Het beraad in het Kabinet over Nieuw-Guinea Kerstrede van H.M.Koningin Juliana KERSTBOODSCHAPPEN WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5482 fiadio de Koek Vraaggesprek met minister Luns De toestand in Bizerta NEGEN-EN-ZESTIG DODEN BIJ SPOORWEGONGELUK BIJ CATANZARO Amerikaans Congreslid V.N. moeten aanval op Nederlands Nieuw-Guinea voorkomen Irak en Koeweit HET WEER Matige tot lichte vorst WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Ternetiren Directeur-Hoofdredacteur I van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; pei maand 2.—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. E VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sar.de te Terneuzen EERSTE BLAD Advertentiepriis per mm 16 ct: minimum pesr advertentie 12.40 Rubriek Kleine Advertenties (géén nandela- advertenties i5 regels f 1.10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Inzending advertenties tot s namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Na beëindiging van de minis terraad van zaterdag is het vol gende communiqué uitgegeven: „Het kabinet heeft zich vrijdag en hedenochtend diepgaand be raden over alle aspecten van de Nieuw-Guinea kwestie. Het heeft daarbij in het bijzonder aandacht geschonken aan de situatie, ont staan na de behandeling van dit vraagstuk in de algemene ver gadering der Verenigde Naties, alsmede aan de resultaten van de sedertdien onmiddellijk plaats gehad hebbende besprekingen en verkenningen op internationaal niveau. Op grond van dit beraad is het kabinet tot een beslissing ge komen, ter uitvoering waarvan op korte termijn een aantal ver trouwelijke besprekingen in in ternationaal verband nodig zijn. De aard dezer besprekingen maakt het niet mogelijk hierop op dit ogenblik nader in te gaan. De regering beoogt, zo spoedig als zij dit verantwoord acht, nadere mededelingen te doen". De regering heeft aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties,' Oe Thant, tele grafisch mededeling gedaan van de door haar genomen besluiten. Het telegram was een ant woord op een mededeling .aan de premier, prof. J. E. de Quay, gedateerd 19 december, waarin de secretaris-generaal van de Verenigde Naties er zowel bij Nederland als Indonesië op had aangedrongen samen te komen voor besprekingen om het ge schil over Nieuw-Guinea op te lossen. In het telegram van prof. De Quay wordt verder gezegd: „Uit de bereidheid en in feite (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 3121 Terneuzen uit de standvastige politiek van mijn regering gericht op een bil lijke en vreedzame oplossing van het probleem vloeit voort, dat wij bereid zijn ons te onthouden van alle daden die de toestand zou den kunnen verergeren". Prof. De "Quay stipte aan, dat de secretaris-generaal in zijn telegram van 19 december uit drukking had gegeven aan „grote bezorgdheid wat betreft de mo gelijkheid dat een ernstige si tuatie zou ontstaan tussen Ne derland en de Republiek Indo nesië en waarin u de hoop be nadrukte dat de betrokken par tijen samen zouden komen om een vreedzame oplossing van het probleem te vinden. Ik heb er kennis van genomen dat een zelfde beroep was gedaan op de Republiek Indonesië. De Neder landse regering is u dankbaar voor uw initiatief. Mijn regering deelt uw bezorgdheid in deze aangelegenheid zowel als uw hoop op een vreedzame oplos sing". „Juist met dit doel voor ogen en zich verder bewust van zijn verantwoordelijkheid ten op zichte van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea heeft Nederland dat conform artikel 73a altijd verslag uitgebracht heeft aan de Verenigde Naties, onlangs aan de zestiende alge mene vergadering verstrekkende voorstellen gedaan met betrek king tot de toekomst van dit ge bied. De welbekende ontwerp-reso- lutie die door de Brazzaville- De minister van Buitenlandse Zaken, -f mr J.