UIT DE PROVINCIE Wie adverteert een moord BE Het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer LOOP DER BEVOLKING OVER 1961 AGENDA IË**tA en handen ruw? H^PÜROL Verkiezingen in Kameroen NIEUWJAARSREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL ZEEUWSE EILANDEN STOPPELDIJK OVERSLAG. OVERSTROMINGEN IN SPANJE De kernontploffing in Nieuw-Mexico 526 (Vervolg van pagina 1) Wij hebben onze plannen voor de V. N. gelegd. Met medewer king van Indonesië daar kon men tot opbouwende oordeelvorming komen. Het Indiase voorstel ne geerde de zelfbeschikking en het belang van de Papoea-bevolking. Het Brazzaville-voorstel was een redelijk compromis doch werd verworpen. De nadien volgende houding van de regering geeft blijk van een uiterst constructieve hou ding, hetgeen men van Indone- sisene zijde niet kan zeggen. De legering is bereid om elke situa tie te bevorderen, die kan leiden tot herstel van de diplomatieke relaties met Indonesië. Dezer zijds zijn ze nooit verbroken. Minister Luns begrijpt de twij fel omtrent de gezindheid van Djakarta. Volgens persberich ten zou Soekarno een Nederlands voorstel tot een gesprek zonder prealabele voorwaarden hebben verworpen. Spr. hoopt, dat hier over het laatste woord nog niet is gesproken. Naar de mening van de minis ter van Buitenlandse Zaken zijn hij noch de vertegenwoordiger btj de V. N., noch de regering blijhartig werkeloos gebleven. De regering blijft grote waarde hechten aan de mogelijkheden in de V. N. Bij het verwerpen van de Brazzaville-resolutie waren deze mogelijkheden nog niet uit geput. Aan de Amerikaanse wens om de mogelijkheden van een op lossing zo veel mogelijk te accen tueren is tegemoet te komen. De Amerikanen, tot voor kort neu traal, poogden deze bittere pil voor de Indonesiërs zo veel mo gelijk te vergulden. De minister van Buitenlandse Zaken zegt over de buiten-parle mentaire acties, dat deze schade hebben toegebracht. De contac ten met vooraanstaande Indone siërs hebben daar en bij de In donesische regering misverstan den gewekt. Soortgelijke twijfel werd bij de V. N. en in een aan tal hoofdsteden gewekt. Boven dien werd de positie van de Ne derlandse volksvertegenwoordi ging op deze plaatsen aangetast. De regering betreurt het optre den dezer groepen. De Nederlandse regering zal het uiterste doen om gebruik van geweld door Indonesië te voor komen. Mocht dat toch gebeu ren, dan zal de verantwoordelijk heid hiervoor geheel bij Indone sië berusten. Nadat de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, de heer Bot, het woord heeft gevoerd, zijn de replieken aan de orde. De heer De Groot (C.P.N.) dient een motie in, waarin de re gering wordt uitgenodigd onver wijld stappen te ondernemen ter voltooiing van de souvereiniteits- overdraeht van 1949, die zich ook zou moeten uitstrekken tot Nieuw-Guinea. De motie vraagt o.m. een commissie-generaal in te stellen. De voorzitter constateert, dat de motie slechts is ondertekend door de drie leden der C.P.N. en de heer Lankhorst (P.S.P.). Het reglement van orde schrijft voor, dat een motie door tenminste vijf leden moet worden ondertekend. De motie kan dus geen onder werp 'van bespreking uitmaken. De heer De Groot (C.P.N.) zëgt de rede van minister Luns te beschouwen als een uitdaging wan de Indonesische regering. Hij zegt het volledig eens te zijn met <ie heer Burger, dat de regering moet aftreden. Hij herinnert er aan, dat de S*eer