Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord POKKEN GOES ZAAMSLAG De. toekomst van graan en suikerbieten GEEN CAPITULATIE VOOR MILITAIR DREIGEMENT AGENDA r- TERNEUZEN Stichting „Natuur en Jeugd". Zaterdagmiddag vergaderde de Stichting Natuur en Jeugd in hotel „Royal" te 's-Hertogen- bosch. Terneuzen was vertegen woordigd door de bestuursleden de heren S. W. Henry, G. Wijne en J. H. Will, die met enkele an deren wegens vijf jaar trouwe dienst uit handen van de voor zitter, mr. J. H. Klatte, het zil veren insigne van de Jeugdna- tuurwacht mochten ontvangen. Als speciale gast kon de voor zitter in zijn openingswoord be groeten de burgemeester van Den Bosch, mr. R. Lambooy. Op deze vergadering werd ook het woord gevoerd door mr. Lambooy, die mededeelde heel graag de aanwezigen op deze 3e contactmiddag te willen begroe ten en ook om zijn waardering voor het werk van de Stichting „Natuur en Jeugd" te doen blij ken. 's-Hertogenbosch, aldus de burgemeester, geeft jaarlijks voor de plantsoendienst ongeveer 950.000 uit. Tot voor enkele ja ren werden de beschadigingen door de inwoners (hoofdzakelijk door de jeugd) geraamd op on geveer 200.000 Door het werk van de Jeugdnatuurwacht is dit bedrag teruggelopen tot onge veer 25.000 per jaar. Nog wel een heel belangrijk bedrag, maar toch een enorme vermindering. Het belangrijkste gedeelte van de vergadering was gewijd aan de verspreiding van het tijd schrift „De Jeugdnatuurwach ter", het maandblad van de Stich. ting. Hoewel de abonnementprijs De commissie is er in geslaagd om voor het a.s. seizoen een kampeerboerderij, gelegen tus sen Veere en Vrouwenpolder, te huren en wel voor het tijdvak 21 Aardenburgs burgervader juli18 aug. De te verschijnen sprak voor de rtattelands- kampeerfolder zal hierover na- vrouwen. De afdeling Axel van de bond van Plattelandsvrouwen had haar eerste vergadering in 1962 ditmaal niet in de middaguren, maar des avonds, waardoor hot bijwonen er van, ook door het onderwerp van de spreker, voor de echtgenoten van de dames en andere genodigden, aantrekke lijk was. Op verzoek van de Platte landsvrouwen had burgemeester Van Dongen zich bereid ver klaard een en ander te vertellen dere bijzonderheden bevatten Na afloop van de rondvraag werd de vergadering door de heer L. Evertse door het uitspre ken van het dankgebed gesloten. OOSTBURG Landbouwstuclieclub burg" bqeen. ,Oost- Na het inleidende woord door de voorzitter, de heer C. Mabe- soone, hield de heer J. Scheele van de Rijkslandbouwvoorlich- over zijn reis naar Spitsbergen.!eïfKei"™ Na een welkomstwoord van de Mweicüng van een artikel van nresidente mevr Dekker Beril 1 de heer Bouman over de ZeeUWS- presidente, mevr. Dekkei Begu, yiaamse L. E. l.-bedrijven. was het woord aan de spreker Het Landbouw Economisch In- van deze avond. Deze vertelde ti heelt sinds 1950 jaarUjks op zeer boeiende wijze over zyn egn 4Q tal ^^.viaamse land- reis en verblijf in Spitsbergen in bouwbedrijven met een gemid- zijti jeugdjaren. deido gr0otte van 25 en 35 ha in Het gesproken woord werd samenwerking met het Land- aangevuld met kleuren-dia s, bouwschap en de Rijksland-- welke het verhaal tot een zeer bouwvoorlichtingsdienst uitge- boeiend geheel maakten en bij zocbt, waarvan de boeren jaar lijks medewerking verlenen door het verstrekken van alle gege vens betreffende de bedrijfsvoe ring. Deze bedrijven worden ge acht het gemiddeld Zeeuws- Vlaamse bedrijf te vertegenwoor digen. De heer Scheele gaf eerst een ititeenzetting over het begrip economie, waarna hij de begrip pen bedrijfsopbrengsten, be drijfskosten