Ejonderdag 21 december '61 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Gemeenteraad van Terneuzen Op de fiets naar Karatsji AMERIKANEN LANCEERDEN RHESUS-AAPJE Radio en Televisie Gemeente Terneuzen n. aan gehouden op vrijdag 1 december 1961 te 19 uur, Aanwezig: Voorzitter: Mr, H. Rijpstra, burgemeester. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, P. Fijn van Praat, S. W. Henry, mevr. E. DoomsOrtelee, A. Jansen, P. J. Huijbreeht, R. Hol, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: R. G. Vrieling. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van de heer Vrieling, die wegens familieomstandig heden niet aanwezig kan zijn. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 27 oktober 1961. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor, den de notulen van de vergadering van 27 oktober 1961 vastgesteld. 3; Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit d.d. 31 augustus 1961 inzake aankoop van diverse panden; b. idem dd. 31 augustus 1961 inzake aankoop diverse percelen grond in de Serlippens- en Nieu w-Otlienepolder e. idem dd. 29 juni 1961 inzake verkoop van een perceel grond op het gemeentelijk indus trieterrein; d. idem dd. 31 augustus 1961 tot verkoop van bouwgrond in het exploitatieplan Serlippens- polder: e. idem dd. 28 september 1961 tot verkoop van een perceel grond in de Coegorspolder; f. idem dd. 27 oktober 1961 tot verkoop van grond aan de Esdoornlaan en 3 percelen aan do Oranjestraat; g. idem dd. 27 oktober 1961 tot het 'onderhands aanbesteden van het reconstrueren van een gedeelte van de Axelsestraat; h. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en financiële Adviezen over het 3e kwartaal 1961; i. besluiten van B. en W. tot het verlenen van gemeente-garantie als bedoeld in het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit aan 9 per sonen j. brief van de Centrale Werkgroep der Natio nale Campagne „Opgeruimd Staat Netjes" inhoudende het verzoek om een financiële bijdrage voor 1962; k. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake salarismaatregelen voor de gemeente secretarissen. -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand. De ingekomen stukken a t/m i en k worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van het sub j vermelde verzoek wordt zonder bespreking of hoofdelijke stemming besloten djt af te wijzen, 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot oprichting van een zelfstandige Schippers- sehool en tot benoeming van het hoofd dezer school. De voordracht luidt: 1. de heer W. B. van Leeuwen, alhier. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten, hetwelk mede impljpeert de intrekking op, zijn verzoek van het besluitijgn 16 april 1959 tot overplaatsing de heer J.jjfeKaan. De Voorzitter verzoekt de heren Fijn van Draat en Henry met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 16 stemmen, allen op de heer W. B. van Leeuwen. De heer Van Leeuwen is benoemd. 4. Idem tot het verlenen van eervol ontslag op zijn verzoek aan de heer P. J, van Kouteren. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot aankoop van het perceel Baandijk 32. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot voorlopige goedkeuring van de plannen tot onteigening van gronden ge legen: a. nabij de Industrieweg; b. in de Nieuw Neuzenpolder. De heer Weterings: Weet men nu al precies de ligging van de gronden, in verband met de kanaal verbreding? De Voorzitter: Ja. Alleen de situering der aan en afvoerwegen is nog niet bekend. De heer Weterings: Dit kan toch geen moeilijk heden teweeg brengen, waardoor dus weer gelden moeten worden geïnvesteerd? De Voorzitter: Met aceent op „weer", geloof ik dat ik mag zeggen: neen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het yoorstel besloten. 