MEISJES FSIREE MG De winterpot „STRAKS5 een verschrikking in het kinderleven \Jooc <U BALLET niets voor oudere meisjes WENFABRIEKEN Een verwarmingsketel kan een sieraad zijn HebtU bijverwarming nodig? Pagina 7 voorzieningen oer 'eek, vrije zaterdag >nd wordt gehouden uur M. VAN ASSCHE dstraat 5 jk vrij binnen OOK BIJ HET DANSEN GELDEN REGELS!! u voor bejaarde magen MENU van de week Zaterdag 27 januari 1962 B ^TÜtKdae^ i»'"""1 1962 DE VRIJE ZEEUW >s 15 jaar en ouder I 9 i, Zwaanhocistraal 2. LO. voor een goede betrekking te Rotterdam, spgenomen in 5e zij zelf behoren. epspensions) worden aan- ties, die zich voorts ten :hten haar goede diensten :nen. en ook-op gunstige voor- het onder leiding van de ittig en vertrouwd tehuis, recreatiemogelijkheden, jn ouders door. ig gaarne een folder met Personeelszaken van het Rotterdam-4. tijles met Opel Rekord Volkswagen Vrachtwagen rerhuur zonder chauffeur 'axibedrijf ze nieuwe Pontiac DORDSTRAAT 51-53 E L E F O O N 2257 ERNEUZEN Meisjes, die zo'n jaar of 15, 16 zijn, hebben nog wel eens van riie' romantische ideeën. Ze willen actrice worden, televisie-om- roepster, stewardess, prima ballerina of mannequin. jjj wil me vandaag even richten tot degenen die prima balle rina willen worden. Als je een jaar of 15 bent, dan valt er niet vee! meer van je te maken voor prima ballerina. Of ballerina. Wil men OP ballet gaan. dan moet men hier al heel jong mee beginnen. In vele landen is dit ook het geval. Kinderen van 4 tot 8 jaar heb ben kans om prima ballerina te worden en dan ook niet iedereen, want het moet je liggen. De lichamen van zulke jonge kinderen kunnen zich nog vormen. Meisjes die ouder zijn dan een jaar of 10 en die dan begin nen aan ballet, krijgen meestal hele zware benen, brede heupen enz. En dan komt er nog bij, dat ie geen enkele andere sport mag beoefenen, wanneer je aan ballet doet. Bij het ballet wordt er ontzettend veel je lichaam vereist en vooral van je benen. Bijvoorbeeld bij de .Sterven de Zwaan", een prachtige dans, hekend geworden door Anna Pavlova, maar zeer vermoeiend. Deze dans wordt namelijk bijna geheel op de spitzen gedanst. Spitzen zijn schoentjes, waar mee je op de toppen van je tenen kunt staan. Deze schoen tjes zijn meestal van satijn en in de neus van de schoen zit een verhard stuk of een blokje. Denk eens aan, het hele lichaam rust dan op de toppen van je tenen. Het is een hele prestatie. Daarom raad ik je het ten sterk ste af. Als je 15 of ouder bent en je wilt toch graag figuurdansen. bepaal je dan tot de Spaanse dans, als de flamingo, bolero enz., tot hawaiian dansen of andere volksdansen. De Spaan se dans is een bijzonder mooie dans Deze eist een grote con centratie. Je moet aan je han den denken die de castagnetten bedienen, je benen en je hele lichaam. Trouwens dat is alle dansen zo. bij De paréndans Wie zich slechts bepaalt tot de paréndans, moet ook eens aan z'n houding denken. Dans je wel in „stijl"? Wordt er niet ..gepompt" of krom gelopen? Bewaren we wel voldoende af stand? Neemt de jongen de moeite het meisje even naar haar plaats terug te brengen en bedankt hij haar zoals het hoort? De meeste jongens en meisjes dansen alleen maar met een ge deelte van hun lichaam. Alleen de benen, de armen en sommi gen zelfs dansen alleen maar met de monden. Met andere woorden ze blijven op één plaats staan en fluisteren elkaar liefkozende woordjes toe. Dit is voor anderen zeer hinderlijk. Als je niet danst ga dan weer aan je tafeltje, zitten, dan kun je praten zoveel als je maar wilt. Fluisteren doe je niet als je in gezelschap bent, want in aanwezigheid van anderen is het fluisteren onfatsoenlijk en tegen alle regels. Ais een minderjarig meisje in gezelschap van haar ouders of een andere partner op een soi- rée, partijtje of bal is, vergt de etiquette dat de heer die met haar wil dansen, eerst toestem ming vraagt aan haar begelei dersalvorens