Waarom wil Washington sancties tegen Fidel Castro De Afrikaanse top Lagos m Militairen dagvaarden de Staat De ruimtevaart van Glenn Australië en de kwestie Nieuw-Guinea ZATERDAG 27 JANUARI 1962 18e jaargang Nr 5508 wilets. (joodwall WEERBERICHT HOOGWATER DR. MANSHOLT OVER DE LANDBOUW IN DE E. E. G. MI JNIN STORT ING IN BELG1E ZON- MAANSTANDEN Arbeidsverbocl voor veertienjarige jongens Radio de Koek Brug over de Main HET WEER AMERIKAANSE MAANRAKET OP WEG NAAR DE MAAN AANSLAGEN IN PARIJS Fr ankering bij abonnement: Tcmeuzcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande v Hedactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijsƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. VRIJE Z Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeto- advcrtenties)5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Punta del Este, in Uruguay, vergaderen op het ogenblik de vertegen woordigers van de landen van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, die in de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (O. A. S.) een eigen regionale club bezitten. Door veel eensgezindheid 'blinkt de huidige conferentie niet uit. Integendeel er wordt c9n lelie strijd geleverd en van Europa uit gezien schijnt deze te gaan tussen een Cubaanse David en een Noordamerikaanse Go liath. De overige Amerikaanse staten vormen dan de belang stellende en zeker niet in alle opzichten onpartijdige toeschou wers. Waar de machtsverhoudingen zozeer uiteenlopen, ware men geneigd op gronden van sportivi teit en sympathie naar Cuba te laten uitgaan. Castro rekent daar ook op. Natuurlijk is het niet prettig voor het volk van de Verenigde Staten, dat op nog geen 150 kilometer van zijn kust een communistisch staatje ligt. De officieuze militaire alliantie tussen Castro en Chroesjtsjef vormt misschien zelfs, zij het ook geen grote, bedreiging van dc veiligheid der U. S- A. En Washington heeft er daarom geen twijfel aan laten bestaan, dat het communisme en de com munistische wapens van Cub3 verwijderd wenst te zien. WAAR SCHUILT HET KWAAD? Maar toch, welk werkelijk groot kwaad kan Castro de Ver. Staten aandoen? Zelfs indien de Russen werd toegestaan, mili taire bases op liet eiland te ves tigen, dan zouden deze van de verre Sowjet-Unie uit in geval van een botsing toch niet te hou den zijn. Natuurlijk weet men dat in de Verenigde Staten zeer goed. De waarheid is, dat de Noordameri kanen werkelijk niet zo direct bevreesd zijn voor het eigen po litieke hachje, maar voor dat van vele Zuid- en Middenameri kanen. Het communistische cas- troïsme op Cuba is lastig, maar een castroïsme, dat zich zou uit breiden over grote delen van Latijns-Amerika ware een dode lijk gevaar voor het gehele Wes telijke halfrond. Dit gevaar is niet geheel denkbeeldig. De Verenigde Staten wensen daarom onmiddellijk sancties tegen Cuba van de soort, die ee* jaar geleden met succes tegen het dictatoriale regiem van Tru- Keizer Ilaile Selassie van Ethiopië en de gouverneur-gene- laal van Nigerië, Azikiwe, heb ben op dc topconferentie van twintig landen te Lagos gepleit voor Afrikaanse eenheid. Men zei het te betreuren dat de Casablanca-landen Ghana, Guinee, Mali, Marokko en Egypte niet aan de conferentie deel nemen. Deze vijf landen zijn weg gebleven omdat de Algerijnse op standelingenregering niet werd uitgenodigd. Azikiwe heeft felle kritiek ge- (Adv.) binnenveringbed het teste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte miJdensector fabrieken Zevenbergen medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig tot zaterdag avond Aanvankelijk opklaringen. Toenemende bewolking en plaatselijk wat regen of motre gen. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Iets lagere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 27 JANUARI v.m. n.m Breskens -5.43 6.07 Terneuzen 6.18 6.42 Hansweert 6.58 7.22 Walsoorden 7.08 7.32 ZONDAG 28 JANUARI jillo in San Domingo werden toegepast. ÉÉN STEM TEKORT Dc stemmen van veertien lan den der O. A. S. zijn voor een dergelijk besluit vereist. Maar op het ogenblik kan Washington slechts op dertien stemmen re kenen. De overige zeven leden- stalen (waaronder Cuba zelf) dringen aan op uitstel of streven naar een of ander compromis. Kenmerkend voor de situatie in Latijns-Amerika is, dat zich onder die tweede groep grote landen als Mexico, Brazilië en Chili bevinden en dat de woord voerders van sommige van die staten er geen geheim van heb ben gemaakt, dat hun regerin gen het zich niet kunnen veroor loven onvriendelijk tegen Castro te zijn om dat grote delen van hun bevolkingen dit niet zouden slikken. Dit maakt het beeld van een strijd tussen de kleine David en de grote Goliath tot een ge vaarlijk schijnbeeld. Of de huidige conferentie tot een beslissing zal komen, is niet zeker. Argentinië heeft een tus senvoorstel ingediend: zet Cuba voor drie maanden uit de O. A- S. en laten wij daarna de zaak nog eens nader bekijken. Komt het tot dit uitstel, dan moet men hopen, dat de leiders der zeven naties dit zullen gebruiken om ernstig te overwegen, of zij de ogen voor de dreiging van het castroïsme gesloten kunnen hou den. zonder de grenzen van hun landen op de duur te openen voor communisme en burgeroor log. (Nadruk verboden.) a»7. lü -3fiSS&3L aè .'V Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.20 6.55 7.35 7.45 n.m. 6.50 7.25 8.05 8.15 uit op zekere aspecten van het beleid van de Casablanca-landen. Hij verweet deze landen dat zij nog steeds geen verklaring heb ben afgelegd over het onver vreemdbare recht van Afrikaan se staten op zelfbeschikking, op veiligheid voor inmenging in de vorm van „ondermijnende activi teit op touw gezet door landen waarvan men vermoedt dat zij vriendschappelijk gezind zijn", en de onschendbaarheid van hun grondgebied. Waarnemers hebben erop ge wezen dat dit de eerste keer is dat zo duidelijk in het openbaar melding is gemaakt van menings verschillen tussen de Casablanca- landen en dc gematigder Monro- vialanden. Keizer Haile Selassie zei de af wezigheid van de Casablanca- landen niet te beschouwen als een teken van een fundamentele en onherstelbare kloof tussen de Afrikaanse landen. Over bevordering van do een heid in Afrika zei hij dat dan één van de beste middelen hiervoor oprichting van een permanente organisatie van de Arikaanse staten is. De keizer bepleitte ook bestu dering van de gevolgen voor Afrika van de Europeso econo mische gemeenschap, die zowel een grote uitdaging ais een groot gevaar voor Afrika is. De opzien barende resultaten van de Ê.E.G. waren voor hem een reden aan te dringen op een soortgelijke or ganisatie voor Afrika. Op de topconferentie is een resolutie aangenomen om de ministers van Buitenlandse Za ken van alle staten van het con tinent uit te nodigen een bijeen komst te houden ter voorberei ding van een algemene Afri kaanse topconferentie. Algerië wordt in de resolutie niet genoemd maar in conferen tiekringen zei men te geloven dat Algerië onafhankelijk zal worden vóór de bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Za- ken waardoor de kwestie van Algerië's vertegenwoordiging niet ter sprake behoefde te wor den gebracht. In sommige kringen werd ge zegd dat de resolutie opzettelijk vaag was gehouden op het nete lige punt van de Algerijnse ver tegenwoordiging om te vermij den dat de staten zich zouden vastleggen op erkenning van de aanspraken der opstandelingen op soevereiniteit over Algerië. Dr. S. L. Mansholt, vice-voor- zitter van de Europese commis sie van de E. E. G., verklaarde gisteravond in een uit Hilversum uitgezonden radiovraaggesprek, dat de te Brussel bereikte ak koorden op het punt van de land bouwpolitiek der zes E. E. G.