Grootste treinramp in geschiedenis der Nederlandsche Spoorwegen Ongeveer 100 doden bij frontale treinbotsing nabij Harmeien Aanslag op president Soekarno Toespraak van Minister Korthals in verband met de treinramp te Harmeien HET WEER .i WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Sironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 9 JANUARI 1962 18e Jaargang Nr 5492 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. Temidden van een onvoorstelbare chaos zoeken twee redders zich met een draagbaar een weg. Maandagmorgen om negen minuten voor half tien zijn tussen Harmeien en Woerden twee treinen, name lijk die welke om vijf over negen uit Utrecht was ver trokken en die welke om 8.44 uur Rotterdam verliet, op elkaar gebotst. Dit is de grootste treinramp, welke de Nederlandse Spoorwegen ooit heeft getroffen. Om twaalf uur waren er reeds 48 doden geborgen en vijftig gewonden uit de wrakstukken bevrijd. De doden wer den overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht; de gewonden naar verscheidene andere ziekenhuizen in Utrecht. In beide treinen bevonden zich naar schatting 500 passagiers. Van de trein die uit Leeuwar den via Utrecht naar Rotterdam onderweg was zijn de zes eerste rijtuigen ontspoord. Onder de passagiers uit deze trein zijn de meeste staehtoffers gevallen. Van de andere trein ontspoorden drie rijtuigen. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, en diens staats secretaris, de heer E. G. Stijkel, de minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus, bega ven zich naar de plaats van het ongeval, alsook ir. J. Lohman, president-directeur van de spoor wegen. Artsen en verplegend perso neel uit de wijde omgeving wer den opgeroepen tot hulpverle ning. Tientallen ambulances Uit het gehele land werden naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Op particuliere bedrijven en op de genie werd een beroep gedaan gas te leveren voor de snijbran ders waarmee werd gewerkt. Ook werd een beroep gedaan op de B. B. Om half twaalf vertrok vanuit Den Haag een Rode- Kruiskolonne. Deze omvatte vier ambulances van de G. G. en G. D. in Den Haag en vier van het Rode Kruis. Voorts een vracht auto met E. H. B. O.-materiaal. Rotterdam stuurde dertien zie kenwagens, acht van de G. G. en G. D. en vijf van particuliere ondernemingen. Voorts vertrok ken ambulancecolonnes uit Am sterdam en uit Utrecht. De G. G. en G. D. van de gemeente Amersfoort en de B. B. aldaar stuurden elk een ambulance auto. Ook de militair geneeskundige diensten in Utrecht en Amers foort hebben ambulances gezon den. Gewonden werden per trein vervoerd naar het Centraal Mili tair Hospitaal in Utrecht. Voor de Nederlandse Spoor wegen is het tot dusverre een raadsel hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. De president-directeur van de N. S., ir. Lohman, legde op. de plaats van het ongeval een ver klaring af, waarin hij getuigde van zijn medeleven met de nabe staanden van de slachtoffers. Hij zei te verwachten dat het offi ciële N. S.-onderzoek vrijdag zal heszinnen. Eerst zal dan de bezet- tinï van de N. S.-post te Woer- den worden gehoord. Het onderzoek naar de oor zaak van het ongeval zal zeer worden bemoeilijkt door het feit dat de machinisten van beide treinen het leven hebben ver loren. De trein LeeuwardenUtrecht Rotterdam had een snelheid van 120 ltm per uur. Over de snelheid van de andere trein lopen de meningen uiteen. Zij had echter geen hoge snelheid. Op het terrein van de ramp speelden zich hartverscheurende taferelen af. Familieleden liepen radeloos rond. Leden van het Leger des Heils, aalmoezeniers en andere geestelijken trachtten hen te troosten. De bevolking van Harmeien ontfermde zich over een groot aantal lichtge wonden. De berichten over de trein ramp hebben uiteraard in het ge hele land gevoelens van grote ontsteltenis gewekt. Tijdens de zitting van Provinciale Staten in het Kurhaus in Den Haag, werd op initiatief van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een minuut stil te in acht genomen. Ook de Haag- Deze foto Iaat duidelijk zien hoe op de splitsing naar Breu- kclen, de trein van Utrecht naar Rotterdam zich in de flank van de