Suurhoff gezegd heeft, dat tot elke prijs een oorlog moet worden voorkomen. In dit ver band vraagt hij de P. v. d. A. of deze bereid is om met het N.V.V. een algemene werkstaking aan de orde te stellen om een oorlog te voorkomen. De heer Burger (Arb.) zegt in zijn repliek in het debat teleur gesteld te zijn. Wat kan men van een regering verwachten, indien de regeringspartijen het beleid onverminderd bijvallen. Bij die partijen bestaat geen bereidheid verder te denken, dan het heden. Men heeft alle risico's inzake Nieuw-Guinea op de nek geno men. De uitlatingen van minis ter Luns over Indonesische ver antwoordelijkheid, agressie, chan tage enz. acht hij niet in het be lang van de Papoea's. Zijn in druk, dat de Indonesiërs niet met dit kabinet willen onderhandelen, is bevestigd. Hij vecht de opvattingen van de heer Blaisse (K.V.P.) omtrent het zelfbeschikkingsrecht aan en vraagt voorts naar het verschil tussen de met veel geheimzinnig heid omgeven activiteiten van de regering en de inhoud van de Indiase resolutie in de V. N. Nu probeert men gedaan te krijgen, wat men bij de India-resolutie kon krijgen: een conditieloos ge sprek. Spr. heeft geen vertrou wen meer in dit kabinet. Spr. is verbaasd over de wijze, waarop de K.V.P. zich van bis schoppelijke uitspraken ontdoet, indien deze haar niet te p>as komen. De heer Burger meent, dat bij de A.R. de inspiratie tot een be tere oplossing verdween, toen een poging tot een goede oplos sing niet mogelijk was. Hij doel de daarbij op de suggestie-Bruins Slot tot een gesprek op 3 okt. Spr. wenst een constructief be leid en geen overmachtspositie, die op een uitzichtloos gevecht uitdraait. De heer Burger meent dat het besluit van 't kabinet 'n uitzicht loos perspectief biedt. Minister Duns sprak als een man, die weet, dat zijn tijd om te gaan ■gekomen is. Spr. wenst een ka binet, dat streeft naar een vreed zame oplossing. De meerderheid in de Kamer neeft anders geko zen. „Ik hoop, dat ze er geen spijt van zullen hebben", aldus Lesluit ae heer Burger. De heer Blaisse (K.V.P.) meent, dat zijn conclusie, dinsdag uit de woorden van de heer Burger ge trokken, juist is, namelijk dat deze denkt aan het interne zelf beschikkingsrecht. Spr. merkt op, dat men zich in een moeilijke fase bevindt met de erfenis van het kabinet-Drees van 1949. Het kabinet-De Quay tracht z.i. die erfenis te verwer ken in overeenstemming met de verantwoordelijkheid van Neder land en het recht der Papoea's. Hij is van oordeel, dat het kabi net vastbesloten is een oplossing te zoeken zonder acht te slaan op de intimidatiepolitiek van In donesië. Het kabinet heeft het vertrouwen van sprekers fractie. Een ander kabinet lijkt hem overbodig en ongewenst. Met de regering betreurt spr. de schade, die is veroorzaakt door buiten-parlementaire acties. Als het tot oorlog mocht komen dan is dat voor de verantwoorde lijkheid van Indonesië. Wat de kwestie van onderhandelen aan gaat zegt spr. niet in te zien, waarom het kabinet niet de juiste keus van onderhandelaars zou doen. De heer Blaisse zegt tenslotte, dat zijn fractie het beleid der re gering met instemming volgt. Hij vraagt dringend het aangekon digde gesprek te realiseren. Zijn fractie stelt voorop het belang van de Papoea. De fractie be grijpt, dat een zekere beperkt heid geboden is, doch zij ver trouwt, dat er nadere mededelin gen zullen worden gedaan als dat mogelijk is. De heer Blesheuvel (A.R.) vindt overeensteming tussen het kabinet en zijn fractie betreffen de terughoudendheid over vorm en inhoud van een open gesprek alsook op het punt van de for mulering van het zelfbeschik- gingsrecht. Onze belofte is niet te beslissen over de toekomst van Nieuw-Guinea buiten de be volking om. De nieuwe beleidslijn van het kabinet heeft de A.R.