g, Opruiming c loosens paotalons sva Overall tortoverall WEEK- 1 REKLAME I AN MOSSEVELDE I Nieuwe Chr. partijen Australië en de kwestie Nieuw-Guinea Vrijdag 12 januari 1962 et 25% korting I Rondonettos voor 65 cent 1 5RARTIKELEN ag 13 januari 9,95 vrij binnen vrij binnen JDSTRAAT 51-53" EFOON 2257 KNEUZEN tDe faults. iageen ^[indenburg fjnmSwiSl IRENE EN MARGRIET NAAR DE WEST DE RAMP IN PERU NEDERLANDSE REDDINGSHOND PER VLIEGTUIG NAAR RAMP IN PERU Belgische vader biedt losgeld voor ontvoerde(?) dochter Slachtoffers van treinramp Harmeien officieel herdacht ROUW BIJ NEDERLANDSE SPOORWEGEN SUBANDRIO OVER NIEUW-GUINEA EN AUSTRALIË ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek NEW YORK TIMES WAARSCHUWT SOEKARNO Weeroverzicht TWEE MIJNWERKERS IN BELGIE OMGEKOMEN WEERBERICHT HOOGWATER VNUAIU start het Eevahuis inde opruiming, lit adres niet voorbij te gaan. :en overschotje telen 10 KORTING. ieden wij U wederom onze 1 H TO bij één „luk, J2 95 twee dan 25I beperkte mate voorradig een g n <-»«•••ƒ j 165 komt, U koopt merkkleding Ij dan normaal. t goedkoopste uw vakkleding 1 JOEREOOMS) 2 terneuzen j N 2473 - b.g.g. 3370 n WiiOMiiiiiiiiiiMMiiiiffiiiiinninmiiiiiiiiiniiiiiiiiiHaffin. S 3 I g N VANDAAG-rcklame [J 'M TEL. 2112 - TERNEUZEN IlliiililiillJilililililililiniiiimininitinnnnni^ 'EL VAN DE SANDE triz. enz. jTjankerinc by abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZATERDAG 13 JANUARI 1962 18e Jaargang Nr 5496 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Nog nooit is er in Frankrijk zoveel geschreven en gesproken over de republiek van Weimar als op het ogenblik. Het trekken van de vergelijking ligt voor de hand. Er waren indertijd in Duits land de nazi's, hoewel die niet met kneedbommen, maar met andere middelen, hun terreur uitoefenden; er waren verder de communis ten, die een heftig agerende oppositie aan de andere zijde vormden; en ertussen was een republikeins regiem, welks autoriteiten, vooral dc justitiële, er toe neigden, de aanvallers van rechts mild te be handelen. Hierin wordt men in het Frankrijk van heden herinnerd. £n hoewel de vergelijking mank gaat, kan men er toch veel uit jeren. Zij gaat mank, omdat de pazi's in die tijd reeds een der Sterkste partijen in het parle ment waren en dus op de steun van miljoenen kiezers konden wijzen. Zij gaat ook mank, om dat men Hindenburg niet met De Gaulle kan vergelijken. Zij gaat verder mank, omdat de republiek van Weimar niet voor de taak stond, een einde aan een oorlog te maken. En zij gaat vooral mank, omdat het de Fransen van heden in tegen stelling met de Duitsers van de jaren dertig in economisch op zicht voortreffelijk gaat. Maar het is waar, dat de regering De Gaulle, evenals die van Brü- ning, zit ingeklemd tussen een terroriserende uiterste rechter- groep en een goed georganiseer de extreme linkergroep en dat haar autoriteiten niet met de zelfde energie tegen beide op treden. Terug naar volksfront"? Het is vooral dit laatste, dat in Frankrijk weer eens het denkbeeld van een volksfront heelt doen opduiken. In 1935 immers slaagde het beroemde front populaire" er in de vrien den van een dictatuur van rechts met succes te bestrijden. En hoewel het volksfront slechts één jaar bestond, kon de dicta tuur toch pas na de nederlaag van 1940 haar kans grijpen. Nu is echter de situatie aan de Franse linkerzijde wel enigs zins anders dan toendertijd. In de jaren dertig vormden de socialisten de sterkste en dus de leidende partij van het volks front. Op het ogenblik zijn het de communisten, die op een veel grotere aanhang kunnen wijzen en die bovendien een straffere