Sockarno verwerpt aanbod onder handelingen over Nieuw-Guinea te be ginnen Rhodesie weigert toelating van V.N.-waarnemers Vorderingen bij besprekingen van E.E.G. in Brussel W eeroverziclit WEERBERICHT HOOGWATER NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Fwtnkerimg bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 fiironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 5 JANUARI 1962 18e Jaargang Nr 5489 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw. Wij starten met onze GROTE VOORVERKOOP J. BOEEBOOMS Noordstraat 51-53 TERNEUZEN President Soekarno heeft donderdag het Nederlandse aanbod om onderhandelingen over Nieuw-Guinea te beginnen zonder vooraf voorwaarden te stellen, verwor pen. Hij verklaarde dat onderhandelingen zonder het oogmerk van overdracht van het gebied aan Indonesië „geen enkel nut" zouden hebben. dat zij bereid waren „offers te brengen". Een kwartier lang zon gen de mensen, onder leiding van Soekarno, patriottische lie deren. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, zei in een toespraak dat de profeet Mohammed had' geleerd dat een mohammedaan verplicht is zich zelf te verdedigen, wanneer iemand hem tracht te bestelen. „Indonesië vraagt niet om onderhandelingen", zo zei Soekarno op een massa-bijeenkomst. „Wij willen alleen onderhandelingen beginnen als het doel daarvan is de overdracht van het bestuur aan ons. Dit moeten de Nederlanders goed begrijpen. Het vuur van het Indonesische volk blijft branden. Wij zijn vastbesloten onze AANBOD VAN PHILIPPIJNEN IN DE KWESTIE- NIEUW-GUINEA broeders van het kolonialisme te bevrijden. Als de Nederlanders Naar aanleiding van berichten dit niet begrijpen, zal het Indonesische volk West-Irian aanvallen", uit Manilla dat de Philippijnen aldus d'e Indonesische president. bereid zijn als derde partij op te (Advertentie) GEDENKPENNING ZILVEREN HUWELIJK KONINKLIJK PAAR Naar ontwerp en model van de Voorburgse beeldhouwer Albert Termote heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten een twee tal herinneringspenningen uit gegeven t.g.v. het zilveren huwe lijksfeest van het koninklijk paar. Da Amsterdamse dichter Guillaume van der Graft schreef de tekst aan de achterzijde ver meld: ,,Het zilver van dé tijd, waarin gij samengaat, hebt gij gemunt, gewijd, aan land en volk en staat". De penning links wordt geslagen in goud (18,5 mm ƒ33,—; 25 mm 55,—) en in zilver (25 mm 4,De pen ning rechts wordt uitsluitend in brons gegoten (110 mm ƒ57). De ministerraad van de E. E. G. heeft donderdag in Brussel enige vooruitgang geboekt bij de bespreking van 't gemeenschap pelijk landbouwbeleid, het sleu telvraagstuk voor de overgang naar de tweede étappe van het E. E. G.-verdrag. De ministers hebben op 30 december het over leg onderbroken, aangezien vóór de in het verdrag voorgeschre ven datum van 31 december geen voldoende vooruitgang kon wor den geboekt. Verwacht wordt, dat het gesprek tot de volgen de week zaterdag zal voortduren. Bb regering van de Rhodesische federatie heeft donderlag een verzoek van de wnd-secPetaris- generaal van de Ver. Naties, Thant, tot het zenden van waar nemers verworpen. NIEUWE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN IN GENEVE Overeenkomst tussen het Westen en de Sowjet-Unie Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft medegedeeld dat de Westelijke landen en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen op 14 maart a.s. het ontwape- Thant had voorgesteld op be paalde vliegvelden en wegen in de Rhodesische federatie V N.- waarnemers te plaatsen om te voorkomen dat wapens en vrij willigers naar Katanga worden vervoerd. Een woordvoerder van de Ver. Naties had op 26 december be weerd dat Katangaanse troepen van zware mortieren waren voor zien, die bediend werden door huurlingen uit Rhodesië tijdens de gevechten met de V N.