Zes bankovervallen in Al; giers Buit: f500.000,- Landbouwboodschap van president Kennedy Amerikaanse Unie sloot Cuba uit ZON- en MAANSTAND» en HOOGWATER WEERBERICHT DE TOESTAND IN ALGERIE Geen wijziging in de Australische politiek t.o.v. Nederlands Nieuw-Guinea Volledig akkoord tussen Frankrijk en voorlopige Algerijnse regering? Indonesisch ambassadeur: INDONESIË WIL GEEN CONFLICT FRANSE MAATREGELEN TEGEN POKKEN Leider van O. A. S.-aanslagen aangehouden BOOS Ol> BUCK Engelse P. T. T.-stiptheids- aktie beëindigd N. S. BIEDT LEGER DANK VOOR HULP W eero verzicht DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 18e Jaargang Nr 5512 In antwoord op een vraag heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za- Een serie van zes gewapende overvallen heeft woensdag in Algiers aan bankrovers een be drag van ongeveer een half mil joen gulden opgeleverd. Men ge looft, dat deze overvallen zijn georganiseerd door de geheime Franse legerorganisatie O.A.S. in een poging deze organisatie te versterken vóór de algemeen spoedig verwachte Frans-Alge rijnse overeenstemming. De eerste aanslag werd woens dag gepleegd op de Algerijnse Bank in Algiers, waar drie ge wapende mannen er met ruim 180.000 gulden vandoor gingen. Een half uur later beroofden ge wapende mannen de kassier van een tabaksfirma van ongeveer 130.000 gulden, waarna in het centrum van Algiers de kassier van een bank onder bedreiging van vuurwapens ruim 60.000 gul den werd afgedwongen. Later op de dag werden nog twee over vallen op banken gepleegd, waarbij ruim 90.000 gulden werd buitgemaakt. De zesde overval cp een spaarbank in een buiten wijk van Algiers leverde de twee bankrovers ongeveer 40.000 gul den op. De politie in Algiers maakte woensdag bekend, dat zij enkele dagen tevoren een geheime zen der in beslag had genomen. Hier bij werden verscheidene perso nen gearresteerd die verantwoor delijk worden geach't voor clan destiene O.A.S.-uitzendingen. Geruchten, dat een overeen stemming tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering op' het punt staat verwezenlijkt te worden, hebben dc toestand in Algiers en Oran gespannen ge maakt. In deze steden zijn gister weer tal van aanslagen gepleegd. Twee Europeanen en een Al gerijn werden woensdag in Oran op straat neergeschoten. Sinds 1 januari van dit jaar zijn in deze stad bij aanslagen 187 doden ge vallen. Het aantal gewonden se dert deze datum bedraagt hier 389. De staking van onderwijzers in Algiers is woensdag geëindigd, doch de staking en langzaamac- ties van havenarbeiders, gevan genbewaarders, belastingontvan gers en douanepersoneel duurt hier nog onverminderd voort. In Oran staken de postbe ambten, gemeente-employees en busbestuurders. Reden van deze cties is meestal dat de stakers bescherming eisen tegen aansla gen door extremisten van beide zijden. De caféterrassen van Oran zijn verlaten omdat de bezoekers geen risico willen lopen uit pas serende auto's onder vuur te worden genomen. De politie van Blida, ten zui den van Algiers, zoeken nog steeds naar 32 Algerijnen, onder wie twaalf ter dood veroordeel den die dinsdagnacht uit de ge vangenis wisten te ontsnappen. Gewapende mannen beroofden woensdag een postkantoor in Oran van een bedrag van onge veer 22.000. Een groep gewa pende Europeanen gelastte in de ze stad drie Franse politieman nen, die zich in een café bevon den, hun wapens af te geven. Toen een van de politiemannen dit weigerde, werd hij neergesla gen. Volgens de correspondent van de Belgische radio in Genève is eind vorige week een volledig akkoord bereikt tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse re gering. De correspondent ba seert dit bericht op „inlichtingen van doorgaans betrouwbare Noordafrikaanse