-instem- ming. l De heer Biesheuvel geeft toe, dat het verschil in waarderingen bij de A.R. en bij het kabinet over de resultaten van het V. N.- debat gedeeltelijk op misverstan den berust. Toch heeft het ant woord van minister Luns hem niet ggheel bevredigd. Spr. con cludeerde uit het V. N.-debat, dat de weg tot een gesprek met In donesië moest worden ingesla gen. Dat heeft hij in de brief van 8 december gemist. Het ka binet is thans tot de overtuiging gekomen, dat het tot een gesprek met Indonesië zal moeten ko men. De A.R.-suggestie op 3 oktober tot een open gesprek met Indo nesië was gebaseerd op de over weging, dat het eigener bewe ging kan worden aangeboden. Thans wordt dit gesprek door de omstandigheden opgelegd. De bedoeling van dit gesprek was na te gaan of er een basis ge vonden zou kunnen worden voor onderhandelingen om een voor beide partijen acceptabele oplos sing te vinden. In welke vorm ook wordt gesproken, al of niet met derden, het zijn tenslotte Nederland en Indonesië, die tot een arrangement moeten komen. De heer Lankhorst (P.S.P.) geeft onder meer te kennen er bezwaar tegen te hebben, dat aan uitspraken in zake de kwestie Nieuw-Guinea van de Nieuw- Guinea-raad het gewicht wordt toegekend van uitspraken van een vertegenwoordigend lichaam. Spr. vraagt of het streven van de minister van Buitenlandse Za ken naar dekolonisatie inhoudt dat het kolonialisme een afkeu renswaardig systeem was. Minister-president De Quay _aat nog nader in op de kwestie van het memorandum. De heer Burger heeft gezegd, uat nei kamnet zich meer in de gevarenzone manoeuvreert. Spr. l, uat nei Kaumet ue zaaK za-er ernstig acni. ais men na gaat wai er de iaatsie wenen en vooral uoor minister Luns is ver- k tem Kan inen zeggen, uat we ons wel in een gevaarlijke situatie oevinuen, maar uat net kabinet zien met in ue gevarenzone neeit gemanoeuvreeid. Men mag er zijns inziens van overtuigd zijn uat juist deze regering zover is gegaan door de prealaoele voor- waaruen te laten vallen om tot net uiterste te streven naar een vreedzame oplossing. Niemand verneugt zich over de verwijdering tussen Nederland en inuonesié, zegt spr. Het ka- oinet staat voor een moeilijke taak en zal blijven streven naar een oplossing. Het blijft een be roep uoen op derde landen. Het gaat niet allereerst om de belan gen van Nederland. Een klein tand kan ten deze zijns inziens een voorbeeld geven. spr. hoopt, dat de Kamer het kabinet haar steun zal blijven geven. Minister Luns zegt over de te leurstelling van de heer Burger, dat integendeel de situatie door de regering als uitermate ernstig wordt beoordeeld. De regering zal alles doen om onderhandelin gen te bevorderen. Dit hangt echter niet alleen van Nederland af. Een bilateraal gesprek zon der prealabele voorwaarden kan niet worden gegarandeerd indien de tweede partjj niet meewerkt. De regering heeft de Indiase re solutie moeten afwijzen omdat zij bezig was een internationale be nadering te bevorderen. De Ne derlandse V. N.