en bedrijfswinst omschreef, om via deze omschrij vingen te belanden bij de resul taten, welke door het L. E. I. konden worden vastgesteld. Na de lezing werden bepaalde vragen gesteld, die de heer en de aanwezigen zeer in de smaak viel. Het was een interessante leerzame avond. Vergadering Chr. Jonge Mannen Verbond. Zaterdag werd alhier een ver gadering gehouden door de afde ling Zeeland van het Chr. Jonge Mannen Verbond. Deze samenkomst werd door de voorzitter geopend met het lezen van Ps. 93, gevolgd door gebed. In zijn openingswoord begroet- Z|bonnneienten00onrul baTnd Ivoor Sch_eele tot tevredenheid beant- terug df, op ultsPrak dat vo°t woordde. Het bleek voorts, dat Verschillende mogelijkheden S"zowel"voo/au'en inttdueel het L' E' L de toestand vai mogelijkheden werden onderzocht en zullen op hun waarde worden beproefd. Getracht zal worden om in het vervolg van iedere streek in Ne derland waar interessante bij zonderheden over zijn te vertel len op het gebied van de natuur, een artikeltje op te nemen. In hoofdzaak was men het er ech ter wel over eens dat de contact personen tussen de plaatse lijke comité's en de leden, de ■onderwijzers op de scholen, zul len moeten worden ingeschakeld. Vanzelfsprekend is het ook be langrijk dat de ouders der leden zich hiervoor interesseren en dat ook zij hun kinderen helpen bij het krijgen van liefde voor de natuur. Hoewel de financiële situatie van de Stichting, volgens de mededelingen van de voorzitter, niet slecht te noemen is, zijn de geldmiddelen die van particulie re zijde toevloeien lang niet vol doende om de zo hoog nodige uit breiding aan het werk van de Stichting te geven en ook van de zijde van de overheid wordt graag meer steun verwacht. De voorzitter zei dat hierom trent onderhandelingen gaande zijn met het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, maar tastbare resultaten konden nog niet worden medege deeld. Hoewel er zeker gemeentebe sturen zijn die de plaatselijke af deling alle steun geven (Terneu zen is hiervan een goed voor beeld) zijn er toch nog die hun subsidie zouden kunnen verho gen. Wanneer een plaatselijk comité over voldoende geldmid delen beschikt is deze uitgave niet te vergeefs omdat bij een goed gerichte aktiviteit, dit geld aan een andere kant weer ruim terugkomt door de mindere ver nielingen, die zeer zeker aan het werk van de Jeugdnatuurwacht zijn te danken. Examen Dansschool. Voor het bronzen en zilveren insigne hebben 21 leerlingen van de Terneuzense Dansschool Cor Bilderbeek een examen afge legd dat werd afgenomen door de heer Uytdëwilligen uit Ouden bosch. Er waren ook enkele ouders van de kandidaten bij dit examen, dat in een bijzonder goede stemming verliep, aanwe zig. Jammer was het echter wel dat er ook deze keer niet meer waren. Deze laatste test is wel bijzon der goed geslaagd. Niet alleen als voor het werk der C. J. M. V. in het algemeen. Mededeling werd gedaan dat wanneer geen andere candidaat- stellingen binnenkomen door de P. C. de heer L. Evertse voor de tijd van vier jaar herkiesbaar zal worden gesteld. Het programma werd als volgt samengesteld: 2021 jan. lan delijk kaderweekend voor kern leden met behandeling van het onderwerp „De mens onderweg geloof, getuigenis en dienst"; 17 18 febr. aansluitend weekend te Zevenbergen; 23 april (Twee de Paasdag) provinciale bonds dag te Brugge; 56 mei Zeeuws weekend te Domburg; 26 mei provinciale jeugddag voor meis jes te Goes. Over het verloop van de vorig jaar gehouden kampen was men zeer tevreden, zowel wat het kampleven betreft als over het financieel