zegslieden". De overeenkomst zou tot stand zijn gekomen tijdens een geheime vergadering in de plaats Vevey. Volgens het bericht van radio- Brussel zal president De Gaulle in zijn voor 5 februari aange kondigde radio- en tv-toespraak het Franse volk officieel de tekst mededelen en een toelichting daarop geven. Keft daarna zou een slotbijeenkomst worden ge houden van de Franse en FLN- onderhandelaars om de overeen komst te bekrachtigen; De voornaamste punten van de overeenkomst zouden volgens de BRT-correspondent de volgende zijn; Onmiddellijk na het afkon digen van een wapenstilstand be gint een overgangsperiode van zes maanden ter voorbereiding van de volledige onafhankelijk heid van de republiek Algerië. Tegen het einde van deze periode zou ook het betwiste gebied van do Sahara aan de Algerijnen worden overgedragen- Het over- gangsbestuur komt onder leiding te staan van een Fransman, maar ook leden van de voor lopige Algerijnse regering zouden er zitting in hebben. Het Franse leger blijft tijdens dit kritieke halfjaar ter plaatse met het oog op de verwachte opstand van de Europese activisten. De basis Mers el Kebir zal voor een pe riode van dertig jaar aan Frank rijk worden afgestaan met de beperkende bepaling echter, dat de daar aanwezige vloot- en luchtstrijdkrachten nimmer te gen een mogendheid, die met Al gerië is bevriend, mogen worden ingezet. Het onafhankelijke Al gerië zal een neutralistische bui tenlandse politiek gaan voeren, maar nauwe economische, cul turele en maatschappelijke be trekkingen met het vroegere moederland blijven onderhou den. Deze samenwerking is ech ter niet in een formeel protocol vastgelegd. Tijdens de overgangsperiode tenslotte zullen de Europeanen in Algerije de dubbele nationali teit genieten. Na afloop van zes maanden zullen zij moeten kie zen: Of Algerijn worden of Fransman blijven en dan als vreemdeling te worden behan deld, aldus de correspondent van de Belgische radio in Genève, die deze bijzonderheden „met het nodige voorbehoud" verstrekt. ken woensdag meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur te Canberra, dr. J. G. de Beus, een. onderhoud heeft gehad met de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, sir Garfield Barwick. Deze heeft daarbij de verzekering gegeven dat er geen wijziging is gekomen in de Aus tralische politiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea. De Australische politiek blijft geba seerd op de verklaring van de minister-president Menzies van 12 januari j.l. De Indonesische ambassa deur in Australië, brigade-gens- raal Soeadi, heeft gezegd dat Indonesië geen conflict met Ne derland over eWstelijk Nieuw- Guinea wil. Voor zijn vertrek naar Dja karta zei hij: „Ik ga voor rou tine-aangelegenheden naar Dja karta om verslag aan mijn re gering uit te brengen." Hij ontkende dat hij terug keert om het commando over Indonesische acites tegen de Nederlanders in Westelijk Nieuw-Guinea over te nemen. Frankrijk heeft woensdag de vaccinatie-eisen voor passagiers die uit Londen aankomen ver scherpt, omdat de pokken zich tot Londen uitgebreid hebben, zo hebben gezondheidsautoritei ten in Parijs woensdag bekend gemaakt. Alle passagiers uit Londen die op de vliegvelden Orly en Le Bourget aankomen moeten pokkenbriefjes tonen of worden ter plaatse ingeënt. In een landbouwboodschap aan het Congres heeft president Ken nedy woensdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten te veel voedsel produceren en te veel land voor de landbouw gebrui ken. De president schat, dat de Verenigde Staten over 20 jaar 50 miljoen acres (20 miljoen ha) oogstland minder nodig zullen hebben dan zij thans gebruiken. Er moeten maatregelen geno men worden, zo zegt de presi dent, om een