-delegatie heeft zich er met zorg van onthouden om ook maar een schijn van in druk te vermijden, dat de Braz- zaville-groep aan haar leiband zou hebben gelopen. Over de Indiase resolutie werd direct na die van de BrazzaviUe- groep gestemd, zodat daarover niet meer werd gepraat. De regering kon in oktober/ november niet tezelfdertijd een multilaterale en een bilaterale benadering bevorderen. De laat ste weg is na het V. N.-debat in geslagen, aldus minister Luns tot de heer Biesheuvel. De voorzitter sluit nadien de beraadslagingen over de brief van 8 december. Deze wordt voor kennisgeving aangenomen. De vergadering wordt gesloten m twintig minuten voor zes. Geboren 25 16 41 Gevestigd 42 53 95 67 69 136 Overleden 13 7 20 Vertrokken 55 46 101 68 53 121 Bevolking op 31 dec. 1960 1254 1140 2394 31 dec. 1961 1253 1156 2409 —1 16 15 Dreggen naar verdronken kinderen in Amsterdam In de Erasmusgracht in Amster dam is dinsdagmiddag- een aan tal kinderen door het ijs gezakt. Politie en brandweer hebben ge ruime tijd gedregd naar een 9- jarige jongen. Foto: Politie en brandweer dreg gen tussen de fösschotsen. HOLA. Aantal huwelijken: 12. Aantal echtscheidingen: 1. Elders geboren: 20. Elders overleden: 9. Alhier geboren, elders woonachtig 1. Alhier overleden, elders woonachtig: 2. ZUIDZANDE. M. V. Tot. Geboren 9 6 15 Gevestigd 26 20 46 35 26 61 Overleden c 4 6 10 Vertrokken 24 22 46 39 28 28 56 Bevolking op 31 dec. 1960 443 408 851 31 dec. 1961 450 406 856 7 2 5 Aantal huwelijken 5. DONDERDAG 4 JAN. TERNEUZENLuxor-Theater, 7.30 uur: „De kanonnen van Navarone". De regerende Kameroense na tionale democratische partij on der leiding van premier John Foneha, heeft dinsdag een vol strekte meerderheid behaald in de nieuwe wetgevende vergade ring waarvoor zaterdag verkie zingen zijn gehouden. Zijn partij heeft 20 van de 37 zetels in de wacht gesleept, ter wijl de voornaamste oppositie partij er tot dusver slechts vier heeft kunnen bemachtigen. Foncha is sinds 1959' eerste minister geweest. Hij zal ook de functie van vice-president van de federale republiek behouden. „Wil men de trend van de eco- nomische ontwikkeling van Zee land ombuigen naar meer blij vende welvaart ook op indus trieel gebied, dan zal de voort- 2394 gaande verbetering van de in- frastructuur, de „leefbaarheid van ons gewest", een zeer be langrijke plaats moeten inne men op de ranglijst van de in vesteringen", aldus de heer C. A. Kammeraad, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg in de woensdag te Goes gehouden al gemene vergadering van de Ka mer. In zijn „nieuwjaarsrede" drong de heer Kammeraad aan op o.m. betere verkeersverbindingen, re creatie-mogelijkheden, woning bouw en industrievestiging. De heer Kammeraad noemde het maken van vaste verbindingen tussen de eilanden zeer urgent, in welk verband hij de vaste verbinding van Noord-Beveland naar Schouwen en Duiveland bepleitte. Schouwen en Duiveland is Zeeuws gebied, heeft 'n Zeeuws karakter en moet de mogelijk heid hebben zich blijvend aan dë overige delen van Zeeland te hechten, aldus de heer Kamme raad, die voorts aandacht schonk aan de verbindingen over de Westerschelde. Het tijdig treffen van afdoende voorzieningen is ook hier dringend nodig, zo zei- de dë Kamer-voorzitter, die aan drong op het nemen van oplos singen „met ruime visie en van royale conceptie". De heer Kammeraad maakte in zijn toespraak o.m. gewag van een gestadige groei en verdere uitbouw van het bedrijfsleven