zich tot de jon gedame zelf te wenden. Dat gold vroeger feitelijk voor alle dames, maar tegenwoordig ne men de heren aan dat een meis je boven de 21 wel op eigen be nen kan dansen en zelf heel goed weet te bepalen met wie ze de dansvloer kan en wil be treden en met wie of wanneer niet. De jongere meisjes moe ten er echter wel aar denken, dat ze een beetje kieskeurig zijn als ze alleen in de danszaal worden losgelaten en dat zij moeten vertrouwen op het oor deel van hun begeleider, indien deze een gegadigde voor een vol gende dans afwijst. Het is wel gemakkelijk altijd ja te knikken en wel dol-gezellig een hele avond achter elkaar door te dansen en van de ene partner naar de andere te vlinderen, maar het is een groter kunst en if*v een winstpuntvoor karaktervor ming als we t!nee" leren zeggen. Een dame worden We willen immers graag een „dame" worden? Welnu de re gels voor een echte dame zijn, dat ze goed gekleed is en dat zij nee zegt Blijft de vraag hoe we het zeg gen. Dat heb 'ik ook moeten leren. Botweg nee is onbeleefd en geeft de vrager een bittere teleurstelling. Hij zou denken dat hij er onfatsoenlijk uitzag of slecht danste. Daarom zeg ik in zo'n geval; „Het spijt me, deze dans kan ik niet" of „jam mer, maar ik ben doodop, ik kan geen stap meer verzetten." Ik zweef dan natuurlijk niet even later met.een ander weg.. Je kunt anders wel eens voor dwaze situaties komen te staan. Het is me zelfs wel overkomen dat een jongeman me midden in de dans vergat omdat hij een vriend wilde aanspreken! Jon gens mogen een meisje nooit op de dansvloer achterlaten! Hij biedt haar de rechterarm en brengt haar terug naar haar plaats. Hij baant zo nodig de weg tussen tafeltjes en stoelen door en gaat dan vóór om haar stoel gereed te houden en haar behulpzaam te zijn als ze gaat zitten. Dan bedankt hij haar en evt. ook haar begeleider(s) met een buiging en gaat. (Nadruk verboden.) ANNEKE NEEFJES TIPS KUNT NIET ALLES WETEN 0 Inktvlekken in niet of moei lijk wasbarc stoffen verwij dert men door de vlek over een kopje heet water te span nen- Op de vlek wat citroen zuur druppelen, dit zo moge lijk aanstippen met ammonia. Tussentijds goed spoelen. Het gebruik van in water oplos bare inkt is vooral voor kin deren aan te bevelen. Deze inkt is in de handel verkrijg baar. 0 Een vlijtig lies,je moet als yolgt behandeld worden: veel ncht niet to veel vloeimest. ln dc winter minder water, maar niet te karig zijn, in de zomermaanden wel kamer- plantenmesi. in het voorjaar r!i.,n?St!0e!e,n; Daarna kan de plant gestekt worden. Vliegenvuil verwijdert men door de stof te borstelen met verdunde ammonia. Onnas sen voor uitbijten. Goed na spoelen. 0 Een zeer bruikbaar mierengif is potas met suiker vermengd 0 Schenkt u een boeket uit eigen tuin, snij dan de bloemen af zo vroeg mogelijk in de mor gen en smeer de stelen aan de onderzijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. Vóór het in het water zetten eerst de on derste stukjes er afsnijden. 0 Zwarte peper met stroop men gen, dit op een vloeipapier smeren, op een nat gemaakt schoteltje leggen en u hebt een gifvrije vliegenvanger! (Nadruk verboden.) De ontwikkeling in de wijze van huisverwarming is groot en 't wordt ons. steeds gemakkelijker gemaakt onze woning te allen tijde behage- lijk warm te doen zijn. Wil men in staat zijn alle vertrekken te verwarmen, dan zal er een centrale ver warming aan te pas moeten komen, hetzij een olie-, hetzij een kolenverwarming. Maar bij de woorden „centrale verwarming" denken wij di rect aan de ketel en waar die te plaatsen. In de moder ne woningen staat deze veel al in de keuken, maar mooi is het niet en een sta-in-de- weg zeker. Wij waren daar om aangenaam verrast bij het zien van een betrekkelijk nieuw volautomatisch cen trale olieverwarmings-sy- steem „centr-o-therm". met een verwarmingsketel die be slist is te beschouwen als een modern ornament