van de Saiide Prov „Vakboeken Nieuwjaarsrede Burgemeester mr. H. Rijpstra Verlii BOI Van 7 erneuzen breidtzich voortdurend uit Vol vertrouwen op de toekomst Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW voor de amateur-fotograaf TERNI Roode krimp vi OPRIJ Zaterdag 13 januari 196? In dt donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen sprak burgemeester mr. H. Rijpstra, na een herdenkingswoord ove de treinramp te Harmeien, onderstaande Nieuwjaarsrede ui: Mevrouw, Mijne Heren leden van de Raad. In de eerste vergadering van Uw college in het nieuwe jaar wil ik graag, een lang bestaande ge- woonte getrouw, een ogenblik stilstaan bij enkele belangrijke facta van het voorbije jaar, hier en daar een kanttekening makende inzake het beleid voor de toekomst. Alvorens daartoe over te gaan moge ik aller eerst Uw college voor het in 1962 te verrichten werk veel voorspoed toewensen. Ik verbind hier aan de bede, dat het U ook in Uw persoonlijk- en gezinsleven in 1962 goed mag gaan en dat het zo juist ingetreden jaar U rijke zegen zal mogen brengen. 1961 een voorspoedig jaar. Wanneer wij het jaar 1961 overzien meen ik te mogen opmerken, dal dit voor onze gemeente, naar menselijke maatstaf berekend, een voorspoe dig jaar is geweest. In goede onderlinge verstand houding konden diverse plannen gerealiseerd worden, waarbij ik gewagen wil van de steun daartoe ondervonden van de provinciale- en rijks overheid, welke toonde een open ocg te hebben voor de geschakeerde belangen onzer gemeente. .V ederlands-Belgiseh verdrag getekend. Een belangrijk gebeuren van brede betekenis is het feit, dat de Tweede Kamer der Staten Gene raal op 7 november 3961 goedkeuring hechtte aan het op 20 juni 1960 te Brussel ondertekende ver drag tussen het Koninkrijk der Nederlanden en het Koninkrijk België betreffende de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de regelingen van enige daarmede verband houdende aangelegenheden. Op 21 november 1961 verleen de de Eerste Kamer der Staten Generaal deze goedkeuring. Verwacht wordt, dal het gereedkomen van dit grote project over enkele jaren hel totale beeld onzer gemeente ingrijpend zal veranderen. Daar toe zal het noodzakeelijk zijn dat verschillende belangrijke accessoire voorzieningen in de komen de jaren getroffen worden, opdat de hoge investe ringen ten deze zo rendabel mogelijk worden. Waar verschillende dezer voorzieningen zullen heengrijpen over de grenzen onzer eigen bestuurs- verantwoordelijkheid zal overleg met andere ge meentebesturen noodzakelijk zijn. Geconstateerd moet worden, dat dit overleg moeilijk op gang komt, hetgeen overigens begrij pelijk is daar een dergelijk overleg, wil het vrucht baar zijn, naar mijn gevoelen gevoerd zal moeten worden in bij de wet voorziene gemeentelijke ver banden. Wellicht biedt het nieuwe jaar ook ten deze perspectief. Beheers- en exploitatievorm haven vaii Terneuzen. Helaas kon in 1961 nog geen gestalte worden ge geven aan de onzerzijds zozeer gewenste rdg beheers- en exploitatievorm voor de haven van Terneuzen. Het is U bekend, dat door de rijks overheid gedacht wordt aan een opzet, waarbij zoveel mogelijk do diverse ontwikkelingsmogelijk heden, welke het nieuwe kanaal naar Gent biedt, in breder verband worden geplaatst. Vanzelfspre kend is aan ons de opdracht de historische belan gen der gemeente Terneuzen te accentueren en, waar nodig, veilig te stellen. Of het nieuwe jaar de definitieve oplossing zal brengen kan ik niet voorzien. Ik moge U echter de verzekering geven, dat onzerzijds ernaar gestreefd wordt een