resultaat, sluitende met een batig saldo waarvoorbijzonder goed af want hij liep kampmateriaal zal worden aan- daarbij geen enkele verwonding gekocht. op. dat van het ogenblik vaststelt, maar geen wegen aangeeft die tot verbete ring leiden; dit is de taak van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. De heer Mabesoone sloot de vergadering met een dankwoord tot de spreker. In de sloot. In de nacht van vrijdag op za terdag tussen 12 en 1 uur kwam uit de richting Perkpolder een vrachtauto met aanhangwagen gereden, bestuurd door de chauf feur O. A. de L„ uit Schoondijke. Op de weg tussen Zaamslag en de Kraag geraakte door tot nog toe onbekende oorzaak, de auto in de aan de noordzijde van de voorrangsweg gelegen sloot, waarbij tevens een boompje sneuvelde. Het liep voor de bestuurder De Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft dit weekend op „Woudschoten" te Zeist zijn jaarlijkse akkerbouwconferentie gehouden. Zaterdagmorgen be sprak prof. dr A. Kraal, direc teur van het Landbouw-Econo- misch Instituut, de vraag: „Heeft de graan- en bietenverbouw in Nederland, gezien in het licht van de E.É.G., nog perspectief?" Voor de komende twintig jaar verwachtte prol'. Kraal geen gro te veranderingen in het graan- en suikerbietenareaal. Vervan ging van deze produktie door aardappelen kan vanwege de aardappelmoeheid hoogstens voor een klein stukje. Een flinke uitbreiding van de handelsgewassen zou nog maar een kleine inperking van het graan- en bietenareaal betekenen en als graan en bieten voor de Nederlandse boer niet aantrekke lijk zijn, zijn ze dat ook voor de Duitse boer niet. En ook die zal het in de handelsgewassen gaan zoeken. Ook een uitbreiding van de tuinbouwproduktie zal al heel groot moeten zijn om tot beper king van graan- en bietenareaal te leiden. Overgaan naar fruit teelt of veeteelt vergt grote in vesteringen en 'n moeilijkheid is zijn alle leerlingen geslaagd, de ook, dat dé akkerbouwer niet de meesten behaalden het insigne j veehoudersmentaliteit heeft. Er met lof en zelfs met de hoogste zal overigens ook heel wat moe- ten gebeuren eer de akkerbouw als dat van andere inkomensge- nieters. De afvloeiing uit de land bouw als gevolg van de mechani satie zal niet het daarvoor vereis te tempo hebben. Hij verwachtte niet dat, als de Fransen straks goedkopere granen kunnen leve ren, de Nederlandse graanpro- duktie weg zal vallen. De con sumptie neemt immers toe en de E.E.G. heeft een stijgend invoer- saldo. Als er ergens 'n verschui ving is, is Nederland niet het eer ste land waar dit gebeurt, meen de hij. Wie boer wil blijven, bekwaam is en onder niet te ongunstige omstandigheden hoeft te werken kan ook boer blijven en meer verdienen dan de laatste tien jaar het geval is geweest, meende prof. Kraal. Hij was er van over tuigd, dat die boer met of zonder E.E.G. ook graan en suikerbieten zal blijven verbouwen. DE ENGELSE P.T.T.-MOEILIJKHEDEN De volksliga voor verdediging /an de vnjneid, een Engelse or ganisatie die zich ten doel stelt ue „tirannie van de vakoewegin- gen" te bestrijden, heeft zondag plannen bekendgemaakt voor een particuliere paxketpost om de acnterstand in de bezorging weg te werken die ontstaan is door de stiptheidsactie van de 170.000 Pi i'-ambtenaren. Verleden week trachtte de Liga een dienst op te richten die brieven moest bezor gen, maar moest dit plan laten varen omdat het inbreuk maakte op het monopolie van de PIT. Volgens het nieuwe plan zullen pakketten in alle delen van Gr.