in de keuken. VOOR EEN WONING TOT 5 a 6 KAMERS De ketel is een geheel geslo ten, goed uitgevoerde verwar mingsketel, 30 cm breed en 1 m hoog en dus kan met een mini mum aan plaatsruimte worden volstaan. In de keuken is voor die 30 cm breedte aitijd wel ruimte! Hij wordt afgeleverd in de grondkleur (grijs) en kan dan de door de vrouw des hui zes gewenste kleur krijgen, In de meeste gevallen wordt de voorkeur gegeven aan deze grij ze kleur. Deze verwarming is geschikt voor woningen van 2 tot 6 kamers. enige technische bijzonderheden Zal de vrouw des huizes op vorm en kleur van de ketel let ten, mijnheer zal meer belang stelling hebben voor de techni sche kant. Welnu, de centr-o- therm is voorzien van een hoge- druk verstuivingsbrander van een zeer bijzondere constructie (waarvoor patent is aange vraagd). Hij is zuinig in het ge bruik en maakt praktisch geen geluld, wat ook heel belangrijk is. Als brandstof kan H. B. O. 1 of 2 worden gebruikt. De ketel bestaat uit .een ver brandingskamer zonder be- metseling met een daarachter gebouwde warmtewisselaar. Daarboven zijn het mechanisch gedeelte en do apparatuur ge monteerd. Alle elektrische en mechanische onderdelen zijn be schermd door een plaatstalen kap. Door het wegnemen van deze kap zijn alle onderdelen ge makkelijk bereikbaar. installatie en rookgasafvoer De ketel is inclusief een kamerthermostaat geheel ge bruiksklaar. De installatie om vat het maken van aansluitin gen voor rookgasafvoer, de olie leidingen, de elektrische, leidin gen en de waterleidingen. De wateraansluitingen kunt u krij gen zowel links als rechts aan de ketel. Het is derhalve een systeem met radiatoren waarin warm water circuleert. De rookgasafvoer kan eenvou dig zijn, daar de ketel vrijwel ongevoelig is voor schoorsteen- trek, maar natuurlijk moet er toch de nodige aandacht aan worden besteed. Het rookgasaf voerkanaal wordt op de boven zijde van de ketel aangesloten, zodat deze 'praktisch tegen de muur kan staan. Een olietank van 2 a 3 duizend liter in de tuin, tenzij u in een flatgebouw woont met centrale olie-distribu tie, dan kah uw verwarming daarop worden aangesloten. De installateur zal u ook hierom trent te allen tijde met raad en daad terzijde staan. KOSTEN Wat wordt nu zo per seizoen verstookt. Wel, de ondervinding heeft geleerd, dat dat gemiddeld een ƒ350,zal zijn, maar dan is ook het gehele huis steeds be- hagelijk warm, U kunt met de centr.O-therm o.m. kennis maken in het Bouw centrum te Rotterdam en op de a.s. jaarbeurs te Utrecht. T. N. O. keurde hem goed en be gin 1962 wordt hij zelfs opge steld in een Bouwcentrum in Weenen. Er is thans reeds een behoorlijke export naar Duits land en België, terwijl die naar Oostenrijk, Frankrijk en Zwit serland in Ontwikkeling is. 'Er blijkt n.l. een grote belang stelling in het buitenland te zijn voor dit systeem, waaruit maar weer blijkt dat Nederlands ver nuft en Nederlands vakman schap in staat zijn kwaliteits- produkten te maken, die ook ver buiten onze grenzen worden gewaardeerd en vaak geprefe reerd.' Hei aantal'bejaarden dat een plaatsje zoekt ln een bejaarden tehuis, neemt hand over hand toe. Om in zo'n tehuis te wor den opgenomen, moet belang hebbende toch minstens nog over een vrij goede gezondheid beschikken. Nu willen wij niets afdoen aan de maaltijden van thans; zs worden met zorg samengesteld en zijn gebaseerd. op weten schappelijke onderzoekingen. Niettemin zijn de bejaarden die nu een plaatsje krijgen toege wezen in een bejaardentehuis, allen uit de vorige eeuw afkom stig, dat wil dus zeggen, ze zijn grootgebracht met voeding zo- ais onze grootouders klaar maakten. Het valt niet te ont kennen dat er toch maar vele gezonde knapen bij zijn en dus kunnen de hoge leeftijden zoals wij deze nu 'tegenkomen, wel degelijk te danken zijn aan een benoonijke voeding. Het is tegenwoordig alles „vi tamines" wat de klok slaat, maar vergis