Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord Gemeenteraad van Hulst TERNEUZEN AXEL GROEDE KIKKERS VOOR HOLLAND Werkersbijeenkomst N.V.V. te Terneuzen HOOFDPLAAT NIEUW VLIET kamenzwerinc laat BUISMAN een handje helpen voor koffie op z'N best! WEER ONTDEKKINGS REIZEN VOOR DE JEUGD DE MIJNINSTORTING BIJ LUIK ZAAMSLAG Jje 81 jarige J- BURGERLIJKE S Eon pracht initiatief De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening alhier, heeft het initiatief genomen om. in navolging van andere steden, zoals b.v. Amsterdam, Haarlem en Goes (er zijn er meer), te ko men tot het verstrekken van warme maaltijden aan bejaarde personen. Er is uit deze federatie een commissie benoemd, die zich met de organisatie van dit werk heeft belast. Thans zijn de voorberei dende werkzaamheden hiervan zóver gevorderd, dat binnen af zienbare tijd kan worden over gegaan met het bezorgen der maaltijden. Tot goed begrip moge dienen, dat voor verstrekking in aan merking komen, bejaarde perso nen, die wegens ziekte of inva liditeit zelf niet kunnen koken. Uiteraard heeft de commissie hiermede dus al of niet gehuwde vrouwen op het oog. Het kan voorkomen, dat moeder de vrouw ziek wordt, thuis, of opgenomen wordt in het ziekenhuis. Wonen er dan kinderen in de buurt, dan is het voor de man meestal geen probleem om aan warm eten te komen. Zijn er echter geen kinderen, of wonen deze in een andere gemeente, dan wordt het in veel gevallen sukkelen, ook met de middagpot. In een dergelijk geval biedt de commissie de helpende hand. Het komt ook voor, dat een bejaarde man alleen komt te staan en geen kinderen heeft die voor hem kunnen zorgen. Het is de commissie bekend dat in som mige gevallen dergelijke mensen sporadisch warm-eten krijgen, omdat zij het zelf niet kunnen bereiden. Ook in die gevallen kan men van deze hulpverlening ge bruik maken. Bij dit alles moet dus worden vooropgesteld dat het bejaar den betreft die voor bereiding van warm-eten geheel op zich zelf zijn aangewezen en hiervoor geen hulp van derden kunnen krijgen. Het Juliana-ziekenhuis werd bereid gevonden de maaltijden te bereiden, zodat uiteraard ook re kening zal worden gehouden met diëet-patiënten. De porties zul- ien driemaal per week worden thuisbezorgd op het middaguur. De commissie legt er echter de nadruk op, dat men voor de maaltijden de kostprijs zal moe ten betalen. De Federatie stelt zich voor met dit werk ook in Terneuzen in een behoefte-element te hebben voorzien. Voor nadere inlichingen wen de men zich tot één der dames van het dagelijks bestuur der commissie, t w: J. Dierx-Harms, Mart. Eijkestraat 9; G. v. Heu- velen-v. Buuren, P- C. Hooftstr. 3, en P. de Zeeuw-de Doelder, Tholenssraat 5. Voorlichtingsavond B. B. In de bioscoopzaal van „Het Centrum" had vrijdagavond een voorlichtingsavond plaats van de B. B. Hiervoor was tamelijk veel belangstelling. De bijeenkomst werd geopend door burgemeester Van Dijke, die met het volledig college van B. en W. en secretaris aanwezig was Deze wees op de noodzake lijkheid van enige voorlichting op het gebied van de bescher ming der bevolking. Deze zaak ligt psychologisch erg moeilijk omdat, sperkende over deze zaak. altijd het spook van oor- logs gevaar om de hoek komt kij- ken. Vervolgens is er een heer- sende mening, dat er voor de burgerbevolking geen enkele bescherming voldoende zou zijn en wij bij een atoomoorlog toch allen als verloren zijn te b" schouwen. Juist omdat wij weten hoe vreselijk de gevolgen van atoom bommen en radio-actieve neer slag kunnen zijn, wil de overheid toch alles doen wat mogelijker wiize gedaan kan worden. Want het moet toch wel voor een ieder duidelijk zijn, dat het aantal slachtoffers in 1945 in Japan tets minder groot zou zijn ge weest als men iets van de af weer tegen dit gevaar had ge kend. Het moge waar zijn, dat onze kennis en de middelen be perkt zijn, maar onze verant- woordelijkheid gebiedt om dit weinige te doen, omdat dit toen ook veel kan betekenen. Als door het werk der B. B. op oen bevolking van 8000 slechts 80 oersonen gered kunnen worden, is het nog waard, dat het gedaan Hierna gaf de heer P. de Kam uit Middelburg, met enkele dias een uitvoerige uiteenzetting van hetgeen gedaan kan worden- Het hoofd van de B. B., de heer VV. I. Catsman uit Terneuzen, .,af nog een instructieve aanvul ling op hetgeen door de heer De Kam was gezegd. Deze voorlichtingsavond werd door de aanwezigen toch wel ge waardeerd omdat men begreep dat men hier niet passief kan blijven. Ons nageslacht zou ons dat niet vergeven. z.l.M.