Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord RADIO EN TELEVISIE Regionale werkplaatsen voor vakopleiding voor volwassenen te Terneuzen KLOOSTERBALSEM GELICHT PERSONELE BELASTING ZOU ONBILLIJK ZIJN DE KNEEDBOMACTIE IN FRANKRIJK Aa De pokken en haar gevolgen OECUMENISCH CONCILIE: ELF OKTOBER AGENDA DE VERKEERS SLACHTOFFERS IN DE WERELD AXEL ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN Gemeen Openbare lessen tonen noodzaak van vakopleiding over deze medewerking zeer te spreken en hopen dat de bedrij ven zelf ook de nodige voorlich ting op dit gebied aan hun men sen zullen geven. In Terneuzen heeft men moge lijkheid te worden opgeleid voor machine-bankwerker (10 maan den); constructie-bankwerker (10 maanden); onderhouds-bankwer- ker (14 maanden); precisie-bank- werker (20 maanden)draaier 12 maanden)elektrisch lasser 4(4 maand) en autogeen lasser (5 maanden). Uit een gesprek met de leraren bleek duidelijk de uitstekende resultaten die er bereikt zijn. Sedert het begin, februari 1960, werden 133 cursisten ingeschre ven, waarvan 87 de cursus vol tooiden en werden geplaatst in de beroepen waarvoor zij werden opgeleid. Na de voorgeschreven practische periode van een jaar deden 11 cursisten in oktober 1.1. examen, waarvan er negen het diploma kregen. Een gunstig re sultaat dus, maar de belangstel ling der ongeschoolden moet toe nemen in hun eigen belang en in dat van Zeeuws-Vlaanderen. De Regionale Werkplaatsen voor Vakopleiding voor Volwas senen te Terneuzen waren zater dag 1.1. opengesteld voor diegenen die belangstelling hadden voor de openbare lessen, die in de voor- en namiddag werden gegeven. Momenteel zijn er 28 cursisten in opleiding, waarvan 12 voor een bepaald beroep en 16 voor hand vaardigheid in de landbouw. Zoals men weet zijn de R.W.P. bedoeld om ongeschoolden een beroep te leren of ongeschoolden in een ander beroep op te leiden omdat zij om een of andere reden het oorspronkelijke niet meer kunnen uitoefenen. In aanmer king komen mensen in de leeftijd van 18 tot ongeveer 50 jaar. Om tot de regionale werkplaatsen te worden toegelaten moeten zij zich eerst aan een geschiktheids- onderzoek onderwerpen en daar na moeten zij worden doorge licht. Dit is allemaal gratis, ter wijl belangrijke loondervings vergoedingen en de toepassing van alle sociale wetten, die voor mensen in loondienst gelden, worden uitgekeerd. Beangstigend minimum Uit een en ander blijkt al heel duidelijk dat een dergelijke instel ling handenvol geld kost. Dat de opleiding van ongeschoolden een belangrijke zaak is, ook voor de overheid, kan men hieruit af lezen. Maar nog is de overheid verder gegaan door de loonder vingsvergoeding sedert 1 januari 1.1. in belangrijke mate te verho gen. Voor kostwinners van 23 jaar en ouder is deze vergoeding met 9 gulden per week toegeno men. Een cursist van die leeftijd kan met de huurtoeslag en de prestatiepremie aan ongeveer 80 per week brutoloon komen. Hij heeft natuuurlijk ook recht op kinderbijslag, eventueel reisgeld en pensionvergoeding. Al deze in lichtingen worden op het gewes telijk Arbeidsbureau en op de R.W.P. zelf verstrekt. Deze zomer was het aantal cur sisten (er is plaats voor 55 men sen) zeer laag. Zó beangstigend, dat men bij voortduring van deze situatie zou kunnen verwachten dat een sluiting niet onmogelijk zou zijn. Langzamerhand zijn er wat meer gekomen, maar men is nog lang niet, waar men zijn wil. Dit is zeer te betreuren omdat Zeeuws-Vlaanderen nog veel te veel ongeschoolde arbeiders heeft, wat ernstig moet worden aangemerkt nu er zoveel pogin gen worden gedaan om industrie- en aan te trekken. Overigens schijnt men daarin wel succes te hebben. Naar het schijnt begint men elders steeds