N.-Guinea-raad dringt aan op komst V.N.-commissie naar West-Papoea Soekarno over Nieuw-Guinea Toekomstbeeld van de woningbouw De gemeenteraadsverkiezingen Chefarine .4 ZBSBH Rapport over rassen-discriminatie Gaullistisch raadslid werd ontvoerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ep MAANSTANDEN is tn kOPOLE" DINSDAG 23 JANUARI 1962 18e Jaargang Nr 5504 Betoging voor Nederlandse ambassade in India GEEN AUSTRALISCHE WAPENVERKOPEN AAN INDONESIË INDONESISCHE ONDEROFFICIEREN; WIJ SCHOTEN HET EERST GENERAAL JANI NAAR MAKASSAR TWEE INDONESISCHE MATROZEN AAN ZUIDKUST NIEUW-GUINEA GEARRESTEERD BEMANDE RUIMTEVLUCHT UITGESTELD DE POKKENEPIDEMIE IN PAKISTAN TELEGRAM VAN SURINAAMS VROUWENCOMITé PERPETUUM MOBILé Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! JIS bediend of in NE BOVENZAAL ien) irnituren zijn een oog en de maag. TEL. 2482 ["EITEN jlne zal deze week inden. Volgens Webb xperiment gevolgd wor- drie soortgelijke proe tussenpozen van 60 Deze proeven zouden duren. Na deze reeks zou een vlucht komen banen om de aarde. :ouden de proeven vol- een ruimtecabine voor tl en inmiddels zouden worden ontworpen ruimtevaartuig voor i, dat een reis naar de n maken en terug kan .aanse geleerden heb- laard, dat uit gegevens „Ontdekker 12" blijkt, aarde omgeven wordt n reusachtige mantel lelijke straling waarin polen gaten zitten, ïerikaanse ruimtecabine week in een baan om zal worden geschoten, iemand door kolonel nn, die in een televisie- heeft gezegd, het te tullen hebben om opge- te zijn wanneer zijn ra- t gelanceerd. bericht uit Norfolk zullen de vliegdek- Wasp, Enterprise en i kolonel Glenn bij zijn landing. Eén vlieg- zou 500 mijl ten oos- Bermuda, de tweede ten zuiden van Ber de derde 900 mijl ten n van Kaap Canaveral, erplaats, liggen. oningbouw in 1961 kwamen, volgens voor gegevens van het Cen- reau voor de Statistiek, ieuw woningen gereed; jaar 1960 bedroeg het gereedgekomen wonin- 115. In december kwa- gens de voorlopige cij- >0 woningen gereed; in r 1960 was dit aantal Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,P€r kwartaal; per maand ƒ2,— pei week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Met grote meerderheid van stemmen 24 vóór en één tegen heeft de Nieuw-Guinea-raad maandagavond een motie aange nomen, waarin er bij de Neder landse regering met klem op wordt aangedrongen, de Verenig de Naties te bewegen een com missie naar West-Papoea te zen den. In deze commissie zouden dan vooral vertegenwoordigers van de A.F.R.O.-Aziatische lan den zitting moeten nemen, om uit eigen waarneming da. gevoe lens en verlangens van de Pa poea-bevolking te vernemen. De motie was ingediend door de heer Tanggahma en mede-onder tekend door de leden Jouwe en Kaisiepo. De enige tegenstemmer, de heer Womsiwor, vond deze motie echter te zachtaardig. Hij wenste veel duidelijker stelling te nemen als Papoea in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Indone sië, zo zei hij, zegt te voelen voor onderhandelingen, doch bereidt OP DE PLAATS VAN DE RAMP Een Verenigde Naties-commissie, bestaande uit luchtvaartdeskun digen, is op het ogenblik op on dersoek in het oerwoud bij Ndola, waar in september van het afgelopen jaar het vliegtuig met secretaris-generaal Dag Haflontarskjoeld aan boord neer stortte. De leden van de commis sie kregen ter plaatse een uit eenzetting over de toedracht van de ramp. Beehts op de foto H. Mankowitz, rechtskundig advi seur op luchtvaartgebied van de Verenigde Naties. Ongeveer 50 Indische commu nisten hebben maandag voor de Nederlandse ambassade te New Delhi een betoging gehouden. Zty eisten de onmiddellijke terugtrekking van Nederland uit Westelijk Nieuw-Guinea. Zij schreeuwden „Weg met het Nederlandse kolonialisme" en andere leuzen. Enkele betogers mochten later de ambassade onder