Voor de zondag Provinciaal nieuws ENSTEN Gemeenteraad van Axel AGENDA Zaterdag 20 januari 1962. "J Zaterdag 20 januari 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 TERNEUZEN AXEL Bevolking BRESKENS. ZIERIKZEE NOTA VAN DE AMBASSADE DER U.S.S.R. IN NEDERLAND de stem achter 11 Hoon ge een stem achter u fluisteren? Jesaja 30 21 CMoffatl) Hij is u blijkbaar al een hele tijd gevolgd en heeft u voortdu rend in het oog gehouden. Hij zag wel. dat er met u iets aan de hand was... Dan ineens is Hij bij u. Als het met u mis dreigt te gaan als uw voet gevaarlijk zwenkt, naar rechts of naar links dan is Hij achter u. Ge hoort een stem achter u fluisteren. Er zijn situaties en momenten in het leven, waarin de stem van ee« mens ons niet meer bereiken kan waarin we niet meer luis teren kunnen en ook niet meer horen kunnen. Het is buitenge woon moeilijk een mens met je woord achterop te komen, je voor een mens in zware crisis en diepe nood verstaanbaar te maken. Wij kunnen er vaak met onze woor den niet bij. Zó ver, zó diep als de mens ligt, reikt onze stem niet. Gód kan er we! bij. Zijn stem komt de mens achterop. Tot in zijn laatste nood achterop. Over al waar de mens in vertwijfeling staat en de afgrond zich opent voor zijn voet... fluistert Zij» stem. Welk een draagwijdte. welH een tot in de gruwelijkste levens- diepten doordringende kracht er in Gods fluisteren zit! Dat fluis teren komt van Golgotha. Dat fluisteren komt uit die drie don kere uren. Dat fluisteren komt uit dat bloed, dat Gods liefde stort tot verzoening der zonden. Met die liefde komt God de mens in zijn laatste verlorenheid ach terop. Ik weet niet, op welk punt u momenteel staat. Het kan wel niet best zijn. Wel al hangt u ook, zoals die moordenaar aan het kruis, op uw laatste droppel bloed, op uw laatste ademtocht hoor!... daar is een stem achter u. (Uit „De Stent achter U.") Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht (Voortzet ting H. A. en dankzegging.) gereformeerde kerk. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A, J. Verbeek. Sas van Gent: (Zaaltje achter de Herv. Kerk)7 uur Ds. A. van Leeuwen. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. geref. kerk (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2A0swuv Ds. R. Hoogsteen, van Gart eisweer, Terneuzen: 10.45 uur Ds. A. I. Krytenburg, van Zaamslag: 3 uur Ds. H. Smit. chr. geref. kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. geref. gemeente (Syn.) Terneuzen: (Frans Halslaan)10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMOEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leez- dienst. Terneuzen (Vlooswpkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en I uur Ds. A. de Reuver. Samenkomst in „Bethel". Terneuzen: 7 uur Ds. Nieuwohner, Vi-y Evang. pred„ van Wemel- dinge. leger des heils. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: Kapi- teine A. C. v. Engelen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis: 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur «n 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur «n 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur an 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 7.30 uur, 9.15 uur, 10.30 uur en 17.00 uur H.M. Missen. Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur an 10.15 uur: H. H. Missen. west zeeuws-vlaanderen. zaterdag 20 januari. ned. herv. kerk. Schoondüke: 7 uur Avondgebed. zondag 21 januari. ned. herv. kerk. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans (Viering H. A.); 6.30 uur Ds. L. Spaans (Voortz. H. A. en dank zegging.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Avondmaal.) Groede: 9.30 uur Ds. C. van Evert, van IJzendiike. (Viering H, a.l) Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- zet. (Bev. van ambtsdrager-.) Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo "van Dalen. Retranchement: 7 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Schoondljke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 11 uur Ds. C. van Evert Zuidzande: 10 uur Ds. J. Eügen- daal. woendag 24 januari. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.) Dodeljjk verkeersongeluk Gisteravond omstreeks half acht werd de 75-jarige heer D. But door zijn schoonzoon, de heer Hommers, per auto naar zijn in de Oranjestraat gelegen woning gebracht. Nadat de heer B. was uitge stapt wilde hij achterom de auto de weg oversteken om zijn wo ning te bereiken, daarbij geenmi g hebbende dat een auto, bestuuid door de heer R- S. uit Terneuzen naderde. De heer B. werd dooi de auto gegrepen en ongeveer 9 meter mfefesleurd, waarna hq met zijn hoofd ter hoogte van de staan op de stenen afrastering van het plantsoen terecht kwam Nog vóór medische hulp tei plaatse was. is de heer B. tenge volge van do opgelopen verwon dingen overleden. Bedrijfsongeval Bij het lossen van een in het dok liggende coaster had L. de L. het ongeluk een grijper van een der laadbomen van de kust vaarder tegen zijn lichaam te krijgen, tengevolge waarvan hij in bewusteloze toestand naar het Juliana-ziekenhuis werd vervoerd. A. R. nü in 1962 Op de vergadering van de A. R. Statencentrale Hulst, die onder voorzitterschap van de heer F. de Koeijer gehouden werd in ,.Pro Rege" op 18 ja nuari j.l„ hield de secretaris van de partij, mr. W. van der Sluis, een rede over enkele politieke problemen. De hoofdnoot van zijn speech werd gevormd door het vraag stuk Nieuw-Guinea. Spreker betoogde, dat het be leid van de A.R.-partij steeds door twee kernpunten getypeerd werd. n.l. door toezegging aan de Papoea's, dat ze zelf over hun toekomst zullen beslissen en in de tweede plaats door het besef, dat met, de afwikkeling van de kwestic-Nieuw-Guinea op basis van het zelfbeschikkings recht der Papoea's de interna tionale rechtsorde gediend wordt. Van een ommezwaai in deze opvatting is geen sprake, aldus mr. Van der Sluis. Het optreden in 1960 van de zgn. Brazzaville landen, waar voor het woord zelfbeschikking geen holle klank is, maakte echter een andere aanpak nood zakelijk. Aan het plan-Luns ontbrak slechts één element n.l. de mo gelijkheid van een open gesprek met Indonesië. Het zou bepaald niet reëel zijn de Papoea's zelf beschikking toe te kennen, in dien ze daardoor onmiddellijk in conflict zouden komen met een mogendheid van 80 miljoen inwoners. Ten aanzien van het maritie me treffen in de Etnabaai gaf spreker als zijn mening te ken nen, dat we daardoor a.h.w hebben laten zien, dat we naast de uiterste toekomendheid, be reid zijn met wettige middelen onze zaak te verdedigen. Niettemin heeft deze affaire de zaak politiek moeilijker ge maakt. Soekarno moet op eer. of andere wijze wel wraak ne men. Vandaar de arrestatie van een aantal gematigde Indonesi sche leiders. De heer Van der Sluis wees er ook op, dat de krachtige communistische partij in Indo nesië schijnbaar toevallig op j.1. maandag partij voor Albanië heeft gekozen, d.w.z. tevens voor rood-China. Dit land zal niet aarzelen Soekarno prompt te hulp te komen in geval van een gewapend conflict, hetgeen een oorlog in de Pacific tot ge volg zou hebben. Wat de binnenlandse politiek betreft stelde mr. Van der Sluis, dat de sociaal-economische po litiek van de huidige regering in hoofdlijnen respect afdwingt. Het is na de oorlog nog nooit gebeurd, dat een loonsverhoging van 6 a 9 procent slechts ge paard ging met een verhoging van de index van het levenson derhoud met l'/s a 2 punten. Hiermede is een sociaal kli maat geschapen, waarin flink wat gedaan wordt voor de zwak ke groepen in de samenleving. Ook het bouwprogramma ziet er fors uit, al kan men over de verdeling van mening verschil len. Na de rede van mr. W. R. van der Sluis volgde een geanimeer de gedachtenwisseling, waarna de avond op de gebruikelijke wijze gesloten werd. Voorlichting Bescherming Van Rijkswege zijn enige tijd aan 'lu's verspreid „Wenken ter bescherming van Uw gezin en U zelf". In aansluiting daarop zal od vrijdag, 26 januari a.s. in „Het Centrum" alhier, een voorlich tingsbijeenkomst worden ge houden. Aanvang des avonds om o uur. In die bijeenkomst zal de heer F. de Kam uit Goes, van de B.B.