duidelijker de in ons gewest aan- vezige mogelijkheden te onder kennen. Wanneer een industrie zich wil vestigen zal een van de eerste te onderzoeken problemen het arbeidspotentieel zijn. De vraag dus, of er genoeg geschool de arbeiders zijn. Dat er de laatste maanden zo weinig belangstelling was, moet wellicht worden toegeschreven aan de hoogconjuctuur. Ook de ongeschoolden komen aan een behoorlijk loon. Vooral de men sen beneden de 50 jaar moeten wel bedenken dat een geschoolde kracht in de eerste plaats altijd meer verdient dan een onge schoolde en dat in tijden van een Inzinking de ongeschoolden de eersten zijn die ontslagen worden. Nog' mogelijkheden Dit geldt voor de (grote) be drijven. Maar dit geldt ook voor de toeleveringsbedrijven. Bedrij ven dus die werken voor de fabrieken uitvoeren. Ook deze werkgevers zijn het meest gebaat met geschoold personeel. Een nieuwe vestiging betekent dus niet alleen arbeidsmogelijkheid voor een bepaald aantal mensen het betekent ook arbeidsmogelijk heid voor toeleveringsbedrijven. Het zou te betreuren zijn als vreemden naar Zeeuws-Vlaande ren zouden moeten komen om er de beste plaatsen in te nemen. Daarom moeten de ongeschoolde Zeeuws-Vlamingen de handen uit de mouwen gaan steken. Zonder goede vakmensen is een indus trialisatiepoging een illusie. Wrijf uw pijn weg met Klooster- balsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek 1,50 in 1 potje Het op 31 dec. bij Duisburg in de Rijn gezonken Belgische mo torschip „Pièrre" uit Gent is za terdag door twee Nederlandse bergingsvaartuigen gelicht. Het is 'n moeilijke karwij geweest. Tevoren hadden Nederlandse dui kers de 260 ton ruw ijzer die het schip aan boord had, onder wa ter gelost. Het schip zonk destijds na een aanvaring. Vier opvarende ver dronken. Verscheidene leden van de Eerste Kamer vinden, blijkens het voorlopig verslag op de be groting van financiën 1962, de personele belasting onbillijk. Naar hun oordeel is een nieu we, onbevangen benadering van de problematiek van het ge meentelijk belastinggebied ge boden, waarbij niet wordt voorbij gezien aan de ontwikkelingen, welke zich in het maatschappe lijk leven hebben voltrokken. Zij achten de personele belasting in de huidige situatie een onbillijke bestedingsbelasting, welke mede treft een groot deel van de Ne derlandse bevolking, dat ten ge volge van de woningnood heeft moeten berusten in een huur prijs, welke zich ongunstig ver houdt tot het Inkomen. Een an der deel van de bevolking, aldus deze leden, verkeert in de tegen overgestelde situatie. Velen der genen, die wonen in woningwet woningen of in goedkope oude woningen, genieten een inko men, dat hen in staat zou stellen een nieuwe woning te betrekken, waarvan de huurwaarde beter overeenkomt met hun maat schappelijke en financiële posi tie. Gezien deze omstandigheden is de personele belasting als be stedingsbelasting thans onge schikt. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, zo merken zij nog op, dat door de verlaging van de tarieven der personele belasting, welke met de huurverhogingen gepaard gingen, de weg naar afschaffing van deze belasting reeds ge baand werd. Zij zien dan ook niet in, waarom, de afschaffing van de personele belasting het toch reeds moeilijke probleem van het gemeentelijke belasting gebied nog belangrijk zou ver zwaren. Een zware kneedbom heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag te Parijs zware schade aange richt aan de woning van de so cialistische senator Deferre, één van de felste tegenstanders van de illegale organisatie van het geheime leger. Deferre was op het ogenblik van de ontploffing elders. Ook niemand anders liep verwondingen op. Deferre, die ook burgemeester van