Provinciaal nieuws Wie adverteert een moord &Zk ADVOCAATkomt uit <te cwuüldp rt&ze /taaat sóaerf: Dreigend isolement van W addenei landen BEURSBERICHTEN Pagina 2 D E V R IJ E ZthU W Vrijdag 29 december 1961 TERNEUZEN AXEL. HOEK HULST SLUISKIL ZUIDZANDE AGENDA Aanslag op Zuidafrikaanse bisschop Bewonderde vrouwen „Onderwijs is nog geen volkszaak" NIEUWE RELLETJES IX CATANZARO DE BEVOLKING VAN INDONESIË BERLIJN EN DE V.N. Ijsjes gesmolten door de kou MILITAIR VERLOF VOOR ELFSTEDEN-TOCHT IRAK WENDT ZICH TOT DE VEILIGHEIDSRAAD Examen middelbaar onderwijs. Voor liet examen Frans M.O.- B ischoolakte' slaagde de heer A. Comelis, alhier. erkoping woonhuis. Door notaris Hoving werd gis termiddag in de bovenzaal van café ..Du Commerce", krachten1; artikel 1223 B. W. in het open haar geveild het woonhuis met erf. staande aan de Noordstraat 91 te Terneuzen. groot 82 ca. Koper werd de heer C. Kos terDeij te Axel voor de som van 5700. Bekroningen tentoonstelling Rportfokkerseluli „Ter Ver betering." (Slot.) HOENDERS. Bralima's. Haan oud z.z.g. J. Bc- laert. Zuiddorpe; hen jong z.g. dezelfde. Rijnlanders. Haati oud 1. z.g. J. Belaert. vnd; Hen jong 1. z.z. g. dezelfde; z.g. dezelfde. Zwart Minorca. Hen jong 1. z.g. Arth. van Loenen. Axel, Wyandot. Hen oud z.g. W. Buijs- se. Axel; hen jong z.g. H. Mus- sche. IJzendijke. Twentse grijze hanen, jong 1. z.g. P. Kamondt. Sas van Gent. Krielen. Zilvergezoomd hen jong 1. z.g. M. W. Verhelst, Axel. Goud blauw gezoomd. Hen jong 1. z.g. dezelfde. Wit. Hen oud 1. z.g. Marleen d'Hert. Sas van Gent. Isl. Reds. Haan iong z.g. J. F. M. Verwilghen. Hulst; z.g. dezelf de. Zilver zwart getoverd. Haan jong 1. z.g. Jac. van Meurs, Axel; Hen iong 1. z.g. Jac. van Meurs. vnd; zwart Java haan jong 1. z.g. W. Verhelst, Axel. Oud Hollands Patrijs. Haan iong 1. z.g.g. J. Belaert, vnd; Hen jong 1. z.g. J. Belaert. vnd. Trio's Barnevelders. Jong z.g. P. van Meurs. Axel; Zwart Java jong z.g. W. Verhelst. Axel. SIERDl'IVEN. Rood. Doffer oud z.g. C. J. Paar- dekoooer. Middelburg; zwart ge tijgerde doffer oud z.z.g. Pim van Alom, Sluiskil. Geel Doffer oud z.z.g. Pim van Alem, vnd. Brunner Kropper. zwart doffer oud 1. z.z.g. Marleen D'Hert. Sas van Gent; z.g. Marleen p' Hert. vnd.; lila duif oud z.g. Mar leen D'Hert, vnd.; blauw duif jong z.g. Marleen D'Hert. vnd. Holle Kropper Wit Doffer oud z.g. Arth. van Loenen. Axel: z.g. idem. Duif oud 1. z.z.g. Arth. van Loenen, vnd. Duif jong 7. z.g. Arth. van Loenen, vnd. Vedervoetige Sehiidduif. Blauw Witband duif oud 1. z.g. M. C. Dominieus. Nieuwdorn. Ncurenberger Zwaluw Zwart Doffer oud 1. z.g. M. C. Domini eus. vnd. Lahore Geel Doffer oud z.z.g. M. C. Dominieus. vnd. Rood Duif jong 1. z.z.g. M. C. Dominieus, vnd. Antwerpse Smiezel. P^ood zil ver doffer oud 1. z.z.g. P. Ra- mondt. Sas van Gent. Andere kleur z.g. Marleen D'Hert, vnd. Leverkleur Duif oud z.z.g. P. Ramondt. vnd. Blauw doffer jong z.g. P. Ramondt. vnd. Pauwstaarten Geel duif 1. z.g. J. Belaert. vnd. Non duif jong z.g. A. Rottier. Terneuzen. Modena Garé Brons. Rood ge krast doffer. 1. z.z.g, A. Rottier, vnd. Rood getiigerd. Doffer /.g. A. Rottier, vnd. Vinkgele blauwe vleugel. 