Indonesische voorstellen aan Nederland Indonesische staatsburgers uitgeweken naar Nieuw-Guinea Kwestie V.N.-kosten voor Internationaal Hof VRIJDAG 29 DECEMBER 1961 ISe Jaargang Nr 5484 De Katangaanse parlementsleden in Leopoldstad Van der Putten kan wachtgeld krijgen Dr. Krahl en fiemden ruw? NEEM DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN WEERBERICHT HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN december '61 Frankering bij abonnement: Terneuzen Eifeeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Indonesische zaakgelastigde in Londen, dr. Ismail, heeft donderdag een persconferentie gegeven. Volgens Agence France Presse werd op deze persconferentie duidelijk dat „het welslagen of mislukken van de voor stellen voor een oplossing van het geschil over West- Irian, die in de afgelopen 48 uur naar Den Haag zijn gezonden, zou beslissen of Indonesië zijn besluit zou uitvoeren om militaire maatregelen te gebruiken om het betwiste gebied te bezetten". De heer Ismail bevestigde, dat voorstellen die dooi de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta met president Soekarno waren besproken, met Britse steun aan de Nederlandse regering waren gezonden. Hij maakte echter duidelijk, dat Indonesië zich niet verplichtte een conferentie bij te wonen tenzij er een duidelijke aan wijzing bestaat omtrent de basis waarop de Nederlan ders bereid waren de kwestie te bespreken. Met andere woorden, erkenning van de Indonesische soevereiniteit moet worden aanvaard. van de plannen zou van grote invloed zijn op de beslissing of zijn regering haar plan tot een militaire actie zou uitvoeren. Dr. Ismail zei dat Groot-Brit- tannië als een van de „belang hebbende partijen die er gebrand op zijn dat de vrede in het ge bied wordt gehandhaafd" had deelgenomen aan het formuleren van de voorstellen en dat deze met toestemming van dit land naar Den Haag waren gezonden. De voorstellen waren eerder deze week door de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta met president Soekarno besproken. KARDINAAL SPELLMAN BIJ DE AMERIKAANSE TROEPEN IN BERLIJN Kardinaal Francis Spcllman, aartsbisschop van New York. die het jaareinde doorbrengt bij de Amerikaanse troepen in West- Duitsland, heeft in Berlijn op Kerstnacht de mis opgedragen. Overdag bracht de kardinaal een bezoek aan de militairen op hun posten, zoals op de foto bij de muur aan de Friedrichstrasse. Intussen, aldus de zaakgelas tigde, zal Indonesië voortgaan mét de mobilisatieplannen, dia president Soekarno heeft aange kondigd voor het geval gebruik van geweld noodzakelijk is. Hij zei voorts dat de plannen voor bet bezoek van president Soekarno aan Londen in mei waren uitgewerkt. „Zoals de za ken op dit ogenblik staan, zou den deze niet gewijzigd worden, hoe ook de situatie in het vraag- stuk-West-Irian zou zijn." Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft donder dagavond in antwoord op de vraag of Indonesische voorstel len ter kennis van de Neder landse regering zijn gebracht, verwezen naar het regerings- oommuniqué van zaterdag j.i., waarin werd gezegd dat op kor te termijn een aantal vertrou welijke besprekingen in inter nationaal verband nodig zijn. Volgens 't communiqué maakt de aard van deze besprekingen het niet mogelijk hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht. nadere mededelingen te doen. aldus hot regeringscommuniqué van zater. dag. Dr. Ismail bevestigde dat con crete voorstellen voor een op lossing van het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea aan de Nederlandse regering in Den Haag waren gezonden. Het welslagen of mislukken INDONESIË EN NIEUW-GUINEA Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Voor lichting heeft een gemelde ver klaring van de woordvoerder van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken van de hand gewezen volgens welke er aanwijzingen zouden zijn dat Indonesië met Neder land besprekingen zou willen voeren over het geschil. De In donesische woordvoerder zei