- voorlichtingsdienst, spreken over de gevaren van de radio-actieve cle keschermings- mogehjkheden daartegen, een en ander verduidelijkt met dials. Li wordt gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Na de pauze zal het H B B met zijn personeel een demon stratie geven met de instrumen ten en apparaten waarover de B. B. beschikt ter bescherming tegen radio-activiteit. Iedereen wordt dringend aan geraden deze belangrijke bijeen komst te bezoeken. Leger- en Lucht macht- tentoonstelling „Paraat 1962" komt naar Axel. Naar wij vernemen, zal de leger- en luchtmachttentoonstel ling „Paraat 1962" naar Axel komen. Deze expositie zal naar alle waarschijnlijkheid te bezoeken zijn van 19 tot en met 23 april aanstaande, dus rond de Paas dagen. Zondag 22 april zal de tentoonstelling gesloten zijn. Zoals bij dergelijke evene menten te doen gebruikelijk is, zullen ter gelegenheid van deze expositie ook demonstraties worden gegeven. Hierop en op andere bijzonderheden komen wij nog nader terug. Wij twijfelen er niet aan of velen uit Axel en wijde omge ving zullen deze unieke tentoon stelling, waarvoor overal in het land grote belangstelling be staat, willen bezoeken. Joegoslaaf over de grens gezet De rijkspolitie uit Breskens heeft in de loop van vrijdag een 33-jarige Joegoslaaf A. K. naar Roosendaal gebracht, waar hij over de grens is gezet. Deze Joegoslaaf die ongehuwd was, heeft de laatste jaren in Frank rijk gewoond. Na allerlei om zwervingen door België bereikte hij een tiental dagen geleden Breskens waar hij bij de politie om asiel vroeg. Het Departe ment van Justitie achtte echter geen redenen aanwezig om hem politiek asiel te verlenen, zodat hij dus in de loop van vrijdag uit ons land werd gezet. Zeer waarschijnlijk zal hij worden teruggebracht naar Frankrijk. Bij botsing twee doden Bij een botsing tussen een auto en een bromfiets op de Provin ciale weg in Noordwelle (ge meente Westerschouwen) zijn twee personen om het leven ge komen: de 63-jarige heer P. Hage uit Noordwelle en diens 32-jarige dochter. De autobestuurder, de 19- jarige C. van der V. uit Zierik- zee, kon niet verklaren hoe het ongeluk had kunnen gebeu ren, daar hij door het voorval geheel overstuur was geraakt. De heer Hage werd op slag ge dood. Zijn dochter werd zwaar gewond naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee overge bracht, waar ze bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Van de Russische ambassade in ons land heeft het A.N.P. het volgende bericht ontvangen: In een nota, gedateerd 4 janu ari 1962, deelt de ambassade der unie van socialistische Sowjet republieken in Nederland aan het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken het volgen de mede: „In het op 8 april 1960 tussen de bondsrepubliek Duitsland en Nederland gesloten verdrag: „Omtrent het regelen der vraag stukken betreffende de grenzen en van andere tussen de beide landen bestaande problemen" komt een artikel voor aangaan de het uitbreiden van de wer kingssfeer dier overeenkomst tot wat genoemd wordt het „Ber- lijnse grondgebied". Deze be paling van het verdrag bezit ge nerlei juridische kracht. De re gering der D. B. R. is hoege naamd niet bevoegd om ook maar enigerlei verbintenis ten aanzien van Berlijn op zich te nemen en om de werkingssfeer van inter nationale verdragen, gesloten door Je D. B. R„ tot genoemde stad uit te breiden. Berlijn heeft nimmer deel uitgemaakt van de Duitse bondsrepubliek en de be voegdheid der bondsregering kan zich niet tot die stad uitstrek ken". Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken die om com mentaar op dit bericht werd ge vraagd, ontkende niet, dat een dergelijke nota van de Sowjet- regering was ontvangen. Neder land is niet het enige land dat door de Russen is benaderd over dit onderwerp, aldus de woord voerder, die verder zei dat de nota thans in studie is. DE RUIMTEVAART VAN CHIMPANSEE ENOS De chimpansee Enos die. vorig jaar november in een Amerikaans ruimtevaartuig om de aarde wentelde, heeft in de ruimte een ernstige zenuwcrisis gehad, aldus is vrijdag te Los Angeles meegedeeld. Tijdens de ruimtereis is er iets mis gegaan met de elektrische apparatuur die Enos een schok moest geven indien de aap de verkeerde handles bediende. Hij kreeg echter ook de schok als hij ae goede handelingen uitvoerde. Daar kwam nog bij dat door een fout aan de stabiiiseringsin- richting van de ruimtecabine de aap voortdurend een schomme lende beweging ervoer. Van het begin van zijn ruimte reis af heeft zich bij Enos ver hoogde bloeddruk voorgedaan, die het gevolg was van een zenuwstoring, veroorzaakt: door verwarring. Ondanks deze moei lijkheden is Enos de taak blij ver, doen, waarvoor hij was op geleid. Enos is later geheel hersteld. Vergadering van 16 jan. 1962. Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Aanwezig de leden C. de Put ter (wethouder), C. van Bende- gem, P. J. van Bendegem, J. den Doelder, W. de Feijter, K. Ha melink, L. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk. E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Vink. Afwezig met kennisgeving, wethouder M. L. M. IJsebaert. Secretaris: P. G. v. d. Bosse, gemeente-secretaris. Opening. De Voorzitter opent de verga dering door het uitspreken van het ambtsgebed, waarna hij zijn nieuwjaarsrede uitspreekt, welke reeds in ons nummer van j.l, woensdag werd opgenomen. De heer P. J. van Bendegem, als oudste raadslid de vooratter de dank van de leden overbren gend, hoopt wederkerig dat het jaar 1962 voor de burgemeester en zijn familie een alleszins ge lukkig jaar zal mogen zijn. Wij zijn verheugd dat het college van B. en W. blijk geeft de blik op de toekomst te richten, gepaard gaande met samenwerking met andere gemeenten wat de streek- belangen betreft. Bij dit werk, in het belang der gemeente ver richt, zegt de raad gaarne zijn volledige steun toe. Notulen. De notulen van de op 1 dec 1961 gehouden vergadering, wor den vastgesteld overeenkomstig het ontwerp zoals zij de leden zijn toegezonden. Ingekomen stukken. Deze worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Mededelingen. De heer De Feijter dankt voor de uitvoerige--mededelingen be treffende de B. B. Niettemin be vreemdt het hem, dat het in eer ste aanleg geen zaak is voor de Raad, maar ten laatste moet we] de Raad de gelden voteren. De Voorzitter: Het gaat hier mee als bij de politie, maar de Raad heeft uiteindelijk wel het budgetrecht. De heer P- J. van Bendegem informeert naar de bedoeling van het aanstellen van een twee de opzichter en vraagt wat er zal gebeuren als de gemeente Axel eventueel uit de Centrale Dienst treedt. De Voorzitter antwoordt dat deze ambtenaar evengoed als de heer Wieles in dienst is van de Centrale Dienst. Wij krijgen deze tweede man toegewezen om dat Wieles het te druk heeft. Wat er later kan gebeuren is niet te zeggen, maar de C. D. -heeft voor zijn ambtenaren te zorgen. De heer P. J- van Bendegem vindt dat wij toch eens naar een regeling moeten zoeken voor de nevenfuncties die de heer Wie les waarneemt. De mededelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming verleent de Raad zijn goedkeuring aan het voor stel van B. en W. tot het verle nen van medewerking op grond van de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 aan de stichting van een nieuw schoolgebouw annex gymnastiek lokaal door de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs te Axel; idem tot wijziging van de „Ver ordening tegemoetkoming ver voerskosten schoolbezoek"; idem tot het aankopen van de woning Kanaalkade 12 van de heer A. B. Dieleman, Steenovens M 16 te Axel; idem tot het aankopen van de woning Oosterstraat 46 van de heer P. Schieman te Axel; idem tot vaststelling van ver schillende besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920. Voorstel op het verzoek van de lieer T. L. Brugge om subsidie in de exploitatiekosten van zijn bad huis. Bij schrijven van 20 februari 1961 heeft de heer Brugge op nieuw subsdie gevraagd in de ex ploitatiekosten'van zijn badhuis. De voorbereiding van dit pré advies is zeer moeizaam geweest, omdat de door B. en W. nader ge vraagde inlichtingen steeds erg traag en onvolledig werden ver strekt. Gelet op het