trein van Woerden naar Utrecht heeft geboord. Tus sen de treinen wordt druk naar slachtoffers gespeurd. se gemeenteraad, die maandag middag in vei gadering bijeen was, nam enkele minuten stilte in acht. Op verscheidene gebou wen was de vlag half stok ge hesen. Het baanvak waarop het onge val is gebeurd, is een van de drukste van ons land. Per et maal passeren er ongeveer hon derd normale tremen, een zestal D-treinen en een aantal goede rentreinen. In de loop van maandagmid dag verklaarde de minister-presi dent, prof. De Quay, in een vraaggesprek met een radio-ver- slaggever door de ramp „zwaar getroffen" te zijn en een „diep medelijden te hebben met de na bestaanden. N. S. erkent aansprakelijk heid. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het A. N. P. nadrukkelijk medegedeeld, dat de N.V. Nederlandse Spoorwegen aansprakelijkheid voor de schade erkent. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld dat de Konink lijke Familie telegrafisch van de gebeurtenissen op de hoogte is gesteld. De Nederlandse Spoorwegen hebben medegedeeld de Utrecht se buurkerk als chapelle ardente te zullen inrichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard betuigen hun deelneming. Koningin Juliana en Prins Bernhard, die, zoals bekend, in Oostenrijk verblijven, hebben vandaar aan de minister van Verkeer en Waterstaat een tele gram gezonden waarin zij ver klaren diep geschokt" té zijn door het vreselijke spoorwegon geluk. Bij het ministerie van Verkeer ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD Te Mobile in de Amerikaanse staat Alabama is zondagavond een zeer krachtige aardschol-; geregistreerd, waarvan het epi centrum ongeveer 2.400 km zuidwestelijk van Mobile zou lig gen. Volgens de waarnemingen zou de aardschok zich hebben voorgedaan op het schiereiland C.alifornië in Mexico. MOTOTOV WEER IN WENEN De in ongenade gevallen Sow- jetrussische oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotov is maandag naar zijn post in We nen als afgevaardigde bij het internationale bureau voor atoomenergie teruggekeerd, zo is maandag officieel in Moskou meegedeeld. en Waterstaat is ook een tele gram binnengekomen van de Belgische minister van Verkeers wezen, de heer Bertrand. Ook deze betuigt zijn medeleven. Er zijn nu ook telegrammen van deelneming binnengekomen van de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer, van de Belgische mi nister-president Lefèvre en van de Belgische minister van Buiten landse Zaken, de heer Spaak. Volgens de laatste berichten heeft de ramp nu al aan rond de honderd mensen het leven ge kost. Bovendien zijn een groot aantal personen gewond uit de enorme staalëhaos bevrijd. De nog niet geïdentificeerde slachtoffers zijn overwegend vrouwen (onder wie een vrouw met kind), waarvan de identifi catie bemoeilijkt wordt doordat zij geen enkel kenteken of legiti matiebewijs bij zich plegen te dragen ofwel dat in een tasje bij zich hebben, dat bij een der gelijk ongeluk zoek raakt. Onder de tot nog toe geïdenti ficeerde slachtoffers bevindt zich één Zeeuw, n.l. de heer P. J. Sturm uit Goes. Vannacht heeft de ongevallen- ploeg het iaatste rijtuig losgebro ken. Hierbij vond men de stoffe lijke resten van 7 personen, waar onder een kind, die vermoedelijk bij de ramp uit de trein zijn ge slingerd en later onder de loco motief zijn verpletterd. Ook de andere locomotief is in de loop van de nacht door de tech nische dienst gekanteld, nadat te voren nog een slachtoffer uit de wrakstukken was verwijderd. Thans zijn alle slachtoffers ge borgen. Het aantal doden, dat zich rond de honderd beweegt, is thans niet meer precies mede te delen, om dat er een verschil in telling is tussen de geneeskundige dienst op het terrein van de ramp en de identifieatiedienst in Utrecht. 