~»\ A. H. Luns, heeft in een vraaggesprek met het tijdschrift „U. S. News and World Report" gezegd te hopen dat Indonesië „niet zijn toe vlucht zou nemen tot pure agres sie" in de kwestie-Nieuw-Gui- nea". De minister werd gevraagd of Nederland bereid is Nieuw-Gui nea te verdedigen indien Indone sië aanvalt. Hij antwoordde: ..De Indone siërs zijn tamelijk sterk in mili taire zin. Wij hebben enige zeer bescheiden maatregelen geno men om onze defensie te verbe teren teneinde geen militair vacuum te hebben. Wij vertrou wen echter dat de Indonesiërs niet hun toevlucht zullen ne men tot pure agressie". Minister Luns zei dat het be ginsel van zelfbeschikking Ne derland belet de volkomen van Indonesië verschillende bevol king van Westelijk Nieuw-Gui nea aan het Indonesische bewind uit te leveren. Opneming van Nieuw-Guinea bij Indonesië „zou het einde zijn van elke mogelijkheid van het zelfbeschikkingsrecht", zei hij. Het Amerikaanse democrati sche congreslid Francis Walter, (tat Pennsylvanië in het Huis van Afgevaardigden vertegenwoor digt, heeft zondag te Washington de inhoud bekend gemaakt van een brief, die hij tot de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Dean Rusk over Neder lands Nieuw-Guinea heeft ge richt. De heer Walter dringt er in deze brief op aan dat de Ver. Stoten de Ver. Naties de midde lt r zullen verschaffen om een Indonesische aanval op Neder- li-mds Nieuw-Guinea te voorko men. handelende met al onze macht en vastberadenheid, de Ver. Na ties voorzien van de middelen, die de volkerenorganisatie nodig heeft om de aanval die Indone sië, naar het heeft bekend ge maakt, op Nederlands Nieuw- Guinea wil uitvoeren, tc voorko men. De Ver. Naties moeten er voor zorgen dat het beginsel van zelfbeschikking, dat door de Ne derlandse regering zo volledig wordt hoog gehouden, tot gel ding kan worden gebracht", al- landen en Togo was ingediend werd door ons geacht verenig baar te zijn met de kern van onze voorstellen. Wij hebben derhalve die resolutie ondersteund. Al hoewel meer dan de helft van alle leden van de algemene ver gadering voor deze resolutie stemde kon zij niet de vereiste tweederde meerderheid verkrij gen". De secretaris-generaal van het Tunesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Taieb Sahbani, is in Rome aangekomen om de besprekingen met Franse afge vaardigden over de Franse basis Bizerta en andere hangende kwesties te hervatten. Het voorbereidende overleg begon op 7 december in Rome en werd onderbroken om de af gevaardigden de gelegenheid te geven verslag uit te brengen aan hun regeringen. Sahbani verklaarde vóór zijn vertek uit Tunis te hopen dat de besprekingen zullen leiden tot onderhandelingen op regerings niveau. Rijtuig stortte in vijftig meter diep ravijn Negen-en-zestlg mensen zyn om gekomen doordat zaterdag nabij de Zuid-Italiaanse stad Catanzaro een spoorwegrjjt ulg ontspoorde en In een vijftig meter diep ravijn terechtkwam. De trein die uit drie wagons bestond, vervoerde arbeiders die naar hun werk gingen, boeren die kerstinkopen in Catanzaro wilden doen, en scholieren. Al leen uit het dorp Decollatura kwamen 24 scholieren bij het ongeluk om. De burgemeester van Catan zaro en van Decollatura hebben officiële rouw afgekondigd. In Catanzaro werd zaterdagavond een rouwdienst gehouden. Gerechtelijke autoriteiten on derzoeken hoe één van de wa gons uit de rails kon lopen. Zij hielden de conducteur en de ma chinist in verzekerde bewaring om hen te