Marseille is, zei in novem ber tot het bestuur van de socia listische partij; „De enige ma nier om van die mensen van de O. A- S. af te komen, is hen te doden. Ja, hen dood te schieten, hen op te hangen, hen met de valbijl te onthoofden". De Wereldgezondheidsorgani satie in Genève heeft het district Monschau in de Westduitse deel staat Noord-Rijn/Westfalen tot infectiegebied verklaard, nu ge bleken is dat een 9-jarig meisje uit Lammersdorf aan pokken lijdt. De toestand van het kind is inmiddels enigszins verbeterd. Van de 1.7 miljoen inwoners van Hamburg zijn er 13 in qua rantaine geseld, omdat zij ervan verdacht worden aan pokken te lijden. VERDERE MAATREGELEN IN BELGIE In twee Belgische dorpen aan d'e Duitse grens nabij Lammers dorf is het afgelopen weekeinde de bevolking gratis ingeënt. On geveer 90 procent van de inwo ners van beide dorpen gaf aan de oproep van het gemeentebe stuur gehoor. Sinds in september van het vorige jaar in de Kongolese pro vincie Leopolds tad pokken wer den geconstateerd, zijn in dit ge bied aan deze ziekte minstens 71 mensen overleden. ONWAARSCHIJNLIJK DAT NEDERLANDERS ZIJN BE SMET. Dokter H. O. Lobel, arts bij de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag, is teruggekeerd van een reis naar Aken, waarbij hij zich omtrent de pokkensituatie heeft georiënteerd. Hij was daar bij vergezeld door dr, Schaffers, geneeskundig hoofdinspecteur in Limburg, naar aanleiding van een Duits bericht, dat zich in Nederland mensen zouden heb ben gemeld die in de herberg „Trefpunt" te Honnef hebben overnacht waar ook Josef Breu- er heeft gelogeerd, deelt de ge neeskundige hoofdinspectie mee, dat deze Breuer weliswaar in lichte mate ziek is geweest, doch dat bij hem geen verschijnselen zijn waargenomen die op pokken wezen. Na zijn herstel is hij in het tropeninstituut te Hamburg geheel onderzocht, een routine- onderzoek zoals de fabriek, waar Breuer werkzaam is, steeds toe past op mensen die uit de tropen komen. (De heer Breuer kwam uit India.) Bij dit onderzoek is niets gevonden. Het staat even min vast dat het dochtertje van dé heer Breuer pokken heeft. Pas n5 zijn onderzoek is de heer Breuer in café „Trefpunt" ge weest. De geneeskundige hoofd inspectie acht het in het licht van dit alles heel onwaarschijn lijk dat Nederlanders zcuuden zijn besmet. Medewerking De overheid geeft alle mede werking. Ook de bedrijven zijn ten zeerste geïnteresseerd. Zo is een aantal cursisten ingeschre ven, die op verzoek van hun di rectie ontslag hebben genomen om naar de R.W.P. te gaan met de toezegging dat zij na beëindi ging van de cursus onmiddellijk weer in dienst kunnen komen tegen uiteraard betere voor waarden. De heren Marinus, directeur der Regionale Werkplaatsen, en J. v. d. Gijp, directeur van het ge westelijk Arbeidsbureau, zijn MAANDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Wilde haren". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De zwarte tiran". DINSDAG 6 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het grote vraagstuk". Café ,,'t Scheepje", 7.30 uur: Filmvoorstelling. „Bethel", 7.30 uur: Evange lisatiesamenkomst. De elfde oktober a.s. is vast gesteld als datum van opening van het aangekondigde oecume nische concilie van de R. K. kerk, aldus staat in een vrijdag gepu bliceerd „Motu Proprio" van Paus Johannes de 23ste. De opening van het concilie- zal geschieden in de Sint-Pieters basiliek in aanwezigheid van een tweeduizendtal kerkelijke waar digheidsbekleders, zoals kardi nalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, abten en anderen. In het verleden zijn reeds een twintigtal concilies gehouden bij gelegenheid waarvan bepaalde leerstellingen als ketters werden veroordeeld en andere