Binnenlands nieuws Eric de Noorman De laatste slag Het Nieuw-Guineadebatinde Tweede Kamer Marktberichten BEURSO VERZICHT Kant •f T BEROEP VAN' OTTO HABSBURG AFGEWEZEN Nederlander pleegde moord in Brussel. Staking; in Belgische kolenmijn. «Vervolg van eerste pagina.) De heer Blaisse (K.V.P.) meent, dat er wel enige tijd no dig was om de bespiedingen in de V. N. op zich te laten inwer ken. De datum van 2 januari voor het debat lijkt hem juist gekozen. Hij betoogt, dat steeds het recht op zelfbeschikking voor de bevolking van Nieuw-Guinea op de voorgrond heeft gestaan. In de laatste troonrede is de inter nationalisatie van de kwestie- Nieuw-Gitinea gesteld. Naar zijn oordeel heeft de regering een sterk progressief beleid gevoerd. Men kan niet zeggen, dat er sprake is van een nieuw beleid. De K.V.P. heeft zich gesteld ach ter het beleid, zoals dat tot uiting is gekomen in de V. N. De heer Blaisse gaat vervol gens nader in op de verschillen de punten van het Nederlandse voorstel aan de vergadering der V. N. Hij betoogt daarbij o.m., dat zelfbeschikking een begrip is waarmede gewerkt moet worden in het licht der omstandigheden waaronder er een beroep op wordt gedaan. Naar aanleiding van het be toog van de heer Burger, zegt spr., dat de fractie van de P. v. d. A. de Papoea's zou moeten bewerken opdat zij zullen opteren voor samengaan met Indonesië, hetgeen de heer Burger als een belang van Nederland ziet. Maar-, zo vraagt de heer Blaisse, hoe is dat te rijmen met het zelfbeschik kingsrecht? Hij geeft voorts te kennen, dat er sterke overeenstemming is ten aanzien van de inzichten van de regering en zijn fractie. Spi. zegt het Nederlandse voorstel goed, weloverwogen en eerlijk te achten. Het plan is goed ontvangen. Een tekortkoming is geweest, dat Indonesië er nergens in is vermeld. Hij vraagt de aandacht voor de resolutie van India, die z.i. te recht onaanvaardbaar is ver klaard door de regering. Een opvallende conclusie van het debat in de V. N. is naar zijn oordeel het feit, dat alle landen •aandrongen op nader overleg. Voor sprekers fractie staat het oelang van de Papoea voorop. De hem meest passende oplossing moet worden verwezenlijkt. Het herstel der vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen ■moet worden nagestreefd. Naar sprekers mening is het noodzakelijk op korte termijn tot onderhandelingen met Indonesië te konten. Wij moeten uit de im passe komen. Daarom is een nieuwe benadering nodig. Spre kers fractie is voor een gesprek zonder prealabele voorwaarden. Het bleef bij zwevend optimisme, worden van de oprechte bedoe- one opunnsme ten spijt blijft ling van Nederland om tot over liet harüe feit, dat de Brazzaville- eenstemming inzake Nieuw Gui- resoluue siecnts een eenvouuige nea te komen. Een eensgezinde meerderheid verwierf en uus houding van het parlement zou geen resuuaat alwierp. Het ver bouwen van de regering en haar veriegenwooruigeis om na net v. is.-oeoat op uezelide weg te kunnen voortgaan lijkt spr. thans niet ai te groot meet, Lugtn u,tt- lyses van de stemming maken spr. niet bijzonder zener van ae nouding van Aziatiscne en Afri kaanse lanuen jegens Nederland, ue Brazzavilie-resolutie was ten slotte een compromis-voorstel cussen de Nederlandse en de In diase resoluties. Weinig ver trouwen neeit de heer xxesheu- vel in het optreden van de „heren zeventien'' van ue V. N.-commis sie voor dekolonisatie. Indone sië zal zich tegen optreden van ueze commissie stellig verzetten. De A.R.