Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord Nieuwjaarsrede Burgemeester M. K. van Dijke van Axel AGENDA Pagina 2 Woensdag 17 januari 1962 In de gisteravond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Axel sprak burgemeester M. K. van Dijke de volgende nieuwjaarsrede uit: FRANSE WREEDHEDEN IN ALGERIE NEDERLANDS VARKENSVLEES IN BESLAG GENOMEN CADZAND. SAS VAN GENT SLUIS LANDBOUWACTUALITEITEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1961 Ver koudheidsbacillen BRAND IN R.K. SCHOOL IN CHICAGO WERD GESTICHT SUTAN SJAHRIR en POLITIEKE LEIDERS TE DJAKAR1 GEARRESTEERD Nederlands schip op Ierse kust gestrand Brand in Australische ambassadegebouw in Den Haag DE VRIJE ZEEUW Mijne lieren leden van de Raad Gaarne wil ik in deze eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar U mijn beste wensen doen toekomen voor het jaar 1962. Ik spreek de hoop uit, dat het pas aangevangen jaar door Gods goedheid voor U allen in Uw persoonlijk en gezinsleven een rijk gezegend jaar moge worden Tevens wil ik aan deze wens mijn dank verbinden voor de veelal aangename en vruchtdra gende samenwerking welke met Uw Raad mogelijk bleek in het afgelopen jaar. In deze dank be trek ik mede het ambtenaren korps in al zijn geledingen en de raadsverslaggevers. die eik op iiun wijze er toe bijdroegen onze gemeente en haar inwoners te dienen. In mijn vorige nieuwjaarsrede heb ik reeds aangekondigd, dat het in mijn voornemen lag U in den vervolge bü die gelegenheid een droge opsomming van feiten en cijfers over het afgelopen jaar te besparen. Hieraan gevolg gevend heb ik liet verslag over .1961 aan U gedrukt doen uitrei ken als bijlage van deze rede. Ik acht het nuttiger op een moment als dit de blik vóóruit te richten en niet al te zeer te let- ten op hetgeen achter ons ligt, temeer daar hiertoe ruimschoots gelegenheid bestond bij de behan deling van de begroting nu een maand geleden. T)e plaats van de ge meenteraad. Indien wij ons thans bezinnen op het vóór ons liggende jaar wil ik Uw gedachten allereerst bepalen bij het feit dat dit jaar verkiezingen zullen worden ge houden voor de gemeenteraad. Dit geeft mij aanleiding een ogenblik stil te staan bij de plaats welke Uw Raad in ons ge meentelijk bestel inneemt. Hoewel de Raad ingevolge de wil van grondwet en gemeente wet aan het hoofd der gemeente staat kan men hier en daar de gedachte beluisteren, dat B. en W. of de Burgemeester de dienst in de gemeente uitmaakt en zelfs behoort uit te maken. Deze misvatting is uitermate gevaar lijk en behoort met alle kracht te worden bestreden. Immers indien deze gedaehtengang be wust of onbewust bij velen in gang zou vinden, zou zulks onze democratische staatsinrichting aantasten en de geesten geleide lijk aan rijp maken voor een ver foeilijke dictatuur. Het is overi gens niet verwonderlijk dat deze in wezen fatalistische gedachten nog worden gevonden en zelfs door de huidige ontwikkeling der maatschappij worden gevoed. Eén van de ernstigste uitwassen dezer ontwikkeling is het cen tralisme met onvermijdelijk in haar voetspoor de aantasting \an de gemeentelijke autonomie. Waar zulks noodzakelijk en pas send lijkt zullen wij niet moeten aarzelen dit kwaad te bestrijden. Het feit, dat de -Raad aan het hoofd der gemeente staat behoort naar mijn mening zo veel moge lijk te worden geaccentueerd en tot uitdrukking gebracht. Een nader beraad deswege niet in het minst door de wetgever, lijkt mij gewenst. Het is zonder meer duidelijk, dat de komende verkiezing van een nieuwe Raad voor onze plaatselijke gemeenschap van uitermate grote betekenis is. Gaarne wil ik de hoop en de ver wachting uitspreken dat de aan staande verkiezingsstrijd zodanig wordt gevoerd, dat het daarna weer mogelijk zal zijn in goede harmonie met elkaar de belan gen te behartigen van onze in volle ontwikkeling zijnde levens krachtige gemeente. Op de te verwachten ontwik keling van onze gemeente in het