politiege- leide binnenkomen. Zij over handigden de Nederlandse am bassadeur, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, een memorandum waarin de terugtrekking wordt geëist. Australië heeft geen enkel soort oorlogsmaterieel aan In donesië verkocht, zo heeft de Australische minister van De fensie, Townley, maandag ver klaard. Hij zei dat Indonesië in de af gelopen jaren de Australische regering benaderd heeft om vliegtuigen en lichte wapens te verkopen; Australië heeft dit echter niet gedaan. Het ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat twee onderofficieren van de Indonesi sche marine, die na het vuurge vecht van vorige week bij Nieuw-Guinea krijgsgevangen zijn gemaakt, ten overstaan van de procureur-generaal te Hol- landia schriftelijk hebben ver klaard, dat van Indonesische zijde het eerst het vuur werd geopend Voorts heeft het ministerie uit Nieuw-Guinea bericht ontvan gen, dat twee van de te Kai- mana begraven Indonesiërs manschappen waren van de In donesische marine. De derde behoorde tot het Indonesische leger. Generaal Jani, „leider van het operationeel commando voor de bevrijding van West-Irian", is uit Djakarta naai' Makassar vertrokken waar hij officieel generaal Soeharto zal instal leren in zijn functie van „opera tioneel commandant van een eventuele actie" in Westelijk Nieuw-Guinea. De stafchef van de Indonesi sche marine, admiraal Martadi- nata, heeft de benoeming be kendgemaakt van Oemar Basri Shaab tot plaatsvervangend stafchef van de marine Hij ver vangt commandeur Soedarso, die vermist wordt na het ma rine-incident in de wateren bij Nieuw-Guinea. Ter nagedachte nis van Soedarso en andere leden van de marine is een na tionale rouw van drie dagen af gekondigd. ■,!k heb besloten het vraagstuk strijdkrachten en in het bijzon- Westelijk Nieuw-Guinea op 1 der een machtige luchtmacht te reedzame wijze te regelen. Wij hebben om West-Irian, te krij- willen onderhandelen op basis genIk heb reeds verschei- van overdracht van West-Irian onder Indonesische soevereini teit"- aldus president Soekarno hii de overdracht van het lucht- maehtconimando van luchtmaar- *halk Soeriadarnia aan vice- 'Qfhtmaarschalk Omar Dhani. President Soekarno zei dat de tenoeming van Omar Dhani be schouwd moet worden binnen kader van een vernieuwing Un de strijdkrachten. „Het is ahsoluut noodzakelijk sterke dene keren onze vastbeslotenheid bevestigd dat dit binnen het jaar moet gebeuren. Over het marine-incident van vorige week maandag zei de pre- sident dat de Indonesische mo tortorpedoboten „patrouilleerden tussen de Aroe-eilanden en West-Irian toen zij door Neder landse eenheden werden aange vallen". De Indonesische president be sloot met een beroep op de strijdkrachten tot eenheid. tegelijkertijd een aanval voor en voert deze zelfs daadwerkelijk uit. Wij hebben het recht hetzelf de te doen: Bereid te zijn tot on derhandelen, doch tegelijkertijd ons te versterken in de verdedi ging van ons land. Een tweede motie, afkomstig van een zevental raadsleden on der leiding van de heer Jouwe, ondervond meer tegenstand. Met 17 stemmen vóór en 8 tegen werd deze echter in gewijzigde vorm aangenomen. In deze tweede motie werd de regering met klem verzocht, hetzij het Papoea-vrijwilligerskorps uit te breiden, hetzij in alle steden en dorpen groepen vrijwilligers op te leiden en te bewapenen. Het laatste deel werd later echter onder druk van verscheidene leden door de indieners terugge nomen. De Nieuw-Guinea-raad wijdde maandagavond, zoals gemeld, een bijzondere zitting, die tot diep in de nacht duurde, aan het bespre ken van de wijze, waarop de Papoea-bevolking meer en actie ver kan worden ingeschakeld bij de ontwikkelingen, die zijn ont staan door de jongste Indonesi sche invasiepoging. De zitting was druk bezocht. Vele buiten landse