organisatie en ..commando's, die zeer slagvaardig zijn, bezit ten. Dat is ook een van de redenen, waarom Guy Mollet, de leider der socialisten, zich steeds weer tegen de vorming van een nieuw volksfront heeft verzet. Hij weet bovendien ook. dat een ..front populaire" onder communisti sche leiding de O. A. S. in de kaart moet spelen. Want gesteld voor de keus: communisme of een dictatuur van Salan zouden verreweg de meeste Fransen het laatste als het kleinste kwaad kiezen. Waarom zijden handschoenen? Dit neemt niet weg, dat nu de regering blijft aarzelen met kracht tegen de radicalen van rechts op te treden, het verzet van Moïlet tegen een zekere sa menwerking met de communis ten kleiner wordt. De socialisti sche leider, die nog in 1958 De Gaulle als redder van de repu- bliek verwelkomde, beschuldigt de generaal thans van passivi teit tegenover dc O. A. S. Tussen de oproepen van de socialisten Twee nieuwe christelijke par tijen, dc Positief Christelijke Na tionale Unie en de Christelijk Nationale Volkspartij, hebben het voornemen deel te nemen aan de Statenverkiezingen op 28 maart. Voorzitter van beide par tijen, die op 28 december van het vorig jaar werden opgericht, is de 61-jarige garagehouder F. van Os te Doorn. De Positief Christelijke Natio nale Unie beoogt samenwerking te zoeken met een of meer be staande protestants christelijke partijen, in welk geval onder de vlag van de Positief Christelijk Nationale Unie zal worden opge treden. Wanneer die samenwer king in bepaalde gewesten niet mocht worden verkregen, zal niet de unie, maar de Christelijk Na tionale Volkspartij aan dc verkie zingen deelnemen. De lieer Van Os heeft, min of meer bij wijze van voorzorg, deze partij al vast in verscheidene pro vincies laten registreren. Er is in politieke doelstelling geen enkel verschil tussen de Positief Christelijke Nationale Unie en de Christelijke Volks partij. Als een of meer van de andere protestants christelijke partijen een gesloten front willen maken, zullen zij zich onder de vlag van de unie dienen te stel len Willen zij dat niet, dan zal dc Positief Christelijk Nationale Unie niet met een eigen lijst uit komen. maar ti-eedt de Christe, lijk Nationale Volkspartij in haar plaats op, aldus de heer Van Os. STORM VEROORZAAKT IN BELGIE DODELIJK ONGEVAL De met een snelheid van 100 km per uur over België razende storm heeft donderdag in België een dodelijk ongeval veroorzaakt. In Charleroi stortte een schoor steen in, waarvan de stenen terechtkwamen 0p het glazen dak van de aangrenzende wo- Een 19'iariS meisje werd dodelijk getroffen. Een 67-jari<*e vrouw werd met verwondingen, bracht.66" ziekenhuis ov(mge- aann7ipnim?Sel richttc de stonT1 schade aan. De btandweer moest herhaaldelijk ingrijpen bij omgewaaide schoor senen en televisie-antennes Een zinken dak van een militair hos pitaal. dat dreigde omlaag te storten, werd verwijderd. Van persoonlijke ongelukken is eeen melding gemaakt. Er wordt ook grote schade ge meld uit de Belgische kuststreek Het treinverkeer liep grote ver traging op. De heer Van Os en de heer Westerman te Doorn, die secre taris van de beide partijen is, zijn in 1956 uitgetreden uit de A.R.