dat het Indonesische volk nooit zo eensgezind was geweest ais bij het huidige aandringen bij de regering ..om West-Irian aan te vallen en de Nederlanders uit Indonesisch gebied te verdrij ven". Het linkse blad „Berita Indo nesia" schrijft in een hoofdarti kel dat er geen enkel teken is dat Indonesië zou willen onder handelen. De openbare aanklager Guna- wan deelde mee dat zijn bureau als onderdeel van de campagne voor hot verkrijgen van Weste lijk Nieuw-Guinea Soekarno':: eis om de doodstraf voor „econo mische misdrijven" rigoureus zou uitvoeren. President Soekarno beeft don. derdag overleg gepleegd met zijn militaire adviseurs over gewa pend optreden tegen de Neder landers in Westelijk Nieuw- Guinea. aldus heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio meegedeeld. Hij zei tegen journalisten dat de president nu de functie van voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven had overgeno men en van plan was elke dag met zijn nieuwe ..slaf voor be vrijdingsoperaties" overleg te plegen. Inmiddels is aangekondigd dat Soekarno order heeft gegeven tot spoedige registratie van mannen en vrouwen tussen 18 en 40 jaar die voor het in bezit krijgen van Westelijk Nieuw- Guinea willen vechten. Het „nationale front'' heeft opdracht gekregen kaders samen te stellen voor het voorlichten van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea wanneer dit ge bied eenmaal is overgenomen. Drie Katangaanse senatoren en drie afgevaardigden hebban gisteren deelgenomen aan een plenaire bijeenkomst van het Kongolese nationale parlement in Leopoldstad. De Katanganen zijn de eerste Katangaanse par lementariërs die in Leopoldstad zijn aangekomen, in overeen stemming met de overeenkomst van Kitona tussen premier Adoela van de centrale regering en president Tsjombe van Ka- tanga. Een van de Katangaanse par lementsleden, Albert Nyembo, die tevens minister is, heeft ver klaard. dat de komst van de Katanganen naar Leopoldstad een concessie is aan de centrale regering. Hij hoopte, dat decen trale regering nu Katanga con cessies zal doen. Neymbo zei verder, dat het grootste Kongo lese vraagstuk nog steeds de uitwerking van een grondwet is, ter vervanging van de voor lopige, door het Belgische par lement goedgekeurde, grondwet. Katanga hoopt op nog meer autonomie krachtens de nieuwe grondwet. Intussen is het vertrek van het eerste contingent Kongo lese troepen naar Kamina in Noord-Katanga uitgesteld. Dit is volgens een V. N.-woordvoer- der te wijten aan zekere techni sche moeilijkheden en niet aan meningsverschillen. De Kongo lezen zouden onder V. N.-bevel moeten staan ';n in gewoonlijk welingelichte kringen is gezegd, dat Kongolese militairen on gaarne de blauwe V. N.-helmen dragen en bevelen ontvangen van andere aan hun eigen ofi eieren. DE DRIE PRINSEN De drie Laoiiaanse prinsen, wier bijeenkomst van woensdag niet tot resultaat leidde ten aan zien van de kwestie der vorming van een coalitieregering, zouden donderdagavond tezamen dine ren, aldus werd in Vientiane be richt. Dit werd gezien als een eerste stap naar verzoening tus sen de drie politieke leiders in Laos, de huidige rechtse premier prins Boen Oem, de neutralisti- sche prins Soevanna Phoema en diens haltbroer prins Souphanou- vong, de leider van de commu nistisch gezinde Pathet Lao. Kruitfabriek in de lucht gevlogen Een fabriek in Sutherland, nabij Norton in de Amerikaanse staat Virginia, is woensdagavond door brand en explosies ver woest. Vijf in de omgeving ge legen huizen werden met dc grond gelijk gemaakt. Zesentwintig mensen werden gewond. De fabriek vervaardig de buskruit voor de mijnindu strie. KONINKLIfKE FAMILIE IN OOSTENRIJK Woensdagavond is de Neder landse koninklijke familie voor een enkele weken durende win tersport-vakantie in Leeh am Arlberg aangekomen. Na pet- vliegtuig naar Zürieh te zijn gevlogen is het koninklijk gezin per auto vertrokken naar Voral- berg, waarbij zij werden geës corteerd door de Zwitserse poli tie. In het gezelschap bevindt zich ook een schoolvriendin van Prinses Marijke. De autorit werd onderbroken in Bludenz, waar .n hotel „Weisses Kreuz" het avondeten is genuttigd. Tijdens de vakantie zal de koninklijk'1 familie verblijven in hotel ..Post',' van waaruit nien o.m. skitochten zal ondernemen. Het programma vermeldt voor Prins Bernhard o.m. een gemzenjacht. Voor de skitochten van Koningin Juliana en de Prinsessen zijn twee privé- skileraren geëngageerd. Binnenkort zal de koninklijke familie namens Vorarlberg offi cieel worden welkom geheten. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola naar Koning Boudewijn en konin gin Fabiola zijn donderaagoch- end. per vliegtuig' van de Bel gische luchtmacht naar Spanje vertrokken, waar zij een korte vakantie zullen doorbrengen. Het is niet bekend hoe lang het verblijf in Spanje zal 'duren. Dc inspecteur van dc Indone sische politie, de heer H. A. Dik- mans. die met zijn gezin en an deren uit Tual naar Nieuw- Guinea is uitgeweken, heeft aan de vertegenwoordiger van het ANP te Hollandia een en ander verteld over zijn wedervaren. De heer Dikmans, die 36 jaar is, bevindt zich thans met zijn vrouw Fien (Josephine) en vijf kinderen te Hollandia, alwaar zij voorlopig op het immigratie kantoor worden vastgehouden. Ook een Ambonese kinderjuf frouw en een bediende zijn daar gehuisvest. Het is vertelde Dikmans een korte maar nat te tocht geweest. De overtocht duurde twee dagen en twee nachten en werd gemaakt in een zes meter lange sloep, die hij en zijn kinderen zelf hebben ge bouwd en waarover zij vijf maanden hebben gedaan. Van canvas hebben zij een zeil ge maakt. „Maar als landrot had iK voordien maar heel weinig ge zeild", aldus de heer Dikmans, die er zeer fit uitzag. Het gezelschap vertrok op 16 december met voldoende pro viand, hoofdzakelijk gekookte rijst. Maar de twee eerste dagen hebben zij bijna niet gegeten De op 27 november j.i. ontsla gen defensie-ambtenaar F. H. van der Putten uit Bussum heeft van de minister van De fensie bericht ontvangen, dat hij in aanmerking komt voor toekenning van wachtgeld. De minister heeft daartegen geen bezwaar. In de door de secre taris-generaal van het minis terie van Defe. onderteken de brief, waarin Van der Putten zulks wordt medegedeeld, wordt hem verzocht de hiervoor nood zakelijke formulieren in te vul len. De raadsman van de heer Van der Putten, mr. N. J. Ge- leijnse uit Amsterdam, heeft voorts van de voorzitter van het ambtenarengerecht in Amster dam vernomen, dat hij Van der Puttens beroep tegen zijn ont slag heeft verwezen naar het ambtenarengerecht in Arnhem. Zoals bekend is bleek vorige VERKOELING TUSSEN SOWJET-UNIE EN OOST-DUITSLAND? In de Europese editie van de „New York Times" worden offi ciële Britse kringen aangehaald volgens welke „Chroesjtsjovs vertragingstactiek, wat betreft de ondertekening van een vredesverdrag met Oosl-Duits- land niet in de eersie plaats een kwestie is van politieke strate gie tegenover de Westelijke mo gendheden". De oorzaak ervan zou gezocht moeten worden in ontevredenheid aan Russische zijde over enige aspecten van de ontwikkeling van de Oostduitse communistische partij die ln strijd geacht zouden worden met de door Moskou gepredikte communistische doctrine. De Sowjet-Unie zou over het alge meen niet tevreden zijn over de Oostduitse regering, met name wat betreft de betrekkelijk lang zame vooruitgang van de Oost duitse economie. week uit de beschikking van de voorzitter van het Amsterdamse ambtenarengerecht inzake een verzoek om een beslissing bij voorraad, dat Van der Putten met zijn beroepsschrift in Am sterdam cok aan het verkeerde adres was. Dergelijke beroeps schriften moeten worden inge diend bij het ambtenarenge recht, binnen welks ambtsge bied de standplaats van klager ligt. wegens zeeziekte, alleen hij zelf en zijn oudste zoon hadden daar geen last van. Deze laatste twee hebben het bootje dan ook naar de „overval" gebracht. Ieder hebben zij de eerste nacht een halve nacht aan het roer