7. Idem tot verkoop van grond gelegen in het exploitatieplan Serlippenspolder aan de N. V. Handelmij „Terneuzen."' Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem tot het verlenen van een bijdrage en garantie aan de X. V. „P.Z.E.M.", t.b.v, de electrificatie van alle onrendabele gebie den. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, wij staan op het standpunt, dat alle inwoners van de ge meente moeten kunnen profiteren van de open bare nutsbedrijven. Het spijt ons. dat een aantal particulieren bui ten de bebouwde kom nog een extra-bi.idrage moet geven en daardoor dus een last te dragen krijgen. Wij stellen er prijs op. dat de particu lieren buiten de kom dezelfde lasten hebben voor een aansluiting als de bewoners in de bebouwde kom. Wij willen naar voren brengen, dat wij het in principe juister hadden gevonden indien de kos ten over alle abonnees werden uitgesmeerd. Ten aanzien van het voorstel merk ik op, dat een aansluitings-percentage van 80 r/i toch wel aanvaardbaar lijkt. In de derde alinea van het raadsvoorstel staat, dat voor aansluitbaro perce- lèn, waarvan belanghebbenden zich van aanslui ting wensen te onthouden, de vastgestelde bij drage ad 33 9'r van deze particulieren, alsmede het vast, te stellen stroomverbruik per jaar, wordt betaald door de gemeente, hetwelk verzocht is door de PZEM. Pit vind ik minder juist. Het is toch niet gebruikelijk, dat een bepaalde stroomafnamo moet worden gegarandeerd. Pe heer Weterings: Er wordt door de PZEM gevraagd medewerking te verlenen aan het 100 -plan. Hiermede gaat men zonder meer akkoord. Dit 100%-plan kan niet los gezien worden van de voorwaarden die aan dit plan automatisch ver bonden zijn. Het college maakt echter in feite bezwaar tegen te gevraagde garanties, nl. voor 33 van de be-, langhebbenden dio niet aansluiten, alsmede het vast te stéllens stroomverbruik per jaar van deze, niet aansluitende belanghebbendeh. Men wil ech ter een gereserveerde houding aannemen, omdat de consequenties wegens het ontbreken van exacte gegevens, niet te overzien zijn. Om echter het 100%-plan als zodanig niet in gevaar te brengen stelt men voor een principe-besluit te nemen. In principe wil hier zeggen, dat men met de grondsteling of grondbeginsel wel akkoord gaat. Dus in feite met het gehele voorstel. Noch in sub I noch in sub II van het ontwerp besluit is sprake van „in principe". Dit besluit heeft, als dit zoals het voor ons ligt wordt aan vaard, volledige rechtskracht en zal door de PZEM ook als zodanig worden gehanteerd. Wil men dus middels ,.in principe" gedekt zijn, dan zal dit toch ook in het besluit tot uitdrukking moeten worden gebracht. Mijn eerste vraag is daarom, moet in sub II van het concept-besluit dit niet nader worden om schreven, daar anders ,.in principe" hier geen zin heeft. Men aanvaardt het of men aanvaardt het niet. Mijn tweede vraag is: Indien, na eerste weige ring van de belanghebbende, naderhand bedoelde belanghebbende alsnog besluit aan te sluiten, komen dan die 33 zijnde ƒ1650,terug aan de garanderende gemeente? En geldt dit ook voor wat betreft het jaarlijks vast te stellen stroomverbruik, dat wij betaald hebben? Het is toch logisch, dat, als men in eerste instantie .weigert, ook de consequenties hiervan aanvaard moeten worden. Dat is dus geen aan sluiting "pf veel hogere aansluitingskosten. Mijn derde vraag is: hoe dit stroomverbruik wordt bepaald? Welke normen worden hiervoor aangelegd? Vervolgens wil ik vragen of het college met mij eens is, dat de PZEM, met zijn toch vrij hoge tarieven en winstmakend, de derving van bedoeld stroomverbruik voor eigen rekening moet en kan nemen. Ik zie geen enkele reden om te veronder stellen, dat daardoor de tarieven zullen behoeven te