Staatssecretaris Bot terug naar Nederland De toestand in Kongo Binnenkort vrede in Algerië Voorzichtig valorisatiebeleid in de landbouw SSS71t,\™-na,,-e™ De besprekingen in Moskou WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5516 EERSTE BEiVD GEEN CHARTERVLUCHTEN MET MILITAIREN VIA AMERIKAANS GRONDGEBIED POTTER'S^iS „LlNIA^SSSf VLIEGTUIGONGELUK IN PERU REDE VAN DE GAULLE: Bezoek „Evertsen" en ,-Kortenaer aan Hollandia geëindigd Jonge Indonesiërs in het ieger WAPENS UIT KANTOOR IN HOLLANDIA GESTOLEN AKIHITO DE RUSSISCHE KRUISER VOOR INDONESIË Weeroverzicht Onbestendig. FraaKarlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 per kwartaal; per AbonnementsprijsJ >ft Losse nrs 9 ct. maand ƒ2,-: per week 48 ct. Fosse nrs a ct RIJEZ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pee advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken. mr. Th Bot, die een bezoek van ruim twee weken aan Nederlands Nieuw- Guinea heeft gebracht is maan dagmorgen uit Biak naar Neder- iand vertrokken. In een vraaggesprek voor de radio-omroep JNieuw-Guinea zei mr Bot vóór zijn vertrek, dat hij ,,het trekken van conclusies en zeker het naar buiten brengen ervan" voorbarig achtte omdat hij „de resultaten van de talloze gesprekken met vertegenwoordi gers van alle bevolkingsgroepen, levensbeschouwingen en politieke overtuigingen" eerst nog nader tijdens zijn vliegreis wilde uit werken om ze vervolgens in het kabinet te bespreken. Mr. Bot zei een zekere teleurstelling te ge voelen, „juist door de aard en de toon van de vele open en eerlijke gesprekken, die ik overal in Nieuw-Guinea mocht hebben", dat hij niet nog meer plaatsen en meer afgelegen streken heeft kunnen bezoeken om te spreken over zaken die, naar hij zei, „u en my en de gehele regering ge- lijdelijk bezighouden, doch waar over ik voor de radio niet even vrijuit kan spreken als binnen Het ministerie van Buitenland- ze Zaken deelde gisteren het volgende mede: „De Amerikaan se regering heeft hedenmorgen bij monde van de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag aan :1e minister van Buitenlandse Zaken ad interim prof. dr. J. E. de <èuay in aanwezigheid v an staats secretaris \an Houten meege deeld dat een volgende charter vlucht voor het vervoer van militairen' naar Nederlands Xw- Guinea niet via Amerikaans grondgebied kan plaatsvinden. Uiteraard heeft de minisler-presi- een kleine groep". Staatssecretaris Bot gaf de verzekering dat hij zeer erkente lijk is voor de wijze waarop allen die hij had ontmoet hem tege moet zijn getreden, „zonder om wegen en soms bepaald zonder een blad voor de mond te nemen". Mr. Bot zei, dat hij van zijn kant evenzeer getracht heeft duidelijk en in details het onver anderde standpunt van de rege ring opnieuw toe tg lichten, waarbij hij zijn woorden had ge staafd met de ver-wijzing naar maatregelen en concrete feiten. Uit het wederwoord is mij geble ken, aldus mr. Bot, dat men alge meen met het standpunt en het gevoerde beleid kon instemmen en daaraan vertrouwen schonk. Men had echter, zo zei mr. Bot. „omgekeerd en mijns inziens vol komen terecht een gelijk vertrou wen onzerzijds en meer dan tot dusver het geval is geweest teruggevraagd, omdat het niet weten en niet gekend worden in zekere zin inhaerent aan de nu eenmaal bestaande structuur en het ontbreken van regelmatige pers, soms averechts en ongun stig werkten". Hij geloofde dat de organisaties voor de bescher ming burgerbevolking in ver scheidene plaatsen in dit opzicht een belangrijke functie kunnen vervullen, zowel voor gemeen zaam overleg tussen overheid en burgerij als voor het treffen van praktische voorzieningen. Samen vattend zei mr. Bot dat zijn reis had bijgedragen tot een verdiept inzicht in de details van de situa tie waarin men leeft en werkt en van de concrete wensen en ver langens van de verschillende be volkingsgroepen. Hij verzekerde dat bepaalde wensen en verlan gens, die tijdens de gesprekken met klem naar voren zijn ge bracht, nauwkeurig opgetekend en in het afgelopen weekeinde uitvoerig met de gouverneui zijn besproken, en straks in Neder land met de andere