leerstel lingen scherper werden omschre ven, wereldlijke heersers en an deren in de ban werden gedaan of nieuwe leefregels voor de geestelijkheid werden voorge-' schreven. Het aanstaande oecumenische concilie is het tweede dat in het Vaticaan wordt gehouden. Het eerste Vaticaanse oecumenische concilie werd in 1870 verdaagd toen de troepen van Garibaldi het toenmalige pauselijke Rome innamen. Mogelijk zal op het komende concilie de basis worden gelegd voor pogingen tot het bereiken In het tijdschrift van de te Genève gevestigde wereldgezond heidsorganisatie gepubliceerd ar tikel wordt gezegd dat getrouw de mannen de minste en geschei den mannen de meeste ongeluk ken in het verkeer veroorzaken. De vrijgezellen en weduwnaars nemen een tussenpositie in De „gevaarlijke leeftijden voor weggebruikers zijn de periode tussen de vijftien en de vijfen twintig en die van boven de zes tig jaar. Elk jaar vinden in de gehele wereld meer dan honderdduizend personen de dood tengevolge van verkeersongelukken. Voor de Verenigde Staten alleen bedraagt dit getal 38.000. Ter vergelijking diene dat jaarlijks in de Verenig de Staten een 24.000 personen aan besmettelijke ziekten over lijden. van hereniging met andere christelijke kerken. Op in de der tiende en de vijftiende eeuw ge houden concilies bereikte men een tijdelijke hereniging met de Grieks-orthodoxe kerk die zich in 1054 van Rome afscheidde en andere afgescheiden kerken. Paus Johannes deed reeds drie maanden na zijn kroning in 1958 van zijn plan tot het beleggen van een concilie blijken. De thans tachtigjarige Paus zou onlangs tegen een vriend gezegd hebben: „Ik zal blijven leven tot 1965 de tijd die nodig is om het werk van het oecumenisch concilie te voltooien". Mocht Paus Johan nes tijdens het concilie komen te sterven dan zou dit worden op geschort tot een nieuwe bijeen roeping door een nieuwe Paus. Nobelprijswinnaar Pater Pire zal begin gaan maken met de stichting van een .,vredeseilandT De Belgische dominicaan en Nobelprijswinnaar pater Pire is uit Brussel naar Pakistan ver trokken, waar hij een begirt wil maken met de stichting van een „vredeseiland" in het district Chittagang (Oost-Pakistan). Hiermee zal volgens een ont wikkelingsplan vijf jaar aan een gebied van 24.000 inwoners tech nische, economische en sociale hulp worden geboden. Pater Pire, die met een kleine staf van tech nici temidden van de bevolking zal gaan wonen en vooral de zelfwerkzaamheid van de plaat selijke bevolking wiL stimuleren, ziet zijn actie als een model voor andere vormen van hulpverle ning. Tevens is hij van mening, dat een gezamenlijke, onbaat zuchtige inspanning van verschil lende volken en groeperingen voor hetzelfde doel zoals dit bij de voorbereiding van zijn plannen heeft plaats gehad een belangrijke bijdrage vormt voor de vrede, NOODLANDING. Een Belgisch sportvliegtuig van het type Harvard heeft za terdagavond om zes uur een noodlanding gemaakt bij West- kapelle. De piloot kon ongedeerd het vliegtuig verlaten. De oor zaak van de noodlanding is nog niet bekend. Oprichting ponyclub In hotel Porth had vrijdag avond de oprichting plaats van een ponyclub, uitgaande van de beide Landelijke Rijverenigingen „De Oranjeruiters" te Axel en „De Julianaruiters" te Zaamslag. Staande de vergadering gaven zich reeds 15 aanwezigen op als lid en werd ook het bestuur geko zen, dat zal bestaan uit de volgen de personen: W. J. Dieleman, voorzitter; J. Jansen, vice-voor- zitter; mevr. Haak-Muller, secre taresse; W. Bolleman, penning meester, en Jac. de Feijter, lid. Tot instructeur is benoemd de heer Jac. de Feijter. op wiens boerderij ook de manége zal wor den aangelegd. Het ligt in de bedoeling reeds de volgende week zaterdagnamid