einde te maken aan „een ontwikkeling in de rich ting van een chaotische, ineffi ciënte en met overschotten te kampen hebbende landbouw-eeo- nomie" en tot aanpassing van de in Parijs is dinsdagavond Phi lippe Castille aangehouden, die te leider van de aanslagen met kneed bommen door de O.A.S. in Frankrijk wordt genoemd. Hij zou in de nacht van 17 op 18 'anuari zeventien van dergelijke aanslagen hebben georganiseerd. Castilla werd aangehouden in een café aan dc Place de l'Cpera. Castille bevond zich in gezel schap van een gedeserteerde legioensoldaat, de Spanjaard Raphael Barbera Vilar. Castille was één van de daders van de in 1956 gepleegde bazoe- ka-aanslag op generaal Salan. In zijn hotel op Montmartre werd o.a. materiaal voor kneed- bommen gevonden. Ook trof de politie een plan aan voor een aanslag op generaal Debrosse, die tot juli van het vorige jaar in Algiers was gedetacheerd. Uit de gevonden documenten blee'- voorts, dat er onderzoekingen zouden worden verricht naar be paalde personen uit Algerië die zich in Frankrijk hebben geves tigd. Castille is in september 1958 in Parijs tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens de aanslag op Salan. Nadat hij naar Algerië was overgebracht, slaagde hij er in uit het ziekenhuis te ontsnap pen. Op 25 januari 1961 werd hij bij verstek voor diverse aansla gen tot levenslang veroordeeld. Dc Parijse politie heeft tevens zestien studenten gearresteerd, waarvan verscheidene aan OAS- aanslagen hebben deelgenomen. In het gebied van Parijs zijn 18.000 ordebewaarders, 2000 mo biele politie, bereden politic en speciale veiligheidspatrouilles, in totaal 25.000 manschappen. In Zermatt in Zwitserland hebben berggidsen, die bijzonder verbol gen waren over de manier waar op het blad „Bliek" uit Zürich een verslag had gegeven van een poging van drie Oostenrijkse Al pinisten de noordelijke wand van de Matterhorn te beklimmen, in het openbaar een aantal exem plaren van het blad, waarin het gewraakte artikel voorkwam, verbrand. Het blad sprak o.m. van „coupe de theater op de Matterhorn" ■ir Woensdag zijn twee huizen van vier verdiepingen in Oost- Berlijn, nabij de Amerikaanse sector, door de Oostduitse auto riteiten ontruimd. Volgens de Westduitse politic haalden tien Oostduitse arbeiders de meubels uit de huizen, waarna deze met vrachtwagens werden wegge voerd. Twintig Vopo's hebben woensdag een triplex-scherm van vijf meter hoogte en 50 me ter lengte opgericht, zodat het uitzicht uit de Britse sector op het Oostberlijnse stadsdeel Nie- derneuendoi'f wordt belemmerd. Met precies dc vereiste twee derde meerderheid heeft de Or ganisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) besloten de linkse regering van Cuba uit te stoten- De conferentie keurde later met twintig stemmen tegen één (Cuba) een verklaring goed, waarin het regime van Fidel Castro, dat zich officieel Mar- xistisch-Leninistisch noemt, on verenigbaar wordt verklaard met het inter-Amerikaanse stel sel. De aansluiting van Cuba bij het communistische blok wordt in de verklaring een verbreking van de eenheid van de Ameri kaanse staten genoemd. De dramatische stemming tij dens de slotzitting van de confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van het Westelijk Halfrond betekende een krappe zege voor de anti-Castrolanden onder leiding van de Verenigde Staten- De Amerikanen hadden zich sinds het begin van de conferen tie veel moeite gegeven de re gering van Castro te laten ver oordelen en te isoleren. Zij had den gehoopt op een grotere meerderheid, zo mogelijk van zeventien stemmen. Een eveneens door Ecuador ingediende ontwerpresolutie, waarin werd voorgesteld de be palingen in het OAS-statuut over de rechten van de mens te versterken, „opdat