-troe- pen. De premier van de federatie, sir Roy Welensky, heeft deze beschuldigingen ontkend. Hij noemde berichten over troepen verplaatsingen en wapenvervoer clcor Rhodesië naar Katanga „of wel buitengewoon naief of opzet telijk boosaardig". Officieel werd donderdag be kendgemaakt, dat de regering van de federatie, in plaats van ningsoverleg te hervatten. Deze besprekingen zullen t'~* te" geven" aan "~Thant's ver zoek, hem verzocht plaats hebben in Genève, waar in juni 1960 de tienmogendheden- confcrentie over ontwapening werd afgebroken, nadat de af gevaardigden van het Sowjet- blok de conferentiezaal hadden verlaten omdat het Westen, naar zij zeiden, geen ernst maakte met de ontwapeningsbesprekin- gen. Na langdurig overleg tijdens de jongste algemene vergadering der Verenigde Naties bereikten de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, als de nauwst betrokken landen, overeenstemming over de samenstelling van een nieu we, uit achttien landen bestaan- do ontwapeningscommissie. De algemene vergadering gaf haar zegen aan deze commissie, hoe wel zij formeel geen orgaan van de Verenigde Naties is. Behalve door de Verenigde Staten is het Westen in deze commissie vertegenwoordigd door Engeland, Frankrijk, Italië en Canada. Enkele der in de commissie vertegenwoordigde Oosteuropese landen moeten nog antwoorden op de voorgestelde datum van aanvang van het overleg, doch volgens welingelichte kringen bestaat er een goede kans, dat de datum van 14 maart voor iedereen aanvaardbaar zal zijn. DE KLEINSTE? Een fabriek van radiotoestellen in Tokio heeft een ontvangertje vervaardigd, waarvan men zegt, dat het het kleinste draagbare radiotoestel voor particulier ge bruik is. Het is de „Micronic Ruby" en meet slechts 4,8 x 4,3 x 2 cm. Het gewicht bedraagt slechts 85 gram. Het apparaatje is een volwaardig luidspreker toestelletje. heeft naar Salisbury te komen om te spre ken over het „rechtzetten van de misvattingen van de Verenigde Naties betreffende zowel de po litiek van de federatie als de toestand aan de grens tussen Noord-Rhodesië en Katanga". De regering voegde eraan toe, dat zij, indien daarom verzocht wordt, bereid is het internatio nale Rode Kruis uit te nodigen zijn inspecties van het spoorweg vervoer naar Ndola naar Katan ga uit te breiden tot controle op het lucht- en wegverkeer. Dit is aan Thant meegedeeld. Deze re geling zou onmiddellijk kunnen ingaan. Volgens de verklaring heeft de federale regering altijd willen voorkomen dat wapens of mili taire voorraden over de Katan- gaanse grens gebracht worden en heeft zij een doeltreffende grenscontrole ingesteld. De Rho desische regering is echter niet bereid de normale handel met Katanga te belemmeren. Zij wil bij een bezoek van Thant aan Salisbury zijn aandacht vestigen op getuigenissen over de daden van de Verenigde Naties tijdens NA DE MISLUKTE PORTUGESE OPSTAND Vernomen wordt dat pater Fio, een geestelijke uit Lissabon, is gearresteerd op beschuldiging van het verlenen van hulp aan Manuel Serras, een voormalige Katholieke jeugdleider, die dins dag j.l. is gearresteerd, omdat hij betrokken was bij de mislukte opstand tegen de regering-Sala- zar. Er zouden nog drie opstande lingen zijn gearresteerd. de gevechten in december, aldus de verklaring. De regering is ervan overtuigd dat zekere V. N.-commandanten in Katanga „bij sommige ge legenheden zonder goedkeuring of voorkennis vati de waar nemend secretaris-generaal heb ben gehandeld, in de overtui ging dat zij hun daden niet voor de wereldopinie zouden moeten verantwoorden" (Advertentie.) Een van de punten, waarop de ministers donderdag overeen stemming naderden, was dat van de zuivelindustrie. Een nieuw Nederlands voorstel hier over heeft vrijwel de instem ming van de ministerraad ge kregen. Het houdt in, dat de Europese commissie voor mei van dit jaar voorstellen zal in dienen voor de zuivel, die van gelijke strekking zullen zijn als die voor granen, varkensvlees, gevogelte en eieren. De minis terraad moet daarover voor eind juli beslissen en de verordenin gen moeten dan op 1 november van kracht worden. Van bijzonder belang voor Ne derland is, dat ook voor de zui vel het beginsel van gemeen schappelijke financiële verant woordelijkheid zal worden toe gepast. Er is overigens nog een reser ve van de zijde van de Franse delegatie, die eveneens dat-i vastgelegd wenst te zien voor de regelingen voor rundvee en sui ker. Bij de bespreking van de re gelingen voor groenten en fruit werden voor de belangrijkste vraagstukken nog geen oplos singen bereikt. In feite raakten de ministers bij de debatten over dit onderwerp steeds weer aan het doornige probleem van de ontsnappingsclausules, een punt dat met de kwestie van de prijs- toenadering waarschijnlijk da meeste tijd zal vergen. Overigens kwam bij de be spreking van deze kwestie ook ter sprake, of het navolgen van