dag met het oefenen te beginnen. Het grootste gedeelte van de thans beschikbare pony's zijn Shetlanders, dus geschikt voor kinderen tot pl.m. 12 jaar, maar het bleek ter vergadering wel, dat voor de grotere kinderen ook grotere pony's ofwel kleinere paardjes gewenst zijn, zoals b.v. de Haflingers, de New Forestpo- ny's, de Welshpony's enz. Het bestuur zal trachten ook DODE BIJ BRAND OP ZANDZUIGER De achttienjarige Van Rem- meden is de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen bij een brand aan boord van de zandzui ger „Mei-wede" in het Zwarte Water te Hasselt, De enige andere opvarende die zich aan boord van de zandzui ger bevond, werd omstreeks half vier wakker en ontdekte de brand. Hij wekte Van Remmeden en verliet de zandzuiger om de brandweer te alarmeren. Later bleek dat Van Remmeden de zandzuiger niet had verlaten en was omgekomen. Het woongedeelte van de zand zuiger is uitgebrand. Kapitein A. van Remmeden, de vader van het slachtoffer, was niet aan boord. Hij was naar zijn woonplaats, Culemborg, gegaan om daar het weekeind door te brengen. hierin de nodige uniformiteit te verkrijgen en eventueel te bemid delen bij aankoop. Aangedrongen werd om zoveel mogelijk fokmer- ries te kopen, daar het hier gaat om een goed renderende opfok der veulens, die door de grote vraag hiernaar, in ons land zeer gewild zijn. Getracht zal worden de pony's met hun berijders gezamenlijk naar het oefenterrein te laten vervoeren, maar dit stuit nog op enkele financiële problemen. Terecht kon de voorzitter ge wagen van een goede start en hij hoopte spoedig de pony's 0p het concoursveld in actie te kunnen zien. Propaganda-avond „Volks onderwijs" Vrijdagavond werd door de afd. Zaamslag van „Volksonderwijs" in de bovenzaal van de heer R. J. van de Veke een propaganda- avond gehouden. De belangstelling hiervoor was zó groot, dat de zaal geheel ge vuld was. Het hoofd der openbare school, de heer A. Baaijens, sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot de heer P. Vermeulen, hoofd der openbare lagere school te Cadzand en lid van het federatief bestuur van „Volksonderwijs", en tot de heer J. C. Kaijser, ere-lid van „Volksonderwijs". Verder verwelkomde hij de toneelgroep „Volksonderwijs" te Sluiskil, die bereid was gevonden op deze avond haar medewerking te ver lenen door het opvoeren van een klucht. Na dit openingswoord werd het woord verleend aan de heer Ver meulen. Spreker zeide dankbaar te zijn voor de uitnodiging op deze avond de doelstelling van „Volks onderwijs" uiteen te zetten, want de voorstanders van openbaar lager onderwijs dienen voortdu rend propagandisten voor dit on derwijs te zijn en steeds hun ac tie in deze uit te dragen. Daar voor is het nodig dat men zoveel mogelijk leden werft voor Volks onderwijs, waarvan het lidmaat schap slechts 1,50 per jaar be draagt, dat is nog geen 3 cent per week. De vereniging is de 150.000 leden al gepasseerd en nu moet gestreefd worden om de 160.000 ie bereiken. Het moge bekend zijn dat op de openbare scholen ook godsdienst- ondeiwijs wordt gegeven door de predikant ter plaatse en er zijn gemeenten waar ook de pastoor m de openbare school zijn mede werking verleent bij het geven van gousdienstonderwijs. Ei zijn plaatsen in Oost Zeeuws-Vlaanüe- ren waar Protestant en Katholiek prettig eensgezind met elkander samenwerken. Hierover is nog nimmer een klacht of opmerking gemaakt. Volksonderwijs wil vrije scho len in geheel Nederland. Hiertoe dienen alle voorstanders van het openbaar onderwijs krachtig sa men te werken en dit onderwijs zo krachtig mogelijk te steunen op elk gebied- Op 24 maart zal te Oostburg een toogdag voor ge heel Zeeland worden gehouden. Alle leden in Zeeland hoopt men daar