komende jaar wil ik thans niet in den brede ingaan, aangezien het college van B. en W. daar aan in zijn aanbiedingsbrief van de begroting 1962 en daarna bij de algemene beschouwingen in Uw Raad uitvoerig aandacht heeft geschonken. niet trachten voorzieningen wel ke in onze gemeente gedijen en een streekfunctie vervullen te copiëren. Het zou om een voor beeld te noemen ridicuul aan doen indien de gemeente Terneu zen ging streven naar het tot Stand brengen van een jeugdhei berg met kampeeraceomodatie terwijl op luttele kilometers af stand deze voorzieningen reeds aangetroffen worden. Plaatselijk chauvinisme is op zich zelf niet te veroordelen, mits dit niet ontaardt in onge zonde rivaliteiten tussen gemeen ten onderling. Zodra dit het ge val is geeft men blijk van een bekrompen geesteshouding die funest is voor een harmonische ontwikkeling van de streek. Ik meen te mogen constateren, dat een zekere bereidheid tot sa menwerking in onze streek stel lig gevonden wordt. Veelvuldig wordt hiervan in woord en ge schrift getuigd. Dit moet echter geen belijden zijn met de mond alleen, maar ook met het hart. Het streekhclang moet prevaleren. Indien men zich op het stand punt stelt: „Samenwerken goed, maar mijn eigen gemeentelijk belang dient voorop te gaan", dan aarzel ik niet dit een ver keerde geest van samenwerking te noemen. Zonder tekort te wil len doen aan de geheel eigen plaats en functie van elke ge meente afzonderlijk moet wor den gesteld, dat. samenwerking er nimmer toe mag leiden, dat de een heerst over de ander. Een goede gemeentelijke samenwer king in Zeeuws-Vlaanderen ver onderstelt dat men in het alge meen bereid is het streekbelang te laten prevaleren boven het eigen belang in engere zin. Dit kan met zich brengen dat een grotere gemeente somtijds een offer moet brengen terwille van kleinere zustei gemeenten. In dien men hiertoe niet bereid is, omdat men zichzelf daarvoor tè belangrijk acht. dan is het Pau linisch vermaan op zijn plaats, dat de een zich niet uitnemender zal achten dan de ander. In zijn vorige week gehouden nieuwjaarsrede heeft de Burge meester van Terneuzen gecon stateerd dat het zo noodzakelijke overleg met de buurgemeenten in de kanaalzone moeilijk op gang komt. ik heb van een po gen van Terneuzen in deze rich ting tot dusverre niets gemerkt. Indien wij door Terneuzen zou den worden benaderd in de geest zoals ik die als gewenst heb aangegeven, zijn wij aan stonds tot overleg bereid. Een voorbeeld hiervan is de samen werking met betrekking tot het tot stand brengen van een geza menlijke afvalwaterleiding. Deze bereidheid hebben wij ten aanzien van het gasbedrijf ook ten volle betoond bij het zoeken naar een andere beheers vorm voor ons gasbedrijf. Mocht Terneuzen met overleg echter bedoelen een pogen om ons zoals nota bene een Axels bedrijf in feite uit te schakelen, dan kan men zich beter de moeite besparen. Tot redelijk overleg zijn wij echter ten allen tijde be reid. Samenwerking der gemeen ten gebiedende eis. Mede met het oog op recente lijk gedane uitspraken wil ik ech ter niet voorbij gaan aan een tweetal zaken welke ook voor onze gemeente van eminent be lang zijn. Ik doel hier op de sa menwerking van gemeenten in onze streek en op de geruchten inzake op handen zijnde grens wijzigingen. Het js naar mijn gevoelen van het grootste gewicht, dat in een geïsoleerd gebied als Zeeuws- Vlaanderen een goede interge meentelijke samenwerking be staat. Indien wij bedenken, dat in Oost-Zeeuws-Vlaanderen in totaal slechts 65.000 personen wonen een inwonertal van een ..kleine middelgrote stad" is het duidelijk, dat het een gebie dende eis is op velerlei terrein samen te werken. Hierbij moe ten wij niet bang zijn over onze eigen gemeentegrenzen heen te zien. Het is nu eenmaal niet denkbaar, dat in een zo beperkt gebied alle gemeenten op dezelf de wijze bewerktuigd worden. Iedere gemeente een eigen zwembad of concertzaal is een onmogelijkheid. Als