het Nederlandse veilingsysteem voor groenten en fruit een op lossing zou kunnen brengen. De ministers bereikten wel grote mate van overeenstem ming over de kwestie van de concurrentievoorwaarden in de landbouw, de regeling voor wijn en voor industriële produkten, vervaardigd op basis van land- bouwprodukten. De Nederlandse ministers, die aan de besprekingen deelnemen. De Pous en Marijnen, noemden na afloop van de vergadering van donderdag de vooruitgang „niet onbevredigend". Het stre ven van de raad blijft er op ge richt vóór de volgende week Automatisch interlokaal telefoneren nu zaterdag een besluit te nemen 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur over tweede etappe zij he 's avonds tot 8 uur 's morgens cn tijdens me^ terugwerkende kracht en liet weekeinde van vrijdagavond 7 uur over de vraag, of een extra-vet tot maandagmorgen 8 uur PITT sne]lmg ?alWOrden ™t£evoerd J 8 a m de verlaging van de douane tarieven. LICHTE DOOI Het K.N.M.I. deelt mede: In vrijwel geheel West-Europa is de vorst afgenomen, alleen in Zuid-Dui „sland, Oostenrijk en een deel van Scandinavië bleef ook overdag de tempera tuur nog onder het vriespunt. Dit is een gevolg van de toene mende depressie-activiteit in het zeegebied tussen Schotland en IJsland. De zuidwestelijke luchtstroming, die hierdoor in stand wordt gehouden breidt zich voordurend verder uit over de Britse eilanden en de Noord zee. Voor het weer in ons land is van belang een rug van hoge luchtdruk, die aanvankelijk een en ZON op mkï' ender Eii' MAAN op ondei Dec. Jan. 4 8.48 16.42 6.13 15.14 5 8.48 16.43 7.21 16.03 6 8.47 16.44 8.24 17.04 7 8.47 16.46 9.17 18.14 8 8.47 16.47 10.02 19.32 zwakke oostelijke wind veroor zaakt. De as van dit luchtdruk systeem beweegt evenwel lang zaam naar het zuiden, zodat de wind veranderlijk wordt. Er blijft veel bewolking en in de tempe ratuur komt weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig wind. Veel bewolking met af en toe wat motregen en plaatselijk mist. Weinig wind. Lichte dooi. VRIJDAG 5 JANUARI v.m. n.m. Breskens 0.37 0.58 Terneuzen 1.12 1.33 Hansweert 1.52 2.13 Walsoorden 2.02 2.23 ZATERDAG 6 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1-19 1-41 Terneuzen 1.54 2.16 Hansweert 2.34 2.56 Walsoorden 2.44 3.06 Hij zei voorts, dat de Neder landse premier prof. 'De Quay zijn parlement had gezegd, dat Nederland bereid was tot onder handelingen zonder voorafgaan de voorwaarden. „Ik zeg tot de heer De Quay dat het doel van welke onderhandelingen dan ook de overdracht van het bestuur over West-Irian door Nederland aan Indonesië moet zijn. Zonder dit oogmerk zijn onderhandelin gen van geen enkel nut". Soekarno zei voorts, dat hij donderdag de leden had benoemd van een comité voor algemene mobilisatie en een „operatie- commando" om de strijdkrachten te instrueren betreffende de be vrijding van West-Irian. Het comité zal hem uiterlijk 15 janu ari verslag uitbrengen. De president zei dat het niet de eerste keer is, dat Indone siërs agressors werden genoemd. Hij zei dat in 1945 „toen wij de wapens opnamen om ons tegen de Nederlanders te verdedigen, wtj ook al agressors werden ge- )x>emd". Hij wees de verklaring van minister Luns, volgens welke da Indonesische politiek er een van Britse hoogleraar over de soevereiniteit over Nieuw-Guinea Be Britse professor Leslie Palmier schrijft in zijn donder dag verschenen boek „Indone sia and the Duech" dat er slechts twee mogelijkheden zijnofwel Indonesië heeft rechtens de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea ofwel de soevereiniteit is opgeschort. De Nederlanders hebben de soe vereiniteit over het gebied niet, aldus prof. Palmier in zijn boek. De schrijver, die doceert aan de universiteit van Wellington in Nieuw Zeeland zegt zijn standpunt te hebben gebaseerd pp vergelijking van de Neder landse en de Indonesische argu menten in het geschil. De tijd heeft geen ophelder ring gebracht in deze kwestie. Br kunnen even dwingende ar- gumen Ten worden aangevoerd voor de stelling dat de soeve reiniteit wel aan Indonesië is overgedragen als voor de stel ling dat dit niet is gebeurd. Ne derland is het gebied blijven boBO ten en heeft daardoor zijn uitleg dat het gebied nog altijd Nederlands is, kunnen handha ven. Prof. Palmier wijst erop dat liet geschil teruggaat '.ot de rondetafelovereenkomsten van 1949, waarbij