verhoren. Spoorwegautoriteiten hebben gezegd dat het ontspoorde rijtuig in 1954 was gebouwd en korte tijd geleden was nagekeken en in orde bevonden. Koningin Elizabeth van Enge land heeft maandag in een rede die zij via radio en televisie tot dc volkeren van het Britse Ge menebest richtte, erop gewezen dat het Kerstfeest wellicht een christelijk feest is, maar dat de Kerstboodschap uitgaat naar alle mensen en weerklank vindt bij allen die van goede wil zijn. Zij zei dat Kerstmis een bood schap van hoop en bemoediging inhoudt voor hen, die door hun voorbeeld vooroordelen bestrij den, tegenover vervolging vast houden aan normen en idealen en die werkelijke offers brengen om hun naasten te helpen en te dienen. „Wij kunnen de dreigende wol- (Adv.) toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. ken alleen verdrijven dooi hei geduldig en vastueraren sneven van ons allen. Dit kan met ge- oeuren door het verleden te ver oordelen of door zich uit het he den terug te trekken. Boze woor den en besehuldigingen doen ze- kei geen goed, hoe gerechtvaar digd zij misscnien ook zijn". m dit verband deed de vorstin een beroep op de jongeren om niet hun geduld te- veniezen. oi onverschillig te staan tegenover de huidige toestand in de wereld. Volgens haar heeft de wereld juist de energie, de vastberaden- neid en de diensten van de jon geren nodig. Koning Boudewijn van België heelt zondagavond in een Kerst boodschap verklaard dat zijn ge dachten vooral uitgingen naar „onze landgenoten, die in de voormalige Belgische Kongo zo veel leed hebben ondervonden". De koning riep. tot eenheid on der de Belgen. Hij deed ook een beroep om „volhardend streven, teneinde een grotere welvaart te oereiken". „Deze welvaart en grootheid zijn verbonden met het nieuwe Euro pa, dat voor onze ogen wordt ge bouwd en waarmede ons lot is verbonden. Het verenigd Europa moet een belangrijke factor wor den ter bestendiging van de we reldvrede. Want het is deze vre de die wij, met alle macht die in dus de Amerikaanse afgevaar digde Waltei. De heer Walter noemt in zijn brief aan minister Rusk geen bij zonderheden van de maatregelen, die zijn inziens moeten worden genomen. Hij maakt echter wel melding van de Indische inval in Goa, waarna hij er bij minister Rusk op aandringt „te handelen, voordat onherstelbare schade is toegebracht aan de zaak der Ver. Naties en alvorens de wereldvre de in onmiddellijk gevaar is ge bracht". Het Amerikaanse congreslid oefent in zijn brief kritiek uit op de Indische premier Nehroe we gens die „huichelachtigheid". Hij voegt hieraan toe: „Het feit, dat het niet gelukt is om de heer Nehroe binnen de perken te hou den, heeft het gevaar doen ont staan dat andere avonturiers, die door de hand van het toeval aan liet hoofd van enkele nieuwe sta ten zijn gekomen, zullen worden aangemoedigd om het voorbeeld van de Indische premier te vol gen. De jongste stappen en uitlatin gen van heer Soekarno schijnen het bestaan van een dergelijk ge vaar te bevestigen", aldus de Amerikaanse afgevaardigde Francis Walter in zijn brief aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. Koningin Juliana heeft maandag voor. i.ie beide zenders Hilversum de volgende Kerstrede uitgesproken: „Kerstmis. „Een kind is ons geboren". Hiermee wordt het leven zich- baar aan ons gegeven waardoor wij tevens in de volle waardigheid woroen gesteld van onze verantwoordelijkheid. Wij mogen ons openstellen voor de geest van het kind, in de Kerstnacht geboren. Wij mogen met ons begrip blijkbaar doordringen tot in het steeds kleinere allerkleinste tot waar juist de groot ste kracht schuilt. Wij dringen door tot in de wereldruimte; waar