-ontspanningsavond Vrijdagavond hield de afdeling Groede van de Z.L.M. in hotel „De Drie Koningen" haar jaar lijkse ontspanningsavond, waar voor een zeer goede belangstel ling bestond. De avond werd geopend door de voorzitter van de afd. Groede van de Z.L.M., de heer J. van Dij ke, die allen hartelijk welkom heette. Hierna volgde een pianorecital door de heer P. Leenhouts van de L.J.G. Hierna werd de zeer leuke klucht „Nachtelijk myste rie" opgevoerd. Dit werd gevolgd door een schetsje waarin de emi gratieperikelen naar voren wer den gebracht. Na de pauze, waarin een verlo ting werd gehouden en koffie met gebak werd gepresenteerd, vond de prijsuitreiking van de jaarlijkse bietenzaaiwedstrijd plaats door burgemeester J. C. Everaars. De uitslag was als volgt: 1. Adri Luteijn uit Groede met 42 punt, die hiervoor een wisselbeker in ontvangst mocht nemen; 2. M. Dierings, Groede, 41 pnt; 3. P. Leenhouts, Groede, 40% pnt; 4. Tonny Luteijn, Schoondijke, 40 pnt, en 5. Adri Dhondt, Groede, 38% pnt. De Kringvoorzitter van de Z.L.M. afd. West Zeeuws-Vlaan- deren, de heer Iz. de Bruijne uit Cadzand, sprak nog enkele toe passelijke woorden tot de voorzit ter, het bestuur en de leden van de afdeling, waarin hij vooral het vele werk van de voorzitter prees. Hiema volgde het toneelstuk in drie bedrijven „De sukkel", door Dick Faber, hetgeen bij het publiek zeer goed in de smaak viel, doordat de sukkel in dit spel de wel meest komische verwik kelingen deed ontstaan buiten zijn eigen weten om. Door de voorzitter werd dank aan de spelers gebracht en aan het publiek, waarna de avond werd voortgezet met een gezelli ge bijeenkomst, waarbij aanwezig was de organist Jasper Anthonis- se op het hammondorgel met rit mische begeleiding op slagwerk van de heer Jan Anthonisse. worden gehouden. Het is wel de bedoeling om in 1963 wederom in Axel een concours te organise ren. Hoewel het, financieel gezien, een zware opgave zal zijn, wil het bestuur toch trachten om de Ju- lianaruiters in 1962 in een pas sende rij kleding te doen uitko men. Vergadering afd. Zaamslag van de V.A.R.A. In een der zalen van „Het Wa pen van Zeeland" hield de afd. Zaamslag van de V.A.R.A. zater dagavond een buitengewone ledenvergadering. De voorzitter, de heer C. A. de Zeeuw, gaf in zijn openingswoord een uiteenzetting van het doel' dezer vergadering, die noodzake lijk was geworden daar 2 be stuursleden tussentijds waren af getreden. In de ontstane vacatures werd voorzien door de benoeming van de heren Th. Dobbelaar en H. Klaassen, die beiden met grote meerderheid van stemmen wer den gekozen en hun benoeming aannamen, zodat het bestuur weer voltallig is. De Israeuscne Kamer van Koophandel in Tel Aviv geraak te dezer dagen plotseling in koortsachtige activiteit door een telegram waarin om toezending met spoed gevraagd werd van tweehonderd levende groene kik kers van 6 7 centimeter lang aan dokter Goldbach in... Rotter dam. Hij had ze nodig voor drin gende medische doeleinden en wilde elke gevraagde prijs er voor betalen. De secretaris van de Kamer van Koophandel belde met do gezondheidsdienst van het district en deze verwees naar een wetenschappelijk proefsta tion. Daar hadden ze alleen maar konijnen en witte muizen. Nog veel meer telefoontjes naar stad en dorp in het gehele land volg den totdat men tenslotte terecht kwam bij Hillel Sjamir bij de oude stad Acre... een kikvorsex porteur. Die nam de order kalm op, zocht de tweehonderd ge vraagde exemplaren uit zijn voorraad bijeen en verzond ze naar kikkerland. Het N.V.V. heeft zaterdagmid- fers moeten brengen om de ach- Onder voorzitterschap van De gemeente Hulst gaat bh de irwmAfmtor A T c T i:_w Raadsvergadering De gemeenteraad van Hoofd plaat kwam vrijdagavond voor de eerste maal in 1962 bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. F. C. Temmerman. De voorzitter memoreerde in het