de soevereiniteit over Indonesië werd overgedra gen aan de Indonesische au .ori- 1948 de naam Indonesië had in 19p8 de naam Indonesië gekre gen, wat zou betekenen dat de soevereiniteit over het gehele voormalige Nederlands-Indië, met inbegrip van Wen elijk Nieuw-Guinea, werd overge dragen. In één van de artikelen van de overeenkomsten werd echter bepaald dat met het oog op een meningsverschil tussen de twee partijen, het Nederlandse be stuur over Nieuw-Guinea in functie zou blijven op voorwaar de dat binnen een jaar na de overdracht van de soevereiniteit de politieke status van Nieuw- Guinea door onderhandelingen zou worden bepaald. De schrij ver voeg, eraan toe dat Indone sië later de overeenkomsten een zijdig heeft opgezegd. Over wat prof. Palmier de jongste tekenen van verande ring van opvatting in Nederland over hst gebied, noem zegt hij dat zonder twijfel de Russische bewapening van Indonesië en het inzicht dat de Nederlanders in geval van een Indonesische aanval alleen zullen staan, daar in aanzienlijke mate heeft toe bijgedragen. chantage is en Indonesië de Ne derlanders vraagt om capitulatie, van de hand. ,J>eze beschuldi gingen zijn niet nieuw", zei hij fel. „Wij vrager, geen Neder landse capitulatieevenmin als wij om Nederlandse capitu latie hebben gevraagd ter erken ning van de Indonesische onaf hankelijkheid. „Wij worden als zwak beschouwt; en regelmatig op vernederende wijze behandeld. Als wij onze tpvrn laten blijken wordt dit als een grote bluf op gevatWij zullen West-Irian hoe dan ook bevrijden en als de goden het wilier zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen". Aan het einde van zijn toe spraak liep de president de me nigte op tot het zingen van re volutionaire liederen. Onder de toejuichingen van de menigte leidde president Soe karno Dimara, „de leider van de partisanen in West- Irian" en lid van de Indonesische nationale verdedigingsra ';v„ en de onlangs uit Nederland in Indonesië aan gekomen Papoea-student Frits Kirihio, op het podium. Soekarno zei in zijn rede nog, dat de Nederlandse rood-wit- blauwe vlag uit Westelijk Nw.- Guinea moet verdwijnen. „Het Indonesische volk rukt op met de zon, het Nederlandse volk met zijn boter en kaas", zo riep hij uit. De president verklaarde dat de Nederlanders, „die eerst uitdruk kelijk in Nieuw-Guinea wilden blijven, zich nu stap voor stap terugtrekken". De enorme menigte, die in het grote park in het centrum va a Makassar bijeen was. liet luide haar instemming blijken met elke aanval van Soekarno op Ne derland en schreeuwde hem toe, het bevel om tegen de Neder landers ten strijde te trekken, ie geven. Halverwege Soekarno's rede viel een felle tropische regenbui. Op verzoek van de Indonesische president sloten de mensen hun paraplu's en deden zij hun regenkleding af om te laten zien treden in het geschil tussen Ne derland en Indonesië over Nw.- Guinea heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag jn antwoord op een vraag meege deeld, dat de Nederlandse rege ring op de hoogte is van dit aan bod. De Nederlandse regering heeft met erkentelijkheid kennis ge nomen van dit aanbod dat thans in studie is genomen, aldus de woordvoerder. De Philippijnse regering heeft besloten zich niej langer afzij dig te houden van het vraag stuk Nieuw-Guinea. De vice-pre sident en minister van Buiten landse Zaken, Pelaez, heeft don derdag op een persconferentie e Manilla gezegd dat zijn land zeer geïnteresseerd is in een vreedzame regeling van het Ne- derlans-Indische geschil over het gebied. Volgens Pelaez is de vrede in Zuid-Oost-Azië bij het geschil betrokken. Het dient hoe dan ook op vreedzame wijze te wor den bijgelegd, in de Verenigde Nr, les, bilateraal of met mede werking van derden. Pelaez gaf te kennen dat zijn land gekant is tegen gebruikma king van geweld door Indonesië. Het Nederlandse aanbod voor afgaande voorwaarden voor on derhandelingen met Indonesië te laten vallen, oont aan dat het terrein van de meningsver schillen kleiner wordt. De Phi lippijnen wachten af hoe Indo nesië reageert op de nieuwe Ne derlandse houding, aldus Pe laez. In kringen van het Philippijn se ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen dat de Phi lippijnen als derde partij wil len optreden maar het verzoek daartoe moet van Indonesië ko men.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1