UIT DE PROVINCIE prettige Kerstdagen TANK ESSO EXTRA RADIO TAZELAAR AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Saterdag 23 december 1961 TERNEUZEN AARDENBURG AXEL. HULST OOSTBURG SLUISKIL ZAAMSLAG. I Ais slotzang werd gezongen BRITSE COMET KORT NA DE START VERONGELUKT Voor de zondag PREMIER MENZIES OVER KWESTIE NIEUW-GUINEA Er zit een tijger in uw tank! WIJ WENSEN U NOORD8TKAAT 21 XBBNfcüZEN Knapenkoor <ler Zeeuwse Katholieke Koorschool naar Ter neuzen. 's Namiddags voor de bejaar den en 's avonds voor iedere be langstellende treedt op donder dag 28 december het /eer beken de knapenkoor van de Katho lieke Zeeuwse koorschool uit Goes op in het parochiehuis. Dit kooi dar onder leiding staat van de heei E. Heijblok krijgt in de loop der jaren een steeds betere reputatie en lang niet alleen in vele Zeeuwse ge meenten oogst dit koor eclatan te successen. Voor de enigszins verlate kerst viering in Terneuzen komt het koor met een zeer uitgebreid pro gramma van Gregoriaans en kerstliederen van overal. Daar na volgt een concert in oude stijl waarbij muziek van Mozart, Schumann en Brahms zal ten ge hore worden gebracht. De liederen in het eerste pro grammagedeelte zijn o.a. van Bach, Cuypers, Reger, Franssen, .Schubert en Werbecke. Vrouwenbond N.V.V. Op bijzondere wijze heeft de Vrouwenbond N.V.V. voor de vijfde maal een bezinningsavond gehouden. In de stemmingsvol versierde zaal „De Vriendschap" dennegroen, wit damast en brandende kaarsen op de tafels hebben donderdagavond drie personen in een toespraak hun visie op het Kerstgebeuren ge geven. Twee hiervan, die door hun werkkring' veel in aanraking ko men met de zelfkant van de sa menleving een heilofficier en een politieman brachten som mige aspecten van hun werk in verband met de Kerstgedachte en vonden hierbij een zeer aan dachtig gehoor. Mevr. J. F. Doorns--Scheele las op verdienstelijke wijze en kele gedichten. De muzikale om lijsting van dit alles werd ver zorgd door de sopraan mevr. M. Riemensde Fouw, die met haar gevoelvolle en zuivere stem het gesproken woord afwisselde met Kerstliederen. Zij werd hierbij aan het orgel begeleid door mej. Jannie Riemens. In de eerste toespraak die de voorzitster hield, stelde deze, niet, zoals op andere jaren, en kele aspecten van de wereldtoe stand in verband met de vrede onder de volken te willen be spreken. Het wordt n.l. zo een tonig ieder jaar hetzelfde te moeten zeggen in wat sterker graad. Vast staat, dat de span ningen in de wereld eerder toe- dan afnemen en dat wij leven onder bedreiging, waaraan wij echter gewend zijn geraakt. Behalve de vrede die inhoudt geen oorlog, is er gelukkig nog een andere vrede, waarna wij als individu kunnen streven. Ook. buiten de wereldpolitiek geven onze handelingen soms blijk van een grote innerlijke onvrede. Toch is het niet alles somber wat het leven ons biedt. De herrijzenis van het Licht zien wij straks als symbool van waarachtige menselijke levens vreugde. Laten wij straks met de onzen vieren 't feest van het Licht en de barmhartigheid, in het vaste besef, dat, hoe bar en dreigend ons de wereld ook aan ziet. van alle drie, geloof, hoop en liefde, de liefde de meeste is. Adj. E. Russchen van de ge meentepolitie. sprekend over de preventieve en sociale taak van de politie, wist bij dit onder werp de juiste toon te treffen die op een avond als deze paste. Hij had spoedig de volle aan dacht van de aanwezigen, die hij soms door zijn milde humor even deed lachen, soms ook ver bijsterde en ontroerde. De heer Russchen besloot zijn toespraak met te zeggen dat ook wij als „gewone" mens een preventieve