Wie adverteert een moord van 1 Gestrande luchtreizigers I van Sabena terug uit Rusland BEURSO VERZICHT sensationele^balans-opruiming bij drie prinsen van naar geneve communistisch-Chinese 'uieau ,.Nieuw-China" m°ldt Soevanoevong, de lei- communistisch gezinde ise beweging der Pathet Brits-Russische uitnodi- zich naar Genève te be- teneinde te pogen aldaar -eenstemming te komen twee andere prinselijke van Laos, de rechtse Oem en de tot neutralisme Soevanna Poema, heeft australische oud-strijders ongerust over indonesische houding russische atoomgeleerde ernstig gewond de sneeuwploeg ging voorbij lijdag 12 januari 1962 Vrijdag 12 januari 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7" WAARDEVOLLE POSTZEGELS VAN GEDOEMD EILAND i 18 januari zullen op een be nde postzegelveiling in Lon- n deze vier zegels van Tristan Cunha worden ingezet Voor pond sterling, verwacht >rdt dat -zij zeker 800 pond 'rling zullen opbrengen. Een 'r boge prijs voor zegels die, reeenl zijn. De waarde ligt n ook in bet feit dat vermoe- lijk nimmer meer zegels van t door een vulkaanuitbar- ng onbewoonbaar geworden and zullen worden uitgegeven in de opdruk „Hulpfonds voor istan op Sint Helena" en de lardeaanduiding in twee munt- orten. De zegels dragen alle n afbeelding van koningin izabetb van Engeland en daar- der een afbeelding van een emplaar van een bepaalde vis soort. t college van Gedep. Staten n Zeeland, in verschillende de- i van ons gewest' geplaatst >rdt voor het probleem van de meentelijke her-indeling, een voelige en zeer moeilijke zaak, ~'ke veel tijd van voorstudie en orbereiding vraagt. Wij hebben indruk, dat een eventuele rindehng van Zeeuwsch-Vlaan. ren voorrang zou kunnen vra- n boven die in de zak van nd-Beveland. Meer weten wij In dit stadium te spreken van nspraken der gemeente Ter- uzen op enkele vrij grote stuk- ■n van het gemeentelijk terri- ir van Hoek, Zaamslag en Axel, t-mij -prematwur.- at de samenwerking tussen de f gemeenten in de kanaalzone door enigszins verstoord zou is mij niet bekend, hebt in mijn nieuwjaarsrede innen horen, dat deze samen- rking nog niet te vlot op gang en dat ik hoop, dat het jaar ten deze nieuw per- ectief zal bieden, waardoor het maar ook de diverse indi- belangen der gemeente kunnen worden, heer Bleijenberg vraagt of al contact geweest is over de oorziening te Sluiskil-West Wethouder De Vos beant- 'ordt uitvoerig deze vraag zegt dat het hem als lid van gascommissie bekend is dat mogelijkheid wordt onderzocht het leggen van een zinker, voor andere voorzieningen, is er de mogelijkheid tot nsluitmg van de belangstellen- 'n. Daarna kan een onderzoek gesteld worden naar de wer- behoefte. bekend was deze enige terug onvoldoende, heer De Feijter heeft ver dat B. en W. van Gede- Staten toestemming ontvangen tot doorgra- van dijken, onder voor- -de clat dwars door de St. mapoider een dijkje wordt ge- ?d. Hij vraagt of dit nodig is hoeveel kost dit? Wethouder De Vos antwoordt als voorwaarde gesteld is de gemeente zich bereid verklaren op eerste aan- dit dijkje aan te leggen, kosten worden geraamd op Deze zaak is nog in be- eling. vergadering wordt door de gesloten. •d. afvaardigingen van Enge- de Sowjet-Unie naar de ntie te Genève over Laos de drie prinselijke leiders land vrijdag j.l. uitgeno- Genève te komen, om teren het aldaar eens te over de vorming van een eregering. radio-omroep der Pathet donderdag verklaard •ins Soevanoevong uiting gegeven aan zijn voldoe- dankbaarheid over het der beide voorzitters van iferentie Groot-Brittan- de Sowjet-Unie om tot eedzame oplossing van het -Laos te komen. In een vliegende regenstorm i ,jjn aistermiddag de 18 reizigers van °de onfortuinlijke Caravelle rè-whine der Sabena die maandag door Russische Mig-jachtvlieg tuigen tot een landing in Rus land werd