kort de belangrijkste gebeur tenissen in het afgelopen jaar. Door de bouwstop kwam er het afgelopen jaar te Hoofdplaat geen enkele woning bij. Wel wer den verschillende woningen met gemeentelijke steun verbeterd. Het gemis van een eigen ge neesheer te Hoofdplaat wordt door de bevolking sterk gevoeld. Het streven van B. en W. blijft er op gericht voor Hoofdplaat een eigen arts te krijgen. Voor wat betreft de economi sche ontwikkeling van de ge meente zullen B. en W. spoedig tastbare resultaten aan de raad kunnen voorleggen. B. en W. deelden de raadsleden mede, dat aan G. S. zal worden verzocht de kombegrenzing van de gemeeente opnieuw vast te stellen. Dit vooral met het oog op de buurtschappen, die aan de weg liggen en waarvoor thans geen maximum snelheid geldt. Uitvoerig werd door de raad gesproken over de subsidie-aan vrage van de Nederlandse Ast mastichting. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschik ken. De heer P. Dekker informeerde naar de motieven van afwijzing. Het bleek de precaire toestand van de gemeentelijke financiën te zijn. Ook de heer Thomaes meende, dat de Astmastichting bijzonder goed werk doet. Geen der raadsleden deed ech ter een voorstel tot subsidiever lening, zodat het voorstel van B. en W. uiteindelijk toch aanvaard werd. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. de Kraker, werd tot voorzitter van de Adviescommissie Woonruim- tewet benoemd de gemeente secretaris de heer M. G. J. Wijf fels. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, t.w. de heren J. Albregts, J. P. Calon, A. O. Spinnewijn, M. Vinke en G. J. Wijffels, werden herbenoemd. Van de rondvraag maakte geen der raadsleden gebruik, waarna de vergadering door de burge meester werd gesloten. Verkoop woning Dat Nieuwvliet en Groede bij de badgasten zeer in trek zijn bleek vrijdagmiddag jl. toen in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet een woning, gebouwd in 1900, in het openbaar werd verkocht als zomerwoning tegen de respecta bele prijs van 10.700. Dat er veel animo onder de bad gasten was, bleek door de inge leverde koopbriefjes, waarvan de hoogste inschrijving 7600 was. Bij opbod met geregelde verho ging van 100 steeg het bod tot 't genoemde bedrag van 10.700. dag in navolging van een aan tal andere plaatsen in ons land in het Luxor Theater een werkersbijeenkomst belegd, die door een groot aantal kaderle den uit Zeeuws-Vlaanderen, waarvan velen vergezeld door hun echtgenoten, werd bijge woond. Op deze vergadering werd een voortreffelijke inleiding gehou den door de heer B. van Loen, algemeen secretaris van de Al gemene Bedrijfsgroepen Cen trale, over de taak van de vak beweging nü en in de toekomst. Puntsgewijze gaf de spreker hierop zijn visie, nationaal, zo wel als wereldomvattend. In een wereld vol van spanningen kan de taak van de vakbeweging nu eenmaal niet de enge begrenzing van het eigen land bezitten. Zijn eindconclusie was, dat nóch de vakbeweging, nóch de gehele Westerse vrije wereld zonder meer voorbij kunnen gaan aan de dramatische ge beurtenissen in Kongo, Algerië, de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika, de kwestie-Berlijn en 't feit dat jaarlijks 30 tot 40 mil joen mensen van honger sterven. Doen wij dit wél en trachten wij niet de achterstand in te halen van hetgeen wij honderden jaren nagelaten hebben te doen, dan zal er een dag komen, dat een deel der mensheid, dat niets meer te verliezen heeft, zich tegen ons keert als een vloed golf der wrake. Wat Algerije betreft, noemde spr. het een dwaze politiek van een kleine minderheid te den ken dat men dit land nog jaren onder de knoet zou kunnen hou den. Om de kwestie Berlijn heerst momenteel een adempauze. De tragiek van het Westen is, dat het nil Duitsland moet helpen verdedigen tegen het communis me. Begrijpelijk noemde spr. het dat velen hiervoor niets voelen en verwijzen naar het feit, dat de toestand waarin West-Berlijn zich thans bevindt, een gevolg is van de door dit land ontketende oorlog. Gevoelsmatig is deze rede nering volkomen juist, doch laat men niet vergeten, dat door West- Berlijn prijs te geven de Russen in geval van oorlog binnen 24 uur aan de Noordzeekust zouden staan. Het is dan ook