- partij, omdat zij zich niet met het beleid van het partijbestuur konden verenigen. Hun streven is vooral gericht op een samen bundeling van het protestants- christelijk element in ons volk. Dé partijen beschikken niet over een eigen orgaan, noch over een ledenlijst of een ledenadmi nistratie. De heer Van Os verklaarde dat de partijen in opvattingen het meest verschillen van de Staat kundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Ver bond die naar zijn mening, te negatief zijn ingesteld en over te weinig toekomstvisie beschikken Nieuwe politieke party: Zelfbestuur voor Friesland. Eén van de twaalf politieke partijen, die aan de komende Statenverkiezingen in Friesland zal deelnemen, is de Frysk Nas- jionale Party, een organisatie van Friese jongeren, die zich on der meer het verkrijgen van zelf bestuur voor Friesland ten doel stelt. De Frysk Nasjionale Party zal met vijf kandidaten aan de verkiezingen op 28 maart deel nemen. Het partij-programma vermeldt onder meer, dat de partij, die op 15 december van het vorig jaar is opgericht, zich ten doel stelt het langs democratische weg ver krijgen van een politieke macht en veiligstelling van de toekomst van de Friese natie en het levens geluk van de Friese mens. De Frysk Nasjionale Party (F.N.P.) wenst onder meer decentralisatie van de staats macht met dien verstande, dat aan Friesland zelfbestuur wordt gegeven met dezelfde status als voor Suriname en de Nederland se Antillen. Voorts bepleit de F.N.P. de invoering van de Frie se taal, niet alleen op de lagere scholen, maar ook op de middel bare en hogere onderwijsinstel lingen in Friesland en een indus trieel beleid, dat erop gericht is minder Hollandse topfunctiona rissen aan te trekken op posten, die ook door Friese kandidaten vervuld kunnen worden. Het door de regering gevoerde kernenbe- leid heeft het gebruik van de Friese taal in plaatsen als Drach ten en Heerenveen reeds nadelig beïnvloed, aldus het partijbe stuur. De regering is in gebreke de ontvolking van het Friese platteland tegen te gaan, aldus de F.N.P. Als voorzitter van de Frysk Nasjionale Party fungeert de 24- .iarige onderwijzer F. Binnema te Leeuwarden. Secretaris de heer P- Kramer te Lent bij Nijmegen en van de communisten tot strijd tegen de samenzweerders be staat geen groot verschil meer. Hieraan moet worden toege voegd, dat ook de christelijke vakverenigingen aan de stakin gen en demonstraties tegen de O. A. S. hebben deelgenomen. De schaduw van een nieuw volksfront reikt daarom op het ogenblik tot over het midden van de centrumparij van Robert Schuman en Pflimlin. Waarom dan voert De Gaulle de strijd tegen de O. A. S. zelfs in het moederland, waar het ge heime leger veel zwakker is dan in Algerije, met zijden hand schoenen en drijft hij goede re publikeinen naar de communis ten? De redenen Daarvoor zijn verschillende redenen aan te wijzen. In de eerste plaats heeft hij de blan ken in Algerije misschien nog nodig, wanneer de onderhande lingen met de Algerijnen volko men mislukken en het tot een deling van het land zou komen. In de tweede plaats zijn de man nen van de O. A. S. De Gaulle's medestrijders van 1958 en ook de generaal, met al zijn mensen- verachtir.g, vergeet oude vriend schappen niet zo gemakkelijk. En in de derde plaats hoort de president niet gaarne het ver wijt. dat hij bereid is tot samen werking met de linkerzijde. Men heeft dit verwijt reeds tot hem gericht in 1944, toen hij na zyn terugkeer in Frankrijk commu nistische ministers in zijn rege ring opnam. Thorez, de commu nistische leider, behoort tot de weinige lieden, die hij in zijn mémoires prijst. Wat is belangrijker? Waarschijnlijk is het zó, dat de generaal weinig begrip heeft voor het wezen van het commu nisme. Voor wat de Sowjet-Unie betreft, ziet hij er vooral een nieuw soort Russisch nationa lisme in en, zelf nationalist, weet hij wel. hoe men met natio nalisten moet omgaan. Vandaar zijn houding in de kwestie-Ber- iijn. En van een Thorez wenst hij dan aan te nemen, dat deze ais puntje bij paaltje komt voor het eigen Franse