\T DOET STAP )T-BRITTANNÏE iringszaak in de iwjet-Unie IETBAL ,GIE WON ÜSEND HOOG BULGAREN ATSENRIJDEN Gemeenteraad van Retranchement GENERAAL NASUTION GEEFT INDONESISCHE LEGER OPDRACHT TOT „GEREEDHEID" Muiterij in Braziliaanse gevangenis Kongolese troepen voor de V. N.-strijdniacht Soekarno benoemt adviseurs Bewegingsvrijheid voor burgers in Katanga hersteld ADOELA BESCHULDIGT TSJOMBE Gemeenteraad van Terneuzen at/ nemende secretaris - :n de Verenigde Na- int, heeft zaterdag .de m de Britse regering p berichten volgens desische autoriteiten blanke huurlingen restaan van Rhodesië binnen te rijden, erichten van de Ver- es uit Kongo zouden 48 jeeps, bestuurd ?n en uitgerust met mitrailleurs, Katan- lengekomen. dijk hadden de Ver- es zaterdag melding m een krachtig pro- i volkerenorganisatie regering, maar later mee dat de kwestie indacht van de Brit- bracht. id „Sowjet-Han-dei" rihnenkort in Dnje- c een proces begint onen die voor een ongeveer 2% mil- aan levensmiddelen dUisterd. iigen zijn volgens het irdërs van opsiag- or fruit met mede van- directeuren van voor de detailhandel. verscheidene jaren 11e zij ten eigen bate m, geboekt onder.de bedorven en wegge- leren. ische nationale Voet- e£t zondagmiddag in stadion van Brussel ensationele kerstsur- •gd. Met niet minder verden de Bulgaren, :-ek geleden door eert: >p Frankrijk de vlieg - Chili zeker stelden, id gespeeld, j de rust hadde* de or doelpunten van Jurion en Van HJmst .-oorsprong genomen, eede helft was het fan Himst, die in de de eindzege op 4O i-inzet wordt /oegd aan pool 30 december de voetbalwedstrij- ndag 24 december in iet de vorst niet zijn zal de inzet van de worden toegevoegd m 30 december ,a.s. Et dan de wedstrijden ngelse competitie, iche melding voor fjie- twaalf of dertien slagen op hun toto hebben, kan geschie- erdag 30 december bij B van half acht tot )e 'totale inzet van de l december is 767,118. EFDATUM VOOR STEDENTOCHT DECEMBER uur van de vereniging ie Elf Steden, dat dins in Leeuwarden verga ;eft ernaar om de elf- t op zaterdag a.s. te en definitief besluit zal moeten worden geno- al vooral afhangen van ingen van het weer ïste plaatsen is het ijs nd reeds betrouwbaar, niet overal. Dat is on- gebleken uit het feit, op de beide Kerstda- al een vijftal slachtof- geëist. e van de tocht zal in ken overeenkomen met 156. Alleen in het noor- n Harlingen en Dok- len enkele wijzigingen i. Het zal de elfde elf- it zijn. Aan de laatste 956 namen ruim 6000 1. De gemeenteraad van Retran- i Kolentoeslag zal dit seizoen cbement kwam voor de laatste verleend worden voor drie maan. maal in di jaar in voltallige ver- den. Het inkomen van een onge- gadering bijeen onder voorzit- 1 huwde mag, om in aanmerking terschap van burgemeester J. A. voor deze toeslag te komen, niet Leenhouts. I hoger zijn dan 1750 en voor Op voorstel van B. en W. werd gehuwden 2250. besloten tot het doen aanbren- I Op voorstel van de heer Pattist gen van nieuwe vloeren en ra- werd besloten aan leden van het Generaal Nasution, de Indone sische minister van Defensie en chef-staf van het Indonesische met bijkomende werken, in stembureau een vergoeding te opdracht gegeven, „zich gereed de beide leslokalen van de open bare lagere school. De raad ging akkoord met het voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot het ver lenen van medewerking aan de aanleg van een duinwandelpad met duinovergangen en bijko mende werken. In de kosten van aanleg genoemde werken wordt door de ministeries van Econo mische en Sociale Zaken een subsidie verleend. Aan de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer werd voor 1962 een bijdrage van 150 verleend. Aan V.V.V. werd eveneens een bedrag van 155 toegewezen als aandeel van de afdeling in de uitgaven van een nieuwe streekfolder voor West Zeeuws-Vlaanderen. Bij de bespreking van de be groting 1962 deelde de voorzitter mede, dat diverse posten wel aan de krappe kant zijn, doch dat de begroting sluitend kon worden gemaakt. De gewone dienst wijst aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van ƒ147.828, met een post van 1084 voor on voorzien. De kapitaaldienst vermeldt een tekort van 23.244,32. De be- gitrting werd aldus vastgesteld. De subsidie voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk werd voor 1962 van 5 cent per inwoner gebracht op 8 cent. Het bedrag per leerling, als bedoeld in artikel 55 bis van de lager-onderwijswet, werd voor afdeling pantserauto s aange 1962 vastgesteld op 85,97 per boden, in totaal ongeveer duizend leerling. man. verstrekken van 10 per dag. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat de straatver- liching op enkele punten verbe terd is en dat nog een verbete ring in voorbereiding is. De voorzitter dankte de raad voor de prettige wijze, waarop in 1961 gewerkt kon worden in het belang van de gemeente. Hij wenste de leden goede en geze gende dagen toe. Namens de raad dankte de heer Lauret de voorzitter voor diens hartelijke woorden en bood hem wederkerig de beste wen sen voor het komende jaar aan. Wethoyder Almekinders sprak de hoop uit, dat het dorpshuis spoedig zal kunnen worden ge bouwd. Temeer daar men inder tijd de indruk had gekregen dat door het Rampenfonds een sub sidie zou worden verleend, wel ke nog steeds niet ontvangen is. Militairen van het Braziliaanse leger zijn maandag te hulp ge roepen om een muiterij in de ge vangenis van Guanabara, in W. Brazilië, te bedwingen. De ongeveer 1300 gevangenen, die protesteerden tegen het naar hun mening slechte voedsel, leger heeft zaterdag het leger 1 richtten barricaden op en wier pen zelfvervaardigde explosie ven naar politie en militairen. Deze probeerden met traangas- bommen de muiters uiteen te drijven. Drie bewakers werden als gijzelaars vastgehouden. Een aantal gevangenen wist te ont vluchten. Later werd gemeld, dat men de opstand heeft bedwongen. A.F.P. meldt nog dat een on derzoek wordt ingesteld naar te houden" om op elk ogenblik in actie te kunnen komen om West Nieuw-Guinea aan de Ne derlanders te „ontrukKen Generaal Nasution zei bij ge legenheid van de jaarlijkse pa rade van het garnizoen van Dja. karta„De wereld let op Indo nesië voor onze verdere stappen voor de uitvoering van de order van president Soekarno van 19 december om West-Irian te be vrijden Wij zijn gewend aan de Ne derlandse trucjes van „zelfbe schikking". Ons ligt nog vers in het geheugen de herinnering aan marionettenstaten die tijdens onze revolutie door de Neder landers in Indonesië werden op gericht. Indonesië kan niet lan FRANCO HAD ONGELUKJE De waarnemende secretaris- genreaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, heeft zaterdag een aanbod van de Kongolese regering duizend soldaten te leveren ter versterking van de strijdkrachten van de volkeren organisatie in Kongo aanvaard. Premier Adoela heeft Thant een bataljon infanterie en een pantserauto's Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft zondagmiddag op de jacht een ongelukje ge- ger om de tuin worden geleid en bad. Volgens een officiële mede- zoals de president heeft gezegd deling liep hij lichte verwondin- zullen wij slechts praten op basis den aan de linkerhand op door van de overdracht van het be- een ongeluk met zijn geweer. Hij stuur van West-Irian van de Nederlanders aan ons. Wij zijn nu in het stadium van tenuit voerlegging van de order. Blijft op uw post om elk ogenblik in actie te kunnen komen". De gouverneur van het Indo- moest in een ziekenhuis worden behandeld. In doorgaans welingelichte kringen werd gezegd dat een der lopen van het geweer van de generaal ontplofte toen hij aan het jagen was op het grote landgoed dat het El Pardo paleis nesische eiland Bali heeft een omgeeft. De wijsvinger van de „•PC]o„lteiijke mobilisatie van de linkerhand is ernstig gewond en bevolking van dit eiland gelast. het is mogelijk dat de generaal In antwoord op een beroep van president Soekarno om vrijwil ligers voor de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea heeft de gouverneur alle ambtenaren, werknemers van particuliere on dernemingen en studenten op Bah opgedragen aan militaire oefeningen deel te nemen. deze niet meer zal kunnen ge bruiken. De behandelende geneesheer van generaal Franco heeft, des gevraagd, verklaard, het waar schijnlijk te achten dat het Spaanse staatshoofd weer het volledige gebruik van zijn lin kerhand zal verkrijgen. oorzaken en achtergrond van de opstand der gevangenen. De di recteur van de gevangenis is af getreden, terwijl een aantal be wakers is overgeplaatst. Lacerda, de gouverneur van de Braziliaanse staat Guanabara, waarin de gevangenis van Le- mos Brito, waarin de wanorde lijkheden zich hebben voorge daan, is gelegen, heeft tegen over Braziliaanse verslaggevers verklaard dat zeven personen tengevolge van de opstand der gevangenen het leven hebben verloren, terwijl een vijftigtal werd gewond. Hij verklaarde dat voor een bedrag