in ons eigen belang, dat wij West-Berlijn in zijn strijd om de vrijheid moeten steunen. Sprekende over het atoomge vaar stelde de inleider dat, hoe wel hij begrip kon opbrengen voor het scepticisme waarmee1 de B.B-wenken ontvangen zijn, wij tóch de plicht hebben om de gevaren van een eventuele aan val zoveel mogelijk te beperken. Ook hier is internationale samen werking gewenst. Wij zullen of- tergebleven gebieden te helpen Dit is eenvoudig een kwestie van levensbehoud van de Westerse beschaving. Komende tot de loonpolitiek stelde spr. dat er ook in Neder land nog achtergebleven gebieden zijn. Aan velen is de welvaart nog voorbijgegaan, hetgeen hij met een voorbeeld staafde. Wat de woningbouw betreft, erkent het N.V.V. onder bepaalde omstandigheden de noodzaak van huurverhoging. Natuurlijk, om de z.g. „doorstroming" van veelal te grote oude naar nieuwe woningen te bevorderen en de huren op een enigszins gelijkma tig peil te brengen, is ook huur verhoging van deze oude wo ningen nodig. Echter had spr. kritiek op de woningbouw in de vrije sector. Zeer beslist bracht spr. naar voren, dat het N.V.V. niet in staat is om alle kwalen te ge nezen. Evenmin behoort het tot de taak van het N.V.V. op te roe pen tot staking. Hij verwierp het middel van de staking niet, dan in uiterste noodzaak, anders krijgen we dezelfde toestanden als in Frank rijk. Het is ook geen taak van het hl-V.V. de regering beentje te lichten; wij zijn geen politieke beweging. De geleide loonpolitiek noem de spr. niet het alleen-zaligma kende systeem, doch rechtvaar diger dan de gedifferentieerde, omdat bij dit systeem een loons verhoging aan alle bevolkings groepen ten goede kwam. Het N.V.V. was het niet eens met de regeringsvoorstellen tot matiging in de loonsector, doch moest deelnemen aan het ge sprek hierover om met democra tische middelen te trachten iets te bereiken. Verheugend is, dat één der punten waarvoor het N.V.V. al jaren heeft geijverd, gelijke be loning van mannen en vrouwen bij gelijke arheid, thans in zicht is. Tot slot nam de inleider nog even de kwestie van de bejaar denzorg onder de loupe. Vele be jaarden moeten momenteel nog werken om hun financieel bud get sluitend te maken. De uit keringen zullen dermate moeten worden herzien, dat dit niet meer nodig is. Op deze rede volgde een korte discussie, waarna het gezelschap zich in hotel „Rotterdam" aan 'n keurig verzorgde koffiemaaltijd verenigde. Tevoren had de voorzitter dezer vergadering, de heer C. Hoek, met enkele sobere woor den de kortelings overleden oud voorzitter van het N.V.V., Henk Oosterhuis, herdacht. De verga- burgemeester A. L. S. Lockefeer kwam de raad in vergadering bijeen. Niettegenstaande de agenda geen belangrijke punten vermeldde, nam hij, mede door de nieuwjaarsrede van de bur gemeester en van de wethouder van Openbare Werken, de heer Brandt, alsmede de reacties hier op, nog geruime tijd in beslag. Na Opening ging de burge meester onmiddellijk over tot zijn nieuwjaarsrede. Hierna ging men na ongewij zigde vaststelling der notulen van de drie voorbije vergaderin gen over tot punt 1 van de agenda. Voorstel tot het beschik baar stellen van gelden ex art- 72 der L. O.-wet 1920 voor de R. K. Meisjesschool „St. Joseph" voor g.l.o. ingevolge het leggen van linoleumvloeren in zes lo kalen. Dit werd zonder meer goedgekeurd. Punt twee was een gelijk voorstel voor de „St. Cle mens" voor Ulo, in verband met de uitbreiding van deze schooi met vijf lokalen annex gymnas tieklokaal. Hiertegen had de heer Stolte bezwaar. Hij meende namelijk dat de plannen voor een sport hal aldaar hierdoor in het ge drang zou komen en vroeg of dit niet gecombineerd kon worden. De voorzitter antwoordde dat de sporthal niet iets persoonlijks voor de school zou zijn en hij zag nog vele bezwaren oprijzen eer de sporthal er zou kunnen ko men. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.st. aangenomen. De voorstellen tot het van toepassing verklaren der veror dening op de classificatie voor de personele belasting voor de bij grenswijziging toegevoegde gebieden werd met algemene stemmen goedgekeurd. De voorstellen tot vaststelling van de voorschotten voor de scholen voor G. L. O. en Ulo 1962, alsmede voor de beide Kleu terscholen, vielen eveneens vlot onder de hamer. Het voorstel tot vaststelling der 30e wijziging der gemeentebegro ting 1961 kwam hierna aan de orde. Hierbij vroeg de heer Arenthals wat de bedoeling was van het ,,'s-Gravenhofplan". De voorzitter antwoordde dat er nu een parkeerruimte zal komen en dat het niet de bedoe ling is om aldaar een bejaarden centrum te vestigen. Vele bezwaren rezen tegen het voorstel tot vaststelling der 4e wijziging van de gemeentebegro ting 1962, o.a. in verband met de subsidie-aanvrage van „Jonge rencontact-Hulst11. De meeste sprekers waren 't er over eens om deze subsidie te weigeren om dat de vereniging haar leefbaar heid nog niet heeft getoond om nu reeds een subsidie-aan vrage van maar liefst 4300 in te dienen. 'De burgemeester stelde echter voor om een subsidie van 500 toe te kennen als blijk van mede werking van gemeentewege. De heer Stolte wilde dit echter in besloten zitting verder bespro ken zien. Besloten werd het voorstel, al dus gewijzigd, aan te nemen. Voorstel van B. en W- om de subsidie-aanvrage van de (mu ziekvereniging „Semper Gau- dete" uit Clinge af te wijzen. De heer Willemstein kwam met het argument dat 20 kinderen uit Hulst lid waren van deze vereni ging. Hij begreep daarom de wei gering van B. en W. niet. De voorzitter antwoordde dat het hier om het principe ging. omliggende gemeenten ook niet aankloppen om subsidie voor de harmonie of voor de toneel verenigingen, omdat er leden van die gemeente lid zijn. De heer Martens was het volledig met de voorzitter eens en deelde nog mee dat de betrokken kinderen net zo goed naar de Zeeirws-Vlaamse Muziekschool kunnen gaan voor muziekonderwijs. Hieraan geeft de gemeente wél subsidie. De bedoelde kinderen zijn uit eigen beweging naar „Sempr Gaudete" gegaan. Hierop bracht de heer Stolte nog naar voren dat hij de subsi dietoekenningen van andere ge meenten aan deze vereniging als een blijk van waardering zag. In stemming gebracht werd dit voorstel verworpen. dering nam hierop staande en kele ogenblikken stilte in acht. Het gezelschap begaf zich hierna naar het Concertgebouw waar een cabaret, bestaande uit Cobi Schreijer, Joop Teunisse en Dolf Brouwer de dames en heren enkele uren op aangename wijze bezig hield. Rondvraag. Vele vragen rezen er in ver band met de nieuwe verlichting. De heer v. d. Walle vroeg of het bekend was dat hierbij de Fr. van Waesberghestraat vergeten werd. Wethouder Brandt antwoordde dat de verlichting geheel Hulst betreft, maar dat eerst enkele straten worden afgewerkt. De heer Meurichy zag liever dat de verlichting een warmere tint kreeg, waarop de voorzitter antwoordde dat dit aan de des kundigen van de P.Z.E.M. z^il worden voorgelegd. ■De heer Leeraert zag gaarne nog enkele lichtpunten meer in de Zoutestraat. Dit was volgens de voorzitter reeds in studie. De heer Willemstein wilde dat de Van der Maelstedeweg eerst aan de beurt zou komen voor de verlichting. Hieraan werd volgens de voor zitter reeds gewerkt. De heer Stolte zou gaarne zien dat Hulst wat betreft de fluori- satie van het drinkwater, de pri meur in Zeeuws-Vlaanderen zou hebben. De voorzitter zeide dat dit, na de bespreking in Goes, onder de loupe zou worden genomen. De heer Leeraert uitte zijn be zorgdheid aangaande het woon wagenkamp, doch hierop kwam de voorzitter liever in besloten zitting terug. De heer Martens vroeg hoe het stond met de processen over de waterverontreiniging. Hierop kon wethouder Picavet mededelen, dat de heer Leon dit tot in de hoogste instantie, dus voor de Hoge Raad verloren had. Hierna uitte de heer Martens zijn méningen over de nieuwsjaars- rede van de burgemeester. Over de te nemen maatregelen in ver band met de leefbaarheid in de gemeente legde hij er de nadruk op, dat bij de sanering van de binnenstad het winkelcentrum moet blijven bestaan evenals de parkeerruimte. Wat de kwestie van de zuiveringsinstallatie aan gaat, stelde hij voor, dat de ge meente Hulst dit uit eigen mid delen zal financieren, omdat het met de huidige gang van zaken nog veel tijd in beslag zal ne men. Betreffende de industrie vestiging drukte hij de gehele gemeente op het hart, dat hierin zeer taktisch gehandeld