en an der zoveel mogelijk te activeren. In afwachting van de verdere ontwikkelingen op dit terrein heeft ons college medio vorig jaar contact gezocht met Ir. Snijders, Directeur van de haven van Amsterdam, om in samenwerking met de stedehouwkundigc der gemeente een planologi sche opzet te maken voor het gehele gebied langs de oostelijke zijde van het kanaal tot aan de grens der gemeente bij Sluiskil. De verwachting schijnt gerechtvaardigd dat in de komende maanden een ■schetsontwerp hiervoor gereed is. waarna een en ander in een nader bestemmingsplan kan-worden vastgelegd. Terneuzen ontwikkelingskern. De aanwijzing der gemeente als zogenaamde ontwikkelingskern heeft in 1961 vruchten afgewor pen. Ik wil hierop aan het eind van mijn toe spraak nog terugkomen, doch reeds thans memo reren, dat de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven besloot in onze gemeente een sprei- «lingsbedrijf op te richten, waarvoor een complex gronden van ca. 4 ha werd aangekocht, terwijl optie voor aangrenzende terreinen van ca 7 ha verleend werd. Waar dit belangrijke Nederlandse concern tot dusverre in alle provincies met uitzondering van de provincie Zeeland novenbedrijven stichtte, is het verblijdend, dat bij de Zeeuwse vestiging aan Ter neuzen de voorkeur vv;erd gegeven. Een viertal vooraanstaande ondernemingen in onze gemeente onderstreepten, dat ook in vroege re jaren in industrieel opzicht belangrijke activitei ten konden worden ontwikkeld. Op 12 mei 1961 herdacht do Handelsonderneming Ribbens het 100 jarig bestaan. Op 20 juni 1961 bestond de Zeeuwseh-Vlaamse Tramwegmij. 50 jaar, terwijl op 27 september j.I. een dergelijk jubileum gevierd werd door de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation. Op 29 november van het afgelo pen jaar schaarde zich de N. V. „De Hoop" in de rij der 50-jarigen. Voorzieningen op planologisch gebied. Van de voorzieningen op planologisch gebied zij te dezer plaatse melding gemaakt van de vaststel ling van een nieuw uitbreidingsplan voor Sluiskil, waartoe U college op 27 oktober 1961 besloot. Ten gevolge van de kanaalplannen zal de structuur van dit dorp in de komende jaren aanzienlijk verande ren. De bevolking en het gemeentebestuur zien zich hierdoor voor grote problemen geplaatst. Ver wacht kan worden, dat in 1962 de belangen van Sluiskil zeer veel aandacht vragen. Vermeldenswaard is, dat op 2 mei j.I. de Minis ter van Maatschappelijk Werk een bezoek bracht aan onze gemeente, bij welke gelegenheid een sa menspreking plaatsvond met vertegenwoordigers van het kerkelijk- en particuliere maatschappelijk werk in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij zijn bezoek op 30 augustus 1961 aan Zeeuws- Viaanderen gat de Minister van Economische Za ken blijk van zijn grote interesse voor de econo mische ontwikkeling onzer gemeente. Ik zou zou in dit algemene overzicht onvolledig zijn, wanneer ik niet vermeldde, dat onze bekwa me wethouder van Openbare Werken en Maat schappelijke Zorg op 30 april jl. benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarmede zijn werk ten behoeve van de gemeente Terneu zen op verantwoordelijke wijze gehonoreerd werd Het aantal inwoners der gemeente steeg in 1961 met 212 personen, een aantal, dat in vergelijking met andere jaren reeds klein genoemd kan wor den. De voornaamste oorzaak hiervan is de gerin ge stijging van de woningvoorraad, welke per saldo slechts 77 woningen bedroeg. De afremmende politiek der rijksoverheid deed zich ook bij ons, gelijk overal in den lande, merk baar gevoelen, al dient hieraan