van tweehonderd miljoen cruzeiros schade is aangericht, „dat is de som, die ik de Brazi liaanse regering verzocht heb beschikbaar te stellen, om ver betering te brengen in de le vensomstandigheden der gevan genen". Gouverneur Lacerda verklaar de dat gebleken Is dat dé in opstand gekomen gevangenen over vuurwapens en messen be schikten. President Soekarno heeft dins dag een staf voor militaire plan nen en operaties ingesteld, die hem zal moeten adviseren over de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens generaal-majoor Jani, souschef van de generale staf van het leger, is dit nieuwe or gaan belast met de „co-ordina- tie van alles wat door de strijd krachten wordt gedaan voor de bevrijding van dit gebied van de Nederlanders". Behalve gen.-majoor Jani, be staat de nieuwe staf uit verschei dene hoge leger en marine auto riteiten. Voorts heeft het Indonesische leger bekend gemaakt, dat in overeenstemming met 't beroep van president Soekarno op de be volking om zich voor te berei den op algemene mobilisatie, de voedselproduktie en -distributie onder controle zullen worden gesteld. In het afgelopen jaar heeft de voedselproduktie in Indonesië ernstig van droogte te lijden ge had. In Djakarta is rijst schaars. Ivan Smith, de Australische waarnemend V. N.-vertegen- woordiger in Katanga heeft aan het hoofdkwartier der Verenig de Naties in New York gemeld, dat de V. N. de bewegingsvrij heid voor burgers in Katanga volledig heeft hersteld. Volgens Smith beginnen de Belgische en andere Europese inwoners van Elisabethstad zich thans op zeer vriendschappelijke wijze tegen over de V. N.-troepen te gedra gen. In een later uitgegeven ver klaring deelde een V. N.-woord- voerder in New York mede, dat de Katangaanse troepen de laatste vier dagen het bestand vier maal hadden geschonden, waardoor onder de burgerbevol king slachtoffers zijn gevallen. Driemaal was op Ethiopische troepen geschoten, terwijl Ka tangaanse gendarmes een aan val hadden gedaan op het V. N.- hoofdkwartier in Elisabethstad. Vcor een van de aanvallen op de Ethiopiërs was volgens de woordvoerder een extremisti sche groep Franse huurlingen, die ageren onder de naam „de verschrikkelijken", verantwoor delijk. Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft iet eea radiorede ter gelegenheid van Kerstmis verklaard, dat presi dent Tsjombe van Katanga „be lachelijke overwegingen" ge bruikt om onder de door hem. in Kitona gedane beloften uit te komen. Volgens de eerste-minister hac de Katangaanse leider uit krijg- wil een uit acht punten bestaan de overeenkomst getekend, waar in hij o.m. het gezag van het. Kongolese staatshoofd Kasavoes boe erkende en verklaarde, dat de voorlopige grondwet voor Kongo ook van toepassing is op Katanga. Evenals bij vorige ge legenheden had Tsjombe, toen zijn nederlaag nabij was, ®e vraagd om onderhandelingen- Zodra de strijd was gestaakt, ha* I hij evenwel direct zijn woord, j broken, aldus Adoela. Intussen is van officiële te Elisabethstad verklaard, op woensdag 27 december Katangaanse delegatie naar 3 poldstad vertrekt om met centrale regering over een we grondwet te gaan praten, zulks overeenkomstig een te Ki tona gemaakte afspraak. De Vler- enigde Naties zouden voor het vervoer van de Katanganen zor gen. Naar verluidt hebben de Ver enigde Naties toestemming ver leend om per trein 1200 tot 150B ton levensmiddelen van de Noord Rhodeische plaats Ndola naar Elisabethstad te vervoeren. Schrijfbehoeften BOEKHANDEL VAN DE SANDE gehouden op donderdag 14 december 1961 te 19 uur. Aanwezig Voorzitter: Mr. H. Rypstra, burgemeester. Wethouders: H. de Vos en H. A. M. A. de Meijer Raadsleden: M. van Langevelde, R. G. Vrieling, S. W. Henry, mevr. E. Dooms—Ortelee, A. Jansen, P. J. Huybrecht, R. Hol, J. C. Bleyenberg, C. J. Compiet, J. A de Fey- ter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees, Afwezig met kennisgeving: P. Fijn van Draat en W. J. Weterings. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik heet O allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering wegens ziekte is bin nengekomen van de- heren Fijn van Draat en Weterings. Ik moge de wens uitspreken dat zij spoedig hersteld zullen zijn. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van de (begroting voor het dienstjaar 1962 van: a. het Woningbedrijf; b. het Grondbedrijf; e. de Dienst voor Maatschappelijke Zorg; i. de Gemeente. Hierbij wordt onder meer behandeld het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 7 decem ber 1961 tot het beschikken op verzoeken om subsidie van de daarin genoemde verenigingen. De Voorzitter stelt voor eerst agendapunt 1 d. te behandelen en geeft gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer Henry: Meneer de Voorzitter. De inter nationale problemen nemen in deze aan onheils tijdingen zo rijpe periode een dusdanig deel van dé gedachten en van het gevoelsleven der mensen in beslag, dat velen wellicht niet zonder moeite interesse kunnen opbrengen voor de nationale, laat staan voor de provinciale of zelfs plaatselijke vraagstukken. En zo zou de vraag kunnen rijzen of aan een begroting van een stad van bijna 17000 inwoners zelfs al is het onze woonplaats meer aandacht moet worden besteed dan strikt noodzakelijk is. Of, met name, met enige zinnig heid algemene beschouwingen dienen te worden gehouden rond de financiële positie, de ontwikke ling en de uitbouw van onze stad in een periode, waarin velen van het plannen maken maar afzien, omdat men niet meer in staat is de berg te be klimmen en tevens het perspectief te behouden. Meneer de Voorzitter, ons antwoord hierop kan kort zijn. Met alle zorg om de verbijsterende loop iler gebeurtenissen in de wereld om ons heen, zijn wij van mening, dat de mens in onze onmiddelyke omgeving, de zorg voor onze stad en haar inwo ners minstens, zo niet meer, onze belangstelling en onze werkzaamheid behoeft als dit in normale tijden het geval is. Het is ons slechts een verkwikking en een dank bare plicht, dat wy ons mogen bezighouden met de dagelijkse dingen, die het leven van onze stad genoten vaak zo indringend bepalen. En zo ontvingen en bestudeerden we dan ook met belangstelling de begroting voor de dienst van 1962, op 8 november j.l. in ons bezit gekomen; een werkstuk, waarby het personeel van het ge meentehuis, en speciaal van de afdeling financiën, blij is als het de secretarie heeft verlaten en in handen van de raadsleden kan worden gesteld, opdat ook zij hun portie krijgen van de cijfers en getallen waaruit dit omvangrijk boekdeel bestaat. En achter al deze cijfers gaat schuil het dagelijkse leven van onze stadgenoten, het onderwijs, de be scherming door onze gemeentepolitie, het culturele leven, de sport, de industrialisatie en al die zaken die in een sterk groeiende stad als de onze wel aoer speciale accenten krijgen. Wij denken het gemeentepersoneel in al zijn ge ledingen voor al het werk wij weten het, hel wag een druk jaar en voor de arbeid door hen verricht. In het bijzonder danken wij het College voor de door hen verrichte werkzaamheden er voor de vaart en energie die wij in dit werk moch. ten bespeuren. Dit College heeft ons vertrouwen Wij wensen het een lang leven gaarne toe, waar bij een goede verstaander aan dit halve woord ruim voldoende heeft. De versterking van de administratie door het aantrekken van enkele nieuwe krachten zal na de noodzakelijke in werkperiode ongetwijfeld verlich ting h' bben gebracht en nog brengen in de veel heid van werkzaamheden waarvoor het College •zich ziet gesteld. Wel vragen wij ons af, of de ge wenste administratieve uitbouw zijn uiteindelijke afronding reeds heeft gekregen. Wij voor ons zijn van mening, dat dit punt ook het komende jaar onze aandacht zal vragen. Politie. Wy hebben intens meegeleefd met het, naar menseiyke berekening, zo vroeg verscheiden van onze korpschef van de gemeentepolitie, de heer Reinders, en in het bijzonder met zijn zo eenzaam achtergebleven vrouw. WU hopen dat de inmiddels door U nieuw be noemde korpschef, de heer Van Ooyen, in staat zal rijn ons politiekorps op de juiste wüze te injecte ren en te leiden. Het is onze wens dat o.m. de vei ligheid van het verkeer hierbij alle aandacht zal ki-ygen die het in zo ruime mate verdient. He scheppen van de technische en materiële voor waarden voor het veilig en doelmatig verkeer ach- en wy een overheidstaak bü uitstek. De verande ringen die Terneuzen ook in zyn wegennet onder gaat en nog zal ondergaan, eist verder een juiste aanpassing van het stadsplan aan de behoeften jan het plaatseiyk en doorgaand verkeer. Inscha- céiing van de korpschef alvorens uitbreidingsplan- ien en nieuwe wegen definitief worden vastgesteld is p.i. zeker gewenst. Mogen de onderhandelingen voor de aankoop van grond voor een nieuw politiebureau spoedig worden afgerond en mogen ons de voorstellen voor de bouw zelf spoedig bereiken. Dit is waariyk geen