UIT DE PROVINCIE Wie adverteert een moord Binnenlands nieuws AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 22 december 196] TERNEUZEN SLUISKIL SLUIS ZAAMSLAG DE TOESTAND IN ELISABETHSTAD Terechtstellingen in Seoel Lerarenconcert Muziekschool Terneuzen KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS AANVARING OI* DE SCHELDE Op de Schelóe ter hoogte van Zandvliet, dicht bij Antwerpen, heeft gisteravond een Frans schip, de „Marquisien" T475 brt) een Portugees schip, de „Beras" (4448 brt), aangevaren. Het Portugese schip heeft dringend om hulp gevraagd. Later werd gemeld dat de „Marguisien" en de „Beras" niet in gevaar zijn. De „Beras" zit echter nog aan de grond. Verkoping woon- en winkel huis. Gistermiddag werd door nota ris G. J. van Campen in de bo xenzaal van café „Du Commer ce", in het openbaar geveild, krachtens art. 1223 B. W.. het woon- en winkelhuis, groot 78 c.a„ staande aan de Nieuwediep- straat 13. Koper hiervan werd de lieer J. Doppegieter. alhier, voor de som van 12.500, Kerstlierdenking Ned. Ver. van Huisvrouwen. Woensdagavond kwamen de leden van de Nederl. Vereniging van Huisvrouwen bijeen in het Jeugdgebouw „De Schakel" om gezamenlijk de Kerstavond te vieren. Zoals gebruikelijk was de zaal feestelijk versierd met dennegroen, de kerstboom brandde en op alle tafeltjes prijkten de kaarsen. De presidente, mevr. Vermeu len, heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom, waarna gezamenlijk werd gezongen: „Nu zijt wellekome". In haar kersttoespraak her innerde de presidente aan het afgelopen jaar '61 met z'n slech te weersomstandigheden, alsook op de toestand in de wereld en de verhoudingen tussen de volkeren der aarde eveneens veel te wensen overlieten. Nie mand van ons voelt iets voor oorlog, doch wij worden er door enkele fanatieke machtshebbers toe gedreven. Wij voelen ons machteloos, doch wij moeten strijden tegen het eigen ik, dat zo gauw de weg van de minste weerstand kiest. Het Christus kind kwam voor ons op aarde en is uit liefde voor ons aan het kruis gestorven. Liefde tot el kaar is de enige weg tot rust en vrede en in "de veilige wereld van gezin en vriendenweten wij hoe we de strijd moeten strij den. Wij hebben de grote op dracht: „Hebt elkander lief". Na deze toespraak zong het huisvrouwenkoortje twee mooie Kerstliederen, mevr. Goedings declameerde vervolgens op ver dienstelijke wijze drie mooie ge dichten n.l. van Jo Kalmijn- Spierenburg, Johan Riemens Sr. en van Anton van Duijnkerken. Als laatste nummer vóór de pauze werd 'n grammofoonplaat ten gehore gebracht met het concerto grosso van Corelli. Met grote aandacht werd hiernaar geluisterd. Nu volgde de gebruikelijke Kersttractatie, bestaande uit kof fie of thee met koekjes en kransjes. Nadat het koortje Gezang 120 had gezongen, vertelde Wika Wasterval van Hedenesse het verhaal van Albrecht Goes: „Het Brandoffer". Dit verhaal gaat over een Duitse slagers vrouw, een doodgewone vrouw, die nooit aan politiek heeft ge daan, doch wier winkel door de nazi's tot Jodenslagerij wordt aangewezen. Van dichtbij leert zij nu de ellende van de Joden kennen en door het vreselijke onrecht en het leed dat deze mensen wordt aangedaan voelt zij zich medeschuldig. Als er weer bommen vallen en ook op haar huis brandbommen neerkomen, vlucht zij niet in 'n schuilkelder, doch wil op die manier haar schuld boeten en een offer brengen voor het Duit se volk. Op prachtige wijze werd dit verhaal door de heer Wasterval voorgedragen. Tot slot werd nog gezamen lijk gezongen„Er is uit 's we relds duistere wolken". Mevr. Vermeulen dankte de dames hartelijk voor hun grote aandacht en wenste allen pret tige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar toe. SCHOONDIJKE Landbouwhuishouclsehool nam afscheid van de direc trice en lerares. Onder