- dSrittannië worden bezorgd. De kosten hiervoor zullen hoger zijn dan de normale PTT-prijs, maar de Liga zegt de bestelling binnen 24 uur te zullen uitvoeren. De peilingen in Moskou Zaterdag is te Washington van diplomatieke zijde vernomen dat de besprekingen die de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Llewellyn Thompson, met de isowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- miko, heeft gevoerd, hebben aan getoond dat er geen wijziging is gekomen in het Sowjetrussisehe standpunt met betrekking tot Berlijn. Uit het door Thompson ingediende voorlopige rapport blijkt dat de houding der Russen krachtig blijft. Het rapport van Thompson heeft te Washington enige te leurstelling gewekt. Het overleg gaat echter voort, zoals reeds eer der door minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk was verklaard. In Washingtonse amb telijke kringen acht men het waarschijnlijk dat Thompson nog verscheidene malen overleg met Gromiko zal moeten plegen ten einde te kunnen vaststellen wat de vooruitzichten zijn voor offi- cieële onderhandelingen met de Sowjet-Unie of voor net bereiken van de een of andere overeen stemming, waarbij partijen stil zwijgend overeenkomen de span ning om Berlijn te laten af nemen. Moderamen A. R. partij: Het moderamen van het cen traal comité van de Anti-Revo lutionaire Partij heeft vrijdag avond een verklaring uitgege ven, waarin de hoop wordt ge uit, dat een open gesprek met Indonesië, „d.w.z. een eervol en eerlijk gesprek zonder preala bele voorwaarden, zoals van An ti-Revolutionaire zijde is bepleit en thans door de regering ern stig wordt nagestreefd" tot stand zal komen. Het moderamen wenst echter tevens duidelijk te stellen, dat Nederland niet alleen vanwege zijn verantwoordelijkheid en verplichtingen niet mag capitu leren voor een militair dreige ment, maar dat een dergelijke capitulatie ook aan de moeilijke ontwikkeling naar een vreedza me internationale samenleving een slechte dienst zou bewijzen. In de verklaring wordt voorts gezegd dat het moderamen alles afwijst,wat ten aanzien van deze aangelegenheid in Nederland tot een defaitistische houding of stemming zou kunnen leiden. Het moderamen zegt verder, dat het zich nauw verbonden voelt met de bevolking, het gou vernement en de strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea en het wenst hen alle sterkte en Gods zegen toe. Tenslotte wekt het moderamen het Nederland se volk op tot een gebed, dat God de harten der overheden mag neigen tot het zoeken van een vreedzame oplossing. DE RAMP IN PERU Zondagochtend zijn opnieuw levensmiddelen en voedsel uitge worpen boven het door de aard verschuiving getroffen gebied in Peru, waar men door liet tekort aan zuiver drinkwater reeds een geval van typhus heelt geconsta teerd. Le reddingsploegen hebben in Carhuas 113, in Huallanca 41 en in Chimbote 57 lijken geborgen. Met het water van de rivier San ta worden veel lijken uit het rampgebied aangevoerd. „Chicaco Tribune" over gedrag van ambassadeur Jones De „Chicago Tribune" heeft zaterdag erop aangedrongen, dat Amerikaanse diplomaten „niet hun neus steken in zaken die hun niet aangaan". Het blad schreef dit naar aanleiding van berichten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, Ho ward Jones, merdeka heeft ge roepen na een rede van presi dent Soekarno. „Voor een rege ring die zich toelegt op een zo genaamde „rustige diplomatie" is dit zeker een luidruchtig ge val". „Diplomatieke vertegenwoor digers van president Kennedy moeten genoeg verstand hebben om te begrijpen, dat zij discreet moeten zijn in hun uitlatingen en hun neus niet moeten steken in zaken, die hun niet aangaan. Nederland