-fractie verlangt naar herstel van de betrekkingen met znuonesiê. Ons land moet de in woners van Nieuw-Gninea een uiudelijk inzicht geven in de mo gelijkheden en consequenties van een vrije keuze. Nederland heeft grote verant woordelijkheid voor de uiteinde lijke keuze. Spr. acht het niet spr. van groot belang achten. Zijn fractie beschouwt het als Christeplicht te pogen een oorlog te voorkomen. SPr. oppert de gedachte aan een gespreksmogeljjkheid tussen Papoea's en Indonesiërs. Spr. merkt op, dat de heer Suurhoff heeft verklaard, dat de P. v. d. A. tot elke prijs een ge wapend conflict wil voorkomen. Hij vraagt wat met „tot elke prijs" wordt bedoeld. De heer Van de Wetering zegt, dat hij het zou betreuren als de Indonesiërs zich aan oorlogs daden zouden vergrijpen. Hij is bereid de weg van verzoening te gaan, maar dat mag geen plichts verzaking worden. Spr. vraagt de aandacht voor de gevolgen van het niet-verijde- len van de Indonesische machte honger. In dit verband noemt hij Brits Borneo, Portugees Timor en Malakka. De heer Van de Wetering wenst de regering wijsheid bij het zoeken van wegen om tot (Advertentie.') r," Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor protektie Dit doosje betekent tegen infektie Alles wat op verantwoorde wijze tot verzoening kan leiden zal zijn steun hebben. Te kwart vóór zeven werd de vergadering verdaagd tot heden middag één uur. REPORTAGES OVER DE TWEEDE-KAMERDEBAT TEN Ook heden zullen radio-omroep verenigingen aandacht besteden aan de debatten in de Tweede Kamer over het Nieuw-Guineabe- leid. VARA en NCRV zullen vanuit het gebouw van de Tweede Ka mer korte samenvattingen geven van het verloop van de vergade ring van de Tweede Kamer. De NCRV verzorgt uitzendm- gemyan 12.5313.00, 14.10—14.20, 17.2trS-f7.40 en in de rubriek Ra diokrant Vandaag, die om 19.30 uur begint. De VARA zendt reportages uit van 13.40—13.45, 14.42—14.45, 15.52—15.55, 17.50—18.00, 18.45— 19.00, 21.3521.40, en van 22.40 —22.55. De heer Blaisse is van oordeel, dat aan een gesprek een derde zal moeten deelnemen. Neutrale leiding is wenselijk. De Papoea's zullen moeten worden ingescha keld. Niet onmiddellijke opname in de Nedériandsc delegatie ware te bevorderen, •Een uitspraak der bevolking moet worden voorbereid en bona fide worden uitgevoerd. Men zal zich moeten bepalen tot een »lite, die representatief is. Spr. denkt niet aan de Nieuw-Guinea VFSaad. Gestreefd moet verder wor den' naar herstel der betrekkin gen met Indonesië. Met herzie ning van de grondwet zal z.i. ternst moeten worden gemaakt. De heer Biesheuvel (A.R.) -meent, dat de ontwikkeling rond Nieuw-Guinea zich in stormach tig tempo sinds oktober voltrok ken heelt. Hij heeft veel waar dering voor de voorlichting van de Nederlandse pers in den lan dde en in het buitenland in deze aangelegenheid. Thans kan de volksvertegenwoordiging de ba lans opmaken. Blijkens de brief van 8 dec., die de geest van „op de plaats rust" ademde, voorzag de regering blijkbaar geen snelle nieuwe ont wikkelingen. Spr. meent, dat de rede van Soekarno van 19 december een reactie is op het V. N.