er bij wijze van spreken in de gemeente Hulst een goede moderne schouwburg komt. nloeten wij zulks toejuichen en niet trach ten eenzelfde aecomodatie ie ver werven. Anderzijds meet men Herindeling van gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. Blijkens een publicatie op 9 januari j.l. in één van onze och tendbladen zouden Ged. Staten van Zeeland thans een plan tot gemeentelijke herindeling van geheel Zeeuws-Vlaanderen be studeren, welk plan eerder aan de orde zou komen dan het plan tot herindeling van een aantal gemeenten in Zuid-Beveland. Volgens dit persbericht maakt Terneuzen aanspraak op enkele vrij grote stukken van het ge meentelijk territoir van Hoek, Zaamslag en Axel. Het zou dit gebied nodig hebben voor zijn verdere industriële ontwikke ling. Met verwondering heb ik van dit bericht kennis genomen, daar mij van aspiraties van onze buurgemeente in deze richting niets bekend was. Mijn verwondering ging echter over in verbazing toen ik in ver schillende persorganen moest lezen, dat de burgemeester van Terneuzen, vorige week in de Raad hiernaar gevraagd, ver klaarde dat dit bericht hem in (lit stadium prematuur lijkt. Géén desavouering van het be richt derhalve! Overbodige gebiedsuitbreiding. Indien deze berichtgeving is gebaseerd op feitelijke juistheden dan wil ik er, mij uiteraard tot Axel beperkende, het volgende van zeggen. Het is ontstellend te moeten ervaren, dat een buurgemeente waarmee op verschillend gebied nauw wordt samengewerkt zich enerzijds beklaagt over het moei lijk op gang komen van een nog nimmer ondernomen poging tot overleg en anderzijds een zoda nig overleg zelf bij voorbaat frustreert door het klaarblijke lijk najagen van een totaal over bodige gebiedsuitbreiding. Een overbodige gebiedsuitbrei ding omdat: le. het kennelijk beoogde gebied zodanig ver verwijderd is van het eigenlijke Terneu- zense industrie-gebied dat deze gemeente zich in indus trieel opzicht nog lange ja ren kan ontwikkelen zonder het Axelse gebied werkelijk nodig te hebben en 2e. de gemeente Axel volkomen in staat is het bedoelde ge bied zelf tot verdere ont plooiing te brengen.- waar voor overigens al plannen in voorbereiding zijn. Het doet dan ook bijzonder lachwekkend aan te lezen dat men de ook wat inwonertal be lieft per saldo kleine gemeente Terneuzen toedicht de gedachte te koesteren ons gebied nodig te hebben voor haar industriële ex pansie! Slechts .kernkoorts" zou een zodanige buiten alle propor ties zijnde zelfoverschatting kun nen verklaren. De bevolking van Axel. Mocht het terwille van de ont wikkeling van onze streek op enig moment noodzakelijk zijn, dat een bepaald gebiedsdeel overgaat naar een andere ge meente dan zouden wij daar hoewel het een pijnlijke zaak blijft naar mijn persoonlijk ge voelen vrede mee kunnen heb ben. Wij zullen echter nimmer gedogen dat een totaal overbo dige gebiedsoverdracht uit ken nelijke annexatiezucht tot stand komt, temeer waar juist het on derhavige gebied moet worden aangemerkt als dè levensader van Axel. Dat dit geen holle phrase is moge blijken uit on langs gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, volgens welke de be roepsbevolking van Axel voor 31 CA werkzaam is in industrie en ambacht. 17 in landbouw. 16'-i c/c in dienstverlening, 16 c/o in handel-, bank- en verzekerings wezen, 10 r/o in bouwnijverheid en aanverwante bedrijven, 7 in vervoers-, opslag- en commu nicatiebedrijven en 2% in overige bedrijven. Uit deze cijfers blijkt zonne klaar, dat de bevolking van Axel in overgrote meerderheid is aan gewezen op industrie en nijver heid, welke bedrijfstakken juist inzonderheid op ons gebied in de kanaalzone zijn geconcentreerd. De bewering, dat Axel een overwegend agrarische gemeen te zou zijn moet in het licht van het vorenstaande naar het rijk der fabelen worden verwezen. Het moge U duidelijk zijn, dat het voor Axel een levensbelang is haar begrenzing aan het ka naal