-lan- den voor de Nederlandse boeren en tuinders in het algemeen op den duur voordelen zullen afwer pen. Veel zal echter afhangen van de ontwikkeling der consumptie binnen de Europese Gemeen schap. Men mag verwachten, dat bij een toenemende welvaart het verbruik van brood en dus de graanprodukten niet zal toene men, doch daarentegen wel het gebruik van gevogelte en fruit. Hier zijn voor Nederland winst punten te boeken. Aan de andere kant zal de Nederlandse tuin bouw de concurrentie van Italië gaan ondervinden, met name op het gebied van de produktie van druiven en tomaten. Vrijdagmiddag heeft zich in een mijn bij Luik een instorting voorgedaan, waarbij drie mijn werkers zijn ingesloten. Reddingsploegen slaagden er spoedig in één van hen te be vrijden. Hij was ernstig gewond. Gisteren is de dagvaarding uit gebracht in de zaak van het con tingent militairen, dat 1, 2 en 3 februari naar Nieuw-Guinea moet vertrekken, contra de staat. De militairen stellen dat zij in burger-status worden uitgezon den en hiertegen richt zich hun bezwaar. Zij wensen de status van mili tair. Het kort geding dient a.s. maandagmorgen elf uur voor de president van de rechtbank in Den Haag. In verband met het spoedeisen de karakter van deze zaak, beeft de president nog voor de dag vaarding formeel is uitgebrcaht, reeds een dag vastgesteld voor de behandeling van de zaak. Van de zijde van de Legervoor- lichtingsdienst is verklaard, dat het bezwaar van de (kleine) groep het gaat hier beslist niet om een groot contingent zich kennelijk richt tegen dc, overi gens allang geldende bepaling dat militairen die naar het bui tenland gaan, of via het buiten- (Adv.) MAANDAG 29 JANUARI Bwskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.07 7.43 7.42 8.18 S.22 S.5S 8.32 9.08 ZON MAAN Jan. op onder op onder 27 8.29 8.28 17.18 17.19 11.17 11.39 28 0.27 29 8.26 17.21 1.34 12.03 30 S.25 17.23 2.42 12.31 31 8.23 17.25 3.50 13.06 In het voorlopig verslag van de Commissie van Rapporteurs voor het ontwerp van wet tot vaststelling van de rijksbegro ting 1962 voor het departement van Sociale Zaken en Volksge zondheid, is opgenomen de vraag, of reeds voorbereidingen worden getroffen om op een gunstig tijdstip een arbeidsver- bod voor veertienjarige jongens in te kunnen voeren. Nsordstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen land naar een bestemming over zee zoals in dit geval, waarbij de K.L.M. voor het vervoer zorgt speciaal toestemming behoe ven om hun uniform te mogen dragen. De Legervoorlichtings- dienst vindt het vreemd dat het dragen van het burgerkostuum door deze militairen gelijk wordt gesteld met de burgerstatus. In dit verband wordt gewezen op het plan dienstplichtigen bui ten diensttijd toestemming te geven in burger te lopen. Daar mee, aldus de Legervoorlichtings- dienst, vervalt toch ook niet de militaire status van de betrokke nen? Overigens wacht men ook hier liever de dagvaarding af. Nu de dagvaarding is uitge bracht is komen vast te staan dat het slechts om één militair gaat. Zijn vertrek naar Nieuw- Guinea is uitgesteld. Het kort geding behoeft daardoor niet op korte termijn te worden behan deld. Het is nu vastgesteld op 7 februari. Het kort geding is uitgesteld op verzoek var. de raadsman van de staat, nadat aan de betrokken militair uitstel van vertrek was verleend tot 15 februari. De andere militairen die tot het contingent behoren zullen op 1, 2 of 3 februari naar Nieuw- Guinea vertrekken. De zaak is aanhangig gemaakt door de vader van een dienst plichtig militair die minderjarig is, de heer Lindeman in Amster dam. In de dagvaarding staat vermeld, dat hij (de militair) een paspoort heeft gekregen waarin ten onrechte staat dat hij rijks ambtenaar is. De militair heeft geen beroep, omdat hij direct na zijn schoolopleiding in militaire dienst is gegaan. Hij wil niet in burgerkleren worden vervoerd. Hij acht dit onrechtmatig omdat hij dan wordt beroofd van de bescherming van de conventies van Genève (die onder meer de rechten van een krijgsgevangene regelen). De conventie is ook door Indonesië ondertekend. Hij meent dat hij het recht heeft zich hierop te beroepen, omdat een aantal landen, waar het vliegtuig naar Nieuw-Guinea moet landen, heeft geweigerd, Nederlandse militairen bestemd voor Nieuw-Guinea op hun vlieg velden toe te laten. De vader eist namens de zoon, dat de aanduiding „rijksambte naar" uit het paspoort wordt verwijderd en dat dit paspoort binnen 24 uur wordt terugge bracht naar dc