worden verhoogd. Getuigt dit wel van eerlijk zaken doen tegen over de gemeentelijke overheid, die toch al in eer ste instantie 20 betaalt? Hoe komt het dat het Rijk in deze niet partici peert? De heer De Feijter: Ik kan mij met het voor stel wel verenigen. Er zijn nog wei enkele wen sen overgebleven. Het is jammer dat de mensen buiten de kom meer moeten betalen dan binnen de bebouwde kom. Dit zou eigenlijk gelijk moe ten zijn. Bij de Waterleiding is dit toch ook zo' De heer Henry: Bij de Waterleiding Mij. is dat in het 100 %-plan gelijk. De heer Dieleman: Toch leeft ook de wens bij mij, dat, gelijk als bij de Waterleiding, de rege ling zou getroffen worden, dat degenen, die voor dien aangesloten zijn, mee helpen betalen bij de genen die nu aangesloten worden. De heer Van Langevelde: Ik ben het eens met de heer Henry. Overigens merk ik op, dat het vreemd is, dat wij nu bij het laatste object, deze bezwaren maken. Het zou verstandig zijn de zaak zo te aanvaarden en er niet meer aan te peuteren. Voorheen is over deze dingen in deze vorm niet zo gesproken. Ik geloof dat dit de uiterste grens is van wat wij kunnen bereiken. De heer De Meijer: Namens het college sluit ik mij aan bij de woorden van de laatste spreker. Wij zijn ook wel enigszins verbaasd over de veel heid van vragen over dit onderwerp. In het verleden zijn er nooit veel opmerkingen over gevallen. Wij nemen aan dat bij de laatste loodjes de zaak nog eens extra bestudeerd is. Inderdaad heeft de heer Henry wel gelijk met te stellen dat de PZEM, gezien de monopolie positie, het in feite met een heel kleine verho ging van de tarieven deze extra-aansluitingen zou kunnen financiëren. Wij hebben kortgeleden het jaarverslag over 1960 van de PZEM ontvangen, waarin een reservering was opgenomen voor aan sluiting van onrendabele gebieden. Wij moeten wel stellen, dat de gestelde gedrags lijn voor dit plan hetzelfde is als de plannen die wij al verschillende malen gezien hebben en overigens in het hele land zo gevolgd wordt. Op het platteland zijn aanmerkelijk veel bedrij ven ver van elkaar afgelegen en die kan men niet gelijkstellen met de woonhuizen in de stad. Als men direct binnen de bebouwde kom of in de industrieterreinen komt, krijgt men ook van de PZEM een contract voorgelegd waarbij een zeker gereduceerd tarief wordt berekend maar waarbij ook een bepaald aantal kwh gegaran deerd moet worden. Die garantie is dus niet nieuw. Het totaal aantal aan te sluiten percelen is 28. De bijdragen zijn geraamd op maximaal 1000, voor de gemeente en 1650,voor de belang hebbenden. Men rekent erop dat 10 zich nog niet vrij willig aansluit. De gemeente wordt gevraagd de betaling te ga randeren van de bijdrage der belanghebbenden die niet wensen aan te sluiten, vermeerderd met het geraamde stroomverbruik. Als diegenen later toch willen aansluiten moeten zij de door de ge meente betaalde bijdrage van maximaal 1650, aan de gemeente voldoen. Wij hebben alleen te dragen de garantie over de jaren die verlopen tussen het aansluitbaar ma ken en het moment dat de bewoner wil aansluiten. Sluiten de percelen niet aan, dan zitten wij aan die 1650,vast. Met betrekking tot de vraag van de heer Wete rings, of wij in het besluit „in principe" moeten opnemen ben ik van mening dat dit niet noodzake lijk is. Overigens neem ik aan, dat de niet aan tc sluiten percelen slechts woningen zijn, die wel licht toch over een paar jaar opgeruimd worden. Wij zijn van mening,"dat het toe te juichen is dat door dit plan een einde gemaakt wordt aan de onrendabele gebieden. De heer Hol: Wat betreft de garantie bij niet direct aansluiten merk ik op dat wanneer men na verloop van tijd wil aansluiten en men moet dan als belanghebbende de 1650 betalen -f- de kosten voor