is één van de bond genoten van de Ver. Staten in de NAVO. Waarom moeten wij steeds onze vrienden beledigen en de neutralistische aanvallers „opvrijen", die voor ons geen nut hebben behalve wanneer de chèque voor hulp aan het buitenland komt"?, aldus het blad. De „Chicago Tribune" maak te ook gewag van een uitlating van Henry Kissinger, een ad viseur van de president die te Nieuw Delhi heeft verklaard, dat het „bestaan van Pakistan afhangt van een sterk en onaf hankelijk India". MAANDAG 15 JANUARI TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: „De wereld van Suzie Wong." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De kanonnen van Navarone." KINSDAG 16 JANUARI TERNEUZEN: LuxorTheater 8 uur: „De Prinses en de Ame- i'ikcicin AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De kanonnen van Navarone." STATION VOOR DOORLOPENDE NIEUWS-ONT'VANGST Nog dit jaar 7.nl te Raisting in het Beierse district VV'elsheim in Duits land een z.g. satelliet station voor de intercontinentale transmissie van nieuws worden gebouwd. Het is de bedoeling gebruik te maken van een vijftig satellieten met een diameter van een meter en op een hoogte van 5.000 a 10.000 km boven het aardoppervlak. Een zender in de Verenigde Staten zal doorlopend op de korte golf nieuws uitzenden, dat door de keten van satellieten wordt ontvangen en weer uitgezon den. Zo komt het signaal o.m. in Raisting waar het nieuws zal worden gedistribueerd naar de kranten. Dit is een opengewerkt model van een van de vier te bouwen ont vangstations met een hoogte van dertig meter. Het kan draaien op zijn fundering, zodat de zender-satelliet in elke richting kan worden gevolgd. Brusselse agenten worden weer „stipt" De Brusselse agenten gaan de ze week weer streng optreden te gen verkeersovertreders. Het doel van deze aktie, die de vorige maand is begonnen en die bijna 2.000 slachtoffers maakte onder de automobilisten in de vorm van een proces-verbaal, is de aan dacht te vestigen op de achter stand op sociaal gebied. Deze keer noemen de Brussel se politiemannen het geen „stipt- heidsaktie" zoals in december, omdat zij dan zelf in botsing drei gen te komen met de justitie. Zij baseren zich thans op een dienst order, die op 29 februari 1960 uit gevaardigd werd en waarin hun werd opgedragen strenger op te treden tegen verkeersovertredin gen. Het plan is voorts onder meer op spitsuren op de grote boulevards controle te houden op autopapieren, hetgeen tot grote opstoppingen zal kunnen leiden. De sociale eisen houden onder meer in loonsverhoging, vrije me dische verzorging en vervroegde pensionering (op 58-jarige leef tijd). Functionarissen van de ge zondheidsdienst in Karachi heb ben zondag verklaard, dat in deze stad in de afgelopen 48 uur dertien personen aan pokken zijn overleden. Zij schatten, dat men zondagavond gereed zou zijn met de vaccinatie tegen deze ziekte van de gehele, ongeveer twee miljoen tellende, bevolking der stad. In de Noord-Engelse stad Bradford stonden zondag dui zenden mensen in de rij voor vaccinatiecentra om tegen pok ken te worden ingeënt. Sedert Kerstmis 1961 heeft deze ziek te in Groot-Brittannië vijf men senlevens geëist. Drie van de slachtoffers waren inwoners van Bradford. De epidemie brak uit toen een 24-jarige student: uit Pakistan, die met Kerstmis in Londen arriveerde, aan pokken bleek te lijden. Kort daarna over leed een 9-jarig Pakistaans meis je aan deze ziekte. In vele Europese steden zijn preventieve maatregelen tegen pokken getroffen. In Düsseldorf zijn 135.000 van de 700.000 inwo ners in de afgelopen