-debat, de Nederlandse opvatting daarover en de Indonesische politieke op vattingen inzake Nieuw-Guinea. Het onderhavige vraagstuk drukt als een loodzware last op ons politieke denken en hande len en ook op dat van Indonesië. Wij moeten zelfceheersing tonen <r>m de lont niet te ontsteken. Ook de Indonesische politieke leiders zullen de nodige zelfbe heersing moeten opbrengen. Spr. herhaalt de wens van een open gesprek. Zijn fractie wordt niet murw van wapengekletter. Zij wil meewerken tot het ophef fen van de impasse. Op 3 oktober, bij de algemene beschouwingen, was geen bassi voor een open gesprek aanwezig. Toch was het nodig. Spr. ont kent, dat een dergelijk gesprek het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's in de knel zou brengen. Wij mogen dat volk niet aan ■zichzelf overlaten zonder het •uiterste te hebben gepoogd om het niet te belasten met de ge volgen van een conflict tussen •ons land en Indonesië. Wij zullen omwille van het be lang van het Papoea-volk vorm -en inhoud aan het zelfbeschik kingsrecht moeten geven. Spr. wenst een nadere analyse hier van door de regering. Dan pas zal de Nieuw-Guinea Raad zich hierover concreet kunnen uit laten. De heer Biesheuvel vindt dat de eerste reacties van de heer Schürmann na het V. N.-debat blijk geven van een te groot op timisme, evenals de uitlatingen opportuun om thans te spreken contact met Indonesië te komen, over voorkeur voor een bilateraal gesprek, dan wel een gesprek met derden om tot een oplossing te komen. De verantwoordelijk heid hiervoor ligt thans bij de re gering. Wel zou na een gesprek met cterden zo spoedig mogelijk een rechtstreeks bilaieraal con tact met Indonesië moeten wor den hersteld. De heer Lankhorst (P.S.P.) wijdt een beschouwing aan de benandeling der resoluties in de vergadering der V. N. Hij merkt op, dat het Nederlandse voorstel een nederlaag heeft geleden. De V. N. heeft te kennen gegeven, dat zij zich niet met de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea wil belasten. Opmerkend, dat de regering voortgaat op de weg naar inter nationalisatie, vraagt ^iij hoe zij zich deze voorstefp zonder de V. N. Het Nederlandse volk wordt zich naar het oordeel van de heer Lankhorst meer en meer bewust, dat de enige oplossing gevonden kan worden in samenwerking met Indonesië. De politiek ten aanzien van In donesië, zo betoogt spr., is vol komen mislukt. Spr. meent, dat de betekenis van de Nieuw-Guinea-raad niet mag worden onderschat. De Raad kan ook niet worden gezien als door de gehele bevolking ge kozen. De Papoea's moeten z.i. voorgelicht worden in deze zin, dat de enige oplossing in het be lang van Nieuw-Guinea slechts kan worden gevonden in overleg met Indonesië. De heer Lankhorst meent, dat Indonesië Nederland moeilijk kan zien als zelfbeschikking voorstaande. Spr. komt tot de volgende conclusies: Nederland moet onverwijld het initiatief nemen voor een gesprek over Nieuw-Guinea met Indone sië; bij dit gesprek moet Nederland uitgaan van de opvatting, dat Nederland in het verleden een fout heeft gemaakt door Nieuw- Guinea af te scheiden van Indo nesië het gesprek moet er voorts van uitgaan, dat het bestuur over Nieuw-Guinea de facto bij Ne» derland berust, doch dat het be stuur zo spoedig mogelijk aan: Indonesië moet worden overge dragen; tijdens het gesprek moet onder zocht worden op welke wijze Ne derland met Indonesië kan sa menwerken bij de ontwikkeling van NieuwGuinea; de Papoea's zullen ervan over tuigd moeten worden dat dé- enige zelfbeschikking is te zoe ken in provinciale of gewestelijke autonomie; minister Luns is ongeschikt om de besprekingen te voeren. Zijn aftreden moet voorwaarde zijn voor gunstige besprekingen. De heer Van de Wetering (C.H.) betoogt, dat de interna- Het Oostenrijkse constitutio nele hof heeft het beroep afge wezen, da de Oostenrijkse troon pretendent dr. Otto Habsburg had ingesteld tegen de weige ring der regering om zijn „ver- klaring van trouw aan de repu- bliek" te aanvaarden. Dit is