gestaan en de tweede nacht losten dj elkaar om het half uur af omdat ze veel slaap hadden. Gebrek aan water had men niet, want dat viel met bakken uit dc hemel. Daarom zijn ze ergens een eilandje aangelopen om de kle ren te drogen. Voor het bepalen van de koets werd een kompas gebruikt, nadat voordien de richting ongeveer was bepaald met behulp van een gewone Bos-atlas. Toen wij vervolgde de heer Dikmans waren geland op het hoofdeiland, bleek dit te zijn op een onbewoond kustgedëelte. Westelijk koersend zagen wij later op bet strand een Papoea lopen. Ik geloof, dat zowel hij als wij voorzichtig de kat uit de boom hebben gekeken. De Pa poea had een vlag bij zich, maar aanvankelijk kon ik het blauw niet onderscheiden en daardoor verkeerden wij in grote twijfel of we wel in de juist koers had den gevaren. Later bleek het de Nederlandse driekleur te zijn en toen hebben we elkaar hartelijk de hand gedrukt. Do Papoea bleek zeer vriendelijk en behulp zaam. Zo zijn we dus in Hollandia gekomen, hebben een rustige Kerst gevierd met prettig gezel schap en zijn door vrienden op lekker eten („we hadden ko nijn getracteerd. De heer Dikmans vertelde nog dat hij zijn moeder, sedert deze in 1952 naar Nederland is ver trokken. niet meer heeft gezien. „Dat was mijn enige doel: mijn moeder van zestig weer te zien en weer onder Nederlanders te zijn". Hij wilde niets mededelen over de situatie op Tual om nie mand daar in moeilijkheden te brengen. Hij heeft vier zoons van 16. 14, 12 en J jaar en een dóch ter van 10. Het internationaal gerechtshof lreeft van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een verzoek ontvangen om een adviserende uitspraak over de vraag of de kosten van de V. N.- operaties in Kongo en van die in het gebied van Gaza in 1956 tij dens de Arabisch-Israëlische botsingen „uitgaven van de or ganisatie vormen", aldus heeft de griffie van het hof medege deeld. De president van het hof, aldus de mededeling, heeft 20 februari a.s. vastgesteld als limiet voor het indienen van schriftelijke verklaringen. Alle 104 leden van de Ver. Naties kunnen dergelijke verklaringen indienen welke dan. volgens ambtenaren van het hof, onder de andere leden zouden moeten circuleren. Over de nader te volgen pro cedure zou later beslist moeten worden. Het voorstel tot het doen van het verzoek aan het hof werd kortgeleden door de financiële commissie van de Ver. Naties aangenomen met dertig tegen twintig stemmen bij tien onthou dingen. In het door de algeme ne vergadering nu ingediende verzoek wordt de vraag gesteld De Oostduitse journalist dr. Franz Krahl. correspondent in Londen van „Neues Deutsch- land", die geen verlenging van zijn verblijfsvergunning heeft ge kregen, heeft op een persconfe rentie meegedeeld dat de onder minister van Buitenlandse Za ken Heath hem gezegd had dat het hier een kwestie van „hoge internationale politiek'' betrof. De beslissing zijn vergunning niet te verlengen was volgens Krahl genomen door het geal lieerde reis bureau in Berlijn, dat steeds willekeuriger optrad en papieren voor steeds kortere pe rioden uitgaf. Dit bureau was een anachronisme en hoe vlug ger het zou verdwijnen hoe beter dit zou zijn voor de wereldvrede. Het labour-parlementslid Ar thur Lewis verklaarde ter confe rentie, waarop 27 corresponden ten aanwezig waren, dat hij en andere parlementsleden pogingen in het werk stelden om de order tot vertrek tegen dr. Krahl inge trokken te krijgen. Krahl zei nog dat hem door de Oostduitse autoriteiten was ge zegd, dat zij er zeer op gesteld waren correspondenten in het buitenland te hebben die daar met eigen ogen konden rond kijken. ALBANEES PROTEST Albanië heeft woensdag in een nota bij de regeringen van Oost-Duitsland en van Honga rije geprotesteerd tegen de uit wijzing van zijn ambassadeurs, zo is door hetAlbanese persbu reau bekendgemaakt. In de nota worden voorts de beschul digingen van Oost-Duitsland en Hongarije tegen de Albanese diplomatieke vertegenwoordi gers categorisch verworpen. De protestnota werd woensdag aan de zaakgelastigden van beide landen in Tirana ter hand ge steld. De Albanese regering ver klaart in de nota verder, dat haar ambassades in Hongarije en Oost-Duitsland in het vervolg door tijdelijke zaakgelastigden zullen worden geleid. of de uitgaven voor de V. N.