1. z.z.g. Pim van Alem, vnd. Oud Hollandse Meeuwen. Dof fer zwart oud. 1. z.g. G. J. C. Tos, Wateidandkerkje. Duif oud. I. z.z.g. P. de Smei. Oostburg; z.g. Adr. Pilaet, Sas van Gem. Doffer jong. 1. z.g. H. Mussche. IJzendiike. Geel doffer oud, z.g. P de Smet. vnd. Duif oud. z.z.g. p! de Smet. vnd; z.g. P. Simpe- laer. Middelburg. Doffer jong. z.g. P. Simpelaer. vnd. Geel Zilver Duif iong. z.z.f. Simpelaer, vnd. Doffer jong. z.g. J. A. Camofens. Oostburg. Rood Zilver Doffer jong. z.g. P. Simpelaer. vnd. Leverkleur duif oud. z.z.g. P. de Smet, vnd; z.g. J. A. Campfons, vnd. Leverkleur. Duif oud z.z.g. P. de Smet. vnd.; z.g. J. A. Camp- fens. vnd. Prijskaariing. Bij de op tweede Kerstdag ge houden prijskaarting in café ,,'s Lands Welvaren" waren niet minder dan 80 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. J. Doorns; 2. M. Meertens; 3. D. Durink; 4. W. de Feijter; 5. I. de Kraker; G. J. Verhelst; 7. M. Durink; 8. C. Hofman; 9. B. Hamelink; 10. J. de Zeeuw; II. J. Dierks; 12. J. Seijs; 13. C. flo Blaeij; 14. D. 't Gilde; 15. B. Verhelst. Troostprijs W. de Groote. Verkoping koelhuis, woon huizen. bouwland en boom gaard. Door notaris W. Vroome te Hulst werd gistermiddag in hotel ..De Graanbeurs". krach tens art. 1223 B. W. in het open baar verkocht. Perceel 1: Koelhuis met erf aan de Absdaalseweg 22. mot electrische en overige installatie, groot 3,82 aren. Koper hiervan werd de N. V. .Bankheim" te Amsterdam, voor 17.000. Percelen 2 en 3 tgecombi- neerd): woonhuis met magazijn, aardappeibewaarplaats, erf en tuin, aan de Absdaalseweg 11, groot 4,80 aren, en woonhuis met erf aan de Absdaalseweg 13 en naastgelegen terrein met loods, water, riet en aanwas, groot 38.16 aren. Hiervan werd koper de heer P. J. Antheunis te Hulst voor ƒ41.600. Perceel 4Bouwland in de Absdalepolder. nabij Hogeweg. groot 15.20 aren. Koper werd de heer G. v. <3. Berghe te Hulst voor 516.80. Perceel 5; Bouwland in de Absdalepolder. nabij Hogeweg, groot 26 aren. Koper werd de heer R. E. A. Picavet te Hulst voor 4700. Perceel 6; Boomgaard in de Clingepolder, nabij de Van de Maelstcdeweg. groot 48 aren. Hoogste toegestane prijs 3216. Na loting zal het perceel wor den toegewezen aan één van de 53 gegadigden. Ir. V. Villa nam afscheid van de C'. N. A. Gisteravond heeft de directeur der Compagnie Néerlandaise de l'Azótc te Sluiskil, ir. V. Villa, in het groot casino afscheid geno men van het maandpersoneel en en in zijn afscheidstoespraak, in tegenwoordigheid van mevrouw Villa, medegedeeld dat de onder directeur ir. V. Gena tot zijn op volger was benoemd. Ir. Villa noemde dit een belo ning en een kroon op het werk van de heer Gena. In zijn openingswoord zei ir. Gena, dat ..wij een bladzijde om slaan van ons gezamenlijk leven, nu ir. Villa afscheid van de C. N. A. neemt." De nieuwe directeur herinner de er aan dat de heer Villa naar Sluiskil is gekomen toen er een enorme kentering in het leven op de fabriek en in Zeeuws-Vlaan- deren in liet algemeen was ge komen. De heer Gena besloot met de heer en mevrouw Villa en hun zoontje het allerbeste voor de toekomst toe te wensen en deel de mede dat 't gezamenlijk per soneel een blijvend aandenken aan hun verblijf in Nederland wilde schenken. Ir. M. Feyen, die namens het personeel het woord voerde, her innerde aan de wijze waarop mevrouw Villa zich aan het leven in de Sluiskilse gemeenschap had aangepast. Hij bood haar een fraai geschenk aan. Zich tot ir- Villa richtend, zei spreker, dat het 6 jaar geleden een hele ommekeer moet zijn ge weest, toen hij als directeur naar Sluiskil kwam in een vreemd land met een voor hem geheel vreemde bevolking en een vreem de mentaliteit. „Maar," aldus de heer Feyen. ..toen U zich eenmaal had aangepast ondervond het lei dinggevend personeel uw grote steun en sympathie." Vooral om het steeds groeiende begrip der laatste jaren, zei de heer Feyen. dat hij het