taten Dr. Van Roijen voor overleg in Nederland Ruimteschot ging Zaterdag niet door PER eren? IINIA Franse maatregelen tegen de O.A.Si Luciano overleden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Zaterdag 27 Januari 1962 aak van je zakgeld een ZAK GELD! KHANDEL VAN DE SANDE MAANDAG 29 JANUARI 1962 18e Jaargang Nr 5509 Indonesische eis onaanvaarbaar POTTERS Weinig animo voor Nieuw-Guinea Dan de brand er maar in ZAKENLIEDEN IN NED. NIEUW-GUINEA VRAGEN GARANTIES Staatsgreep op Ceylon voorkomen Jordaanse premier afgetreden Bulgaarse piloot naar gevangenis overgebracht. DE ROKKENGEVALLEN IN GROOT-BRITTANNIE Tankboot doormidden gebroken PERZIE EN DE SOWJET-UNIE Guatamalteeks parlement over Brits Honduras Arbeidsonrust in Groot-Brittannië KWESTIE ANGOLA IN ALGEMENE VERGADERING DE OOSTDUITSE DIENSTPLICHT VERHOGING VAN DE OUDERDOMS PENSIOENEN IN BELGIE prneuzen ILoodgieter, Gas- en Watcrfitter -9 Terneuzen Telefoon 3066 an 15 t.e.m. 20 jaar kunnen een reenkomst aangaan bij onze bank recht op een rijkspremie van t0°/B welke voor jeugdspaarboekjes 3%°/o bedraagt, en premie bij ONZE BANK oplopen tot bijna f 500.- BOVEN HET GESPAARDE BEDRAG gfcï$3*..),v ?v COÖP. BOERENLEENBANK „TERNEUZEN" raiffeisenbank TERNEUZEN: WALSTRAAT 7 AXEL: NOORDSTRAAT pjankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pet kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bij zijn aankomst uit de Ver enigde Staten heeft dr. J. H. van Roijen, ambassadeur van Neder land in Washington, zondagmid- cSag op Schiphol in antwoord op ee» desbetreffende vraag ge zegd: „Het is volmaakt en ten enenmale uitgesloten, dat Neder land met Indonesië zal gaan on derhandelen zolang de Indonesi sche regering als preabele voor vaarde blijft stellen, dat Neder land eerst capituleert vóór de partijen om de tafel kunnen gaan zitten." Bn met dat „capituleren" doel de di'. Van Roijen naar hij zelf verduidelijkte op de Indone sische eis dat Nederland er om te beginnen mee instemt uitslui- ieisd ie Zullen spreken over de wtjee waarop Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedra gen. De ambassadeur voegde daar aan toe: „Die eis is onaanvaard baar." Br. Van Roijen bevestigde uit Den Haag een oproep te hebben ontvangen om zich voor consul tatie met de regering naar Ne derland te begeven. ,,Ik vermoed dat men wil we ten hoe de Verenigde Staten staan tegenover de problematiek betreffende Nieuw-Guinea", zei hij. Hij had geen enkel commen taar op de verklaring van de In donesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio. dat Oe Thants bemiddelingspogingen zonder resultaat zouden zijn ge bleven, om de eenvoudige reden dat hij, naar hij zeide, niets V3n die verklaring afwist. In bilaterale besprekingen tus sen Nederland en Indonesië op ambassadeurs-niveau, zei dr Van Roijen geen heil te zien. Hij acht de aanwezigheid van een derde parti] („en Oe Thant zou een ge lukkige keuze zijn geweest") noodzakelijk. Overigens noemde h^ de secretaris-generaal der Verenigde Naties „zeer volhar dend" en hij vermoedde dat deze zijn bemiddelingspogingen niet zou opgeven. Op een vraag of de Nederland se regering zou overwegen hem aan te wijzen voor eventuele on- deïhandeiingen, antwoordde hij: „Baar weet ik werkelijk niets vas, maar misschien vloeit die veronderstelling nog voort uit de onderhandelingen die ik 12 jaar geleden heb gevoerd met Mo hammed Roem en die geleid hebben tot de Ronde Tafelconfc rentie. Aan Room heb ik de aan genaamste herinneringen be waard, ik betreur het dat hij nu gevangen is genomen. Inderdaad ken ik vele