en sociale taak tegenover onze medemens hebben. Juist in deze dagen moeten wij denken aan de vele eenzamen, aan de „oari- ge" zoals dat op z'n Terneuzens heet. Loop hen niet zo voorbij, geef hen een groet, een vrien delijk woord, nodig hen eens uit op een kopje koffie en ge voor komt er misschien een wan hoopsdaad door. Onder volkomen stilte betrad hierna kapileine A. C. v. Enge len, bevelvoerend officier van het Leger des Heils te Terneu zen, het podium. In eenvoudige bewoordingen sprak zij op. opgewekte wijze over het - toch vaak zo moei zame werk van het Leger des Heils. Zij sprak hierbij uiter aard over het sociale werk van die instelling, over dingen, waar van de buitenwereld vaak geen weet heeft, „maar, 't werk gaat dooi'. „Ontroerend was ka- piteine Van Engelen, toen zij in een harstochelijke persoonlijke getuigenis naar voren bracht dal al hel werk van het Leger des Heils, als drijfveer de liefde tot- Christus bezit. Tot bestuit van de avond wer den gezamenlijk enkele Kerst liederen gezongen. In de pauze kregen de dames volop gelegenheid gedachten uit te wiselen onder het genot van koffie en gebak. Voor deze uitzonderlijke mooie avond bracht de voorzitster alle medewerkenden dank. Brandalarm Gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf klonk dc sirene voor brandalarm, daar ver moed werd dat in een perceel aan de Schut- tershofweg brand was uitgebro ken. Bij het ter plaatse komen van de brandweer bleek op het ter rein van het reparatiebedrijf „Ha vé" het houtwerk van een aldaar in reparatie zijnde „Spido"-boot in brand te zijn geraakt. In de middaguren was met een brander op de „Spido" gewerkt, waardoor het houtwerk in brand was geraakt. Met een schuimblusser wis hot brandje spoedig gedoofd. ZONDAG 21 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Alles de lucht in"; 4.30 en 8 uur: „Nooit op zondag". Concertgebouw, 8 uur: „Al les- de lucht in". AXEL: Het Centrum. 3.43 uur: „De legioenen van de Nijl". MAANDAG 25 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Alles de lucht in": 4.30 uur: „Rivalen zien niet om": S uur: „Salomo en de koningin van Scheba". Concertgebouw, 8 uur: „Ri valen zien niet om". Café „Zeeland". 3 uur: Gro te Kerstfeestprijskaarting. 3 uur: Prijspiekon bij Bison. Philadelfia kapel: 10 uur: Kerstfeest voor iedereen. AXEL: Het Centrum, 3.43 en 8 uur: „Zorg dat je er bij komt". DINSDAG 26 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Rivalen zien niet om": 4.30 en 8 uur: „Salomo en de koningin van Scheba". - Concertgebouw, 8 uur: ..Ri valen zien niet om". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Zorg dat .je er bij komt"; 8 uur: „De schaduw". HOEK: Café Den Hamer, 2 u.: Prijskaarting. OTHENE: 2 uur: Wildpi'üs- kaarling. WOENSDAG 27 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Salomo en de koningin van* Scheba". TWEE VAN DIEFSTAL VERDACHTE DUITSERS AANGEHOUDEN De Amsterdamse centrale re cherche heeft twee jeugdige Duitsers, de 22-jarige student W. R. en de evenoudo tegellegger R. K.. aangehouden, die in het be zit waren van een Duitse auto. waarvan do nummers niet klop ten met die van het kenteken bewijs. Daarin was bovendien geknoeid. Voorts werden op de jongelui twee Nederlandse pas poorten en een z.g. groene kaart gevonden, die bleken te zijn ge stolen uit een auto in Best (Nb.). De Duitsers ontkennen de dief stal van deze papieren. Straatverlichting. Van 22 december tot en met l januari zal de straatverlichting de gehele nacht blijven branden, dat met het oog op de verwach te familieleden van de inwoners en liet nachtelijk kerkbezoek. Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingenver keer. Het bestuur van de afdelng Axel van de „Vereniging ter Be vordering van het. Vreemdelin genverkeer" kwam donderdag avond in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van de heer J. van Damme. De conributie aan de provinciale afdeling werd verhoogd van 10 op 12' b procent van de bijdragen van de leden. Aan de daarvoor in aan merking komende ingezetenen zal een circulaire worden ge stuurd, vergezeld van de in de loop van dit jaar uitgekomen folder, met de opwekking lid van de afdeling te worden. Ook zal een informatiefolder worden opgesteld, die aan de toeristen in Axel ter hand zal worden gesteld. De jaarvergade ring zal in februari 1962 worden gehouden. Examens typen en steno grafie. Aan het Instituut voor Kan tooropleiding te Hulst slaagden voor het diploma maehineschnj- ven 130 aanslagen per minuut: P. Valke, St. Jansteen; L. Hame link, Stoppeldijk; M. L. Fassaert, C. Malkus, beiden te Hulst; A. Knieriem. Axel; A. Schillemans, Graauvv; J. Adam. Koewacht; I. Fassaert, Kloosterzande. en E. Bracke, Graauw. Voor stenografie slaagden: M. Ferket. Hulst; G. Suv, Koewacht; M. Bracké, Graauvv; L. Jonk- heym, Stoppeldijk. Kringvergadering Z. L. M. De Kling West Z.-Vlaanderen vergaderde onder voorzitterschap van de heer I. de Bruijne. De voorzitter sprak een ope ningswoord, waarin hij in het bijzonder de spi eker van deze middag, ir. C. S. Knoltncrus, voorzitter van het K. N. L. C.; ir. Haenen, Rijkslandbouwconsu- lent, ir. Roest, directeur van de Rijksmiddelb. Landbouwschool, en de heer J. C. Hoftijzer, burge meester van Schoondijke, J. B. Becu, dijkgraaf van het water schap „Het Vrije van Sluis", en mr. J. F. G. Schlingemann, alge meen secretaris der Z.L.M., wel kom heette. Na. de uitermate natte najaren Van J959 en 1960, aldus de voor zitter, waren dc oogst verwach tingen voor 1961 niet hoog ge spannen als gevolg van dé bui tengewoon slechte structuur van de grond. Maar door een tijdige inzaai, het waime weer in de v oorzomer en regen op tijd, heb ben voor een voorspoedige groei gezorgd waarbij de oogstuitkom- sten verre boven de gestelde ver wachtingen uitkwamen, althans voor ons gebied. Hiermee be landde de voorzitter op het the ma van zijn openingswoord na melijk de tegenstellingen, die er overal op alle gebied heersen. De vijfdaagse werkweek, wel ke wel algemene ingang zal vinden, betekent voor de werk nemers een grote verlichting, maar naarnaast voor groepen van de bevolking, bijvoorbeeld in dc veehouderij, oen verzwa ring. Ook in de streek dreigen er tegenstellingen te ontstaan tussen de georganiseerde land bouw en bepaalde overheidsin stanties. Hierbij doelde spreker op de plannen, welke voor de West Z.-Vlaamse kuststrook wor den opgemaakt in verband met de ontwikkeling van het toeris tisch verkeer. De penningmeester de heer I. de HulluBasting stelde de be groting 19G2 aan de orde. Uit gaande van een ledental van 650 kwam hij tot een ontvangst van 1350. Aan subsidies is 430 begroot, terwijl de post voor on voorzien op 170 kon worden gesteld. De voorzitter deelde mee, dat door 8 afdelingen van de Kring in totaal zo'n 4000 is bijeengebracht voor het Hulp fonds. De voorzitter bracht dank aan de Stichting Ontwikkeling Sui kerbieten Contingentering, welke stichting het vervoer van do sui kerbieten op sublieme wijze heeft geregeld, wat een belofte inhoudt voor de toekomst. Vooraleer de heer Knottnerus het woord kreeg gewaagde de voorzitter van een zekere voor uitziende blik wegens het motto, waaronder de Z. L. M. tentoon stelling te Aardenburg werd ge houden, namelijk „Zeeuws-Vlaan- deren. Randgebied van Neder, land, Centraal gelegen in Euro- peesch Verband". De heer Knottnerus begon met een uiteenzetting te geven over de steeds toenemende productie in do diverse sectoren van het agrarisch bedrijf. Verschillende dingen duiden er op dat men thans een andere weg opgegaan is. De mechanisatie is een pro bleem van deze tijd, doordat er steeds minder krachten beschik baar zijn. Het is een zekere wis selwerking. Door de machines is er minder werk en door min der arbeidskrachten moeten er machines komen. Een probleem op zich vormt de afzet van de produkten. Tegen de centrale inkoop moeten de producenten een centrale ver koop kunnen zetten. Spieker wees op de stellig nog vele moei lijkheden. die overwonnen moe ten worden, vooraleer de agrari sche sector volkomen in E. E. G.- verband geliberaliseerd zal zijn. Men behoeft er thans nog niet erg veel rekening mee te hou den. De exportbelemmeringen zullen in étappes moeten worden weggenomen. Na de lezing was er een ge animeerde discussie. Belangengemeenschap ver gaderde met bejaarden. Weinig bejaarden van Sluiskil hebben verstek laten gaan voor de vergadering die de Belangen gemeenschap Sluiskil speciaal voor hen in zaai De Krijger be legde om de situatie van het nieuwe uitbreidingsplan te be spreken en de mogelijkheid van een andere woning' voor de ge dupeerden te bespreken. De voorzitter, drs. F. M. Ber bers, met de heer J. Bleijen- berg, die speciaal in zijn kwali teit van gemeenteraadslid aan wezig was, mej. E. Oosthoek, maatschappelijk werkster, en de heer W. Weterings. hadden heel wat vragen te beantwoor den. Belangrijk was voor de Be langengemeenschap, voor zover deze daar nog niet van qp de hoogte was. te vernemen dat er onder de Sluiskilse bejaarden een ernstige ongerustheid be staat omtrent de te venvachten uitkering. Een tweede punt. specifieke eigenschap van de Zeeuws- Vlaamse plattelandsbewoner, kwam eveneens op de voor grond. Deze mensen, hoe oud ook, wensen tot aan hun dood in het bezit te blijven van een eigen woning. Een zeer goede oude spaareigenschap die men in de moderne tijd van verzor ging „van de wieg tot het graf" wellicht niet zoveel meer tegen komt. Drie mogelijkheden zijn op deze vergadering' aan de orde gekomen. Wat denken de be jaarden van opname in een ver zorgingscentrum (bejaardente huis). Dit zou dan natuurlijk buiten Sluiskil zijn en dat was nu net te veel voor deze mensen die op een niet mis te verstane wijze blijk gaven van gehecht heid aan hun geboortegrond. Wat denkt de vergadering van een bejaardenhuurwoning? Ook daartegen had de vergadering nogal wat bezwaren. Zij vrees den dat met de interest van het voor hun vroegere woning' ver kregen bedrag, de huidige hoge huur niet zou kunnen betaald worden en als men het ontbre kende dan nog eens van de ouderdomsuitkering bij moet passen Een 84-jarige weduwe die, naar zij zelf zei, een goede man heeft gehad, zei het zeer kernachtig: „Wel bouwen, niet trouwen". Ondanks de hoge leeftijd wilde men het liefst een zodanige uit kering dat desnoods met een renteloos voorschot een nieuwe woning kan worden gebouwd of een bestaande worden gekocht. Dit renteloos voorschot moet dan zo verstaan worden dat men dus niet alleen geen rente betaalt, maar ook geen aflos sing. Deze zou alleen maar wor den ingelost als de woning ver kocht wordt of door erfenis in andere handen overgaat. De lieer Bleijenberg zegde de aanwezigen toe dat hij zich graag beschikbaar stelt als men zijn diensten nodig heeft, spe ciaal voor wat het betreft het aanvragen van een optie. Lang en breed hebben de be jaarden het nieuwe plan