u niet, geachte le zers, ook onze grootmoeders zorgden voor een voldoende vi taminegehalte ln 't eten, al deden ze dat y/etucht onbewust. PERÈN STAMPPOT Wij noteerden voor u een heerlijke stamppot van peren, gemakkelijk kiaar te maken, weinig pannen in t gebruik, dus speciaal voor bejaarden een kostelijke winicrmaaltijd. Indien u 1 kg stoofperen neemt, behoort, hierbij I kg aardappelen, 2l/a xtl water en 250 gram vers spek of mager varkensvlees, eventueel te ver vangen door 60 gram boter of reuzel. De bereiding is als volgt: De peren schillen, in vieren snijden en de klokhuizen ver wijderen. Aardappelen schillen, onder in de pan" Leggen met wa ter en zout (naar" smaak). Laat dit alles zachtjes1 gaarkoken in 2Va a 2 uur. Gebruikt u er spek bij, dan wordt dit gewassen en tussen de aardappelen gelegd. Zodra alles gaar js, moeten ds aard appelen en de peren goed door een gestampt worden. Indien u geen spek gebruikt, moet de pot gestoofd worden met boter of de reuzeL FR UCHTENMACARONl Ter afwisseling kunt u uw gezin eens een schotel voorzet ten van macaroni met vruch ten; een niet te versmaden maaltijd Bij 250 gyam. macaroni, neemt u 250 gram gedroogde vruchten (abrikozen, pruimen, appelen enz.) eventueel te vervangen door 500 gram verse vruchten. Verder hebt- u nodig 1 a 1% liter water,- 40 gram boter en 60 tot 100 gram suiker. Bereidingde gedroogde vruchten wassen, in het water laten weken, opzetten in het weekwater en dit aan de kook brengen. Vervolgens de macaro ni, in vingerlange stukken ge broken, en de verse vruchten toevoegen en vruchten en maca roni samen zachtjes laten gaar koken in ongeveer een Va a uur. Tenslotte de boter en de suiker toevoegen en het gerecht, dat enigszins gebonden moet zijn, 15 a 20 minuten laten sto ven vóór dat het opgediend wordt. J. HOLTSLAG (Nadruk verboden.) EEN KACHEL VOOR WINTER EN ZOMER De koudste wintermaand, februari, staat weer voor de deur en het is te verwach ten dat ons nog wel een flinke vorstperiode te wach ten staat. Degenen die het bij vriezend weer niet goed warm kunnen krijgen in de kamer(s), zullen er daarom verstandig aan doen tijdig maatregelen te nemen te gen onnodig warmteverlies door het aanbrengen van tochtband of desnoods een tochtdeken, het dichtstop pen mei stopverf of papier van andere openingen, en het aanschaffen van een bij verwarming. Veel baat brengt bijv. een losse radiator, die steeds geplaatst kan worden bij het raam waar de wind op staat. En dan bedoe len we beslist niet het bekende straalkacheltje, dat alleen recht streeks warmte straalt op het lichaam want dat is hoogst on aangenaam. Wat wij bedoelen Is een uitvoering met verschil lende instelmogelijkheden, bijv, een van 500, een van 1000 en een van 2000 Watt, die indirect (bij-) warmt. EEN NIEUWE UITVOERING Er bestaan ook ventilator kacheltjes in de geest van de bekende autokacheltjes waarbij de naam zegt het al - een ventilator de warme lucht de kamer in blaast. Al schakelt men de 2000 Watt stand in, de hitte is toch niet hinderlijk. De warm te wordt niet alleen wijd ver spreid, maar ook kunt u zich niet branden als u er wat dicht bij zit. Een straalkachel geeft een ge richte warmte naar één bepaald punt en die warmte is dan zeer fel geconcentreerd door d^ glan zend gepolijste reflector, ook al is er slechts één element van 500 Watt ingeschakeld. WAT KOST DAT U zult zeggen, dat zo'n nieuw- apparaat te duur uitkomt, maar aai valt best mee, want als u 't ventilatorkacheltje op stand 1 hebt staan gebruikt het 500 Watt en kunt u het 2 uur laten bran den voor Je prijs van een kilo- Wattuur. Bij een vastrecht tarief liggen de prijzen niet erg hoog, in sommige plaatsen slechts op 5,2 cent. Rekenen we het vastrecht er bij, dan kost dat voor 500 Watt niet meer dan 5 cent per uur en daarvoor geniet u al van een aangename warmte. Schakelt u de 1000 Watt in, dan kost het ongeveer 10 cent per uur. De