Provinciaal nieuws West-Duitsland publiceert het Russische memorandum De treinramp bij Woerden 11 Bij treinramp betrokken Engels gezin zoek was Eric de Noorman De laatste slag KANTO TEKNEUZEN AGENDA LOOP DER BEVOLKING OVER 1961 Gemeenteraad van Aardenburg VERKLARING DIRECTIE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Chef medis BEUI 55-jarig; huwelijksfeest. Hoewel in ons dichtbevolkt landje met zijn steeds ouder wor dende bevolking niet meer tot de zeldzaamheden behorende, is het toch altijd nog de moeite waard even aandacht te schenken aan een 55-jarige bruiloftsviering. Temeer, waar dit dan betreft twee ras-echte inwoners, die Ter- neuzen van een kleine vesting groot hebben zien worden. Heden viert het echtpaar V. Baert 74 i B. de Doelder (72), wonende Donze-Visserstraat 122, dit heugelijke feit. Hun nakome lingenschap bestaat uit: 4 kinde- rer, 11 kleinkinderen en 7 ach terkleinkinderen. Het is prettig uit hun mond te mogen vernemen, dat zij terug ziend op alles wat voorbij is kunnen zeggen, dat hun levens omstandigheden gunstig zijn. Een sterke band met de kinde ren illustreert hier een goed familieleven. Dat Eaert oen ras-echte inwo ner zou zijn, is niet helemaal juist. Hij werd n.l. geboren in Amsterdam, doch zijn ouders kwamen, toen hij zes jaar was, hier wonen. Mevrouw B. werd ge boren in de Dijkstraat, doch op zesjarige leeftijd betrok zij met haar ouders hun huidige woning, waar het echtpaar, met onder breking van een zevental jaren, gedurende hun huwelijk heeft gewoond. Verhuizen was vroeger niet zo'n omslachtige bezigheid als thans. Dat ging toen zo: 's morgens om negen uur vanuit de Dijkstraat naar school en 's middags om twaalf uur kon den de kinderen De Doelder warm eten in het nieuwe huis in de Donze-Visserstraat. Do huizen waren toen ook niet zo duur als tegenwoordig. De huidige woning van het echtpaar kostte samen met een andere... ƒ1500, WOENSDAG 10 JANUARI. TERNEUZEN: Lu\0'--Theater, 8 uur: ,,De vijand was een ge nei aal". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Z.V.U., Cabaret Tingel-Tangel. De heer Baert was oorspron kelijk havenarbeider. In 1911, toen er op 'tl keer geen werk in de haven voor hem was, hielp hij bi,, hel leggen van een riolering in cl- Brouwerijstraat. Hij liep hierbij eon schijnbaar liehte ver wonding op aan één zijner han den. Tja. dat werd toen sukke len, niet met die hand, maar met liet linkerbeen. Na een twee jaar durende zeer pijnlijke behande ling in het ziekenhuis, dir de oersterke kerel Baert doorstond, kwam hij thuis. Zijn linkerbeen was geamputeerd en Baert was havenarbeider af. Het gezin Baert heeft het toen met drie kinderen niet gemak kelijk gehad. Om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen hebben zowel de vrouw als de man aller lei karweitjes op moeten knap pen. De sociale voorzieningen van die tijd waren nu eenmaal minimaal. Maar het is hun gelukt het ge zin op peil te houden en in 1920 vond Baert als vlechter op de be- tonlabriek van ,.De Hoop" een werkkring, die hij. ondanks zijn zware handicap met liefde en lust. gedurende 31, jaar am bieerde. Mevr. Baert neemt volop deel aan het verenigingsleven. Trouw en meelevend lid van een vrou wenorganisatie is zij evenzeer een geziene bezoekster van de beide plaatselijke bejaardenso ciëteiten. Bij de vele gelukwensen, die dit echtpaar ongetwijfeld vandaag in ontvangst zal hebben te nemen, voegen wij van harte de onze. De Bonn regeringspersdienst in heeft het memorandum gepubliceerd, dat op 27 december ter hand is gesteld aan de West- duitse ambassadeur te Moskou, Hans Kroll. Het is een document van 22 getypte bladzijden, dat nadrukkelijk niet-officieel wordt genoemd, aldus