lm V, EPIETERS :oüpon i Rondom de kwestie Nieuw-Guinea Golf van onverdraagzaamheid in België Man doodt zijn vrouw Diepvries-auto De Ver. Staten onder Kennedy üwiPgsuitvsrtop gewoon Poor Alle Amerikaanse handel op Cuba verboden Oost-Duitsland achter prikkeldraad Zaterdag 3 februari 1962", naakt uw nkansom a plaats te onder de idiers die -vakantie e zeereis en Enge- uiaken. p: MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5515 Tjondronegoro voor overleg naar Djakarta Russische kruiser voor Indonesië? Excuus. Kirihio: Nw.-Guinea bij Indonesië. NASOETION WAARSCHUWT TEGEN OMKOPERIJ WEEKBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN CASABLANCA-LANDEN STREVEN NAAR AFRIKAANS OPPERBEVEL Robert Kennedy in Japan Ned. militairen in Nw.- Guinea aangekomen. Bezoek Koninklijk Paar aan Amsterdam geëindigd Lefèvre HET WEER DE BOTERSMOKKEL VAN NEDERLAND NAAR BELGIE Vandaag geen staking in Londen meer aan 131, Den Haag v: prys '/2 prijs '/t prijs ENSPYAMA's IESTYAMA's ïSFYAMA's 0,85 f 0,98 lot 2,— f 10,— MUTSEN vanaf 2,50 opjes als BLCUSEN, PETTI- TERNEUZEN' Boekhandel Van de Sande -il N Noordstraat Tcrneoxen 5 ■f i i i S w I a i- u P Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Gen-majoor Jani, hoofd van de staf „voor de bevrijding van West-Irian", heeft aan verslag gevers te kennen gegeven dat Indonesië niet van plan is de on derhandelingen door middel van de Verenigde Naties inzake het geschil over westelijk Nieuw- Gninea af te breken. In antwoord op vragen of dit het plan van Indonesië is, zei hij ,,Tot nu toe nog niet. Ér wor den nog verkennende besprekin gen gevoerd." Hij zei dat Soedjarwo Tjondro negoro op weg naar Djakarta is voor overleg met de Indone sische regering. De Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soadi, die voor besprekingen in Djakarta is, zei op dezelfde persconferentie dat Indonesië nog een vreedzame regeling van de kwesite-Nieuw-Guinea wenst. Hij zei dat Australië geen partij wil zijn in het geschil en dat het een vreedzame oplossing wil. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, sprak op een besloten bij eenkomst van het parlement over de kwestie-Nieuw-Guinea. Hij zei dat zijn rede „voorname lijk gebaserd was op het mili taire aspect". Een Engels blad de „Sunday Telegraph" bevatte het bericht, dat zich op de Russische vloot- basis te Wladiwostok 600 Indo nesische zee-officieren en min deren zouden bevinden om een Russische kruiser over te ne men. De kruiser zou aan Indo nesië worden geleverd als een onderdeel van het Russische bij- standsplan voor Indonesië ten bedrage van 1 miljard gulden. De ..Sunday" Telegraph" noemde Westelijke diplomatieke kringen als bron van het bericht. Een woordvoerder van de In donesische ambassade te Londen vertelaarde, dat het door het blad genoemde feit hem niet bekend was. Hij achtte het niet waar schijnlijk, dat Indonesische zee lieden een voldoende opleiding zouden hebben gehad om zulk een schip vóór april of mei naar Indonesië te varen. De Birmaanse regering heelt zaterdag bij de Nederlandse am bassade in Rangoon haar veront schuldigingen aangeboden voor het optreden van Birmaanse studenten, die op 1 febr. op het terrein van de ambassade door drongen en de Nederlandse vlag verbrandden. Zuike daden, aldus de Bir maanse regering, kunnen Bir- ma's prestige in het buitenland slechts schaden. Birma blijft In- donesië's aanspraak op westelijk Nieuw-Guinea steunen, maar zal geen onwettig optreden tegen diplomatieke missies dulden. „Naar mijn beste overtuiging is aansluiting van Nieuw-Guinea Generaal Nasoetion. de Indone sische minister van Landsverde diging. die tevens chef van de generale staf is, heeft de Indone sische burgerambtenaren ge waarschuwd dat zij zich niet met omkoperij moeten inlaten. De generaal schrijft in een boodschap aan journalisten, die te Djakarta een politieke scho ling ondergaan, dat de instelling in Indonesië van een stelsel van „geleide democn tie, geleide eco nomie en een Indonesisch socia lisme" heeft veroorzaakt dat ambtenaren een aantal maat schappelijke plichten