nog eens bekeken en naar de uiteen zettingen geluisterd. Zij kregen de toezegging dat zij binnen niet. ai te lange tijd bezoek door of namens de Be- lengengemeenschap kunnen ver wachten want dit wil zoveel mo gelijk geval voor geval bekijken. De Sluiskilse bejaarden die al zo lang hun geboortedorp trouw zijn gebleven en het willen blij ven. verdienen deze aandacht ruimschoots. KerstHerdenking' openbare lagere school. De leerlingen van de Openba re Lagere School hebben don derdagmiddag hun Kerstfeest gevierd. Eén van de lokalen van de school hadden za daartoe ver sierd met zelfgemaakte Kerst stukjes, lerwijl kaarsen voor de verlichting zorgden. De leiding van deze bijeen komst was in handen van de heer C. H Heijboer. die als godsdienstonderwijzer aan de school verbonden is. De heer Heijboer vertelde eerst de Kerstgeschiedenis, waarna de kinderen enkele Kerstliederen zongen. Henk Houg en Peter Verhelst bege leidden hun medeleerlingen op klarinet en gitaar. Voordat de kinderen op cho colademelk en koek werden ge trakteerd. nam de heer A. Baij- ens, hoofd van de school, na mens de leerlingen en het per soneel afscheid van de heer Heijboer. Door een benoeming elders is er n.l. een einde geko men aan de godsdienstlessen, die de heer Heijboer op de open bare school, gedurende 4' jaar heeft, verzorgd. De heer Baijens dankte de heer Heijboer voor de prettige wijze, waarop hij zijn lessen steeds had gegeven en voor de prettige samenwerking tussen hem en het personeel. Het hoofd der school hoopte, dat de opvolger van de heer Heijboer dit werk op dezelfde voet zou voortzetten, zodat het godsdienstonderwijs aan de school in goede handen zal blij ven. Als blijk van waardering werd de heer Heijboer een door de leerlingen vervaardigde herinne ringsalbum aangeboden. Deze Kerstviering werd afge sloten met. een Kerstverhaal, dat door de heer Heijboer werd voorgelezen. Vakexamen. Bij liet te Amsterdam gehou den examen typografie slaagde voor het examen gezel-handzet- ter de heer W. J. kusee. alhier. Con! acta vond. De ouders van de leerlingen van de Openbare Lagere School alhier werden donderdagavond in de gelegenheid gesteld, ken nis te nemen van de vorderin gen van hun kinderen op school. Vele ouders maakten van deze gelegenheid gebruik. Kerstviering Bond van Plattelandsvrouwen. In 't jcugdgebouw ..De Poort" kwamen donderdagavond de af delingen Hoek. Terneuzen en Zaamslag van de Bond van Plattelandsvrouwen bijeen voor de herdenking van het Kerst feest. De zaal van „De Poort" bood een vrolijke aanblik door de op de tafeltjes geplaatste en met sparregroen omringende bran dende kaarsen. De presidente van de afdeling Zaamslag. mevr. DekkerVarel sprak in haar begroetingswoord haar vreugde er over uit dat zo- velen aanwezig waren om geza- mennlijk het aloude Kerstfeest te vieren. In het bijzonder be groette zij de wijkzuster uit Hoek mej. Polderman en de aanwezige nieuwe leden. De presidente deelde mede, dal voor de bestuursleden dei afdelingen een cursus in „zelf verdediging" zal worden gege ven. aanvangende in januari a.s. Verder deelde zij mede. dat er belangstelling bleek te bestaan voor de oprichting van een heil- gvmnastiek-club. Daar zich op de daartoe ge stelde vraag acht dames daar voor aanmeldden, zal hierover nader contact worden opgeno men. Voordat het zeer uitgebreide programma aanving werd een kopje koffie met gebak aange boden. De liturgie van deze Kersther denking werd verzorgd door mevr. DekkerVarel en mej. Polderman. Tijdens de pauze vond een ge zamenlijk een eenvoudige doch keurig verzorgde maaltijd plaats. Na afloop hiervan las