9 Aartsbisschop Theokletos, het hoofd van de Griekse Orthodoxe Kerk, is maandagmorgen vroeg als gevolg van een hartaanval overleden. Hij was 71 jaar. 9 Officieel wordt in Bangkok meegedeeld dat linkse strijd krachten het dorp Moeong Giam in Noord-Laos hebben veroverd. „Antara" heeft maandag- ge meld, dat te Makassar zondag een mislukte poging is gedaan om president Soekarno te ver moorden. Een tot nu toe onbekend per soon wierp een handgranaat in de kolonne auto's waarin de president en zijn gevolg zich naar het sportstadion te Makas sar begaven. De granaat kwam ongeveer 100 meter achter de auto van Soekarno tot ontplof fing. De scherven troffen het publiek dat langs de weg stond en militairen, die met de bewa king van de route waren belast. Er zouden drie doden zijn en 28 gewonden. Soekarno werd niet getroffen. SABENA-VLIEGTUIG ONDERSCHEPT Een Garavelle-straalvliegtuig van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena is maandag boven het Turks-Perzische grensgebied door Russische straaljagers onderschept en naar Erevan in Sowjet-Armenië ge leid, zo wordt op het vliegveld van Istanbul meegedeeld. Het passagiersvliegtuig was op weg van Teheran naar Brus sel. Het had om 6.40 uur m Istanbul moeten landen. Men neemt aan dat het radiokompas onklaar is geraakt. Uit zijn laatste boodschap aan het vliegveld van Ankara blijkt, dat de piloot niet wist waar hij zich precies bevond omdat zijn kompas onklaar was. Hij dacht dat hij dicht bij de Turkse plaats Van was. De Sabena deelt mee dat er 19 passagiers en een bemanning van 8 aan boord waren. Brussel heeft de ambassadeur in Moskou verzocht bij de Rus sische regering de vrijgave van het vliegtuig te bewerken. Een Belgische woordvoerder in Moskou heeft maandag ge zegd dat de Sowjetrussische autoriteiten de ambassade heb ben meegedeeld dat het Sabena- vliegtuig, dat door Sowjetrussi- sche „Mig"-straaljagers in Ar menië tot landen is gedwongen, niet in Erevan is, maar op een militair vliegveld „blijkt" te zijn. Men had hem niet gezegd welk vliegveld dit is. De vice-minister-president en tevens minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, heeft gisteravond een toespraak gehouden, die door de beide zenders Hilversum en de televi sie is uitgezonden. De minister zei het volgende „Landgenoten, Een woord over het spoorweg ongeluk van vandaag mag slechts kort en sober zijn. Wie als ik kennis heeft kunnen nemen van hetgeen plaats heeft gehad op het terrein van de ramp zelf, gevoelt weinig be hoefte aan het uitspreken van veel woorden. Dit was ook het geen da minister president on der woorden bracht toon wij bij Harmeien de schrikkelijke gevolgen zagen van het spoor wegongeluk. Het spoorwegonge luk, zoals u het zojuist hebt ge hoord, dat het ernstigste is in de geschiedenis van de Neder landse Spoorwegen. Ons gehele volk weet, welk een omvang het vreselijke gebeuren heeft aange nomen. Het weet hoevelen zijn omgekomen en het beseft over hoeveel families rouw is ge komen. De regering gevoelt er behoefte aan in deze zware uren haar diep medeleven te betui gen met allen die een familielid of misschien meerdere familie- iaden verloren hebben. Zij begrijpt dat een woord van mensen weinig vermag in deze ogenblikken tegenover het leed waaronder zovelen thans gebukt gaan, en dat alleen zij beseffen kunnen, die het dragen. De re gering had echter een di;p ge voelde behoefte om toch te ge tuigen van hetgeen door de leden der regering wordt ge voeld en zij wilde door haar woorden ook doen blijken hoe zeer ons volk in al zijn geledin gen medeleeft met hen die zo bitter zwaar getroffen zijn. Moge zij over wie rouw ge komen is, da kracht ontvangen om te dragen hetgeen hun werd opgelegd. Dat is wat ik als bede uiten moge. Hebben velen het leven ver loren, er zijn ook velen die de ramp hebben Overleefd. Onza gedachten gaan daarbij in het bijzonder ook uit naar hen die gewond zijn, hetzij zwaar hetzij licht. De minister president, de staatssecretaris van Verkeer en ik, mochten verscheidene gewonden bezoe ken in 't Stads- en Academisch ziekenhuis ta Utrecht. De beste wensen voor alle gewonden voor volledig herstel moge ik hier tot uitdrukking brengen. Hoe wel daarvan reeds mededeling werd gedaan, moge ik ook van mijn zijde melding maken van het talegram dat ik gistermid dag mocht ontvangen en waar in H. M. de Koningin en Prins Bernhard tot uitdrukking brach ten diep geschokt te zijn door het ontstellende bericht over het vreselijke spoorwegongeluk en verzochten het grote medeleven van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid aan de