djxe! Financiën. Na aftrek van een geraamde garantie-bydrage van 198.289 en na bytelling van een byzondere post voor onvoorziene uitgaven wegens kapitaals- lasten van 57.304 bedraagt het tekort op de gewone dienst 113.075,hetgeen na de eerste en tweede wijziging is opgelopen met resp. 15.982 en 1.888 tot 130.945. De „Financiële Verhoudingswet 1960", met te rugwerkende kracht in werking getreden op 1 januari 1960, heeft de begroting niet in evenwicht .tunnen brengen. Het groeiend Terneuzen kan zyn investeringsactiviteiten eenvoudig niet beperken en de by onze algemene beschouwingen herhaalde- 4ik uitgesproken wens tot een onafhankeiyk finan cieel beleid, is ook thans nog niet vervuld. Wy waarderen het optimisme van het College in de inleiding op de begroting, maar wy menen och wel te moeten opmerken, dat dit optimisme, voor zover wy kunnen nagaan, is gebaseerd op on zekere factoren. Over de veelbesproken z.g. verfy- ling van de schaalbedragen per inwoner valt nog niets met zekerheid te zeggen. Ook merkt het Col lege op dat men over verruiming van het plaatse- yk belastinggebied nog niet is uitgesproken. Een ïadere toelichting van de wethouder van finan ■iën, niet gebaseerd op de in het verleden ontvan ;e tegemoetkomingen, doch op de in de toekoms inder de nieuwe wet te voorziene voordelen, wel :e aan dit optimisme een<meer reëel houvast geeft :ien wy gaarne tegemoet. Wü menen n.l. dat di Minister van Binnenlandse Zaken in zijn circu aire van 21 september 1961 een samenstel vai tan wy zingen heeft gegeven waardoor het de ge neenten mogeiyk is een zo betrouwbaar mögelijl leeld van de gevolgen van de nieuwe regeling ir le begroting op te nemen. Wy menen verder dat, ondanks de onzekere fac- oren die biyven bestaan ten aanzien van de ga- antie-uitkering (uitkeringspercentage, normver- joeding, onderwas en verfüning) men in staat it hans een vry nauwkeurige schatting te maken üe de te verwachten uitkomsten benadert. Van daar onze vraag ten aanzien van dit ons niet ge teel duideiyke optimisme van het College voor de jabye toekomst. 'luisvesting. Het is bekend dat door de kanaalplannen steeds meer woningen worden afgebroken, terwül het voningareaal van de gemeente hiervoor tot nu toe tiet is gecompenseerd. Dit leidt tot grote spannin- ien op de woningmarkt. Hierby komt dat het aan- al „gewone" woningaanvragen biyft toenemen. Zo werden byv. in het tüdvak van 1 oktober 196C ot en met 30 september 1961 in totaal 485 perso- 'en ingeschreven. In dezelfde periode werd aar '09 ingeschreven personen een woning toegewe- en, terwyi 136 personen werden afgevoerd. Uit 'eze gegevens volgt een netto toename van 140 ge •allen. Men kan er op rekenen dat het aantal aan dragen door de toenemende industrialisatie verder ai stygen. Het is noodzakeiyk dat de kanaalplangevaller ij het toewijzen van een woning voorrang krijgen len dient hierbij te bedenken dat de „gewone' woningzoekenden hierdoor onvermijdeiyk worder chtergesteld. Vele personen, afkomstig uit he' anaalplan, kopen een bestaande, in huur goedko- ere woning. Ook dit werkt financieel voor de „ge- 'one" woningzoekenden ongunstig. In verband hiermede dringt onze fractie er bi et College ten sterkste op aan toch vooral te be oegder plaatse te wijzen op de dringende nood aak van het toewezen van een zeer behooriyi antal woningen aan Terneuzen. Ik merk nog op dat de geamoveerde woningen m hoofdzaak oude woningen zijn van een lap huurklasse. De nieuwbouwhuur is belangrijk hogei zodat, landeiyk bezien, de huurnivelleringstender. door het kanaalplan wordt versneld wat de ge meente Terneuzen betreft. Ontwikkeling van Terneuzen. Spraken we een vorige maal over een zich lang- tutm aftekenende invloed van het besluit van de .linis.er van Economische Zaken van april 1959 vaarby Terneuzen als kerngemeente werd aange wezen, in het afgelopen jaar is deze invloed aan merkelijk duidelijker geworden. Een van de be- yigrykste gebeurtenissen in dit opzicht was wel iet besluit tot vestiging van een Philipsfabriek. vVy zien dit besluit als een zeer groot succes voor iet College en van groot belang voor Zeeuwsch- /laanderen, in het byzonder voor de Kanaalzone, .■en besluit dat naast industriële, ongetwijfeld ook ;rote sociale waarde heefi. Verder zien wy de vorderingen van de werk- .aamheden ten behoeve van de kanaalverbreding, li.ermate boeiend voor vele geïnteresseerde stad jenoten. .