direct te worden toegevoegd dat ten opzichte van de totale verhou dingen in de provincie Zeeland de bouwactiviteit te Terneuzen niet ongunstig afsteekt. De woningvoorziening. Wat betreft het aantal gereedgekomen woningen lijkt 1962 gunstiger te zullen zijn. Uit hoofde van in 1961 toegewezen woningeontingenten, cq. rijks- goedkeuringen, zijn momenteel 185 woningen aanbouw, waaronder 43 huizen voor vervangende bouw als gevolg van ten noorden van Sluiskil ge amoveerde woningen. Met de bouw van 44 wonin gen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt Ik hoop, dat aan onze gemeente uit het provin ciale contingent voor 1962, dat helaas slechts 1400 woningen omvat, een goed deel zal worden toe gewezen. Daarnaast verwacht ik dat een extra contingent huizen beschikbaar komt voor de t Sluiskil af te breken woningen, waarvoor de Rijkswater staat momenteel voorzieningen treft. Teven.s verwacht ik, dat voor industriële doelein den extra contingenten verstrekt worden. Uiter aard ligt het voor de hand, dat aan de behoeften der bestaande industrieën ten deze evenzeer aan dacht zal worden geschonken als aan de deside rata der nieuwe vestigingen. Bij de begrotingsbehandeling hebt U kunnen vernemen, dat het voornemen bestaat de vervan gende bouw in eerste instantie in Sluiskil te doen plaatsvinden, waar reeds terreinen beschikbaar zijn of zullen worden aangekocht. Ter illustratie van de verdere bouwactiviteit moge dienen, dat er momenteel plannen zijn in gediend of in verre staal van voorbereiding zijn voor 439 woningen. De bouwgrond daarvoor is reedt in principe gereserveerd. Teneinde de periode te kunnen overbruggen tot aan het gereedkomen van het plan Serlippenspoï der, zal het noodzakelijk zijn een beperkte uit breiding te geven aan het pian „Zuid". Bij de in uitvoering zijnde en de nog komende plannen is er naar gestreefd een op de behoefte afgestemde differentiatie te verkrijgen in woning typen, zonder tekort te doen aan de stedebouw- kundige aspecten. Ook is de nodige aandacht be steed aan de huisvesting voor de bejaarden, waar bij ik U herinner aan Uw besluit van 20 april 1961, inhoudende een gemeentelijke garantie ten be hoeve van de bouw van een Protestants bejaarden centrum waarmede spoedig een aanvang zal wor den gemaakt. De zojuist vermelde bevolkingstoename ontstond door de geboorte van 326 kinderen, terwijl zich 722 nieuwe vestigingen voordeden. Met de correctie an de Volkstelling 1960 betekent dit een bevol kingstoename van 1061 personen. Hiertegenover taal, dat 731 personen onze gemeente verlieten, terwijl 118 mensen ons door de dood ontvielen Van deze laatste groep bepaalde namen te noe men lijkt mij niet juist. De bewoonbaarheid der gemeente. Ook in 1961 werd blijvend aandacht geschonken aan de factoren, welke de bewoonbaarheid der ge meente verbeteren. Op 12 juli j.I. kon de eerste paal geheid worden voor het nieuwe zwembad, waarmede een lang gekoesterde wens in vervul ling ging. In 1962 zal dit bad gereedkomen zij het zeer waarschijnlijk niet vóór het zwemseizoen. Ter vervanging van de verdwenen sportvelden kwam een prachtig terreinencomplex gereed dal voor ren gemeente van onze omvang naar mijn gevoelen uniek is. Behoorlijke kleedruimten zijn aanwezig, terwijl U binnenkort een voorstel kunt erwachten voor het bouwen van een tribune bij het hoofdveld, waarvoor de financieringsmiddelen verzekerd zijn. De mogelijkheid wordt onderzocht, voor de aan leg van een verkeerstuin, welke niet alleen het speelelement zal bevatten maar ook een instructief karakter zal dragen. Een dergelijke