leden van de regering onderwerp, van ernstige bespreking zullen uitmaken. Mi. Bot eindigde aldus: „Op deze basis neem ik voor wat be treft de Nederlandse luisteraars afscheid, in het wederzijds ver trouwen dat wij, u en wij over en weer, gezamenlijk rustig, posi tief en constructief zullen voort gaan met het doen van onze plicht, wetende dat wij voor een goede en juiste zaaik werken, namelijk het zonder enig eigen baat in het belang van de toe komst der bevolking hier uitdra gen van waarden en beginselen, het brengen van materiële voor uitgang zowel als van recht en orde, kortom van democratie in dit deel van de wereld. Dit zijn taken welke uiteindelijk van wij der en groter belang zijn dan dit ogenblik van vandaag of mor gen en die. meer dan wij soms zelf wel eens denken, als zodanig door de wereld ook in toenemen de mate worden onderkend". Mi. Bot nam afscheid van de autochtone luisteraars met te zeggen dat hij dit deed „in ver trouwen dat de gezamenlijke doelstellingen van u en ons in vrede zullen worden verwezen lijkt". „emtholpeiaets Teden hoest en Keelpijn Uitwerking frappan (Adv.) In de bergen van Midden-Peru is zondagmiddag een vliegtuig met 18 inzittenden, van wie vier Amerikanen, neergestort, aldus meldt een Newyorks radiosta tion. Allen zijn omgekomen. Het was een tweemotorig toe stel van de Peruviaanse maat schappij „Faucett". Eén van de motoren was onklaar geraakt. Drie van de achttien inzittenden waren bemanningsleden. President De Gaulle heeft maandagavond in zijn rede voor radio en televisie te kennen ge geven, dat er veel hoop bestaat op vrede in Algerië in de naaste toekomst. „Op volle kracht koer sen wij naar de regeling van het vraagsuk-Algerië", zei hij. Hij oefende felle kritiek op de activiteit van het z.g. geheime leger (O.A.S.). Het optreden van deze verboden organisatie noem de hij „misdadig" en hij kondig de aan, dat er zo nodig verdere buitengewone maatregelen zul len worden genomen. De president deelde mee, dat „vóór het einde van dit jaar het grootste deel van het Franse leger in Europa zal worden ge stationeerd en dat Frankrijk vóór het einóe van het volgende jaar zijn eerste kerneenheid voor operationeel, gebruik gereed zal hebben". Over Algerië zei De Gaulle: „Ik heb positieve hoop dat wij binnenkort ons doel zullen be reiken, n.l. het vestigen van vrede in en het helpen van Alge rië om zijn lot in eigen handen te nemen". Binnenkort zou de regering in bijzonderheden be kendmaken, wat zij Algerië heeft aangeboden. „Dan zullen het Franse volk, de bevolkingsgroe pen van Algerië en de volkeren van de gehele wereld de edel moedige, realistische en con structieve aard kunnen afmeten van Frankrijks bedoeling om nut tig voor een Algerijns Algerië te zijn en hiermee morgen vrucht bare en vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden". „De aanwezigheid van een ge- De burgerlijke vertegenwoor diger van de Verenigde Naties in Loeloeaburg in Zuid-Kasai, heeft bij de provinciale autori teiten geprotesteerd tegen het feit dat troepen, die de afgezette koning van Zuid Kasai, Albert Kalonji, steunen. V. N.-functio- narissen in hun bewegingen be lemmeren. Volgens een woord voerder van de Verenigde Na ties in Leopoidstad heeft de president van dit gebied. Fer- nand Kazardi, verzekerd, dat de militairen, die voor twee inci denten verantwoordelijk zijn, zullen worden gestraft en dat V, N.-functionarissen onbelem merd door de provincie mogen reizer; Volgens de woordvoerder had- ilent zijn diepe teleurstelling enlden de incidenten betrekking op onbegrip voor deze Amerikaanse beslissing uitgesproken. De Amerikaanse verklaring wordt thans nader bestudeerd en de besprekingen duren voort". TWEEDE CHARTERVLUCHT GEANNULEERD Een tweede chartervlucht met nülltairer.' naar Biak, die gisteren op het programma stond en om 4 uur 's middags van Schiphol zou vertrekken, is geannuleerd. De regering had dit besluit reeds genomen vóórdat de Amerikaan se regering geen toesemming meer wilde verlenen voor een landing te Honolulu. Vrijdag j.l. vertrok de eerste, die door een DC-8 machine van de KLM werd uitgevoerd. Een groep van 110 militairen vloog toen via Anchorage en Honolulu naar Nieuw-Guinea. De omweg over Honolulu werd' gemaakt omdai de Japanse rijkslucht vaartdienst de toestemming wei gerde voor een tussenlanding in Japan De aankondiging werd omstreeks twaalf uur verwijderd. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie heeft gis termorgen ontkend dat er voor gisteren een chartervlucht naar Biak stond vastgesteld. r?,e Nederlandse fregatten r.-i eJlT1en "Kortenaer" zijn H„n "hezoek van vier dagen uit Guinea T Nederlands Nieuw- «-.«va* van het Houverne- gaan toTT^' overte hSen" -normale werkzaam- landemaee8,rindonesisehe aanval vanuit zee op dit ogenblfk Je waarschijnlijk achtten je gatten patrouilleren gewoonliik Guinea zuidkust '"'"t Nieuw- Guinea en zij zouden ongeveer 28 uur op volle kracht hebben moe ten varen °m vanuit Hollandia in de bewuste wateren te komen Enige pelotons jonge Indonesiërs tijdens een looppas-oefening in het legerkamp Malino op Celebes. het onlangs tegenhouden door Kalonji-gezinde militairen van een V. N.-vliegtuig in Bibanga in Zuid-Kasai. Het vliegtuig werd na drie uur vrijgelaten, doch de militairen hadden de inzittenden te kennen gegeven, dat zij als vijanden zouden wor den beschouwd wanneer zij zou den terugkeren. Het tweede in cident, aldus de woordvoerder, vond enkele dagen geleden plaats in Mokamba, in het zelf de gebied. Hier werd een pa trouille van V. N.-militairen door Kalonji-gezinde militairen ge vangen genomen. De patrouille werd korte tijd later vrijgelaten. Uit het kantoor van de af deling kadaster en kaartering van ds Dienst van Openbare Werken te Hollandia zijn in de nacht van 1 op 2 februari elf jachtgeweren gestolen. De vol gende dag zouden vier of vijf Papoea's van het kantoor zijn weggebleven. Van de zijcL van d: politie te Hollandia werd er echter op gewezen, uat het ab senteïsme op dit kantoor één tot drie man per dag bedraagt. In het kantoor werd aircon ditioning aangebracht, welke weiKzaamheden op de bewuste dag nog niet waren beëindigd, ve a: door de toegang gemakke lijk was te forceren. De politie heeft de zaak in onderzoek. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G, M. Marijnen, heeft in een uitvoerige Memorie van Antwoord geantwoord op de zeer vele vragen (415), die de Tweede Kamer naar aanleiding van de landbouwbegroting 1962 heeft gesteld. Aan de memorie is bovendien een „aanhangsel" toe gevoegd over de Europese Eco nomische Gemeenschap, waarin met name een overzicht wordt gegeven van ae onlangs door de E- E. G.-ministerraad te Brussel genomen besluiten. Minister Marijnen ontkent, dat hij in het landbouwbeleid in een te starre houding zou zijn ver vallen. Met het samenstellen van ae aangekondigde nota over het landbouwbeleid wordt zoveel mogelijk spoed betracht. De minister wil bewegingsvrij heid behouden om met wisselen de omstandigheden rekening te kunnen houden. Hij is derhalve voorshands niet voornemens een meerjarenplan voor deze activi teiten op te stellen. De minister is bereid zijn op vattingen en plannen voor de verdere ontwikkeling van het land- en tuinbouwonderwijs na der uiteen te zetten. Dit zal ech ter moeten wachten op de behan deling van het ontwerp van wet op het voortgezet onderwijs in de volksvertegenwoordiging. De stijgende prijzen beïnvloe den het investerings niveau on gunstig. Voor 1962 is in de be groting een geringe verhoging opgenomen van 1,1 miljoen voor gemeente- en watersch.aps- werken en van 400.000 voor landschappelijke verzorging. On danks deze verhoging en dé pro- duktiviteitsstijging moet, gezien de feitelijke prijsontwikkeling rot nu oe, voor 1962 rekening wor den gehouden met aen enigszins lager uitsvoeringsnivea.u. Hierin is mede een reden gelegen om van het bedrag van f 10 miljoen voor de zandgebieden 8.5 mil joen te besteden voor verbetering van de externe produktieomstan- oigheden. De praktische, uitwerking van van het markt- en prijsbeleid voor de landbouw bevat reeds tal van voorbeelden tarweprijs, voedergras n prijzen, suikerprijs, verrekenprijs voor consumptie- melk en aanverwante produktien van een beleid gericht op een