tien dagen ingeënt. Hier liggen drie patiën ten, die door pokken zijn besmet, in het ziekenhuis. Ook in enkele andere Westduitse steden zijn mensen ingeënt. De quarantaine maatregelen zijn echter opgehe ven. In Zweden moeten reizigers, die in de afgelopen veertien da gen Bradford hebben bezocht, 'n geldig vaccinatiebewijs kunnen tonen of zich laten inenten. In Lissabon zijn zeven Portu gese vluchtelingen uit Goa ge- isoleerd. Men vermoedt dat zij aan pokken lijden. Zaterdagnacht is in een zieken huis in Birstall, nabij Leeds, een kindje van twee jaar aan pokken overleden. Van vier andere kinderen en een verpleegster in hetzelfde zie kenhuis, die naar men vreest eveneens door pokken zijn aange tast, is de toestand ernstig. lof. De uitslag luidde als volgt; Bronzen insigne: de dames J. Meertens en E. de Vriend, te Ter- neuzen; T. Hamelink te Terneu zen (met lof); N. Koster te Axel en L. Bilderbeek te Terneuzen, beide laatsten met hoogste lof; de heren: J. Meertens, G. Tanis, J. Leppens, J. Tollenaar en P. Hoefeijzers, allen te Terneuzen. Beide laatsten met hoogste lof. Zilveren insigne: (met de hoog ste lof) de dames R. Herre- bout, te Terneuzen; N. Koster en C. de Feijter, beide te Axel; en J. de Smet, te IJzendijke; mej. M. Meeusen, te Axel. De heren P. de Blaay, te Terneuzen; M. van Driel, te Axel; L. v. d. Broek imet lof) te Terneuzen; G. Buijs- se en C. Bilderbeek jr., beiden te Terneuzen; L. Wiemes (met hoogste lof) te Axel. AXEL Schoorsteenbrandje Gisteravond omstreeks half 10 werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de woning van de heer Van der Lee op de Markt. De brandweer, die snel ter plaatse was, slaagde er spoedig in de brand te blussen, die ont staan was door het gebruik van te grote blokken hout in een open haardvuur. van het gemengde bedrijf ver dwijnt; de melkprijs zou dan wel zeer veel aantrekkelijker moeten worden. Ook de voortgaande mechanisa tie maakt voor het individuele bedrijf veranderingen in het bouwplan moeilijk. Prof. Kraal dacht, dat maar 'n klein percentage akkerbouwers helemaal wil omzwaaien. Hij ver wacht echter toch wel een ver mindering van het aantal granen en bieten verbouwende boeren. Er zijn er nu velen met een klein areaal en weinigen met een groot areaal. Door de loonontwikkeling en de mechanisatie kan de boer met het kleine areaal er minder goed voor komen te staan dan zijn collega met een groter are aal en er is kans dat op die klei ne bedrijven de bieten zullen ver minderen of verdwijnen. Het graan op de kleine bedrijven zal langer weerstand bieden, onder meer door zijn rol in de vrucht wisseling. Prof. Kraal achtte het niet uitgesloten, dat er straks, na realisatie van de E.E.G., zelfs wel grote akkerbouwers met zorgen zullen zijn. Maar ook verwachtte hij, dat zij die in 1980 nog boer zijn, een hoger gemiddeld inkomen zullen hebben dan nu. Hij was er echter niet zeker van, dat het inkomen van de boer evenveel zal stijgen Door AGATHA CHRISTIE 46) (Nadruk verboden.) je naar huis. Dat is één metho- Doodbedaard anwoordde Philipa „Mijn gevoelens zijn mijn zaak." „De mijne ook. Ik wou je wat aan het praten krijgen. Ik wou zo graag eens weten wat er om gaat in dat evenwichtige hoofd je van jou. Dat is mijn goed recht, weet je. Want ik wou niet verliefd op je worden. Ik wou alleen maar rustig verder schrijven aan mijn boek. Dat gaat er over hoe ongelukkig we allemaal eigenlijk zijn. Dat is tegenwoordig de grote mode, weet je. Na de vorige oorlog kregen we het sexuele probleem. Nou zijn het alleen hopeloze teleurstel lingen. we zien geen toekomst