Indonesiërs on ben met velen bevriend." Wél had hij zijn Indonesische collega Zain ontmoet (van die ontmoeting was in Amerika oen foto verspreid)maar dr Van Roijen noemde dit slechts toe val. „Ik liep hem op een ccck- tail-party tegen het lijf en wij kennen elkaar al heel lang. Overigens moet u hieruit niet de conclusie trekken, dat hij ge makkelijk is als tegenspeler. Hij is een zeer lastig man". Tot slot deelde de ambassadeur mede niet te weten boe lang zijn verblijf in Nederland zou duren. De Indonesische ambassade in Washington heelt zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Indonesië de voorkeur geeft aan een vreed zame oplossing van het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea. Op Nederland werd een beroep ge daan om te goeder trouw te zijn bij het huidige streven om de kwestie vreedzaam te regelen, in dit geval, zo werd er aan toe gevoegd, wil Indonesië gaarne samenwerken om te voorkomen dat het betrokken gebied het toneel van strijd wordt. Anderzijds werd Nederland er van beschuldigd, dat het pogin gen doet om Indonesië uiteen te doen vallen. In Westelijk Nieuw- Guinea hadden de Nederlanders, volgens de verklaring, een „con centratiekamp". Maandelijks zou den duizend mensen, die het niet eens waren met „de kolonialis tische politiek", uit het land worden gezet. „Als Indonesië geweld moet gebruiken om West-Irian te be vrijden, zal 'dit een daad varj zelfverdediging zijn, omdat het doel van een dergelijke actie slechts de verdediging van de nationale eenheid en de territo riale onschendbaarheid zal zijn, die door de Nederlandse strijd krachten worden geschonden", aldus de verklaring van de Indo nesische ambassade te Washing ton. (Advertentie) (Advertentie) M F NTHOLP^ LLCTS Teöen hoest en Keelpijn Uitwerking frappan Het lanceren van de Ameri- tier had doorgebracht. De lange toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Uit inlichtingen, die minister Visser verstrekt heeft aan de Eerste Kamer naai- aanleiding van een adres van J. H. Koers te Rheden, waarin deze verzocht zijn zoon vervroegd te doen re patriëren uit Nieuw-Guinea, blijkt dat in 1961 bjjna 400 ver zoeken om ontheffing van aan wijzing voer uitzending naar Nieuw-Gulp.ec zjjn binnengeko men. De gèvraagde vrijstelling wordt zegt de minister slechts verleend, indien hem na medisch of sociaal onderzoek blijkt, dat daartoe noodzaak be- De heer Matt KeilI.v uit Lanes- bcro (Ver. Stgienhoorde van plaatselijke belastingambtenaren, dat hjj over ,zjjn huis met 18 kamers 600 procent meer belas ting moest betelen. Bij een nieu we taxatie werd zijn huis van 1200 dollar op 8600 dollar ge bracht. De hepr Reilly werd zó woedend, dat lip na toestemming ven de brandweer zijn huis in brand stak. Het 200 jaar oude huis werd geheel in de as gelegd. Overigens moet de heer ReÜly de belasting toch betalen, omdat deze op het vorige jaar betrek king had. Foto: De heer Reilly kijkt trots naar de fotograat, zijn kleindoch ter vindt de vlammen veel mooier. staat. De noodzaak is de minis ter niet gebleken. De mening van adressant, dat zijn zoon is aangewezen voor uitzending, ter wijl er voldoende vrijwilligers beschikbaar waren, oordeelt de minister onjuist. Waren er vol doende vrijwilligers geweest voor !de specialistische functie, welke de zoon van adressant vervult, dan zou deze aanwijzing achter wege' zijn gëlaten, zegt hij. Nadat het verzoek was afge wezen heeft de heer Koers zich gewend tot de Raad van State, die te kennen gaf, niet te kun nen bemiddelen. De adressant wendde zich vervolgens tot de