moeten ver vullen. „Deze ambtenaren bekleden nu posities, die hen in staat stellen zich met omkop» -ij in te laten. Wij leven in een overgangs periode en het is van bijzonder groot belang dat de leiders van het Indonesische volk niet hun eigen belangen nastreven. Geen enkel stelsel houdt stand, wan neer zij, die hpt toepassen, oneer lijk zijn", aldus generaal Nasoe tion in zijn schriftelijke bood schap aan de journalisten. President Kennedy heeft zater dag alle handel van de Verenig de Staten op Cuba verboden. Met ingang van 7 febr. is een embargo gesteld op de invoer va» alle produkten, die op Cuba zijn vervaardigd of via dat land worden aangevoerd. President Kennedy heeft ech ter „om humanitaire redenen" besloten dat dë uitvoer van ze kere voedingsmiddelen en far maceutische produkten van de Verenigde Staten naar Cuba bui ten het verbod zal vallen, zoals dit ook ot dusver het geval is geweest. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Westelijke wind. Aanvankelijk hier en daar regen, later op de meeste plaat sen enkele opklaringen. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde westelijke wind. Dezelf de middagtemperaturen als gis teren. MAANDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.48 2.14 "jv-rneuzen 2.23 2.49 I answeert 3.03 3.29 Walsoorden 3.13 3.39 DINSDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.34 3.01 Terneuzen 3.09 3.36 Hansvveert 3.49 4.16 Walsoorden 3.59 4.26 ZON MAAN op onder op onder Febr. 5 8.15 17-34 8.33 18.23 6 8.13 17.36 9.07 19.47 7 8.12 17.38 9.38 21.10 De uitvoer van Cuba naar de Verenigde Staten beliep ongeveer 35 miljoen dollar per jaar en be stond voornamelijk uit tabak, vers fruit en groenten. De maatregel is een harde slag voor de sigarenindustrie in Tam pa (Florida), die uitsluitend Cu baanse tabak verwerkt. Er wer ken tussen de 6000 en 7000 arbei ders. De Amerikaanse regering heeft beloofd eventuele gevolgen van het handelsembargo zoveel mogelijk te verlichten. Het embargo geldt alleen voor goederen, niet voor diensten. Amerika is niet van plan het luchtverkeer op Cuba of de tele foondienst te staken. Radio-Cairo meldt dat militaire deskundigen van de zogenaamde Casablanca-landen Egypte, Marokko, Guinea, Mali en de „voorlopige Algerijnse regering" te Cairo de laatste hand heb ben gelegd aan een plan, dat voorziet in de insteling van een verenigd Afrikaans opperbevel. Het is de bedoeling dat een der gelijk opperbevel een „Afrikaan se strijdmacht" onder zich krijgt. Deze strijdmacht zou de onafhan kelijkheid der Afrikaanse landen moeten verdedigen en zij zou hulp moeten verlenen aan „an dere staten". Robert Kennedy, de Ameri kaanse minister van Justitie en broer van de Amerikaanse pre sident, is zondagavond met zijn vrouw in Tokio aangekomen voor een bezoek van een week aan Japan. Het echtpaar werd op het vliegveld o.m. verwelkomd door de Japanse ministers van Bui tenlandse Zaken en van Justitie. Een menigte van ongeveer duizend mensen, onder wie vele studenten, had zich verzameld 21.10 om de Kennedy's te begroeten. bij Indonesië dé enige oplossing voor het vraagstuk-Nw-Guinea" Dit heeft de Papoea-student F- M. Kirihio zaterdag op een pers conferentie in Keulen verklaard. De persconferentie werd ge houden in het kantoor van het Indonesische persbureau Antara in Keulen en was bestemd voor Duitse en buitenlandse journa listen. De heer Kirihio werd door een vertegenwoordiger van het persbureau voorgesteld als een „nationalist uit Irian". De heer Kirihio, die vorige week in de Duitse bondsrepu bliek is aangekomen na een be zoek van een maand aan Indone sië, verklaarde deze reis te heb ben gemaakt „omdat de verwe zenlijking van het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's niet mogelijk is buiten Indonesië om „Wanneer het moment van de beslissing is aangebroken, dan moeten de Papoea's zijn inge licht, zowel aan dë Nederlandse, als aan de Indonesische kant van de zaak." Hij weigerde mede te delen, wie zijn reis heeft bekostigd, doch sprak uitdrukkelijk tegen, dat dit door Indonesië is ver zorgd. „Alleen tijdens mijn ver blijf in Indonesië was ik de gast van de Indonesische weermacht." Zondagmorgen zijn op Biak 110 Nederlandse militairen aan gekomen. Van militaire zijde werd verklaard, dat deze militai ren en de dertig anderen, die on langs met de geregelde lijndienst van de K.L.M., zijn aangekomen, geen versterkingen zijn van de troepenmacht in Nieuw-Guinea, doch aflossingen. Het bezoek van het Koninklijk Paar aan de hoofdstad is zondag ochtend geëindigd met een kerk gang. Vorstin en Prins woonden de dienst bij in de Oude Kerk, waar Ds. W. A. Smit, Ned. Herv.