopt ernstige brandwonden op. Toen zondagmiddag de op 2 maanden na 90-jarige weduwe E. H. W., die bij haar gehuwde dochter inwoont, alleen in huis was en in de woning, Oudeweg 58, bij de brandende haard in de kamer zat, hebben door onbe kende oorzaak haar kleren vlam gevat. Vóórdat er hulp opdaagde had de ongelukkige zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij in vrij ernstige toestand naar het Julianaziekenhuis werd vervoerd. Hoewel niet buiten levensge vaar, maakt de hoog bejaarde het naar omstandigheden goed- 25-jarig kloosterjubileum voor directrice St. Euzaueui-zieken- huis. NED. HERV. KERK. GROEDE. Bevestiging en intrede Ds. H. W. van Doornink in ile Ned. Herv. kerk. Dodelijk ongeval. De 17-jarige Cor Scheele uit Groede is zaterdagavond om het leven gekomen, toen een auto, waarin hij zat, nabij Lembeke (België) in een bocht slipte en tegen een boom botste. Een broer van hem, A. Scheele, werd zwaar gewond. De bestuurder van de auto, de heer H. Risseeuw, liep een shock op. Uitvoering „Flandria". Zaterdag j.l. gaf de Zeeuws- Vlaamse accordeonorkest „Flan dria" een uitvoering in hotel „De Drie Koningen". Om het geheel een aantrekkelijk karakter te geven, waarbij ook het amuse ment niet ontbrak, was hiervoor uitgenodigd de Vlaamse confe rencier Lou Strarda uit Brugge, die als imitator en met zijn zang met gitaar-begeleiding en enkele goochelkunstjes het publiek zeer goed wist te amuseren. Dat „Flandria" niet meer als een dilettantenclub behoeft aange schreven te worden is reeds meermalen gebleken en zo kon den de muziekliefhebbers genie ten van een zeer mooie avond, met een zeer gevarieerd pro gramma. Zondag werd in de ochtend dienst ds. H. W. van Doornink als predikant in de Ned. Herv. kerk alhier bevestigd door ds. J Folkertsma uit Wanneperveen (O.). Voor de bevestiging had ds. Folkertsma gekozen als Schriftlezing uit Hand. 28 de ver zen 11 t/m 32 en in zijn predi king haalde hij Paulus aan als voorbeeld omtrent het bekleden van het ambt van herder en leraar, die de liefde van God ook i nodig had om staande te kun nen blijven als afgezant van Christus. Ds. Folkertsma deed 'n beroep deed zowel op ds. Door nink als op de gemeente om el kander te dienen door de liefde en God te danken voor de liefde die Hij ons in Christus heeft ge geven. Des namiddags deed ds. H. W. Doornink zijn intrede als predi kant in een overvolle kerk waar bij vele afgevaardigden van di verse kerken, de classis en de ring IJzendijke van de Ned.Herv. Kerk en overheid van de bur gerlijke gemeente aanwezig wa ren. Na de schuldbelijdenis en de genadeverkondiging las ds. Door nink ui Galaten 5 de verzen 13 tot en met 25. Als tekst voor zijn prediking had hij gekozen 2 Kor. 13 vers 13b. De liefde Gods en de gemeenschap des Heiligen Gees- tes, hoe deze werkzaam is in de kerk van God en in ons dagelijks leven en hoe wij hebben te ge tuigen van Gods liefde. Na de prediking en de zegen werd ds. H. W. Doornink toege sproken door burgemeester Everaars, die in korte bewoor- Zaterdag j.l. was het een kwart eeuw geleden dat de eerwaarde zuster Jeannette, directrice van het Sluiskilse ziekenhuis, haar kloosterintrede deed. Hoewel dergelijke jubelea door gaans niet in de publiciteit ge trokken worden, is men in de kringen van het verpleegster korps, waarvaan de jubilaresse animatore en directrice is, de mening toegedaan dat dit feit niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Sinds 26 februari 1952, toen zij belast werd met de zorg en op leiding van een verpleegster korps, heeft het haar aan toe wijding en bezieling voor deze taak niet ontbroken. Wordt zij in dit korps de „onvervangbare" genoemd, mede door haar on baatzuchtige arbeidsliefde, is men de mening toegedaan dat het niet ten leste de goede klank, die het streekziekenhuis in haar geheel heeft, mede door haar is verkregen. Ruim 22 jaar van haar kloos- terjuijileum heeft de jubilares