correspondenten, televi sie- en radio-verslaggevers woon den haar tij. Heden en eventueel volgende dagen zal de Nieuw- Guinea-raad zijn aandacht wijden aan het aan de Nederlandse rege ring uit te brengen advies over de wijze waarop en wanneer het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea-bevolking kan worden uitgevoerd. Twee matrozen van de Indo nesische motortorpedoboot, die op 15 januari door Nederlandse oorlogsschepen tot zinken werd gebracht, zijn maandag bij Fak- fak aan de zuidkust van Neder lands Nieuw-Guinea gearres teerd. Zij waren er na het zin ken van hun schip in geslaagd, met een rubberboot de kust te bereiken. Zij zijn naar Fakfak gebracht, in afwachting van hun overbrenging naar Sorong, waar reeds 39 anderen gevangen zitten. Uit betrouwbare bron is maan dag gemeld, dat de Amerikaanse poging tot een bemande ruimte- vlucht, die oorspronkelijk woens dag zou plaatsvinden, vieren twintig uur is uitgesteld. Het bureau voor de ruimte vaart, dat niet officieel de datum voor de lancering had vastge steld, gaf geen commentaar. De reden voor liet uitstel is niet bekend. Van officiële zijde was zondag verklaard, dat alles in orde leek voor de lancering op woensdag. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft in zijn Memorie van Antwoord in zake de ontwerp-begroting voor 1962 van zijn departement een en ander aan de Tweede Kamer medegedeeld over de toekomst van de woningbouw. Als uiteindelijk te bereiken doel stelt hij, dat de ongesubsi dieerde bouw in een normale wo ningbehoefte zal voorzien en dat de woningsubsidies beperkt zul len worden tot de echte sociale woningbouw op voet van de Woningwet. Dit einddoel is thans zeker nog niet bereikt, zegt hij. Voorshands Drie gewapende mannen heb ben maandagochtend het Gaul listische gemeenteraadslid Paul Mainguy voor zijn woning in een buitenwijk in Parijs ont voerd. Volgens de politie zou Mainguy, toen hij zijn woning verliet, zijn overmeesterd en in een auto zijn geduwd, die daar na met grote snelheid wegreed. Mainguy is radioloog en be halve gemeenteraadslid ook af gevaardigde van de unie voor een nieuwe republiek in het Franse parlement. Eén van de ontvoerders had een afspraak voor een consult met de radio loog gemaakt. In de wacht kamer bedreigden de drie man nen de assistente van de arts met een pistool. Toen Mainguy op de hulpkreten van zijn assis- Kolonel Mohammed .Salim, die belast is met de bestrijding van de pokkenepidemie in Pa kistan, heeft maandag in Karat- sji bekendgemaakt, dat men de epidemie thans onder controle heeft. In de afgelopen 24 uur zijn nog 5 gevallen met dode lijke afloop in Pakistan gemeld. Het aantal dodelijke slachtof fers sinds het begin van de epi demie in november bedraagt 296. Volgens Salim zijn in totaal 1.70C.000 personen tegen pokken ingeënt. tente de deur van zijn spreek kamer opende werd hij onder bedreiging met vuurwapens ge dwongen met de drie mannen mee te gaan. De verpleegster werd in de spreekkamer opge-| sloten. Door het raam zag zij1 dat de arts in een auto werd ge duwd. waarna deze met grote snelheid verdween. Dr. Mainguy had reeds ver scheidene dreigbrieven ontvan gen. Mainguy werd 's middags door de politie ongedeerd in één der voorsteden teruggevonden. Hij werd door twee gewapende mannen bewaakt. Dezs werden overmeesterd en gearresteerd. Het Surinaamse „Vrouwen comité anti-onafhankelijkheid nu", dat zondag tezamen met de actiegroep van de verenigde Hindoestaanse partij een beto ging had georganiseerd, heeft het volgende telegram aan Ko ningin Juliana verzonden; Het „Vrouwencomité anti-on afhankelijkheid nu" betuigt na mens de zeer vele deelnemers aan de betoging tegen onafhan kelijkheid nu aanhankelijkheid en trouw aan het Huis van Oranje en verklaart zich na drukkelijk voor het behoud van de bestaande banden binnen