grote belangstelling werd woensdagmiddag in de zaal van de heer Wijffels te Schoondijke een bijeenkomst gehouden waar op afscheid werd genomen van mevr. SchijveRisseeuw, die vanaf de oprichting van de school in 1941 hieraan verbon den is geweest, en van mej. S. J. de Feijter, de directrice van de school. Mevr. Schijve gaat genieten van een welverdiend pensioen, mej. De Feijter zal binnen korte tijd in het huwe lijksbootje stappen. Tijdens de middagbijeenkomst namen de leerlingen van de school op hun wijze afscheid van hun leraressen. Ze deden dit o.l.v. een leraar de beer J. J. den Haan met zang, muziek en declamatie. Een aardig toneelspel werd ten slot te door cic leerlingen van de as- sistentenklasse opgevoerd. De vier vertegenwoordigsters van de verschillende klassen bo den de scheidende directrice op originele manier een elektrische koffiemolen aan. terwijl mevr. Schijve uit handen van 'n strijk kwartet een strijkijzer ontving. Toen de leerlingen waren ver trokken werd in intieme kring afscheid genomen van de direc trice. mej. De Feijter. Als eerste voer.cie burgemeester B. G. H. ter Haar Romeny uit Wol- phaartsdijk, in zijn kwaliteit van voorzitter van de onderwijscom missie van de Z.aL.M.. het woord. De heer Ter Haar betreurde het, dat de directrice zo snel de school weer gaat verlaten en bood haar namens de Z.L.M. een prachtige slabak met slacouvert aan. Namens de kring West Zceuws- Vlaanderen van de Z.L.M. bood de héér I. de Bruijne een enve loppe met inhoud aan. Voor de commisie van Toe zicht en de Raad van Beheer van 'de school sprak J. Ra- mondtWeijns dankwoorden. Nadat nog burgemeester J. C. Hoftijzer en mej. P. de Wilde uit Oost-Kapelle mej. De Feijter hadden toegesproken, dankte deze alle sprekers alsmede mej. A. van der Leeden, consulente van de Z.L.M., en de collegae voor de warme steun en vriend schap die zij steeds heeft onder vonden. Tijdens de avondbijeenkomst werd op hartelijke wijze af scheid genomen van mevrouw SchijveRisseeuw. Óok hier werden vele fraaie geschenken aangeboden. Belangengemeenschap vergaderde met mid denstanders. In het nijvere Sluiskil, waar een 50-tal middenstandsbedrijven gevestigd zijn, zullen binnen een tijdslimiet van twee jaar meer dan 30 bedrijven, door de inmid dels overbekende onteigening ten behoeve van de kanaalverbre ding moeten verdwijnen. Nu de eerste hearing met Rijks waterstaat volledig haar beslag heeft gekregen (in enkele ge vallen Zelfs tot volledige over eenstemming heeft geleid i en het toekomstbeeld, in de vorm van een nieuw te projecteren uit breidingsplan, gestadig groeien de is. heeft de Belangengemeen schap Sluiskil gemeend de twee de fase van het haar gestelde doel te moeten inluiden. Dit geschiedde in de vorm van een kontaktbijeenkomst met die groep van betrokkenen, die wel het meest met de toekomstige leefbaarheid van het dorp te ma ken zullen krijgen: n.l. de han del- en ambachtsdrijvende mid denstand. Deze bijeenkomst, waar behal ve de direct ook de indirect ge dupeerden, op slechts enkelen na. aanwezig waren, werd ge opend door de voorzitter van de Belangengemeenschap, drs. F. M. Berbers. De voorzitter gaf een kort re sumé van de reeds bereikte re sultaten sinds de oprichting, nu enkele jaren geleden, en merkte op, dat de Belangengemeenschap zich steeds bewust is gebleven dat niet enkel de vergoedings factor een afdoende oplossing is, maar achtte het eveneens be langrijk de toekomst van Sluis kil als gemeenschap te willen liezien. Nu de onteigeningen en het uitbreidingsplan in een ver g< vorderd stadium zijn gekomen achtte spreker het moment aan gebroken zich intensief met de toekomst van Sluiskil bezig te gaan houden door het beleggen van kon takt bijeenkomsten voor middenstand, bejaarden en ove rige groeperingen. Het was voorzitter Berbers