zal moe ten worden. Hierbij moet er op gelet worden dat het niet in hoofdzaak gaat éen industrie te krijgen voor Hulst alleen, doch een in het belang van de gehele streek. Over de samenwerking in de streek was hij geenszins te spreken. Naar aanleiding hiervan ant- woordde de voorzitter dat zijn rede een zuiver persoonlijke visie was en dat hij gaarne andere meningen naar voren ziet ko men. Wat de zuiveringsinstalla tie aangaat, wilde hij liever in besloten zitting bespreken. Wethouder Brandt hoopte on der meer dat de plannen voor het bouwen van de meer dan 100 woningen in Hulst, dit jaar zal gerealiseerd worden en dat in (Advertentie) GUATEMALA ^^Ruftenl -(ook dis 't poederkoffie is) In de zomer van dit jaar zal de N. V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" een tijdens de jaren 19351939 gevestigde tra ditie in ere herstellen. Dan zul len n.l. weer een aantal speciale ontdekkingsreizen voor jongens worden georganiseerd naar Noorwegen en Zweden. In de jaren voor de oorlog hebben ruim 10.000 jongens met de „Tarakan" een reis naar het noorden gemaakt. (De ko^en waren toen aanvankelijk ƒ25, later ƒ35 voor een hele week). De „Tarakan" is inmiddels ver kocht, maar de „Borneo" zal de taak van het eertijds zo ver maarde schip overnemen. Op 7 juli a.s. zal dit schip, onder com mando van kapitein F. Jamin, uit Den Helder vertrekken voor de eerste reis naar Gotenborg, Oslo en het Sonjefjord. Tot 15 sep tember zal iedere week een reis, waaraan circa 800 jongens van 12 tot 17 jaar kunnen deelnemen, naar Scandinavië worden ge maakt. Onderweg zullen de jon gens het zeemansleven van dicht bij kunnen meemaken. In de havenplaatsen worden voor hen excursies georganiseerd, ook aan boord zal voor vertier wor den gezorgd. (De kosten voor zulk een reis bedragen thans ƒ119). Reddingsploegen hebben ia de nacht van vrijdag op zaterdag de lijken geborgen van twee mijnwerkers, die vrijdag bij een instorting in een mijn bij Luik rijn omgekomen. Het zijn een Belg en een Italiaan. Naar een derde slachtoffer, van Poolse af komst, wordt nog gezocht. De instorting deed zich voor in een gang op 261 meter diepte. Een dertigtal meters puin moest worden verwijderd, voordat de twee slachtoffers konden worden bereikt. Er kon nog geen bevestiging worden verkregen van het be richt, dat de reddingsploegen reeds vrijdagavond een zwaarge wonde mijnwerker in veiligheid hadden weten te brengen. Door 58) Jaarvergadering „De Juliana- niiters" Vrijdagavond hield de rijvereni- ging „De Julianaruiters" in het „Wapen van Zeeland" haar jaar vergadering, welke door alle leden werd bijgewoond. Nadat de voorzitter de aanwe zigen had verwelkomd en zijn voldoening had uitgesproken over de opkomst der leden, werd het jaar 1961, dat voor de vereni ging zeer gunstig verlopen was, onder de loupe genomen, waarna werd overgegaan tot afwerking van de agenda. Getracht zal worden een pony club op te richten en een demon stratie met pony's alhier te orga niseren. Mededeling werd gedaan dat in 1962 geen concours te Axel zal (Nadruk verboden.) II, „Ha!" riep Patrick theatraal, toen de gasten zich om de tafel in de eetkamer schaarden. „Wat ziet mijn oog? De Zalige Moord- cake!" „Stil toch!" sprak juffrouw Blacklock. „Laat Mitzi dat niet horen. Zij wil niet, dat je haar cake zo noemt!" „Hindert niet! Toch is het een moord-cake! Bunny's verjaars- cake, nietwaar?" „Ja", zei juffrouw Bunner stra lend, „ik heb werkelijk een ver rukkelijk jarig gevoel!" Zij had de hele dag reeds een blosje van opwinding op de wan gen, sedert kolonel Easterbrook haar een keurig doosje bonbons had geoffreerd met de hoffelijke woorden: „Snoezige dingen voor snoezige vrouwen!" Julia had zich vlug omgedraaid en van juffrouw Blacklock een bestraffende blik opgevangen. Men had zich echter ruimschoots te goed gedaan aan alle heerlijk heden. „Ik voel me een beetje onpasselijk," bekende Julia. „Wat was die cake verschrikkelijk machtig! Dat herinner ik me trouwens ook van de vorige keer AGATHA CHRISTIE nog.' „Dat moet je er voor over heb ben," betoogde Patrick. „Die buitenlanders hebben nog eens verstand van confiserie!" prees juffrouw Hinchliffe. „Maar toch kunnen ze geen eenvoudige ketelkoek