feit, dat: le. het met ingang van 12 april 1951 verleende subsidie slechts voor tien jaar gold, zo dat de exploitant wist, dat deze gemeentelijke bijdrage in 1961 zou aflopen: 2e. de overgelegde exploitatie rekeningen onvolledig zijn en on juist moeten worden geacht; 3e. het ook voor de heer Brug ge niet aanlokkelijk kan zijn om van jaar tot jaar ook zelfs bij een hoger subsidiebedrag nog met verlies te moeten werken; 4e. opnieuw investeringen moeten worden gedaan in de vorm van vernieuwing van de beidé ketels; 5e. het wellicht efficiënter is om te overwegen de gebruikers zo mogelijk een tegemoetkoming te geven in de vorm van een ge ring subsidie in de kosten van het aanbrengen van gasgeijsers en van het aansluiten van de in hun woningen aanwezige douche cellen. B. en W. stellen voor, onder verwijzing naar de bij de stuk ken overgelegde bescheiden, het nieuwe verzoek om subsidie af te wijzen. De heer De Feijter: Als de ge meente geen subsidie meer aan de heer Brugge verleent zal zijn badhuis wel gesloten worden. Tien jaar geleden waren wij blij, dat een particulier met de ex ploitatie van een badhuis begon, en nu spijt het mij dat de heer Brugge genoodzaakt zou zijn de exploitatie te beëindigen. Dit badhuis kan niet gemist worden. Spreker vraagt hoe het komt, dat de heer Brugge in februari van vorig jaar reeds subsidie heeft gevraagd en waarom dit nu pas in behandeling komt. De heer C. van Bendegem: Ik was 10 jaar geleden ook blij, dat er een badhuis kwam. Alleen was ik niet blij, dat het een par ticulier bedrijf was. Eerlijkheids halve moet ik er bij zeggen, dat een gemeentelijke instelling ons meer gekost zou hebben, dan f3000 per jaar. Maar het zou ook beter in orde zijn geweest. Men neemt van een gemeente lijke inrichting niet, wat door een particulier gepresenteerd wordt. De overgelegde jaaroverzichten kunnen niet als zakelijk juist worden aangenomen en ik be grijp niet dat een boekhoud- bureau daar zijn naam aan geeft. Als dit badhuis nu wordt op geheven, wat gaan wij dan doen? Het zal zaak zijn, dat wij de dan vrijkomende 3000 aanwenden voor subsidie voor die arbeiders gezinnen die het zelf aanleggen. En als dan het gasbedrijf ver der meewerkt, dat er geij- sers in huur of in huurkoop ge geven worden, dan zullen* nog veel mensen een douche inrich ten. De heer Van der Lee sluit zich aan bij de woorden van de heer C. van Bendegem en daarom wil hij de 5e alinea uit het prea- advies sterk onderlijnen tot het overwegen om gasgeijsers be schikbaar tc stellen, Er zal een samenspel moeten komen tus sen gasbedrijf-gemeente en par ticuliere installateurs. Wethouder De Putter zegt dat het college ook niet gelukkig is met dit voorstel. Het is niet juist te veronderstellen, dat de heer Brugge een jaar op sleeptouw is gehouden. Juist het omgekeer de is het geval. Wij hebben een jaar op gegevens van de heer Brugge moeten wachten. En toen wij die eindelijk ontvingen, von den wij, net als de heer C. van Bendegem thans, dat zij voor ons waardeloos waren. Wij hebben 10 jaar geleden ons voor 10 jaar verbonden tot het verlenen van subsidie en toen is gesteld dat het dan afgeschre ven zou zijn. Als deze subsidie vrij komt kunnen wij inderdaad in overleg zien wat wij toch nog kunnen doen. De heer De Feijter: Wij hebben toch de plicht het particulier initiatief zoveel mogelijk te steunen. Wethouder De Putter: Wij waar deren het particulier initiatief, doch willen niet onder alle om standigheden subsidie verlenen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aange nomen. Voorstel tot de verkoop van aan de firma F. J. Steel Zn te Axel. De heer P. J. van Bendegem informeert, waarom de meerdere grond hier voor 2,50 verkocht wordt en de prijs op 't Spui 3 per m'- is. De Voorzitter: Als er nog grond was aan de Zuidsingel zouden wij hiervoor ook een ge- 'wijzigd exploitatieplan hebben. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Voorstel tot het restaureren van de windkorenmolen te Spui. De Voorzitter deelt mede, dat er thans bericht is ontvangen, dat het Rijk 40 Cé bijdraagt in de restauratiekosten van de mo len. De provincie verleent 20 *1 sub sidie en de A. N. W. B. geeft een bijdrage van 100. Ten iasto van de gemeente blijft dan 8500, af te schrijven in 10 jaar. De jaar lijkse kosten van onderhoud wor den geraamd op 500. Het voorstel van B. en W. tot het restaureren van do molen wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Achtereenvolgens worden zon der bespreking of hoofdelijke stemming de volgende voorstel len van B. en W. goedgekeurd: Het verkopen van bouwgrond te Spui aan de heer l. Dieleman te Axel, Spui N 102 het verlengen van de rekening- courant-overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank „Terne uzen"; het aanwijzen van de nood- slachtplaats in de gemeente tot centrale noodslaehtplaats voor do gehele vleeskeuringskring en in verhand daarmede tot wijziging van de Keuringsverordening. Alsnu komt in behandeling Vcorstei tot het instellen van een cultureel fonds der gemeen te Axel. Reeds in de geleidebrief bij de gemeentebegroting schreven B. en W„ dat het streven is het woon- en leefklimaat der gemeen te. waar mogelijk, te verbeteren. Onder deze verbetering verstaat het college mede een bij de ge meente Axel passende verfraai ing van het stadsbeeld door het plaatsen van beeldhouwwerken in plantsoenen, het aanbrengen van kunstvoorwerpen in of aan gemeentegebouwen en dergelijke. Daartoe is in het ontwerp van de gemeentebegroting voor 1962 en in de le wijziging daarvan reeds een post opgenomen. B. en W. achten het verantwoord voor dit doel jaarlijks zo mogelijk 50 van de opbrengst der vermake lijkheidsbelasting in dit fonds te storten. De kosten van aankopen en op drachten kunnen dan uit dit fonds worden bestreden. B. en W. stellen voor te beslui ten tot instelling van een Cultu reel fonds der gemeente Axel en een verordening op dit fonds vast te stellen, een en ander conform het bij de stukken overgelegde ontwerp-besluit. De heer Maas maakt be- De heer O. Maas maakt be zwaar, dat B. en W. zelf dé aan kopen zullen doen. Hij had liever, dat hiervoor een commissie werd gevormd. Wij zijn bang, dat met de gelden uit dit fonds beelden aangekocht zullen worden die voor een bepaalde bevolkings groep stotend zijn. Verder kan het bezwaar heb ben, dat men stelt, dat 50 r/c der vermakelijkheidsbelasting voor dit doel gebruikt zal worden. Dit kan tot gevolg hebben, dat men terwille van dit fonds extra jacht op de vermakelijkheidsbe lasting gaat maken. Mogelijk wordt er eerst subsidie gegeven om het later dubbel terug te halen middels de belasting. De heer Oggel sluit zich aan de woorden van de heer Maas. De heer Van der Lee is niet zo enthousiast over het instellen van een commissie zoals de heer Maas vraagt. Liever zag hij, dat in art. 4 van de verordening ge steld wordt, dat bij elke aankoop de raad vooraf zijn goedkeuring hieraan moet verlenen. De Voorzitter: Het gaat nu niet meer over het instellen van het cultuurfonds, want hiertoe is reeds bij de vaststelling van de begroting besloten. Het gaat nu om de verordening zelf. Spreker gelooft dat men er goed aan zal doen om deze maar aan te nemen. B. en W. begrij pen ook wel, dat zij in deze voor zichtig moeten zijn, omdat hier voor sommige bevolkingsgroe pen wel tere plekken zijn, die men moet ontzien. Wij zullen toch, wanneer de nieuwe raad er is, verschillende commissies eens moeten bekijken en eventueel nieuwe instellen. De heer Maas meent toch dat de Raad op zijn qui vive moet zijn. De heer Oggel: Wat kan er eigenlijk tegen zijn, dat de Raad hier de beslissing aan zich houdt? Aan de heer Maas vraagt hij wat nu in feite de vermakelijk heidsbelasting is. Want het kan ons geld kosten, als wij subsidie gaan verlenen als compensatie van het betaalde belastingbedrag. De heer P. J. van Bendegem is ook van mening dat wij in deze voorzichtig moeten zijn. De heer C. van Bendegem meent dat men zich hierover niet druk moet maken, omdat de Raad toch ten allen tijde het geld moet voteren. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming worden achter eenvolgens door de Raad goed gekeurd: het voorstel tot tussentijdse herziening van de grondprijzen in het exploitatieplein ..Zuid"; het voorstel tot het doen aan leggen van de parallelweg langs de Kanaalkade: het voorstel tot het instellen van posten in verband met eve nementen; het voorstel tot het verkopen van een oppervlakte industrie- terein Axelsche Sassing aan de Coöperatieve Aan- en Verkoop- vereniging „Oost Zeeuws-Vlaan- deren" G.A.; het voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging der gemeen tebegroting i961; het voorstel tot het verlenen van een subsidie in de kosten van een orgelconcert; en het voorstel tot reconstruc tie en uitbreiding van de Marijke- straat en Singelweg. RONDVRAAG De heer De Feijter wijst op de noodzaak van een goed fietspad bij de Zaamslagseweg en ook on do mindergoede verlichting bij de D'Hontstraat. De heer C. van Bendegem vindt liet vervelend als de nog wel verlichte klok van de stadhuis- toren altijd ver van de tijd ver wijderd is. Voorts informeert hij naar de klachten betreffende overlast der bewoners van de Nieuwendijk van het overdadig geluid uit een aardappelmagazija komende. Vervolgens vraagt hij om aan legging van een zebra-pad voor de mensen uit Plan-Zuid over de Rijksweg aldaar cp de Kanaal kadé. En als laatste vraag, of er nu al enige tekening komt in de plannen voor veroetering van de Buthdijk. De heer Oggel stelt de volgen de vragen: a. De bossen, welke in de Singel- weg staan aan de kant van de spoorlijn, worden te hoog. Kun nen deze ingekort worden?; b. In plan Noord-Oost was aan 2 mensen bouwgrond toegezegd om een woning te bouwen. Bij herziening van dit plan kan deze bouw daar niet door gaan. Dit zal tot resultaat heb ben, dat deze mensen hier niet meer bouwen en hebben wij 2 woningen minder; e. Als de traverse Stationsstraat- Oranpestraat verbeterd wordt, kunnen dan voor de kerken in de Kerkdreef ook zebra-paden aangebracht worden?; 4. Graag had hij ook nog een ant woord op zijn vraag, uit welke gelden het cultuurfonds nu ge sticht zal worden; e. Dant stelt hij namens het G. P. V. nog de vraag of B. en W. het niet van belang achten om zolang over de kwestie Terneu zen onzekerheid bestaat, een bij zondere reserve in acht te nemen wat betreft de intergemeentelij ke samenwerking. De heer Oggel: Gezien het feit dat door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid niet is gereageerd op ons verzoek om het besluit van de gemeenteraad inzake de bouw van de acht woningwet-wonin gen aan de Kroon ter vernieti ging voor te dragen, moeten we konstateren dat dit verzoek is afgewezen. Er resten nog slechts twee dagen vai» de termijn. Daar onze fraktie zich heeft gerealiseerd dat deze 8 woningen door de indiening van dit ver zoek in de waagschaal werden gesteld, verblijdt het ons aan de ene kant dat deze voor Axel niet zijn verloren gegaan, doch stelt het ons anderzijds teleur dat ge noemd Ministerie klaarblijkelijk geen maatregelen neemt om de willekeurige verdeling die in Zeeland wordt toegepast in an dere banen te leiden. Dat wij, als gemeenteraad, niet vrij kunnen beslissen waar deze woningen zullen worden gebouwd, is een beperking van de rechten die de gemeenteraad toekomen. Daar hieraan in dit geval wel licht niet veel meer te doen is, moet ons dit toch aansporen om in dezen op ons „qui-vive" te zijn. Ons verzoek tot vernietiging van genoemd Raadsbesluit, was bedoeld als een eerste stap om te komen tot een billijker rege ling in dezen, in 't bijzonder wat Axel betreft. Daarom stelt onze fraktie voor, om als vervolg hierop, de volgende motie aan te nemen en uit te voeren: De Raad der gemeente Axel, in vergadering bijeen Konstaterend dat Axel van de vijfde plaats, qua inwonertal, van de gemeenten in Zeeland, is verdreven; Overwegend dat de reden hier van gelegen is in het feit dat deze gemeente, in de afgelopen jaren, bij de toewijzing van wo ningwet-woningen ten zeerste is achtergesteld, doordat aan haar minimale toewijzingen werden verstrekt, in tegenstelling met andere gemeenten met een lager inwonertal nader overwegend dat de reden n">et kan liggen in interne om standigheden daar: a. het woon- en