Binnenlands nieuws MARKTBERICHT® F HOEK. MIDDELBURG DE TARWESITUATIE IN DE WERELD Duur sabelgekletter - Nieuw-Guinea en de prijs van de rijst RETRANCHEMENT SLUISKIL stoppeldijk DE SMOKKEL VAN NEDERLANDSE BOTER NAAR BELGIE BRITSE BOEREN TEGEN TOETREDING TOT DE E.E.G. Het voornaamste Een hap rijst KERKDIENSTEN De toestand in Frankrijk, en Algerië. VOGELWAARDE. Kijkers en luisteraars DE VLUCHTELINGEN" IN ELISABETHSTAD Gemeente Tenienzen der', hield in café P. Vonk haar 3 Uiteet verslag over 1961 bleek dat de toefen ajn afgesloten me hetgeen overigens niet betekent de verenigingskas nu leeg Met een reserve van ruim f sooo kan deze kas nog wel een S,^E5n w,s rne. v.er V< Si'de^esmursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden v van Leuven en G. de bcnepper herkozen. Tot lid van de controle commissie werd benoemd de heer P fie Vos. Uitvoeringen C. J. V. „Het Anker". - ,e tWee afgelopen zaterdag avonden hield de plaatselijke j v. Het Anker", in de ge meentelijke gehoorzaal haar jaar- jüHse uitvoeringen. Deze avonden werden geopend door de voorzitter, de heer W. Oosterling, die alle aanwezigen hartelijk verwelkomde en zijn blijdschap uitsprak, dat voor deze avonden zo'n grote belangstelling bestond. De eerste avond was zelfs de zaal tot de laatste plaats toe be zet, terwijl voor de tweede avond we) wat minder belangstelling was. Na de opening verschenen de leden op het toneel, waar zij hun lubnaam „Het Anker" uitbeel den. met daarbij bij iedere letter een rijmpje. Op de eerste avond was het het orkest „The Swallows" uit /iaamslag, dat er de stemming in bracht. Helaas kon dit gezel- s hap door omstandigheden bij de i veede uitvoering niet aanwezig Zijn. Na deze muzikale inleiding volg de het eerste bedrijf van het blij spel in drie bedrijven „Rare din- g 1 op de Leeuwenburg", onder egie van de heer J. Lauret, ter- v. J de heer Th. van Kouteren de grime verzorgde. Tijdens de pauze werd een ver ing gehouden, welke, dank zij de mooie prijzen, volledig slaag de. Na afloop van de pauze volgde de twee andere bedrijven van het blijspel, dat vlot voor het voet licht werd gebracht. De heer Oosterling dankte aan het slot van beide avonden alle medewerkers voor het welslagen van d :e uitvoeringen, en in het bijzonder de spelers en de regis seur. De C. J.V. „Het Anker" kan dan >k met genoegen op twee zeer geslaagde avonden terugzien. Pupil voorgeleid. Voor de officier van Justitie zijn grootte de laatste jaren de De Internationale Tarw wereldmarkt voor tarwe over schaduwde, thans waarschijn meer in zegt in zijn jongste overzicht over de tarwesituatie in de wereld, dat er wat de vooruit zichten voor 1961/62 aangaat wijzigingen zijn, voor een zekere verbetering, dat de handel waar schijnlijk een recordomvang zal bereiken en dat de voorraden voor het eerst sedert 1956 aan zienlijk zullen afnemen. Deze vermoedelijke verbete ringen van de vraag- en aanbod positie in de wereld is echter vrijwel geheel te danken aan weersomstandigheden, die een sterke vermindering van de Ca nadese produktie veroorzaak ten, aan kleinere oogsten in de Verenigde Staten en in vele lan den van West-Europa en aan de grotere invoerbehoeften van het Chinese vasteland, zo wordt in het overzicht gezegd. Hoewel het nog te vroeg is om de omvang van de tarwe- produktie in 1962 te voorspellen, dient toch te worden opgemerkt, dat de omstandigheden voor wintertarwe in de Verenigde Staten en in West-Europa over het algemeen gunstig zijn, doch dat in het gebied van de harde voorjaarstarwe