het Koninkrijk. Naar aanleiding van terzake gestelde vragen deelt het mini sterie van Binnenlandse Zaken mede, dat de wettelijk vastge stelde datum van de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen ge handhaafd blijft op woensdag 30 mei 1962. In de pers was ge suggereerd deze verkiezingen een dag eerder te houden, om dat 30 mei dit jaar daags vóór Hemelvaartsdag valt. De pers, AFNEMENDE WIND Voor de westkust van Noor wegen bevindt zich een depres sie die langzaam opvullend naar het oosten beweegt. Een actieve randstoring hiervan trok maan dag over de Noordzee en deed de wnia tot stormkracht aan wakkeren. De invloed van de depressie-activiteit is tot ver naar het oosten doorgedrongen, zodat de vorstgrens zich nu uit strekt van de Zwarte Zee via West-Rusland naar de Finse Golf. In Polen kwamen zelfs mid- dagtemperaturen voor van om streeks acht graden. In ons land zo werd gesteld, zou pas op 1 juni in de gelegenheid zijn nieuws en commentaren over de verkiezingen te brengen, om dat er op Hemelvaartsdag geen bladen verschijnen. Aangezien, zoals bekend, bij verkiezingen altijd een zeer groot aantal schoollokalen als stemlokalen worden gebruikt, wordt het ook nu noodzakelijk geacht de ver kiezingen op een woensdag te houden. Op de meeste scholen kent men de vrije woensdagmid dag, zodat bij verkiezingen op woensdag zo weinig mogelijk lesuren verloren gaan. Ongetwijfeld is het van groot belang, aldus het ministerie, dat het publiek zo snel en volledig mogelijk over de uitslagen van de verkiezingen wordt geïnfor meerd. Over het algemeen vul len de publiciteitsmedia als pers, radio en televisie elkaar hierbij heel goed aan. Nu dit jaar de gemeenteraadsverkie zingen daags vóór Hemelvaarts dag vallen (dit gebeurt nauwe lijks in een heel mensenleven) zal iedereen, die belangstelling heeft voor de uitslag, deze thans eerder via radio of tele visie kunnen vernemen. Afwijking van de vastgestelde dag is voorts zeer bezwaarlijk de gemeenten en de stroomde achter de boven ge- noemde storing wat minder zach- 'omdat te lucht binnen, waarin zich I grote drukkerijen die voor de buien ontwikkelden, waarvan j gemeenten werken, reeds zeer sommige van hagel vergezeld lang van tevoren met het oog gmgen. lop de grote hoeveelheid te leve- Uit het westen nadert een rug ren drukwerk, met de datum hoge luchtdruk onder in- van 30 mei rekening hebben ge houden. Zelfs zou wijziging van van vloed waarvan de wind in de loop van de dag zal afnemen. Overigens komt er weinig ver andering in het weerbeeld/ medegedeeld door het K.N.M.I. te Bilt, geldig tot dinsdagavond. Wisselende bewolking. Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Aanvankelijk stormachtige, later tot krachti ge afnemende westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. de datum op dit ogenblik tot grote kosten moeten leiden, waarbij het nog de vraag zou zijn, of men dan nog wel met de voorbereiding tijdig genoeg ge reed zou kunnen komen. Ten slotte zou aanwijzing van een andere datum uiteraard alleen volgens een daartoe strekkend wetsontwerp kunnen geschie den. Zekerheid over voorkeur voor een andere datum zou er dan pas zijn, als de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zich daarover heeft uitgesproken. van het ontwerp zou nog zóveel tijd vergen, dat het verkiezings drukwerk niet meer op tijd ge reed zou kunnen zijn. Al met al zijn aan een ver schuiving van de verkiezings dag zoveel belangrijke vooral technische bezwaren verbon den, dat de wettelijk vastgestel de datum van 30 mei 1962 ge handhaafd zal moeten worden. Het Hongaarse nationale pa- tentbureau ontvangt bijna iede re week een nieuwe „uitvinding'' op het gebied van eeuwigduren de beweging, zo meldt het pers bureau MTI. De uitvindingen lopen zeer uiteen en maken ge bruik van de zwaartekracht, stromend water en andere ont werpen voor het doen draaien van een wiel. Een ding hebben ze alle echter gemeen: bij ieder ontwerp houdt het wiel bijna onmiddellijk nadat het in bewe ging gebracht is op met draaien. „Het blijkt moeilijk te zijn deze „uitvinders" van de onmo gelijkheid van het perpetuum mobilé te overtuigen", aldus het patentbureau. DINSDAG 23 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 n.m. 3.46 4.21 5.01 5.11 WOENSDAG 24 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 n.