zullen wij terecht komen? Maar Kerstmis overtreft iedere verfijning en iedere ver ruiming die wij nog ontdekken zullen, het is de grootste kracht die bestaat, sterker dan iedere andere straling. Het is almachtig, oneindig en eeuwig, actief in onver anderlijkheid, steeds uitzendend vanuit volheid cüe nooit kan verminderen. Het is geestkracht. Het kan ons bevrijden van al wat er binnen en buiten ons het ware niet is. Wij kunnen er ons voor openstellen, of niet. Onze vrijheid van keuze wordt volstrekt gerespecteerd. Doen wij het wél, dan voelen wij ook de straling van de liefde tot God en de mensen in ons opkomen. Het is gewoonte, zich met Kerstmis thuis, in warme sfeer, te beschermen tegen de koude van de buitenwereld. Was deze maar altijd het fonkelend reine sneeuwveld, dat bij dag of nacht het hemel-licht weerkaatst in een veelkleurige flonkering van zijn kristallen, een veelheid van kleuren die samen één schittering te zien geven. Even veelkleurig ais de mensen in al hun verscheiden heid eigenlijk zijn. Wij weten evenwel dat wij met z'n allen een goor en groezelig effect maken, en ook, dal dit flonke rend schitteren toch m wezen onze bestemming is. Maar, te veel willen we elkanders typisch eigen kleur uitwisselen, te veel ook slagen we daarin. 'Konden we maar genoeg respect voor ieders persoonlijk heid hebben, om elkeen ongestoord het licht te laten weer kaatsen, dat nu juist h ij of z ij opvangt, konden we maar openstaan voor elkaar. Binnenkort zullen we, met vreugde, onze ramen wagen wijd openzetten voor de komende lente, en de wel intieme, maar toch ook tè besloten huissfeer van de wintertijd zal voorbij zijn. Wij zouden moeten openstaan, om de wind van de eeuwig heid alle stof van onze binnenhuisjes te doen opdwarrelen, en óók, om de geest van anderen bij ons te laten binnen waaien, want wie weet wat voor verr ijking van onze eigen geest we anders buitensluiten. Staat die ons om de een of andere reden niet aan, hij zal ons ook niet omver blazen, tenzij we zelf heel zwak zijn. Wie weet ook hoezeer een ander iets van Uw geest nodig heeft; U kunt hem zodoende thuis geven. Overal waar er dit jaar weer ramen en deuren van bin nenhuisjes open gingen, en ook van harten, vonden mensen elkaar. Wat een rijkdom en vreugde is er daar dan ont staan, wat een kracht om samen de opdrachten van deze tijd te gaan uitvoeren. Gebeurde het niet. wat een kansen liet men zich dan ontgaan. Mét dit alles wil niet gezegd zijn, dat de persoon, die elk van ons „ik" noemt, de dingen zelf niet juist inziet, of dat zijn gezichtsveld klein zou zijn. Evenwel, 't blijft waarschijn lijk, dat „ik" sommige dingen maar van één kant, of over 't hoofd zie, die een ander mischien juist met zijn inzicht zou kunnen aanvullen. Bij gebrek aan openheid voor elkaar ontstaat er alleen al zoveel misverstand en onenigheid. Zelfs al begrijpen we de ander niet, zelfs al staat hij ons tegen, zelfs al doet hij ons of een ander onrecht, laten wij voor hem openstaan, hem respecteren, hem vrij laten. Ieder mens heeft zijn eigen weg te kiezen en zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen, het is zijn recht, zijn eer, zijn plicht zelfs. En wie zou hem durven beoordelen, daar men nooit al de beweegredenen van een ander kan kennen? Het is niet verdraagzaam staan tegenover het kwaad dat gedaan wordt, als men geduld heeft met de ziel van de dader. Zijn zelfstandigheid niet aan te tasten is één kant van de naastenliefde, het moet er vanzelf uit voortvloeien. Iedereen weet hoe moeilijk liet kan zijn, dit alles tegenover menige persoonlijkheid op te brengen. Toch zal de trouw aan dit beginsel (van respect voor el kanders