vaderland en niet voor het vreemde Rusland zal kiezen. Aan de andere kant echter wil De Gaulle aan Salan geen munitie leveren. En ver klaart Salan niet, dat de O. A. S. Frankrijk tegen liet communisme wil beschermen? Dit alles is voor de Franse president belangrijker dan de beschuldigingen wegens een al te grote mildheid tegenover het geheime leger. In geval van ernst, zo gelooft hij niet zonder reden, zal de overgrote meer derheid der Fransen toch achter hem staan. Velen, omdat zij hem onder alle omstandigheden trouw zullen blijven. Anderen, omdat zij onder de dreiging van een door communisten beheerst volksfront het kleinste kwaad zullen kiezen. En de meesten. omdat het hun economisch goed gaat en een avontuur hun wel vaart in gevaar zou kunnen brengen. (Nadruk verboden.) -) Gewonde van treinramp overleden In het Academisch ziekenhuis te Utrecht is gisteren overleden de heer J. A. van den Berg uit Zwolle, directeur van de stoom- grutterij Bergia N.V. De lieer van den Berg. die 55 jaar was, werd zwaar gewond bij de trein ramp hij Harmeien. (Advertentie) BINNENVER1NGBED /iet fceste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f flaict fabrieken Zevenbergen DIT NUMMER BEVAT 10 pagina's. Hare Majesteit de Koningin heeft uitnodigingen ontvangen van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voor een bezoek aan deze landen door de Prinsessen Irene en Margriet. Dit bezoek zal dienen de Prinsessen in de gelegenheid te stellen persoonlijk kennis te maken met Suriname en de Nederlandse Antillen. Koningin Juliana heeft deze uitnodigingen aanvaard, zo deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mede. Het ligt in het voornemen, dat de Prinsessen begin juli a.s. in Suriname zullen aankomen en medio juli naar de Neder landse Antillen zullen doorrei zen. Op 170 km van de plaats van de aardverschuiving, die don derdag vier Peruviaanse dorpen in het Andesgebergte heeft be dolven, zijn veertig lijken gevon den. Zij waren door het water van de Santa, meegevoerd. Dit is vrijdag bekendgemaakt in Chimbote. een dorp dat dicht bij de plek van de ramp ligt. Verminkte lijken zijn door het woeste water in dc rivier naar zee gespoeld. Door de krachtige stroom konden zij niet worden geborgen. Het Peruviaanse avondblad „Ultima Hora" neemt aan dat de aardverschuiving 70000 men senlevens heeft geëist. Het grondt deze raming op het feit dat vier dorpen verdwenen zyn die een bevolking van 60000 per sonen zouden hebben gehad en op de veronderstelling dat in andere dorpen ook nog ruim 1000 mensen door de ramp zijn omgekomen. Dank zij de samenwerking tus sen het Nederlandse Rode Kruis en de ambassade van Peru in Den Haag is gisteren één van Nederlands intelli gentste speurhonden per vlieg tuig van Schiphol via New York naar Lima vertrokken. Het dier zal daar met zijn onfeilbare neus gaan zoeken naar slachtoffers die door de enorme lawine van woensdag avond j.l. bedolven zijn. Naar hekend heeft deze lawine vier dorpen van de aardbo dem weggevaagd. Berichten spreken van duizenden slacht offers. Reddingshond Roy-Roland is de „knapste" hond van de Neder landse Reddingshonden Bri gade, die in de zomer van het vorig jaar is opgericht door de Tsjechische Nederlander J. R. Toman, eigenaar van drie hondenkennels in ons land. De vader van een sedert vijf weken verdwenen Belgisch meisje van 13 jaar, heeft don derdag aangeboden losgeld te betalen aan de eventuele ont voerder van zijn dochter. Josiane Paumen, één van de drie Belgische kinderen die de afgelopen weken spoorloos zijn verdwenen, verliet op 6 decem ber j.l. de ouderlijke woning, nadat zij was betrapt op het