in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Spre kende over de verwachtingen voor het komende jaar zeide de heer Kammeraad een waarschu wend woord tegen een te groot optimisme op zijn plaats te ach ten en schonk hij aandacht aan de noodzakelijke investeringen die 7 vooral ook ambachts- en detail handelsbedrijven zich zul len moeten getroosten om de voortschrijdende ontwikkeling te kunnen bijhouden. (Adv.) .JUDO Bij de j.l. gehouden judo-exa mens in de sportschool te Ter- neuzen slaagden voor de bruine band de dames C. de Ridder en A. Maas en de heer H. A. Bo- land. Voor de groene band de dames M. Dierick, G. Holle- brandse, M. Sol, L. de Kunder, C. Boers en I. Kaan en de heren P. Faas en A. Klok. Voor de gele band de heren C. Sol, J. Hamelink, H. Bol en W. van Driel. Deken Staal vertrokken Deken Staal heeft met ingang van het nieuwe jaar zijn intrek genomen in het St. Elisabeth- gasthuis te Dongen. Zijn vertrek uit de parochie, waarin hij ge durende 38 jaar gewerkt heeft, vond plaats in alle eenvoud en stilte. De laatste H. Mis, die deken Staal te Stoppeldijk op droeg, werd druk bezocht en velen drukten na afloop van deze mis de deken nog even ten afscheid de hand. Aanbouw bijzondere school. De aannemer De Bruijne van Stoppeldijk is momenteel begon nen met de aanbouw van de bij zondere lagere school alhier. Het aangekocht terrein van de heer Van Hamme naast het gemeentehuis is hiervoor een uiterst geschikte plaats. Ook het speel- en sportterrein is prima geschikt voor hun doel. Geslipt Door dë gladheid op de weg op Nieuwjaarsdag kwam de heer L. uit Wondelgem met zijn auto ter hoogte van Keizersput te slippen met het gevolg dit hij beneden de dijk terecht kwam. De inzittenden kwamen met enkele schrammen en de schrik vrij. maar de auto was zwaar beschadigd. In het noordwesten van Span je worden verscheidene streken met ernstige overstromingen be dreigd. De toestand is in het bij- 1 zonder verontrustend in Valla- I dolid, waar militairen, politie en brandweer dë hele nacht aan versterking van de dijken van de Esgueva hebben gewerkt. Drie dorpen in het noorden van de provincie Valladolid zijn on dergelopen en vijf in dë provin cie Zamosra. Enkele zijrivieren van de Du ro zijn buiten haar oevers ge treden, ii.l. bij Leon en bij Sala manca. De wegen tussen Madrid ener zijds en Lissabon en La Coruna nderzijds zijn afgesneden. Ook het spoorwegverkeer tussen Ma drid en Algeciras is ontwricht. 9 9 Door AGATHA CHRISTIE 37) Nadruk verboden. j.O, dat jongmens werkte niet op eigen houtje! Nee hoor, hij wist hoe laat hij precies komen moesthij weet, dat de deur open staat, als hij komt.... alles even gemakkelijk!" „Wat wilt u daarmede zeggen?" „Wat komt dat er op aan? U gelooft mij toch niet! U zegt, dat ik een leugenaarster ben, omdat ik een vreemdelinge ben. U zegt, dat een blonde Engelse geen lei> gens vertelt, want zij is helemaal Engels.... en zo eerlijk. Daarom gelooft u haar wel en mij niet. Maar ik zou u nog wel wat an ders kunnen vertellen Met een klap zette zij de jus-pan op het fornuis. Craddock weifelde even of hij enige aandacht moest schenken aan deze uitingen van wrok. „Wij schenken aandacht aan al wat ons verteld wordt," ver klaarde hij. „Ik vertel u helemaal niets. Waarom zou ik? U is allemaal hetzelfde. U jaagt achter een ar me vluchtelinge aan. Ik zeg u, dat toen dat jongmens de vorige week geld was komen vragen aan juffrouw Blacklock en zij