verkeerstuin kan voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen van beteke nis zijn. Cultureel centrum. De behoefte aan een modern cultureel centrum doet zich dagelijks meer gevoelen en liet lijkt mij waarschijnlijk, dat in dit jaar de beslissing zal val len over de mogelijke realisatie daarvan. Vermeld zij nog, dat door Uw college op 19 juli 1961 een nieuwe bestuursvorm ïferd vastgesteld voor de muziekschool. Helaas kon deze nog niet de goedkeuring verkrijgen van het toezichthoudende orgaan. Momenteel wordt onderzocht in hoeverre het mogelijk is, met handhaving van de eigen ge meentelijke bestuursverantwoordelijkheid, aan ge opperde bezwaren tegemoet te komen. Terecht is bij de behandeling van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1962 gewezen op de noodzakelijke sociaal-culturele ontwikkeling. U hebt gehoord, dat het college van Burgemeester en Wethouders deze zaak goed in het oog houdt. Duidelijk wordt ingezien, dat een gemeentebestuur van vandaag ook op dit punt verantwoordelijkheid draagt en stimulerend en activerend mag optre den. De kunst zal zlin die activiteiten te ontwikke len, welke passen bij een gemeente van onze om vang. Dat hierbij de bevolking bewust moet wor den ingeschakeld is vanzelfsprekend. Onderwijsinstellingen. Op het terrein van het onderwijs kan worden gememoreerd, dat een begin werd gemaakt met het bouwen van een nieuwe openbare lagere school aan de Van Steenbergenlaan, zulks ter ver vanging van de huidige school aan de Walstraat. Wanneer deze nieuwe school medio 1962 gereed is, kan waarschijnlijk de verbouwing van de openbare Uloschool aanvangen. Helaas werden po Een complete Alweg-treiu (trein men (foto) naar Seattle ver- op de wereldtentoonstelling ..De op één rail) is dezer dagen uit Bre- scheept. De trein zal gaan rijden een-en-twintigste reuw" in Seattle. Vóórdat deze begint zal nog een dergelijke trein worden afgeleverd. waarbij ontheffing werd verleend van de mini- mum-vestigingseisen bleek het mogelijk te zijn deze school per 1 oktober 1961 een zelfstandig en onafhankelijk karakter te geven. In de vergadering van de gemeenteraad van 1 december jl. werd besloten de bijzondere neutrale Kleuterschool in Sluiskil' per 1 januari 1962 over te nemen, waardoor deze gemeente vanaf genoem de datum in het, bezit is van de eerste openbare Kleuterschool. Verwacht wordt, dat de voorstan ders van het openbaar onderwijs in onze gemeente in dit jaar zullen vragen ook de bijzondere neutrale Kleuterschool in Terneuzen op een dergelijke wijze over te nemen. De verwachting bestaat, dat dit jaar opdracht zal kunnen worden gegeven aan een deskundig architect om een plan te ontwerpen voor een nieuwe openbare Kleuterschool te Sluiskil, waar voor reeds een urgentieaanvrage ter bevoegder plaatse werd ingediend. Door Uw college werd besloten een zogenaamde ouderraad in het leven te roepen, waardoor de belangstelling voor het totale openbare onderwijs in onze gemeente zal worden gestimuleerd. Voor zover het bijzonder onderwijs betreft zij erop gewezen, dat op 20 maart jl. een nieuwe R. K.