de doelmatige wijze handhaving van deze rechten in de Amerikaanse lan den zal kunnen worden nage streefd", is met negentien stem men voor, een onthouding (Uru guay) en een tegenstem (Cuba) aanvaard. Een door de Boliviaanse mi nister van Buitenlandse Zaken ingediende ontwerpresolutie, waarin opnieuw de nadruk wordt gelegd op het beginsel van niet- inmenging in binnenlandse aan gelegenheden van andere staten en het recht tot zelfbeschikking en waarin dc regeringen der OAS-leden wordt aanbevolen regelmatig vrije verkiezingen te doen houden, werd met twintig stemmen voor en een tegen (Cuba) goedgekeurd. Na de stemming over de ont werpresolutie, die het uitstoten van Cuba uit alle organen van de organisatie voor Amerikaan se staten aanbeval, verklaarde de leider van de Cubaanse afvaardi ging. president Dorticos: „Wij wisten van tevoren, dat deze con ferentie vijandig jegens Cuba zou zijn. Doch hetgeen te Punta del Este is geschied, zal geen enkele invloed hebben op de Cu baanse revolutie. Het is deze conferentie die verloren heeft. Met of zonder de O. A. S. zullen wij onze strijd winnen." Hij vervolgde: „Op deze confe rentie is niet over het lot dei- Amerikaanse staten beslist. Dit geschiedt door de betrokken vol ken zelf. Welke beslissingen te Punta del Este ook worden ge nomen en, hoe groot ook de Ame rikaanse voldoening hierover mag zijn, toch betekent het con ferentieverloop een nieuwe ne derlaag van het imperialisme." In een zinspeling op het ge stelde in de aanvaarde resolutie, dat het Cubaanse bewind onver enigbaar is met liet Amerikaan se stelsel, verklaarde de Cubaan se president nog: „Het is waar dat het socialistisch streven, dat onder meer uitbreiding van het onderwijs en landbouwhervor mingen inhoudt, onverenigbaar is met de grote monopoliën. Men kan Cuba echter niet uit de Ame rikaanse geografie wegwissen. Laten wij dan geen deel meer uitmaken van de O. A. S., het socialistische Cuba zal altijd een deel blijven van het Amerikaanse vasteland." Dorticos betwistte de juridische basis van het voorstel Cuba uit de OAS te stoten en zei, dat zulks een wijziging van het handvest van de OAS vereiste. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, sprak evenwel als zijn mening uit, dat het de zaak van de ministers van Buitenlandse Zaken was, een politieke beslissing te nemen. Zij hadden de nodige stappen ge daan en deze maatregelen zou den wettig zijn. De leiders van de 173.000 Brit se P.T.T.-ambtenaren hebben woensdag de nu reeds een maand durende stipheidsactie doen be eindigen, om onderhandelingen over de looneisen met de direc teur-generaal van de P.T.T.. Re ginald Bevins. mogelijk te ma ken. Deze heeft vorige week het beëindigen van de stiptheids actie als voorwaarde voor onder handelen gesteld. Door de actie is veel vertraging ontstaan, die gedeeltelijk door verplichte over uren werd ingehaald. Do pakket postverzendingen kwamen in Londen stil te liggen. produktie, welke de toeneming van de binnenlandse en buiten landse vraag naar voedsel en vezels verre overtreft. De president verzoekt het Con gres zijn goedkeuring te geven aan wat door hem een „A.B.C.C." landbouwprogramma wordt ge noemd, (welke Jetters resp. staan voor de Amerikaanse woorden voor overvloed, evenwicht, in standhouding en ontwikkeling) en waarvan het doel is dure over schotten te doen verdwijnen en het in Amerika beschikbare voed sel te doen delen door binnen- en buitenland. De president noemde vier doe len voor de landbouwpolitiek in het komende jaar: 1. Een maximale gebruikma king van de produktieve over vloed tot bevordering van de zaak van vrede en vrijheid over al ter wereld en tot bestrijding van armoede en ziekte. 