97 aar 1962 Hoopgevend jaar Vil' I ffood will r DIT NUMMER BEVAT Tsjombe meldt aanval Fa VAN DEN HEMEL V ftadio de Koek voor de vrije wereld Koninklijke Familie in Oostenrijk Weero verzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuren Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5485 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedereregel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Wij zijn geneigd om bij de jaarwisseling even stil te staan en een blik terug te werpen op het jaar dat voorbij ging. Eigen lijk komen we dan iedere keer tot de conclusie, dat we zonder heimwee van dat jaar afscheid nemen, dat het niet zo heel veel fraais heeft gebracht en wen sen wc elkaar maar weer geluk voor het nieuwe jaar. Altijd hopen we weer dat dat beter zal zijn dan het voorgaande en na twaalf maanden menen we altijd weer bedrogen te zijn uitgekomen. Ja, wat wil men? Bent u zelf zoveel beter ge weest dit jaar dan het vorige? En de wereld is immers een af spiegeling van ons gezamenlijk denken en doen. Overigens herinneren we ons altijd sterker de kwade dingen die er gebeurden dan de goede. We weten van 1961 heel goed, dat het wederom veel dreiging en onenigheid bracht, dat de atmosfeer bezwangerd werd met radio-activiteit door kernproe ven, dat er in Kongo nog altijd gemoord wordt, evenals in Al gerije, dat Berlijn door een muur in tweeën werd geschei den en dat Oost en West wan- trouwender dan ooit tegenover elkaar staan. Maar u hebt immers ook goede dingen in dit jaar be leefd. Voor vele mannen kwam er de vijfdaagse werkweek; de meestan kregen ook wel een loonsverhoging; er is tenslotte, ondanks aile dreigingen, geen oorlog uitgebroken en er zijn in uw persoonlijk leven wellicht nog meer dingen die wel reden geven tot dankbaarheid. 0 Zo was 1961 dan over het al gemeen niet veel slechter dan de meeste voorgaande jaren. Ook niet beter, als we de grote lijnen blijven bezien. En wat zal 1962 ons brengen? We durven te voorspellen, dat het niet zo heel veel zal ver schillen van het afgelopen jaar. We hebben nog altijd het vertrouwen, dat de wereldmach ten een nieuwe wereldoorlog zullen weten te voorkomen. Het zou voor de één zowel als voor de ander alleen maar noodiottig kunnen zijn en dat zelfs in steeds sterkere male. De drei ging ervan zal echter ook in 1962 wei boven onze hoofden blijven hangen. De mogelijk heid ervan zullen we helaas niet kunnen wegdenken. Natuurlijk zullen er ook dit jaar opzien barende gebeurtenissen plaats vinden, in het Oosten zowel als in het Westen en ook ten zui den van ons. Daar is allemaal geen profeti sche blik voor nodig. Het zit in de lucht. De voortekenen zijn er, de resultaten zuilen komen. Wat 1962 u in uw persoonlijk leven zal brengen, dat kan geen mens u naar waarheid voorspel len. U zult uw vreugdevolle èn uw droeve uren beleven, omdat hei leven nu eenmaal is een schakering van licht en scha duw. 0 Of iT de vreugde zult herken nen en beseffen en de moeilijk heden zult kunnen overwinnen, dat hangt echter van u zelf af. Dat wordt beslist door uw in stelling' tegenover het leven. Men kan zichzelf wel hand haven door hard te zijn on on meedogenloos tegenover ande ren, maar dat is dan altijd een bestaan zonder werkelijke vreugde, een voortleven in de schemering. Het leven is, en voor do moderne mens steeds meer, een samengaan met an deren. Daarbij geldt nog steeds de oude waarheid..Wie goed doet. goed ontmoet". Want fei telijk is dat een natuurwet, die men zelfs aan dieren en planten kan toetsen en de mens is eveneens zo'n produkt van de natuur. De oudejaarsavond noodt als het ware tot preken. Maar het is niet nodig. Het kan ook nooit veel uitwerking hebben, want de wil tot het goede, tot de vreugde en tot de kracht, moet van binnenuit komen. Uit de zuiverheid, de goedheid, van uw eigen gedachten. Als er iets mis gaat. behoeft u het daarom ook niet direct een ander te ver wijten. Maar vraag u af: hoe moet ik zijn en doen om het beter te ontmoeten? Naar 1962 dus. Met aller wen sen voor zegen, geluk en voor spoed. Als u maar weet, dat die niet