een genoegen alsdeskundige voor de sector middenstand te mogen inleiden de heer A. Kor- stanje, Rijksmiddenstandsconsu- lent voor Zeeland. Al spoedig bleek, dat de heer Korstanje niet enkel kwam om te luisteren naar de vele wensen en moeilijkheden, maar óók iets te vertellen had. Gemeenten als Veere, Bres- kens en Bruinisse als voorbeeld stellend, legde spreker er de na druk op dat men in de allereerste plaats moet zien te komen tot een economische samenwerking, hetgeen alleen al bij een te ver wezenlijken gezamenlijke nieuw bouw een besparing van vele dienduizenden guldens zal kun nen opleveren. In de ogen van het departe ment van Economische Zaken is er alle belang bij, dat de ge dupeerde zakenman zich op nieuw gaat vestigen; immers, zo getuigde de heer Korstanje, waal mensen wonen is dienstverlening onontbeerlijk. De middenstander zal daarbij te allen tijde kunnen rekenen op goede raad en niet ten leste op financiële bijstand. Waar de onteigeningsvergoe ding ontoereikend is, zal hypo thecair erediet kunnen worden verleend tot 85 procent van de stichtingskosten met een billijke renteschuld en in de eerste moei lijke jaren zeer geringe aflossing (de cerstu twee jaar slechts 1 procent, daarna slechts met 1 procent oplopend). Deze financieringsregeling, ge garandeerd door het ministerie van Economische Zaken, kan worden verleend aan hen die hiervoor na een gedegen onder zoek in aanmerking komen, werd met grote interesse beluisterd. Ten aanzien van het eerstens te gaan projecteren winkelcen trum. waarvoor blokken van 80 en 30 meter door de stedebouw- kundige in het uitbreidingsplan zijn opgenomen, adviseerde spre ker in dezen geen afwachtende houding aan te nemen, maar ie komen tot gezamenlijk handelen. Het mort. aldus de heer Kor stanje, niet onmogelijk worden geacht dat de staatssecretaris of de minister zelf zich ter plaatse zal komen oriënteren. Het aanwezige raadslid de heer J. C. Bleijenberg benadruk te eveneens dat men niet met de handen over elkaar moet gaan zitten nu Sluiskil op een keer punt is komen te staan. Wanneer, aldus spreker, de plaatselijke middenstander zijn taak niet weet te verstaan be staat de mogelijkheid dat van buiten de plaats afkomstige vooruitstrevende handelslui zich in het gloednieuwe Sluiskil zul len komen vestigen. De heer Bleijenberg zeide dat deze uitlating niet moet worden gezien als een poging tot bang makerij, maar het was hem be kend dat er wel degelijk van bui tenaf interesse aan de dag wordt gelegd. Spreker hoopte dat een zekere kiem tot samenwerking kon worden gelegd. En deze kiem tpt samenwer king werd dan ook gelegd, zij het schoorvoetend en met zekere schroom. Toen een der aanwezigen zich met een: „Schrijf mij maar op voor het winkelcentrum" tot de voorzitter richtte, was het hek van de dam en kwamen de aller- èerste meldingen binnen. Anderen zullen zich nog bera den, waarvoor een tijdslimiet van een maand werd aangehou den. waarna eind januari de be sprekingen kunnen worden her vat en in definitievere vorm wor den gegoten. Voor de Sluiskilse bejaarden stond woensdagavond een kon taktbijeenkomst op het program. Het doel hiervan was eveneens te komen tot gezamenlijke aktie en de verwezenlijking van een aantal te bouwen bejaarden woningen. Oefenavond E.H.B.O. De plaatselijke afdeling van de Kon. Ver. voor E.H.B.O. hield een oefenavond in het medisch centrum in de Hoogstraat. Hier aan werd deelgenomen door een zeer groot aantal aangesloten E.H.B.O.