2. Te streven naar een even wicht tussen produktie en vraag en naar vermindering van de overschotten, waarvan in de re geringspakhuizen thans voor een bedrag van 9 miljard dollar ligt opgeslagen en waarvoor de op slagkosten elk jaar een miljard dollar beiopen. 3. Het treffen van voorzienin gen voor de instandhouding van de land- en waterhulpbronnen. 4. Het aanvangen en uitbrei, den van programma's voor de ontwikkeling van de mense lijke welvaartsbronnen en ver nieuwing van de plattelandsge meenschappen. In zijn boodschap zegt de pre sident, dat de Verenigde Staten hun verschepingen van voedsel naar andere landen hebben ver groot en ,,op die wijze gebruik hebben gemaakt van de agrari sche overvloed van het land voor de bestrijding van de honger en om een bijdrage te leveren aan de economische ontwikkeling in de gehele vrije wereld." Handelskringen zijn van me ning, dat in het algemeen de voorstellen van de president zou den neerkomen op strenger toe zicht op produktie en verkoop van voedergranen, tarwe, zuivel- produkten en katoen. Het inko men van de landbouwer zou op een hoog niveau gehouden wor den, maar de kosten van de staatssubsidies, de z.g. prijssteun, zouden omlaag gebracht worden. Een reddingsploeg van de Neder landse Spoorwegen heeft dins dagavond in Amsterdam een ge schenk een enveloppe met in houd aangeboden aan het Le- ger des Heils naar aanleiding van de hulp welke het Leger geboden heeft tijdens de ramp bij Harme ien. Op de foto v.I.n.r. de com mandant van de reddingsploeg, de heer W. Wouter-Bakkenes, Jo- han Bodegraven (organisator van de nieuwe radio-actie „Doe wat terug") en de territoriaal leider van het Leger des Heils. com mandant W. F. Palstra. -sV Een 28-jarige dienster uit Londen, mej. Pauline McGee, heeft woensdag officieel ver nomen dat zij voor de wet dood is, en dat zij dood moet blijven tot het hooggerechtshof haar weer levend verklaart. Haar voormaligevriend had een lijk, dat uit de Thames, was opgevist, als het hare geïdentificeerd. RECHTER STAK ZIJN GERECHTSGEBOUW IN BRAND Dit is de 33-jarige Franse rech ter Alain Dugue. die is gear resteerd, nadat hij was betrapt Hg een poging t gerechtsgebouw in Rouaan in brand te steken. Hü wordt verdacht van het stich ten van nog twee branden- ZON MAAN Febr. 1 2 3 4 op onder op ondet 8.22 17.27 4.58 13.49 8.20 17.28 6.03 14.12 8.18 17.30 7.01 15.47 S.17 17.32 7.51 17.02 STIJGING VAX DE TEMPERATUUR Woensdag bevond ons land zich in koude lucht, waarin de tem peraturen tot om het vriespunt opliepen. Over de Britse eilanden was zachtere lucht aanwezig, die langzaam naar het oosten terrein DONDERDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.43 11.20 Terneuzen 11.18 11.55 Hansweert 11.58 0.35 Walsoorden 0.08 0.45 VRIJDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.48 Terneuzen 12.23 Hansweert 0.03 12.40 Walsoorden 0.13 12.50 won. Vandaag zal deze zachtere lucht ook ons land binnendrin gen, hetgeen met neerslag ge paard zal gaan. Dé temperaturen zullen daarbij langzaam stijgen en in het westen van het land zal de temperatuur enige graden boven het vriespunt komen. De wind. die aanvankelijk krachtig tot stormachtig uit het zuidwes ten blijft waaien ruimt later tot westelijk. medegedeeld door het K.N.M.I. ta De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen, hier en daar vooraf gegaan door sneeuw. Langzame stijging van temperatuur. Krach tige tot stormachtige wind, rui mend van zuidwest naar west of noordwest. yjankerlng bij abonnement: Terneuzen jjjjggteur-Hoofdredacteur I. van de Sande, Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,-per kwartaal; per niaar'd f2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties): 5 regels ƒ110. Iedereregel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1