betreur de. dat ir. Villa nu weg ging. Met de beste wensen voor de toekomst bood hij de heer Villa een fraai geschenk aan. De scheidende directeur her dacht de overleden medewerkers de heren Joppe, Van den Berg, Aarssen en Toffoli en de anderen die tijdens zijn directeurschap zijn overleden, speciaal diegenen, die door een droevig arbeidson geval het leven verloren. Ir. Villa zei, dat hij inderdaad in het begin in een vreemde sfeer stond. Hij wees daarbij met dank baarheid op de medewerking van de heren Gena. Gijsol en Feyen en bracht ook dank aan allen, die tot do uitbouw van do fabriek hebben bijgedragen. Hij herin nerde aan de vele grote werken, die tot stand zijn gekomen en wees op de nog belangrijkere uit breidingen. die aanstaande zijn. Tot slof wenste ir. Villa allen het alerbeste voor de toekomst, terwijl hij zijn dank uitsprak voor de aangeboden geschenken. Daarna bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij men de heer en mevr. Gena feliciteerde met de bevordering tot directeur en af scheid nam van de heer en mevr. Villa. Wildrit. De West Zeeuws-Vlaamse auto club organiseerde een wildrit. waarvoor grote belangstelling bestond. Vele rijders, die hier aan deelnamen, kwamen voor grote moeilijkheden te staan, zo dat het grootste aantal niet kon worden geklasseerd. In hotel ..De Zwaan" werden de prijzen uitgereikt door burge meester H. P. Everwijn. De uitslag van deze rit was als volgt: 1. H. van Prooijen—J. Sturm. Oostburg. 75 str.p.; 2. M. Meijer. Oostburg, 83 str.p.; 3. De heer en mevr. Boekhout.. Oostburg. 1£1 str.p.; 4. A. van Wijek. Terneuzen. 242 str.p.; 5. P. VermeulenJ. Castelijn, Zu'd- zande. 251 str.p.; 6. A. Castelijn H. van Esbroek. Sluiskil. 381 str.p. •k Een rechtbank te Blantyre in N.iassaland heeft donderdag vier negers ter dood veroordeeld om dat zij twee vrouwen, die van hekserij werden verdacht, door verbranding om het leven heb ben gebracht. De vrouwen zouden door ma gie een krokodil een meisje heb ben laten verslinden. Tengevolge van de zware ijs gang op de Waddenzee is met ingang, van gisteren de boot- dienst naar Ameland gestaakt. Woensdagmiddag is de veerboot „Johan Willem Friso" weliswaar nog van Holwerd naar Nes ge varen. maar tijdens deze reis ondervond men grote moeilijk heden. De boot vertrok om half vier van Hotwerd en arriveerde pas om half zes in Nes. Vooral hij de aanlegsteigers hebben zich geweldige ijsmessa's opge hoopt, die een vrijwel ondoor dringbare barrière vormen. De „Johan Willem Friso" liep en kele malen klem in het drijfijs. Over de laatste halve kilometer naar Nes had de boot een vol uur werk. Na deze ervaring werd besloten de diensten voor lopig te staken. Van de vliegbasis Leeuwarden af zal de verbinding met het geïsoleerde eiland zolang wor den onderhouden door middel van. een luchtbrug. Gistermor gen om half twaalf vertrok het eerste vliegtuig, een .Beaver" S-4. reeds met vier passagiers naar Ameland, waar het toestel op het vliegveldje bij Ballum landde. Gistermiddag werd nog een vlucht gemaakt met passa giers, die het afscheid gingen bijwonen van burgemeester F. G. A. Huber van Ameland, dat gisteravond plaats had tijdens een bijzondere raadszitting. Het was gistermiddag reeds erg heiig boven de Waddenzee, waardoor het zicht beperkt was. Mocht er zich mist gaan vor men. dan zal ook de luchtbrug ophouden te functioneren en zal het isolement van het eiland volledig zijn. Dan zullen trou wens ook de veerdiensten naar Schiermonnikoog, Terschelling an Vlieland, die nu nog worden onderhouden, in gevaar komen want de bakens zijn uit do Wad denzee verdwenen en men kan dus alleen bij soed zicht varen. Sinberg's luchtvaartbedrijf zal de verbindingen tussen Noord- Nederland en Ameland gaan onderhouden, nu de bootdienst VRIJDAG 29 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 7.30 .u: „De kanonnen van Na- varone Hotel ..Centraal". 