zo breed mogelijk te doen zijn. Annexatie-gedachte ver werpelijk. Ieder die hieraan raakt het zij zonder pathos geconcludeerd staat Axel naar het leven. Behalve dat de gewraakte an nexatiegedachte alleen al om economische redenen verwerpe lijk is, is zij niet te rijmen met de moderne opvattingen te dezer zake. In de tegenwoordige tijd immers in grenswijziging slechts dan aanvaardbaar indien hier voor hetzij dringende economi sche overwegingen gelden, hetzij de bestuurskracht van een mo gelijk slachtoffer te gering zou zijn. Beide motieven zijn hier echter niet in het geding. In deze tijd van coöperatie zoekt men de oplossing veeleer in het vormen van schappen. Te trachten desondanks ge stalte te geven aan de gepubli ceerde gedachte zou derhalve blijk geven van een conserva tieve benadering van het pro bleem. Een meer progressieve oplos sing is mogelijk getuige de goede samenwerking van gemeenten in verschillende streken van ons land middels in het leven geroe pen haven- en 'of industrieschap pen. Een beleid overigens dat ook vanwege het Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt voor gestaan. bestuur van Axel te streven naar een aan de eisen des tjjds beant woordende haven- en industrie aecomodatie aan het kanaal. Tot een zodanige werkelijke samen werking verklaar ik mij gaarne bereid. Overleg wat er toe moet leiden onze begrafenis te regelen wijs ik echter bij voorbaat vier kant van de hand. Hiervoor ge voelen wij ons bepaald nog veel te fit Het is geenszins mijn bedoe ling geweest met deze beschou wingen bepaalde sentimenten wakker te roepen en daardoor een ook door mij voorgestaan noodzakelijk overleg te bemoei lijken. Veeleer heb ik gepoogd een basis tot eerlijk overleg te vinden. Een zodanig overleg im mers in eerst dan reëel mogelijk indien in alle openheid van te voren de standpunten duidelijk worden kenbaar gemaakt. Ik ben mij er van bewust U bij de aanvang van het nieuwe jaar te hebben geconfronteerd met enkele minder prettige zaken. Zulks ieek mij echter in dit sta dium gewenst, daar thans nog inkeer mogelijk is. Slechts het belang van onze mooie en veel zijdige gemeente met haar in teressante streek stond mij daar bij voor ogen. Moge het ons ge- géven zijn dit jaar door geza menlijke krachtsinspanning ons goede Axel tot groter bloei te brengen. Voor een militaire rechtbank in Parijs hebben dinsdag drie Franse officieren terecht ge staan. aan wie ten laste is ge legd dat zij een Algerijnse vrou welijke gevangene door slaan en het toedienen van elektrische schokken hebben doodgemarteld. Het openbaar ministerie legde tijdens de behandeling van deze zaak medische rapporten over, waarin werd gezegd dat de vrouw hetzij door angst, hetzij door een hartaanval was over leden, nadat zij was geslagen en aan haar lichaam een elektrische apparatuur was bevestigd, waar mede haar schokken werden toe gediend. De vrouw, die in mei 1960 was gearresteerd, werd be schuldigd van het aanzetten tot boycot van de in Algerië gehou den algemene verkiezingen Op verzoek DE RAMP IN PERU Een beeld uit het getroffen Ran- rahirca in Peru. Van deze hjizn zijn althans de overblijfselen nog zichtbaar. -i Meer dan 150.000 bussen var kensvlees uit Nederland zijn op last van de Westberlijnse jus titie in beslag genomen. Bij routine-onderzoek eind vorig jaar was geconstateerd dat deze vleesconserven, die gedeeltelijk reeds in de verkoop waren ge bracht, fosfaat bevatten. Vol gens de nieuwe Duitse voor schriften betreffende levens middelen is dit niet toegestaan. Over de bestemming van de in beslag genomen partij kan pas nader beslist worden wanneer der verdediging I uitgemaakt is of bij de invoer of werd de zaak met gesloten deu- levering van deze vleeswaren ren behandeld. 