in Canada en de Verenigde Staten de vochtreser- ves uitzonderlijk klein zijn. Het nieuwe Amerikaanse pro gramma voor de tarweproduk- tie, waarhij het tarwe-areaal kleiner zal worden, kan belang- overzicht het aanbod, dat door :j de arrondissementsrechtbank rijke gevolgen hebben dooi ver in Middelburg is gistermorgen mindering van het aanbod, de zestienjarige B. van 't H. Dientengevolge zal volgens het voorgeleid, die zich zondag op rgeriijke wijze heeft vergrepen aan de echtgenote van landbou wer W. in de buurtschap Drie- schouwen bij Axel. Het onderzoek is nog niet af gesloten, doch de officier van Justitie, mr. Th. Lebret, sprak de reeds gepubliceerde „bijzon derheden" over bedreiging met een mes en „voorbedachte rade" tegen. De knaap bevindt zich in voorlopige hechtenis in het Huis van Bewaring in Middelburg. Geslaagd. Te Wassenaar slaagde de heer H. J. Zwier voor het politie- diploma. Inmiddels is hij aange steld tot agent van politie te •Schiedam. Schippersvrouw beleefde hachelijk avontuur. Schipper M. v. d. Bogaart van de „Voinarding", 109 ton groot uit Hardinxveld, maar meer nog „ijn vrouw hebben gistermiddag om één uur een hachelijk avon tuur beleefd, waarbij de vrouw maar op het laatste ogenblik van een verdrinkingsdood kon wor den gered. De „Volharding" kwam uit het kanaal GentTerneuzen om aan de kade van de Compagnie Néér landaise de l'Azöte ligplaats te Hezen. Op een zeker ogenblik lag het schip dwars op. het Axel se kanaal, met de kop in de rich ting Axelse vlakte en had vrij veel vaart. Het voer tegen de oever waardoor de vrouw van de schipper, die voor op het schip stond, door de hevige schok over boord werd geslingerd. Op haar hulpgeroep kwam de 1hipper naar voren gelopen en wierp haar een touw toe dat zij kon grijpen. Schipper Van de Bogaart kreeg de tijd niet om baar aan boord te hijsen, omdat de „Volharding" volaan achter- via» r dreigde tegen de t" o rAzóle terecht te iicr de stopte de schip per de motor, waardoor hij zijn wouw m de Steek moest laten He schip maakte, mede door de sterke zijwind een zwenking waarbij de vrouw vóór de kop van het schip kwam te liggen ka? "?aakto ten aan de toot wiT? «jn roei- L°°t u't de davit los en voer de terlaatste hulp' Rechts op het aL vrouw ui °8?nblik kon hij de ding en t tU-?sen de „Volhar- gekomen n-tT'terecht was tie redden haar «etelige situa- Gouden bruiloft Op 8 februari a.s. hoont het echtpaar C. van Campen Pau- wels on gouden bruiloft te He ien. De buurt is al in actie eeko men en het gevormde feestfomt te is voornemens het gehele dorp De heer Dupont, lid van het Europese parlement, heeft on langs de E.E.G.-commissie vra gen gesteld over de situatie op de Belgische botermarkt. Hij vestigde hierbij de aandacht van de commissie op het dreigende gevaar, dat België bij de aan vang van het komende seizoen een boteroverschot van ruim 6.000 ton zal hebben, terwijl dit kwantum volgens hem slechts een gedeelte vertegenwoordigt van de hoeveelheid boter die uit Nederland frauduleus naar België wordt uitgevoerd. De E.E.G.