-ers uit Cadzand, Oost burg, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Aardenburg, IJzendijke, Bres- kens, Waterlandkerkje en Sluis. De oefeningen stonden onder lei ding van dokter Meijer uit Sluis. Er werd een instructief gebruik gemaakt van de nieuwe plastic torso, die de afdeling Sluis on langs, heeft aangeschaft. Na de oefeningen volgde een bespreking over de gemaakte fouten. Kerstviering I'. B., afd. Hoek en Zaamslag. Woensdagmiddag waren de leden van de afdelingen Hoek en Zaamslag van de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond, in het jeugdgebouw „De Poort" bij eengekomen voor een gezamen lijke Kerstviering. In een stem mig' met Kerststukjes en kaar sen versierde zaal verwelkomde de presidente, mevr. Scheele Dekker uit Terneuzen. de aan wezigen. Na het gezamenlijk zin gen van Ps. 98 1 en 2 en gebed ias de presidente Lucas 2 1 20, waarbij zij wees op het ko mende Kerstgebeuren. Vervolgens werden door de secretaresse, mevr. De Ruijter van Damme, de notulen van de op 9 nov. te Terneuzen gehou den vergadering voorgelezen, die onveranderd werden vastge steld. Nadat de presidente medede ling had gedaan dat op 9 jan. a.s. te Axel een aanvang zal wor den gemaakt met een cursus Beter bewegen" hield mevr. Bij de Vate een causerie over „Kerstfeest Kan dat?", die met aandacht werd beluisterd. Na de pauze, waarin de aan wezigen werden getracteerd op koffie met gebak, vulde een li turgie met zang. voordracht en Kerstvertelling het tweede ge deelte van de middag. Het dankgebed werd uilge sproken door de secretaresse. Aan het slot van deze geslaag- De Nederlandse consul in Eli- sabethstad heeft donderdag ochtend een journalist meege deeld dat alle buitenlandse con suls in de hoofdstad van Ka- tanga in 'de middaguren bijeen zijn gekomen om te spreken over - een. eventuele evacuatie van buitenlandse vrouwen en kinderen -per vliegtuig van de Verenigde Naties. Men meende te weten dat de Nederlandse ambassadeur te Leopoldstad, jhr. E. Boreel, met de Verenigde Naties overleg pleegt over de evacuatie van Nederlandse vrou wen die zulks zouden wensen Voorzover in Den Haag bekend was, heeft nog geen van de Ne derlanders te kennen gegeven dat zij willen evacueren. Overigens wordt uit Elisabeth- stad gemeld dat de toestand daar weer een normaal aanzien krijgt. Er was donderdagoch tend weer een druk verkeer op straat en een aantal winkels was weer open, ook al hadden ze nog niet veel te verkopen. Het vreedzame beeld in 't stad- cenrum werd donderdagochtend alleen verstoord door een paar geweerschoten en twee vuur stoten met een automatisch wa pen. De waterleiding is nog niet hersteld maar de Verenigde Na ties heoben monteurs de gele genheid gegeven met herstel werkzaamheden te beginnen van de Union Minière. Op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is donderdag bericht ontvangen dat de Nederlanders te Elisa- bethstad voorlopig hebben af gezien van evacuatie. In de gevangenis van de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel zijn vijf personen, die beschuldigd waren van tegen de legering ge richte en contra-revolutionaire activiteiten. donderdagmiddag opgehangen, 't Zijn Cho Young Su, redacteur van een socialis tisch blad, Choi Bak Kun, lei der van de socialistische partij. Choi In Kyu, oudminister van Binnenlande Zaken, en Kwak Yang Ju, voormalig kolonel bij de politie en lijfwacht van oud president Syngman Rhee. Kyu was ervan beschuldigd de ver kiezingsuitslagen van 1960 te hebben vervalst. Doden bi in Colombië aardbeving Volgens donderdag te Bogota ontvangen berichten zijn woens dag bij een aardbeving in Wes telijk Colombië ongeveer twintig mensen oVngekomen en 150 ge- wond.-r De zwaarst-getroffen stad iS Sonson. waar zeven mensen het leven hebben verloren en twee torens van de kathedraal zijn ingestort. In de provincies An- tioquia en Caldas werd schade VRIJDAG 22 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Thcater, Nooit op zondag'. ZATERt.'G 23 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Thcater. Nooit op zondag. Concertgebouw. 8 u.: Alles de lucht in. Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum. 6.30 cn 9 uur: De legioenen van de Nijl. de bijeenkomst dankte de presi dente de Zaamsiagse afdeling voor de organisatie, de mede werkers en de aanwezigen voor hun opkomst en wenste allen een hartelijk en gezegend Kerst feest. Gisteravond hebben de leer krachten van de Temeuzense Muziekschool voor het eerst een openbaar concert gegeven, in samenwerking met de plaatse lijke afdeling van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Een zeer gevarieerd program ma van kamermuziek is door een vrij talrijk publiek, waaronder zich vele jonge muziekliefheb bers bevonden, aandachtig ge volgd. Het programma werd geopend met één der Sonaten a quatre, van Loeillet. Drie solo-instru menten (fluit door Henk van der Vliet, alt-viool door Jan Wis se sr, en cello aoor Jan Wisse jr.) gaven een spirituele vertol king van het concertino, dat eigenlijk dooi' een clavecymbel moet worden begeleid. In onze tijd zijn er evenwel slechts wei nig elavecymbels meer in ge bruik en de partij werd dan ook op een vleugel gespeeld, wat na tuurlijk nogal ernstig afbreuk deed aan de klankkleur van bet geheel: door de wat droge ac- eoustiek van de aula van het Openbaar Lyceum klonk de piano te luid. Mevr. Delvaux-Tassignon zong een aria uit „Iphigénie en Tau- ride" van Gluck. Omdat haar stem een nogal donker timbre heeft en een niet groot volume, meen ik. dat baar zang beter tot zijn recht kwam in een tweetal Franse liederen, die zij na de pauze zong. Haar intelligente voordracht maakte deze twee juweeltjes uit het Franse im pressionisme (een lied uit de „trois odelettes anacréontiques" van Emmanuel en één der Shé- hérazade, liederen van Ravei) tot een genoegen om naar to luisteren. In deze liederen heeft de obligaat-fluitist Van der Vliet zijn moeilijke partij met zoveel prachtig raffinement vertolkt, dat ik deze Franse liederen ais het hoogtepunt van de avond beschouw. Een ander belangrijk program ma-onderdeel was ee i trio van Pijper, een moderne Nederlandse componist, die door een uiterst ingewikkelde harmonisatie en moeilijk te begrijpen sfeer, niet die bekendheid heeft mogen ver. werven, die hij qua originaliteit en muzikale waarde van zijn composities stellig verdient. Slechts zelden hoort men een werk van Pijper boeiend vertol ken. Dat Jan Wisse Sr. (viool), Wisse jr. (cello) en Dekker (piano i erin geslaagd zijn een zo overtuigende vertolking te geven, is werkelijk een formida bele prestatie. Men kon de mu ziek van Pijper al dan niet waar deren. men moest de bekwaam heid en de souplesse in het spel van dit trio ondanks alles bewon deren. Zonder gedegen studio van een jaar lang, was deze re productie niet mogelijk geweest! In een trio voor klarinet, cello en piano van Mozart i oorspron kelijk ee.n strijktrio) lukte het samenspel vooral in het laatste deel aanmerkelijk minder goed. Niettemin bleek dit trio een speels stuk muziek, waarin merkwaar dig genoeg geen snel deel voor komt! Celliste was hier mevr. Brcydels. Haai' goede techniek deed haar verantwoord partij geven tegen de technische en muzikale kwaliteiten van haar echtgenoot Mare Breydcls, die wij ook nog hoorden in een rus tig adagio, fragment uit een trio van Brahms. Het wel wat uitvoerige pro gramma vermeldde ook nog een fragment uit een trio van Schu bert. Zonder één der solisten te kort te doen moet ik opmerken, dat veel toehoorders wellicht ten koste van een of twee andera nummers een solistisch optreden van de pianist Jan Dekker bij zonder op prijs zouden hebben gesteld. Hij begeleidde nu slechts, doch vervulde deze zware laak (die medewerking aan alle num mers van het programma in hield) op voortreffelijke wijze: bescheiden, accuraat, an steeds energiek, bij Pijper zelfs vir- ONTSLAG VOOR BURGEMEESTER VAN OLDEKERK Bij K. B. van 14 december ;s aan de