de persdienst. De Sowjet-Unie zegt erin, dat de grote Westelijke landen geen overeenstemming over ontwa pening. over een Duits vredes verdrag en over Berlijn wensen, omdat zij de landen van de Navj in een toestand van vrees en on- zekerheia willen houden. De Navo was er echter niet in geslaagd de militaire suprematie te behouden. Men diende er nu van uit te gaan, dat er twee stelsels in de wereld bestaan, het kapitalistische en het socia listische. Als de Duitse bondsrepubliek een conflict wilde voorkomen, diende zij haar wraakplannen te laten varen en ernstig te streven naar verbetering van haar be trokkingen met de socialistische landen. „Wij willen niet spreken van een politiek van neutraliteit", aldus het memorandum. Bonn moet niet trachten, zo gaat het memorandum voort, aan een verbetering van de betrek kingen met de Sowjet-Unie voorwaarden te verbinden, voor al niet met betrekking tot Oost- Duitsland. De Sowjet-Unie is niet van plan zich met de binnen landse aangelegenheden van Oost-Duitsland te bemoeien. Over de kwestie van een her eniging kon- Bonn zich beter rechtstreeks met Oost-Duitsland in verbinding stellen. Het memorandum zegt dat West-Duitsland op handelsge bied een concurrent van zijn hondgenoten is. terwijl zijn eco nomie die van de Sowjet-Unie juist aanvult. De socialistische landen konden een enorm afzet gebied vormen voor de West- duitse produkten, vooral machi nes. De Sowjet-Unie verklaart er geen bezwaar tegen te hebben, dat er op economisch, politiek en cultureel gebied banden tus sen West-Duitsland en West- Berlijn bestaan. De soevereiniteit van andere staten diende echter te worden geëerbiedigd. Over de muur in Berlijn zegt het memorandum, dat het op het ogenblik niet mogelijk is die af te breken. De Sowjet-Unie nodigt de bondsrepubliek uit te erkennen, dat het onmogelijk is voort te gaan „in het spoor van dé poli tiek van agressie, opgelegd dooi de leiders van de Navo". Ook als de Sowjet-Unie een vredesver drag alleen met Oost-Duitsland zou sluiten, zou het nodig zijn tot overeenstemming te komen over vraagstukken als de ver sterking van de vrede en de veiligheid van Europa, Het memorandum eindigt met de verzekering, dat de Sowjet- Unie niet aan oorlog denkt en bereid is haar betrekkingen met alle landen te ontwikkelen, on geacht verschillen op economisch en sociaal terrein. Zij betreurt het echter, dat „de houding van de bondsrepubliek zoveel zorgen baart". Het memorandum zegt dat in de politiek „niets gebeurt uit zuivere welwillendheid". Zij die geloven dat de „hardnekkigheid" waarmee Frankrijk tracht West- Duitsland steviger aan de Navo te binden ontstaan is uit „een speciale warme aanhankelijkheid voor West-Duitsland" hebben het verkeerde eind. Wanneer Frankrijk West-Duitsland „het hof maakt", gebeurt dit alleen „als uitdrukking van de wens een sterke bondgenoot aan zijn zijde te hebben ,onj zijn eigen macht in de omgeving te bewa ren". „Wanneer Duitse fondsen wor den ingezet, de bestaande man kracht dienst moet doen in het leger en voor de wapenproduk- tie, in het kort gezegd, wanneer de bewapeningswedloop de be groting en de economie van de federale republiek schade toe brengt. gebeurt dit tot des te groter genoegen van bepaalde kringen in de Verenigde Staten". Het memorandum vervolgt: „Misschien zijn er mensen die denken dat Engeland de bewa pening van de federale republiek voorstaat omdat de Britse rege ring in feite rekening houdt met de mogelijkheid van een oorlog tegen de Sowjet-Unie of omdat zij belangstelling heeft voor de herleving van het Duitse rijk met zijn gehele politieke, econo mische en militaire belangrijk heid. Men behoeft echter slechts een beetje