in bed 5 MEISJES corting enu van de week 4PENFABRIEKEN Pillende" jumpers Jhefn nylon-vitrages Is uw kleuter in 't bezit *rlaarzen Voor de Vrouw Foto-albums 1902 Pagina 9 Lichaamswarmte dubbel benut gsavond wordt U cht over het werk, logde lonen en de voorzieningen 9 uur f WeTaheeftnmoeder de grote tafel vlak Wel neei geschoven en daar al- voor Jantje kan hy naar hartelust les op geze vijfjarig jongetje is spelen. kle;n eindje mens en de Telefoon 2671 POTTER>jgg|| van een krachtig melkgebit Amerikaanse mode Een juweel van fluweel DOET uw naaimachine het nog wel GOED? Zaterdag 13 januari 1962 iterdag 13 januari DE VRIJE ZEEUW it en bij regen i daarmee er tegen 15 jaar en ouder nd wordt gehouden M. VAN ASSCHE Istraat 5 Zwaanhocfstraal 2. ma„r hii is niet zo ziek, J Jantje iszi n wu het kleine jat hij niet w P {do"os en de kleidoos jCuewh n >n hii wil bellen blazen. b, bed hebben en hi zqu me h ÏÏ5Se neen" S&lT«n stuk hoger dan het bedje, tah' fr is dat jantje bovenop zijn ficussen gaat zitten en bijna de hele 5°° ver uit bid over de tafel hangt. Wel Elft moeder hem zijn badjasje aange- ffkken. maar zij heeft met gezien, dat Kt eintuurtje is losgegaan. OPVOEDING Tn het vuur van zijn spel is Jantje op |jn knietjes gaan liggen, boven op de KL 2iin rug en zijn voetjes worden E lnl.ud Pas"'s avonds bij het klaar- Vniken voor de nacht bemerkt moeder, Bat hij verhoogde temperatuur heeft. Bij de lichte bronchitis is een fikse verkoud heid gekomen. Als de dokter de volgen de dag komt, kijkt hij bedenkelijk. Of Jantje het bed is uit geweest? „Neen dokter", verzekert moeder, „hij heeft de hele dag lief in bed zitten spelen. Ik heb geen kind aan hem gehad". DAT IS VEEL TE DUUR Voor iedere zieke, ook voor hen die niet zwaar ziek zijn, is niet alleen bed- rust, maar vooral ook bedwarmte van groot belang. Het meest ideale voor een ziek kind is natuurlijk een beddetafeltje, zoals ze dat in de ziekenhuizen hebben: houten blad met langs drie zijden een opstaande kant, zodat er niets kan af vallen en aan ieder der vier hoeken een pootje van 2530 cm. Deze pootjes maken het mogelijk het beddetafeltje op het bed over de zieke heen te zetten. Deze kan dus zonder uit het bed te han gen zittend eten en spelen en knutselen. Zulke tafeltjes zijn in de handel als zie- kentafeltjes, maar ook in fleuriger uit voering als ontbijttafeltjes. Jantje had wel eens zoiets gezien, „maar", zei ze, „dat is veel te duur! Neen, daar zullen we niet aan beginnen." MET EEN BEETJE HANDIGHEID Zij, die handigheid aan vernuft paren, weten altijd wel voor alles een oplossing te vinden. Een handige moeder, die het ook niet schikte zo'n duur tafeltje te kopen, vond er het volgende op: Zij nam een stevige kartonnen doos met een op staande rand van ongeveer 8 cm. Onder ieder der vier hoeken lijmde ze een blok uit een bouwdoos. Nu stond de doos op pootjes. Toen werd de bodem van bin nen bedekt met een zeiltje en toen mocht haar kleine meid allerlei speelgoed in bed hebben, dat anders taboe v/as. Als er eens iets omviel, was er nog geen on heil gebeurd. Teneinde de kleine zieke vooral niet te vermoeien door een ongemakkelijke houding, legde zij haar een tot een ste vige rol gedraaide reisdeken in de rug, terwijl rechts en links onder iedere arm een stijf ineengerolde (vooral dikke) rol van een of twee badhanddoeken, <Ee met een veiligheidsspeld waren vastgestoken, werd gelegd. Het kind zat zo als het ware in een stoeltje met armleuningen. Alleen zij, die zelf veel ziek zijn ge weest, beseffen van hoe grote invloed een gemakkelijke zithouding in bed is op de algemene toestand. Dit geldt niet alleen voor kinderen, maar ook voor zieke volwassenen en ouden van dagen, die gekweld worden door reumatische pijnen. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Legio zijn de brieven welke wij ontvangen over „pillen de" jumpers, vesten enz. I Dit „pillen'' komt hoofd- fzakelijk voor bij kledingstuk ken v/elk» gemaakt zijn van gpun-nylon garen. I De artikelen van dit garen zijn k dat is dus een voordeel, me ar het nadeel is, Hat ze „pil!, n", dat wil zeg gen, pluisje en bolletjes vor- r allesbehalve i. maar men kan er maar weinig anders aan doen dan dc lletjcs afknippen en de pl sj' s 3 (zoeken. Daarmee et pillen" echter niet op. F Nylon wordt toegepast voor alle soorten boven- en onder- kleding, kousen, sokken, meu- belkleuingen, breigarens, ook als menggaren om wol, ka toen, rayon enz. sterker te maken. Het zonlicht oefent veel in- vioed uit op nylon, de sterkte neemt n.l. door zonlicht af, zodat het niet raadzaam is, nylon voor vitrages te gebrui ken. Er zijn slechts enkele kucistgarens geschikt voor vitrages. k nylon kleurecht Mooie, bedrukte nylonstof- fan zijn er verkrijgbaar, maar is moet er wel zeKer van zijn Cat deze bedrukte stoffen ook vrijfecht zijn. Wilt u dergelijke stoffen gaan kopen, neem dan een witte zakdoek mee! Wrijf met I" 1 deze smetteloze witte doek minstens 10 keer over de be drukte stof; is de zakdoek 11 niet „aangeverfd" dan is de stof kleurvast; zit er daar entegen een kleurtje op, dan kunt u er van verzekerd zijn dat, cp plaatsen die veel aan wi'ij-.,g onderhevig zijn, zoals de armen, het motief spoedig verdwenen zal zijn! Plissé in nylon gaat er niet uit, maar de leek krijgt 't er ook niet in! Plissé is er n.l. in gc smolten en zal er derhalve altijd in blijven, maar aange zien de leek niet over de no dige ten kostbare) apparatuur beschikt, krijgt hij er geen plissé in. 1fpen en naaien Wellicht weet u 't al, maar nylon mag nooit gescheurd worden-, u moet het dus altijd knippen. Rafelranden kunt u voor komen door te knippen met een flink warm gemaakte schaar. U krijgt dan versmol ten landen, die niet kunnen rafelen. Natuurlijk kunt u nylon naaien. Gebruikt u hiervoor een dunne naald en zorgt u ervoor dat er in de draad zo wc'nig mogelijk spanning aan wezig is. óuk zoveel mogelijk op een reep vloeipapier. 'ienemde rafelen tegen te gaan, dient u zoveel mogelijk Engelse naden en dubbele zo men toe te passen. De naden moeten bij voorkeur niet in de kettingrichting (evenwijdig met de zelfkant), maar onder een hoek met deze richting worden verwerkt. Gebruik voor knoopsgaten ander materiaal tussen de stof. vlonkousen zijn sterk, ub kunnen wel kapot Wat zijn de sterkste nylon kousen? Dat zijn die met het opschrift 70 denier en 51 gauge. Voor wandelnylons geldt 30 of 50 denier en even eens 51 gauge. Kristal-nylons meestal 15 denier en 6066 gauge. Hoe fijner de kous, hoe hoger het gaugegetal. Denier geeft het aantal grammen aan, dat 9000 meter van het garen wegen en gau ge geeft het aantal steken per 1% inch 3.81 cm). Bij goede kousen staat in de boord het aantal denier en het aantal gauge vermeld, u be hoeft dus geen kat in de zak te kopen. J. HOLTSLAG. (Nadruk verboden.) (Advertentie) minthoimucts Teöen hoest en Keelpijn Uitwerking frappan 55ct. DOET U ER DAN ALLES AAN, DAT DIE TOESTAND BLIJFT BESTAAN Met de tweede verjaardag is het tandsteisel gewoonlijk kom pleet: in iedere kaakhelft twee snijanden, één hoektand entwee valse of wisselkiezen, tezamen twintig elementen. Zodra de tanden en kiezen doorkomen, begint soms ook dadelijk het verval. Veel kleu ters lopen rond met een zeer slecht melkgebit. Ongetwijfeld is de aanleg hierbij een faktor die van be tekenis is, maar met het tijdig nemen van voorzorgsmaatrege len is werkelijk narigheid gro tendeels te voorkomen. OOK NAAR DE TAND ARTS! Veel ouders zijn zo verstandig ieder half jaar hun kleuters ter kontrole aan de tandarts te la ten zien en indien nodig ook te laten behandelen, zoals dat eveneens gebeurt bij oudere