te ontmoeten, waaronder zo mogelijk 500 leden van Zaamslag. Nadat de heer Baaijens de heer Vermeulen dank had betuigd voor zijn rede. die een zeer aan dachtig gehoor mocht genieten, kwam de toneelgroep van „Volks onderwijs'' afd. Sluiskil voor het voetlicht met de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „Mijn vrouw vraagt salaris". Deze toneelclub geniet in Zeeuws-Vlaanderen een grote be kendheid en, gezien de krachten die deze vereniging sterk is, was het geen wonder dat de aanwrezi gen ten zeerste hebben genoten van dit blijspel met zijn talrijke vrolijke verwikkelingen. Na elk bedrijf klonk dan ook een lang durig applaus. Tussen het tweede en derde be drijf werd een pauze gehouden, waarin een goed geslaagde ver loting werd gehouden. Toen na het slotbedrijf de to neelgroep nog eenmaal op het po dium werd geroep>en. dankte de heer Baaijens de dames en he ren uit Sluiskil en bood hun een geschenk aan. De voorzitter van Sluiskil be tuigde zijn dank en zeide dat als Volksonderwijs weer om hulp vraagt, Sluiskil gaarne haar medewerking zal verlenen. Het was bijna middernacht toen de bezoekers hoogst voldaan huiswaarts keerden. Badinrichting Gedurende de maand januari hebben 795 personen gebruik ge maakt van de gemeentelijke badinrichting. WONINGBOUWVERENIGING VRIJGESPROKEN De woningbouwvereniging „Vooruit" te Enschede is door de economische politierechter te Al melo, mr. R. W. Reindersma, vrijgesproken van de beschuldi ging de afbetalingsbepalingen te hebben overtreden. De woning bouwvereniging had haar huur- dlers aangeboden ijskasten te hu ren. Na acht jaar zouden ze dan in de gelegenheid zijn deze tegen een bescheiden bedrag te kopen. Op 26 januari eiste de officier van justitie tegen de woning bouwvereniging ƒ260 boete. De politierechter achtte niet bewe zen, dat hier sprake was van een afbetalingsovereenkomst in de zin der wet, omdat de overeen komst niet rechtstreeks koop en verkoop op afbetaling inhoudt. Hij achtte het aannemelijk, dat bij de woningbouwvereniging geen op verkoop der objecten gerichte wil aanwezig: was. Aan de huurders werd geen enkele verplichting tot koop opgelegd. DINSDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Klassieke grammofoonmu- ziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lezing; 10.25 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 1L50 Lezing; 12.00 Middagklok; 12.04 Klank beeld; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.50 Pianospel; (gram.); 12.50 Actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennws; 13.40 Paris et ses vedettes; 14.05 Schoolradio14.35 Voor de plat telandsvrouwen 14.45 Gevar. prog. (herh.); 15.50 Gr.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Bidstonde voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Dansork. en zangsolisten; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Ac tualiteiten; 19.25 Lichte gram.; 20.10 Muzikale lezing; 20.40 Ra- dio-Filharm. orkest en solist; 21.55 Licht progr.; 22.15 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 23.10 Tenor -met. orgelbegeleiding 23.25 Lichte muz.23.55—24.00 Nwj. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Licht gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15. Lichte gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 64) (Nadruk verboden.) „Sonia?" Juffrouw Blacklock dacht even na. „Een klein, don ker type „Had ze bepaalde eigenaardig heden?" „Nee, niet dat ik weet. Ze was vrolijk van aard, verbazend vro lijk „Dat is ze misschien nu niet meer," merkte de inspecteur droogjes op. „Maar heeft u mis schien nog een foto van haar?" „Van Sonia?" Laat 's kijken.. Niet bepaald een portretfoto, maar wel kiekjes waar zij op staatin een oud