vrijheid en veraniwooruenjKheiat ae redding zijn van ons eigen zelfrespect, zowel in 't klein als in 't groot. Zo respecteert men ook een neel volk in de vrijneiu van ztjn keuze, welke weg net wii opgaan. Want wij kunnen met anderen du recht ontzeggen, en toch in ons eigen reent op vrijheid blijven geloven. Er Is dan niet alleen een recht, maar er is ook een plicht tot vryheid. Niet alleen, die van anderen te aanvaarden, maar ook onze eigen vrijheid. Dat betekent voor ieder van ons, bewust de verantwoordelijkheid te dragen voor zijn eigen leven, deel van het wereid-geiieel, met ai zijn uitda gingen. Het is: zijn persoonlijke opdracht en bestemming te durven vinden. Evenwei, 't is immers zó: Waar onze blik op is gevestigd, daarop is ons hart gericht. 't Is menselijk dat we gesteld zijn op overvloed van geld en van alles wat daarvoor te koop is. Welvaart, plezier en alle genotveel vrije tijd daarvoor Natuurlijk is er niets heerlijkers dan iemand volop te zien genieten. Vooral van iets wat hij moeizaam veroverd heeft, of waaraan hij vroeger gecrek heeft gehad, wat 't dan ook is, dan verdient hij net, zegt ons gevoel ons. Maar er is iets mis met ons, ais we zelf een goed leven leiden, en voldaan zijn, terwijl anderen daar nog niet in delen, misschien wel in onze naaste omgeving, en terwijl de meerderheid van de menselijke lamihe eenvoudigweg on dervoed is. Bezit is een extra verantwoordelijkheid tegenover de eigen gezichtskring, maar ook in 't algemeen. Maakt dit be set ons niet meer onrustig, werden we gezapig, dan is er iets verschrikkelijks met ons gebeurd. Naast het onszelf veilig steilen voor gebrek, willen we ons nog van zoveel méér vrijwaren: Wij willen veilig zijn voor ziekte en pijn, en wensen zo lang mogelijk te leven. We willen onszeit tegenover iedere soort van nood en ramp zekerstellen en bestaan zonder vrees. En voorts wegvluchten uit angst, verdriet, gemis of verveling. En: we willen zo mogelijk ons van werkelijk-levensgeluk veizekeren. Nu ligt eenmaal heel veel hiervan niet binnen het bereik van onze mogelijkheden, hoe veel of mensen en overheden hieraan ook trachten te doen. Maar wat er wél is verwezenlijkt, met wat doel is dat eigenlijk bereikt? Hoe besteden we ons goed, onze tijd, onze krachten van lichaam en van ziel al onze mogelijkheden aan iets wat ons echt, blijvend bevrediging geeft? Wij kunnen er niet de holte van al onze eigen narigheid mee vullen. Maar we kunnen proberen, dat, wat wij wél hebben, te storten in wat onze medemensen nu juist ont breekt, Wonderlijk genoeg wordt onze eigen holte dan kleiner. Wij hebben geen bewegingsvrijheid als we geklemd zit ten in onze belangen als in een harde korst. Pas als we daaruit los breken, zijn we vrij, onszelf te wagen in al het wee en wel, dat het ónze niet is in het grootse leven van Gods gemeenschap, dat onze aandacht vraagt voor elkan der. Wie zichzelf vergeet, tuimelt in de wijdheid van de hemel ruimte, en vindt daar, wat ook ons eigen tekort aanvult, zelfs dat van onze eigen schuld. Is er iets heerlijkers, dan onszelf ons vervelende en veeleisende zelf kwijt te raken? Om én zo vrij als een vogel van de aarde te zijn èn verantwoord in de aanvaarding van de eigenlijke bestem ming te zien, vreugde en geluk te kunnen wegschenken, zonder er zelf armer, maar er juist rijker door te worden? Zo wordt men de makkers, die 't beste geëigend zijn, samen te werken aan de toekomst. Onze levende geest wordt dan in onze eigen Kerstnacht geboren. Die is zelf uit Gods aanwezigheid afkomstig, waarheen we in wezen terugverlangen als naar thuis. Al wie zijn eigenlijke bestemming volgt, voelt zich ge lukkig als een