kinderen en volwasenen, die goed voor hun tandsteisel zor gen. MEDISCH CONSULT Kleine bronzen knoopjes en een bronzen ketting gebruikte de Ame rikaanse mode-ontwerper Oleg Cassini bij dit pakje van beige stof. De couturier van mevrouw Ken nedy hield de rok kort en nauw en het jasje eenvoudig en gemak kelijk. Het wordt gecompleteerd met een bedrukte blouse van chif fon. Dit is niet het enige wat men kan doenDe tandjes moeten zo schoon mogelijk worden ge houden. Het best is het om na elke maaltijd of, als dat teveel moeite kost, toch minstens een maal daags, etensresten uit het mondje te verwijderen. Men gebruikt daarvoor een kindertandenborsteltje. Vanzelf sprekend heeft ieder kind z'n eigen borstel! Bij een kleintje van twee jaar moet moeder nog aan het tandenpoetsen te pas komen, anders wordt de tand pasta maar ingeslikt. Men kan dit bezwaar ook ondervangen door uitsluitend met water te borstelen. Een iets oudere kleuter volgt al graag het voorbeeld van de anderen na. Zo wordt spelender wijs een goede gewoonte bijge bracht, waar het kind in het latere leven nog plezier van zal beleven. MELK, KAAS EN GROENTEN De voeding is, naar men weet, eveneens van betekenis voor de gezondheid van het gebit. Aller eerst is het noodzakelijk dat ze voldoende kalk bevat. Veel beter is het kalk te ge bruiken in de vorm van melk, kaas en groenten, dan ze afzon derlijk (in tablet- of poeder- vorm) in te nemen, want in het laatste geval is het twijfelachtig of de kalk werkelijk wel terecht komt op de plaats waar ze no dig is. De kalk wordt voorts niet vastgehouden als vitamine D ontbreekt. In de winter is lever traan of een vitamine D-prepa- raat hiervoor nodig en in de zomer het zonlicht voor deze stof. Als derde voorwaarde voor de stevigheid van het tandsteisel geldt, dat de kleuter het goed oefent en dus flink gebruikt. Reeds op het tweede jaar is knabbelen op een broodkorstje, een wortel of een stukje appel mogelijk. TOFFEES, KOEK EN CHOCOLADE Dit knabbelen heeft een uit stekende uitwerking op de tan den, terwijl het alijd maar eten van papjes en andere zachte kostjes er heel ongewenst voor is. Veel snoepen is slecht voor het gebit, dat is algemeen be kend. Dat komt doordat snoe perij koolhydraten bevat (sui ker of meel), die in de mond scheikundige omzettingen on dergaan; de daarbij ontstane stoffen tasten de tanden en kie zen aan. Het ergst is dat bij het ge bruik van kleverige, aan de tan den vastplakkende eetwaren en snoepjes: toffees, koek en cho colade. Denk dus niet dat de zorg voor de melktanden er niet zo op aan komt als die voor het blijvende gebit. Verwaarlozing ervan brengt pijn, ontstekings processen en ziekten mee, nu en in het later leven. STUIVER VAN DE KABOUTERS Omstreeks het vijfde of zesde jaar begint het wisselen. Groot is de vreugde van de kleuter als het uitgevallen tandje 's nachts achter een kast- of tafelpoot wordt neergelegd en de volgen de ochtend door de kabouters blijkt te zijn weggehaald en be taald met een stuiver voor de spaarpot. Maar moeder zal er om den ken, dat ook in de periode van het wisselen de tandhygiëne moet worden hooggehouden en dat er geen voedseldeeltjes mo gen blijven hangen in de ont stane lege ruimten. dr. ALFREDA BRIEDÉ. (Nadruk verboden.) Een nieuwigheid van tie jaarlijkse kampeertentoonstellrng in Olym- pia, Londen: een omslagdoek, wel-] ke is gevoerd met een nieuw- soort warmte-reflecterende kunststof, I welke lichaamswarmte dubbel be nut. Ook aan het uiterlijk van dit nuttige kledingstuk is veel zorg besteed. Wanneer het buiten guur is en men koud en rillerig thuis komt, kan een kopje hete bouillon of soep een uitkomst zijn en dan niet alleen als uit gangspunt voor de warme maaltijd! Ook bij de lunch is zo'n soep op z'n plaats. En de prijs? Die valt heus ook mee, want men