vervalsen van haar schoolrap port. Zij liet een briefje achter, waarin zij zei te vertrekken „omdat zij de school en alles beu was". Alle pogingen haar terug te vinden zijn zonder resultaat gebleven. De in Herstal wonende vader is er thans van overtuigd, dat Vrijdag hebben de Nederlands* Spoorwegen de slachtoffers van de treinramp bij Harmelen herdacht. Bi) hel monument voor het hoofd gebouw van de N". S. in Utrecht, waar de officiële kransen van o.m. regering en N\ S. werden neerge legd, hadden leden van de spoor wegpolitie de wacht betrokken. Voor het hoofdgebouw van Nederlandsche Spoorwegen in Utrecht zijn gistermorgen in een korte, sobere plechtigheid de slachtoffers herdacht van de spoorwegramp in Harmelen. Om klokke 8.44. het moment van zonsopgang, betrokken twee functionarissen van de spoor wegpolitie de wacht voor het N. S.-monument. Zij flankeerden de talrijke kransen, die aan de voet van dit monument zijn ge legd. Twee huismeesters van de N. S. droegen de kransen van de regering en de directie der N. S. aan. Op ditzelfde moment werden op de hoofdgebouwen de vlaggen halfstok gehesen. Dit gebeurde ook op alle sta tions en gebouwen van de N. S. in het land en op de handels agentschappen in het buiten land. zijn dochter tegen haar wil er gens wordt vastgehouden. Hij bood donderdag aan een „aan zienlijk" bedrag te willen be talen aan de eventuele ontvoer der van zijn dochter. Gezocht wordt ook nog steeds naar de 13-jarige Marie-Therèse Lisiak uit de Belgische plaats Roux. Zij is sinds 2 januari ver dwenen. Honderden leden van de Bel gische rijkswacht hebben don derdag een vergeefse speurtocht ingezet naar de op 22 december verdwenen Magda de Bruyneuit Kortrijk. Zij is negen jaar oud. Ook dit systematische onder zoek heeft nog geen resultaten opgeleverd. De premier van Australië, R. G. Menzies, heeft vrijdag ver klaard, dat de Indonesische be dreigingen ten aanzien van West-Papoea in strijd zijn met de verzekeringen van Indonesië, waaraan in Australië grote waarde werd toegekend. Men zies legde deze verklaring af na dat het kabinet gedurende twee dagen had gesproken over de kwestie Nieuw-Guinea. Hij voegde er aan toe, dat Australië niet voetstoots wil aannemen, dat de Indonesische bedreigin gen met een oorlog zullen wor den gevolgd door daden. Hij zei verder: „Een oorlog in dit deel van de wereld is vol komen onnodig, want de deur staat wijd open voor vrije on derhandelingen". „Dit is niet de tijd voor oorlogszuchtige of buitensporige uitlatingen. De Australische regering kan alleen zeggen, dat zij haar verantwoor delijkheid kent voor de veilig heid van Australië, zijn gebie den en zijn bevolking". Premier Menzies zei dat, Australië in voortdurend con tact staat met Londen. Washing ton en de Verenigde Naties in New York. „Geen verantwoor delijke Australiër zou een actie willen zien die van invloed is op de veiligheid van Australië in kwesties van oorlog en vrede in dit gebied, tenzij in samen werking met onze grote en machtige vrienden". „Wij onderzoeken voortdurend met onze belangrijkste bondge noten de mogelijkheden van een verzekering van V-N.