maken." Ieder zweeg eerbiedig, al lag het Patrick op de lippen te vra gen, wie er soms trek had in een voudige ketelkoek „Hebben jullie een nieuwe tuinman?" informeerde juffrouw Hinchliffe, toen zij naar de zit kamer terug gingen. „Nee, hoe zo?" vroeg juffrouw Blacklock. „O, ik zag daar een vreemde man bij het kippenhok. Echt een type voor een gepensionneerde militair." „O, die, dat is onze privé-detec- tive!" vertelde Julia. Mevrouw Easterbrook liet haar handtasje op de grond vallen. „Detective?" stamelde zij. „Waarom dat, als ik vragen mag?" „Dat weet ik eerlijk gezegd óók niet," gaf Julia ten antwoord. ,'Hij loert hier zo'n beetje rond, ik denk ter bescherming van tan te Letty." „Volslagen onzin," poneerde juffrouw Blacklock. „Ik kan heus wel op mezelf passen." „Maar ze verwachten toch geen herhaling?" riep mevrouw Eas terbrook beangst. „Ofschoon, ik zou wel eens willen weten, waar om ze de zitting verdaagd heb ben." „De politie is nog niet voldaan over het onderzoek," gaf haar man te kennen, „dat is de bete kenis daarvan." Edmund Swettenham, die de kolonel niet kon zetten, zei: „Het betekent dat wij allemaal nog onder verdenking staan." „Van wat?" riep mevrouw Eas terbrook uit. „Trek je er toch niets van aan, kindje," zei haar man gerust stellend. „Dat we hier met kwade be doelingen rondsluipen," ant woordde Edmund, „om bij de eer ste de beste gelegenheid een moord te plegen." „O, praat toch niet zo akelig, meneer Swettenham!" riep Dora Bunner, van alle emoties in tra nen uitbarstende. „Ik weet zeker, dat niemand van ons in staat zou zijn onze lieve Letty dóód te wensen Er volgde een ogenblik van af schuwelijke verlegenheid. Ed mund kreeg een kleur als vuur loof ik vast, dat er iemand nog altijd loert op een gelegenheid om juffrouw Letty te vermoor den!" „Ik ben heel blij, dat zij en die juffrouw Marple niet van de par tij zijn," gaf Julia ten antwoord. „i>at oude mens is zo ergerlijk nieuwsgierig.... met een geheu gen als een zinkputtypisch Victoriaans!" Het dagelijkse nieuws leidde gemakkelijk tot een opgewekte gedachtenwisseling over de mo derne oorlogvoering en de atoombom. Kolonel Easterbrook was van mening, dat Rusland de enige bedreiging vormde van on ze moderne beschaving. Maar Edmund vertelde, dat hij ver scheidene alleraardigste Russen kendeeen mededeling, die uiterst koeltjes werd aangehoord. Toen gingen de gasten heen vol dankbetuigingen aan de gast vrouw. „Heb je je best vermaakt, Bun ny?" informeerde juffrouw Black lock, toen de laatste gast ver dwenen was. „O, nou en óf! Maar ik heb een beetje hoofdpijn gekregen. Van de opwinding, denk ik." „Dat komt van die lekkere cake," wist Patrick. „Ik heb ook verband hiermede ieder zijn medewerking zal verlenen en naar vermogen het bouwen van particuliere woningen zal pro pageren. Wat betreft de indu strie-aantrekking was hij het volledig met de heer Martens eens en hoopte dat de gemeente bij uitbreiding van levenskrach tige bedrijven hieraan zoveel mogelijk medewerking zal verle nen. Voorts dat de gemeente de liefdadige verenigingen en orga nisaties, alsmede de sport- en jeugdverenigingen financieel aan het nodige wil helpen. Hij wenste ook een nog betere samenwer king tussen gemeente en het on derwijs, o.a. bij de nieuwbouw. Ook wenste hij dat de werkgele genheid zich op hetzelfde hoge niveau zal kunnen handhaven en dat de werkloosheid tot het minimum beperkt zal worden. Voorts dat er nog inniger en spontane samenwerking zal ont staan tussen Hulst en de na buur-gemeenten. Tot slot wenste hij dat degenen, die bewust of onbewust oorzaak zijn geweest, dat zij de naam van onze goede stad en haar nijvere bevolking hebben geschaad of verkeerd hebben belicht van harte beter schap. Dat zij op de dwalingen huns weegs mogen terugkeren! Naar aanleiding hiervan vrees de de heer De Meurichy dat in de Staten-Generaal gezinspeeld zal worden op het verlenen van vergunningen voor de particulie re woningbouw. Hij wenste meer premie-woningen inplaats van en mompelde verontschuldigend: een beetje last van m'n gal. En particuliere woningbouw. utae nnlr maav oon omnio in Vippfl- Hp VipIp mnrdpn nnk" nflfJ v xi. i „Het was ook maar een grapje. Met hoog stemgeluid stelde Philippa