r Onze schatkamer Tiener-gedachten [/a&e <U Ijt&uw De nieuwe Amerikaanse mode OVER DE VOEDING D K V R IJ E Z E E TJ VV Pagina 5 HIJ EN ZIJ Mevrouwtje, ben je gelukkig? de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen 10 TIPS VOOR DE ZATERDAG van mens en dier _n,ruw of schraal MENU YAN DE WEEK POTTERS; ..UN IA Zaterdag 2U januari iye>2. IN dit nieuwe jaar wil ik de vrouwen die pas getrouwd, zijn, eens bijstaan met wat raad gevingen- Althans dat wil ik proberen. In het vorige jaar zijn er weer vele jongelui het huwe lijksbootje ingestapt. Wat mij opvalt is, dat er hoe langer hoe jonger wordt getrouwd. Zijn deze jongens en meisjes al rijp voor een huwe lijk? Kunnen zij zich aanpassen? UET "(-makkelijke leventje is nu voorbijNu moet je 11 vj0eren dweilen, ramen zemen, eten koken enz. O ja, de eerste paar maanden gaat het prima! Je bent trots, want je bent „mevrouw", je hebt een eigen huisje (waar ie al twee jaar op hebt gewacht), je kunt je man lekker verwennen, je eigen boodschapjes doen. Maar al gauw „aat het mis, je bent nog zo jong, je wilt uitgaan, werken |n geld verdienen, met je vriendinnen gezellige avondjes houden en misschien verlang je er naar dat er wat meer naar je gekeken wordt. Jan, die je vroeger zo achterna liep, kijkt nu niet meer naar je om. En dat gebeurt bij Arie en Rob ook al. Wil je weten ol je gelukkig getrouwd bent, kijk dan eens naar mijn 10 raadgevingen. Zijn er acht bij, waar van je kunt zeggen, ja dat doe ik ook, dan kan ik jullie van harte feliciteren, want dan heb je een gelukkig huwe lijk en een ruzietje is bij diegenen bijna ondenkbaar. Je man kan zich geen betere vrouw wensen; want die be staat er voor hem niet. Degenen die er 5, 6 of 7 goed heb ben, behoren tot de middelmatigen. Je moogt je man wel wat meer verwennen en wat meer aandacht aan hem be steden en niet zoveel aan jezelf. Ook wat betreft het huis houden, zorg dat het gezellig is, wat bloemen, altijd wat lekkers in huis, een proper keukentje enz. De ruzietjes zijn er nog al eens, maar het is dan ook weer gauw goed. En voor die personen die slechts 4 of 5 punten verzame len, wil ik dit opmerkenKijk goed uitHet gaat verkeerd. En heb je er minder dan 4, breng daar dan gauw verande ring in. Ik verwonder me, dat je man nog niet weggelopen is. En dan altijd die ruzietjes, waar is dat nou voor nodig! Probeer wat meer punten te halen. Hier volgen de tien punten dan. 1. Laat je je man vrij in zijn doen en laten en maak je nooit kritische opmerkingen over zijn werk of zijn lange werktijd? Zwijg je als hij thuis werkt? 2. Gun je hem een zorgzame secretaresse of vlotte vrou welijke collega's? 3. Is het in je huis genoeglijk en gezellig als hij thuis komt en schenk je zelf een kopje thee of koffie voor hem in zonder te mopperen over laat komen, vuile voe ten, as of verstrooidheid? 4. Zorg je voor een afwisselend menu? En maak je af en toe eens iets heerlijks klaar? Zijn lievelingsgerecht bijvoorbeeld? En kies je ook wel eens de groenten die hij zo graag lust, en jij niet? 5. Toon je begrip voor het werk dat je man doet, ook al interesseert het je niet? Wanneer hij aan het vertellen raakt, luister je dan? Vraag je hem zo af en toe eens hoe het gaat? 6. Kun je dagenlang samen zijn zonder te reppen over financiële moeilijkheden en zonder om geld te vragen? 7. Ga je op prettige wijze om met je schoonouders of met de andere familieleden van je man? Bezoek je ze zo af en toe eens? 8. Kies je je kleding en dessous naar zijn smaak of naar zijn ideeën? Winkel je graag samen met je man? 9. Probeer je zijn sport, spel of hobby te begrijpen 'en ook enigermate te beoefenen? Ga je graag met hem zeilen, zwemmen of tennissen? Of 's avonds een kaar tje leggen, of wat dammen of schaken? En samen wan delen of fietsen? 