- predikant, voorging. Deze was zaterdagochtend te zamen met twee andere zielzorgers uit de Amsterdamse binnenstad, Ds. Boiten en pastoor Colleveld door de Vorstin ten paleize ontvan gen. Het middenschip van de in restauratie zijnde Oude Kerk was bijna geheel gevuld met kerkgangers toen om half 11 de hofauto voorreed bij het kerk portaal. Vorstin en Prins, die ontvangen werden door Jhr. Mr. E. W. Toell, Kamerlid i.b-d., na men plaats in een hoge kerkbank rond één der pilaren, recht tegenover de preekstoel. De dienst werd o.m. bijge woond door de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Dr. M. J. Prinsen, burgemeester en mevr. van Hall. Ds. Smit had als tekstwoord voor zijn toespraak gekozen uit het Lukas-Evangelie, hoofdstuk 16, de gelijkenis van de rijke man en de arme Lazarus. In zijn toespraak herinnerde de predi kant eraan, dat het de zondag was van de collecte voor het Wereld-diacor.aat- Na afloop van de dienst keerde het Koninklijke Paar per auto naar Soestdijk terug, waarbij het tot aan de grens bij Diemerr werd begeleid door de bur gemeester en de hoofdcommissa ris van politie. In Diemen ver lieten Vorstin en Prins de hof- auto voor een kort ogenblik en onderhielden zich nog even met burgemeester en mevr. Van Hall en hoofdcommissaris en mevr. Van der Molen. De Belgische minister-president Lefèvre heeft het afgelopen weekeinde in Brussel verklaard, dat „het oplossen van problemen in België steeds moeilijker wordt door de golf van onverdraag zaamheid, die zich in het gehele land voordoet". Sprekend op een vergadering van de algemene raad van de Christelijke Volkspartij riep de premier zijn partijgenoten op „in- plaats van zonder ophouden kri tiek te uiten, de regering te steu nen". Aanleiding was de oppositie, die zich onder de leden van de C.V.P. heeft gevormd tegen de voorstellen van de Belgische re- gèring tot de fiscale hervorming. Lefèvre betoogde tijdens de ver gadering. die ter bespreking van deze voorstellen was bijeengeroe pen, dat een hervorming van de fiscale wetgeving reeds lang op het programma van de C.V.P. staat. „Een belastinghervorming kan echter nooit populair zijner is moed en realiteitszin voor no dig om die door te voeren". De Belgische minister-presi dent richtte zich voorts tot dege nen, „die door hun optreden een gevoel van onbehagen doen ont staan en dan later de regering daarvan 'n verwijt maken". „Dit gebeurt steeds wanneer een be langrijk en delicaat vraagstuk wordt aangepakt. Ik verklaar echter formeel, dat de regering niet zal wijken. De Walen, die graag in dat gevoel van onbeha gen geloven, weten niet, dat een ln Rijperkerk onder de rook van Leeuwarden heeft zondag ochtend de 44-jarige veehou der P. zijn eveneens 44-jarige! echtgenote M. P.-v. d- M. van het leven beroofd. Na een woorden wisseling vluchtte de vrouw het huis uit, waarna P., die haar in een toestand van razernij ach tervolgde, haar zolang met een blok hout op het hoofd sloeg, dat de vrouw op het zandpad naast de boerderij dodelijk ge wond in elkaar zakte. Het echtpaar kreeg 's-morgens ruzie, omdat de vader en zuster van mevr- P. niet op bezoek kwamen. P.. die twee weken ge leden zijn onderbeen brak tij dens het voederen van het vee (Advertentie) in de stal en in gips liep, werd woedend en b_ _-eigde zijn vrouw met een blok hout, dat naast de kachel lag. De in doodsangst verkerende vrouw vluchtte de kamer uit, op de voet gevolgd door P. Bij de buitendeur greep het slachtoffer nog een spade mee, om