stroomverbruik, dit voor de gemeente nog duur is. Is het niet wenselijk om een bepa ling op te nemen dat tevens de rente betaald wordt Wellicht zuilen enkele zeggen: „laten wij de kat maar eerst eens uit de boom kijken". De heer Weterings: Mijn vragen zijn nog niet helemaal beantwoord. Ik heb ook nog gevraagd hoe het komt, dat het rijk geen bijdrage wil ver lenen. De heer Henry: Het college wil voor zichzelf dus liever enige vrijheid voorbehouden en zich niet binden aan een bepaald percentage, zoals b.v. 80 De Voorzitter: Wij hebben het plan aan U voor gesteld -zoals het in de diverse raden aan de orde is geweest. Wij hebben gemeend dat dit een goede gelegenheid was om de belanghebbenden hiervan mee te laten profiteren. Wat de vraag van de heer Weterings betreft heb ik de indruk dat het rijk niet zal participeren. De heer De Meijer: Er zullen wellicht enkele mensen zijn die de kat uit de boom kijken, doch binnen 2 a 4 jaar veranderen zij misschien wel van mening. We kunnen de mensen niet dwingen. Vergoeding van de rente, zoals de heer Hol bedoelt, betekent echter dat het voor de belang hebbenden nog duurder wordt. De heer Hol: Met dit plan ben ik het wel eens. maar ik wil trachten de wil tot aansluiten te be vorderen. De heer Huijbreeht: Ik wil wijzen op de laat ste alinea van de toelichting en met name op de restrictie die U daar maakt over het verlenen van de garantie. Wy zitten hier dus niet direct aan vast. De heer Weterings: Dit impliceert naar myn mening wel dat wij er direct aan vastzitten. De Voorzitter: De Raad besluit, doch de uit voering ligt bü ons college. Er staat dus in het voorstel, dat over de reali satie overeenstemming met ons college moet wor den bereikt. De heer Huybrecht: Moet dit niet in het be sluit staan? De Voorzitter: Dit lijkt ons niet nodig. De heer Henry: Het besluit en de toelichting vormen één geheel. Overigens kunnen wij de begrotingswyziging nog torpederen. De heer De Meijer: De heer Weterings vraagt dus om in het besluit op te nemen de bepaling: Burgemester en Wethouders te machtigen in nader overleg met de PZEM dit te doen plaats vinden. De heer De Vos: Opname van een dergelyke bepaling betekent, dat er niet behoeft in te staan, dat het een principebesluit is. Dat laatste zou betekenen dat het wederom in de raad moet komen voor een definitief besluit. De Raad besluit en in de toelichting is vermeld onder welke voorwaarden, dit besluit zal worden uitgevoerd. Dat vormt één geheel. Ik zie hier geen noodzaak om dit besluit in een andere vorm te gieten of aan te vullen. De heer Weterings: Ik ben niet pessimistisch, Wu moeten ermede rekening houden dat dit een zeer korte periode van garantie zal zyn. Als men omgeschakeld is, dan vervalt deze garantie en is van geen waarde meer. Ik verwacht van de zyde der belanghebbenden niet veel tegenstand. De heer Waverijn: Ik wil opmerken dat wy het groot gemeentelük moeten zien. Ik sta dan ook volledig achter dit voorstel. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 9. Idem tot het verlenen van grond- en bouw voorschotten en een bijdrage aan de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" voor de houw van 27 woningwetwoningen Zonder bespreking of hoofdeiyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot het in gebruik geven van een ge deelte van de voormalige Hervormde school aan de Leeuwenlaan. De heer Henry: Oorspronkelijk was het toch de bedoeling dit gebouw in eigendom over te dra gen. Nu wordt het in gebruik gegeven. De oplos sing vind ik niet zo elegant, doch het schoolbe stuur is blijkbaar zelf met dit verzoek gekomen. Heeft het college enig idee van de duur van dit gebruik voordat er een nieuw gebouw komt. Heeft het college ook enig idee van de plaats waar de nieuwe school zal komen? Verder