'een overtreding is begaan. BEN OEMING BURGEMEESTER Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 februari 1962 be noemd tot burgisrheester der ge meente Wissenkerke de heer P. Wisse, uit Middelburg. De heer Wisse, die op 10 no vember 1927 in Waarde werd geboren is gehuwd. Hij is Neder lands Hervormd en lid van de C. H. U. Thans is hij werkzaam bij de Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg in de rang van kommies. Oefenavond E. H. B. O.'crs. In het vormingscentrm „Hede- Beroep op Terneuzen. Ik zou bij deze een ernstig be roep willen doen op het gemeen tebestuur van Terneuzen zich te distantiëren van de onzalige ge lanceerde annexatie-gedachte en gezamenlijk met het gemeente- der acetyleenflessen van de firma nesse" werd een oefenavond ge houden van de E. H. ,B. O.'ers uit de streek. Voor 'deze avond bestond een zeer grote belang stelling, ook van de zijde der art sen en van het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd werd door burgemeester J. A. Leenhouts. De deelnemers moesten ver schillende opdrachten uitvoeren en de resultaten werden daarna onder deskundige leiding bespro ken. Brandalarm. Gistermiddag omstreeks half één rukte de Sasse brandweer uit voor brandalarm bij de Coöpe ratieve Beetwortel Suikerfabriek waar brand ontstaan was in een Van der Oost, die in de fabriek laswerkzaamheden verricht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon de moeilijk ge plaatste gasfles nat houden en uit het gebouw verwijderen, waarna de fles in het vóór het bedrijf liggende kanaal werd ge deponeerd. Aanrijding. In de Oude Kerkstraat vond een aanrijding plaats doordat een Belgische chauffeur een ver keerde manoeuvre maakte bij het parkeren. Hij kwam daar door in botsing met een andere Belgische auto die op haar beurt een geparkeerde Nederlandse wagen ramde. De schade was niet onaanzienlijk. Bovendien werd nog schade toegebracht aan de muur van een nabij gelegen pand. Verschenen is het jaarverslag van de Landbouwstudieclubs en Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst in Zeeuwsch-Vlaanderen, omvattende de rubrieken: Kanttekeningen bij de bedrijfs- uitkomsten van de Zeeuwseh- Vlaamse bedrijven van 1950 tot 1960, door J. H. Bouman; De trekkracht-, werktuigen- en ar- beidsbezetting op de landbouw- bdrijven, door A. de Regt; De teelt van wintertarwe, oogstjaar 1961, door K. F. Malcorps; Lu zerne vraagt de aandacht, door ir. J. A. H. Haenen; Aardappel oogstmethoden. door J. Seheele; Lucht banden wagens, door A. Re- mijn; De ruilverkaveling in Zeeuwsch-Vlaanderen en de be tekenis .van de cultuurtechniek voor de landbouw, door B. J Franke, Cultuurtechn. Dienst'; De rundveehouderij on de akker bouwbedrijven, door R. C. C. de Bruvckere; De melkproduktie- contröie in Zeeuwsch-Vlaande ren. door ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent; De ge mengde bedrijven in het zandge bied, door R. C. C. de Bruyekere; Lijst met mengmeststoffen, door J. van Aerts; Nieuwe oogstme- thoden bij erwten, door R. F. van Waterschoot- Resultaten van en kele proefvelden door R. F. van Waterschoot. Een keur van artikelen, die de volle aandacht van belangheb benden overwaard zijn. zijn als de dood voor Dit doosje betekent! protektie tegen infektie Dertienjarige jongen de brandstichter De „Chicago Tribune" meldde dinsdag in een exclusief artikel dat een thans dertienjarige jongen heeft bekend de brand in een R. K. school te Chicago te hebben gesticht, die in 1958 aan 92 kinderen en drie kloos terzusters het leven heeft ge kost. De brand heeft toen ge woed in de R. K. school van Onze Lieve Vrouwe der En gelen. De jongen heeft verklaard dat hij een hekel aan scholen ha:l en dat hjj van het geluid van brandweersirenes hield. Hij vond het ook leuk de brand weer aan het werk te zien De jeugdige brandstichter hèeft ook bekend nog tenminste twaalf andere branden in Chi cago te hebben gesticht. 