-Kleuterschool te Terneuzen kon worden ge opend, terwijl op 4 november 1961 het nieuwe schoolgebouw van de Vereniging voor Christelijk Volks Onderwijs in gebruik kon worden genomen. Op 1 december jl. werd besloten medewerking te verlenen, dat de Vereniging voor 'Christelijk On derwijs te Terneuzen de door haar geëxploiteerde lagere school tijdelijk kan onderbrengen in het ge bouw, voorheen in gebruik bij de Vereniging voor christelijk Volks Onderwijs. Het verlangen 'naar een nieuwe Christelijke Kleuterschool te Sluiskil kreeg gestalte toen op 15 juli jl, de nieuwe „Vrij en Blij"-school voor kleuters werd opengesteld. Het is U bekend, dat de personeelsbezetting on zer openbare scholen dikwijls aanleiding gaf tot ingewikkelde constructies. Een woord van waar dering voor de diverse schoolhoofden voor al het werk ten deze verricht is zeker op zijn plaats. Voor de huisvesting van het Petrus Hondius Lyceum is een schetsenontwerp gereed gekomen, dat in de Joop van dit jaar zal worden uitgewerkt. Waar het hier een groot complex betreft geloof ik, dat het zeker 1965 zal worden, voordat de nieu we school in gebruik kan worden genomen. Maatschappelijke Zorg. Op het gebied van de maatschappelijke zorg werd zowel van gemeentelijke zijde ais vanwege het kerkelijk en particulier initiatief een grote activiteit ontwikkeld. Voor zover de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg betreft zij ge wezen naar het keurige overzicht van deze dienst. Nog wil ik vermelden, dat in de loop fan het af gelopen jaar de door de Minister van Maatschap peljjk Werk vastgestelde normen voor de subsidië- ing van het algemeen maatschapplijk werk door Uw college van overeenkomstige toepassing wer den verklaard voor het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum en voor de Classicale Com missie voor kerkelijke Gezinszorg in O. Zeeuwsch- Vlaanderen der Nederlands Hervormde Kerk, thans hetende Protestants Christelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk in O. Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de dienst voor Maatschappelijke Zorg er- aart dagelijks de moeilijkheden van een beperkte huisvesting. Het i verheugend, dat uit Uw college het voorstel kwam een bescheiden verbetering der accomodatie aan te brengen. Helaas is deze dienst voor zover de huisvesting betreft nog in gezelschap van het overige admini stratieve apparaat der gemeente waarvan de huis vesting. ook na incidentele verbeteringen, nog duidelijk onvoldoende-is. De plannen voor een nieuw gemeentehuis onder vonden ernstige vertraging door het overlijden van de architect Van Eek, waardoor wjj gedwongen zullen zjjn U voor te stellen een nieuwe deskun dige op dit terrein opdracht te geven. Centrale Diensl voor Bouw- en Woningtoezicht. Ook dit jaar weer moest veelvuldig gebruik ge maakt worden van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht. Herhaalde malen werd in Uw college naar voren gebracht, dat de tijd rijp is om voor de gemeente Terneuzen een eigen tech nische dienst in het leven te roepen. Ik kan de gedachtengang op dit punt volgen en moge U doen weten, dat in breder verband wordt nagegaan of het mogelijk is ten deze tot een nieuwe constructie te komen. Bij zeer veel werkzaamheden voor onze gemeen te werd de Centrale Dienst ingeschakeld, waardoor terecht gevraagd kan worden of dil niet geschiedt ten koste van activiteiten ten behoeve van andere bij deze dienst aangesloten gemeenten. Het vaststellen van het uitbreidingsplan voor Sluiskil, het uitbreidingsplan „Zuid-West", het in dustrieplan „Nieuw Neuzenpolder" en het nieuwe de Rijkswaterstaat herzien moeten worden, terwijl een herziening in voorbereiding is van het uilbrci dingsplan „Van Steenbergenlaan-Oesterputten". De diverse exploitatieplannen der gemeente zul len in 1962 hoognodig moeten worden aangepast aan de diverse va els tell in gen en herzieningen van de uitbreidingsplannen. Een plan „Zuid" beoogt een samensmelting van een aantal kleinere exploitaties, zoals de „Noord polder", „Zuidlandpolder", Zeven