Koningin, die het verzoek aan de minister ter behandeling over droeg. De minister heeft het verzoek afgewezen onder mede deling, dat tegen beslissingen omtrent vrijstelling van uitzen ding en vervroegde repatriëring geen beroep openstaat bij de Kroon. De Ceylonese regering heeft zondag bekend gemaakt, dat zij 'n zorgvuldig voorbereide staats greep m de kiem heeft gesmoord, bepaalde officieren van de po litie en dé strijdkrachten hadden de samenzwering op touw gezet. Ceylon is in 1948 een zelfre- gerend land in het Britse geme nebest geworden. Tevoren was het een Britse kroonkolonie. Het is het enige land ter we reld met een vrouwelijke minis ter-president, mevr. Sirimavo Bandaranaike. Zij is de weduwe van oud-premier Solomon Ban daranaike, die in 1959 is ver moord', Premier Bah jat Talhoeni van Jordanië is zaterdag afgetreden. Zijn ontslag werd door koning Hoessein aanvaard. Talhoeni werd in aug. 1960 tot eerste-ministcr benoemd, nadat zijn voorganger -Hazza Madja- li bij een ontploffing in Am man met tien andere mensen om het leven was gekomen. 34 men sen liepen bij de explosie ver wondingen op. De piloot van de Bulgaarse Mig, die vorige week zaterdag nabij Bari neerstortte onder luitenant Solakov is van het ziekenhuis waar hij ter verple ging van zijn verwondingen ver bleef, naar Ie gevangenis van Bari overgebracht. De Bulgaar, die bij zijn nood landing verwondingen had op gelopen, is in de ziekenafdeling van de gevangenis*, opgenomen, Zijn toestand werd uitstekend genoemd. Als het gerechtelijk onderzoek leidt tot een officiële beschuldi ging van spionage, zal Solakov, naar men verwacht, terecht moeten staan voor een burger lijke rechtbank. De minimum straf bedraagt in dergelijke ge vallen 15 jaar gevangenisstraf Gevreesd wordt dat er twee nieuwe pokkengevallen inGroot- Brittannië zijn. Een 77-jarige man is woensdag nabij Brad ford in het noorden van Enge land geïsoleerd omdat men ver moedt dat hij pokken heeft. In de avonduren werd gemeld dat een 12-jarige jongen in een zie kenhuis nabij Bradford om de zelfde reden is geïsoleerd. Drie personen, die meer dan een week in afzondering zijn gehouden omdat men dacht dat zij pokken hadden, zijn woens dag vrij van pokken verklaard. In Woolwich, Zuid Oost-Lon- den, is een nieuw geval van pok ken vastgesteld. Thans zijn er in Groot-Brittanniè tien men- kaanse ruimtevaarder John Glenn is zaterdag wegens weers omstandigheden (dichte bewol king) uitgesteld. Glenn verliet de cabine nadat hij er vier uur en dertien minu ten in was opgesloten. Hij glim lachte toen hij naar buiten kwam. Het afgelasten van de tocht kwam toen slechts achttien mi nuten van het terugtellen naar het moment der lancering waren overgebleven. Dit was echter één uur en veertig minuten later dan het oorspronkelijk vastgestelde ogenblik van de lancering. Het tellen was tweemaal onderbro ken om kleine storingen te ver helpen. De Verenigde Staten zullen niet vóór 1 of 2 febr. een nieuwe poging doen om een man in een baan om de aarde te brengen, zo, heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.SJV.) later bekend ge maakt. Een woordvoerder zei dat de Amerikaanse marine had laten weten, dat zij dan met dezelfde onderdelen de proef zal kunnen steunen. Hij voegde hieraan toe, dat zich nóch met de raket, nóch met de ruimtecabine bepaalde proble men hadden voorgedaan, toen werd besloten de vlucht uit te stellen. „Toen het 09.30 uur (15.30 uur Nederlandse tijd) was ge worden, hetgeen betekende dat het slechts een vlucht van twee maal om de aarde zou kunnen worden, dachten