2 uur: Aanbesteding herstel, de ver nieuwing en ondethoud tot 31 dec. 1962 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkering van de calamiteuze polder Nicuw- Neuzen. Axel (Bossche kreek) 1 uur: Groot ijsfecst. ZATERDAG 30 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 7.30 .u: ..De kanonnen van Na- varone". Concertgebouw. 8 uur: „De kanonnen van Navarona". Hotel „Centraal", 8 uur: Grote prijskaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: ..Eddy kent geen par don". OTHENE: 2 uur IJsfeest. op het eiland in veiband met het kruiende ijs is gestaakt. Het eerste toestel vertrek, hedenmiddag om 12 uur van het vliegveld Eelde bij Groningen. Eventueel zal nog een tweede worden ingelegd. De vlucht duurt 25 minuten. De veerboten van Terschel ling en Vlieland zijn er gisteren nog in geslaagd Harlingen te bereiken. Ze hadden een zeer zware tocht door dikke ijsvel den. waarbij door het ijs van hun plaats geschoven bakens extra moeilijkheden opleverden. Ook de terugreis naar de eilan den liepen ze herhaaldelijk in do uitgestrekte ijsvelden vast. Omstreeks half vijf arriveerden ze behouden in de havens van Terschelling en Vlieland. En kele coasters die vanuit Harlin gen naar zee wilden, moesten, na vergeefse pogingen, wegens de zware ijsgang terugkeren. Vandaag wil men de beide veer boten om 12 uur van de eilan den laten vertrekken, teneinde te pogen Harlingen te bereiken. Het is niet waarschijnlijk dat ze ook de reis naar de eilanden terug nog zullen kunnen maken. De 47-jarige Zuidafrikaanse bisschop van Bloemfontein. Bur nett, is woensdag op klaarlichte dag op straat door twee Afrika nen met vier messteken gewond. H:j werd door de politie naar het ziekenhuis overgebracht, waar hem een bloedtransfusie werd toegediend. Later werd van de zijde van het ziekenhuis verno men dat zijn toestand „niet ern stig" is. Uit een opinie-onderzoek is ge bleken dat mevrouw Eleanor Roosevelt in Amerika het meest bewonderd wordt. Als tweede wordt mevrouw Kennedy en ais derde koningin Elizabeth van Engeland opgegeven. Mevrouw Roosevelt staat al 14 jaar boven aan de lijst, waarhij zij slechts eenmaal haar claats moest afstaan aan zuster Kennp, die pionierde op het gebied van de behandeling van kinderver lamming. •k Twee topfunctionarissen van een Bulgaars textielbedrijf zijn wegens zwendel ter dood veroor deeld. 27 medeplichtigen kregen gevangenisstraffen variërend van 1 tot 20 jaar. „We zouden gaarne zien, dat de publieke opinie zich wat meer maar dan in opbouwende zin - met onderwijszaken ging be moeien. De belangstelling richt zich evenwel vaak in een ande re richting. Er wordt nogal kri tisch over liet onderwijs gespro ken". Dit zei donderdagochtend de voorzitter van de Nederlandse onderwijzersvereniging, de heer Jac. Lootsma. in zijn openings rede voor de 16e algemene ver gadering van zijn vereniging, die tot en met zaterdag in Amster dam wordt gehouden. De heer Lootsma betoogde dat onderwijs in oris land nog lang geen volks, zaak is. Hi.i rond het niet be zwaarlijk dat er kritisch over hot onderwijs wordt gesproken. „Zelf hebben we ook heel wat kritiek", maar spreker betreur de het dat de kritiek