48) (Nadruk verboden.) ..Juist, precies!" bulderde juf frouw Hinchliffe. „Nu draait die deur ook nog vanzelf dicht! Net als die deur bij Letty Black- lock. En nou nog een revolver en een lantaarn in iedere handeen tikkie te veel. hè? Wat is dus je antwoord? Jufrouw Murgatroyd deed heus geen poging. Ze keek slechts vol bewondering naar haar vriendin, wachtend op nadere voorlichting. „De man had een revolver. want hij schoot," hernam juf frouw Hinchliffe. „En we weten, dat hij een lantaarn zwaaide., dat hebben we gezienMaar wie heeft nu de deur voor hem opengedaan.... en opengehou den. dat zou ik wel eens willen weten!" „Dit is werkelijk héél vreemd," zei kolonel Easter- brook zachtjes, „werkelijk bui tengewoon vreemd. Laura!" „Wat. lieve?" ..Kom eens even op m'n ka nte;. wi. je?" Door AGATHA CHRISTIE „Wat is er, schat?" Mevrouw Easterbrook ver toonde zich op de drempel. „Herinner je je nog wanneer ik je die revolver van mij heb laten zien?" „O, ja. Archie, dat afschuwe lijke ding!" ,.Hm, 't was een herinnering aan de Moffen! Die lag toch in deze la, is het niet zo?" „Ja. dat wès zo!" „Nou, nu ligt ze er niet meer „Archie, wat vreemd is dat „Jij hebt het ding toch niet weggenomen?" „Stel je voor! Ik durf haar niet eens aan te raken!" „Denk je dan, dat die ouwe- hoe heet-ze-ook-weer 't zal heb ben gedaan?" „Mevrouw Butt? Voor geen geld van de wereld! Maar wil ik het haar wel even vragen?" „Neebeter van niet. Ik wil geen gepraat er over krij gen. Zeg eens. weet jij nog pre cies wat voor dag het was, dat ik js haar liel zien?" „O. een week geleden. Jij was aan het brommen over je boor den. die de wasserij niet goed gestreken had. Toen je deze la opentrok zag ik achterin dat zwarte ding liggen en toen heb je het mij laten zien." „Ja, dat is zo. Zowat een week geleden. Welke dag pre cies, denk je?" Mevrouw Easterbrook dacht even na. Ze hield haar ogen neergeslagen en haar sluwe hersens werkten snel. „Natuur lijk," zei ze, „het was op zater dag. Die dag, dat we naar de film zouden gaan, maar per slot toch thuis zijn gebleven." „Weet je zeker, dat het niet eerder is geweest? Woensdag? Donderdag of misschien zelfs nog een week' eerder?" „Nee, lieve," stelde mevrouw Easterbrook hem gerust. „Ik vreet het nu heel zeker. Het was zaterdag, de 30ste. Het lijkt zo lang geleden, vanwege die emo ties van de laatste tijd. En ik kan je óók vertellen, waaróm ik dat. zo zeker weet. Het was de dag vlak na de overval bij juf frouw Blacklock. Toen ik het ding zag, moest ik dadelijk aan de schoten van de vorige avond denken." „Ozuchtte kolonel Easter brook, „dat is werkelijk een ijak van m'n hart!" „Waarom, Archie?" „Stel je voor, dat die revolver net zoek zou zijn geraakt, vlak vóór die schietpartijdat die Zwitser mijn exemplaar daar- vooi had weggekaapt." „Hoe had de man kunnen weten, dat jij er een bezat?" „O, die benden beschikken over uiterst nauwkeurige infor maties. Zij stellen zich precies op de hoogte van ieders doen eii laten." „Wat weet jij dat toch alle maal, Archie!" „O, ja! Ik heb wel wat erva ring opgedaan in m'n leven. Maar toch is het een hele ge ruststelling, dat je mijn revolver hier na de overval in de la hebt zien liggen. Dan kan die Zwit ser nooit de mijne hebben ge bruikt, nietwaar?" „Nee, onmogelijk." „Ik zou anders naar de politie moeten gaan, zie je. En dan krijg je allerlei vervelende ver horen en verklaringen. Feitelijk heb ik ook nooit een vergunning voor een vuurwapen gevraagd." Easterbrook vervolgde; „Och, zo vlak na de oorlog dacht je nog niet aan al die vredesvoor- schriften. Ik beschouwde het ding als oorlogssouvenir, niet als vuurwapen." „Dat begrijp ik. Natuurlijk!" „Maar hoe het zijwaar kan 't vervloekte ding zijn ge bleven? ..Misschien zou mevrouw Butt het hebben kunnenZij was na die overval zo verbazend bang. dat ze misschien wel 'n revolver in huis wilde hebben. Maar dat zal ze nooit toegeven. Daarom zal ik er ook niet naar vragen. Ze zou zich beledigd voelen gewoonen wat moe ten we dan beginnen in dit grote huis? Ik zou 't eenvoudig niet weten „Juist, precies," zei kolonel Easterbrook. „Veel beter om maar niks te zeggen." (Wordt vervolgd.) Uit welingelichte