leefklimaat van Axel zeer gunstig mag wor den genoemd, mede in verband met de sterk ontwikkelde re- kreatie-omstandigheden, in ver gelijking met de gemeenten in de omtrek; b. het gemeentebestuur deze omstandigheden ten zeerste be vordert en stimuleert en niet schroomt om grote bedragen uit het gemeentelijk budget voor deze ontwikkeling ter beschik king te stellen; c. de reden van het ongeveer stabiel blijven van het inwoner tal voor een deel is gelegen in de achterstelling bii de woning toewijzing; d. gezien de toestand van de werkgelegenheid in deze streek, het alleszins verantwoord is, om PRIJSVERHOGING VAN AARDOLIE- PRODUKTEN Van de zijde van de Shell wordt vernomen, dat als gevolg van de prijsstijgingen op de we reldmarkt de verkoopprijzen voor enkele aardolieprodukten hier te lande op 22 januari zul len worden verhoogd. Met in gang van genoemde datum wor den petroleum voor verlichting en verwarming een halve cent per liter en tractorpetroleum 30 cent per 100 liter duurder. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie voor centrale verwarming en dunne stookolie gaan met 40 cent per 100 liter omhoog. 1 -ij C'OÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling- van vrijdag 18 jan. GROENTEN. Per stuk: Knolselderij B 20 22 et; C IX 13—16 ct. j Per kg: Kroten 15 ct; Boere- kool 30 ct; Breekpcen II 1519 ct; Waspeen B 3235 ct; Prei A II 3744, B II 10 ct; Knolselde rij 2024 ct; Spruiten A II 50—' 56 ct; B II 43 ct; Spruiten gesch. B II 68 ct; Witlof A II 70—79, B I 76—80, B H 58—79; afw. 34 —61 ct. FRUIT. Appels. Jonathan III grof 54, III fijn 45 ct. Lombart II D 37; III grof 45—51 Hl fijn 36—43, kroet 2037 et; Golden Deli cious II m. 80 79, m. 75 80, nu 70 80, m. 65 70, II D 30, III fijn 45, kroet 45 ct. ZATERDAG 20 JANUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Und du mein Schatz bleibt hier". Concertgebouw. 8 uur: „De schaduw van de kat". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De Hel van Saipan". R.K. verénigingsgeb., 14.30 uur: Algemene ledenvergade ring en propagandabijeen- komst van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandsche Vereniging van Suikerzieken. ZONDAG 21 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De schaduw van de kat"; 4.30 en 8 uur: „Und du mein Schatz bleibt hier". Concertgebouw, 8 uur: „De schaduw van de kat". Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Prijskaarting. Zuidersportpark. 12 uur Terneuzen 3Philippine; 2.30 uur: Terneuzen 2Clinge 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De hel van Saipon"; 8 uur: „Winden waaien om de rot sen". DODELIJK VERKEERSONGELUK i Gisteravond omstreeks zesi uur is het 7-jarig meisje A. E.; Broersma uit Ilpendam bij het oversteken van de drukke1 Jaagweg naar Purmerend door, een personenauto aangereden.] Zij is ter plaatse overleden. Het1 meisje was vlak voor haar huist uit een bus gestapt. Toen de bus! wegreed, stak het kind de weg] over, zonder te Ietten op het: naderend verkeer. li in Zeeuws-Vlaanderen en in 't bij zonder in het centraal gelegen Axel, meer woningen te bouwen ;i Besluit, uit te spreken dat zij:! 1. in deze gang van zaken niet blijvend kan berusten, daar dit. in strijd is met het belang der gemeente: 2. bij G. S. van Zeeland aan te dringen om aan deze achter stelling een eind te maken; 3. mocht het onder 2. ge noemde niet tot resultaat leiden,' hl het mogelijke te doen om in dezen voor Axel een billijke op lossing te krijgen, bijv. door kon- takt op te nemen met het minis terie van Volkshuisvesting en' Bouwnijverheid te 's-Graven- hage; 4. van dit besluit kennis te geven aan Ged. Staten van Zee land. De heer Maas informeert nog direct te antwoorden en zegt, naar de toestand aan de Nieuwe- dijk. Wordt er nu ook ernst van gemaakt, dat de mensen aldaar hun afvalwater kwijt kunnen? De Voorzitter wenst op de vraag vande heer Oggel omtrent de samenwerking der gemeenten direct te antwoordden en zegt.' dat het college een goede samen werking met gemeenten voor staat en dit zoveel mogelijk zal bevorderen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3