-commissie heeft hierop het volgende geant woord Het is de commissie bekend, dat in België, evenals in andere lidstaten, aanmerkelijke hoe veelheden boter in voorraad zijn, waarvoor momenteel geen exportmogelijkheid bestaat. Het is eveneens bekend, dat de be trokken regeringen sedert jaren moeite doen de smokkel van Nederlandse boter te verhinde ren, doch dat de in dit verband toegepaste maatregelen totnog toe klaarblijkelijk niet tot een volledig succes hebben ge'eid De commissie lijk meer in overeenstemming zijn met de wereldbehoeften, vooral wat betreft de tarwesoor- ten van kwaliteit. De oorzaken, die de evenwichtsverstoring deden ontstaan, zullen echter volgens het overzicht nog in grote mate blijven bestaan, ten zij de produktieprogramma's en de handelspolitiek verder wor den aangepast. Op de jaarvergadering van de National Farmers Union heb ben de Britse boeren zich maan dag unaniem uitgesproken tegen een toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G-.). Eén der boeren, J. Marginson, zei: „Indien wij tot de gemeen schappelijke markt toetreden, zal dit het einde betekenen van de Britse landbouw en van het Britse rijk". De resolutie over de weige ring van de toetreding tot de E.E.G. was onderhevig aan drie voorwaarden, die volgens de hoeren zouden moeien worden opgenomen onder de voorwaar den voor een eventuele toe treding van Groot-Brittannië, te weten 1. Een voortzetting van jaar lijkse overzichten over de eco nomische toestand van de land bouw en de vooruitzichten daar voor. 2. Het behoud van gewaar borgde prijzen voor landbouw- produkten en doeltreffende steun voor de tuinbouw. 3. Voortzetting van de re geringssteun ten behoeve van een door de producenten be heerste afzet SOUVENIR-SNU(I)FJE Een krantenverkoper in West- Berlijn is op het Idee gekomen „echte Westberlijnse lucht" in blikjes te verkopen. Het schijnt, dat hij onder toeristen nog klan ten vindt ook voor zijn waar, welke verpakt is in blikjes ter grootte van een blikje geconden seerde melk. Op de wikkel staan enkele bezienswaardigheden van Men heeft geen reden om te twijfelen aan de waarheid van Soekarno's bewering, dat de ge hele natie achter zijn campagne tot overname van Nieuw-Guinea staat. Waarom zouden de Indo nesiërs daartegen zijn? Maar het is aan cle andere kant toch dui delijk, dat er in Indonesië beslist geen algemene geestdrift bestaat over de oorlogsvoorbereidingen van de president. Men mag in tegendeel uit de arrestaties van Sjarir, Roem en andere politieke leiders concluderen, dat er tegen deze avontuurlijke en kostbare politiek van Soekarno in de krin gen met voldoende inzicht in de economische gevolgen daarvan verzet is gerezen. Voor zo'n verzet zijn redenen genoeg. De enorme uitgaven, die Soekarno heeft gedaan voor de aankoop van oorlogsschepen, vliegtuigen en andere wapenen hebben de bodem van de Ind'o- j nesische schatkist vrijwel bloot gelegd en van de middelen be roofd, die het land zo dringend nodig heeft voor de economische opbouw, die sinds het einde van de Japanse oorlog nooit goed op dreef is kunnen komen. Natuurlijk is het de massa van liet volk, die de consequenties daarvan aan den lijve moet on dervinden. De voorbereidingen tot de oorlog hebben reeds ge leid tot een inflatie, waarvan het einde nog niet is te zien. De prijs van de" rijst, het voornaamste volksvoedsel, is tot het viervou dige gestegen. Men kan zich voorstellen, dat de Indonesiërs daarover minder verrukt zijn dan over Soekarno's machtsvertoon naar buiten, hoezeer dit mis schien ook de nationale trots moge strelen. En men kan zich ook voorstellen dat wat minder emotioneel geladen leiders hun bedenkingen hebben tegen een politiek van het wegsmijten van Daarin heeft zelfs het „inci dent" bij de Etnabaai geen ver andering gebracht. Nog altijd beweren de Indonesische zegs lieden, dat hun regering, ook na een eventuele overname van het bestuur over Nieuw-Guinea, het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea zullen erkennen. Nu, voor Nederland' gaat het om niets anders dan om de handha ving van dit zelfbeschikkings recht. Op die basis blijft een vreedzame regeling ook thans nog steeds mogelijk. Het is juist het dure sabelgekletter van Soe karno, waarmee hij zijn eigen volksgenoten een hap rijst uit de mond neemt, dat een dergelijke regeling nodeloos vertraagt. (Nadruk verboden.) DONDERDAG 25 JANUARI "^GEREF. GEMEENTE <Syn.) Terneuzen (Frans Halslaan)7.30 uur Ds. Hage van Middelburg. In Frankrijk zijn dinsdag door de politie invallen gedaan bij 400 personen, die ervan ver dacht worden rechtse „activis ten" te zijn. Het veelgelezen blad „France Soir" maakte melding van ge ruchten, dat twee leiders van de O.A.S. in het geheim Frankrijk zijn binnengekomen om de lei ding op zich te nemen van ter reurgroepen „zoals die welke de nazi's in Duitsland vormden vóórdat Hitier zich van de macht meester maakte". Het Tunesische Franstalige weekblad „Jeune Afrique" meen de te weten, dat geheime vredes onderhandelingen tussen de Franse regering en F.L.N.-lei- ders „ergens aan de Frans-Ita liaanse grens" worden voortge zet.- LJe Franse afgevaardigden naar1? de besprekingen hadden opnieuw verklaard, dat generaal De Gaulle snel een regeling wil bereiken. De Franse politie heeft dins dag het 26 januari-nummer van het Amerikaanse blad „Time" verboden, welks titelblad het portret draagt van ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S. INBREKER SPRONG IN HET WATER; NA SCHOTEN AANGEHOUDEN ■Enige agenten van de Amster damse politie hebben gisternacht enkele schoten gelost op de 20- jarige los werkman C. R., die door een buurtbewoner betrapt was bij een inbraak in een tim merfabriek aan de Sloterkade. De buurtbewoner waarschuwde twee agenten, die de inbreker achtervolgden. Bij de Korstver- ERNSTIG VERKEERS ONGEVAL IN DELDEN Gistermorgen is bij hotel „Carelshaven" in Delden een ver keersongeval gebeurd, waarbij één persoon werd gedood en twee personen ernstig werden gewond. Toen uit de Zaagmolen weg de landbouwer Nijhuis uit Hengelo met paard en wagen de Hengelo- sestraat op wilde rijden botste de heer J. Zeehandelaar uit En schedé met zijn auto in volle man in hei zwom naar de overkant. Nadat R. weer op de wal geklommen was en de agenten de overkant van 'net water via een brug had den bereikt volgden de schoten, waarna de inbreker ongedeerd gegrepen kon worden. Later bleek dat hij een geld kistje had gestolen, dat werd teruggevonden onder een bak fiets in de Jacob Marisstraat. De geld aan oorlogstuig, dat waar- inhoud van het kistje bestond uit lijk niet nodig is voor het ver- kleingeld, totaal negentig gul- krijgen van een ook voor Indo- den nesië bevredigende regeling van lorenvaan gekomen sprong do --- ijskoude water én Yaart (circa _12ö kilometer) tegen stad afgebeeld. De DM 1,50 per stuk. prijs. het vraagstuk Nieuw-Guinea, is van mening, dai het gemeenschappelijke be- leid op de zuivelmarkt gezamen lijke maatregelen met betrek- lung tot de vraag van de borer- overschotten noodzakelijk zal maken. Tengevolge van de nood zakelijke aanpassing var de prijzen in he kader van hét ge meenschappelijk beleid op de markt voor de zuivelprodukten zullen ook de voorwaarden voor de smokkel verdwijnen. in de feestelijkheden te betrek ken. Om de nodige middelen bij een te krijgen, zal in de loop van deze week een bijdrage van de ingezetenen worden gevraagd. Succes voor de E.H.B.O. De plaatselijke E.H.B.O.