redelijke valorisatie van de agra rische produktie. De minister is van mening, dat het, gegeven de ontwrichting van de internationale zuivelmarkt, gewenst is deze beleidslijn op zeer voorzichtige wijze, teneinde de ontwikkeling van de binnen landse consumptie niet te scha den, door te trekken voor de be langrijkste industriële zuivelpro- dukten. Hij heeft geen concrete voornemens deze beleidslijn ook voor andere landbouwprodukten door te trekken. WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN WORDT NIET VERLENGD De regering is niet voornemens een verdere verlenging van de geldigheidsduur van de wet op de vervreemding van landbouw gronden voor te stellen. Een wetsontwerp, waarbij het voor keursrecht van de pachter in de pachtwet wordt opgenomen, heeft de betrokken departemen ten verlaten. Dit deelt minister Marijnen mee in de Memorie van Antwoord bij de landbouwbegroting 1962 op vragen van de Tweede Kamer over de wetgevende arbeid van zijn ministerie. RUILVERKAVELIN GSWET Minister Marijnen is van oor deel, dat voor een eventuele her ziening van de ruilverkavelings- wet argumenten zouden kunnen worden aangevoerd. Hierbij kan zowel worcien gedacht aan een beperkte herziening van enkele onderdelen der wettelijke proce dure, die althans volgens som mige opvattingen minder bevre digend zijn, als aan een algehele herziening der wet teneinde deze aan te passen aan de door ande ren gevoelde behoefte om door toepassing van ruilverkaveling nog breder opgezette reconstruc tieplannen voor agrarische ge bieden te kunnen verwezenlijken. De bewindsman acht het ech ter in het huidige stadium nog niet verantwoord terzake een duidelijk standpunt te bepalen. Na het totstandkomen van de ruilverkavelingswet 1954 is nog nauwelijks een ruilverkaveling van grotere omvang geheel onder vigeur van deze wet uitgevoerd. PROEFNEMINGEN IN HET VEERSE MEER. Het bedrijfsleven zal nauw bij de technische proefnemin gen in het Veerse Meer worden betrokken. Dit schrijft minister Marijnen aan de Tweede Ka mer. Een speciale commissie van praktijkdeskundigen uit de cester- en mosselteelt zal regel matig contact onderhouden met de leiders van de proefnemin gen om positief tot de vorm geving van de te ontwikkelen nieuwe technieken te kunnen bijdragen en om stap voor stap een oordeel te kunnen vellen over de praktische uitvoerbaar heid van oestercultuur in kweekkanalen en van het ver wateren van mosselen in een kunstmatige installatie. Van een verplaatsing van de bestaande oestercultuur naar wateren buiten het Deltagebied kan geen sprake zijn. Bij de aanleg van het proef object zullen ook voorzieningen worden getroffen om op techni sche schaal het verwateren van mosselen onder kunstmatige omstandigheden te kunnen be studeren. De tijd is nog niet rijp voor een beslissing inzake de plaats of plaatsen, waar uitein delijk de grote installatie! s) voor het kunstmatig' verwateren van mosselen zal (zullen) wor den gebouwd. Economische, so ciale en financiële factoren moe ten daarbij te zijner tijd in aan merking worden genomen. Een spoedige totstandkoming van de wet op de waterveront reiniging' acht de minister voor de binnenvisserij van groot be lang meenschap van Europese af komst van één miljoen mensen temidden van negen miljoen Arabieren en Kabylen en de ver bondenheid van vele Fransen met dit gebied, dat 130 jaar met ons verbonden is. maakt de de kolonisatie van dit land buiten gewoon moeilijk en verdienste lijk". „Nu de weg die naar vrede leidt, zich duidelijker aftekent, zijn onwaardige Fransen overge gaan tot ondermijnende en mis dadige acties. Samenzweerders hebben getracht en zij zullen dat ongetwijfeld herhalen verwarring te scheppen. Zij stel len zich voor hiervan gebruik te maken om de macht te grijpen". T.V.