gis teren officieel in Wenen bekend gemaakt. Volgens een wet die na de val van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie aan het einde van de eerste wereldoorlog werd aan vaard, mag geen lid van de voormalige keizerlijke familie in Oostenrijk wonen, tenzij hij afstand doet van al zijn titels en aanspraken op de troon. De 48-jarige dr. Otto Habs burg, wiens eigenlijke titel aarts hertog Otto van Habsburg— Lotharingen is, is de oudste zoon van de laatste monarch, keizer Karei, en een neef van Franz Joseph. Hij woont met zijn vrouw, vijf dochters en één zoon te Poecking in Beieren. Hij wil zich echter in Wenen vesti gen om daar een hooglera ars- post te krijgen. Zijn „verkla ring van trouw" werd in juni j.l. door de regeringscoalitie van de R.K. Volkspartij en de socia listen afgewezen. De advocaat van dr. Habsburg in Wenen heeft meegedeeld, dat de regering niet binnen de voor geschreven termijn van 6 maan den op het beroep van zijn cliënt had gereageerd. Hij zou nu een tweede beroepschrift in dienen, ditmaal bij het admini stratieve hraf. TNT ERNA TIONALS VERDEELD Het Dainrak heeft gistermid dag, voor de eerste beursdag in 1962, een verdeelde stemming laten zien voor de internationale waarden. Hiérbij noteerden Phi lips en Hoogovens bij, de ope ning resp. C en 16 punten boven de voorgaande slotkoers. AKU's, Unilevers an Kan. Olies lagen lager in cfe markt. Er werden gisteren. zoa{s gebruikelijk, méér handen gedrukt, in ver band met de kennismaking op de eerste beursdag van het nieu we jaar, dan dat er zaken wer den gedaan. Ebt kwam hoofdza kelijk doordat de handel op de overige Europese beurzen zeer gering was. De arbitrage kon dan ook weinig uitrichten. Het publiek gaf er in Amsterdam merendeels de voorkeur aan de ze dag over zich heen te laten gaan met het verstrekken van een beperkt aantal opdrachten. De beroepshandel had het te druk met het uitdelen van goe de wensen, om daarnaast ook nog aan zaken te denken. Zoals gezegd was de tendentie bij de opening verdeeld- voor de hoofd- fondsen. Gedurende de verdere beursduur kwamen er niet veel veranderingen? in de openings koersen meer voor. Philips plus circa 7 punten door lichte- vraag voor rekening van Zwitserland. Hoogovens kwamen zeer verrassend voor de dag met een koerswinst van circa zestien punten bij de ooe- meenschappelfjjc overleg" dan ook hoog werd ingezet. Later volgde een lichte koersreactie. Unilevers min ƒ2,50 op ƒ185,40. AKU's twee punten lager op 401. Kon. Olies liepen op van 125,60 tot 125,80, tegen een vorige slotkoers van 126,00. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. In de scheepvaarthoek was de handel zeer kalm. De koer sen bewogen zich eert weinig on der het voorgaande slotniveau. In de. cultuursector bestond eni ge lokale vraag, waardoor de stemming aan de vaste kant was. In de staatsfondsenhoek ging weinig om. De tendentie was dooreikaar prijshoudend. Op last van het beursbestuur ward geen: notering opgemaakt in aandelen „De Wereldhaven", .tl verband toet een op korte termijn mogelijk bod op de aan-, delen. Aandelen Havenwerken,. Twentsche Kabel en die van Vromen Papier werden hogex geadviseerd Aandelen Van Swaay noteerden 45 punten ho ger op 370. Arnhemse Scheeps bouw werd circa 15 punten la ger op 225 geadviseerd op de drastische dividendverlaging van twaalf tot acht procent. Voor de uitgifte van 30 min rentespaarbriev-en ten laste van de Bank voor Nederlandse Ge meenten bestond, zoals werd verwacht, een overweldigende belangstelling. Qe beurs wordt op 