beter te luisteren naar hetgeen in Londen gezegd wordt cn niet voor de pers bestemd is, om te begrijpen dat Engeland >n zijn huidige politiek voorname lijk door één oogmerk geleid wordt, namelijk hoe de West- duitse mededinger economisch kan worden verzwakt". „Mocht het onmogelijk blijken een onmiddellijke verbetering in de betrekkingen tussen onze twee landen te bewerkstelligen, laat ons deze taak dan stap voor stap verwezenlijken. De rots is met mos begroeid. Dat moet ver wijderd worden." Het memorandum zegt de woorden van kanselier Adenauer bij diens laatste overleg met de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Smirnov. aan te halen, die zou gezegd hebben dat hij niet gelooft dat er over „zo'n be trekkelijk onbelangrijke kwes tie" als die van West-Berlijn een oorlog zal komen. Een Westduitse regerings woordvoerder zei later dat de woorden van de kanselier in het memorandum verkeerd werden aangehaald. Volgens de verta ling van de bespreking door tol ken heett Adenauer alleen ge zegd dat hij hoopte dat de crisis om Berlijn niet tot een kernoor log zou leiden. De onverwachte publika.tie-van de tekst0van het op 27 december door de Sowjet-Unie aan de Westduitse ambassadeur in Mos kou, dr. Hans Kroll, overhan digde memorandum, schijnt een besluit te zijn van de Westduitse staatssecretaris van Voorlich ting, Felix von Eckardt. Maan dagavond had bondskanselier Adenauer nog verklaard, dat hij tegenstander was van publikatie van het document. Ook het mi nisterie van Buitenlandse Zaken had zich tegen bekendmaking uitgesproken. Men zou, alvorens de openbare mening in te lichten, eerst de Sowjet-Unie willen pol sen over de betekenis van in het memorandum vervatte verkla ringen. Men meent te weten, dat Von Eckardt op onmiddellijke publi katie heeft gestaan omdat rond het bezoek van Kroll aan het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken reeds teveel raadsels waren ontstaan. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de aanwezigheid van de Britse premier, MacMillan. in Bonn, een rol heeft gespeeld in de overwegingen van Von Eckardt. die het wellicht juister achtte dat er tijdens het bezoek VerkmiHheirltharillon van het hoofd van een verbonden J?<d°^0J™bac,±,en mogendheid' geen duistere punten in de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Moskou wa ren. Ook tijdens de nachtelijke uren jfinjj het bergings- en opruimings- werk op de rampplaats bij W oer den onverminderd voort. AXEL M. V. Tot. Geboren 41 38 79 Elders geboren 43 21 64 Gevestigd 177 162 339 261 221 482 Overleden 41 25 66 Vertrokken 17! 178 352 215 203 418 Bevolking op 31 dec. 1960 3964 3764 772s 31 dec. 1961 4010 3782 7792 Vermeerdering 46 is 64 Voltrokken huwelijken 60 Echtscheidingen 3 Huwelijksaangiften 59 Huwelijkstoestemmingen 14 Levenloos aangegeven 1 Overleden niet behorende tot de bevolking 8 LINGE M. V. Tot. Geboren 45 28 73 Gevestigd 63 64 127 108 92 200 Overleden 15 13 28 Vertrokken 66 SI 147 81 94 175 Bevolking op 31 dec. i960 1894 1741 3635 31 dec. 1961 1921 1739 3660 Vermeerderin g 27 2 25 Voltrokken huwelijken 26 ZUIDDORPE M. V. Tot. Geboren 5 4 9 Gevestigd 6 17 23 11 21 32 Overleden 6 10 16 Vertrokken 12 22 34 18 32 50 Bevolking od 31 dec. 1960 392 411 803 31 dcc. 1961 385 400 785 Vermindering 7 11 18 Voltrokken huwelijken 5 Het aantal met mond- en Het aantal met mond- en klauwzeer besmette veehoude rijbedrijven in ons land be draagt thans 237, een uitbrei ding met dertig sinds vrijdag j.l. De meeste nieuwe gevallen deden zich voor in Overijssel. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie De Britse ambassade in ons land heeft gisteren koortsachtig gezocht naar mevrouw Powell en haar beide kinderen Marcia en Frederick, die maandag betrok ken waren bij de treinramp in Harmeien. Men wist, dat de beide kinde ren gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht waren ver voerd en dat de moeder geen ver wondingen had opgelopen. Bij navraag in het Academisch Zie kenhuis bleek, dat de kinderen slechts licht gewond waren en na behandeling het ziekenhuis kon den verlaten. Waar de moeder met hen naartoe was gegaan, wist men ook hier niet te vertel len. Inderhaast uit Engeland overgekomen journalisten zoch ten de ziekenhuizen in en rond Utrecht af om de kinderen te vinden. Men telefoneerde en tele grafeerde met scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen, maar van mevrouw Powell en haar beide kinderen was geen spoor te vinden. Een onderzoek door de Utrecht se politie leverde al evenmin iets op, terwijl ook de informatie dienst van het Rode Kruis voor een raadsel stond. In een spe ciaal oproepbericht voor de radio verzocht de Britse ambassade in Den Haag bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van het gezin. Door een toeval kreeg het Rode Kruis in Utrecht contact met mevrouw Powell. Zij verbleef bij familie in de Dickenslaan in Utrecht. Daar heeft het A.N.P. haar op gezocht temidden van haar over gelukkige familie. „Het is een wonder", zo vertelde mevrouw Powell, „dat mijn kinderen en ik, maar ook mijn broer en nicht, die ons vergezelden, nog leven. Opeens, ik zat ongeveer negen minuten in de trein en was op weg naar Engeland, begon de coupé hevig te schokken. Een oorverdovende klap volgde hier op. Toen was het .even stil heel Vóór de aanvang van de raads zitting te Aardenburg vroeg burgemeester J. M. A. C. van Dongen enige ogenblikken stilte in verband met het ernstige spoorwegongeluk te Harmeien. Vanaaag is ons land getroffen door een nationale ramp en -,ve leven in heel Nederland mee met de nagelaten betrekkingen van de vele slachtoffers. Hij begon zijn nieuwjaarsrede in mineur. Het bevoikingscijfer is ook dit jaar weer teruggelo pen. De leeftijdsopbouw in de streek is niet meer gelijk aan die van het landsgemiddelde. De be volking veroudert. Zo werden er dit jaar alleen in Aardenburg 10 gouden bruiloften gehouden op een bevolking van nog geen 4000 zieien. Gunstig is het ge steld met de structurele werke loosheid. Vorig jaar was deze groot in West Zeeuws-Vlaande- ren, praktisch is dit probleem thans opgelost. Het streven van het gemeentebestuur moet er op gericht zijn om meer woonge- meente te worden. De opgravingen gaan nog steeds door en de vondsten zijn van grote historische betekenis. De nieuwe financiële verhou dingswet geeft meer armslag. Bedroevend is dé bouwstop. Ver schillende projecten wachten op afwikkeling, een kleuterschool oen vakantie-tehuis van de doops gezinde gemeente, een nieuwe boerenleenbank. Wethouder A. I. Catsman be antwoordde als oudste raadslid de nieuwjaarsrede van de burge meester. De raad besloot om met in gang van 1 januari 1963 de straatbelasting te verhogen. Bo vendien gaat de gemeente ver schillende sociale verzorgings functies overnemen van bestaan de organisaties, als kerkbestu ren etc. Dit geschiedt in volko men overeenstemming met deze instellingen. De heer Lampo verzette zich tegen de straatbelasting en was de enige tegenstemmer. Indertijd werd besloten om de ministeriële richtlijnen te volgen in verband met de aanloopkos ten bij emigratie. Thans werd dit besluit met ingang van 1 januari 1.1. ingetrokken. Reoos een paar jaar geleden werd door de verkeersinspectic van de A. N. W. B. ernstig aan geraden een nieuwe vrachtauto te kopen. Financiële moeilijk heden maakten uitvoering van dit voornemen onmogelijk. Thans kon