- .7 i Het monumentale rykskantorengebouw zal vol lend jaar in gebruik worden genomen. Eveneens :al het nieuwe wykgebouw van het Groene Kruis :n het consultatiebureau vóór de tuberculosebe- .trijding in de eerste helft van 1962 worden ge opend, terwyi het reéds thans gedeeltelik in ge bruik is genomen. De nieuwe. Hervormde school werd onlangs geopend, terwïl wij de opening van de nieuwe openbare school aan de Van Steenber genlaan in 1962 tegemoet mogen zien. Wy betreuren het dat de bouw van een nieuw openbaar Lyceum zoveel stagnatie heeft ondervon den. Wy mogen echter thans aannemen dat de bouw binnen een redelyke termïn een aanvang zal kunnen nemen. In Sluiskil werd he.t" nieuwe badhuis, politiebu reau en de brandweerkazerne in gebruik genomen, een gebouw, waar men in de kom van Terneuzen jaloers op kan zyn. Nieuwe wegen zyn tot stand gekomen. Weder om zyn fraaie nieuwe winkelpanden gebouwd. Ge lukkig zal ook de Terneuzense muziekschool een zy het voorlopig onderdak krijgen in de Dyk- straat. Niet vergeten mag worden te memoreren de tot standkoming van het uitbreidingsplan voor Sluis kil dat voor deze gemeenschap ingrijpende wyzi- gingen met zich brengt, een plan dat door het Col lege in samenwerking met onze stedebouwkundige met zorg is voorbereid en opgesteld. Wij hopen van harte dat de reaiisering van dit uitbreidings plan op de gewenste wüze zal verlopen. Wy twyfe- 'en er niet aan of het gemeentebestuur zal hier- an zoveel mogeiyk medewerking verlenen. Wanneer het College in de „Memorie van Ant- /oord" ten aanzien van Sluiskil spreekt óver de voorbereidingen voor de invalsweg, het winkelcen- rum, de sportvelden en de woningbouw dan be- effen wy zeer wel de noodzakelykheid van een toed samenspel tussen overheid en betrokkenen. Vanneer dit samenspel geschiedt op de wyze als lit het geval was by de totstandkoming van het litbreidingsplan, dan hebben wy redenen om opti- nistisch te zyn. Wij noemden slechts enkele zaken die echter alle tangeven de sterke ontwikkeling die onze stad hans doormaakt. Voor de toekomst noemen wy lechts de aanstaande bouw van een tribune met cleedgelegenheid in het uitermate fraaie sport park, een sportpark dat steeds meer, en terecht, iet wandelend publiek tot zich trekt. Groot is ook le belangstelling voor het in aanbouw zijnde :wembad, dat wel is waar in 1962 gereed zal ko nen, doch waarvan het helaas op zyn minst geno- nen twüfelachtig is of het nog in datzelfde jaar in tebruik zal kunnen worden genomen. By al deze voorzieningen treft het telkens weer ipnieuw dat onze gemeente zelf zich nog steeds noet behelpen met een oud en ongeschikt gebouw net volstrekt onvoldoende accomodatie. De voorbereidingen voor de bouw van een nieuw itadhuis zün slechts moeizaam op gang gekomen Toch wordt nu ook een wat prettiger geluid ver- tomen, waar het College stelt dat na een tydsver- oop van ongeveer 5 jaar de bouw zal worden ver- vezeniykt. Kan het College ons mededelen aan velke architect thans de voorkeur wordt.gegeven? Het zal echter wel noodzakeiyk zijn in het oude gebouw nog een enkele voorziening te treffen ten- :inde de representatie niet geheel te verwaarlozen. De desbetreffende voorstellen zieji wij gaarne spoedig tegemoet. Op enkele andere wensen voor de toekomst wil- 'en wy nog gaarne afzonderlek wezen. Dc haven van Terneuzen. Onze fractie betreurt het dat het zo uitermate 'ang duurt eer een definitieve beheersvorm vooi ie haven van Terneuzen tot stand kan komen het geen afbreuk doet aan een goed functionneren var leze haven én een voldoende outillage. Het is ons echter bekend dat ook andere instan ces, t.w. het Ryk en de Provincie, in deze aangele jenheid een niet onbelangrijke stem hebben. Wi weten zeer wèl dat alles wat samenhangt met de rigens ook zelf eventuele initiatieven kan nemen en het scheppen van omstandigheden en mogdyfc- heden waarin en waardoor culturele manifestaties kunnen plaatsvinden. Verder denken wy aan het aanstellen van een speciale ambtenaar voor culturele zaken, recht streeks staande onder de wethouder va» Onder wijs. Ziehier enige suggesties die, naar wy menen, «en. onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. Wjj verzoeken het College hieraan aandacht te willen schenken. Het komt ons voor dat het voorberei dend overleg terzake zou kunnen plaatsvinden door een daartoe in te stellen commissie ad hoc. een commissie, die echter alleen de voorbereidende besprekingen voert, in het büzonder ten aanzien van de initiatieven door de gemeentelijke overheid te