10 januari lajet een nieuw fonds verrijkt.. Op die VEEMARKT ROTTERDAM 2 januari Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 2417 dieren, zijnde: 900 vette koeien en ossen, 502' stuks gebruiksvee, 170 vette kalveren, 142 graskal veren, 553 nuchtere kalveren, 20 paarden, 125 schapen of lam meren, 5 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien vare ƒ2,50ƒ3,30; vette kalveren f 2,30ƒ3,10; slachtpaarden 1,90—12,50, al les per kg. Graskalveren van ƒ250—f150'; nuchtere kalveren ƒ160—ƒ195;; schapen ƒ90ƒ125; lammeren ƒ80 ƒ115; melk- en kalfkoeierr 9701250; vare koeien ƒ600 820; vaarzen 625—950; pinken 450-ƒ600, alles per stuk. Vette koeien: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend, prima's jets boven notering; vet te kal véren: aanvoer ruimer, handel kalm, niet geheel prijs houdend, prima's boven note ring; graskalverenaanvoer gro ter, hanael stil,' prijzen- onveran derd; nuchtere kalveren; aan voer als vorige week, handel re delijk, prijzen niet hoger; scha pen en timmerenaanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijshoudend; slachtpaarden aanvoer kort, handel flauw, prij zen stabiel; kalf- en melkkoeien: aanvoer tamelijk, handel iets levendiger, goed prijshoudend; vare koeien: aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen ongewij zigd; vaarzen: aanvoer als vori ge week, handel stroef, prijzen vooral niet hogei. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 2 januari 1962. Klei-aardappelen 35 mm opw, voor het binnenland: Bintje 10,25—11,25; IJsel- ster 8,75ƒ9,25; Bevelander 11,50-/ 13. Klei-aardappelen 38 mm opw.: Furore 1012,50. Voeraardappelen 1,503,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. De brug was verdwenen Een grote brug over de rivier de Marecchia in Centraal Italië is door de opgezwollen rivier voor een deel weggeslagen. In de brokstukken van de brug, op de bodem is nog liet wrak vare een kleine stationcar zichtbaar: De bestuurder had tengevolgv van zware regenval niet gezien, dat een deel van de brug ver dwenen was en stortte met zijn auto in de diepte. Drie uur latei- kon hij ongedeerd! worden gered. In die tijd moest hij drie maal toezien dat een motorrij der op dezelfde wijze veronge lukte; zonder dat hij hen had kunnen waarschuwen. Beursihdices 27/12 28/12 2/1 Intern, cone. 566.32 563.29 562.84 Industrie Scheepvaart Banken Handel' ertz. Algemsen 365.69 367.17 368.68' 183.71 183.27 182.60 252.94 254.65 254.83 160.04 159.94 161.27 409.67 408.69 408:98 N abeurskoersen (402%) AKI'- Kon. Olie: 125—125.60 slut; 125 (125.703( Philips: 985 (985) Umlever: 1SS10—185.60 slót 185.10' <185.00)1 Hoogovens: (7811 Adviëskoersen buitenlands bankpapier De advieakoersen voor buiten lands bankpapier- geldend in Amsterdam op heden luiden: Engelse pond 10.07-10.17 Amerikaanse doü 3.57% -3.61 Canadese dollar 3.41-3.46 Franse frank 100) 72.35-72.85 Belgische frank (100) 7.20-7.25 Duitse Mark (-100) 89.75-90.25 Zweedse kroon (100) 69.00-70.00 Zwitserse frank (100) 83.35-83.85 Italiaanse lire (10.000) 57.00-59.00 Deense kroon (100) 51.70-52.70 Noorse kroon (100) 50.00-51.00 Oostenrijkse Schilling (100) SLACHTOFFER VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING. In haar woonkamer achter een bijputeriewinkel in Den Haag is dinsdagmorgen de 56-jarige mej. ML. I. Plugge levenloos in haar bed aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat de kachel slecht trok en ze het slachtoffer was geworden van kolendampvergiftiging^ OVERLEDEN NA VERKEERS ONGEVAL. In het ziekenhuis