heer J. H. Boerma m.i.v. die datum ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Oldekeik (Groningeni. De heer J. H. Boerma heeft begin november op «jn verzoek zicKteverlof gekregen. Dit hield verband met een onderzoek van de justitie naar bepaalde gedra gingen van de gemeente-a rchi tect van Grootegast en Olde- kerk de 45-jarige heer J. G. MAN VERDRONKEN Te ongeveer twee uur gister nacht is de 4S-jarige Amster damse bloemenkoopman E. Wes ters dooi- onbekende oorzaak on der het westelijk viaduct van het Centraal Station te Amsterdam in het water geraakt en verdron ken. Twee spoorwegemployé's (v. Dubbeldam en v. Buundcr) die zich op de spoorbrug bevon den hoorden hulpgeroep en za gen de man in het water liggen. Zij snelden toe en slaagden erin hem op de kant te brengen. Een agent van politie heeft nog kunstmatige ademhaling toege past, doch tevergeefs. BRAND Donderdagmorgen om onge veer 10 uur is brand uitgebro ken in. het Hei vormde gemeente gebouw in Alteveei- (gem. Onst- wedde). Het gebouw, dat men bezig was te restaureren, brandde ge heel uit. Het meubilair wist men nog te redden, evenals het orgel. Dc bibliotheek ging geheel verlo ren. Kordaat optreden van de brandweer van Stadskanaal heeft kunnen voorkomen dat de brand oversloeg naar de school, die er vlak naast staat. De oorzaak van de brand is on bekend. De kerkelijke gemeente is tegen brand verzekerd. VRIJHEIDSBEROVING Wegens vrijheidsberoving is de 22-jarige koopman P. M. de Wit uit Haarlem donderdagmor gen door de rechtbank te Haar lem veroordeeld tot een gevan genisstraf van zeven maanden, met aftrek van voorarrest. We gens het rijden zonder rijbewijs werd hem de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertui gen ontzegd gedurende 6 maan den. De koopman leefde gescheiden van zijn 19-jarige vrouw en wil de haar weer in huis hebben. Op een ochtend toen de vrouw naar haar werk wilde gaan, wachtte hij haar op, trok haat- van haar fiets en duwde haar in een gehuurde auto. Hierna reed de man. die geen rijbewijs had, naar huis. Hij bond'zijn vrouw op de zolder vast. In de loop van donderdag avond heeft de Haarlemse po litie de vrouw bevrijd. BRAND OP BOERDERIJ Gistermorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in een landbouwschuur bij de boer derij bewoond door de heer A. F. van 't Westeinde in Dallin- geweer (gemeente Termunten). De boerderij is eigendom van do familie Van Neck in Gent (België). Het in de schuur staande vee kon tijdig naar bui ten worden gebracht. Tachtig ton stro, een hoeveelheid hooi en koren, alsmede enige land bouwmachines, wagens en ge reedschappen gingen verloren. De brandweer van Termunten, die het blussingswerk verricht te. slaagde er echter in 't woon huis te behouden. tuoos! De hoop dat de leerkrachten van de Muziekschool de gelegen heid mogen vinden, ook in het komende jaar een „leraren-con cert" te verzorgen, als waarde volle bijdrage tot een verdere ontwikkeling van het muzikale leven ter plaatse. VAN DER BRUGGE. 29) Nadruk verboden. „Het is afschuwelijk, maar ik vond alles even kostelijk, tot dat kind begon te gillen, weet u. Nee. in pikkedonker vond ik het ook niet zo leuk meer, er heeft iemand op m'n likdoorn getrapt ookWilde u verder nog iets weten, inspecteur?" „Nee, dank u", gaf inspecteur Craddock ten antwoord, een blik werpende op juffrouw Hin- chliffe. „Ik geloof, dat er niets meer te vragen valt". Haar vriendin lachte hardop. „Hij wil niets meer van je weten. Murgalroyd". Zij keek de inspecteur eens aan. „Als u geen tijd wilt verliezen, doet u nu het beste naar de pastorie te gaan-. Die is hier vlak bij en mevrouw Harmon is lang niet zo dom als /.e er uitziet. Soms denk je zelfs, dat ze hersens heeft. Ze heeft er in elk geval wel wat Toen zij de inspecteur met brigadier Flecher zagen weg