wij dat het niet de moeite was om verder te gaan", aldus de woordvoerder. Hij zei dat kolonel Glenn de tegenslag „zeer filosofisch" had opgevat en dat zijn stemming goed was. De kolonel had een weinig lichaamsgewicht verlo ren tengevolge van transpireren in de ruimtecabine, waarin hij tevergeefs vier uur en een kwar- Zakenlieden uit Nederlands Nieuw-Guinea hebben de Neder landse regering gevraagd om garanties betretfende schade, die zij tengevolge van oorlog of de politieke ontwikkelingen zouden kunnen lijden. De handelsvereni ging ..Hollandia", een belangen vereniging van in Nieuw-Guinea gevestigde ondernemers, heeft op een donderdagavond in Hollandia gehouden vergadering haar vol doening geuit over de verzeke ringen die staatssecretaris Bot kortgeleden tegenover' haar heeft gegeven. Besloten werd niette min zich tot het ministerie van Financiën in Den Haag te rich- sen jj;e aan pokken lijden, ten met het verzoek om duide lijk omlijnde financiële*'garanties. De zakenlieden dringen er met klem op aan, dat de Nederlandse regering garandeert dat even tuele oorlogsschade en verliezen die geleden worden als gevolg van de politieke gebeurtenissen geheel door verzekeringsmaat schappijen zullen worden gedekt. „In geval het privébezit in Neder lands Nieuw-Guinea geheel ver loren gaat, zou zo'n garantie de Nederlandse regering ten hoog ste zestig miljoen gulden kunnen kosten, wat slechts de helft is van het geld dat Nederland dit jaar aan de ontwikkeling van Westelijk Nieuw-Guinea be steedt", aldus de zakenlieden. Zij vragen ook om garanties te verlenen aan kredietbanken, nu Nederlandse producenten wei geren goederen naar Nieuw-Gui nea uit te voeren op krediet. wachttijd van de kolonel was, volgens de woordvoerder, ook een factor geweest voor het be sluit tot uitstel. Toen kolonel Glenn uit dé ruimtecabine klauterde zei hij: „Wel, er zal nog wel een dag komen." DE MAANRAKET MIST HAAR DOEL. Het zat de Amerikaanse raket deskundigen de afgelopen week niet mee- Van de 5 lanceringen van de basis Cape Canaveral slaagde er slechts één, die van een raket van het type Minute- man. De Thor-Able raket, die 5 satellieten in een baan om de aarde had moeten brengen voor wetenschappelijk onderzoek, werd de eerste mislukking ten gevolge van een fout in de tweede trap. Hetzelfde gebeurde met een Polaris, die in zee viel. De volgende tegenslag was de proef met de Atlas-Agena-B. die een capsule met elektronische apparaten op de maan had moe ten brengen, maar die ondanks een geslaagde start de maan op enkele tienduizenden kilometers miste. (Adv.) De 10.202 ton metende, in Pa nama geregistreerde, tankboot „Stanvac Sumatra" is volgens radioberichten zaterdag in de Zuidchinese Zee op ongeveer 960 km ten noordoosten van Singa pore in een storm doormidden gebroken. Er zouden zich 62 be manningsleden aan boord van 't schip hebben bevonden. Een woordvoerder van de Brit se marine in Singapore heeft zondag meegedeeld dat de ge hele bemanning op twee na is gered. De redding geschiedde on der buitengewoon moeilijke om standigheden, zo zei hij. Twe In dische matrozen worden nog ver mist. President De Gaulle heeft vrijdagavond een besluit onder tekend op grond waarvan de twee mannen, die zijn gearres teerd in verband met de ontvoe ring van een Gaullistische volks vertegenwoordiger, voor een bij zondere krijgsraad zullen wor den geleid. Volgens hetzelfde besluit zullen ook verscheidene andere mannen die worden be schuldigd van het plaatsen van kneedbommen, door deze mili taire rechtbank worden berecht. Zoals gemeld, had