van buitenaf tol u komen. Of zou u een bedelaar willen zijn en genoegen nemen met een klein brokje dat u wordt toegeworpen? Waarschijnlijk niet. Daarom zult u er dus zelf iets aan moeten doen om het te verwerven. Waartoe we u dan alle kracht en inzicht wensen. H. v. WERMESKERKEN. (Nadruk verboden.) PHILIPS RADIO en TELEVISIE Ifoordstraaï 102 - Tc'.efooa SIM Terneuzen 16 PAGINA'S J I F SIr jiP Het Koninklijke ge zin, zoals het voor onze fotograaf poseer de in l.t'di am Arlberg in Oostenrjjk, waar het een wintersport vakantie van enkele weken doorbrengt. GEEN „MÜNCHEN" IN BERLIJN H GEBOORTE VAN EEN DERDE WERELDMACHT B SLINKENDE COMMUNISTISCHE AANTREKKINGSKRACHT De dreiging van het internationale communisme wordt kleiner en de dag nadert, waarop de vrije wereld zich met verbazing zal afvragen, hoe zij ooit heeft kun nen vrezen, dat er tussen rood-zijn en dood-zijn geen alternatief zou liggen. Deze conclusie draagt misschien de schijn van een al te rooskleurig optimisme, maar zij wordt wel degelijk gerechtvaardigd door de politieke ontwikkelingen en gebeurtenissen in het zich nu snel ten einde spoedende jaar 1961. DREIGING WERD EEN DODE LETTER (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt k SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector 1 fabrieken X«uibergenjJ langa heeft vrijdagavond in Elisabethstad verklaard, dat Canberra-straalbommenwerpers van de V. N. vrijdagmorgen Ka- tangaanse stellingen in Kongolo in Noord-Katanga hebben aan gevallen. Volgens Tsjombe ging het hier om een operatie ter on dersteuning van een aanval van landstrijdkrachten van de cen trale Kongolese regering. Tsjombe, die op een perscon ferentie sprak, zei dat er bij de gevechten in Kongolo aan beide kanten doden en gewonden zijn gevallen. De aanval op het gar nizoen van Kongolo was woens dag al begonnen. De troepen van de centrale regering wer den geholpen door de V. N., die verkenningen deden. Tsjombe zei voorts, nat troe pen van de centrale Kongolese regering vrijdag ook Kapona hadden aangevallen. Canberra's van de V. N. maakten verken ningsvluchten voor deze troe pen. Kapona ligt ten zuidwes ten van Boudewijnstad, dat aan het Tanganjikamecr ligt. Tsjombe had naar zijn zeggen uit Leopoldstad vernomen dat de V. N. aldaar militaire maat regelen hebben getroffen die direct ten uitvoer zullen worden gelegd, als de nationale vergade ring van Katanga hem geen mandaat mocht geven om zijn overeenkomst met premier Adoela van de centrale Kongo lese regering na te leven. De volkerenorganisatie zou hiertoe 1 voornamelijk onder druk van de Amerikaanse ambassadeur in Leopoldstad zijn overgegaan. Tsjombe deelde mee, dat hij in verband met de jongste aan val telegrammen had gezonden aan president Kennedy, secre taris-generaal Oe Thant van de V. N.. Adoela en de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. In zijn telegrammen aan president Kennedy zegt Tsjom be: „Ik wil op de meest krach tige wijze het ondermijnende werk van uw vertegenwoordiger in Leopoldstad Gullion aan de kaak stellen. Gullion probeert mijn vreedzaam optreden teniet te doen". Hij seinde aan Lord Home: ,.Ik verzoek u stappen te doen bij de V. N., opdat de Kalan- gaanse nationale vergadering 3 januari a.s. in een vredige sfeer bijeen kan komen". Hij vroeg Lord Home ook zijn invloed bij de V. N. aan te wen den opdat de „uitdagende han delingen der volkerenorganisa tie jegens de Katangaanse be volking, marechaussee en po litie onmiddellijk worden be ëindigd". In zijn telegram aan Oe Thant protesteert Tsjombe tegen „door bepaalde V. N.