nemen. Gaarne wil ik een tweetal practische opmerün- gen maken, die in deze sfeer liggen. Wat men in Terneuzen tot nu toe een „Concert gebouw" noemt is deze naam niet waard. Wjj hebben al meermalen betoogd, dat in deze gemeen te met een grote toekomst een kans ligt voor par ticulier initiatief. Wy menen echter dat deze h®* tüd voonby laten gaan. Wanneer wy het College goed hebben begrepen mogen wy thans, in samenwerking met het Rük, een voorziening tegemoet zien, die in alle opci«&- ten aan de eisen voldoet. Kan het College lêii'- over nog iets naders mededelen? De openbare bibliotheek is onvoldoende geheis- vest. Dat kan zo niet meer. De he-taogstcXBnc hiervoor is groot en neemt nog steeds toe. Ook een openbare leeszaal is dringend gewenst- Tart men als voorlopige oplossing gebruik maken aan een ander gebouw, hoewel ook deze oplossing wel licht slechts tydeiyk zal kunnen zijn, zodat het uitzien naar een blijvende voorziening dringend gewenst is. Algemeen. Tot slot, meneer de Voorzitter, nog eei elangen van onze haven de grote belangstelling i zorg heeft van het College. Wy vertrouwen er dat het College ons op de hoogte zal houden an de vorderjqggn die ter zake worden gemaakt n vooral cok van de uitgangspünten die hierby worden vooropgesteld. Dit laatste klemt temeer nu door het College het volgende jaar een bevredigen de regeling in gezameniyk overleg wordt ver wacht Verbindingen over de Schelde. Wy komen hierby aan een punt waarby wy het met de houding van het College niet eens kunnen :ijn. Bij onze vorige algemene beschouwingen heb- ien wij gepoogd de aandacht van het College voor leze kwestie le wekken. Deze poging is mislukt. \Vij stellen voorop dat aan onze wensen, geuit ir le algemene beschouwingen, door het College ir iet lopende begrotingsjaar gewaardeerde aandach vordt geschonken. Een opvallende uitzonderinj ïierop vormt de verbindings over de Schelde. Ziet iet College geen mogeiykheid om ter 2ake me iet provinciaal bestuur in vruchtbaar contact te reden? Wy staan nog steeds op het standpunt /an volledige vrijdam van veergelden, ons na dc evrijding toegezegd en ook (tydelük) verleend lelukkig biykt er in onze volksvertegenwoordiging oor deze aangelegenheid een nog verheugende lelangstelling te bestaan. Moge dit het College sti- nuleren om een en ander opnieuw te bezien. Waar biyft de actie ook van Terneuzense zij- Ie voor een vaste oeververbinding? Het College lient te bedenken dat het Deltaplan onze provin ce zeer duideiyk scheidt in twee geheel verschil ende delen, t.w. Zeeland boven de Schelde, straks ïaneengesmeed door goede verbindingen en een effectief wegenplan, en Zeeland beneden de Schel le, nog steeds geïsoleerd met moeizame, kostbare 'n gebrekkige verbindingen met overig Nederland. Het is een zaak van hoge prioriteit dat hieraan ille aandacht wordt geschonken. Verder is de ver- linding van Terneuzen met Hoedekenskerke on- /oldoende. Uitbreiding van deze diensten is toch vel het minste wat mag worden verwacht. Zomers vr&£en- s wel is waar een grotere boot ingelegd, doch de Onze fractie heeft zich afgevraagd of het craktyk leert dat het verkeer, juist door de tyde- '9.^ zou ?9n 4e komen tot een opleiding voor onder- (ijkheid van deze maatregel, hierop niet voldoende wflzers in Terneuzen. Vroeger kenden we aOder 's ingesteld. °e benaming „Normaalschool" twee opleidingen De politiek van de Minister ten aanzien van de 'n Zeeuwsch-Vlaanderen. Gezien de byzondere posi- veerdiensten is volkomen onduideiyk. Waar biyven |'e van Zeeuwsch-Vlaanderen mogen wij Uw CW- de toezeggingen ten aanzien van de verbetering 'eSe verzoeken een onderzoek naar deze mogelijk- van de veerdiensten, gedaan bp de wederinvoering ^e|d in te ^stellen van de veertarieven, behalve dan ten aanzien var de verbinding BreskensVlissingen? Met klem mogen wp Uw College verzoeken ove' te gaan tot een krachtige aanpak van deze materi welke wellicht kan worden gecombineerd met eei oespreking met die directie van de Ned. Spoorwe ;en ten aanzien van een mogelijke wederinvoerinf /an het personenvervoer. Enige tijd geleden heb U, meneer de Voorzitter, naar aanleiding van eer vraag van een misschien wat veeleisend raadslid eens gezegd: „Wij hebben het druk, Myne Heren". Wy begrepen deze opmerking en wy zijn ervar overtuigd dat dit volkomen juist is. Nochtans vra jen wij begrip by het College voor het feit dat wi' dit vbor ong zo belangrijke onderwerp bü herha üng naar voren brengen en om Uw aandacht er belangstelling vragen, ook in een periode waarir vele andere vraagstukken Uw aandacht en tyd opeisen. Sociaal-Culturele ontwikkeling. De toenemende industrialisatie eist een speciale^ zorg voor de cultureel-hygiënische sector. Deze toenemende industrialisatie n.l. gaat vaal gepaard met een verval van de traditionele vor- nen in de samenleving. Er kan hierby een ver zwakking van het normbesef ontstaan, wat be hoort en wat niet behoort. Dit werkt destruc- ief, ook op het moreel van de mens. Er dient naai te worden gestreefd de samenbindende krachter zoals deze in de maatschappy aanwezig zyn te be houden, te versterken, eventueel te vervangen. 