behoeft niet altijd vleesbouillon te gebruiken. Bijna ieder groentenat kan even goed het uitgangspunt voor een smakelijke soep zijn. Het bevat veel zouten en vita mines, die we vooral in dit jaargetijde hard nodig heb ben Groentenat houden we, wanneer we groenten koken, dikwijls vanzelf over, maar kan ook met behulp van wat Het najaar stelt weer geheel andere eisen aan onze gar derobe dan de zonnige jaar getijden. Het is in deze tijd, dat we eigenlijk van huidje gaan verwisselen. Hebben we de laatste maanden luch tige, vrolijke stofjes en mo dellen gedragen, nu gaan we over tot de wat warmere stoffen en de wat minder luchtige modellen. De zo- merspullen gaan in de kast en we kijken wat er nog van het vorige najaar te ge bruiken is. Ongetwijfeld is daar nog het een en ander bij, maar er zullen toch ook in verband met de gewijzig de mode de nodige nieuwig heden bij moeten komen. Natuurlijk hebben we ons inmiddels van de nieuwe mode op de hoogte gesteld door het bezoeken van mo deshows of door het bekij ken van nieuwe modebladen. Aan de hand van onze we tenschap zullen we nu in staat zijn ons van nieuwe modieuze modelletjes te voorzien. Vooral waar het een mooie uitgaansjapon betreft, zul len we eisen aan de stijl van de japon stellen. Wat denkt u van het juweel van fluweel dat we op onze il lustratie tonen Deze japon werd vervaar digd van een apart soort zeegroen fluweel, waarin asymetrisch kleine zwarte vlekjes voorkomen, die een bijzonder apart cachet aan deze japon geven. Om de aandacht niet van die stof af te leiden, is het model verder eenvoudig doch sjiek gehouden. Op een glad de rok van de nieuwe lengte zien we een lijfje met een overslag, waaronder een befje van dezelfde stof. De overslag is sierlijk gedrapeerd. Voorts heeft dit model vrij nauwe driekwart mouwen. Gecompleteerd met een fraaie korte halsketting en zwarte handschoenen, ontstaat een zeer charmant geheel. Velen van ons zullen ongetwijfeld zo'n pracht japon willen bezitten. In het betere genre vinden we dergelijke japonnen te kust en te keur en eentje moeten we er toch zeker in onze garderobe hebben Nadruk verboden) EUy Martins. groenten, die men als vulling in de soep laat, extra gemaakt worden (soep van kool, knol selderij, spruitjes, peen, uien enz.). ZONDAGKerriesoep, runder rolletjes met gehakt (een gedeelte van het gehakt voor maandag apart hou den), spruiten, aardappelen; moccaroom. MAANDAG: Stoofprei met ge haktballetjes, aardappelpu ree, broodschotel. DINSDAG: Koolrolletjes met kaas en aardappelen; tutti frutti. WOENSDAGRoerei, witlof, gebakken aardappelen; ap pelpudding. DONDERDAGGebakken lever, rode kool, rijst; zoete ma caronischotel. VRIJDAG: Gebakken vis of gebakken eieren met ham, rauw gebakken aardappe len, bieten en ramenas en rijst met appelmoes. (Bo nen in de week zetten.) ZATERDAGBruine bonen, spek, aardappelen; fruit. MOCCAROOM 2 eiwitten, y, liter slagroom, 125 gram suiker, 1 dl sterke koffia-extract. De eieren splitsen, het eiwit en ook de slagroom stijfslaan. De dooiers met de suiker roe ren, het liefst hete, koffie-ex- tract er door mengen en in een heet waterbad al roerend bin den. Het mengsel nu door het stijfgeslagen eiwit roeren en daarna voorzichtig door de slag room scheppen. KOOLROLLETJES MET KAAS Een kleine savoyekool, 300 gram kaas, boter, zout. De koolbladeren voorzichtig van de kool loswikkelen en van de stronk halen. De zware on dernerven aan de onderzijde van elk blad iets afsnijden. De bladeren in kokend water met zout bijna gaarkoken in onge veer 10 a 15 minuten. Ze op een vergiet laten uitlekken en af koelen. De kaas ondertussen in staafjes snijden van 1 cm dikte en 8 cm lengte. De koolblade ren plat op een bord of plankje leggen, in het midden een staaf je kaas aanbrengen, de uitein den van het blad naar