-contingenten in Katanga uitgelokte incidenten", waarvoor hij Oe Thant verant woordelijk acht. Tsjombe vermeldde in dit verband dat zijn minister van Justitie in dc nacht van woens dag op donderdag gedurende vier uur in arrest is gehouden. Hij noemde verder recente ar restaties van Katangaanse po litiemannen en marechaussees en daarmee verband houdende incidenten. „Ik protesteer er ook bij u tegen, dat achttien Katangaanse marechaussees naar Leopold stad werden gezonden. Ik heb dit van het Rode Kruis ver nomen". aldus Tsjombe in zijn telegram aan Oe Thant. Tsjombe heeft in zijn tele gram aan dc premier der Kon golese centrale regering, Adoela, geprotesteerd tegen „de aanval len op Kongolo, die worden uitgevoerd op een tijdstip, waar op mijn parlementsleden in Leopoldstad onderhandelen". De Katangaanse president verklaarde nog op zijn perscon ferentie: „Ik heb mijn goede wil getoond door naar Kitona te gaan en door Katangaanse parlementsleden naar Leopold stad te zenden. Doch de V. N., die handelen onder druk der V. S„ verwekken incidenten in Katanga. De enige conclusie is, dat de Verenigde Naties de onderhan delingen tussen Leopoldstad en Elisabethstad niet steunen, doch integendeel een voorwendsel zoeken voor het beginnen van nieuwe vijandelijkheden, aldus Tsjombe. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de V. N. te New York heeft vrijdag klaard dat er van de vertegen woordiging der V. N. in Kongo nog geen berichten waren ont vangen over een aanval op Kongolo. DE ZAAK-EICIIMANN De verdediger van de ter dood veroordeelde Jodenver volger Adolf Eichmann, dr. Robert Servatius, heeft vrijdag bij het hooggerechtshof in Jeruzalem een verzoek ingediend om een maand verlenging' van de ter mijn voor het indienen van ar gumenten voor hoger beroep. De aanvankelijke termijn 15 dagen loopt heden af. Als bewijs is daar in dé eerste plaats het verloop van de Ber- lijnse kwestie. Een half jaar ge leden ontmoette Chroesjtsjef Kennedy in Wenen en hij ver telde daar aan de Amerikaanse president, dat hij voor 1 januari 1962 zijn groep naar Berlijn zou doen en hij dreigde een ieder, die hem dit zou willen verhinde ren, met oorlog. In de daarop volgende drie maanden kreeg een groot aantal Westeuropese leiders van de Russische premier te horen, hoe veel atoombommen er precies nodig waren om hun landen te vernietigen en de wenk werd erbij gegeven, dat deze bommen wel eens spoedig zouden kunnen vallen. Maar op het ogenblik, op de drempel van de jaarwisseling, is het ultimatum van Chroesjt sjef een dode letter. In plaats daarvan schijnt men aan het be gin te staan van een nieuw vre desoffensief der Sowjets, Het contrast tussen toen en nu is hemelsbreed. Wij kunnen er slechts één conclusie uit trek ken: Chroesjtsjef had gehoopt, dat hij met naakte dreigementen zijn zin in Berlijn zou kunnen krijgen. Maar de vastbesloten reactie van Amerika en West- Europa haalden een streep door zijn rekening. Geen München Er zijn in het Westen zonder twijfel lieden, die menen, dat de onderhandelingen met de Rus sen over Berlijn, die nu voor de deur staan, tot een nieuw „Mün chen" moeten leiden. Een bestu dering van de ontwikkelingen in het afgelopen jaar leert, dat dit nonsens is. Oppervlakkig gezien bestaat er misschien enige gelijkenis tussen de huidige situatie en die, welke aan de overeenkomsten van München vooraf ging. Maar de verschillen zijn veel groter en Autorijschool Voor VRACHTWAGEN- TAUNUS- en VOLKSWAGENRIJLES TELEFOON 2432 NU EN DAN REGEN Een depressie, die van de oceaan naar Zuid West-Enge- land trok, deed boven West- Europa cle luchtdrukverschillen tcsnemen, waardoor met een overwegend zuidelijke wind zachte lucht uit Frankrijk naar ons land stroomde. In deze lucht steeg vrijdag de tempera tuur in het midden en zuiden ZATERDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.04 7.39 S.19 8.29 7.42 S.17 8.57 9.07 ZONDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.00 8.35 9.15 9.25 S.45 9.20 10.00 10.10 JANUARI v.m. n.m. 9.14 9.50 10.30 10.40 22.01 22.36 23.16 23.2S DINSDAG 2 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert ver- Walsoorden v.m. 10.27 11.02 11.42 11.52 n.m. 23.07 23.42 0.22 0.32 van het land tot 6 7 graden en in het noorden tot 4 graden. Het binnendringen van de zach te lucht ging aanvankelijk plaat selijk gepaard met onderkoelde regen en sneeuw, maar later ging de neerslag in regen over. Vermelde depressie trekt over Engeland langzaam naar het noordoosten. Voor ons land be tekent dit weinig verandering in het huidige weertype. Er blijft veel bewolking waaruit nu en dan enige regen zal val len, terwijl de temperaturen nog iets zullen stijgen. De wind za! matig tot krachtig zijn tus sen zuid en zuidwest. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. ZACHT toenemende dooi met nu en dan enige regen en plaatselijk mist. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. ZON MAAN op onder op onder Dec. 30 8.48 16.37 0.31 12.51 31 8.4S 16.38 1.36 13.12 Jan. 1 8.48 16.39 2.43 13.36 2 8.48 16.40 3.52 14.02 3 8.48 16.41 5.03 14.34 4 8.48 16.42 6.13 15.14 wezenlijker. Zij houden verband met de aard van de regiems, die tegenover elkaar staan, met de strategische positie en met de bedoelingen van de Westelijke mogendheden. Hitier hield van de oorlog en wenste deze tot elke prijs. Chroesjtsjef schakelt de oorlog als instrument van de commu nistische politiek niet uit, maar hij houdt er geen bloed-en-staai_ complex op na. Bovendien heeft hij. in tegenstelling met Hitier, geen haast. Hij heeft geen be zwaar tegen wachten, omdat hij er zeker van is tenslotte toch te zullen winnen (waarin hij zich vergist, zoals wij nog zullen zien.) H-bombluf Een nog groter verschil is ge legen in dé strategische situatie, zulks vooral als gevolg van de ontwikkeling der moderne wa pens. Hitler kon in 1938 en 1939 nog veronderstellen, dat zijn land in een succesvoile oorlog grote voordelen zou kunnen behalen. Maar Chroesjtsjef kan daarop niet hopen. Al zijn gedreig met de H-bom, zo is duidelijk gebleken, was bluf. Hij weet. dat wanneer de raketten gaan vallen, zijn land daar even erg of nog erger onder zal lijden dan dat van de tegenstander. Nog belangrijker is echter het verschil tussen de bedoelingen van de Westelijke alliantie van nu en die van de Britten en Fransen in 1938. In de kwestie- Tsjecho-Slowakije waren vele Britten en Fransen geneigd, Hit- Ier zijn zin te geven, omdat zij geloofden, dat het verdrag van Versailles onrechtvaardig was geweest en dat men de Duitsers in de Sudeten het recht op zelf beschikking niet mocht onthou den. Bovendien wisten zij. dat zij militair slecht op een oorlog wa ren voorbereid. Thans is de situatie geheel anders. Er zijn onrechtvaardig heden genoeg de door de communisten in Berlijn opge trokken muur bijvoorbeeld maar die liggen aan de andere zijde. Moreel staat het Westen sterk en morele elementen spe len in dé buitenlandse politiek van democratische landen een grote rol. Ook is de militaire kracht van het Westen geens zins minderwaardig aan die van het communistische blok. Wanneer derhalve de vrije wereld aan het eind van dit jaar, waarin Moskou de spanning op voerde, maar tenslotte, toen dit te gevaarlijk werd, aanzienlijk redelijker geluiden liet horen, bereid blijkt met de Russen te praten, is het zeker niet met de bedoeling door de knieën te gaan. De enige intentie, die het Westen daarbij heeft, is bepaalde vaagheden bijvoorbeeld die omtrent de verbindingswegen met West-Berlijn welke tot onnodige botsingen zouden kun nen leiden, op te ruimen. Derde grote mogendheid Het zou voor de hand liggen in Chroesjtsjefs intrekking van het Berlijnse ultimatum de grootste Westelijke winstpost op de balans over het jaar 1961 te zien. Van veel meer. ja zelfs van adembenemende betekenis, om dat zij in staat is op de duur de gehele machtsverhouding tussen de vrije wereld en het internatio nale communisme in het voor deel van dé eerste te beslissen, is de groei van de economische en politieke kracht in de Euro pese Economische Gemeenschap, waarvan dit jaar overtuigende bewijzen heeft gebracht. Van welk gering belang zijn. in ver gelijking daarmee de crises in Laos, Zuid-Vietnam, Cuba en zelfs Berlijn, die door de com munisten werden gefabriceerd. En van hoe weinig gewicht ook de moeilijkheden in Kongo, het Frans-Algerijnse geschil (dat nu zijn oplossing snel tegemoet schijnt te gaan), het ook dit jaar nog niet opgeloste vraagstuk van de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea en al die andere geschillen en geschilletjes, pro blemen en probleempjes, waar mee dc wereld op 1 januari 1962 nog zit opgescheept! Deze evën aan te stippen, naast