niet altijd opbouwend is. ..Als het Nederlands elftal ver, liest. dan wordt aan de school verweten dat „onze jongens" niet in een goede lichamelijke conditie zijn. Als de vakantie- spreiding ondanks allo propa ganda niet lukt, dan is het ,-(1 weer de school, die dit op zijn geweten heeft. Ais er gepraat wordt over de baldadigheid van de hedendaagse jeugd, dan wordt de school in gebreke ge steld. Anderzijds meent men de school overal voor te kunnen ge bruiken". klaagde de heer Loot sma. die er daarbij op atten deerde, dat als er geld moet worden ingezameld voor een of andere liefoadig dool. de school met een niet al te bescheiden vrijmoedigheid zonder enig overleg daarbij wordt ingescha keld. „Er zijn firma's, die de on derwijzers ongevraagd menen te kunnen gebruiken als onbe zoldigde „public relations-offi cers" bij hun reclame" zo ver volgde de heer Lootsma zijn openingsrede. „Aan de ene kant meent men de school van zowat alles, dat verkeerd is, de schuld te kunnen geven, terwijl men aan Je andere kant de school meent te kun nen opknaopen met allerlei werkzaamheden, die op zichzelf misschien wel nuttig zijn, maar waarvoor de school toch niet in het leven is geroepen. We heb ben hiertegen toch wel zeer ern stige bezwaren. De school heeft haar eigen taak en die is zwaar en moeilijk genoeg. Vooral als men bedenkt, onder welke moei lijke omstandigheden zij haak werk in de na-oorlogse jaren en heel vaak nu nog moet ver richten. Vooral ook als men be denkt dat de school de maat schappelijke ontwikkeling moet volgen, aan nieuwe eisen moet voldoen en nieuwe vormen moe' zoeken. Het zou verheugend zijn, als de school van deze ongezon de belangstelling verschoond bleef. Zij heeft geen behoefte aan belangstelling, die niet in de eerste plaats door interesse voor de school wordt ingegeven. Wat zij wel nodig heeft en helaas al te zeer mist, is positieve belang stelling voor haar eigen zorgen en problematiek. Dit gebrek aan positieve belangstelling is naar onze mening voor een belangrijk deel er mede aan schuldig, dat het onderwijs in de na-oorlogse jaren vaak in deplorabele om standigheden verkeerde en thans nog meer dan in één opzicht met ernstige moeilijkheden te kampen heeft", aldus de heer Lootsma. die tenslotte een ern stig beroep deed op het Neder landse volk zich in dit opzicht meer van zijn verantwoordelijk heid bewust te zijn. Donderdag hebben zich in Bianchi en Vaccarizzo, bij Ca- tanzaro in Calabrië, nieuwe on geregeldheden voorgedaan naar aanleiding van het spoorweg ongeluk van 23 december, dat aan 70 mensen het leven heeft gekost. Honderden betogers staken installaties van spoorwegover gangen in brand en vernielden telefoonpalen. Pciitieversterking zijn niet slechts naar de genoemde plaat sen gezonden maar ook naar andere plaatsen in de provincie Catanzaro, waarlangs de spoor lijn loopt waarop de treinramp van 23 december is gebeurd. In oen bekendmaking van de Indonesische regering is don derdag meegedeeld, dat Indo nesië thans 95.889.000 inwoners heeft. Deze cijfers zijn gebaseerd op voorlopige gegevens van de onlangs in Indonesië gehouden volkstelling, de eerste in de republiek. Met dit aantal inwo ners is Indonesië gekomen op de vijfde plaats in de rij van landen met de grootste bevol king. achter China, India, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. De bekendmaking schat de aanwas van de Indonesische bevolking op 2,3 procent per jaar. Java en Madoera zijn met gezamenlijk 62 7 miljoen inwo ners de dichtstbevolkte eilan den van de republiek. De hoop op een oplossing van de Berlijnse kwestie door mid del van de Verenigde Naties is vrijwel geheel verdwenen, aldus heeft dr. Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, in een praatje voor de Beierse radio gezegd. Hij zei dat er in de V. N. een vertrou wenscrisis was ontstaan en dat de gebeurtenissen in Kongo er niet toe strekten de hoop op de wereldorganisatie te versterken. Een fabriek van consumptie ijs in de Engelse plaats Swindon heeft donderdag de produktie moeten staken. Door de vorst was namelijk de koelinstallatie bevroren waardoor het ijs be gon te smelten. De minister van Defensie heeft toestemming verleend aan militairen van marine, land- en luchtmacht om, onder bepaalde voorwaarden, deel te nemen aan de komende Friese Elf steden-tocht. Bepaald is, dat de deelnemen de militairen twee dagen (vrij dag en zaterdag) extra verlof zullen krijgen. De reiskosten alsmede de inschrijfkosten ko men voor rijksrekening. De voorwaarden, waaronder de militairen aan deze ijs-mara thon kunnen deelnemen, hou den direct verband met de rij ervaringen en rij-prestaties van de betrokken militairen. Iraks minister van Buiten landse Zaken, Hasjem Jawad, heeft donderdag een telegram gezonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Egypte naar Omar Loefti. Hierin ves tigt Jawad Loefti's aandacht op de „Britse machtsdemonstratie en het uitdagende optreden van de Britten, die een zeer gespan nen toestand in het Midden- Oosten hebben geschapen". Zoals bekend hebben de Brit ten enkele oorlogsschepen naar het gebied van Aden gezonden bij wijze van „voorzorgsmaat regel". In Londen meent men dat de Britse regering zich vooral zorgen maakt om de aan spraken van Irak op het olie rijke Koeweit. Veertig procent van de olie voor Engeland komt hier vandaan. De vertegenwoordiger van Koeweit bij de Arabische liga heeft donderdag verklaard, dat Koeweits onafhankelijkheid niet bedreigd wordt en dat de sjeik van het vorstendom niet de hulp van de Britten had inge roepen om deze onafhankelijk heid te beschermen. Hij zei dit in een vraaggesprek met een vertegenwoordiger van het pers bureau voor het Middsn-Oosten. Doe 33) (Nadruk verboden) „Lees u maar eens", nodigde Rydesdale. baar de getypte velle- jes voorleggende. „Mot dit slag mensen is u volkomen vertrouwd en ik hoor graag een opmerking van een amateur, vóórdat de vak lui het onderzoek afsluiten. Eer lijk gezegd is inspecteur Crad- dock van mening, dat we nog lang niet met het vooronderzoek klaar zijn. Hij zegt net als u. dat er nog bepaald iets niet klopt!" Juffrouw Marple zette haar bril op en las de rapporten met aandacht. „Allemaal hoogst inte ressant", 7.uchtte ze. ..Maar wat heeft iedereen wat anders gezien en gehoord! En niets belangrijks eigenlijk..." Craddock voelde zich ernstig teleurgesteld. Even had hij ge dacht, dat sir Henry gelijk kon hebben gehad, met deze oude juf frouw te polsen. Maar nu erger de hi.i zich een beetje en hij zei tamelijk kort aangebonden: „De gerapporteerde feilen staan vast. Hoe verschillend de lezingen ook zijn. allemaal hebben zo do ge maskerde man in de deur zien verschijnen, mot z'n revolver en zaklantaarn in de hand. Het komt er niet opaan. wat ze hem hebben horen zeggen, maar ze hebben hem in elk geval gezien!" „Nu nog mooier!", zei juffrouw AGATHA CHRISTIE Marple vriendelijk: „Dat konden ze onmogelijk... ze hébben niet alles kunnen zien...'' Craddock was opeens een en al aandacht. Zij had beet! Ze was in ieder geval scherp van geest! Hij had