SPORTNIEUWS uetten Binnenlands nieuws Kantongerecht te Oostburg Eric de Noorman De laatste slag 7 zo vol en druk? KERKDIENSTEN Lexi, onze trouwe Lexi, wenst U - zo maar - wat simpel geluk. ■om America's Best Tobaccos ebaert Wat te wensen, lieve mensen, rij dag 29 december 1961 tosXÉöCttea 3 ZEN ciale aanbieding udejaacsavond np voor Vrijdag 29 december 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 RAADSLID SCHRIJFT PRINS OVER WONINGNOOD Het Delftse gemeenteraadslid, de heer L. J. van der Krogt i Par tij van woningzoekenden), heeft een brief geschreven aan Prins Bernhard waarin hij er op heeft gewezen dat de passage in de Kerstrede van de Prins „Blijk baar wordt niet voldoende beseft, hoe goed wij het hebben en hoe dankbaar we allen moeten zijn voor onze grote welvaart" bij honderdduizenden landgenoten verbazing en droefenis moet heb ben verwekt, aangezien er in ons land nog steeds duizenden stal len van Bethlehem zijn. Er zijn zelfs mensen, aldus de heer Van der Krogt, in zijn schrijven, die een kippenhok willen bewonen bij gebrek aan gepaste woon ruimte. De heer Van der Krogt heeft in zijn brief de wens uitge sproken dat de Prins volgend jaar weer een Kerstrede zal kun nen houden en daarin dan de aandacht van regering en volk zal vragen voor hen die in ons welvarende land in stallen van Bethlehem leven en wonen. AUTOMOBILIST OMGEKOMEN De 38-jarige magazijnbeheer der F. J. Bouma is donderdag avond omgekomen bij een auto ongeluk. In een flauwe bocht in de weg tussen Laaghalen en Laaghalerveen raakte hij de macht over het stuur kwijt, waarna zijn auto tegen een boom vloog. De heer Bouma werd op slag gedood. Zijn auto werd to taal vernield. JONG OLIFANTJE UIT DE TROPEN NAAR VRIESKOU Kersvers uit het warme Afri ka is in het winterse Nederland een jong olifantje gearriveerd. De reis van het vliegveld Nai robi via Londen naar Amster dam, in uiteraard goed ver warmde toestellen, was nog te doen. Maar de tocht van Am sterdam naar diergaarde Blij- dorp in Rotterdam (de uitein delijke bestemming) leverde meer moeilijkheden op. Bibi, anderhalve meter hoog en ongeveer anderhalf jaar oud, werd in een gesloten kist in een gesloten auto, verwarmd door elektrische kacheltjes, ge zet. Bovendien stopte de chauf feur bij elk benzinestation om de laadruime nog eens te ver warmen. Gesn wonder dat het olifantje uit Tanganyika good is aangekomen. Bibi is in het wild gevangen en door diergaarde Blijdorp aangekocht. Voorlopig wordt ze nog gevoed met havermoutpap en melk. ONGEWENSTE ZELFBEDIENING De Apeldoornse kok G. J. J. J. heeft gisteren voor zichzelf geen smakelijk verjaardagsmaal kunnen bereiden, want hij moest die dag, de 25e in zijn leven, doorbrengen in een cel van het politiebureau. J. had kennelijk geen geld en geen ingrediënten voor een lekker etentje en ging er daarom op uit om het nodige te vergaren en dat op een min der eerlijke wijze. Hij stalde zijn bromfiets gisternacht omstreeks 2 uur in de nabijheid van een automatiek in de Korenstraat en verschafte zich via het roos ter boven de kelderingang toe gang tot een afdeling, waarin ongetwijfeld het nodige van zijn gading te vinden zou zijn. Terwijl hij bezig was met deze wijze van zelfbediening, en er reeds een blik toastjes en een paar potten augurken op de stoep klaar stonden, passeerden twee politiemannen, die niet omdat ze koude handen hadden de bromfietsmotor betastten, maar om te weten te komen of op die bromfiets nog kort ge leden was gereden. Toen ze uit de temperatuur van het motor tje hadden geconcludeerd dat de berijder nog in de buurt moest zijn, gingen zij op onder zoek uit en troffen toen