10. In vele huwelijken heeft de vrouw de broek aan en haar man een schort. Ben je ervan overtuigd, dat dit niet normaal is en werk je zelf zoveel mogelijk huis houdelijke beslommeringen af zonder je ega lelijk aan te kijken als hij iets anders doet? ANNEKE NEEFJES. (Nadruk verboden.) ONZE kleding is voor ons allen van zeer groot belang en wij mogen haar onder geen voor- waarde verwaarlozen. Hoe dikwijls valt het ons niet op, dat iemand die wij ontmoeten, er nu niet bepaald charmant uitziet terwijl zij op het eerste gezicht niet eens dadelijk kunnen zeggen, waar het aan ligt. Bij na- dere beschouwing wordt het ons duidelijk: de kleding is onverzorgd, zonder vouw, smoezelig en gekreukt. Het zit hem niet altijd in dure, maar wel in verzorgde kleding, dat is het belang rijkste. Willen wij onze ja ponnetjes goed verzorgen om er daardoor prima uit te zien, dan zullen we de nodige aandacht aan onze gards robe moeten besteden. Wan neer wij iets uittrekken, moet het keurig op een han gertje gehangen en liefst in de klerenkast opgeborgen worden. Wij moeten dadelijk ingrijpen, wanneer er iets met onze kleren aan de hand is. Vlekken, torntjes, gaatjes en wat er al niet meer aan kan komen, moeten met grote spoed worden hersteld, want gebeurt dit niet, dan is dit het begin van verwaar lozing, hoe gek het sommi gen ook jtj-de oren mag klin ken. Merf heeft er dan niet veel plezier meer in en van het één komt het ander, zo dat onze kleding er in min der dan geen tijd slecht uit ziet. DE KLERENKAST DE klerenkast is als het ware onze schatkamer. Daar in bewaren we veel wat ons lief is. Wij moeten de taak van de klerenkast daarom niet onderschatten. Wat. zou er van onze spulletjes te rechtkomen, wanneer wij geen kast tot onze beschik king hadden? De kleding stukken zouden her en der rondzwerven, kreuken en ver fomfaaien. In de klerenkast hangt alles netjes uit of ligt zodanig, dat het in model blijft, terwijl licht en stof er geen kwaad aan kunnen doen. Over het algemeen wordt er te weinig aandacht aan de klerenkast besteed. Sommi ge kledingstukken worden er niet op de juiste wijze opge borgen. Hoevele mannen zijn er niet, die bijvoorbeeld de dassen maar in zo'n kast legen, terwijl het toch een kleine moeite is, aan de bin nenkant van de deur een dassenhanger te bevestigen, of desnoods tussen twee spij kers een touwtje te spannen, waar ze keurig over opge hangen kunnen, worden. Leg de handschoenen niet zomaar in de kast, maar ge bruik hiervoor een doos met deksel, bijv. een oude schoe nendoos. Het geeft een net tere aanblik wanneer we de kast openen ener raakt niets weg. Bovendien krijgen we er op deze manier ook meer plezier in om onze spul len goed te onderhouden. DE ROKKEN HOE hangt u b.v. een rokje weg? Wordt het opge vouwen in de kast gelegd? Hangt u het over een stokje? Of hebt u zo'n mooie kleren hanger met haakjes waar het rokje met de lusjes aan wordt opgehangen? Al deze methoden zijn niet geheel juist. Ten eerste moet u voor rokjes inderdaad het kleren- hangertje met haakjes ge bruiken, zódat het aan de lusjes kan worden opgehan gen, maar dit is nog niet vol doende, want het rokje zakt van voren en van achteren in het midden uit. Het model bederft. Daarom doet u er verstan dig aan voor deze kleren hangers reepjes band te ma ken met een gleuf of gat in het midden, die u over de haak van de klerenhanger schuift. De twee uiteinden, die naar beneden hangen, hebben een speciale taak. Met een speld of veiligheids speld bevestigt u deze band jes aan de voor- en achter kant van het opgehangen rokje, waardoor het gewicht verdeeld wordt over de lus jes en de bandjes. Het rokje blijft op die manier schitte rend in model hangen en dit is de juiste methode om uw rokken in de klerenkast op te bergen. Het zijn allemaal kleinig heden, maar ze zijn de moei te waard, want kleding is duur en door een goed on derhoud van een en ander kunt u er zeker tweemaal zo lang mee doen. Daarom heeft de klerenkast ook zo'n belangrijke taak en dienen wij voldoende aandacht te besteden aan onze schat kamer. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Mannen die op zaterdag voor hun vrouw een boodschap gaan doen, moeten kleingeld of snoep bij zich steken, dan dan hebben de kinderen het sneller voor elkaar 0 Mannen die moeten stofzui gen, doen er verstandig aan het apparaat ook wat heen en weer te bewegen als zij de krant lezen, anders hoort vrouw-lief aan het eentonige geluid, dat de stofzuiger op één plaats staat Mannen die even het afwas,je moeten doen, kunnen het best kopjes en borden in een flin ke teil met heet water zetten, dan weekt het vuil er vanzelf af Mannen die de bedden gaan afhaien en opmaken, moeten er aan denken het onder laken even recht te trekken voor -ze de dekens daarboven glad strijken Mannen die de vloer zwab beren of de kachelplaat aan vegen. kunnen het vuil beter ver onder het kleed schuiven dan te dicht bij de randjes, waar de vrouw nog wel eens onderkijkt Mannen die zichzelf graag tracteren op een goede fles wijn of een slagroomtaart, moeten daar niet het gehele boodschappengeld er voor ge bruiken, doch er ook zelf iets bijleggen. Zij kunnen dan thuis vertellen dat het een koopje isi Mannen die op zaterdagoch tend niet gemakkelijk een uit vlucht kunnen verzinnen, kunnen zich door een vriend laten opbellen, zodat ze nood zakelijk even weg kunnen Mannen die graag uitslapen op zaterdagmorgen, kunnen zich (met een hoofdkussen) terugtrekken in de badkamer. Zij moeten er wel aan den ken, dat de kraan van de was tafel een tijd moet lopen ter wijl zij in het bad liggen Mannen die op zaterdagoch tend op de kinderen moeten passen omdat moeder winkelt, kunnen het hele stel zoet houden door ze met veel wa ter de ramen te laten lappen. Ze behoeven dan alleen maar een keer voor droge kleren te zorgen Als dat allemaal geen succes heeft, kunnen de genieters van de vrije zaterdagen altijd nog tegen hun vrouw zeggen dat ze die ochtend weer aan het werk moeten E. EECKHOFF. (Nadruk verboden.) OM DE DUIZEND WEKEN EN JONGEDAMEShoeveel paar nylons heb je al „verladderd"? Ontelbare of valt het nogal mee? Elke keer als je een nieuw paar moet kopen, kost het je weer een gulden of drie. Als je een paar nylons koopt, kan je beter twee paar kopen van dezelfde kleur, hetzelfde merk en dezelfde maat. In wezen heb je dan al drie paar. Want als je er in één kous een ladder vindt, dan gebruik je van het andere paar eerst één kous, ze zijn toch precies hetzelfde. Nylon is gemaakt uit koolstof, stikstof, zuurstof en water stof. Het is een synthetische vezel, die grote opgang heeft gemaakt in ons land en in vele andere landen. Op het ogenblik is nylon de sterkste textielvezel. Ze overtreft zelfs de zijde. Ga maar na, er wor den visnetten van nylon ge maakt, in de oorlogen zelfs parachutes. Diverse voordelen van de nylon zijn, dat je de stof vele malen kunt wassen en drogen. Ze laat gemakke lijk vuil los en droogt bijzon der snel. In vele landen is zij een ernstige concurrent van de dure zijde. Voor onderkleding is nylon evenwel niet aan te bevelen. Alhoewel de meeste vrouwen nylon ondergoed prefereren boven verschillende andere stoffen, moet ik je toch zeg gen dat deze stof hiervoor niet geschikt is. Om de dood eenvoudige reden, dat nylon geen vocht opneemt. Ik zie oudere meisjes al bevestigend knikken, 's Winters willen velen natuurlijk graag nylon ondergoed dragen, maar voor de zomer, ook al lijkt zo'n nylon onderjurk nog zo lek ker luchtig, raad ik je deze stof toch echt af. Als je je nylon kousen aantrekt, ga dan eerst eens met je wijsvingers langs al je teennagels, is er een gescheurde of een scherpe nagel bij, knip deze dan af en vijl hem wat bij, hierdoor bevorder je het langer meegaan van de kous. Je schoenen moet je zo af en toe ook eens nakijken, er kan een spijkertje uitsteken Koop ook nooit te korte kousen. Heb je nogal flinke benen, koop dan nylons met naad De naad breekt die omvang en je benen lijken veel slan ker. (Adv.) POEDER-ZAIF-OUE-ZEEP BIJ enkele stofwisselings- ziekten en bij bepaalde