binnen vouwen en er een stevig rolle tje van vormen. De rolletjes in een koekepan in boter licht bruin bakken en ze op een ver warmde schotel opdienen. Heeft men een oven, dan kunnen de koolrolletjes in een beboterde vuurvaste schotel worden over gebracht. De rolletjes bestrooien met paneermeel, er hier en daar een klontje boter op leggen en er in de oven een goudbruin korstje op laten komen. In de meeste huisgezinnen zullen wij als trouwe hulp van de vrouw des huizes en mis schien ook van oudere doch ters, de naaimachine aantref fen. In veel gezinnen is deze machine ononiDeeriijk en wor den er ware wonderen op ver richt. Zo n naaimachine is echter een apparaat, dat ook een fat- soennjKe verzorging nodig heeft. Wanneer dit niet ge beurt, bestaat de mogelijkheid, dat zij u plotseling in de sieek laat en er geen wikken of wegen meer in te krijgen is, of zij gaat malle kuren ver tonen, met alle nare gevolgen van dien. Aangezien de naaimachine voor een belangrijk deel uit draaiende delen bes'taat, is het bittere noodzaak deze delen zo nu en dan te oliën. Met dit oliën moet men echter voorzichtig te werk gaan en er maar niet willekeurig hier en daar wat olie in spuiten. Ten eerste zijn hiervoor speciale gaatjes in de machine, maar ook de soort olie, die u er voor gebruikt, speelt een heel be langrijke rol. Verzekert u er dus altijd van, dat u de juiste olie voor uw machine hebt. IN PLAATS VAN EEN SPUITJE Bent u niet in het bezit van zo'n gemakkelijk naaimachine spuitje, dan kunt u zich ook heel goed behelpen met een pijpenwisser. Deze in de olie geaoopt, zal de druppeltjes keurig in het gaatje laten val len. Bovendien is zo'n pijpen wisser zeer geschikt om piek jes van de machine schoon te maken waar u anders niet zo iicnt bij komt. Het gebruik van de juiste olie is belangrijk, omdat te dikke olie gaat koeken en de machine volkomen doet vast lopen. Het schoonmaken door een deskundige vergt dan veel tijd en moeite enveel geld. Het stofschoon houden van de machine doet men door het inwendige bloot te leggen en het stof met een penseeltje te verwijderen. Vergeet u bij deze reiniging vooral niet de transporteur schoon te maken, dat is het instrument dat het te verwerken materiaal voort beweegt. Hier komen juist veel stof endraadjes tus sen. ZWAAR LOPEN Loopt uw machine zwaar, dan kan de oorzaak bijvoor beeld schuilen in het feit dat ae aanarijiriem te strak of te siap staat. Controleer dit regel matig öiaat uw machine steken over, dan kan dit zijn oorzaak vinaen in een verbogen naald, of een naald met een te kiem gat in verhouding tot het garen dat u geDruikt. Een te noge spanning kan ook de oor zaak zijn, terwijl dezelfde fou ten reden kunnen zijn van minder mooie steken. Het breken van de draad wordt dikwijls veroorzaakt door te sterke spanning, maar kan ook het gevolg zijn van het gebruik van slecht garen. Enxeie tips zullen wij tot be sluit geven. Houdt u er reke ning mee, dat de onderdraad iets lossere spanning moet hebben dan de bovendraad, althans In de meeste gevallen. En vergeet u vooral met, dat een groot deel van uw succes op de machine afhankelijk is van het feit, of u bij de stof die u gaat verwerken, wel de in verhouding juiste naald en bijbehorend garen hebt ge kozen. wanneer u zich hierover deskundig laat voorlichten, zult u vernemen, dat voor be paalde stoffen bepaalde num mers naalden en garens moe ten worden gebruikt. Weet u die nummers niet, dan bestaat de mogelijkheid, dat u tijdens het werk met verschillende moeilijkheden komt te tobben. (Nadruk verboden.) llllll!l!lllllllll!IIIIHJ!llillli!ll!!!ll!llll|j|illll!lltllllll|lll|j|i|l|l|||||!ll|!|j|ll BOEKHANDEL VAN DE SANDE NiiiiiHitiiMiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiimiiNMmminM

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 9