wandelen vroeg Amy Murga- 0 Door AGATHA Ci, i IE troyd ademloos„O. Hinch. heb ik 'n erg gek figuur geslagen? Ik raak dadelijk zo erg van streek!" „Helemaal niet". Juffrouw Hinchliffe glimlachte. „Alles bij alles 'vind ik. dat je het er nog vrij behoorlijk hebt afge bracht 6. Inspecteur Craddock keek de grote, kale kamer eens door met een intens behaaglijk gevoel. Hier deed het hem enigszins denkep aan zijn eigen huis in Cumberland. Verschoten cre tonne. grote, wat haveloze stoe len, bloemen en boeken overal in het rond. verspreid en een patrijshond gezellig in een mand. Hij vond mevrouw Har mon, met haar verstrooide blik. wat slordig uiterlijk en levendig gezicht, bepaald sympathiek. Ze begon echter dadelijk met te zeggen„Ik zal u niet veel verder kunnen brengen. Want ik heb dadelijk allebei mijn ogen dicht gedaan. Ik vind zo'n verblindend licht altijd iets vreselijks. En toen er bovendien nog schoten vielen heb ik ze nog steviger dichtgeknepen. Ik had zp gehoopt, dat het een rustige, kalme moord zou zijn. Ik houd niet van die plotselinge donderslagen „Heeft u dus werkelijk niets gezien?" De inspecteur keek haar glimlachend aan. .Maar u hoorde zeker des te meer?" „Grote genade, ja, dat was me wat! Deuren, die open en dicht gingen en mensen, die malle dingen riepen en die Mitzi, die gilde als een locomo tiefen die arme Bunny, die piepte als een konijnEn iedereen dringen en over elkaar struikelen. Maar toen er geen knallen meer volgden, deed ik mijn ogen open en zag iedereen in de gang staan met kaarsen. En toen vloog het licht weer aan en was alles gewoon of er niets gebeurd was. Dat bedoel ik niet letterlijk, maar u be grijpt het wel. Zo in donker zijn de mensen zo heel anders". „Ja, ik begrijp best wat u be doelt, mevrouw Harmon". Mevrouw Harmon straalde hem tegen. „Maar daar lag de man toen", ging zij voort, „een beetje een wezelachtige buiten landereen blozend, ver baasd gezicht.... dood op de grond.... met naast zich een revolver O. ik snapie er niks van, wilt u dat wel geloven?" De inspecteur snapte er even min wat van. Hij zat er, wat je noemt, lelijk mee in. VII OPTREDEN VAN JUFFROUW MARPLE Craddock deponeerde het ge typte verslag van zijn verhoren voor de commissaris op tafel. Deze laatste had net het tele gram gelezen, dat hij van de Zwitserse politie had ontvan gen. „Hij had geen blanco straf register", vertelde Rydesdale. „Net wat we al dachten „Ja. meneer". Juwelendiefstallen.knoeie rijen in de boekhouding juist.... een chèque. beslist een ongunstige knaap". „Dat wel, meneer, maar alle maal klein werk". „Inderdaad, maar kleine kin deren worden groot ..Dat is nog de vraag". De commissaris keek hem eens aan. „Scheelt er wat aan, Craddock?" „Ja. meneer". „Hoe dat? Het is een vrij dui delijk geval. Soms niei? Laat me eens kijken wat ai die men sen te vertellen hadden". Hij trok het rapport naar zich toe en las het vlug door. (Wordt vervolgd.) Vermoedelijk is de brand ont staan bij liet vullen met benzine van de tank van een startmotor van een iandbouwtractor. Daar in de schuur geen elektrisch licht is, gebruikte de heer Van 't Westeindc voor verlichting een stormlantaarn. De bij 'hét vullen vrijkomende benzinedam pen zijn ontvlamd, waardoor de tractor in brand geraakte. Kor te tijd later stond de geheie schuur in lichterlaaie. BEDRIJFSONGEVAL' OI* BOERDERIJ In de boerderij van de land bouwer W. Kruit te Gasselle- nijeveenschemond is' donderdag middag een ongeval gebeurd, dat aan de heer H. v. d. Veen het leven heeft gekost. De heer Kruit was met twee arbeiders in de schuur bezig een korentranspoTteur te ver plaatsen. Hierbij geraakte deze uil evenwicht en de 49-jarige II. van de Veen uit Gasseltenije- veenschemond, die eronder stond, kreeg hpt gevaarte qp zich. De man was vrijwel op slag dood. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Paus Johannes de XXIII heeft donderdagavond in zijn Kerst boodschap aan de wereld gezegd, dat het „wederzijdse wantrouw en leidt tot een verslechtering van de internationale toestand". Het tachtigjarige hoofd der R.K. kerk vervolgde: „Laai 'ohs slechts denken aan dc staat van vrees, waarin de mensen leven als gevolg van het overmatige geweld cn de gekoesterde vijand-, schap. Het is duidelijk dat dit moet leiden tot een steeds ver der gaande verkoeling in de be trekkingen tussen de mensen en tot een toeneming van wan trouwen en vrees". De Paus verklaarde dat dè op roep tot vrede, die uitgaat van de kribbe te Bethlehem, „dit jaar moet worden opgevat als een be roep tot goedheid, het betonen van waarachtige broederschap en het vermijden van kuiperijen en van al die verstorende elemen ten, die wij reeds eerder hebben genoemd en nu weer, zonder het gebruik van verhullende termen, zullen noemen, namelijk trots, begeerte, hardheid en zelfzucht". De Paus sprak over de „ver beten hardheid, die de mensen in hun onderlinge betrekkingen aan de dag leggen". Hij voegde hier aan toe: „Indien wij acht slaan op hetgeen er thans gebeurt, kunnen wij zeggen dat in onze dagen vrees en schrik het aan zijn geven aan een onderlinge vervreemding, die ais een ver schroeiend vuur de„'betyekïtingen tussen de mensen aantast. In vele facetten dér mense lijke samenleving treedt dit nog niet zozeer aan de dag. Doch het komt vooral naar voren in de manier, waarop wij elkander behandelen en het leidt tot voortdurende verstoring van ón ze betrekkingen op binnen, en buitenlands gebied en bij onze omgang op maatschappelijk ter rein en, in het algemeen, bij ons onderlinge burgerlijke verkeer", aldus de Paus. Hij vervolgde: „Dit is des te tragischer, wanneer men zich voor ogen stelt dat het de be doeling van de Schepper was dat de mensen elkander zouden be grijpen, helpen en aanvullen." Spiekend over de betrekkin gen op nationaal en internatio naal gebied verklaarde de Paus: ..Alle onderwijzingen van Chris tus vormen een uitnodiging om de vrede te bewaren en te be vorderen. Doch zie, het is meest het tegendeel, dat geschiedtOn der de dekmantel van mooie woorden wanneer althans de uiterlijke schijn Wordt gehand haafd. hetgeen helaas ook nog niet eens altijd het geval is heerst vaak een geest, die tegen gesteld is aan die van de vrede". De Paus deed een hartstochte lijk beroep op de nationale lei ders, op de afzonderlijke gezin nen en op instellingen als de pers om in hun handelingen blijk te geven van goedheid. „Wij doen een beroep op de heersers der naties, die thans kunnen beschikken over het lot van het mensdom. Met het gezag, dat wij aan Jezus Christus ontlenen, zeggen wij: Iaat alle gedachten aan ge weld varen en denkt aan liet dra ma, waartoe het doen ontstaan van een kettingreactie van be paalde, gedeeltelijk door haat in gegeven handelingen, die weer kunnen leiden tot overijlde en onherstelbare besluiten, zou kun nen leiden", aldus het hoofd der R. K. Kerk. De actie voor de vrijlating van Hess Begin december verschenen er in de steden Lollar en Fried- berg in de Westduitse deelstaat Hessen aanplakbiljetten, waarin de vrijlating geëist werd van Rudolf Hess, de nazi-leider die plaatsvervanger van Hitler is geweest. De Westduitse politie heeft nu donderdag meegedeeld dat tot deze actie om Hess vrij te krijgen besloten is op een congres van de „Britse Nationa le Partij, dat eind oktober of be gin november in Londen is ge houden. Aan dit congres namen ook rechtse extremisten uit Zuid-Afrika. Noorwegen. IJs land en Zweden deel. Volgens de Westduitse politie zijn de bil jetten in Londen gedrukt. Zoals bekend werd Hess in Neuren berg tot levenslang veroordeeld.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2