de raad het besluit nemen over te gaan tot aankoop van nieuw materiaal, waarbij het be staande oude materiaal verant woord kon worden ingeschakald. De kosten werden begroot op 15.000, Het gebouwencomplex nabij de Elderschans zal worden ver huurd voor ƒ2000 per jaar. De gebruikelijke kleine reparaties zullen voor rekening van de huurder zijn. 190. De Hunnen die in de meerderheid zijn, aarzelen geen ogenblik, maar stormen gillend op het troepje van Eric en Sangiba- nus in. Een zwerm pijlen brengt hen een ogenblik tot stilstaan en in die tijd weten Sangibanuen zijn Alanen de paarden, op de top van de heuvel in veiligheid te brengen „Dat valt mee," gromt Svein te vreden, „ik dacht even, dat ze er zogezegd van door wilden gaan... maai- nu komt er een aardig vechtpartijtje van Ze weten de Hunnen op een af stand te houden, maar kunnen niet verhinderen dat ze langzaam maar zeker achteruit gedrongen worden. „Die kerels zien kennelijk ook wat in deze heuvel," snuift Svein, „kijk. daar komen er nog meer. hèhèhèhè." Maar Eric vindt het helemaal niet om te lachenEr nadert inderdaad een flinke ruiterbende, groot genoeg, om hen allen een kopje kleiner te maken „En toch moeten we deze heu vel zien te houden," gromt Eric kopigHij wenkl een van zijn Noren. „Rijdt als de weerlicht, Ar- ne". /.egt hij gejaagd. „Haal ver sterking." De trouwe Noor knikt ernstig en terwijl hij even later als een schim wegglipt naar de vlakte, wacht het kleine troepje op de heuvel vastberaden de naderende Hun- nenvijand af. kort maar, want wat we toen hoorden zal ik nooit meer ver geten. Huilende en kermende mensen, gillende vrouwen die bekneld zaten tussen verwrongen zittingen. Ik kan het niet be schrijven. Mijn dochtertje werd enkeie meters van mij vandaan gesleurd. Zelf kon ik me niet be wegen omdat twee vrouwen over me heen lagen. Mijn zoontje zag ik niet meer. De coupé was ge deeltelijk gekanteld. Mijn broer probeerde een pa niek te voorkomen. Hij schreeuw de de mensen toe, hun kalmte te bewaren, klom over stukken staal heen en gooide ons vanuit een opening in de trein naar buiten, waar we werden opge vangen door militairen. Mijn zoontje Frederick was het eerst op de been. Voor hem heb ik de grootste zorg, omdat hij juist herstellende is van een zenuw instorting. Mijn dochtertje liep, zoals later in het ziekenhuis bleek, een lichte shock op en kneuzingen aan het bovenbeen". De beide kinderen hadden gis teren in de woning aan de Dickenslaan alweer het hoogste woord. Vandaag gaat het gezin via Ostende en Dover naar Can terbury terug. De heer Powell, die in Wembley werkt, is maan dagavond telegrafisch op de hoogte gesteld van de wonder baarlijke redding van zijn gezin. Er is evenwel een kans, dat hij dit telegram niet ontvangen heeft, want men heeft van hem nog niets gehoord. Dit zal ook de reden zijn, dat men op de Britse ambassade in Den Haag ongerust was over het lot van de familie Powell. Deze ongerust heid nam toe, doordat een bui tenlands persbureau de dood van de beide kinderen Powell reeds had gemeld en de Londense kranten allerlei instanties in Nederland opbelden om het ge zin te zoeken. De directie van de Nederland- sche Spoorwegen heeft de vol gende verklaring afgelegd: Een bezinning op de dag van maandag, die het ergste spoor wegongeluk bracht, dat het be drijf ooit trof, doet ons in de eerste plaats eerbiedig hen ge denken, die in dezs ramp hun leven verloren. Daarbij willen wij tevens uiting geven aan ons diep medeleven met allen, die hierdoor direct of indirect in hun persoonlijk leven werden getroffen. Moge hun de inner lijke kracht gegeven worden om dit leed te verwerken. Ook gaan onze meelevende gedach ten uit naar hen, die