gedwongen, met een Supolcv-lijnvliegtuig uit Mos kou op doorreis naar Brussel op Schiphol geland. Er bestond voor hun aankomst van de zijde van pers, radio en TV grote belang stelling. Een stewardess vertelde ons <fat we werden achtervolgd door I straaljagers," vertelde de 28- jarige Syriër Emile Haddad, die met zijn 24-jarige Amerikaanse vrouw Dolores en hun 14 maan den oude zoontje Michael in de Caravelle van Teheran op weg I was naar Brussel.. Hun eindbe stemming is Los Angeles, waar ze zich gaan vestigen. „In het begin wisten we helemaal niet wat voor nationaliteit de toe stellen hadden maai al spoedig zagen we aan de rode sterren op do staart dat het Russische jjjg's waren. Drie kleinere Mig- toestellen en een grote straal- bommenwerper, die onder de romp een grote bom droeg, ble ven ons begeleiden." Er brak geen paniek uit. De stewardessen stelden de passa giers op hun gemak. Onmiddellijk vertelde de piloot dat hij uit de koers was geraakt door een niet werkend kompas. Hij trachtte door zijn microfoon contact tc krijgen met de straaljagers, doch het enige antwoord dat hij kreeg was: ..Follow me". Verder zwe gen de Russen. Door met hun toestellen op speciale manier te manoeuvreren maakten zij de Belgische gezagvoerder duidelijk hoe hij moest vliegen. „We had den er geen flauwe notie van waar we ons bevonden, maar de purser vertelde iakoniek dat het ergens boven Rusland moest zijn," zo vervolgde Emile. Bij de landing op een militair vliegveld te Grozny in Rusland werd een parachute gebruikt om liet Sabena-toestel sneller tot stilstand te brengen. Daarna moesten de passagiers samen met het cabine-personeel (pur sers en stewardessen) uitstap pen. Het vliegend personeel moest aan boord blijven. „Met een autobus werden we van het vliegtuig naar een der- barakken gereden, waar we heel vriendelijk ontvangen werden door Russische luchtmachtoffi cieren. - Avonds werd hier een •^ussi^lW*'liefdesfilm vertobri*d,' Jvaar. jijemand van ons iets van begreep omdat geen van de pas sagiers Russisch verstond. We werden goed gevoed met boterhammen, soep, koffie enz. Vooral voor de baby liepen ze zich het vuur uit de sloffen. Met gebaren werd ons gevraagd of de melk niet te warm was." Na een verblijf van ongeveer 8 uur in de barakken werden de passagiers 's avonds naar een hotel in Grozny gebracht, waar ze opnieuw van voedsel werden voorzien. „En heerlijk voedsel." zei Dolores Haddad, „zelden heb ik zo veel en zo goed gegeten. De volgende ochtend kregen we bij het ontbijt zelfs kip, kalkoen en diverse soorten vlees." Woensdag kwam er een Ilyus- hin 18-toestel, waarmee de Aerpflot de passagiers naar Moskou bracht. Na deze lange tocht stapten ze gisterochtend in Moskou in het Tupolef-toestel over, dat hen via Schiphol raar Brussel bracht. Over de vraag of de Caravelle inderdaad boven Russisch grond gebied terecht is gekomen be staat geen verschil van mening. „Dat is zo." bevestigde een der andere 18 passagiers, de Sabena- functionaris Jan H. P, van Rooy- en, die met zijn vrouw en twee jonge kinderen terug kwam uit Teheran, omdat dc Sabena de samenwerking met de Persian Air Services heeft verbroken. „Maar het is moeilijk te zeggen of het wel als een fput van de piloot mag worden aangemerkt. De route van Teheran naar Istanbul loopt rakelings langs de Russische grens en in een vlieg tuig kun je dan gemakkelijk door zijwinden een beetje uit de koer^ én daarmee juist boven Russisch gebied terecht komen." Intussen heeft de Sabena zijn Caravelle nog niet terug. De 23- jarige Belgische Monique Macha- ris, een stewardess Van de Sa bena die in Teheran haar vakan tie had doorgebracht en als pas sagier op de terugweg naar Brussel was, bevestigde dat het cabine-personeel met de passa giers naar Moskou was gebracht, doch daar gisterochtend was ach