11 denk hierby b.v. aan het maatschappelyk werk zo als dit door de overheid, door kerkelyke organer en door bedrijven wordt verricht. Verder noemer wy als belangykste punten: de zorg voor de jeugd het stichten van een jeugdhuis, het activeren var ie jeugdraad, het werk van de sportorganisatie; rn het cultureel werk, waarby de arbeidende men; n contact wordt gebracht met de schoonheid var de cultuur en met de geschiedenis van de volks gemeenschap. Het is in een zich industrialiserendi streek een zaak van de hoogste urgentie aandacht e besteden aan de mens, die door fysieke en psy chische eigenschappen de arbeid voortbrengt. Hier ligt ongetwyfeld ook een laak voor de over heid. Steun aan allerlei vormen van jeugd- en sport organisaties en een brede belangstelling van öc overheid voor het noaatschaopelyk werk Onze ge- neente staat in dit alles zeker niet afzydig, doch gezien het veranderend karakter van Terneuzer nogen wy voor al deze zaken hernieuwde aan lacht vragen. Het geven van subsidies voor culturele evene nenten, het in het leven roepen van een culturele raad voor het geven van advies, een raad die ove- Dan willen wy nog gaarne op spoed aandringen >y het tot stand brengen van een saneringsplan 'oor de kom. Het wordt voor de bewoners steeds- lringender te weten of het door hen bewoonde- oerceel in een saneringsplan valt, nu bekend ïa lat het bestaande saneringsplan zal worden ge- vyzigd. Wy hopen dat een nieuw plan in hee tomende jaar kan worden tegemoet gezien. Is het de bedoeling dat de medewerker van Ir. louwetor zich speciaal met het saneringsplan zal jezighouden? In een groeiende gemeente als de onze- tok de taak van de Centrale Dienst voor m woningtoezicht en gemeentewerken steeds *-"■ vangryker. In verband hiermede wordt het onge- wijfeld ook steeds moeilyker te werken met een. diénst die alle gemeenten in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren omvat. Hierdoor komt steeds sterker- de vraag naar voren, die ook reeds in vroegere jaren in onze raad is behandeld, t.w. de wenselykhekf. wy mogen zeggen de noodzakelijkheid, vaa «en eigen dienst voor onze gemeente. De thans be- itaande regeling loopt af op 1 april 1956 en dient dus vóór 1 april 1964 te worden opgezegd. Gezien de veelheid van werkzaamheden vragen wij ons echter af of niet getracht moet worden de samen werking op een vroeger tydstip te beëinögen- Onze fractie zou gaarne zien dat het College hier- /oor de voorbereidende werkzaamheden zobr willen treffen. Mogen wy het standpunt van het College n deze aangelegenheid vernemen? Gaarne z'-en wjj lan tevens een raming van de kosten tcgtvnoet welke het totstandkomen van een eigen dienst aal' vergen. Meneer de Voorzitter, wy zyn ervan overtuigd lat een grote hoeveelheid werk op afdoening vacht. Anderzyds menen wij dat het College zich iierdoor slechts geïnspireerd zal voelen overtuigd ójnde dat óóók de tyd voor onze gemeente werkt ?n in het besef dat de raad achter het College staat en bereid is tot volledige steun. In het komende jaar zullen verkiezingen worden jehouden voor de gemeenteraad. Het is hierbij uit ie aard der zaak niet onmogelijk dat hierdoor- ïnige verandering ontstaat in de samenstelling /an de raad. Wij volstaan thans met de hoop nit e spreken dat na de verkiezingen een gemeente rad zal optreden waarin de samenwerking even joed zal zijn als dit in de afgelopen periode en 1e thans nog bestaande raad het geval is geweest. By alle verschillen in opvatting en in levensbe schouwing, die er zyn, en die er, wy zeggen gelukkig zyn mogen, sta voor ons allen voorop bet belang van onze stad en haar inwoners aan. welker welzyn onze fractie volgaarne, nu en ra de toekomst, haar beste krachten zal geven. (Wordt vervolgd.!

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3