Triniteitspolder", „Lievenspolder", e.d. Dezelfde werkwijze zal worden gevolgd voor de exploitatieplannen „Serlippenspolder", „Oostelijk Bolwerk" en „Van Steenbergenlaan-Oesterputten". Dit zou dan het plan „Noord" kunnen worden. Het doel van deze samensmelting is om te komen tot een zo verantwoord mogelijke piijsealc-uiatie voor de gehPle gemeente. Door deze sanering zul len er slechts drie grote plannen kunnen overblij ven. t.w. het plan „Noord". „Zuid" en „Sluiskil". U dient bij dit alles niet te vergelen dat aan een en ander veel werk verbonden is, zodat wel de no dige tijd van voorbereiding noodzakelijk is. De afdeling gemeentewerken Had ook dit afgelo pen .iaar weer volop werk. Veel onderhoudswerk werd gevraagd voor de sportvelden, de speelplaat sen, de begraafplaatsen, de plantsoenen en het wegennet. Met de groei van de gemeente breidde ook de huisvuildiensl zich meer uit. In 1961 werden 170 nieuwe vuilnisemmers uitgezet, waardoor het aan tal, tweemaal per week op te halen emmers, than. 5257 bedraagt. De badinrichtingen. Het bezoek aan de badinrichting liep langzaam terug, hetgeen stellig niet te wijten is aan de min dere belangstelling der bevolking voor reinheid. Het badhuis in Sluiskil werd praktisch in gebruik gesteld. De opening van dit fraaie complex, waar bij tevens ruimte is geschapen voor de politie, de brandweer en de bescherming burger-bevolking was gepland op 19 januari a.s. Door ziekte van de Commissaris der Koningin moet thans deze ope ning tot een nader te bepalen datum worden uit gesteld. Het Politiekorps, Sprekende over de politie, wil ik ook nu nog gewagen van het heengaan op 19 juli 1961 van de gewaardeerde korpschef, de heer Reinders. Reeds op 2 november 1961 kon zijn -opvolger, de heer Van Ooijen worden geïnstalleerd Van de Minister van Binnenlandse Zaken werd bericht ontvangen, dat de sterkte van het gemeen telijke politic-apparaat is vastgesteld op 25 man, waardoor het korps met 1 persoon zal worden uit gebreid. Voor nadere bijzonderheden betreffende de activiteit der politie zij verwezen naar het bij de stukken overlegde jaaroverzicht. Bij de begro tingsbehandeling heb ik gezegd, dat U een voorstel over de verdere motorisering der politie zal berei ken en ik verwacht, dat U zich binnen enkele we ken dienaangaande kunt beraden. Aan het Ministerie van Justitie is gevraagd thans op korte termijn te willen beslissen of voor het nieuw te bouwen gemeentelijk politiebureau beschikt kan worden over een perceel grond aan de Rosegracht. Voor zover de reserve-politie betreft, herinner ik U eraan, dat in het afgelopen jaar een aantal personen kon worden beëdigd, waardoor de wer kelijke sterkte thans 19 man bedraagt. Waar voor onze gemeente de sterkte der reser ve-politie is bepaald op 25 personen is de wervings actie in volle gang. De eigen gemeentelijke afdeling voor de be scherming van de Burger-Bevolking werd dit jaar opgelost in een nieuwe opzet voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. De zetel van deze nieuwe B. B.-kring werd in onze gemeente gevestigd. Tot hoofd van de dienst werd benoemd de heer W. I. Catsman te Aardenburg, die naar gehoopt wordL in het komende jaar in Terneuzen huisvesting zal verkrijgen. De Vrijwillige Brandweer is in 1961 25 maal uit gerukt voor het blussen van branden en hulpver lening. Voor Sluiskil werd een nieuwe brandspuit besteld, terwijl op de begroting 1962 voorzien is de aanschaffing van een poederbluswagen en een red- koker. Terecht is vanuit Uw college de aandacht gl- vestigd op het grote gevaar van scheepsbranden en het