stoornissen van de bloeds- omloop kan een rauwkost- dieet door zijn bijzondere en zeer eenzijdige samen- stelling wel eens van nut zijn. Voor geheel gezonde men- sen bestaan er eigenlijk nauwelijks goede rede- nen, waarom het gebruik van deze biologisch nu eenmaal minderwaardige kost speciale aanbeveling zou verdienen. KOKEN: EEN ENORME ENERGIEBESPARING MET de „vegetarische" voe- (Adv.) vragen Hamea-Gelei.Tube95ri ina'iUek'opvallen!!6 .m<M'PontwPrPer „Orgininala" geïmporteerde Franse wol voor de e terende kraai- e 'i'" zakken, ingezet maar met grote opgezette kleppen, de ft. - ensemble van de mode^ÏÏ!.™0""®"'.ln ,he' mïaden riet. u een flatterend cocktail- heelt een boothak ®ontwepPcr Pattulo-Jo Copeland van lichte zijde. Het japonnetje maakt door ?n zeel kort"^ r°k e" "Ct ,ijfje iS ^hor<,»»r"- H<* wordt vervol- Harvev Rerin pp., me^ gevlochten knopen. Hechts presenteert het modehuis werp is van Karen Stwk dië'4 ?eeI bestilat> docb wekt tweedelig to zijn. Het ont- afgezet met witte pique. ee" glanzende, blauwe Italiaanse zijde koos; de lials is Weet u dat yoghurt voor allen die met de vertering van onze zware winterkostjes wel eens de moeite hebben, een prachtig hulpmiddel is? Yoghurt is niet alleen voed zaam (het bevat dezelfde be standdelen als melk) maar is ook bijzonder licht verteerbaar en werkt bovendien stimulerend op de spijsverteringsorganen. Als nagerecht na een zwaarver- teerbare maaltijd is yoghurt dus wel bij uitstek geschikt. ZONDAG; Kop bouillon; kalfs lapjes in kerriesaus, lof en aardappelenvruchtencom pote met dunne room. MAANDAGGebakken cham pignons, andijvie, gebakken aardappelen; vanillevla met appel. DINSDAG: Grapefruit; run derlapjes, spruitjes en aard appelen. WOENSDAG: Tomatensoep met kaas; kruidenomelet, worteltjes en aardappelpu ree. DONDERDAG: Zuurkool met worst; wentelteefjes. VRIJDAGGebakken kaasplak of saucijsjes, bloemkool, aardappelen; schuimige yo- ghurtvla. ZATERDAG: Ragout van var kensvlees met rijst; sinaas appel. SCHUIMIGE YOGHURTVLA Va liter yoghurt, 2 eieren, 2 dl melk, 30 g suiker, 8 g ge latine, citroenrasp. De eierdooiers met suiker kloppen, verdunnen met warme melk en met dit mengsel de rest van de kokende melk bin den. Van het vuur af de ge weekte gelatine hierin oplossen, de vla wat laten afkoelen, de yoghurt toevoegen en daarna het stijfgeklopte eiwit en ci troenrasp er voorzichtig door scheppen. De vla in een vla- schaal of coupe-glazen over doen. GEBAKKEN CHAMPIGNONS De champignons goed wassen. In hete boter samen met '/a ons fijngesneden ham en wat ge snipperde ui snel bakken. Op smaak afmaken met wat peper en zout en eventueel wat fijnge hakte peterselie. ding" is het weer iets anders gesteld, in zover dat de groen ten daarbij niet alleen in rauwe toestand, maar ook gekookt worden gegeten. Bij het koken van de spijzen wordt door de verhitting een groot gedeelte van de arbeid verricht, die anders geheel en al door de spijsverteringsorga nen moet worden gedaan. Het koken betekent voor het lichaam een enorme energiebe sparing. De „vegetarische voe ding" heeft hierdoor een be langrijk groter nuttig effektdan rauwkost alleen. SCHRALE EIWITBRON BEHALVE plantaardige pro- dukten gebruiken veel vegeta riërs ook melk, boter, room, kaas en eieren. Plantaardig voedsel is een schrale eiwitbron en de eiwitbehoefte van het lichaam kan door melkproduk- ten en eieren dan toch nog rede lijk worden gedekt. Uit een oogpunt van energie is vlees een nauwelijks te over treffen voedingsmiddel. De vleesetende hond behoeft af en toe maar eens iets te nuttigen, terwijl het zich plantaardig voedende konijn de hele dag wel kan blijven doorpeuzelen. Een bloedzuiger voelt er zich zeer wel bij wanneer hij eens in de negen maanden eens een maaltijd kan gebruiken. De wandluis, die ook van dierlijk voedsel leeft, heeft slechts één maal in de twee jaar iets nodig om de honger te stillen. ZWARE OPGAVE ALLE plantenetende dieren zijn