in. Roermond is, dinsdagmorgen overleden het 16-jarige meisje L, Sawade uit Roermond. Hiermee is het aan tal slachtoffers van de autobot sing nabij het natuurbad „De Heelder Peel" in de nacht van vrijdag op zateodag tot drie ge stegen. Alleen de chauffeur, de 23- jarige heer Verwoerd uit Herten wordt op het ogenblik nog in. het Roermondse ziekenhuis ver pleegd. Een zestigjarige in Brussel woonachtig Nederlander heeft op oudejaarsavond een Belg met messteken dodelijke verwondin gen toegebracht. De dader, L. S., wand zich in een twistgesprek, met de 39-jarige Marcel Crocket, die in hetzelfde pension woonde, zo op, dat hij de man met een groot zakmes te lijf ging. De verwondingen wa ren zo ernstig, dat het slacht offer kort daarop overleed'. De dader is door de politie aan gehouden. Ongeveer 900 mijnwerkers van een mijn in de Belgische plaats Waterschei zijn dinsdag een 24 uursstaking begonnen. Zij eisen» alsnog een nieuwjaars premie van 500 Belgische frank (36 guMen), De staking wordt door de Katholieke en socialistische vak bonden gesteund. ZEVEN JONGENS DOOR HET naar de vermiste te zoeken, doch ning. Alle hoefclieden hadden tionale wereld doordrongep moet1 belaag bij hoog, zodat in „ge- 13.95-14.05 datum Portugese escudo (100) werden ter beurze certificaten in 12.50-12.65 de „International Electronics Co Spaanse peseta (100 gr. coup.t Curacao" geïntroduceerd. I IJS GEZAKT 1 VERMIST Zeven jongens in de leeftijd van negen tot veertien jaar, die zich gistermiddag op het ijs in de Erasmusgracht te Amsterdam waagden om te zien of het hield, zijn erdoor gezakt. De zes oud sten konden elkaar helpen uit het snel ontstane grote wak te ko men, maar de jongste, de 9-jari- ge Franciscus C. W. Roosingh, wordt vermist. Een broeder van de G. G. en G. D. heeft zich nog met een lijn om 5.92%-6.07% het middel te water begeven om 184. „K-Keizer Valentianus?" prevelt Aëtius voor zich heen, ter wijl hem de blikken van zijn lijf wacht niet ontgaanMet een gebiedend gebaar roept Theodoric een nog jonge man uit zijn kleine gevolg naar voren en deze maakt een buiging voor de consul en overhandigt hem een beschreven rol „Als persoonlijk boodschapper van keizer Valentianus, overhan digde ik de vorst der Gothen deze smeekbedeLees hem waarde AëtiusMet toegeknepen ogen van minister Luns op Schiphol, de spreker die van beleefdheid jegens hem niet overloopt aan kijkende, vouwt de consul de rol open en zijn ogen vliegen over het geschrevene Zijn gezicht is een masker, als hij ten laatste zegt: „Het zij zode keizer beveelt Verbeeldt Eric het zich, of klinkt er nauw verholen spot in deze laatste woorden? In ieder geval is dit de kans, die hij aangrijpen moetHij dringt naar voren. „Edele Aëtius, nu gij en de West- Gothen immers tóch bondgenoten zijn, valt ook uw laatste bedenking tegen de vrijlating van de vorst der Alanen weg, nietwaar?" Met opeengeklemde lippen knikt de Romein. „Laat hem vrij!" gebiedt hij één zijner lijfwachtHij kijkt ge- ergerd op, als Merwig de Fran- kenvorst de tent binnentreedt, maar vervolgt dan met stemver heffing: „Bondgenoten zullen wij dan zijn koning der Gothenen alle andere vorsten, die hier tegen woordig zijn Haast spottend laat hij zijn oog een moment te lang op Eric rus ten „Maar het hoogste gezag be houd ikWij bevinden ons op grondgebied van het rijk van Rome en hier draag ik de verant woordelijkheid Er valt een stilte, dan treedt dezelfde jonge krijgsman van daar net, die een treffende gelijkenis vertoont met Theodoric naar vo ren. „Wat aarzelt gij allen?" roept