-afde ling heeft haar deelname aan de districtswedstrijd voor Zeeland met veel succes bekroond gezien. Eén van de juniorengroe- pen wist zelfs de erepalm te be halen en bovendien de comman- dantsprijs bij de junioren. Deze groep zal nu volgende maand mogen deelnemen aan de landelijke wedstrijd te Coevorden. Voor een afdeling die pas en- hele jaren oud is en derhalve nog over weinig wedstrijd-ervaring beschikt, springt dit fraaie resul taat te meer in het oog. Ook de andere deelnemende groepen wis- en zich zeer eervol te klassere' DODELIJK ONGEVAL Een melkslijter, die maandag middag bij de 72-jarige heer P. van Dorp aan de Roskamstraat 18 in Haarlem melk wilde be zorgen, kreeg na bellen geen gehoor. Toen hij door de ope ning van de brievenbus keek, zag hij de bewoner liggen. De politie werd gewaarschuwd, die vermoedt dat de man, die in nachtgewaad was, de trap is op gelopen en gevallen. Een arts constateerde de dood na een schedelbasisfractuur. DODELIJK ONGEVAL Maandagavond is de 67-jarige mevrouw J. F. BrunRabauw uit Den Haag op de Laan van Meerdervoort, ongeveer ter hoog te van de Klaproosstraat, door een personenauto bestuurd door de 56-jarige rijschoolhouder J. S. uit Den Haag gegrepen. Mevr. Brun liet eerst een auto passeren vóór zij overstak en merkte de daarachter rijdende S. niet op. Zij werd naar het ziekenhuis „Zuidwal" vervoerd, waar zij is overleden aan de bekomen ver wondingen. GAS VERSTIKKING Vermoedelijk aan de gevolgen van gasverstikking is overleden de 73-jarige mej. P. H. Velten, die alleen woonde aan de Scho tersingel 40 te Haarlem. Maan dagmiddag wilde haar 72-jarige broer uit Amsterdam haar een bezoek brengen, hij kreeg ech ter na bellen geen gehoor. De man zocht contact met de po litie. die aan de achterzijde de woning is binnengekomen. Men vond de vrouw bij de gaskachel 'tegen. Aangenomen wordt dat rij bij het aansteken van de kachel onwel is geworden. Daar er kramen van 10 januari in de b 'S iar'en, wordt verondersteld, dat zij al twaalf dagen geleden overleden is. de wagen. Hierbij werd de heer Zeehandelaar, die 57 jaar oud was, op slag gedood. Zijn echtge note en zijn zoon moesten in ern stige toestand worden opgeno men in het „Koningin Juliana ziekenhuis" in Hengelo. Land bouwer Nijhuis kreeg een shock. De auto en de boerenwagen wer den vernield. NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER DEVENTER In zijn nieuwjaarsrede heeft mr. dr. N. Bolkestein, burge meester van Deventer, maandag avond gezegd, dat in Deventer geen nieuwe buitenwijk, maar een geheel nieuwe stad op sta pel staat. Sinds de openbaarma king van bet geruchtmakende plan „Deventer 250.000 inwoners" zijn er twee jaar voorbijgegaan. Thans wordt niet alleen gewerkt aan het gehele project, maar ook aan het uitbraakplan voor de uit voering van een gedeelte van het project op korte termijn. Er zijn twee wijken ontworpen, een voor 10.820 inwoners, die als het moet zelfstandig kan bestaan en een op de linker IJsseioever voor 7000 inwoners. Daartussen zal op de huidige „Worp" een stadscentrum komen. Op 28 december werd het uitbreidings plan Linker IJsseioever 1962 ter visie gelegd, waarover de raad over enkele maanden een beslis sing moet nemen. Spreker noemde verder als be langrijke grote taak sanering van de binnenstad en de bouw van een nieuw stadhuis. Op 1 januari 1962 bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen 1.039.858 tegen 1.018.776 op 1 december j.l. (t/m 22 jan. 1.061.409), zo deelt de P.T.T. mede. In 1961 werden 238.410 (1960 216.683) nieuwe TV-toestellen geregistreerd, waardoor het aan tal TV-ontvangers in dat jaar met bijna 30 procent toenam. Er waren op 1 januari 1962 2.586.656 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.587.639 op 1 december 1961. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 jan. 1962 477.287 tegen 477.551 op 1 december van het vorig jaar. I Bij nieuwe incidenten in bat vluchtelingenkamp van Hiss» bethstad in Katanga zijn zondag drie en maandag vier Baloeba's gedood. Een ernstig gewamde moest naar het ziekenhuis. Er zijn nadere veiligheidsmaatrege len getroffen voor het kamp, dat onder bewaking van Zweeè se V. N.-eenheden staat. Dit is dinsdag meegedeeld in een com muniqué van de Zweedse gene rale staf in Stockholm. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal stuks vee aangevoerd, zijnde: vette koeien en ossen, 600 stuks gebruiksvee, 295 vette kalveren. 214 graskalveren, 977 nuchtere kalveren, 42 paarden, 13 veulens, 111 schapen of lammeren en- 9 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien 2,55 tot f 3^5; vette kalveren 2,30 tot ƒ2,85-:, slachtpaarden ƒ2,10 tot 2,65-, al les per kg. Graskalveren 250 tot ƒ450: nuchtere kalveren 150 tot 180. schapen 90 tot 125; lammeren. SO tot ƒ120; kalf- en koeien 970 tot 1250; vare koeien 600 tot 820; vaarzen ƒ625 tot ƒ925; pinken ƒ450 tot 600, alles per stuk. Vette koeien werden iets meer aangevoerd, handel fiauw prijzen onveranderd. De van vette kalveren was even ter, handel kalm en niet prijshoudend, prima's boven tering. Graskalveren mer aangevoerd, handel stil. zen als vorige week. De aanvoer van nuchtere kalveren was ter, handel redelijk, prijzen gedrukt. Slachtpaarden. werden iets minder aangevoerd, handel' tamelijk, prijzen even stijver. Schapen en lammeren werden aangevoerd met goede handel lste kwaliteit lammeren iets stij ver in prijs, verder onveranderd Kalf- en melkkoeien werden aan gevoerd als vorige week, handel kalm met constante prijzen. Dv aanvoer van vare koeien was mat tig, handel stroef en prijzen wljzigd. Vaarzen en pinken wer den kort aangevoerd, handel sle pend, prijzen onveranderd. INKWARTIER INGS- REGISTER. 1. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen op grond van artikel 21 der In- kwartïeringswet ter openbare kennis, dat het inkwartio- ringsregister, bevattende de namen van de inwoners, die voor bet verlenen van een of meer der in artikel 12 dia- wet bedoelde verstrekkingen tot inkwartiering en onder houd in aanmerking komen. is opgemaakt. 2. Iedere inwoner kan te allen tijde inlichtingen uit het in- kwartieringsregister verkrij gen, voorzover deze op hem betrekkirfg hebben. Indien, «ie aanvraag daartoe binnen. 14 dagen na de dagtekening van deze kennisgeving is inge diend, worden deze inlichtin gen kosteloos verstrekt. 3. Tussentijdse veranderingen in. het register, zoals vestiging in, verlaten van of verhuizing binnen de gemeente, zomede overlijden e.d. worden niet ter openbare kennis gebracht, doch elke inwoner is bevoegd van zodanige verandering ter gemeente-secretarie kennis te nemen, voorzover deze op, hem betrekking heeft. 4. Bezwaren tegen het register moeten binnen vier weken, na- de dagtekening van deze ken nisgeving of voorzover be treft tussentijdse verandering- als bedoeld onder punt 3, bin nen 4 weken na de aangifte daarvan ter gemeente-secreta rie, schriftelijk bij Burgemees ter en Wethouders worden in gediend. Terneuzen, 23 januari 1962. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, II. RIJPSTRA, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3