bron in Sin gapore is vernomen, dat zes lei ders van de Indonesische Mas.ju- mi-partij en de socialistische par- tij te Djakarta zijn gearresteerd. Onder de gearresteerden be vinden zieh de socialistische lei der Sutmi Sjalirir en een voor malige ambassadeur in Parijs. KON INC LEOPOLD EN PRINSES LILIANE OP SCHIPHOL Dinsdagmiddag hebben koning Leopold van België en zijn ge malin, prinses Liliane, op door reis van Brussel naar Amerika korte tijd op Schiphol vertoefd. Zij arriveerden gm kwart voor drie mei het Caravelle-lijntocstel van de S.A.S. uit Brussel en reis den later door naar Houston in de V. S. met een DC-8 machine van de K.L.M. Het vorstelijk paar zal in Noord-Amerika o.a. een aantal hart-specialisten ontmoeten, zo wordt gemeld. Daarna gaan ko ning en prinses naar Zuid-Ame- rika, waar ze op verzoek van 'de Eelgische regering een „econo mische missie" zullen onderno men, juist zoals prins Albert en prinses Paola het vorig jaar heb ben gedaan. Alvorens het koninklijk paar zich in de op het platform ge reedstaande bus begaf werd het begroet door de Belgische am bassadeur in ons land, baron F. X. van der StratenWaillet en diens echtgenote. Voorts was de consul-generaal van België, de heer H. R. de Vleeschoüwer, ter verwelkoming aanwezig. De koning was gekleed in een donker costuum. waarover een loshangende lichte regenjas. De prinses droeg een grijs mantel pakje en een grijze bonthoed. Over de arm droeg zij een bont jas. De bus bracht het vorstelijk paar naar de ontvangstkamer in de Ica-hal op Schiphol, waar het gezelschap verbleef tot de DC-8 na een korte vertraging om kwart voor vier naar Houston vertrok. Dinsdag is te Galway aan de westkust van Ierland, tijdens zwaar weer het. Nederlandse mo torschip „June" aan de grond gelopen. De 396. tort vmetende „June" had als béstetmmlng Sc plaats Sligo, verderop^' '<ran "«Ie westkust van Ierland. De thuis haven van de „June" is Gronin gen. De „June", die in de baai van Galway (Ierland) op de kust is gelopen, is eigendom van de in Ierland wonende J. W. Bosscher. Het schip een z.g. gladdekker meet 480 ton dw, is in 1954 ge bouwd en vaart voor Kamp s Scheepvaart- en Handelmaat schappij N.V. te Groningen. Op deze reis voer de „June" echter in time-charter voor een Ierse firma. Met een lading potas was het schip op weg van Antwerpen naar Ierland. Aan boord zijn acht a negen opvarenden. Kapi tein is de heer R. Dantuma uit Delfzijl. Naar van de rederij is vernomen bestaat geen gevaar voor schip of bemanning, daar het schip op vlakke grond vast zit. De verwachting is, dat het spoedig weer zal loskomen. In het gebouw van de Austra lische ambassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag is maan dagavond brand uitgebroken, nadat loodgieters in een bad kamer op de tweede étage aan het werk waren geweest. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een vonk, die enige tijd in een valpijp heeft kunnen smeu len. Daardoor is een aantal pijpen gesmolten. Met twee mo torspuiten heeft de brandweer het vuur geblust. De schade wordt geraamd op ƒ10.000. WOENSDAG 17 JANUAR. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De prinses en de Ame- rikssn''» KLOOSTERZANDE: Hotel „De Linde", 12 uur: Openbare aanbesteding herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 31 dec. 1962 van de aarde-, rijs- en glooiingwerken aan de waterkering van het cala- miteuze waterschap „Wal- zoorden". DONDERDAG 18 JANUARI. TERNEUZEN: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren van grond-, riolerings- en bestratingswerken in de ex ploitatieplannen Serlippens- pelder 2e ged. en Zuid ten Oosten van de Esdoornlaan met bijkomende werken. „De Schakel", 8 uur: Open bare politieke vergadering S. G. P. AS VAN GENT: Sociaal ge bouw Stijfsel- en Glucosefa- briek. 8 Uur: Lezing van de heer Jongenelen over „De mo derne schilderkunst, „kunst of.... kolder".

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2