hij uit, „zoals wij hier bijeen zijn op de Bourgondiërs na heb ben wij allen aan den lijve kennis gemaakt met de voortreffelijke veldheerstalenten van de edele AëtiusLaat ons dan blij zijn voor één keer aan de zijde van deze man te kunnen strijden want dan smaken wij ook eens de overwinning Er gaat aarzelend weliswaar een gelach op, maar de spanning is ge broken. Met een ruk trekt Theo doric zijn zwaard, „op het bond genootschap!!!..." en vele zwaar den verheffen zich op deze eed. „En toch Sveintje," fluistert de Noorman, „en tochzijn de moeilijkheden met Aëtius nog niet voorbijnog lang niet hij raakte door de koude bevan gen. Tot in de avond is bij het licht van schijnwerpers door brand weerlieden en de rijkspolitie te water vanaf een bocttje zonder succes de plek afgeclregd. Heden zal het dreggen worden voortge zet. DODE DOOR GLADHEID De 58-jarige heer J. Kruize uit Rijswijk (Z.-H.) is dinsdag morgen op de rijksweg in Den Haag om het leven gekomen, toen hij poogde met zijn auto een door de gladheid gevallen wielrijdster te ontwijken. De wielrijdster kwam uit een zijweg en wilde linksaf slaan. Bij deze manoeuvre viel zij en de haar tegemoet rijdende heer Kruize zag nog wel kans de vrouw te ontwijken, maar daar bij botste hij zelf met zijn auto tegen een lichmast, waardoor hij op slag werd gedood. Na de botsing met de lichtmast kwam de wagen nog in aanraking met een vrachtauto die stond te wachten om linksaf te slaan, maar naar alle waarschijnlijk heid is de klap tegen de licht mast voor de heer Kruize fataal geweest. INCIDENT IN LEEUWARDEN Tijdens de jaarwisseling in Leeuwarden heeft zich een inci dent voorgedaan, waarbij de po litie van de vuurwapenen ge bruik moest maken. Bij de over weg in de Schrans waren twee mannen aan het vechten. Toen een agent de vechtenden som meerde door te lopen en enkeïe waarschuwingsschoten loste, vloog een van de vechtersbazen de agent naar de keel. Hij dreig de de man te wurgen. Deze greep zijn revolver en schoot de aanvaller, een zekere B. H. in de schouder. De kogel kwam via de oksel naar buiten en drong daarbij in de zij. Het slachtoffer werd naar het diakonessenhuis vervoerd, waar operatief moest worden inge grepen. Zitting Eerste neuzen v van de w peren van J. M. v. d. heeft op 9 se auto door de Axel gereden met de Wilhel geen acht gesl wezig zijn v (Dit bord is het verkeer o nastraat voo Het gevolg lu aanrijding on De eis en ui ■ol 10 dagen. A. J. M. te roet een auto te Terneuzen grotere snelhe toegestaan. Es ƒ40 of 30 of 6 da J. H. te 24 oktober een tractor en Sas van Gent gereden zonde schreven verli Het verwee hij inderdaa had, maar da verbod was. Hierna werd hoord en deze zonder licht op de Rijksw Eis en ults x 1 dag. A. J. de Z. met zijn auto te Terneuze snelheid gere toegestaan. Eis 40 of 30 of 6 dag Het couperen Waarse" J. K. de P Axel, stond zoals in de een dier node daan doordat de staart hec couperen, dat toegestaan, middel van e De heer D weer aan, d niet ontkent zeker niet er ken van een De paard staart zijn waarde dan te staart. Als getuig gehoord de Den Haag, h de Verenigi scherming. Deze verkl nooit bij aa maar dat hij vernomen, lens grote vain de pijn de wijze gebeurt. Wor gebracht pr~ velkolommen niet zo erg de wervel ze door ondesk ten de diere den. Er zijn bezwaren, b van de staart houden word haarde pote nodig om tegen het ste ■wecten. Getuige den met la veel rustige met gecou De P. vr naard op waar ook kan komen gen?" Staking 1 rf

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2