- operaties in Kongo en het ge bied van Gaza in 1956 „uitgaven van de organisatie in de beteke nis van artikel 17, paragraaf 2 van het Handvest van de Ver. Naties" vormen. In aangehaald artikel wordt gezegd dat „de gaven van de organisatie door del den moeten worden gedra gen volgens omslag door de al gemene vergadering". Volgens mededelingen van ;le zijde van het hof zullen mogelijk na de uitwisseling van de schrif telijke verklaringen ook monde linge opmerkingen kunnen wor den gemaakt op eventueel te houden openbare zittingen van het hof. (Adv.)' BELGIE SPEURT NAAR VERMIST KIND De verdwijning van de 9-jarige Magda de Bniyne uit Kortrijk houdt geheel België in spanning. Het meisje was vrijdagmiddag 22 december van huis gegaan om breiwol te kopen in een warenhuis in Kortrijk. Het kind is niet van de boodschap teruggekeerd. Een speurhond is op de autoparkeer plaats het spoor bijster geraakt. De heer Dikmans eindigde met zijn grote dankbaarheid te uiten jegens de autoriteiten in West- Papoea voor de wijze, waarop het kleine gezelschap is behan deld en verzorgd. Kamercommissie over Nieuw-Guinea ingelicht De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, heeft gis teren enkele uren met leden vart de vaste commissie voor buiten landse zaken uit de Tweede Ka mer gesproken. Hij heeft, zo wordt vernomen, zeer vele vra gen over de situatie rond Neder lands Nieuw-Guinea beantwoord. In politieke kringen in Den, Haag is de indruk gewekt, dat het gesprek met de Kamerleden een bevredigend verloop heeft gehad en dat de deelnemers vol daan zijn met de verstrekte in lichtingen. Thans volgt nader onderling beraad, ter voorberei ding van het Nieuw-Guinea-debat op 2 januari in de Tweede Ka mer. Over een eventueel gesprek met Indonesië al of niet door „bemiddeling van een derde of van derden", verkeert men nog in het onzekere. Mvertentie.) Met ingang van 1 januari is auiomaiisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur s avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het wecUmdo van vrijdagavond 7 uur D I I tot maandagmorgen 8 uur. li I Om liet vriespunt Geleidelijk komt er enige ver andering in de luchtdrukverde ling in onze omgeving. Een de pressie boven Schotland breidt zich uit over de Noordzee, ter wijl een omvangrijke Oceaan depressie ten westen van de Golf van Biscaje eveneens naar het oosten beweegt. Deze ont wikkeling heeft tot gevolg, dal- de zuidelijke wind in ons land iets in kracht gaat toenemen. Donderdagmiddag vroor het in het noorden van het land nog 4 tot 5 graden; in het zuiden en in België 1 tot 3 graden, terwijl in Noord-Frankrijk de temperatuur 1 tot 3 graden boven het vries punt gestegen was. Het laat zich aanzien, dat deze lucht vandaag langzaam ons land' zal binnenstromen, zodat het kwik op de meeste plaatsen tot om het vriespunt zal stijgen. Van het westen uit zijn enkele opklaringen te verwachten, waardoor plaatselijk mist zal ontstaan. Hier en daar kan eni ge neerslag vallen maar na van daag nemen de neerslagkansen toe. medegedeeld door het K.N.M.I.» geldig tot vrijdagavond. Om het vriespunt Aanvankelijk overwegend lich te vorst en zwakke wind. Later temperaturen om het vriespunt en tot matig ol vrij krachig toe nemende zuidelijke wind. Plaat selijk mist en hier en daar enige neerslag. VRIJDAG 29 DECEMBER v.ni. n.m. Breskens 6.15 6.47 Terneuzen 6.50 7.22 Hansweert 7.30 8.02 Walsoorden 7.40 8.12 ZATERDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.04 7.42 Terneuzen 7.39 8.17 Hansweert 8.19 8.57 Walsoorden 8.29 9.07 ZON MAAN op onder op onder Dec. 29 8.48 16.36 12.31 30 8.48 16.37 0.31 12.51 31 8.48 16.38 1.36 13.12 t

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1