gewond werden. Wij wensen hen alle sterkte toe. Dank. zeer grote dank, bren gen wij aan allen, die spontaan hulp boden onder onbeschrijfe lijk moeilijke omstandigheden. In een opsomming van alle openbare instanties, particuliere bedrijven, instellingen en per sonen die zich aan de zijde van ons personeel schaarden om hulp te verlenen, zouden wij op dit moment waarin wij nog leven onder de verdovende uit werking van de slag mogelijk te kort schieten. Daarom volstaan wij thans met deze dank aan allen voor de hulp aan de getroffenen, voor de geestelijke bijstand, voor de verzorging en de com municatie, kortom voor alles wat bijdroeg om de nood te leni gen en het reddingswerk moge lijk te maken. Voor het medeleven, dat ook naar ons bedrijf uitging en dat ons in velerlei vorm gewerd, zijn wij erkentelijk. Het zal ons steun geven bij de voortzetting van onze t.aak. De chef van de medisch van de Nederlandse Spoo de heer P- H°^g in een onderhoud met he' dc persconferentie, die m „vond in het rnllltan' Oog in Al" te Utrecht 1 den. „een onkiese zat noemd. Tijdens deze pe jent ie heeft de command dc Utrechtse Rode Kruis- tevens internist van he taal, de heer J. G. Hersc tick geleverd op de orf van de medische hulpv na de treinramp bij Harn op het uitblijven van ee schuwing aan het Rode Dr. Hovingh v^eld® I hij gistermorgen Utrecht meester, Jhr. mr C Ranitz, heejt bedankt voortreffelijke hulp Utrechtse G.G.D. op het rein heeft geboden. M ook heeft hij zijn bew uitgesproken voor de er: actieve houding-van directeur, dr. A A. Ko Om even over half ti< dagochtend werd de l GGD. door de poht hoogte gesteld van de omstreeks tien uur art lo eerste mensen en am al in Harmelen- Inmidde tiaar ook al huisartsen? rcn uit de omgeving inen. Dr. Hovingh trof Koopal de regeling, dat gewonden afgevoerd worden en wel zo snel De verdeling over de dl' kenhuizen heeft dr. Hov di Koopal overgelaten. In verband met de o ren van de heer Hers het ontbreken van ee: stratieve organisatie vampterrein, merkte dr. op. dat hij mensen bel vindt dan papier. Bover ben de ziekenhuizen al goede administratie, di men van de gewonden dan geen tijd verzamel worden. In mijn langdurige tijd heb ik altijd goed. gen opgedaan met d« aldus dr. Hovingh, zi; met ervaren medici STEMMING VIE Unilevers hebben dag de forse koersd maandag niet verde zet. Dit fonds gaf een zien door een opening 177,70. waarna 17 gedaan. De slotkoers dag was 177. De pr ven pariteit New Yorl er maandagavond, i levers op 174,50 i werden, niet naar u: markt zich voor dit teren zo goed zou De Newyorkse beurs dag. na een scherpe tegen het slot een s herstel te zien. Moge juist dit laatste gei Amsterdam gisteren chologische) moed g: voor rekening van h land weinig door dc werd ondernomen. vi< ming voor de hoofdf. mee vergeleken met koersen van maanda wel voor Unilever c Philips 972 en voor f 121,50. De Philii bleven op 980 onver opzichte van de slotkoers. De tak vai Engeland Mullard het Britse concer Electric, gaan samer het gebied van de fa' transistors. AKU's 2V» punt hoger op moesten deze koers op de middag geheel Kon. Olies liepen op tot 122.90. De vorij was 122,50. De at teerden boven pa York. Hoogovens vi lijk tegen. Hoewel een herstel te zien na een laagste koer: bedroeg het verlies punten ten opzichte koers van maandag, deze hoek één vet wezig die de koers omvang van de hai alle hoeken van d: nale waarden gering In de cultuursect ter weinig te beleve H.V.A. daalden 2 128. De scheepvt gaven doorelkaar koersherstel te ziet Kon. Boot. die ma: in de markt lagen enige punten. Staat het slotniveau va met weinig zaken. Wederom noteerd

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2