hem, zoals dat heet, met een kluitje in het riet had gestuurdik zeg u, dat ik hem daarna heb horen praten met mevrouw Hay- mes.... ja, daar buiten in het prieel, maar u zegt natuurlijk, dat ik dat uit mijn duim zuig!" „Dat zul je waarschijnlijk ook v/el uit je duim zuigen," dacht Craddock, maar hij zeide: „U kon toch niet verstaan wat ze daar in het prieel tegen elkander zei den?" „Dan vergist u zich," riep Mit- zi triomfantelijk uit. „Ik was buiten om brandnetels te pluk ken daar maak ik heerlijke groente van. Dat weten zij bin nen niet, anders vonden zij het vast niet zo lekker. Maar toen hoorde ik dat jongmens vragen: ..Maar waar kan ik me verstop pen?" En toen gaf zij ten ant woord: „Dat zal ik je wijzen?" en toen zei ze nog: „Om kwart over zes!" en toen dacht ik nog: „Ach so, jongedame, jij bent een mooi exemplaar, jij maakt stilletjes een afspraakje met een jongeman voor als je klaar bent met je werk en je smokkelt hem zelfs in huis! Ik denk, dat juffrouw Blacklock dat wel niet goed zal vinden. Dan gooit ze jou er uit! Ik zal en dan juffrouw Blacklock roe pen." Maar ik heb me toen ver gist, dat weet ik nu. Het was helemaal geen liefdesgeschiede nis, maar een roof- en moord partij, die zij samen hebben be raamd. Maar u zal natuurlijk denken, dat ik dat allemaal uit m'n duim zuig. Slechte Mitzi, zult u zeggen, darvoor ga jij de gevangenis in!" Craddock wist er werkelijk geen weg mee. Het kon best een verzinsel zijn. Doch mogelijk was het dat ook niet. Voorzichtig stelde hij Mitzi dus de vraag: Is u er wel zeker van, dat zij met iemand anders heeft gepraat?" „Natuurlijk ben ik daar zeker van. Hij ging juist de deur uit en ik zie hem nog de achtertuin inlopen naar het prieel. En dade lijk daarna ga ik kijken of er nog mooie jonge groene brand netels staan." „Zouden er," zo dacht de in specteur bij zichzelf, „in oktober nog jonge groene brandnetels te vinden zijn?" „Heb je nog iets meer kunnen afluisteren?" vroeg hij. Mitzi keek boos. „Die juffrouw Bunner, die met die puntneus, die riep toen: „Mitzi! Mitzi!" Dus toen moest ik wel naar bin nen. O, dat mens bemoeit zich overal mee. Om gek van te wor den. Ze komt mij vertellen hoe ik koken moet! Stelt u voor. Al les smaakt naar water, wat zij klaarmaakt." „Waarom heb je me dat niet allemaal verteld toen ik een paar dagen geleden hier was?" infor- „Omdat ik er toen niet aan ge dacht hebPas later zei ik bij mezelf, dat hebben ze samen op touw gezet.... hij met haar!" „Was u er wel positief zeker van, dat het mevrouw Haymes is geweest?" „O ja, volmaakt zeker! Vast en zeker. Zij is een dievegge, die mevrouw. En ze is goede maatjes met dieven. Wat zij met haar tuinwerk verdient is immers niet voldoende voor zo'n fijne dame. Zij moet juffrouw Black lock, die zo goed voor haar is, nog bestelen ook! C, ze is slecht, heel slecht die vrouw." „Maar gesteld eens," begon de inspecteur, terwijl hij haar scherp gadesloeg, „dat iemand anders zou zeggen, dat u met Rudi Scherz hebt staan praten!" Dit idee maakte helemaal niet de indruk, die hij had verwacht, Mitzi snoof hoorbaar en gooide alleen maar het hoofd in de nek. „Als er eentje zegt dat ik met hem staan praten, dan zijn dat leugens, leugens, leugens," riep zij op verachtelijke toon. „Leu gens vertellen is gemakkelijk ge noeg, maar hier in Engeland moet je bewijzen, dat ze waar heid zijn. Dat heeft juffrouw Blacklock mij gezegd en daarin heeft ze gelijk, is