J. aan, druk bezig met de voorbereidin gen voor zijn feestmaal. De man ging mee naar het bureau waar al snel bleek dat hij een oude bekende van de politie was. BUNGALOW UITGEBRAND De bungalow van de autohan delaar C. A. Schoonderwoerd aan de Bergkloosterweg bij de Agnietenberg te Zwollerkerspel, is gistermiddag door brand ge heel verwoest. Slechts een ge deelte van de inboedel kon wor den gered. De brancl ontstond omstreeks drie uur tijdens de afwezigheid van do bewoners. Omwonenden slaagden erin een deel van de inboedel naar bui ten te dragen. Ook haalden zij twee butagasflessen, die gevaar voor explosie opleverden, uit het huis. Het vuur greep zó vlug om zich heen dat do brandweer van Zwollerkerspel machteloos stond. Binnen een half uur brandde het huis tot de grond toe af. Kort vóór het ontstaan van de brand was mevrouw S. met haar drie kinderen uitge gaan. Haar man was eveneens afwezig. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. De bun galow was tegen brand ver zekerd. DODELIJK ONGEVAL Woensdagavond omstreeks half zeven is de 57-jarige me vrouw C. E. de CalavonFinger uit Amsterdam bij het over steken van de rijksweg nabij Eemnes door een auto gegrepen en op slag gedood. Ze was met haar echtgenoot, de heer F. J. A. de Calavon op weg naar huis, terugkerend van een verblijf tijdens de Kerstdagen in Duits land. Ze hadden de maaltijd ge- oruikt in een aan de rijksweg gelegen restaurant en staken gearmd de rijweg over om zich naar hun auto te begeven. Mevrouw De Calavon werd door oen uit de richting Baarn ko mende auto gegrepen. De heer De Calavon bleef volkomen on gedeerd. HONDERDJARIGE De heer A. van Meerten in Lienden bij Tiel hoopt maan dag 1 januari a.s. de honderd jarige leeftijd te bereiken. Hij is zeer vitaal en weet nog veel over vroeger te vertellen. OUDSTE BEWOONSTER VAN DE VELUWE OVERLEDEN Gistermorgen omstreeks half acht is in Doornspijk de oudste bewoonster van de Veluwe over leden. Het is de weduwe Janne tje SmitZoombelt. Zij bereik te de leeftijd van 101 jaar en ztven maanden. TWEELING OMGEKOMEN De 1-jarige tweeling van het gezin W. uit de Fultonstraat is gistermorgen om het leven ge komen, vermoedelijk door ge brek aan zuurstof. De kinderen twee meisjes lagen in een uitbouw in bed en toen de moe der omstreeks half elf hen wil de overbrengen naar de box, bleken de kinderen geen teke nen van leven meer te vertonen. In de uitbouw brandde zowel een kolen- als een petroleum kachel. Naar do oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld, maar men neemt aan, dat gebrek aan zuur stof de doodsoorzaak is ge weest. Anderhalf uur tevoren had de moeder nog naar de kin deren gekeken en ogenschijn lijk was toen alles in orde. TWEE KINDEREN BIJ BRAND BEDWELMD Een overleden. Twee kinderen, de 3' j jaar oude Karin Vink en haar zusje van negen maanden Stephanie Juliette, zijn gisterochtend in de Brederodestraat in Amster dam door de rook bedwelmd geraakt. De baby is in het Wil- helmina-gasthuis overleden. Het oudere zusje is in dit zieken huis opgenomen. De brand ontstond door kort sluiting in de elektrische kerst- boomverlichiing. Bij de brand, die door de brandweer met twee stralen werd geblust, zijn o.m. een t.v.-toestel, twee radio's, huisraad en textiel verbrand. OVEB. DE SLOOT Op de Rijksweg tussen Amsterdam en Purmerend slipte woensdagmid dag een personenwagen. De auto tolde van de weg en zou in een sloot beland zijn, ware het niet, dat het water stijf bevroren was. Nu schoot de wagen over het ijs, de andere oever op. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Senegal beschuldigt Portugal Senegal heeft Portugal don derdag beschuldigd van „provo cerende daden". De beschuldiging was vervat in een brief van Senegals mi nister van Buitenlandse Zaken. Doedoe Thiam, aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad, de Egyptenaar Omar Loefti. Doedoe Thiam zegt in de brief dat Portugese eenheden, die in Portugees Guinea ge legerd zijn, op 16 december het dorp Bakakapatapa in Senegal zijn binnengedrongen. Op 21 december hadden twee Portu gese straaljagers laag over Sene- galees gebied gevlogen en op dezelfde dag hadden Portugese troepen, die deserteurs achter volgden. de grens tussen Sene gal en Portugees Guinea over schreden. De regering van Senegal is vastbesloten om haar grondge bied te verdedigen, zo besluit de minister zijn brief. JEMEN BREEKT MET EGYPTE Het koninkrijk Jemen heeft besloten zijn diplomatieke be trekkingen met Egypte te ver breken. zo is donderdagochtend bekendgemaakt. i Dinsdagavond werd door de Egyptische minister van Staat meegedeeld, dat Egypte zijn banden zou verbreken. De mi nister verklaarde hierbij, dat Egypte lot het inzicht was ge komen, dat de unie met Jemen geen geschikt instrument was om de Arabische zaak te dienen. Hij zei dat Egypte van oordeel was, dat alleen het socialisme da Arabieren kan verenigen. In een later uitgegeven officiële Egyp tische verklaring werd gezegd, dat het land er prijs op stelde de goede betrekkingen met Jemen te blijven onderhouden.. De unie met Jemen ïs in maart 1958 tot stand gekomen, vijf weken nadat Egypte en Syrië de Verenigde Arabische Republiek hadden gesticht. In september j.l. verliet Syrië de unie.) Op de donderdag gehouden zitting van het kantongerecht kwarr. slechts een klein aan tal zaken in behandeling. Kantonrechter was mr. H. van den Belt, en plaatsvervan gend officier van Justitie nota ris J. J. Mijs van Oostburg. Als eerste verscheen de heer J. D„ tractor-chauffeur te Groede, voor de groene tafel. Hem werd ten laste gelegd, dat hij met een combinatie van trac tor en een tweetal aanhangwa gens veel te hard had gereden op de provinciale weg van Groe de naar Breskens. De gemeten snelheid was ruim 23 km per uur. Hij hoorde voor deze daad een boete groot 20 subs. 4 dgn tegen zich eisen. De uitspraak was 15 subs. 4 dagen. E. T„ landbouwer te Hoofd plaat. had het laadvermogen van zijn wagens geladen met bie ten ver overschreden. Notabene 40c waren zijn wagens over belast. T. voerde aan. dat het de eerste maal is, dat hij zijn wa gens zo zwaar belastte, en nog nimmer een dergelijke overtre ding had begaan. Hem werd gewezen op de hoogst gevaarlijke situatie die kan ontstaan, als de bestuurder deze zwaar geladen wagens niet meer in bedwang kan houden. De kantonrechter had dan ook weinig goede woorden voor deze wijze van laden. Eis en uitspraak 50 subs. 10 dagen. A. R. B„ wonende te TJzen- dijke en in militaire dienst, had tijdens een verlof weekend een overtreding begaan. Hoewel hij aanvoerde dat het een overtre ding was volgens de wet van de burgermaatschappij, achtte de waarnemend officier van Justitie de kantonrechter niet bevoegd, om over deze overtre ding te oordelen. B. zal voor dit vergrijp te 's-Hertogenbosch voor de militaire instanties te recht moeten staan. G. E. van D.. landbouwer te Schoondijke, had op de rijksweg tussen Schoondijke en Oostburg gereden met een tractor, die wel voorzien was van een voorruit, doch waarvan de ruitenwisser niet werkte. Van D. vertelde, dat hij juist toen hij werd aangehouden on weg was naar de garage om het euvel te laten verhelpen. Uit het proces-ve'rbaal bleek dit echter niet. De eis en uitspraak waren 10 subs. 2 dagen. J. E. B.. landbouwersknecht te