mej. Polderman op boeiende wijze een Kerstverhaal voor, dat de volle aandacht had. Tot afsluiting van de liturgie werd gezongen„Komt allen te samen", waarna de presidente mej. Polderman onder aanbie ding van een geschenkje dank betuigde voor haar gewaardeer de medewerking aan deze avond, waarop mej. Polderman weder kerig haar dank betuigde voor de gulle ontvangst. „Eere Zij God" De klok had half twaalf ge slagen toen men huiswaarts keerde. Kerstviering Herv. Vrouwen- en Mannenvereniging. In het Verenigingsgebouw hielden woensdagavond de Her vormde Vrouwen- en Mannen- vereniging gezamenlijk 'n Kerst bijeenkomst. die geopend werd door de voorzitter van de man nenvereniging, de heer C. H. Heijboer. Na diens welkomst woord zongen de aanwezigen Gez. 10 1 en 5 en Gez. 2, waar na de heer Heijboer voorging in gebed. Vervolgens werd met mede werking van enkele leden van beide verenigingen en met orgel begeleiding van ds. Ph. M. Becht een Kerstliturgie ten ge hore gebracht. Na de pauze, waarin werd ge- tracteerd. op chocolademelk, een versnapering en een roker tje, las mevr. Heijboer 'n Kerst verhaal, getiteld: „De nederlaag'' gevolgd door het gezamenlijk zingen van het „Stille Nacht" en „Komt allen te samen". Er werd nogmaals gepauzeerd, waarna mevr. wed. J. de Vos een verhaal voorlas en de da mes Van Arenthals en Lensen zongen. Aan het einde van de avond werd door de voorzitter alle me dewerksters en medewerkers dank gebracht voor de uitvoe ring van de liturgie en ds. Becht voor de orgelbegeleiding. De heer Heijboer met zijn echtge note namen hierna afscheid van de beide verenigingen in ver band met hun a.s. vertrek naar Poortugaal. Zij dankten voor de vele vriendschap die zij gedu rende hun 13-jarig verblijf in Zaamslag hebben ondervonden. Mevr. wed. De Vos dankte mevr. Heijboer voor hetgeen zij als presidente voor de vrouwen vereniging heeft gedaan en wenste de heer Heijboer in zijn nieuwe werkkring het allerbeste toe. Nadat de heer en mevr. Heij boer door de aanwezigen was toegezongen „Jezus gaat ons voor", bood mevr. De Vos na mens leden en bestuur van de Vrouwenvereniging aan mevr. Heijboer een bijbeltje aan. Mevr. Heijboer betuigde haar dank voor de vriendelijke woor den en verzocht de aanwezige leden van ..Martha" hun hand tekening in het bijbeltje te zet ten. Namens de mannenvereniging richtte de heer Lensen woorden van dank tot de heer Heijboer en hoopte dat het de scheiden de en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats goed zou mogen gaan. Vervolgens bood hij de heer Heijboer een lederen acte- tas en een kist sigaren aan. waarvoor laatstgenoemde zijn hartelijke dank betuigde. Een kollekte ten bate van de kinderen op Nieuw-Guinea bracht ƒ34.72 op. Deze zeer geslaagde avond werd besloten met het gezamen lijk zingen van „Dankt, dankt nu allen God". 28 van de 34 inzittenden kwamen om het leven. Een Comet van (Ie British European Airways is donderdag avond twee minuten na het op stijgen van het vliegveld van An kara ontploft en hrandend neer gestort. 28 van de 34 inzittenden hebben het leven verloren. Vier passagiers zijn in een zie kenhuis opgenomen. De vijfde overlevende kon op het vlieg veld worden verbonden. Van de bemanning van zeven heeft nie mand het ongeluk overleefd. De passagier die slechts lichte verwondingen opliep was de Is raëlische militaire attaché in An kara. Het verongelukte toestel is een Comet 4-B die plaats heeft voor 102 passagiers. Volgens een woordvoerder van de B. E. A. was dit het eerste ernstige ongeluk met een Cornet l l-B in dienst van de B. E.A. HET EVANGELIE. U is heden de Zaligmaker geboren. Lucas 