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 ZON MAAN Jan. 23 24 Zelfs de snelste behandeling 25 op onder op onder 8.34 17.10 20.11 9.50 8.33 17.12 21.14 10.14 8.32 17.14 22.18 10.36 zal nog een belangrijk aantal ge subsidieerde woningen moeten worden gebouwd. Hoewel de ont wikkeling van de ongesubsidieer de bouw reeds bewijst, dat tal lozen in hun woningbehoefte kun nen en willen voorzien zonder subsidie van de overheid en dat veel woningen tot stand komen met relatief lage huren, moet deze sector van de woningbouw toch worden beperkt, omdat de gesubsidieerde bouw niet in het gedrang mag komen. Bij teruglopen van de premie sector zou de mogelijkheid moe ten blijven bestaan tot het ver lenen van overheidssteun in een of andere vorm ter bevordering van het eigen-woningbezit. De minister denkt hierbij aan het verstrekken van overheidsgaran- ties voor rente en aflossing van geldleningen. Hij zal deze ge dachte in studie nemen en acht het niet onmogelijk een even tuele nieuwe regeling in 1963 te doen ingaan. De minister verwacht, dat de totale woningproduktie in afzien bare tijd niet belangrijk beneden het voor 1952 aangenomen peil zal dalen. Dit zal een zware eis blijven stellen aan de bouw- mark. Er zial dan voorshands niet/ te ontkomen zijn aan een voort zetting van de regulering van de bouwmarkt. Voorts zal zoveel mogelijk gedaan moeten worden om het bouwvak voor de arbei ders aantrekkelijk te doen blij ven en om de productiecapaciteit van de bouwnijverheid op te voe ren. Ongesubdieerde woningbouw Begin juli 1961 bleek, dat het aantal ongesubsidieerde wonin gen, waarvoor gemeentelijke bouwvergunningen waren atge- geven, ondanks de beperkende maatregelen van april 1961 was opgelopen tot ruim 23.000. Dit was de aanleiding tot de invoe ring van de rijksgoedkeuring voor de gehele ongesubsidieerde sector. Dat het aantal bouwver gunningen, gelijk bleek in okto ber 1961, verder was opgelopen tot ruim 41.000 moet worden toe geschreven aan het feit, dat de desbetreffende bouwvergunnin gen voor een zeer groot aantal woningen reeds vóór 18 juli 1961 waren verleend, doch geruime tijd na de datum van het besluit werden gemeld bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sinds 20 april 1961 tot einde november 1961 is slechts voor 381 woningen een rijksgoedkeuring vedstrekt. De voorraad aanvra gen is tot half december 1961 aangegroeid tot 20.734 woningen, lin de eerste maanden van 1962 zal de afgifte van rijksgoedkeu ringen voor ongesubsidieerde woningbouw nog sterk worden beperkt, waarna, naar mag wor den aangenomen, het evenwicht zich zal herstellen. Het grote aantal algegeven bouwvergun ningen zal een aanzienlijke pro- du kt ie ver loop van 1961 naar 1962 in de woningbouw tot gevolg hebben. Gesubsidieerde woningbouw Van het totale woningbouw programma wordt 72 procent ge subsidieerd, hetgeen in vergelij king met andere Westeuropese landen als een hoog percentage kan worden aangemerkt. Er is een eind gemaakt aan het subsidiëren van huizen die boven het peil van volkswonin gen uitgaan. Op 1 december 1961 wachtten premie-aanvragen voor 33.692 eigen woningen en voor 37.161 huurwoningen op afdoening. Eigen-Woningbezit. De minister is bereid speciale aandacht te schenken aan de aan vragen voor eigen woningen voor grote gezinnen. Het