uit de aard der zaak rauw- kosteters. Zij bezitten vaak bij zondere spijsverteringsorganen om al dat plantaardige voedsel te verwerken. De graanetende vogels heb ben een krop, de olifant bezit formidabele maaltanden. De kip heeft een spiermaag, het paard heeft een reusachtig darmstelsel, de koe beschikt over een ingewikkeld mechanis me, waarmee de genuttigde plantendelen nog eens extra herkauwd kunnen worden. De vertering van rauwe, plant aardige kost 'is voor het orga nisme een zware opgave. Bo vendien is plantaardig voedsel ONZE FLATS Jullie kennen natuurlijk alle maal wel die hoge blokken dozen? Blokkendozen Ja. ik bedoel die flats die in de „nieuwbouw" staan. Hoe vinden jullie ze nou? Bepaald niet om over te schreeuwen, hè? Een flatje heeft zijn voor- en zijn nadelen. Voor jongge huwden met één kind is zo'n flat ideaal. Heeft de man ech ter hobby's zoals tuinieren, dieren fokken of badminton, dan zal je toch moeten uitkij ken naar een huis met een tuin. Voor pasgetrouwden is een flat gemakkelijker. Ze kunnen nog veel uitgaan, want de flat eist niet zoveel verzorging als een woning. Voor ouden van dagen is een benedenverdieping ook prach tig. Wonen ze hoger, dan moet er een lift zijn. Als ze maar geen trappen behoeven te lopen, want dat is een beet je .teveel van het goede. In een flat kun je haast geen huisdier houden. Ik zie het aan mijn overbuurman. Zijn collie zit de hele dag op het balkon en kan niet hollen en draven als bijvoorbeeld mijn honden. Zielig kijkt hij dan naar beneden. Hij kan zich nawelijks omdraaien op dat kleine balkonnetje, 's Zomers zitten wij heerlijk in onze tuin met z'n allen. En mijn overbuurman zit dan op zijn balkonnetje met zijn vrouw. De collie kan er dan niet meer bij, want die zit op een stoel voor het raam. Flat is afgeleid van het Engels en betekent: vlak of plat. Elke woning in zo'n flatge bouw is vlak, dus alles is ge lijkvloers. Alle flats zijn voor zien van een keurige keuken, een badkamer (dit is dan echt een badkamer en geen douchecel) en een apart toi let. In de oude woningen zijn er echter geen badkamers en zijn douche en toilet in één. We kennen de drie-, vier- en zelfs 5-kamerflats. Helaas zijn veel flats momen teel alleen te betalen voor de gegoede stand. Huurprijzen van 140,—, 200,en hoger per maand zijn geen uitzonde ring. Toch menen vele des kundigen, waaronder enkele burgemeesters die ik sprak, dat de flat later juist de woon kazerne wordt voor de kieine man. Wie het even kan doen, wil, als de woningnood voor bij is, toch wel graag een eigen huisje met tuin of een bungalow in de bossen zien te verkrijgen. De flats komen dan op de duur steeds meer vrij voor de middenstanders en andere volksgroepen. On getwijfeld zullen de huren tegen die tijd dat de welgestei- den er uit trekken, een flink stuk dalen. Zo kan de wereld nog veranderen, de onbetaal bare flats, waar we nu hui zenhoog tegenaan kijken, zijn ons straks misschien te min als we hoog op de maatschap pelijke ladder terecht zouden komen ANNEKE NEEFJES. (Adv.) A MCNTHOLPIUE1S Teöen hoest ön Keelpijn Uitwerking fVappar een schrale energiebron en er moeten grote hoeveelheden van worden genuttigd om tot een voldoende aantal calorieën te komen. TWAALF KILOGRAM HET konijn is niet het enige dier dat de hele dag zit te knabbeleneen klein beestje als de zijderups is genoodzaakt twaalf kilogram moerbeiblade ren op te eten om zelf een ge wicht van enkele grammen te bereiken Bij het merendeel der plan tenetende dieren draait het overgrote deel van hun bestaan daardoor om de voedselopname wanneer er niet wordt gegeten, moet er van de daarbij gepres teerde arbeid worden uitgerust. Ook de mens kan als het moet zijn behoeften wel gehee! uit rauwkost dekken. In de praktijk van het dagelijks leven gaat dat echter moeilijk zonder toevoeging van andere voedings middelen zoals melk en eieren. dr. ALFREDA BRIEDÉ. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5