gemeente-secre tarie in Amsterdam, waar dit is afgegeven, met dc opdracht het ongeldig te maken. Verder stelt hij de eis dat een nieuw paspoort wordt afgegeven, waarin een foto is vastgehecht van de militair gekleed in mili tair tenue. Ook wordt geëist dat de mili tair in militair tenue naar Voorzover liet er vrijdagoch tend naar uitzag rekende men er op dat de lancering van de „Atlas-Mercury" raket met de cabine waarin kolonel John Glenn enkele malen om de aarde moet draaien, heden doorgang zou vin den. Het voorgenomen tijdstip van lancering is half acht des ochtends plaatselijke tijd (13.30 uur Ned- tijd). Het is de bedoeling dat de ruimtecabine met de Ameri kaanse kolonel John Glenn na de lancering doormiddel van een „Atlas Mercury"-raket driemaal om de aarde cirkelt alvorens naar beneden te komen. Deze ruimtevlucht is berekend op een duur van vier-en-een-half uur. De ruimtecapsule komt tot op een hoogte van minstens 160 km boven de aarde, voert de ruimte vaarder van de dag in de nacht en terug in het zonlicht in iets meer dan anderhalf uur tijds en moet tenslotte niet verder dan 1.300 km van de startplaats neerkomen. In totaal zijn een dertigduizend personen bij de ruimtevlucht be trokken onder wie de bemannin gen van 28 schepen op twee Oceanen en van achttien con troleposten op drie continenten en vijf eilanden die het contact met de ruimtevaarder geduren de zijn tachtigduizend mijl lange tocht moeten onderhouden. De controleposten hebben een aantal speciale opdrachten te vervullen, van het eenvoudig „volgen"" van "de cabine op haar tocht om de aarde tot het geven van signalen die de voortijdige terugkeer in geval van moei lijkheden na de lancering naar de aarde of de terugkeer in de atmosfeer na een, twee of drie rondvluchten op een hoogte tussen 160 a 240 km boven de aarde mogelijk moeten maken. De voornaamste controlepos ten zijn die van Kaap Canaveral, de lanceerplaats, en van de Ber muda-eilanden. Kaap Canaveral is het centrale punt waar signa len en technische gegevens ge analyseerd worden. Daar wordt ook beslist over eventuele voor tijdige terugkeer. Deze post blijft met de ruimtevaarder in rechtstreeks contact vanaf de lancering totdat dc cabine in haar baan is geplaatst, onge veer zeven minuten later. De post op Bermuda moet over de „Mercury" waken tot onge veer drie minuten na het in haar baan brengen van de cabine en dan eventueel liet mechanisme voor onmiddellijke terugkeer naar de aarde in werking stellen wanneer er iets verkeerd zou dreigen te gaan. De snelheid van de „Mercury" zal ongeveer 24.000 km per uur zijn- De veertigjarige kolonel John Glenn is de best geoefende van de zeven ruimtevaart-kandida ten. Eigenlijk is hij reeds te „oud" voor deze onderneming volgens de door deskundigen ga- stelde normen, maar zijn ver- standeiijke vermogens, lichame lijk uithoudingsvermogen en perfecte gezondheidstoestand hebben dit bezwaar opzij doen zetten. Hij werd op 18 juli 1921 te Cambridge in Ohio geboren. Hij heeft kortgeknipt rood haar, groene ogen en sproeten. Zijn vrouw heet Annie en zij hebben een dochter van vijftien en een zoon van veertien jaar. Glenn kwam in 1943 bij de mariniers. Hij werd naar de Stille Oceaan gezonden en heeft later in Ko rea gevochten. Daarna kwam hij „in garnizoen" te liggen en kreeg hij een opleiding voor invlieger- In 1957 bracht hij het transcon tinentale snelheidsrecord op zijn naam door in drie-en-een-half uur van Los Angeles naar New York te vliegen. De opleiding van Glenn voor ruimtevluchten is buitengewoon hard geweest. Als staaltje daar van kan dienen dat hem, om zijn evenwichtvermogen te beproe ven, koud water in de oren werd gegoten, iets wat men normali ter eenvoudig niet kan verdra gen. De tocht .van Glenn wordt de eerste Amerikaanse ruimtereis vau het karakter als die welke reeds door de Russen Gagarin en Titof zijn volbracht, namelijk om de aarde heen. Ter voorbe reiding hiervan zijn het vorig jaar door de Amerikanen She- pard op 5 mei en Grissom op 21 juli verticale ..ruimtesprongen' gemaakt waarbij de capsule, na