tergebleven. Waar het vliegende personeel van de Caravelle zich bevindt wist niemand. Men had de ge zagvoerder met zijn drie beman ningsleden voor het laatst op het militaire vliegveld van Grozny gezien. Bij de Sabena hoopt men dat de Russen dit viertal met de Caravelle naar België laten terugkeren. Het blijft echter een open vraag langs welke route de machine dan zal moéten vliegen: regelrecht terug naar Perzisch grondgebied of eerst (begeleid door Russische toestellen?) naar Moskou en vandaar langs de ge wone corridor over de Oostzee naar Kopenhagen. VAN DE - INTERNATIONALS UNILEVER ZEER VAST Het optimisme dat woensdag op het Damrak aanwezig was voor wat betreft de stemming' voor Unilevers in Wall Street, blijkt gerechtvaardigd te zijn geweest. Deze stukken lagen woensdag op de Newyorkse beurs zeer gevraagd in de markt en sloten er een dollar hoger. Ook K. L. M. kon zich verbeteren, daarentegen moest Kon. Olie in Wall Street met een halve dollar koersverlies ge noegen nemen. Voor de eigen fondsen was New York onge- animesrd. De Westduitse beur zen gaven gisteren hogere koer sen te zien. Gesteund door de aanhouden de aankopen voor - Newyorkse rekening, liep de prijs voor Uni levers op van 181 tot 182. De vorige slotprijs was 178,30. Gistermorgen werd als laagste koers voor Unilever 179,70 ge noteerd. Er vonden in deze hoek. naast de aankopen voor buitenlandse rekening, dekkings aankopen plaats. De handel in Unilevers was vrij levendig. De overige internationale waarden regisseerden bij de opening over de gehele linie iets lagere koersen met weinig zaken. AKU en Hoogovens plus Philips bleven circa 2 punten beneden het vorige slot. Later op de mid dag werd dit geringe koersver lies vrijwel ingehaald. Kon. Olies openden min ƒ1,30 op J 120,60. Later op de middag iWe. ,j00r dit aandeel ƒ121,30 fioion De vorige slotkoers was J 121,90. Het gepubliceerde jaarover zicht van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging over 1961 werd ter beurze voor kennisgeving aangenomen, zon der meer. De handel in deze sector was van zeer gerin°e om vang, terwijl de koersverande ringen ten opzichte van het voorgaande slotnLeau. van wei- oatum! waren' Ook in de te ïw viel bitter weinig senhoek was o'e handri^Sg woensdag36" In de lokale afdelingen wer- un wederom weinig zaken tot and gebracht. Aandelen Hei den liggen de laatste dagen neken is van een óp komst zijn de aandelenemissie niets be kend. Het jaarverslag van dit concern zal, door omstandig heden, later dan normaal ver schijnen. Hierdoor worden ter beurze misschien verwachtin gen gewekt voor een aandelen emissie, aldus de directie. Deze verwachtingen zijn ongegrond. Aandelen Betonfabriek „De Meteoor", Nederlandse Vlasspin nerij en die van del Nederlandse. Exportpapierfabriek werden iets hoger geadviseerd. Sanders Behang werd ex 10 procent di vidend op 235 geadviseerd tegen woensdag 242 cum dividend. Dit concern beschikt over een gun stige orderportefeuille. De jong ste rentespaarbrieven kregen een Vb procent hogere advies- koers op 102'2. In de Ameri kaanse sector werden certifica ten International Electronics Company Curacao op 8U dol lar (8 15/16 dollar) geadviseerd. In dit fonds werden woensdag bij de introductie 1832 certifica ten van tien aandelen omgezet. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen AKU: 384 Beursindices 9/1 10/1 11/1 547.72 544.69 547.26 363.85 363.34 361.37 184.15 183.71 184.15 252.77 253.45 254.48 159.58 158.61 158.76 400.45 398.80 399.67 Nabeurskoersen (383%) Kon. Olie: 121.00—122.00 slot 121.70 (121.50) Philips: 970—972 slot 972 Unilever: 184.00 slot. 184.30 Hoogovens754 (968(4) 184.50 gl (182.00) (749) De Australische organisaties van oud-strijders hebben de secretaris-generaal van ds „World Veterans Federation" te Parijs in een telegram mede deling gedaan van hun onge rustheid over „de dreigende In donesische agressie tegen Nw- Guinea". Zij vragen hem onver wijld een beroep te doen op de bij de W.V.F. aangesloten oud- strijdersbonden om gezamenlijk te protesteren tegen deze be dreiging van de wereldvrede en om er bij hun regeringen op aan te dringen, dat de V. N. aan deze bedreiging een einde zullen maken. De W.V.F. bestaat uit 157 or ganisaties van oud-strijders in 46 landen met tezamen 22 mil joen leden. In Nederland zijn daarbij aangesloten de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, de Bond van 44) Nadruk verboden. ast in de markt op emissiêge-11 -o l uchten. BU de. directie van .Hei-1 S-e.olvi- Advieskoermn - buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.08—10.18, Ca nadese dollar 3,313.46, Ameri kaanse dollar 3.57V23.61' j, Bel gische frank (100) 7.21—7.26, Franse frank (100) 72.25—72.75, Duitse mark (100) 89.85 90.35. Zweedse kroon (100) 69.00 70.00, Zwitserse frank (100) 83.2583.75. Deense kroon (100) 51.70—52.70. Noorse kroon (100) 50.0051.00, Oostenrijkse schil ling (100) 13.92' 314.02' 's, Ita liaanse lire (10.000) 57.00- 59.00. Portugese escudo <100) 12.50— (100, gr M „O, Letty, neem me niet kwa lijko, -Letty', wat ben ik toch dom!" „O. het is helemaal niet erg", zei juffrouw Blacklock, doch zij had klaarblijkelijk het land. „Alleen geloof ik niet, dat in specteur Craddock het goed vindt dat je zulke dingen ver telt. Ik wist ook zelf niet, dat je. er bij was geweest, toen hij van alles onderzocht, Dora. U zult dit wel willen begrijpen, nietwaar mevrouw Harmon?" „O, natuurijk", antwoordde Dot. „Wij zwijgen ook als het graf, nietwaar tante Janc? Maar ik zou wel eens willen weten waaróm hij Zij bleef in nadenken verzon ken. Juffrouw Bunner schoof onrustig heen en weer en keek diep ongelukkig. Tenslotte barstte zij uit „O, ik praat nou ook altijd mijn mond voorbij... Wat ben ik toch een last voor je. Letty!" Viug troostte juffrouw Black lock: „Je bent een echte steun voor me, Dora. Maar hoi' het -ii. in een dorpje als Chipping Cieghorn bestaan nu eenmaal geen geheimen". 0 Door AGATHA CHRISTIE „Daar heeft u volkomen ge lijk aan", zei juffrouw Marple. Ik ge'.ocf, dat de gekste dingen op de gekste manier bekend kunnen raken. Door het per soneel natuurlijk. Maar dat kan tegenwoordig ook al niet meer, omdat je haast geen personeel meer hebt. Maar tóch, je hebt een werkster voor het grove werk en die zijn nog het ergste. Want die gaau de ene dag hiel en de volgende dag dèar uit werken en kletsen zo alles rond". ..O, nu begrijp ik het!", riep Dot Harmon eensklaps. „Na tuurlijk. wanneer die deur óók open ging, kon iemand hier best in donker uit de kamer zijn weggelopen en de overval heb ben gepleegd..., maar, nee,dat kan nietwant dat heeft die man uit het Spa Hotel gedaan. Of niet soms?Neen, nu be grijp ik er niets meer van". Zij fronste het voorhoofd. „Is het allemaal in déze ka mer gebeurd?", informeerde juf frouw Marple, er verontschuldi gend aan toevoegende: „Het spijt me verschrikkelijk, maar u moet mij wel zeldzaam nieuws gierig vinden, juffrouw Black lockmaar het is ook zoiets Oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis en de Ver eniging van Oud-onderofficieren van het Koninklijk Nederlands- Indische leger „Madjoe" Een woordvoerder van de Rus sische academie van weten schappen heeft woensdagochtend te Moskou medegedeeld dat de bekende Russische geleerde op verbazend sensationeelsnet of je het in de krant leest en als dat dan wérkelijk iemand overkomt, die je zelf ként, niet waarIk verlang echt alles eens te horen, om het me hele maal te kunnen voorstellen, u begrijpt wat ik bedoel Onmiddellijk kreeg juffrouw Marple een volkomen verward en breedsprakig verslag te horen van Dot en juffrouw Bun ner, hier en