foto-album." „Ah, mag ik dat eens zien?" „Wel zeker. Maar waar heb ik het?" „Acht u het enigszins denk baar, dat mevrouw Swettenham en Sonia dezelfden zijn?" „Mevrouw Swettenham?" Juf frouw Blacklock keek hem hoogst verwonderd aan. „Maar haar man was toch Indisch ambte naar. en later in Hongkong, ge loof ik." „Wat u daar zegt, is alles wat ze u zelf verteld heeft. U weet dat niet uit eigen wetenschap, Door AGATHA CHRISTIE zoals dat bij de rechtbank heet." „Nee!" beamde juffrouw Black lock. „Dat is waar, als je het zó stelt... maar mevrouw Swetten ham. neen, dat is volkomen on gerijmd!" „Speelde Sonia Goedler wel eens toneel... had ze acteer talent?" „Dat had ze zeker. Héél goed zelfs." „Nu dan. Mevrouw Swetten ham draagt een pruik. Tenmin ste", verbeterde de inspecteur, „als je mevrouw Harmon moet geloven." „Ja, het lijkt inderdaad veel op een pruik. al die grijze krul letjes. Maar toch vind ik het on gerijmd. Ze is werkelijk alleraar digst en ze kan soms zo geestig wezen!" „Verder heeft u nog de dames Hinchliffe en Murgatroyd. Zou een van die twee soms Sonia Goedler kunnen zijn?" „Juffrouw Hinchliffe is véél te groot, die kon een man zijn." „Juffrouw Murgatroyd dan soms?" „Janee, onmogelijk, Sonai was zo héél anders „U ziet niet zo scherp meer, niet waar juffrouw Blacklock?" „Ik ben wat bijziende, als u dat bedoelt...." Inspecteur Craddock vervolg de: „Graag zou ik een kiekje van Sonia Goedler van u zien, ook al is het heel oud en al lijkt het misschien niet zo best. Wij heb ben ervaring, weet u, om gelij kenissen te herkennen. Wij let ten op dingen, die een amateur ontgaan. „Ik zal graag eens voor u kijken of ik het vinden kan. Nu dadelijk?" „Liefst wel." „Goed. Laat ik dan eens even denken waar ik ze heb opgebor gen. Ik heb het album nog ge zien toen we laatst de kast heb ben opgeruimd. Daarbij heeft Julia mij geholpen. Ik weet nog, dat ze zo'n plezier had om al die ouderwetse hoeden, die we in die dagen droegen. We hebben de leesboeken toen in de zitkamer op de plank gezet. Maar waar hebben we de foto-albums gela ten? Wat heb ik toch een mise rabel slecht geheugen! Maar Julia weet het natuurlijk wel. Zij is thuis vandaag." „O, dan vraag ik het haar wel!" De inspecteur ging haar zoe ken. Beneden was ze niet. Mitzi gaf bokkig ten antwoord, dat het haar zaken niet waren, toen hij vroeg of ze juffrouw Simmons gezien had. Onder aan de trap riep de in specteur: .Juffrouw Simmons!" doch er kwam geen antwoord. Toen hij naar boven liep, kwam hij Julia juist tegen op het mo ment dat zij de zoldertrap af kwam. „rk zat op de vliering," legde zy uit, „wat was er?" Inspecteur Graddock legde haar het geval uit. „Die oude foto-albums? Ja, die weet ik wel. Die hebben we in de kast van de studeerkamer opgeborgen. Ik zal ze wel even halen." Zij ging hem voor naar de stu deerkamer, waar nooit iemand studeerde. Julia deed de kast, vlak bij het raam open en haal de er de meest uiteenlopende zaken uit te voorschün. „Oude rommel allemaal", zei ze, „maar als je eenmaal zo oud bent, kun je nergens meer afstand van doen!" De inspecteur knielde neer op de grond en trok op de onderste plank een paar albums naar zich toe. „Zijn ze dat?" „Juist, dat zqn ze!" Juffrouw Blacklock was nu ook komen kijken. „O ja, nu herin ner ik het me weer", zei ze. De inspecteur deponeerde de albums op tafel en begon er in te blade ren. Dames met hoeden als molenwieken, ingesnoerd in dik ke japonnen, die tot op de grond neervielen, zodat ze nauwelijks konden lopen. Overal stonden met inkt naam en datum bijge schreven, maar de inkt was bijna verbleekt. „In dit album moet het zijn," wees juffrouw Blacklock, „zo on geveer op het derde blad, denk ik. De volgende beginnen na haar huwelqk, toen