verheugt mij U te kunnen mededelen, ria, zeer waarschijnlijk in de loop van dit jaar de eer ste voorzieningen op dit punt zullen worden ge troffen. Industriële activiteiten. Gij zult niet van mij willen verwachten, dat ik in Kosmos Foto-zakboek deze nieuwjaarsrede stilzwijgend voorbij ga aan dc industriële activiteiten van gemeentezijde in he. afgelopen jaar ontplooid. Ik noemde U reeds de vestiging van het sprei- Baandijk, groot ongeveer 29 ha werd de prijsreduc tieregeling „Bevordering Industrialisatie Ontwik- kelingskernen" van toepassing verklaard. Ik had hoop U in deze vergadering nadere mede deling te kunnen doen over de vestiging van een betekenisvol bedrijf in de Nieuw-Neuzenpolder. De moeilijkheden zijn groter dan aanvankelijk ge dacht was, maar de hedenmorgen ontvangen be richten zijn zodanig, dat er alle gronden zijn voor optimisme. Van de infra-slructurele werken zij gewezen op het fraaie weggedeelte van de invalsweg, dat even als de reconstructie van de Axelsestraat in 1962 zal zijn voltooid. Hopelijk zal dit jaar begonnen kun nen worden met het aanleggen van de weg langt het nieuwe industrieterrein, terwijl subsidie is aan gevraagd voor de omlegging van de spoorlijn langs de oostelijke kanaaloever. Op het punt van de „Public Relations" herinner ik U aan de industrie-folder der gemeente, terwij) op 27 april 1961 een groot aantal journalisten een bezoek aan Terneuzen bracht. Ook in het komen de jaar zal het gemeentebestuur op dit punt blij vend actief moeten zijn. Sprekend over de industriële activiteiten kan naar mijn gevoelen met voldoening gewezen wor den op de nijverheidstentoonstelling welke eind augustus door de plaatselijke middenstand werd georganiseerd. Ik zou het toejuichen, wanneer dt Middenstandsvereniging zou besluiten om in de tijd tussen Sinterklaas en Kerstmis onze gemeente te versieren met een feesttooi, welke het aantrek» kelijke der gemeente alleen maar kan verhogen. Mevrouw, Mijne Heren leden van de raad, ten- volle ben ik mij bewust in bovenstaand, overzichl van 1961 niet volledig te zijn geweest. Dit kan pok moeilijk, omdat er oneindig veel welke de aandacht vragen. U allen wil ik hartelijk dankzeggen voor de pret tige samenwerking in het afgelopen jaar. Ik hoop dat wij in 1962 op dezelfde wijze zullen doorgaan waarvoor ik U mijnerzijds alle medewerking toe zeg. Alle functionarissen der gemeente in de meest brede zin des woords, dank ik voor het vele werk, dat door hen is verricht. Het heeft mij verheugd dat Uw college begrip heeft willen tonen voor de geringe personeelsbezetting en ook bij de begro tingsbehandeling heeft geaccentueerd verdere wij zigingen en uitbreidingen niet zonder meer onaan vaardbaar te willen noemen. Bij verschillende activiteiten en jubilea in onze gemeente mochten mijn vrouw en ik betrokken worden en ik mag hier wel verklappen, onzerzijds met veel genoegen. Ook voor het komende jaar hopen wij aldus werkzaam te mogen zijn, om daarin de gemeente Terneuzen naar ons beste vermogen te dienen, Beseft wordt, dat hierbij fouten worden gemaakt. Moge God ons allen zo met elkaar tot ons wera bekwamen en moge Hij ons het voorrecht schen ken di^jaar in vfede en gezondheid door te bren gen en te beëindigen. LEONARD DE VRIES Het fotoboek voor iedereen DICK BOER Het fotoboek Het tweede fotoboek WALTHER BENSER Wij fotograferen in kleur HANS BORREBACH Alles over fotografie WINDISCH Nieuwe fotoschool gingen om een nieuwe school te krijgen niet met plan voor het Oostelijk Bolwerk v roeg veel werk succes bekroond, zodat voorlopig met restauratie genoegen