feiten als hot verschijnen van de eerste ruimtevaarders (twee Russen en een Amerikaan), de krappe ver kiezingsoverwinning van Aden auer, de moord op de Domini caanse dictator Trujillo en her ideologische, overigens uit zeer materiële tegenstellingen voort vloeiende geruzie in het commu nistische kamp. moet voldoende zijn om des te meer aandacht te kunnen besteden aan de wording van de derde grote wereldmacht. Machtiger dan V, S. en U. S. S. R. Dit is gedurende het jaar 1961 geschied: in plaats dat de Wes telijke allianties, zoals Moskou gaarne had gezien, uit elkaar zijn gevallen, zijn de Westeuro pese naties begonnen aan een aaneensluiting, waarvan de ge volgen, naar het zich laat aan zien, ontzagwekkend zullen zijn. De Europese Economische Ge meenschap, op dit ogenblik nog bestaande uit Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg, heeft in de achter ons liggende twaalf maanden economische en ook.' politieke successen geboekt, waarvan zelfs de meest enthou siaste voorstanders van een ver enigd Europa niet hadden ge droomd. Zo groot zijn die successen ge. weest en zo goed zijn de vooruit zichten, dat de Britse regering, alle tradities ten spijt, besloot, het lot van Groot-Brittannië aan dat van de gemeenschappelijke markt te binden. Om dat te be reiken zijn de Britten bereid, hun betrekkingen met dé leden van het gemenebest te herzien en af stand te doen van hun bijna een eeuw oude politiek van het machtsevenwicht tegenover Frankrijk en Duitsland. Zij zijn zelfs genegen om een deel van hun souvereiniteit over te dragen aan de politieke instellingen, die nodig zijn om leiding te geven aan de E. E. G. Noorwegen. Denemarken. Ier land en andere Westeuropese landen, die nog geen deel uitma ken van de gemeenschappelijke markt, zullen het Britse voor beeld bijna zeker volgen. Dit be tekent de schepping van een Westeuropese eenheid met 250 miljoen inwoners, consumenten en producenten, waarin goederen, landbouwprodukten en arbeiders zich binnen afzienbare tijd bijna even vrij over de nationale gren zen zullen kunnen bewegen, als in de Verenigde Staten van Ame rika het geval is. Met andere woorden; de oude droom van een Verenigde Staten van Europa is dit jaar voor onze ogen welhaast werkelijkheid ge worden. Een groot deel van het gebouw is reeds opgetrokken en aan de rest wordt met ijver gewerkt. Reeds nu produceert de E. E. G. een bruto nationaal pro dukt, dat slechts tien procent kleiner is dan dat van de Vei-- enigde Staten. Met Engeland en de andere landen erbij zal het spoedig dat van de U. S. A. over treffen. De Sowjet-Unie blijft daarbij ver ten achter en ondanks alle grootspraak van Chroesjt sjef heeft zij geen schijn van kans dé achterstand in te halen. In de landen van de gemeen schappelijke markt is de econo mische groei in 1961 bijna dubbel zo groot geweest als in Ameri ka, de meest welvarende staat van de wereld. West-Europa als voorbeeld De enorme betekenis van deze ontwikkeling is duidelijk. West- Europa is niet langer de „gijze laar" van het Kremlin, zoals eens Chroesjtsjef het bluffend noemde. En het is evenmin nog de arme, ongelijke partner van Amerika. De gevaarlijke politie ke situatie, waarin alle beslis singsmacht geconcentreerd ligt in Washington en Moskou, gaat: een snel einde tegemoet. Minstens even belangrijk is dit: de aantrekkingskracht, die de LI. S. S. R. en het rode China op de staten van Azië. Afrika en. Zuid-Amerika uitoefenen, zal niet met een slag verdwijnen. Er zullen nog wel enkele zwak ke en onderontwikkelde naties zijn. die zich zullen laten verlei den tot het drogbeeld, dat het communisme het snelle en ge makkelijke antwoord is op hun problemen. Maar het kan niet anders, of het Westeuropese voorbeeld zal een toenemend aantal volken er van overtuigen, dat het economische en politieke systeem van de vrije wereld doelmatiger en ook moderner i® dan het eommunistisch-totalitai- re systeem. De mogelijkheid daartoe, in dit jaar geschapen, stelt alle andere feiten en ge beurtenissen van 1961 in de scha duw.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1