se, roetsiefchts enkele onder brekingen, te Sluiskil doorge bracht. In het korps zelf, bij de pa tiënten en de medische staf wordt de jubilerende directrice zeer hoog gewaardeerd om haar hartelijkheid van optreden. Zij het op wat minder uitbun dige wijze dan het korps zullen ook de heren doktoren woens dagochtend in besloten kring van de gelegenheid gebruik maken hun gelukwensen aan te bieden. Evenzo ook het stich tingsbestuur, waarvan zij be stuurslid is, zal tijdens de ge bruikelijke bijeenkomst de jubi laresse met haar zilveren kloos- terbestaan complimenteren. In de ochtend wordt in de zie kenhuiskapel een plechtig Mis offer met assistentie opgedra gen. De avonduren zullen be stemming vinden in het ver- pleegstersgebouw, alwaar tioor 't korps „hun" directrice de hulde gebracht zal worden, die zij naar mening van de gehele staf- verpleging ten volle verdiend heeft. Filmavond Instuif Ned. Herv. Kerk. In het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk werd door de „instuif" een film gedraaid „Toxi" genaamd. Voor deze avond bestond een zeer grote be langstelling. De voorzitter, de heer M. A. Leenhouts, sprak aan het eind kige winnaar gebracht, waar het van de avond zijn vreugde uit natuurlijk met open armen werd over de grote belangstelling. Na ontvangen. afloop werd nog een kollekte ge houden ten bate van de jeugd- actie 10 x 10. Jaarvergadering- Muziek- verening „E. N. Z. K." Op de jaarvergadering van de muziekvereniging „E. N. Z. K." werden de bestuursleden A. Dhondt en A. ParidaenHerre- bout herkozen. De heren J. Ros- seel en L. de Smet stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats kwam één nieuw bestuurs lid, de heer H. M. Paridaen. Uit het aandelenfonds werd voor een bedra'g van 350 uitge loot. Televisieverloting. Om tot aankoop van een elec- trische bas-accordeon te kunnen komen, had het bestuur van het Zeeuws-Vlaamse accordeonorkest „Flandria" een televisieverloting op touw gezet. Met groot enthou siasme wierpen de leden zich op de verkoop der loten, zodat deze in zeer korte tijd waren ge plaatst. Ten overstaan van notaris G. de Kok te IJzendijke werd in hotel Lievens de trekking gehou den. De gelukkige winnaar werd de heer R. Verstringh, wonende bij zijn o-uders aan de Oostkade 32 te Sas van Gent. Het bestuur heeft direct het televisietoestel naar de geluk- 19 cent per sol de".medicinale hoestbonbcn ding namens liet gemeentebe stuur van Groede de nieuwe pre dikant van harte welkom heette en hoopte in deze bewogen tijd op een goede samenwerking tus sen Kerk en Gemeente. Namens de Classis IJzendijke van de Ned- Herv. Kerk.sprak ds. Evenhuis van Biervliet en na mens de Ring IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk sprak de nestor van de Ring ds. W. B. Bergsma van Waterlandkerkje. De president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Groede, de heer J. van Dijke, heette ds. Doornink hartelijk welkom in deze gemeente. Ouderling Jac. Hoste noemde het weer een nieuwe ijd voor de gemeente Pastoor Fassaert, die namens Groede en sprak de hoop uit dat de Rooms-Katholieke Kerk van Groede sprak, hoopte dat ook ds. Doornink als afgezant on uitver korene als een goed christen met het idealisme van de Chris tus' liefde in zijn gemeente zou mogen werkzaam zijn. Als consulent van de Evange- deze zeer gezegend zou mogen worden, waarbij hij tevens een beroep deed op de gelovigen in deze gemeente. Ds. Doornink bedankte alle sprekers voor hun verscheidene 'goede wensen en in het bijzon der zijn studievriend ds. J. Fol- lisch Lutherse Gemeente sprakkertsma voor de bevestiging die rlo Wf TP tAn DAim»A! aa*» T_Ti L...:i J ds. W. F. ten Rouwelaar. Hij sprak zijn vreugde uit over de oecumenische gedachte van ds. Doornink, waardoor de beide ge meenten nader tot elkander zou den kunnen komen. Namens de Vrij Evangelische Gemeente te Nieuwvliet en Groede sprak ouderling A. Ver gouwe, die een woord van dank