zich te kunnen verwe ren. Dit werd haar noodlottig. P. kreeg hierdoor gelegenheid haar in te halen en pakte haar op het pad naast het woongedeelte van de boerderij bij de arm. Met het blok hout sloeg hij op het hoofd van zijn vrouw, tot zij dood neerviel. Zonder zich iets van het kinderen, gebeurde aan te trekken, ging P. weer het huis binnen. Volkomen onbewogen werd hij 's-middags aangetroffen door zijn 65-jarige vader, de heer T. P., die een 100 m. verder woont en na het eten het echtpaar wil de bezoeken. Toen de vader het zandweggetje naar de boerderij opliep ontdekte hij het lichaam van de vrouw, dat reeds enkele uren in een plas bloed op het pad lag. P. is gearresteerd en ingeslo ten in het huis van bewaring te Leeuwarden. Het echtpaar stond gunstig bekend; het had geen groot deel van de Vlaamse pers dt regering steunt". Naai aanleiding van de steun, die Katholieke senatoren de vori ge week op verrassende wijze hebben gegeven aan een liberaal initiatief tot uitstel van een wijzi ging in de belasting op onroeren de goederen, zei Lefèvre verder nog, dat de regering ook hier op een onverwijlde goedkeuring van het betreffende wetsontwerp zal staan. De verdeeldheid over het wetsontwerp onder de senatoren van de C.V.P. kwam tot uiting tij dens de voorbereidende bespre king daarvan in de financiële commissie van de senaat. Met zijn verklaring over een „golf van onverdraagzaamheid" doelde premier Lefèvre blijkbaar ook od de heftige debatten, die vooralsnog buiten het parlement in Vlaanderen en Wallonië over de taalwetten van de regering worden gevoerd. Het eerste van de drie wetsvoorstellen, waarin de taalgrens in België definitief wordt afgebakend, is thans in be handeling bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Uit de debatten, die vorige week zijn be gonnen, wordt afgeleid, dat het zal worden aangenomen. Anders staat het met het nog in te die nen tweede en derde ontwerp, waarin het taalgebruik in Brus sel en de centrale overheidsdien sten wordt geregeld en het onder wijs aan de nieuwe taalwetten zal worden aangepast. Van Vlaamse zijde wordt wat dit laat ste betreft heftig verzet geboden tegen de door de regering voor; gestelde „faciliteiten", waarbij onder bepaalde voorwaarden op beperkte schaal onderwijs in het Frans en in het Nederlands in het wederzijdse taalgebied moge lijk wordt gemaakt. Ook in de Vlaamse pers wordt hiertegen krachtig geprotesteerd. toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor za ken betreffende geheel Duits land, heeft meegedeeld dat de Oostduitse autoriteiten op ver schillende delen van de grens j tussen Oost- cn West-Duitsland vijf,, parallel lopende prikkel draadversperringen hebben doen aanleggen. De totale lengte dezer versperringen bedraagt 31 km. TRAANGASDUEL TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN Na een periode van rust aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn heeft de politie van beide stadsdelen zondag in een tijds bestek van drie uren twee traan gasgevechten geleverd. De Oostberlijnse politie begon met het gooien van zes traan gasgranaten naar vier Westber- DEZELFDE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: De depressies die de laatste da gen met vrij grote snelheid Èuropa zijn binnengetrokken heb ben rle vorst nu tot ver naar het oosten verdreven. In ons land steeg het kwik zondag tot om streeks 7 graden. Een nieuwe sto ring die zondag boven Schotland aankwam en hier zondagavond alweer regen bracht, beweegt met grote snelheid. Verwacht wordt dat de bijbehorende fron ten heden het grootste deel van ons land al gepasseerd zullen zijn, zodat enkele opklaringen mogelijk zijn. Aan de achterkant van de depressie ontwikkelt zich een trog waardoor er heden nog geruime tijd vrij sterke westelij ke winden zullen staan. De tem peraturen daarin zijn niet belang rijk lager. lijners, die familie in de Oost- zóne wilden toewuiven. Een der granaten bevatte een explosieve lading. De Wëstberlijnse politie antwoordde met een gelijk aan tal. Even later, ongeveer 500 m. van de plaa's van