vrijbuiter, thuis in Gods vrije ruimte. Niets ontbreekt hem, en hij heeft niets te verliezen, hij heeft alles te geven. Hij heeft de volheid van Gods vrede in zijr. hart. Hij weet te kunnen vertrouwen, dat alle mensen eens al wat zij ver langen in overvloed zal toekomen als hun erfdeel, in hemel en op aarde". ons is, willen bewaren en ver sterken", aldus koning Boudewijn in zijn Kerstboodschap. In een Kersttoespraak voor de Westduitse radio heeft bondska- selier Adenauer op Eerste Kerst dag gezegd, dat het „goddeloze communisme" in bijna alle „ge bieden van zorg" in de wereld zijn werk verricht. De mensheid is zo door dagelijkse beslomme ringen in beslag genomen, dat men niet langer voldoende aan dacht besteedt aan de gevaren die haar bedreigen, aldus de bonds kanselier. Wij leven in een eeuw van haast, onveiligheid en twee dracht. De vrede is op vele plaat sen verbroken. India heeft met geweld Goa veroverd, de Ver. Naties hebben wapenen gebruikt tegen het Kongolese volk en Duitsers doden Duitsers in de verdeelde stad Berlijn, zo ver klaarde hij. Burgemeester Brandt van West- Berlijn heeft zondagavond in een Kerstboodschap via de radio tot de bewoners van de beide delen van Berlijn en Duitsland ver klaard, dat de klokken die met Kerstmis beieren tevergeefs zul len hebben geluid en de kaarsen die voor de vensters in beide de len van Duitsland branden, voor niets zullen hebben gebrand, als degenen die vrij zijn niet vastbe raden bereid blijven om zich op offeringen te getroosten. „Wij zullen verloren zijn en naar een zekere ondergang gaan als wij zouden vergeten, dat onze landgenoten de vrijheid missen, en hen in de steek zouden laten". De burgemeester noemde het een tragedie dat de pogingen van het Westberlijnse stadsbestuur om gedaan te krijgen, dat Westber- lijners hun verwanten in het oos ten enkele dagen zouden kunnen bezoeken, geen succes hebben ge had. Hij deed een beroep op zijn toehoorders, niet te wanhopen. Radio-Bagdad meldt dat Irak „zich verplicht zal zien" zijn di plomatieke betrekkingen te ver breken met staten die diploma ten uitwisselen met Koeweit. Zoals bekend maakt Irak aanspraak op het vorstendom aan de Perzische Golf. Gedurende de Kerstdagen handhaafde zich boven onze omgeving een rug van hoge luchtdruk. Zowel ten noorden als ten zuiden van deze rug was er depressie-activiteit, maar dein had op he weer in ons land vrij wel geen invloed. Slechts op de Tweede Kerst dag drong lucht van enkele gra den boven nul tot op de Wad- den-eilanden door, maar des avonds was deze daar al weer Verdreven. Ten noordwesten van Schot land is inmiddels een nieuwe depressie verschenen, die zich geleidelijk naar het zuidoosten verplaatst. Het is mogelijk, dat de storing, die overigens ook met koude lucht is gevuld, na vandaag het weer hier zal beïn vloeden. Vóór die tijd is er ech ter niet veel verandering te ver wachten. Vandaag overdag zal de vorst matig tot licht zijn. Slechts hier en daar zijn wolken velden of mist mogelijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot woensdagavond. Aanhoudende vorst Droog weer met slechts hier en daar wolkenvelden of mist. Zwakke tot matige wind uit oos. telijke richtingen. In de ochtend matige tot strenge vorst; in de middag lichte tot matige vorst, WOENSDAG 27 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.57 5.32 6.12 6.22 n.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 DONDERDAG 28 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 n.m. 6.02 6.37 7.17 7.27 ZON MAAN op onder op onder Dec. 27 8.48 16.34 22.23 11.47 28 8.48 16.35 23.27 12.0') 29 8.48 16.36 12.31

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1