een bepaalde hoogte: bereikt te hebben, tegelijk weer naar bene den kwam. De berging van She- pard uit de Oceaan verliep vlot maar Grissom was bijna ver dronken. Zijn capsule viel, nadat hijzelf was opgepikt, terug in zee en zonk. Over de rivier De Main in West- Duitsiand wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de constructie van de vijfde „super-autobaau- brug", welke een onderdeel vor men zal van de autobaan van Frankfort naar Neurenberg. Do ruim 60 meter lange brug rust op zes paar zware pijlers; de eigen lijke overspanning bedraagt 143 meter. De kosten van dit kunst werk, dal men in oktober van het volgend jaar gereed hoopt te heb ben, bedragen 11 miljoen mark. Nieuw-Guinea reist en daarbij in zijn bezit heeft de identiteits kaart. die vereist is" ingevolge de conventies van Genève. Op overtreding dient aldus de dagvaarding een dwang som gesteld te worden van 10 miljoen gulden. Bij de dagvaarding is gevoegd een rapport van prof. Tavnmes te Amsterdam waarin een toe lichting wordt gegeven op de conventies van Genève. De Australische oppositieleider Arthur Calwell heeft vrijdag in Perth de Australische regering ervan beschuldigd in de kwestie Nieuw-Guinea „een nieuwe Münchenkoers te volgen." Hij zei dit naar aanleiding van re cente berichten in Australische kranten, volgens welke de Australische regering haar poli tiek heeft gewijzigd en niet lan ger op het standpunt staat dat Nederland in het geschil met Indonesië onvoorwaardelijk moet worden gesteund- Calwellzei, dat de Australi sche minister van Buitenlandse aken, sir Garfield Barwick, een verkeerde voorstelling had ge geven van de feiten door te ver klaren, dat er geen wijziging Was gekomen in het standpunt van de regering en dat berichten over een aanstaande wijziging niet-officieel en speculatief wa ren. Calwell zei dat hij alle reden had te geloven dat de persbe richten waar sir Garfield op doelde op inlichtingen berustten die sir Garfield op een bijeen- VEEL BEWOLKING. De luchtdrukverdeling boven West-Europa wordt bepaald door een hogedrukgebied waar van het centrum boven de Golf van Biscaje ligt en een lage drukgebied ten noorden van IJsland. Tussen deze luchtdruk systemen treffen we een zóne aan met krachtige westelijke winden. Met deze stroming be woog zich een frontensysteem mee, dat tijdelijk regen bracht. Na de frontpassage stroomt nu drogere lucht ons land binnen waarin opklaringen voorkomen. Ten westen van Ierland ont wikkelt. zich een nieuwe storing die eveneens in de richting van ons land koerst. In verband hiermee moet vandaag veel be wolking worden verwacht met plaatselijk wat regen of mot regen. De wind is zwak tot ma tig in hoofdzaak uit westelijke richtingen. komst met drie hoofdredacteuren in Melbourne had gegeven. Terwijl nog maar een week geleden sir Garfield had gezegd, dat Australië waarschijnlijk niet. zou worden bedreigd door wat zich afspeelde tussen Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea en premier Menzies had bekendge maakt dat Australië het recht van de Papoea's in Nederlands Nieuw-Guinea op zelfbeschik king erkent, zijn Australische diplomaten in New York, Can berra en elders actief bezig met „het volgen van e§n nieuwe Münchenkoers", aldus Calwell. Dc Amerikaanse Ranger 3 is vrijdagavond om half Hen haar reis naar de maan begonnen. Volgens de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) schijnt alles goed ie zijn gegaan. Het ruimteschip dat op wgg, zou zijn naar de maan is bedekt, met een laag goud en zilver. Het' heeft ten doel televisieopnamen van het maanoppervlak te ma ken van geringe hoogte en een houder met instrumenten op de maan te plaatse». Vrijdagochtend vroeg zijn de partijkantoren van de commu nistische partij in Parijs van een auto uit beschoten. Niemand werd geraakt. In de nacht van donderdag op vrijdag ontplofte een kneedbom in een gebouwtje, dat dienst deed als plaatselijk bureau van de communistische partij in Beauvais, ten noorden van Parijs. Het gebouw werd verwoest.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1