haar even aan de tand gevoeld, maar zij was er niet in gelopen. Zij besefte heel goed. dat die mensen onmogelijk hadden kunnen zien. dat er een gemas kerde man op de drempel was verschenen... „Als ik goed begrijp" er kwam nu 'n blosje op haar wan gen en haar ogen straalden als die van een blij kind „was het donker in de gang en brandde er geen licht op het portaal?" ..Zo is het", bevestigde Crad dock. „Nu. als er dan een man op de drempel verschijnt, die een bran dende zaklantaarn in de kamer richtte... heeft niemand hem kun nen zien!!" „Zo is het. Ik heb ten overvloe de de proef genomen", bekende de inspecteur. „Ze hebben dus geen van allen begrepen, dat ze hun verklarin gen hebben aangevuld met de bij zonderheden. die ze achteraf te weten zijn gekomen, toen het licht weer brandde. Dat klopt dus met m'n veronderstelling, dat d'e Rudi Schei z eigenlijk de stroman, wat zal ik zeggen: de zondebok is geweest, die liet zaakje voor een ander moést opknappen". De commissaris keek haar vol bewondering aan. „Dat heet in boeventaal: een slingeraar! Wou u daarmede zeggen, dat het jong mens zich door een ander heeft laten ompraten om een kamer vol met mensen te overvallen en er op los te schieten?" ,.Ik geloof, dat ze hem hebben wijs gemaakt, dat het hele geval maar een grapje was", antwoord de juffrouw Marple. „Daar heb ben ze hem natuurlijk voor be taald, dat spreekt vanzelf. Om eerst een advertentie in de krant te zetten, vervolgens de situatie in huis te gaan opnemen en dan op het juiste moment op de juis te plaats te verschijnen, met zijn zaklantaarn te zwaaien en „han den omhoog!" te roepen". ..En zijn revolver af te schie ten?" „Nee. nee", protesteerde juf frouw Marple. „Hij had geen re volver!" „Maar iedereen verzekert..." begon commissaris Rydesdale, doch hij hield zich in. „Juist. Iedereen verzekert...", zei juffrouw Marple. „Maar nie mand heeft kunnen zien, dat hij een revolver in de hand hield! Ik geloof, dat toen hij „handen om hoog!" geroepen heeft, er iemand anders in donker achter hem ver schenen is, die de schoten heeft gelost. Daarvan is de jongen zich dood geschrokken. Hij heeft zich met een ruk omgedraaid. Maar toen heeft die ander hem dood geschoten en de revolver naast hern op de grond gegooid..." Alle drie de mannen keken haar aan. Sir Henry zei het eer ste wat. „Dat is een aannemelij ke theorie". „Maar wie is die meneer X. die in donker achter hem stond?" vroeg de commissaris. Juffrouw Marple kuchte eens. „U zou eens moeten zien uit te vissen bij juffrouw Blacklock of er iemand was, die haar naar het leven stond". Dat klopte prachtig met Dora Bunners oordeel, dacht inspec teur Craddock. Telkens stonden haar intuïtie en logica tegenover elkander. „U houdt het dus voor een op zettelijke aanslag op het leven van juffrouw Blacklock?" vroeg Rydesdale. „Voorlopig lijkt het er veel op", gaf juffrouw Marple ten ant woord. „Hoewel, er zijn nog een paar punten... Alleen, degene, die met Rudi Scherz de hele afspraak moet hebben gemaakt, zal hem wei strikte geheimhouding heb ben opgelegd.maar wie weet of de jongen er niet met Myrna Har- ris over gesproken heeft. En mis schien, dat hij zich tegenover dat meisje nog verder heeft uitgela ten. Dan zou u daaruit iets kun nen afleiden omtrent de persoon, die er eigenlijk achter zit". „Ik ga dadelijk eens vragen", sprak Craddock, opstaande. Juffrouw Marple knikte hem toe. ..Hè, ja, inspecteur. Ik voel me geruster, als dat is gebeurd. Want als ze u eenmaal wat ver teld heeft, zal ze zich veel veili