-ZENDER VAN ORAN UIT DE LUCHT De televisiezender van Oran is maandagavond één uur voor dat de rede van president De Gaulle zou worden uitgezonden, uit de lucht verdwenen. Kort tevoren hadden leden van het z.g. geheime leger (O.A.S.) het hoofd van de tech nische afdeling van het radio- en televisiestation met twee van zijn medewerkers ontvoerd. Het overige technische personeel werd met de dood bedreigd, als het zijn medewerking aan het uitzenden van De Gaulles toe spraak zou verlenen. In de loop van de middag was een kneedbom ontploft in de bo ven de studio's gelegen woning van de directeur van het station. De 28-jarige Japanse kroon prins Akihito, die met zijn echt genote in Indonesië op bezoek is, heeft daar griep gekregen, aldus werd in Djakarta verno men. Hij had vandaag naar Ma nilla willen vertrekken om zijn reis door Azië voort te zetten, maar zal dit nu mogelijk enkele dagen moeten uitstellen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag meegedeeld, dat persberichten, die gemeld hebben, dat het derde onderhoud over de kwestie-Ber- lijn van de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Llewelyn Thompson met de Sowjetrussi- sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. het laatste zou zijp geweest, onjuist zijn. Vol gens de woordvoerder zullen de besprekingen worden voortgezet. Hij herinnerde aan de medede ling van ambassadeur Thompson, j.l. vrijdag, waarin deze verklaar de dar nog meer besprekingen zullen volgen. Van bevoegde Britse zijde ver klaarde men dat, hoewel ook bij de derde ontmoeting tussen Gro miko en Thompson geen enkel resultaat is bereikt, de Britse regering van mening is dat het contact moet worden voortgezet. De Britse ambassadeur in Mos kou, sir Frank Roberts, zou ech ter geen instructies hebben ge kregen contact op te nemen met de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken. Van officiële zijde wilde men geen commentaar leveren op persberichten, dat premier Mac- Millan en premier Chroesjtsjef onlangs een persoonlijke brief wisseling over de Berlijnse kwes tie hebben gehad. Officiële Amerikaanse krin gen wilden de Britse verklaring niet bevestigen; men zei, dat het rapport dat ambassadeur Het Franse ministerie van Financiën heeft meegedeeld, dat het aangifteformulier voor de inkomstenbelasting zodanig zal worden vereenvoudigd, dat de gemiddelde Fransman het in tien minuten kan invullen. Naar schatting is men met het tegen woordige formulier minstens twee uur doende. Thompson over zijn derde on derhoud met Gromyko heeft opgesteld, nog wordt bestu deerd. Men was in deze kringen echter wel verwonderd over de uitlating van de Britse woord voerder, die geheel gegrond schijnt te zijn op een mede deling van Thompson na zijn vorige ontmoeting met de Sow jetrussische minister. Een woordvoerder van de In donesische marine wenste zich maandag niet uit te laten over het bericht in een Engels blad, dat Indonesisch marineperso neel in Rusland verblijft om daar een Russische kruiser te halen. Volgens gewoonlijk betrouw bare zegslieden zal ongeveer in het midden van dit jaar de In donesische marine van Rusland een kruiser overnemen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Zuidwestelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Naar zuidwest krimpende wind en aan de kust weer tot hard toenemend. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Boven de Atlantische Oceaan heerst, in de hogere niveaus een zeer krachtige westelijke stro ming, waarmee Oceaanstoringen met vrij grote snelheid naar WA Europa bewegen. Eén van deze storingen lag maandagavond boven Z.-Zweden en trok verder naar de Oostzee. Ze wordt ge volgd door een rug van hoge- druk, die vanmorgen grotendeels ons land gepasseerd zal zijn, waarna het weer opnieuw onder invloed komt van een actieve depressie. De wind krimpt naar zuid-west en wakkert tot krach tig, langs de kust tot hard of mogelijk tot stormachtig aan. Zachtere Oceaanlucht stroomt naar binnen, hetwelk met enige regen gepaard zal gaan. Het on bestendige weer duurt dus voort. DINSDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.34 3.01 Terneuzen 3.09 3.36 Hansweert 3.49 4.16 Walsoorden 3.59 4.26 WOENSDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.18 3.45 Terneuzen 3.53 4.20 Hansweert 4.33 5.00 Walsoorden 4.43 5.10 ZON MAAN op onder op onder Febr. 6 8.13 17.36 9.07 19.47 7 8.12 17.38 9.38 21.10 8 3.10 17.40 10.04 22.31

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1