moet worden genomen. Deze restauratie zal echterzó grondig geschieden, dat een en ander met nieuwbouw overeenstemt. Door Uw college werden in het afgelopen jaar bijzondere credieten beschikbaar gesteld tot een bedrag van ruim ƒ38,000,voor modernisering der leermiddelen aan een tweetal openbare lagere scholen, de Schippersschool en de Uloschool. Het aantal leerlingen van de Schippersschool groeit langzaam. Dank zij een Koninklijk Besluit, van onze sledebouwkundige ir. Gouwetor, terwijl de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht bij deze werken werd betrokken. Momenteel is in voorbereiding de herziening van het uitbreidingsplan „Industrieterrein Oostelijke kanaaloever", de herziening van het uitbreidings plan „Zuid" en de herziening van hel uitbreidings plan in hoofdzaak. Gewerkt wordt aan het saneringsplan „Java" en aan een rooilijnenplan voor de oude binnenstad Tevens zal in de nabije toekomst het plan „Ser-, lippenspolder" in verlpnnd met het spuitulan van dingsbedrijf van de N. V. Philips' Gloeilampenla- brieken te Eindhoven. Het assemblagebedrijf vooi stofzuigers van de Meterfabriek te Dordrecht kwam gereed en geeft op gewaardeerde wijze werk aan ca 50 werknemers. Met toepassing van de premieregeling „Bevorde ring Industralisatie Ontwikkelingskernen" wero een begin gemaakt met de uitbreiding van de Terneu zense Scheepsbouwmaatschappij, Zonder toepassing van deze regeling kwam een uitbreiding tot stand van de zogenaamde Cokes- fabriek, terwijl tevens besloten werd tot vestiging van een graansilo-bedrijf aan de Zevenaarhaven, waarvan de bouw spoedig zal beginnen. Uit hoofde van genoemde uitbreidingen en ves tigingen kan voor 1962 gerekend worden op een ioename met circa 350 arbeidsplaatsen. Op het industrialisatieplan aan de Hogendijk en De rolfilmserie, per deeltje ojm.: Betere foto's met de box Zelf ontwikkelen en afdrukken Zelf vergrotingen maken Goed flitsen 7,9# 13,50 16,90 ƒ16,90 3,90 ƒ13,90 3,90 i ƒ2,10 BOEKHANDEL Herder Evenals elders PisterfLJanpe h d opei cn andere alhier de vlag rale rouw over Harmeien. A3 Agend Op de agenda dag des n.m. vergadering raad komen punten vooi. Ingekomen st 1 delingen- Voorstel tot medewerking o artikelen 72 e Lager Onderwu stichting van e gebouw annex door de Verent tclijk Nationaal te Axel. Voorstel tot Verordening vervoerskosten Voorstel tot 1 de woning Ka de heer A. B ovens M 16> *e Voorstel tot j de woning Oost heer P- Schierr Voorstel tot verschillende b van de Lager C Voorstel op U de heer T. L. die in de exp zijn badhuis. Voorstel tot perceel bouwgi de Zuidsingel, Steel en Zn, te Voorstel tot van de windko Voorstel tot bouwgrond te p. Witte te Aa Voorstel tot bouwgrond te L. Dieleman te Voorstel tot de rekeninf komst met de renleenbank Voorstel tot de noodslacht meente tot ce plaats voor dc ringskring en mede tot wijzi ringsverordeni Voorstel tot een Cultureel 1 te Axel. Voorstel tot ziening van c het exploitatie Voorstel tot gen van de pa Kanaalkade. Voorstel tot posten in ve: menten. Voorstel tot een oppervlak Axelsche Sass ratieve Aan- Voor de zeer stelling die ontvangen op Huwelijksfees hartelijk dank J. C. GEEN v Terneuzen, ja Kerkhoflaar Afd. S De cursus E. op maandag 1 7.30 u. in de ger. ,Voor AU' na RIJSC K. C. G. W KOED TEL. 3377 - TERNEUZEN DAMES als fcreit dan me (merk N' Alle soorten ren en diktei Jaeger e Rheumat die niet prik bij Nieuwed Met gratis ook voor Or van ir begin Een partijtj van 8,90 voor 1,50. KINDEKBO V.'ie vroeg eerste keus BOEK Erouwerijiti

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2