Groede, had op rijksweg 5S nabij Breskens gereden met een trac tor met aanhangwagen. Van de tractor brandden dc achterlich ten wei, van de aanhangwagen echter niet. B. had dit al be merkt, en aan zijn aanhangwa gen een knipperend rood wit licht gehangen, dat bijzonder misleidend werkte. De kantonrechter concludeer de. dat de verlichting van iedere auto en aanhangwagen in orde moet zijn. Het is hoogst gevaar lijk en erg onverantwoordelijk om met slechte achterlichten te rijden. Dit heeft in liet verleden al meerdere maler, de grootste ongelukken veroorzaakt. Eis en uitspraak 30 subs. 6 dagen. GUATEMALA EN ENGELAND President Ydigoras van Gua temala heeft besloten, dat zijn land in de loop van januari zijn betrekkingen met Engeland zal verbreken, zo is officieel in Gua temala stad bekendgemaakt. De president die op het ogen blik een bezoek brengt aan de republiek Honduras, verklaarde woensdag dat deze breuk „een stap voorwaarts zal zijn naar de herkrijging van het nationale gebied Belize (Brits-Honduras), dat Engeland sinds het midden van de vorige eeuw bezet houdt". „Voortaan zullen wij Britten noch ponden sterling in Guate mala toelaten, zolang Belize ons niet is teruggegeven. Koloniën zijn ware concentratiekampen, die niet in ons land mogen be staan", aldus de president van Guatemala. Amerikaans blad over bezoek van minister Kennedy aan Indonesië De „New York Daily News" heeft donderdag als zijn mening te kennen gegeven, dat de be zoeken die mevr. Kennedy en de broer van de president, minister van Justitie Robert Kennedy, resp. in januari en februari aan India en Indonesië zullen bren gen, moeten worden geannu leerd. „India is niet een bevriende mogendheid. De reis van mevr. Kennedy zal worden uitgelegd als een nieuwe klap in het ge zicht van Portugal, dat een onzer vrienden is waarmee wij binnen kort moeten onderhandelen over de handhaving van onze bases op de Azoren. Indonesië is ook niet onze vriend. Als de broer van de president daarheen gaat, zullen onze Nederlandse vrien den daarover beledigd zijn", al dus het Amerikaanse blad. SCHAATSEN Jaap de Jager Zeeuws kampioen De 35-jarige Jaap de Jager uit Kapelle is donderdag voor de vijfde maal kampioen van Zee land langebaan geworden. Bij de wedstrijden, die in Zierikzee werden gehouden, won hij alie drie de afstanden. Zijn grootste concurrent was Jaap de Roo, een broer van de bekende wielrenner Jo de Roo. Op de derde plaats werd beslag gelegd door de 53-jarige Jan de Jager, een oom van de Zeeuwse kampioen. Meeuwisse en Zee deserteerden uit kernploeg voor de Elfstedentocht Twee leden van de kernploeg van de K.N.S.B., die ter voor bereiding op de Europese en wereldkampioenschappen schaatsenrijden in Fagernes ver blijven, zijn gisteren gedeser teerd om de Elfstedentocht mee te rijden. Toen trainer Piet Zwa nenburg gisterochtend uit bed stapte, stonden Chris Meeuwis se uit Voorburg en Arie Zee uit Hoogwoud al kant en klaar ge pakt om met een vliegtuig plot seling naar Nederland te ver trekken. Zwanenburg heeft on middellijk het bondsbureau van de K.N.S.B. van deze desertie zoals het in K.N.S.B.-kringen wordt beschouwd in Kennis te stellen. ZATERDAG 30 DECEMBER. UHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 6 uur Ds. J. de Waal van Klundert. 