meer! Jij moet me aan een toe komst helpen.." „Hoe kan ik dat?" Eenvoudig door te praten. Vertel me eens wat jij denkt. Over je man bijvoorbeeld. Ver eer je hem en heb jij je na zijn dood opgesloten in je eigen schelp, als 'n oester? Ja, zie je, er zijn honderden jonge vrou wen die haar man hebben ver loren.. en heel wat van die meisjes waren dol op haar man. Dat vertellen ze je dan in een nachtkroeg en ze huilen zo'n beetje, wanneer ze tenminste ge noeg gedronken hebben, en dan willen ze met alle geweld met de om je verdriet te vergeten. Jij moet er ook overheenzien te komen, Phillipa. Jij bent nog jongen je ziet er schattig uit.en ik houd van je. Vertel me in 's hemelsnaam eens wat van je man." „Daar valt niet veel over te vertellen. Wij hebben elkaar leren kennen en zijn toen met elkaar getrouwd." „Wat jong moet je toen nog zijn geweest." „Veel te jong." „Was je niet gelukkig met hem? Vertel eens, Phillipa. „Daar valt verder niet veel te vertellen. Wij waren even ge lukkig als de meeste mensen, veronderstel ik. Toen is de klei ne Harry geboren. Ronald ging met zijn regiment over zee. Hij is in Italië gesneuveld." „En nu heb je Harry." „En nu heb ik Harry „Ik mag die jongen wel. Ik vind hem aardig. We kunnen het ook best samen vinden. Wat zou je zeggen, Phillipa, als wij eens samen gingen trouwen? Jij blijft dan gewoon tuinieren en ik ga verder met mijn boek, maar in de vakanties werken we niet en leven alleen maar voor ons plezier. Mijn moeder zou haar geliefde zoon finan cieel wel een beetje steunen. Ik ben nu eenmaal een klaploper, weet je, ik schrijf prullige boe ken, ben wat bijziende en klets altijd. Dat ben ik op z'n on gunstigst. Wél wat zeg je er van? vVaag je het er op"? Phillipa keek hem eens aan. Ze zag een tamelijk lange, iet wat ernstige jongeman met een hunkerend gezicht en een grote bril. Zijn licht blonde haren za ten gezellig in de war. „Nee," gaf Phillipa ten ant woord, „Beslist niet?" „Beslist niet!" „Waarom niet?" „Je wéét hoegenaamd niets van me Edmund dacht even na. „Mis schien niet", stemde hij toe, ,maar wie doet dat wèl? Phil lipa, mijn aangebeden vrouw.." Hier klonk een schel en aan houdend gekef dat snel naderbij kwam. „Pekinezen als Chinezen.of zijn het Schipperskezen?" rij melde Edmund. „Toe, maak dat je wegkomt. Als mevrouw Lucas je ziet begon Philippa. „Kan ze naar de pomp lopen. Geef mij maar zo'n mooie pom poen." II. Brigadier Fletcher had Little Paddocks nu voor zich alleen. Mitzi had haar uitgaansdag en jufrouw Blacklock en Dora Bunner waren even het dorp in. Fletcher liet er geen gras over groeien. Iemand in huis had die bewuste deur gesmeerd. Degene, die het gedaan had, had dus hierdoor ongemerkt in donker de kamer uit willen sluipen, zodra de lichten uit wa ren. Dat sloot Mitzi uit, want die w&s al buiten de kamer ge weest. Maar wie bleven er dan over? De buren kon je ook uitslui ten, overwoog Fletcher. Hoe zouden die in de gelegenheid zijn geweest, de deur open te krijgen en te smeren? Resteer den dus Patrick en Julia Sim mons, Phillipa Haymes en mis schien zelfs Dora Bunner. De jongelui Simmons waren in Milchester. Phillipa Haymes was op haar werk. Derhalve was de brigadier volkomen vrij in zijn doen en laten en kon hij alle geheimen op zijn gemak ontraadselen. Maar alles in huis zag er bepaald teleurstellend on schuldig uit. Fletcher, die vrij aardig deskundig was op het gebied van elektricitteit, kon er geen hoogte van krijgen, hoe de indringer kans had gezien een deel van het huis in het donker te zetten. Inspectie van alle slaapka mers leverde niets ongewoons