aanschaffingsprijs ligt niet veel hoger dan die van de beste straalkachel. OOK IN ANDERE JAARGETIJDEN In vele gezinnen is bijverwar ming overdag (nog) niet nodig, zodat een dergelijk kacheltje, dat in vele standen gesteld kan wor den, alleen des avonds als we stü zitten goede diensten behoeft te bewijzen. Bovendien kunt u er in vóór- en najaar veel genot van heb ben, als u geen kachel meer stookt en 's avonds toch behaag lijk wilt zitten. Door het ver warmingselement uit te scha kelen, kunt u 's zomers met de ventilator koele lucht laten cir culeren. Het stroomverbruik is dan beperkt tot die van het motortje. De ventilator die voor de verfrissende lucht circulatie zorgt, heeft twee draaisnelheden en zit veilig achter een rooster, voorzien van een veiligheids thermostaat. (Nadruk verboden.) „Moeder, luister is. Moeder, hoor eenstoe nou moeder, hóór nou!" Hoe dikwijls horen we dat niet! Bijna dage lijks komen de kinderen thuis, vol van iets dat zij gehoord of gezien hebben. Gelukkig de moeder, die dan meteen kan luisteren met heel haar onverdeelde belangstelling en haar volle opmerk zaamheid; de moeder, die niet zegt: „Ja, waeht even, nu niet. ik ben nu even bezig, straks Ik heb op dat gebied een wonderlijk geval meegemaakt. Er was een moeder, die voortdurend voor haar kinderen bezig was, zjj naaide en breide hun kleren, las voor en ruimde en redderde, ze deed boodschappen, ging met haar kinderen naar dokter en tandarts, deed gymna stiek met ze, kortom deed alles wat je van een moeder mag verlangen. Zij was er vast van overtuigd dat haar kinderen een heerlijke jeugd hadden en niets te kort kwamen. OPVOEDING HET RAADSEL Toen kwam er aan de overkant een oud dametje wonen. Och, dat was van geen belang en niemand schonk er aan dacht aan. Totdat op een keer één van dé kinderen bij dit kleine oude dametje een boodschap moest doen en met haar in kontakt kwam. De kinderen gingen er over praten. Na een ponsje ging de oudste of./at> een zomeravond eens heen, geheel uit eigen vrije wil en voordat moeder het wist, zaten de kinderen meer bij het oude dametje aan de overkant dan thuis. Het stemde haar verdrietig en boos. Had zij zich niet jarenlang uitgesloofd voor hun gemak, hun welzijn en hun ge noegen? En nu zij groter werden lieten ze haar tot dank alleen zitten! Het was haar een raadsel, waarom de kinderen het gezelschap verkozen van een oude vrouw. Pas veel later kwam zij er achter wat de ware reden van deze voorkeur was: het oude dametje verstond als geen ander de moeilijke kunst vanluiste rent STRAKS.... STRAKS.... STRAKS! Kinderen reageren scherp en zui ver en deze kinderen voelden in stinctief, dat „aan de overkant" geen nauwelijks verkapt ongeduld en geen geveinsde belangstelling was, zoals thuis, waar moeder met al haar goede bedoelingen het zo geweldig druk had met het „gezellig maken", dat de ware gezelligheid er maar al te vaak onder leed. Een kind dat zich wil uiten, om dat het tot barstens toe vol is van iets of iemand wil daarmee niet naar een verder afgelegen tijdstip worden verwezen. Straksstraks zal ikstraks gaan wealtijd „straks". „Straks" is één van de ver schrikkingen van het kinderleven. Natuurlijk moeten de kinderen niet op hun weriken worden bediend, maar als een groot of een klein kind onze aan dacht opeist voor iets dat hem bedrukt of bezwaart, kortom waarover hij of zij moet praten, laten we dan als het even kan, onze aandacht spontaan en meteen openstellen. Het valt echt niet mee om je zo ineens van het een op het ander om te schakelen, dat is een feit, maar daar in moeten we ons als het ware trainen in het belang van het kind envan onszelf. LAAT ZE VERTELLEN Ook al gaat het haperend en stame lend, ook al dreigt u het geduld er hij te verliezen: Leert luisteren Als uw grote jongen zo heel terloops, zo alsof het om niets bijzonders gaat, zegt: „Moeder, luister es—.", wimpel hem dan niet af. Het kan