181. „Het onderhoud is pas ge ëindigd, wanneer gü Sangibanus in vrijheid gesteld hebt," antwoordt Eric bedaard. „Als ge uw leger weer tot uw beschikking hebt, edele Aëtus, kon ge uw belofte wel eens - eh - vergeten. Of wilt ge uw woord van eer geven?" De gladde Romein staart Eric met donkere ogen van drift aan, maar uiterlijk blijft hij even hoffe lijk en kalm als Eric, wanneer hij antwoordt: „Natuurlijk, ik her inner mij op dit ogenblik echter opeens Sangibanus' opstandige houding, en zijn plan zich met de West-Gothen te verbinden. De West-GoUsen zijn altijd de vijanden van het Romeinse rijk geweest en zouden de Alanen met hen een verbond sluiten, dan is dat een vijandige daad." „Maar de West-Gothen komen ons te hulp," roept de Noorman uit, „tegen de Hunnen, die een veel groter gevaar ziin." „Ach, daarmee ben ik het niet eens," mompelt Aëtiue, maar de verbaasde blikken van zijn Romei nen ziende laat hij er haastig op volgen: „Dat is te zeggen, de Hun nen zijn op het ogenblik op de terugtocht; het leger van deWest- Golhen komt ieder uur naderbij. En als ik die Safrax, die kerel die op eigen gezag hun hulp inge roepen heeft in handen zou krij gen Op dat moment wordt het tent doek terzijde geschoven en een Ro. mein verschijnt. „Een aantal rui ters is ons kamp binnengekomen, edele Aëtus", zegt hij. „Aangezien de krijgers van de Noorse koning ons omsingeld hebben, konden wij dat niet verhinderen". „Wie zijn het?", gromt Aëtus, woedend om zijn machteloosheid. „Een troepje Oost-Gothen", is het antwoord. „Hun hoofdman heet Safrax". Een bestuurslid van dc. K.N. S.B. zei gistermiddag over deze; kwestie: „Ik Kan nog niet zeg gen, wat we met deze knapen gaan doen. Maar het zal beslist niet mis zijn. Wij voelen het als een nationaal schandaal. Deze jongens zijn dankzij vele offers in de gelegenheid gesteld om onder leiding van- één van de beste trainers ter wereld tot de topklasse van de schaatserij door te dringen en hun vlucht kunnen wij niet tolereren". Het bestuur van de K.N.S.B. zal zich op korte termijn be raden welke maatregelen het tegen Meeuwisse en Zee zal nemen en zal ook het bestuur van de Vereeniging de Friesche Elfsteden verzoeken deze rijders niet tot dc Elfstedentocht toe te laten. GROOTSCHEEPSE TELEVISIE-REPORTAGE OVER ELFSTEDENTOCHT Voor de duizenden, die zater dagmorgen aan de Elfsteden tocht zullen beginnen, betekent dit één van do hoogtepunten van een koude winter in Neder land. Dit jaar zullen echter nog eens tienduizenden, die niet meer over zulke rappe benen beschikken, de elfde Elfsteden tocht kunnen meebeleven. De N. T. S. zal zaterdag vanaf 's morgens elf uur een groot scheepse reportage verzorgen. Twee reportagewagens zullen ijs en water dienende wor den ingeschakeld en drie ploe gen met commentatoren Arie Kleywegt, Herman Kuiphof, Ko Hogendoorn. Barend Barendse en Wim Kortland, regisseurs Ad van der Heuvel, Jean Smits, Piet Kaart en Jan Leyendek- kers, het geheel onder leiding van Siebe van der Zee. brengen dc Elfstedentocht op liet beeld scherm. Een groep zal de repor tage verzorgen van de aan komst der rijders in Leeuwar den; een andere groep maakt opnamen ergens onderweg. In de avonduren zal de N.T.S. een samenvattende reportage geven. VOETBAL DEZE WEEK GEEN SPORTTOTO De Sporttoto van zaterdag 30 december, nr. 62, waarbij ge speeld zou worden op de wed strijden van de Engelse league, komt te vervallen. De laatste week van het jaar 1961 wordt dus „totoloos". De stichting de Nationale Sporttototalisator heeft dit be sluit genomen, omdat er van de zijde der deelnemers gegronde bezwaren zijn aangevoerd tegen een combinatie met een buiten lands programma, Zoals men weet was besloten dat de inleg van toto 61 met het program ma van 24 december j.l. gevoegd zou worden bij die van toto 62. Dit is nu ongedaan gemaakt. De inleg van toto 61 blijft staan totdat het voor 24 decem ber vastgestelde programma (Blauw WitPSV, enz.) wordt gespeeld.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5