2 11. Dit is nu kort en goed: het evangelie. Dit is de goede tij ding de blijde boodschap. ,,U is heden de Zaligmaker geboren." Ja, dit is wel het meest formi dabele woord, dat er ooit in deze wereld gesproken is. Machtige heersers zijn gewoon op momen ten van wereldhistorische bete kenis tot hun onderdanen een ooodschap te richten. Wij, die op de kanteling der tijden leven, hebben naar sommige van dié boodschappen met ademloze ge spannenheid geluisterd. Maar hoe wereldbeslissend en wereld schokkend ze ook waren, ze zin ken toch als onbeduidend mense lijk gestamel in het niet bij hpt woord, waarmede de Koning dei- koningen, de Heer der heren, in de kerstnacht zich tot dc wereld richt de proclamatie van dc geboorte van de Zaligmaker: is heden de Zaligmaker gebo ren." Al de volheid van Zijn ontzag lijk goddelijk wezen, al de moge lijkheden van Zijn goddelijk den ken en doen, van Zijn willen eii kunnen, van Zijn machtige rech terhand en van Zijn boordevolle liefdeshart, zijn in dat éne woord Zaligmaker geperst. Wie kan dat woofCP e'xegetisfe- ren? In dat woord komt dc gyo- te God. die wonderen doet, in'oe- weging niet om ons te ver delgen. gelijk we verdienen maar om ons... zalig te maken. U moet van dat „zalig" niets af doen. Weeg dat woord op zijn volle ontzaglijke gewicht! Peil het op zijn onmetelijke diepte! Het maakt het leven voor ons maar niet zo'n beetje draaglijk: „het gaat wel... maar..." Alle „maars", alle beperkin gen en restricties aan ons geluk worden door dat woord volko men weggeblazen en opgeheven. Het leven wordt kort en goed: „zalig". Het wordt all round goed. Naar de ziel goed en naar het lichaam goed. De mensen goed en de dingen goed. De maatschappij goed en de wereld goed. De tijd en de eeuwigheid goed. Het wordt een lust om te leven. Wat God doet, doet God goed. Als God zalig maakt, dan zijn wij zalig, dan zullen we „al les aan Hem hebben, wat tot on ze zaligheid van node is". (Uit: „De Stem achter U)") De premier van Australië, Menzies, heeft donderdag op een persconferentie gezegd te hopen, dat het beginsel der zelfbeschik king zal worden toegepast in West Nieuw-Guinea. Hij verklaarde dit naar aanlei ding van de uitlatingen van pre sident Soekarno en zeide o.a.: Bedreigingen zijn er in het ver leden al meer geuit. Zowel van president Soekarno als van mi nister Soebandrio heeft Austra lië echter openlijke en stellige verzekeringen ontvangen, dat In donesië niet zou overgaan tot ge weld en er is niets gezegd, wat hierin verandering zou kunnen brengen, aldus Menzies. Hij verklaarde voorts, dat Au stralië een vriendschappelijke verhouding met Indonesië wenst. Er is tussen beide landen alleen een verschil in opvatting, nl. over de soevereiniteit t.a.v. Wes telijk Nieuw-Guinea. De vriend schap met Indonesië wenst Australië te bestendigen. De heer Menzies is van me ning, dat de Nederlandse voor stellen in de V. N. een belang rijke stap zijn naar de oplossing van de kwestie. 53 landen heb ben met deze Nederlandse voor stellen, die in het algemeen met instemming zijn ontvangen, in gestemd. Australië houdt vast aan het beginsel der zelfbeschik king en hoopt, dat het in Weste lijk Nieuw-Guinea op gelijke wij ze zal worden in acht genomen als in het Australische deel van het eiland, zeide hg. U merkt het trouwens snel genoeg, al zouden z'n sporen ontbreken. Dank zij Esso Extra, de benzine met tijgerkracht, krijgt uw motor nieuwe energie... kittiger. pittiger, krachtiger, machtiger. Denk er aan wanneer uw wagen brand stof verlangt: stop een tijger in uw tank!

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2