aantal bouwvakarbeiders neemt jaarlijks toe. doch niet zonder meer evenredig met de groei van de totale beroepsbevol king. Van 1 oktober I960 tot 1 oktober 1961 is het aantal arbei ders op woningbouwobjecten toe genomen met 10.000, terwijl de arbeidersbezetting in de gebou wensector met uitzondering van de woningbouw daalde met 2200. De oorzaak hiervan is gelegen in de relatief sterk toegenomen wo ningbouw. Arbeidsbesparende bouw methoden. Voor in systeembouw uit te voeren woningbouw zal in 1962 een toeslag kunnen worden ge geven van 25 Deze toeslag zal kunnen worden toegestaan, zo wel voor de woningwetbouw als voor de premie- en ongesubsi- deerde bouw. Bovendien zal de toeslag gelden voor andere plan nen, waarvan voldoende kan worden aangetoond, dat bij de bouw voldoende arbeidsbesparing zal worden bereikt. Hierbij wordt gedacht aan een arbeidsbespa ring in de orde van grootte van op het aantal manuren, dat voor vergelijkbare traditionele bouw nodig zou zijn. Door het systeem van verde ling der woningbouwcontingen- ten en door het verlenen van con tingentstoeslagen zullen de ar beidsbesparende bouwmethoden worden bevorderd en een pro- duktiebevorderende concentratie van bouwopdrachten moeten worden bereikt. Indien dit succes heeft zullen 15.000 a 20.000 wo ningen in arbeidsbesparende bouwmethoden in aanbouw wor den genomenu. Bouwprijzen. De thans onmiskenbaar stij gende bouwprijzen zullen uiter aard doorwerken in het produk- tiepeil van 1962. Echter zal het vrij constante niveau van de bouwprijzen in de eerste drie kwartalen van 1961 een drukken de werking uitoefenen op het produktieprijspeil van 1962. Tegen het oprichten en exploi teren van een overheidsbouwbe- drijf heeft de minister overwe gende bezwaren. Geluidhinder. De studies met betrekking tot de vermindering van geluidhin der zijn nog niet voldoende ge vorderd en de ervaring is 'nog niet ruim genoeg om daarop reeds dwingende voorschriften tot het gebruik van bepaalde materialen of het toepassen van bepaalde constructies te baseren. (Adv.) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken f Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 laDletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten 3.50 De raad van economische ad viseurs van de Verenigde Staten heeft maandag bij president Kennedy en het congres een rapport over rassendiscriminatie ingediend. In het rapport wordt dit verschijnsel een „nationale schande" genoemd die „het land 'economische verliezen toe brengt". Het rapport is opgesteld dooi de economische adviseurs dr. Walter W. Heller van de uni versiteit van Minnesota, dr. Ker- mit Gorden van het Williams college en dr. James Tobin van de Yale universiteit, allen pro fessor in de economie. Tegenover een gemiddeld in komen van de blanke van 5.835 dollar in 1960 verdienden niet- blanke gezinnen 3.233 dollar. Dit bedrag wordt in het rapport een belangrijke vooruitgang tegen over 1947 genoemd, toen het ge middelde inkomen van niet- blanken 2.099 dollar bedroeg. Het werkende deel van de be volking bestaat voor 12 uit niet-blanken, maar 22 van het totale aantal werklozen bestaat uit niet-blanken en dezen vorm den 24 van het aantal dat 15 weken of langer werkloos was. Het rapport zegt voorts dat niet-blanke gezinnen in een vicieuze cirkel gevangen zitten. Door discriminatie en gebrek aan opleiding verdienen zij wei nig. Dooi het lagë inkomen en directe discriminerende maat regelen zijn zij niet gezond en bekwaam genoeg, waardoor hun kansen op werk en inkomen voor de toekomst worden aangetast. „Onze economie lijdt verlies, wanneer aan personen die in staat zijn zich te bekwamen, de gelegenheid voor opleiding wordt onthouden, waardoor zij gedwon gen worden zich onder de onge schoolden te scharen".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1