de Franse premier Debré, donderdag ge zegd dat de maatregelen tegen de ondergrondse O. A. S. zullen worden verscherpt. In gerechtelijke kringen te Paiijs is vernomen dat de laat ste hand wordt gelegd aan de nieuw? maatregelen tegen de O. A. S. Op grond van deze be palingen zal een bijzonders krijgsraad allen berechten die een delict hebben gepleegd 'e- gen de veiligheid van de staat of zich hebben schuldig ge maakt aan ontvoeiing, het plaat- 'S5.S;- Perzië overweegt een protest bij de Sowjet-Unie in te dienen wegens „inmenging in Perzië's binnenlandse aangelegenheden" door het maken van vijar.d'gc propaganda en het aansporen tot verzet tegen de regering. Volgens een woordvoerder in Teheran heeft de regering het bewijs dat twee leiders van het nationale front instructies van de Russische ambassade in Te heran hebben ontvangen voor het organiseren van betogingen en gewelddaden. „Lucky" Luciano, een voor malige beruchte Italiaans-Ame rikaanse gangster, is vrijdag op het vliegveld Capodichino, bij Napels, overleden. „Lucky", wiens ware naam Salvatore Luciania is, heeft in Napels gewoond sinds hij in 1946 uit de Verenigde Staten werd verbannen na negen jaar in Sing Sing te hebben uitge zeten van een veel langere straftijd waartoe hij was ver oordeeld. Luciano ging vrijdag naar het genoemde vliegveld in verband met de aankomst van een vlieg- Het Guatamalteekse parlement heeft vrijdagavond, na een storm achtig debat, de regeringspolitiek ten aanzien van Brits Honduras verworpen. De Britse kolonie wordt door Guatemala, waar dit gebied de provincie Belize wordt genoemd, opgeëist. De Guatamal teekse minister van Buitenlandse Zaken, Murillo, had eerder ver klaard, dat de regering een reeds genomen besluit om de betrek kingen met Groot-Brittannië te verbreken, had herzien en ak koord ging met het houden, van informule besprekingen over het cmstreden gebied. tuig uit Rome. Op de veranda van de bar van het vliegveld zakte hij in elkaar. De 65-jarige ex-gangster had een dure flatwoning in Napels en verkocht elektrische medi sche apparaten. Luciano heeft eens gezegd, dat hij in Italië de grootste moeilijkheden in zijn leven heeft gehad en niet in de Ver enigde Staten. „Juist in Italië, waar ik de politie nooit enige last heb bezorgd". (In 1954 werd hij onder politietoezicht gesteld, moest hij van zonsondergang tot zonsopkomst thuis blijven en mocht hij niet naar wijnhui zen pf wedrennen gaan.) Ongeveer 56.000 technische amb tenaren van de Britse posterijen hebben vrijdagavond besloten zich bij hun Londense collega's te voegen, die een week geleden begonnen zijn met een „weiken- volgens-de-regels"-actie. De actie van 166.000 ander P.T.T.-personeel, die reeds sedert 1 januari wordt gehouden, duurt nog voort. Het personeel van de poste rijen stelt looneisen, die echter met het oog op de loonstop, die de Britse regering vorig jaar heeft ingesteld, zijn afgewezen. sen van kneedbommen, gewa pende aanvallen en diefstal van wapens als onderdeel van de activiteit vbn de O. A. S. In ambtèlijke kringen te Pa rijs is vrijdag vernomen dat in de komende dagen meer spe ciale politie in Parijs zal aanko men om bh ter te kunnen optre den tegen-'de O. A. S. Vele mehsen, die ervan wor den verdaéht tot de O. A. S. te behoren, feullen in hechtenis worden gehomen. Het doel hiervan is te trach ten een eifiae te maken aan de activiteit met kneedbommen. Bij de behandeling van de kwestie-Angola in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de Britse afgevaar digde, sir Pa:riek Dean, vrijdag gewaarschuwd voor