overbracht en de predikant feli citeerde met zijn beroep naar Groede. hij wilde verrichten aan zijn col lega en dankte verder de Vrou wenvereniging voor 't werk aan de pastorie verricht. Na het slotwoord van de con sulent ds. Brezet van Nieuwvliet werd ds. Doornink staande toe gezongen Psalm 134 vers 4, waarna or in het jeugdgebouw van de Franse Kerk voor de aan wezigen, onder het genot van een kopje koffie, gelegenheid bestond voor een nadere kennismaking. De activiteit van de onbelcen de weldoener, die zoals gemeld in verschillende plaatsen van het Beierse grensgebied geld gaven heeft uitgedeeld aan be- noeftige gezinnen, heeft de aan dacht van de Westduitse poste rijen getrokkan. De controle dienst in Langenbach heeft een onderzoek naar de man i*ge steld. Dit was, aldus verklaarde de postdirectie in Neurenberg, een routine-aangelegenheid ln verband met het feit dat ver leden jaar tussen Neurenberg en Frankfort een geldzending van ongeveer 150.000 mark uit een posttrein verdween. De onbekende zou naar schat ting tot nog toe in totaal oage veer 10.000 mark, in bedragen van 30 d 60 mark, hebben uit gedeeld. De Neurenbf rger speelgoedbeurs, die van 1116 februari zul werden gehouden, belooft grootser dat: ooit te worden. Foto: Hetgeen voor de grote ste den toekomstbeeld is, betekent voor de spoorwegmodelbouwers al werkelijkheid. Een spoorwegsta tion, waar de reizigers dadelijk kunnen overstappen in de Mono rail. rechtszaken: Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft gistermorgen het be roep behandeld, dat een ambte naar aan het parket van de recht bank in Tilburg, de heer J. J. D-, had ingesteld tegen het ootslag dat hem door de minister van Justitie was- verleend. Dit ont slag was gegrond op het feit dat de parket-ambtenaar „facilitei ten" had verleend aar. gedag- vaarden, -:n op het vermoeden van een niet onbesproken levens wandel van verdachte. (Hem was een boete van 20 gulden op gelegd door de Haagse kanton rechter wegens een zeden-delict). De „faciliteiten" hestonden daar uit, dat hij de dagvaardingen, uitgebracht tegen bepaalde per sonen (gehuwde homofielen), niet aan hun huis liet afgeven. Hij zorgde er voor, dat deze door de betrokkenen op het parket werden afgehaald. Hij placht hiervoor de gedaagden op te bel len zodra dé stukken klaar wa ren. Hierdoor bleven de echtge- note's onkundig van de dagvaar ding. D. erkende de feiten geheel. „Een heel gewone gang van zaken aan het parket", zo ver klaarde eisers raadsman, mr. J. W. R. Sanders. „Waarom zou dat ook ongewenst zijn, als men hier door veel menselijk leed kan voorkomen?" Pleiter stelde dat het verlenen van dergelijke faci liteiten niet door een schriftelij ke of mondelinge richtlijn werd verboden. De parket-ambtenaar verklaar de zelf, dat men deze faciliteiten ook in andere zaken verleende. Hij noemde het geval van een PTT-ambtenaar die gedagvaard werd omdat hij dronken achter het stuur had gezeten: „De man was doodsbang dat zijn vrouw er achter zou komen en haalde zijn dagvaarding zelf op aan het parket". D- was door zijn chefs o.a. de secretaris-generaal van het mi- msterie van Justitie) al eens on derhouden over zijn privé-leven, zo bieek ter zitting. Dit deed bij één der leden van het gerecht de vraag rijzen, of een ambtenaar op wiens privé-leven geen aan merkingen gemaakt kunnen wor. den. wél dezelfde faciliteiten zou hebben mogen verlenen. De gemachtigde van de minis ter, mr. W. J. van Eijkern, be toogde, dat D. reeds meerdere malen aanleiding tot ontslag zou hebben gegeven. Hij stelde lijnen zijn, deze lagere ambtenaar voorts, dat hoewel er geen richt- had moeten inzien, dat genoem de faciliteiten alleen door de officieren van Justitie konden worden verleend. Hij bood aan alsnog bewijzen te overleggen, dat een en ander geen gewoonte was op het parket, en ook niet geoorloofd. Het ambtenarengerecht zal 26 februari uitspraak doen. DINSDAG 6 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het grote vraagstuk". Café ,,'t Scheepje", 7.30 uur: Filmvoorstelling. „Bethel", 7.30 uur: Evange lisatiesamenkomst. 