ze al weg was." Zij sloeg de bladzijde om. „Hier moet het ongeveer zijn." Zij hield op. (Wordt vervolgd.) Praatje; 9.15 Kamermuziek; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Boek bespreking; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Orgelspel met solisten13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Lich te muz.; 14.00 Lichte gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Naai cursus; 15.30 Pianorecital; 16.00 Lezing; 16.15 Pianospel; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Prome- nade-ork.; 17.55 Praatje; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Opnamen van het Brass Band Contest '61 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Paris vous parle; 19.10 l'Elisir d'amore, opera (gram.); 19.50 Pianorecital (gr.); 20.00 Nws; 20.05 Licht progr.; 21.00 Gevar. progr. voor de militairen; 22.00 Muzikale lezing; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Act.; 23.00 Klas sieke muziek (gr.); 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Tuinbouwkroniak 12.40 Lichte gram.; 12.50 Beurs berichten; 13.00 Nws; 13.15 Ka- mermuz.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.16.00 Beursber. 16.06 Duitse les; 16.21 Vlaamse kamermuz.17.00 Nws; 1745 Kamermuz.17.40 Boekbespr. 17.50 Operettemuz.18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Lichte gram.; 19.50 Lezing; 20.00 Hoorspel; 21.15 Jazzmuz.22.00 Nws; 22.15 Lichte gram.; 22.55—23,00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.19.30 Internatio naal agrarisch nieuws; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke lezing; 20.30 Italiaanse T.V.-documen taire; 21.00 Italiaanse speel film. VL. BELG. T.V,; 19.00 Inter nationale jeugdkron.; 19.30 Voor de jeugd; 20.0Q Nws; 20.30 Chan sons; 21.15 Toneelstuk; 22.10 Een selectie van bekroonde kor te films; 22.55 Nws. K.V.P. TELEVISIE- UITZENDING De K. V. P. zal dinsdag de eer ste politieke uitzending voor de T. V. verzorgen. Deze uitzending komt aansluitend aan 't N.T.S.- journaal en duurt tien minuten. Het eerste programma van de K. V. P. zal gewijd zijn aan de betekenis van de provincie voor het dagelijks leven van de bur gera. Het programma, dat het ka rakter draagt van een docu mentaire, is geheel op film op genomen. Wim Povel heeft het script vervaardigd en de mon tage verzorgd. De film is ver vaardigd door Polygoon-Profilti. Voor de aan- en afkondiging van het program is een cartoon vervaardigd door de Amerikaan se tekenaar Jim Hills. UITSLAG (Bets er MW—Volt Ajax 10; 0-2DOS Fortuna '54 PSV 1—0; 1—0; ADO- eerst r?FC—Leeu dia—Go Ahe: 0—0; Foriun Stormvogels- etersi Hermes Dl VSV 5—0;5 ExcelsiorE versumEB< twei rCH—RocU Tubantia 0 Ai ie overig wel in beta; voetbal gang. ZO c Ft-genoord 1 Blauw Wit Ajax PSV Fortuna '54 2 Willem II 2 MW Volendani NAC GVAV DOS Sparta DWS-A ADO Volewijck. Rapid JC WV Enschede 1 hu Burgemee; van Terneuzi bare kennis secretarie tei zoek met bijl «m Petroleun pij N.V., Fre sterdam, om breiding en trische pet stallatie met en een ele rnet een elek t.b.v. J. W. ceel plaatse! straat 118, meente Terr 3600 en 2631 Gedurende dagtekening king bestaal gelegenheid ren tegen gwaning in t meentebestu Bovendien februari a-s. 14.00 uur, ii een openbar houden, wa zwaren tege: dit verzoek bracht. Een iedei der gemeent de ter zaki uren. De aanda benden wor dat tot berot aanvrager v; degene, die i machtigde o zitting is ver beroep gen zonder op dt zijn verscht stelde termij ren heeft in niet woona meente of i gemeente, w geving word Terneuzen, Burgeme H. RI. A. J. I 212. Als zijn krijgers 1 hg ook zg: stoppen. Zwi op het pa; Heruli. Thi neemt hem t „Was het „Nee," ar eude vriend.'

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2