het eerste in cident, eveneens in de Franse sector van West-Berlijn, gooide de Oostberlijnse politie twintig traangasbommen naar 'n groep je van ongeveer dertig Westber- lijners, die eveneens familie aan de andere kant van de grens wilden toezwaaien. De vergelding bestond uit zestien granaten van de Westberlijnse politie. Eén dezer granaten trof een Oostberlijnse politieman aan de schouder, die hierop antwoordde met enkele schoten uit zijn auto matisch geweer, zonder overi gens iemand te raken. Het is hard winter in Noorl- Europa, zó hai :1, dat de schepen, die in de haven van b.v. Stock holm arriveren, bedekt zijn met een dikke laag ijs. Dit schip, de „Pluto", dat uit Bremen in Stock holm aankwam, had een zo ru we overtocht gehad, dat enige auto's, die aan dek stonden tegen de railing werden ge;,makt. Daai veranderden de wagens prompt in diepvries-produkten. Prof. Denis W. Brogan, hoog leraar in de wetenschap van de politiek te Cambridge, heeft in een lezing in Den Haag gezegd in de loop van dit jaar één of andere vorm van overeenstem ming tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie waar schijnlijk te achten. Het was voor president Kennedy een grote teleurstelling geweest toen hij vorig jaar tijdens zijn gesprek met premier Chroesjt- sjov te Wenen merkte, dat met de Russische leider geen over eenkomst over Berlijn mogelijk was in een gesprek van man tot man. De president ziet thans in dat een gesprek alleen zin heeft als er een agenda is en als van tevoren vaststaat dat er een redelijke kans van slagen is. Prof. Brogan, die voor het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken sprak over de Verenigde Staten onder het presidentschap van Kennedy, zei dat de president ook andere teleurstellingen te incasseren heeft gekregen, zoals de inmen ging in Cuba. Hij leerde dat zijn geheime dienst niet goed werkte. Eén van de grote moeilijk heden waarmee de jonge Ken nedy en zijn medewerkers te kampen hebben, is het feit dat er in het congres de oude man nen domineren die weinig ont vankelijk zijn voor nieuwe ideeën, zoals bijvoorbeeld de plannen van Kennedy tot be vordering van de handel tussen de Verenigde Staten en Europa. Het zal de president, die voor deze plannen de steun heeft van de zakenwereld, moeilijk zijn het congres ervan te overtuigen dat Europa economisch heel be langrijk is. Wat Kennedy heeft moeten ervaren is, dat vele oogmerken niet of heel moeilijk kunnen worden verwerkelijkt. Prof. Brogan wees erop dat Kennedy veertien jaar in het congres heeft gezeten maar nooit tevoren een functie bij de uitvoerende macht heeft gehad. Hij pakte binnenlandse kwes ties, zoals die van de subsidie aan scholen, van de grote werk loosheid, van de armoede in be paalde delen van het land en van de plaats van de negers, energieker aan dan zijn voor ganger, aldus prof Brogan die meedeelde dat de helft van de leden van de huidige admini straties colleges van hem heeft gevolgd. De E. E. G.-commissie ver wacht dat in het kader van de gemeenschappelijke landbouw politiek van de E. E. G. een einde zal komen aan de botersmokkel van Nederland naar België. Een der Belgische afgevaar digden in het Europese parle ment, de heer Dupont, heeft on langs de aandacht van de E.E.G.- commissie op dit probleem ge vestigd en gevraagd of zij maat regelen overweegt om een einde te maken aan de „wantoestanden die de verhoudingen tussen twee E. E. G.-partners meer en meer bedreigen te storen". De commissie heeft geant woord dat zij van mening is, dat het gemeenschappelijk beleid op de zuivelmarkt gemeenschappe lijke maatregelen met betrek king tot de vraag van de boter- overschotten nodig zal maken. Ten gevolge van de noodzakelijke aanpassing van de prijzen in het kader van het gemeenschappelijk beleid op de markt voor zuivel- produkten zullen ook de voor waarden voor de smokkel ver dwijnen, aldus de commissie. De onofficiële staking van het personeel van de Lodense „on dergrondse" die voor vandaag was aangekondigd, zal niet door gaan.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1