het niet? Ik praat niet met dieven en moor denaars! Maar hoe kan ik koken en bakken, als u hier maar in de keuken zit te praten? Ga de keu ken uit, astublieft! Ik moet een hele lastige saus klaarmaken." (Wordt vervolgd.) eens goed opletten en luisterenmeerde Craddock op barse toon. Door de ondergrondse kern ontploffing, die de Amerikanen de vorige maand bij Carlsbad in Nieuw-Mexico hebben, veroor zaakt, is een spelonk met een doorsnee van 33 meter en een grote „bult" boven de grond ontstaan. Dit is meegedeeld door dr. Edward Teller, de „vader" van de waterstofbom. Direct na de ontploffing was er ruim 100 ton waterdamp in de spelonk. Deze waterdamp was afkomstig van het verspreide zout uit de zout mijn waarin het kernapparaat tot ontploffing werd gebracht. Internationaal verkeer op Rotterdam Volgens een opgave van bet gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam bedroeg het aantal zeeschepen, dat in 1961 de Rot terdamse haven binnenliep 24.734 een nieuw record voor deze tweede haven ter wereld. Via de luchthaven Rotterdam werden in 1961 lil totaal 140.147 passagiers vervoerd, hetgeen een toename betekent van 8,2 pet. ten opzichte van I960. -+ In Engeland hebben dinsdag ongeveer vijftig mensen .lichte verwondingen opgelopen als ge volg van kleine spoorwegonge vallen. Het merendeel van de onge lukken werd veroorzaakt door een lichte mist. ZAAMSLAG Gouden jubilaris ontving Kcninkl. onderscheiding. Woensdagavond werd door de muziekvereniging „De Volhar ding een serenade gebracht aan haar voorzitter, de heer R. J. van de Veke, die in 1922 als 12-jarige knaap zijn intrede deed als wer kend lid van de toen geheten .Fanfare Zaamslag.'' Zijn vader was destijds ook wer kend lid van „het muziek" en zo was het geen wonder, dat in de huize der familie Van de Veke de muziek een voorname rol speel de. De jonge muzikant kreeg zijn eerste onderricht van de heer Blansaart uit Axel, die destijds de dirigeerstok hanteerde, later opgevolgd door de heer Leckhout uit Hulst, die op zijn beurt werd opgevolgd door de heer Wisse uu Zaamslag en thans door de huidige dirigent, de heer Meijers uit "lerneuzen. De heer Van de Veke heeft in de loop der jaren, mede ais voor zitter van „De Volharding" in Zeeuws-Vlaanderen en ook in het naburige België een algemene bekendneid gekregen en zo was het niet te verwonderen, dat bij de huldiging, die gisteravond plaats had, zeer velen blijk van hun belangstelling gaven. Onder de aanwezigen merkten wij op het college van B. en W„ ds. en mevr. Becht,, de voorzit ter van de Bond van Muziekver enigingen in Zeeuws-Vlaanderen, de heer Ocké, directeuren van zusterverenigingen, oud-bestuurs- ieden en oud-muzikanten. Nadat de werkende leden van ,De Volharding" haar voorzitter een serenade had gebracht, werd het gezelschap binnen genodigd, waar als eerste spreker de heer H. W. Houg de jubilaris toesprak en de vele verdiensten van de heer Van de Veke in het licht stelde. Namens het bestuur en werken de leden bood de heer Houg de heer Van de Veke een geschenk aan. Nadat de jubilaris zijn dank had betuigd voor de waarderende woorden van de heer Houg en voor het daarbij aangeboden ge schenk, bracht hijzelf een uitge breid overzicht van zijn weder varen en het wel en wee der ver eniging gedurende die halve eeuw, welk overzicht menige vro lijke episode bevatte. Aan het slot hiervan sprak hij de hoop uit, dat „De Volharding" onder leiding