daar verbeterd door juffrouw Blacklock. Mid den in het verhaal kwam Pa trick binnen en die was wel zo vriendelijk direct mede te doen en zelfs de rol van Rudi Scherz op te voeren,En tante Let ty stond d&arin die hoek bij de doorgangToe, gaat u daar nog eens staan, tante!" Juffrouw Blacklock was niet zo goed of ze deed het en toen werden juffrouw Marple de echte kogelgaten aangewezen. „Wat is u wonderbaarlijk. ja, door de „voorzienigheid" ge spaard!', zei juffrouw Marple- ademloos. „Ik haalde net de sigaretten voor mijn gasten". Juffrouw Blacklock wees op de grote zil veren doos op tafel. „De mensen doen zo schande lijk onverschillig als ze roken!", viel juffrouw Bunner afkeurend in. „Niemand ontziet meer je meubilair, zoals vroeger. Ziet nu eens wat een brandvlek daar op tafel is gekomen, doordat iemand er zijn sigaret op heeft gelegd. Schandelijk!" Juffrouw Blacklock verzucht te: „Soms geloof Ik- dat we ons veel te veel aan alles hechten". het gebied der kernenergie Lev Landau bij een auto-ongeluk ernstig is gewond. De beste Sowjetrussische specialisten be vinden zich aan het ziekbed van de in een ziekenhuis opgenomen Landau. De Sowjetrussische autoritejr ten hebben ook een beroep óm hulp gedaan op de beste genees heren in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. De Russi sche geleerde en medewerker van Landau Kapitza heeft een beroep gedaan op het Britse Koninklijke medische genoot schap om hulp te verlenen. Dit „Maar het is zo'n pracht van n tafel, Letty!" Juffrouw Bunner was nu een maal verrukt van al wat haar vriendin bezat, als ware het van haar zelf. Bij haar was geen spoor van jaloezie tc merken. „Het is inderdaad 'n schitte rende tafel", merkte juffrouw Marple beleefd op, „en wat staat er ook een mooie porselei nen lamp op". Juffrouw Bunner was weer degene, die het complimentje aanvaardde, als gold hél haar eigen lamp. „Vindt u ook niet? Saksisch porselein. We hebben er twee zo. De andere staat op geborgen". „Jij weet ook alles hier in huis, Dora, of je denkt het al leen maar", zei juffrouw Black lock opgewekt. „Jij geeft veel meer om de dingen dan ik". Juffrouw Bunner bloosde er van. „Ik hóud nu eenmaal van mooie dingen", zei ze half uit dagend. half weemoedig. „Ik moet eerlijk zeggen", her nam juffrouw Marple, „dat ik ook bijzonder gehecht ben aan het weinige wat ik bezital was het alleen maar om dt her inneringen, die er aan verbon den zijn. Dat is toch ook met foto's het geval, nietwaar? Tegenwoordig verzamelen de mensen geen portretten meer zoals vroeger, maar wilt "u wel geloven, dat ik van al mijn neven en nichten, van kind af alle mogelijke kiekjes bezit? Daar ben ik werkelijk aan ge hecht, al bezitten zij slechts af- fectiewaarde' (Wordt vervolgd.) heeft nu het geneesmiddel „Ureaphil" waarover men in de Sowjet-Unie niet beschikt, der waarts laten zenden. De Sowjetrussische kernge leerden Landau en Kapitza wor den als de beste deskundigen op het gebied der kosmische stra ling beschouwd. Zij houden zich reeds jaren met onderzoekingen op dit gebied bezig. (Advertentie) Een vrouw in de Noorse plaats Molde zag bij het passeren van een sneeuwhoop aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuw steken. Zij onderzocht dit nader en groef een vierjarig jongetje uit, dat zei te hebben staari kijken naar de sneeuw ploeg die voorbijging. Het jonge tje stond er wat verbijsterd bij, maar toen zijn redster hem vroeg mee naar haar huis te gaan om wat bij te komen, mompelde hij, naar de sneeuwhoop wijzend, iets over een meisje. De vrouw en andere aangeroepen voorbij gangers gingen opnieuw aan het graven en wisten ook het speel genootje van do'jongen, dat mei hem naar de sneeuwploeg had staan kijken, bijtijds uit de mi niatuur-lawine te bevrijden.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3