nabestaanden en gewonden over te brengen. De woorden van onza Koningin en de Prins uit den vreemde, woorden, die weeiom doen zien hoezeer ons koninklijk huis meeleeft wan neer rampen over ons zijn ge komen, zullen u sterken, zoals zij ook mij gesterkt hebben. Landgenoten, groot leed is over velen van ons gekomen. En wij gevoelen dat allen zwaar, zeer zwaar. In ogenblikken als deze beleeft ons volk zijn een heid in een krachtig, hartver warmend medeleven. Wanneer ongeluk over ons komt, doet ons volk zich ook altijd zien van zijn beste zijde. Zo gevoel ik er behoefte aan om ook uitdruk king te geven aan de dankbaar heid jegens allen, die na de ramp bijstand hebben verleend hetzij op de plaats zelf, hetzij elders. Ik wil geen mens, noch groep afzonderlijk noemen. Te- velen zijn het om op te noe men. Zij hebben het uiterst zwaar, dikwijls psychisch zeer moeilijk te volbrengen reddings werk, aangevat en hulp en bij stand verleend. Aan al degenen die daaraan hebben meegewerkt komt ons aller grote dank toe. Met deze woorden moge ik mijn korte toespraak beëindigen". Volgens het militaire districts commando is een aantal perso nen gearresteerd in verband met de poging om president Soekarno te vermoorden. UnclanKs de aanslag scheen president Soekarno in het ge heel niet geschokt toen hij in het sportstadion te Makassar een parade afnam. In de rede, die hij vervolgens uitsprak, maakte de president geen gewag van de aanslag. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat president Soekarno en zijn gevolg maandag naar Djakarta zijn teruggekeerd. Voorts maak te de radio bekend dat de aanslag is gepleegd door een „Nederland se agent". In de afgelopen jaren zijn twee aanslagen op de Indonesische president gepleegd. In 1957 werd een bom gegooid naar de auto van de president toen Soekarno zich naar een plechtigheid begaf. In maart 1960 bestookte een mili taire piloot het presidentiële pa leis „Merdeka" in het centrum van Djakarta met mitrailleur- vuur. Het Indonesische persbureau „Antara" meldde dat president Soekarno in Makassar heeft verklaard, dat er „duidelijke aanwijzingen" zijn dat de aan slag op zijn leven het werk was van Nederlandse agenten. GELUKWENS VOOR KONINKLIJK PAAR Ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. heeft dr. Schaer, bondspresi dent van Oostenrijk, het ko ninklijk paar telegrafisch zijn hartelijke gelukwensen aange boden. ENKELE OPKLARINGEN. Onder invloed van de toegeno men depressie-activiteit op de Atlantische Oceaan, heeft een hogedrukgebied boven het Euro- pese vasteland zich verder naar het oosten teruggetrokken. Tegelijkertijd breidde een zuid westelijke stroming zich daarbij tot over onze streken uit en be gon in kracht toe te nemen. De mist, die op uitgebreide schaal voorkwam in de reeds eerder binnengestroomde voch tige lucht werd daardoor in de loop van de dag grotendeels verdreven. Een frontensysteem van een tussen IJsland en Schotland aanwezige depressie, verplaatst zich in de avond over de Britse eilanden oostwaarts. Het bijbehorende regengebied zal ons in de ochtend echter al weer grotendeels gepasseerd zijn. Achter dit front wordt lucht aangevoerd van polaire oor sprong waarin de temperaturen ongeveer de normale waarde voor de tijd van het jaar heb ben. In deze lucht komen enkele opklaringen voor, en aanvanke lijk ook af en toe nog een bui. Op de Oceaan ontwikkelen zich alweer nieuwe depressies die met grote snelheid naar het vasteland koersen en het weer ook bij ons een onstandvastig karakter zullen geven. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Zonnige perioden Wisselende bewolking met voornamelijk aanvankelijk nog enkele buien, matige tot krach tige en langs de Wadden tijde lijk harde zuid-westelijke wind. Zacht weer. ZON MAAN op onder op onder Jan. 9 8.46 16.48 10.39 20.52 10 8.46 16.50 11.09 22.12 11 8.45 16.51 11.37 23.31 12 8.44 16.52 12.02 13 8.44 16.54 12.27 0.48 DINSDAG 9 JANUARI Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.33 4.00 4.08 4.48 4.58 4.35 5.15 5.25 WOENSDAG 10 JANUARI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.19 4.51 4.54 5.34 5.44 5.26 6.06 6.16

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1