de moge lijkheid dat Portugal ten op zichte vanf Angola nog vasthou dender kan worden, wanneer Portugal veroordeeld wordt of wanneer ebn poging tot dwang wordt ondernomen. Hij zei niet hoe Engesand over de Afri kaans-Aziatische resolutie zal stemmen, maar sprak zich uit tegen de Pools-Bulgaarse reso lutie, waarin op sancties tegen Portugal wordt aangedrongen. De Oostduitse minister van Defensie, generaal Hoffman, heeft vrijdagavond in èen radio- uitzending gezegd dat slechts een klein aantal mannen onder de nieuwe dienstplicht zullen worden opgeroepen. Het leger, dat nu uit 90.000 man bestaat, zal door dë nieuwe wet niet gro ter worden, zei hij. Wanneer de dienstplicht zal ingaan, deelde hij niet mee. VORST INVAL Tijdens het weekeinde kwam er een verbinding tot stand tus sen een gebied van doge lucht druk boven de Britse eilanden en een hogedrukgebied boven Scan dinavië, welke laatste inmiddels het eerste in kracht en uitge strektheid heeft overvleugeld. Samenhangend hiermede trok een Oostzee-depressie, die geheel gevuld is met zeer koude lucht, naar Polen en ontwikkelde zich boven zuid-Zweden een krachtige tot harde wind uit noord tot noordoost. Droge en koude lucht met temperaturen van 6 tot 10 graden onder nul begon daardoor uit te stromen naar Polen en Duitsland, waardoor de vorst- grens zondag sr.el over Europa naar het zuiden is getrokken. De uitbreiding in westelijke richting ging aanmerkelijk langzamer, omdat wij ons aan de rand van de noordoostelijke stroming be vinden. Pas in de late avond be gon de koude lucht het noordoos ten van Nederland binnen te vloeien. Het laat zich aanzien dat heden vrijwel ons gehele land in deze lucht terecht zal komen. Daar de lucht een lange tocht aflegt over niet met sneeuw bedekt gebied, vindt er maar een geleidelijke da ling van de temperatuur plaats. Overdag zal het kwik in het noordoosten van het land enkele graden beneden het vriespunt blijven, maar in het zuidwesten nog enkele graden er boven kun nen komen. De aangevoerde lucht is zeer droog, zodat er wei nig bewolking in voorkomt en de temperatuur als gevolg van de sterke uistraling flink kan dalen. medegedeeld door het K N..M.I.,, In de AfrikaansAziatische reso-1 geldig tot maandagavond. lutie wordt Portugal verzocht vrije verkiezingen in Angola te doen houden ter voorbereiding van de machtsoverdracht. De Canadese afgevaardigde, Brooks, zei dat Canada de Afri kaans- Aaiatische resolutie zal steunen. J Het Belgische kabinet heeft vrijdag iijn goedkeuring ge hecht aart een wetsontwerp ter verhoging' van de ouderdoms pensioenen. Het zal de volgen de week bij het parlement wor den ingediend. De regering stelt voor het ouderdomspensioen voor ge huwden te brengen op 40.000 frank per jaar (2880 gulden per jaar), voor cmgehuwden op 29.000 frank (2088 gulden) en voor weduwen op 25.000 frank (1800 gultien). Het wetsontwerp voorziet in een terugwerkende kracht tot 1 januari 1962. Winterweer. Droog en zonnig weer. Mati ge, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. In het: noordoosten lichte vorst, in het zuidwesten van het land tempe raturen om het vriespunt. MAANDAG 29 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.07 7.43 Terneuzen 7.42 8.18 Hansweert 8.22 8.58 Walsoorden 8.32 9.08 DINSDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.06 8.54 Terneuzen 8.41 9.29 Hansweert 9.21 10.09 Walsoorden 9.31 10.19 ZON op onder op Jan. 29 8.26 17.21 1.34 30 8.25 17.23 2.42 31 8.23 17.25 3.50 MAAN onder 12.0". 12.31 13.06

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1