een moeizaam bsluit zijn, dat hij wil vertellen. Het kan een hunkerend beroep zijn op uw steun en kracht. Het kan ook best iets bijzon ders zijn, maar.... loop niet de kans, dat een aarzelend tasten naar vertrouwelijk heid door u wordt afgescheept niet: „straks, ik heb nu geen tijd!" Er kunnen op deze wijze, grote schatten verloren gaan. En dat is nooit meer goed te ma ken Schenk uw kinderen de met niets te vergelijken gave van uw onverdeelde be langstelling. Het is een overbreekbare hand, die u hiermee legt tussen uw kind en uzelf, een hechte band, die later in moeilijke ogenblikken van verwijdering en misverstand, zoals die in elk opvoe- dingsproccs voorkomen, van onbereken baar nut kan zijn. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) PRAKTISCHE MANTEL VOOR HET PLATTELAND Op de tentoonstelling „Het Land bouwwerktuig" in het R. A. I.- gebouw in Amsterdam worden dagelijks modeshows gehouden van kleding, welke in het bijzonder ge schikt is voor de vrouw op het platteland en bij het ontwerpen waarvan vooral rekening is gehou den met de praktische kant. Eén van de bijzondere kledingstukken op deze shows is een mantel van schuimplastic en dralon. Deze is niet alleen zeer goed bestand tegen vuil en vocht, doch tevens vol komen kreukvrij. Zij kan in een wasmachine gewassen worden. Foto links: Zonder kreuken komt de mantel prijs ongeveer 90 gul den uit een kleine koffer en meteen, zonder uithangen, kan zij gedragen worden (foto rechts). Als het net in het weekend slecht weer is en de kinderen dan noodgedwongen binnens huis moeten blijven kunnen wij hun de tijd prachtig helpen do den door hun in de keuken een eenvoudig koekje te laten bak ken of als we geen oven hebben, een gebakje of taartje te laten maken. Niet alleen de meisjes maar ook de jongens vinden dat prachtig want het feest duurt zo lekker langvanaf de eerste voorbereiding (schort aan doen!) tot en met het opeten van al dat heerlijks! ZONDAGBruine ragoutsoep, gegratineerde schotel, bleek selderij of lof kalfsschnit- zeis, aardappelen, fruitsla. MAANDAGGebakken eieren, andijviesla, aardappelpuree, broodschotel met appel moes. DINSDAG: Stoofprei met ge hakt, aardappelen, yoghurt. WOENSDAG: Stoofschotel kool met spekblokjes, jamflens jes. DONDERDAG: Haché, aardap pelen, rode kool, macaroni schotel met schuimkop. VRIJDAG: Kaas- of harnome- let, rijst, peterseliesaus, dop erwtjes, caramelvla. ZATERDAGChampignon soep, citroenrijst. RECEPTEN macaronischo tel met schuimkop 100 gram macaroni, iets zout, Va liter melk, 2 eier dooiers, 30 gram maizina, 50 gram suiker, vanillesui ker, 100 gram rozijnen, 100 gram bitterkoekjes. Voor de schuimkop: 2 eiwitten, 100 gram suiker. De macaroni in water met wat zout gaar koken, met koud wa ter afspoelen en laten uitlekken. Van de melk, de eierdooiers, maizena, suiker en vanillesuiker een vanillevla maken. De uitge lekte macaroni en de gewelde rozijnen er doorheen roeren en het mengsel laag om laag met de bitterkoekjes in een vuur vaste schotel leggen. De eiwit ten heel stijf slaan, de suiker er door scheppen, de macaroni hiermede bedekken en er tot slot wat poedersuiker over strooien. De schotel ongeveer lVa uur in een lauwwarme oven zetten tot de schuimkop bros en lichtgekleurd is. zandkoekjes 150 gram patentbloem, 100 gram boter, 75 gram bas terdsuiker, iets zout en ci troenrasp tot een samen hangende bal dooreenkneden en uitrollen tot een lap van V; cm dikte. Hieruit met een koekjes steker of een glas koekjes ste ken die met een kleine tussen ruimte op een beboterd bakblik worden gelegd en vrij hoog in de warme oven geplaatst, in on geveer 15 minuten goudgeel en gaar worden gebakken. chocoladecrème en vanillecrème worden gemaakt door 100 gram roomboter zacht te roeren en te vermengen met 100 gram ge zeefd poedersuiker en een pakje vanillesuiker of 1 lepel cacao.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7