op. Op Phillipa Haymes' kamer vond hij foto's van een kleine jongen, een bundeltje school- jongensbrieven en een paar schouwburgprogramma's. In Ju lia's kamer zag hij een la vol kiekjes uit Zuid-Frankrijk. Bad- foto's en een villa tussen da mimosa's. Patrick bewaarde en kele herinneringen uit zijn ma rine-tijd. Wat Dora Bunner aan particuliere eigendommen bezat, was de moeite niet waard. Maartoch moest iemand in huis de deur hebben gesmeerd, wist brigadier Fletcher. (Wordt vervolgd.) Persconferentie van voor malig Oostduitse majoor De voormalige Oostduitse ma joor Siegfried Behr, die op 24 november van het vorige jaar naar het Westen is uitgeweken, heeft in zijn eerste vraagge sprek met de pers gezegd, dat bij de bouw van de Berlijnse muur de autoriteiten van Oost Duitsland zich op het onder drukken van een opstand had den voorbereid. Alle eenheden van de Oostduitse strijdkrach ten en de Russische troepen waren in alarmtoestand. De 33-jarige Behr heeft een opleiding van zes en een half jaar in de Sowjet-Unie gehad. Op de vraag wat zijn vroege re (Oostduitse) manschappen gedaan zouden hebben, wanneer zij het bevel gekregen zouden hebben naar het Westen op te rukken, zei Behr, dat slechts weinigen onvoorwaardelijk be reid geweest zouden zijn dit te doen. Behr zei letterlijk„Het is de vraag, of de soldaten zou den vechten als het tot een militair conflict zou komen. Behr meent, dat 15 tot 20 °,o van de officieren die hij gekend heeft overtuigde aanhangers van de regering-Ulbricht zijn. De anderen waren moeilijk te peilen en men kon hun gedach ten niet raden. Behr meent, dat op 't ogen blik 400 Oostduitse officieren in de Sowje-Unie opgeleid wor den. Over de beweegredenen voor zijn vlucht zei Behr, dat hem op 13 augustus duidelijk gewor den was, dat elke hoop op een Oostduitse koerswending ten gunste verdwenen was en dat vluchten niet langer gewacht kon worden. Het „laatste duw tje" voor een vlucht was een strenge berisping geweest, die hij gekregen had omdat twee van zijn soldaten in de herfst van 1961 bij werkzaamheden ter versterking van de grens ge vlucht waren. Behrs echtgenote en twee kin deren bevinden zich nog in Oost-Duitsland. Conservatieven vallen Algerijnse politiek van De Gaulle aan Franse conservatieven, onder wie parlementsleden, hebben te Parijs de Algerijnse politiek van president De Gaulle aange vallen en geëist dat Algerije deel van dé Franse republiek blijft uitmaken. De desbetreffende motie werd aangenomen met 179 tegen tien stemmen. In de motie wordt ge wezen op het belang van Algerije voor de westelijke defensie. De Franse regering wordt ver weten dat zij onderhandeld heeft met de Algerijnse opstandelingen onder omstandigheden waarvan het parlement niet op de hoogte is gesteld. In politieke kringen heeft men erop gewezen dat het besluit van deze conservatieven uit alle delen van Frankrijk erop duidt dat zij steeds meer in oppositie komen tegen president De Gaul le. Onder de tien tegenstemmers was oud-premier Reynaud. SAMENZWERING IN ZUID-KOREA Van welingelichte zijde werd vernomen, dat de vorige week in Zuid-Korea een samenzwering tot omverwerping van de mili taire regering van generaal Park Tsjoeng Hee en de instelling van een burgerlijk bewind is ontdekt. In verband hiermede werd vrijdag een twintigtal ar restaties verricht. De samenzwering zou zijn ge leid door Tsjoe Hyon, bestuurs lid van de vroegere, ultra-natio nalistische, „Koreaanse onaf hankelijkheidspartij". De beoogde staatsgreep had begin maart moeten plaatsheb ben.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2