voor even te luisteren naar de nieuwsberichten van zes uur, welk voorstel geestdriftige bijval oogstte. Zacht zei Patrick tegen Julia: „Hadden we mevrouw Harmon nu maar hier. Die zou nu zo luid mogelijk zeggen: „Maar toch ge- u heeff de hele morgen ook nog bonbons zitten eten!" „Ik ga maar even boven op bed liggen," kondigde juffrouw Bunner aan. „Dan neem ik een paar aspirientjes en ga lekker slapen." (Wordt vervolgd.) Als laatste spreker vroeg wet houder Picavet of het niet moge lijk was in verband met de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen, dat zij, die zulks wensen, politieke redevoeringen mogen houden. De voorzitter zeide hierop later te willen terugkomen en stoot de vergadering. Sen wi ministerie ken van u verklaard scbe e"*menb i vormd tes, de van Guatemala ,erkiaard dat elementen rjnd hadden P verscheidene aartsbisschop .otömüifi. mgr. de aariaui^ Guatemala, sol), van het 0il plan z°u va» een in.- pjan om vanaf regering van< t0 werpen- OP van het land scheept die zweerders bes«=' de woordvoerder. oeruci Buitenlai emala he dat „oom een presider -> minis van Ci Maria leven te u een onder internationaa f Cuba de Guatemal: i diverse zijn wap' 0 voor deze bestemd zijr dodelijk mvRKEERSON- gei de P doorn is de Zutphensestraat doom het slachtoffer g van een verkeersonge het oversteken van de? aarzelde de heer De p 3 norumr aarzeiae loen werd aangereden mi to. till Hij k cht, v verde door richt loen weiu passerende auto. »i de motorkap terecht, v veer dertig meter verde wegdek en werd tegenovergestelde mende auto overreden. De Pater was op slag bestuurder van de laat] is doorgereden. kind verdronk Donderdagmiddag om uur is het driejarig zoon van de familie V„ wonei „poorwegwoning aan c weg in Uithoorn, in een weg lopende sloot vei Het kind moet spelend water geraakt zijn. Het spoedig gemist, doch vader, die op onderzoek gegaan, zijn zoontje in vond, bleek het reeds zjjn. geestelijk gestoo vernielt museums' Donderdagochtend geestelijk gestoorde ma jarige verfspuiter C. S de in de Jordaan, in seum Amstelkring aan Voorburgwal in Ar enige in het museum gestelde stukken door geworpen. De voorw het deksel van een Ch en een kristallen vaas men op straat terecht naar van museumzij i meegedeeld, onherstell nleld. De waarde van plete Chinese pot bed: paar duizend gulden, werd op ongeveer 150 geschat. De dader, die naar h bureau werd overgebr; daar dinsdagavond oc hoord toen hij op c laarsgracht met zijn t sistorradiotoestel de r twee café's had inges j»an verkeerde toen o bui van geestelijke TERNEUZEh Geboren. 17 jan. Mar <1. van Hubertus Edmo hüfte en Christina Ach D'hert, won. Merelstr. t«üchèle Denise, d. van G ri Adriaan Rudolf Hute sa Huberdina Schenkels Sleenstr. 6. 19 jan. Joh Una, d. van Jacob van d Cornelia Santina Rinn Axel, Noordstr. 29; Véro wig Joseph Marie Gust! Joseph Marie Moerdijk i Joseph Marie Verbiest Zuiddorpe, A 17; Pieter van Johan Govert Lee Maria Dieleman, won. 38; Hendrika Johanna, i thijs Piels en Maria Geei hanna Schepers, won. t< mei, Prins van Oranje: jan. Willem Marinus, z. Bareman en Dina Coi Etjk, won. Marijkestr. Dirk Cornelis, z. van Sa 'ftier en Janna Klaassen, lensstr. 105; Marinus Jorinus, z. van Jozef dence Faas en Elisab Paulina van IJk, won. laan 68. 23 jan. Karin van George Vogel en h de Winde, won. Hobb Martina Elisabeth, d. Pletjte en Elisabeth Johanna Paulina Aude Kazernestr. 38. 24 jan van Aarnout Dieleman Bakker, won. te Hoek, Huwelijksaangiften, nelis Kaijser, 25 j., j Vlissingen, en Beatri Maria Durinek, 23 j„ Pieter Cornelis Herre jm., won. te Rotterda nelia Maria Jansen, Johannes Emile Vant jm., won. te Westdorj Louisa Elisabeth Duu: jd„ Huwelijksvoltrekking Francois Donze, 25 j„ Zaamslag, en Neeltje j„ jd.; Jan Florussen, won. te Den Helder, e Pieternella van Dron; jd. Overleden. 18 jan. Pi m.i Butler, 79 j., ongt Axel; Jacobus Franci man, 39 j„ eehtg. van nelia de Meijer. 19 jar j„ echtg. van Ma 70 jan. Karei Donze, van Snra Leenhouts, v. 21 jar. Roelof Jan Lu wer, 64 j., echtg. van 24 jan. Jan Hamelink duwn. van Pieternella van Alten, won. te H Leontina Maria Verr echtg. van Theophil Sas van Gent

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2