ger voelen..." ..Veiliger?... Ja, ik begrijp het". Hij ging de kamer uit. De com missaris zei aarzelend, doch tact vol: „U heeft ons in elk geval iets te denken gegeven, juffrouw Marple!" (Wordt vervolgd' STILLE MARKT Het is gisteren de laatste beursdag van 1961 op het Dam rak geweest. Mede in verband met de jaarwisseling blijft de beurs tot dinsdag a.s. gesloten. De stemming was gistermid dag lusteloos, hetgeen te ver wachten was. Er werden nog wat posities glad gesteld, waar door er enig aanbod in de hoofdfondsen aanwezig was. Dit leidde bij Unilevers tot een koersverlies van circa 2,50 bij de opening op 187,10. Later op de middag zakte de prijs tot J 186.80. Op circa 187,00 verliet het fonds de markt. Kon. Olies noteerden aanvankelijk een gul den lager op 125,50. Lokale aankopen deden de prijs stijgen tot 125,80. AKU's bleven prak tisch onveranderd op 404'. b. Phi lips min 2 punten op 982. Hoog ovens waren bij de opening wederom in reactie met een koersverlies van bijna 9 punten op 767. Tegen het slot van de beurs werd 770 gedaan. Verge leken met de slotkoersen van do vorige beursweek moesten alle internationale waarden deze korte beursweek enig terrein prijsgeven. Vergeleken met de koersen van begin 1961 behaal den Unilevers en Kon. Olies dit beursjaar koerswinsten, daaren tegen moesten Philips én AKU koersverliezen incasseren, ter wijl Hoogovens praktisch onver anderd bleven. Wall Street gaf woensdag een vaste stemming te zien. Deze stemming was echter niet weg gelegd voor de Nederlandse hoofdfondsen. Unilevers en Kon. Olie noteerden er 3/8 dol lar lager. Gistermorgen was de hoogste koers voor Unilevers 189.10. Ook in de scheepvaartsector waren de orders dun gezaaid. De verkopen hadden ook hier licht de overhand waardoor koersverliezen van 1 tot 2 pun ten moesten worden geboekt. Van de leidende cultures zette HVA de koersstijging van woensdag gisteren verder voort. Certificaten Deli en Amsterdam Rubbers werden iets lager ge adviseerd. In de staatsfondsen- hoek kwamen geen veranderin gen van enige betekenis voor bij minimale omzetten. Ook in de lokale afdelingen werden weinig zaken tot stand gebracht. Aandelen Kromhout Motoren werden op 190 (202) geadviseerd op de belangrijk lagere resultaten over 1961. Wm. H. Müller werden op 480 (495't) getaxeerd op de te verwachten lagere bruto-bedrijfswinst over 1961. De grootbanken lagen op nieuw hoger in de markt. Stoomvaartmaatschappij Zee land werd op 350 geadviseerd tegen een iaatstgedane koers op 390. De tussentijdse mededeling over de gang van zaken door de maatschappij heeft, aldus de beurs, de koersdaling in dit fonds thans tot staan gebracht. Aandelen Van Swaay blijven de belangstelling trekken. Dit fonds werd op 310 (305) eerder bieden geadviseerd. NABEURSKOERSEN. A.K.U.: (404]2 Kon. Olie: 126.00—126.50 slot 126.00 1126.001 Philips: 982—986 slot 986 (982) Unilever: 187.00—188.00 slot 187.00 (187.80) Hoogovens: 777 (76912) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.0610.16. Ca nadese dollar 3.41—3.46, Ameri kaanse dollar 3.57' 3.61'2, Bel gische frank (100) 7.207.25, Franse frank flOO) 72.4072.90, Duitse mark (100) 89.70—90.20, Zweedse kroon (100) 69.00— 70.00. Zwitserse frank (100) 83.3583.85, Deense kroon (100) 51.7552.75. Noorse kroon (100) 50.0051.00. Oostenrijkse schil ling (100) 13.95—14.05, Italiaanse lire 10.000 57.25—59.25, Portu gese escudo (100) 12.5012.65. Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92' 6.07',a.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2