213. De volgende ochtend trek ken Eric, Svein, Axe en Erwin met hun krijgers er weer op uit, om alsnog te pogen, het lichaam van hun oude vriend, Allan de Heruli te vinden. Overal op het grote slagveld is men bezig doden en gewonden te bergen. Maar niet alleen hun lot vervult de Noor man met deernis, ook dat der paarden, die met hun geduldige trouw de tol betaalden voor de waanzin van hun meesters. Verscheidene patrouilles komen zij tegen, want de mogelijkheid bestaat, dat Attilla zal pogen om de nederlaag van de vorige dag te wreken. Geen Hun vertoont zich echter; zelfs niet, om de dode en gewonde Hunnenkrijgers van het slagveld weg te halen. Gaandeweg wordt het stiller. De laatste krijgersgroep die zij tegen kwamen, raadde hen aan, niet ver der te gaan in de richting van het grote Hunnenkamp. Maar de Noorman nóch zijn krij gers storen zich aan die waarschu wing. Voorbij de eerste heuvels zijn zij gekomen, zonder ook maar het geringste spoor van de Heru- lenvorst gevonden te hebben. In de verte horen zij het geru- moer van het enorme Hunnen legerkamp. Zij kunnen de steppen- krijgers zien bewegen tussen de grote legerkarren. Dan ontdekt de Noorman in eens een stille vorm bij de voet van een kleine heuveL Zonder acht te slaan op het gevaar, dat zij lopen dopr Hunnenwachters ont dekt te worden, stormen zij er heen. Ze stijgen af en staren zwij gend naar de roerloze gedaante, die hier zijn verschrikkelijke, een zame strijd gestreden heeft. Voor Allan de Heruli is hun komst te laat. Hij is dood In een witboek, dat vrijdag ge publiceerd werd, waarin wordt uiteengezet wat er na de loon stop in Engeland zal gebeuren wordt gezegd, dat er in 1962 geen ruimte is voor meer dan „strikt beperkte verhogingen van lonen en salarissen". ïh vele gevallen zal er mogelijk op het ogenblik- geen rechtvaardiging voor eren mele loonsverhogingen aaawe zig zijn. Verdere beperking van winsten en dividenden is een noodzakelijk gevolg van de in komstenpoütiek en de regering herhaalt haar verzoek om mede wèrking. Het witboek zegt verder, dat een snellere economische groei slechts bereikt kan worden, als er een grotere mate van realis me ten aanzien van inkomens ingang kan vinden. Aan enkele argumenten, die in het verleden veelvuldig werden gebruikt om hogere lonen er. salarissen te rechtvaardigen dient niet meer hetzelfde gewicht te worden toegekend. El- zijn ar gumenten bij, die ontleend wer den aan gestegen kosten var. levensonderhoud of ontwikke lingen van winsten of produkti- viteit in een bepaalde industrie De regering wenst, dat bij alle loononderhandelingen in 1962 met deze overwegingen rekening gehouden zal worden. „Bijzondere verantwoordelijk heid'' rust op industrieën, waar van de getroffen regelingen ais algemeen voorbeeld zouden kun nen dienen, met inbegrip van de genationaliseerde industrieën. Volgens het witboek hecht de regering groot belang aan de handhaving van de bestaande re gelingen voor arbitrage. De regering is voornemens met regelmatige tussenpozen gegevens bekend te maken over lonen, prijzen, produktle, win sten en andere ter zake dienende onderwerpen, opdat er bij onder handelingen en arbitrage de no dige waarde gehecht kan worder. aan die overwegingen. In de volgende fase zullen eventuele verhogingen van loner, en salarissen evenals van andere inkomsten, binrfen een grens van 2% procent gehouden moe ten worden. Een vliegtuig van onbekende nationaliteit heeft in de nacht van zondag op maandag geduren de twee uur, laag en met gedoof de lichten, boven het 'vliegveld van Isola Caporizzuto en de streek van Crotone in de Zuidita liaanse provincie Catanzaro ge vlogen. Op lichtsignalen van de grond af werd niet gereageerd-

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2