-activiteit om vrije onderhandelingen en een vreedzame regeling tot stand te brengen". „Als goede vrienden van de Nederlanders en de Indonesiërs is ons voornaamste verlangen een vreedzame regeling, niet een die door bedreigingen of dwang wordt opgelegd". Premier Menzies zei dat de Indonesische regering meer dan eens Australië had verzekerd dat geen wapens zouden wor den gebruikt en dat geen aan spraken zouden worden ge maakt op de Australische gebie den Papua en Nieuw-Guinea, waarvoor Australië rechtstreeks verantwoordelijkheid draagt. „Wij menen het recht te heb ben erop te rekenen dat Indo nesië zich houdt aan die ver zekeringen welke wij van het grootste belang achtten en nog achten". De premier sprak zich uit voor regeling van de kwestie Nieuw-Guinea door onderhande lingen zonder bedreiging, waar bij gewaakt wordt voor het wel zijn van de inwoners van het betwiste gebied. De kwestie Nieuw-Guinea zou kunnen leiden tot een wereld oorlog ais Australië aan Neder land materiële steun zou ver lenen. Dit verklaarde de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, gisteren in een interview met een verslaggever van een Austra lische televisie-onderneming. In dien, aldus Subandrio, Neder land zou worden gesteund door Australische troepen, zou Indo nesië hulp vragen aan andere (Advertentie)] Noordstraat 102 - Telefoon SIM Xeraenzen landen. Indonesië wil, verklaar-: de hij verder, voor de regeling van het geschil indien mogelijk een oorlog vermijden, maar een conflict zai niet te vermijden: zijn, als Nederland overgaat tot het stichten van een staat West- Guinea. Hij verzekerde, dat In donesië geen enkele aanspraak maakt op Australisch gebied in Nieuw-Guinea en het wenst met Australië vriendschappelijke be trekkingen te handhaven. Subandrio zeide voorts, dat in Ned. Nieuw-Guinea thans onge veer tweeduizend Papoea's in de gevangenis zitten, die zich keren tegen de Nederlandse overheer sing. De „New York Times" heeft vrijdag president Soekarno ge waarschuwd. dat de Nederlan ders niet zo maar „omverge- duwd" kunnen worden, als zij verkiezen te strijden voor de' verdediging van Westel. Nieuw- Guinea. Volgens het blad zijn de afstanden en de moeilijke begaanbaarheid van het land in het voordeel van de verdedi gers. Voorts vindt het blad dat Soekarno er niet zeker van kan zijn, dat Australië met de han den in de schoot zal blijven zit ten, als Indonesië tot een aan val overgaat. Ook Washington zou een „nieuwe poging tot een verovering met behulp van wa pens" zeker niet licht opvatten. „De weg van de vrijheid wijst naar onderhandelingen", aldus besluit de „New York Times". ONBESTENDIG. Een Oceaandepressie trok vrij dag naar Schotland en het noor delijk deel van de Noordzee. Deze bracht ons zuidwester storm en af en toe regen. De storing zal ook vandaag nog het weer in het Noordzee gebied beheersen. Het blijft daarom onbestendig met af en toe buien, maar ook opklarin gen. De wind, die aanvankelijk langs de kust stormkracht be houdt, gaat geleidelijk afnemen ZON MAAN op onder op onder Jan. 13 8.44 16.54 12.27 0.48 14 8.43 16.56 12.53 2.04 15 8.42 16.57 13.22 3.17 16 8.41 16.59 13.54 4.27 17 8.40 17.00 14.33 5.34 18 8.40 17.02 15.17 6.34 In een Belgische mijn tyj Charleroi zyn vrijdag twee mijn werkers om het leven gekomen bij een gasontploffing. In de gang, waar het ongeluk gebeurde, waren acht arbeiders aan het werk. Zes van hen slaagden er in te ontkomen, doch twee werden van de bui tenwereld afgesloten. Toen red dingsploegen er in slaagden hen te bevrijden bleken beiden al te zijn overleden. uiU richtingen tussen zuidwest en noordwest. In dc temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot zaterdagavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Geleidelijk tot hard of krachtig afnemende wind tussen noordwest en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 14 JANUARI Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.ni. n.m. 7.56 8.42 8.31 9.11 9.17 9.57 9.21 10.07 MAANDAG 15 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 n.m. 9.59 10.34 11.14 11.24

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1