van haar dirigent zal moge groeien en bloeien. Hierna werd een kopje koffie met een gebakje aangeboden. Burgemeester H. D. Trimpe ver volgens het woord tot de jubila ris richtend, zeide dat het ge meentebestuur vol bewondering is over de wijze waarop ..Reintje" zoveel voor „zijn" muziek doet en daarvoor de dank verdient van de gehele gemeente. Het is spre ker een grote voldoening te kun nen mededelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de heer Van de Veke te onderscheiden met de zilveren ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Nadat burgemeester Trimpe de koninklijke onderscheiding op de borst van de heer Van de Veke had gespeld, betuigde de jubilaris H. M. de Koningin zijn dank voor de toekenning en de burgemees ter voor de uitreiking van de onderscheiding. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heer Voet uit Kioosterzande, namens de zus tervereniging „St. Cecilia", de voorzitter van de Bond van Mu ziekverenigingen in Zw.-Vlaande- ren, de heer Ocké uit Hoek, de penningmeester van „De Volhar ding", de heer W. Leenhouts, het medebestuurslid de heer Iz. van Fraeijenhove, die dit deed in vers vorm, de dirigent, de heer Meij ers, en de oud-trommelslager, de heer Basting. Ten slotte dankte de heer Van de Veke de sprekers voor de op hoge prijs gestelde woorden van waardering tot hem en zijn echt genote gericht en voor de ont vangen geschenken. Na afloop van dit „officiële" ge deelte van deze avond bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen en liet „De Volharding" ter ere van de familie Van de Veke de „Jubileum-mars" horen. VRAAG LEIDENDE is de hoeken euJtuuraan delen dagmidJag druk de voorgaande geval was. De vast. Het publi zich voor gei Vorder was er b de beroepsspecu premie-affaires sloten. Vooral Rubbers was di is optimistisch de koersvormin de tijd voor maatschappijen meer, belangen Amsterdam r va* 114 tot 116 ge slotkoers v; ren Deli werdei 146,50 tot 1 haalde dit fonc van ruim drie punt hoger op Ook voor de sen bestond langstelling, bewsduur wer gehandeld, dit] tot de voorga toen verreweg vaartaandelen ste tape werdtj De koers één tot drie pil lil tegenstell| ge tendentie ir de afdelingen fondsen gister koersverliezen geen grote afr teraf bezien voor de inter] beslist nog me puntjes lagerl nauwelijks pi| ovens konder koerswinst vj behouden. Un Olie's noteerd| lager ingevc K.L.M. werd scerd. Wall Street| gevolg van nieuwe jaar koersen. Ook Olie en Ut koersverliezei wijl Hoogovei se beurs hog gen. Het Daj dagmiddag betere tend^ dujjse beur. international! nimaal. Xn de loh den aandeler cp 210 biedej Dinsdag mc last van het| notering wegens eei| wachten bod beurs verwj dan de bied op 210. De 1 zeer binner een eventue aandelen. Motoren we interim dvi<| gen dinsdag vidend. Arnhemsd dinsdag 251 genoteerd ging van cent, kreg<| vleskoers hol gaf eer Aandeler dinsdag 45 verhandeld :*5. OOÖP. „®EEUWS| TE Veiling vj GROENTE] Per 100 16,40. Per stil 17, CU Per kg: Rode kool| 32—42 ct, 8—22 ct; Breekpeen 61 51-66 cj ten A II et: afw. j scnoond et; II 21 lof A II B II 88— VRUIT: Appelen 85 68—70,1 67—69; I kroet 51 m. 75 81 65 74—77 76—80 m 76, m. 651 48, III gr 42, kroet I m. 80 57- 63—69, 55, III fiji m. 75 59 grof 46 II m. 80 III grof Peren. I —51, m. Comptess m. 55 ve nieu In Bel het niet] verkeers waarvan wijten Zeven de dood den officiële

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2