is er ook uitgelaten het aantal school lokalen dat men van de voormalige Hervormde school in gebruik krijgt. Hoeveel lokalen hebben zij nodig? De Voorzitter: De ingebruikgeving geschiedt op verzoek van het schoolbestuur, dat van oor deel is dat men op deze wyze gemakkelyker de mogeiykheid blijft houden om t.z.t. in het bezit te komen van een nieuw schoolgebouw. Op Uw vraag wanneer men eventueel een nieuwe school zal kunnen verwachten, kan ik U geen antwoord geven, aangezien de urgentie be paald wordt door het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Over de plaats van de nieuwe school is gespro ken met ons college. Thans is dit nog niet aan de orde en wy moeten de formele weg bewandelen. Het aantal schoollokalen hebben wy even in het midden gelaten, zulks met het oog op de moge- lykheid van een eventueel overblyflokaal of han- denarbeidlokaal. Het is ook nog de vraag wat wij met het overblijvend gedeelte van de lokalen gaan doen. Er zyn 9 lokalen en men heeft er waar- schynlijk 6 nodig. Wy willen dit nog nader be- kyken. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot afrekening van de vergoeding over 1960 van het bijzonder kieuteronder- wys. Zonder bespreking of hoofdelyke wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot vaststeling der werkelyke uitga ven over 1960 van: a. het openbaar lager onderwys en het open baar u.l.o.; b. het by zonder g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o.; c. het vakonderwijs nuttige handwerken voor het byzonder- en uitgebreid lager onderwys. Zonder bespreking of hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 13. Idem tot stichting van een openbare kleu terschool te Sluiskil. De heer Bleijenberg: Ik heb mij, ook na lezing van de toelichting, geen idee kunnen vormen van de achtergronden voor deze omzetting. Ik zou hierover graag eens iets meer willen weten. Wy hopen dat dit voorlopig verlenen van on derdak in school B van korte duur zal zyn. De lagere school en de kleuterschool zullen hier mede beiden geholpen zyn. De heer Van Langevelde: Ik had graag gezien, dat men met dit verzoek niet ware gekomen. De ouders moeten hieraan zelf meer medewerking verlenen. Het Chr. onderwys doet dit ook. Het spyt my wel dat zij nu daardoor een stuk werk zaamheid uit handen geven dat anders zou kun nen worden ontplooid ten bate van de kinderen. Het is jammer dat zy deze weg opgaan. Ik had graag gezien, dat deze neutrale kleuter school zelfstandig gebleven was en zelfstandig haar activiteiten had ontplooid. Nu schakelen zij zichzelf uit. De Voorzitter: Wij hebben begrepen dat de achtergronden hiervan zyn dat de voorstanders in Sluiskil van het openbaar onderwys hun kinderen naar een openbare kleuterschool willen sturen, hetwelk in de wet is voorzien. Alleen al op wet- telyke gronden moeten wij dit voorstel inwilligen. Overigens ben ik van gevoelen, dat bij een snel groeiende gemeente ook een practische reden is om een dergelyke kleuterschool hier te vormen. Wat betreft de mogelykheid van de bouw van een nieuwe openbare kleuterschool deel ik U mede dat dit ongeveer op hetzelfde vlak ligt als bij de lagere school waarover zo juist gesproken is. aangezien ook hiervoor een urgentieverklaring door het Ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen moet worden afgegeven. Het lokaal waar de kleuterschool nu in wordt gehouden zal t.z.t. bestemd worden voor handen arbeid, een vak dat met zeer veel belangstelling wordt gegeven en ontvangen, zij het dan voor lopig nog op een zolderkamer. Wat betreft het punt dat de heer Van Lange velde aan de orde stelde, wil ik opmerken, dat U niet van mij kunt venvachten dat ik hierop inga. Wy hebben de wet te hanteren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot instelling van een Ouderraad. Zonder bespreking of hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. zoiets^kan altijd wel voorkomen, vooral omdat dit een noodgebouw is. Dé heer De Vos: Het gaat hier om een houten stemmin" no°dgebouw. De ontluchting onder de vloeren is onvoldoende. Als die vloer niet beplakt zou zyn met linoleum was het misschien niet zo gauw ge rot. Op' zo'n korte termyn echter vind ik dit ook wel efg. De heer Van Langevelde: Ik hoop dat het een lesje is. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. Idem tot het van toepassing verklaren \oor het daarvoor in aanmerking komende per soneel der gemeente van de voor het Rijks personeel genomen maatregelen inzake de kindertoelage. Zonder bespreking of hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Idem tot het verstrekken van een krediet inrekening-courant aan de A-kring Be scherming Bevolking*Zeeland-C, alhier. De heer Hol: Onder punt 2 van het concept besluit slaat„De .gemeente zal geen gelden uit betalen dan op een aan haar te overhandigen of toe te zenden schriftelijke gedagtekende verkla ring van het Hoofd der Kring of van een lid van het Bestuur van de Kring, dat deze de opneming tot het daarin vermelde bedrag goedkeurt. In spoedeisende gevallen kan de betaling op de tele fonische aanvraag van de administrateur geschie den, mits de machtiging, als in het vorige lid be doeld, wordt vermeld en de schriftelijke aanvraag, vergezeld van laatstbedoelde machtiging, onmid dellijk wordt nagezonden". Is dat, comptabel gezien, wel voldoende gewaar borgd De heer De Meijer: Wy vragen vanzelfsprekend aan het bestuur van de Kring om overlegging van de handtekeningen van de personen die gelden mogen opemen voor de B. B. De gemeente staat hiertegenover geheel vrij. De heer Hol: Ik had graag gezien, dat het door personen getekend wordt omdat het hier om een bedrag van 30.000,gaat. De Voorzitter: Hel is de bedoeling dat do stuk ken getekend worden door de penningmeester en door de vice-voorzitter. Zonder hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 15. Idem tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het be stuur van de R.K. u.l.o.-school alhier. De heer Van Langevelde: Ik heb gelezen dat dit te wijten is aan constructiefouten. Deze school bestaat toch nog maar 3 jaar. Ik weet wel, wij komen er niet onder uit, maar ik vind het toch wel erg dat dergelijke fouten ge maakt zyn. Op de luchtverversing onder de vloeren moet toch speciaal gelet worden. Hier is een fout ge maakt, die eigeniyk niet had mogen voorkomen. De Voorzitter: Ik kan hier alleen op antwoor den dat het slechts orti een luttel becfrag gaat 'en De Voorzitter sliiit de vergadering, 18. Idem tot het vaststellen van het krediet bedrag in rekening-courant met, de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1962. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 19. Idem tot wijziging van de begroting 1961. De heer Weterings: Ik heb er niets tegen, dat een gedeelte van de subsidie van het tentoonstel lingscomité „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen" overgeheveld wordt naar de ontwikkelings-com- missie Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe is het echter met deze commissie gesteld en wat zyn de resul taten hiervan? De Voorzitter: Wij zuilen daarnaar informeren. Zonder hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel besloten. 20. Rondvraag. De heer Hol: Ik heb in de laatste vergadering gevraagd naar de stand van zaken met betrekking tot het lyceum. Er werd gezegd dat eind november 1961 een bespreking zou plaats vinden. Zyn die besprekingen gunstig verlopen en kan de Raad hierover nader worden ingelicht? De Voorzitter: Deze bespreking heeft plaats ge vonden en wij wachten op een schriftelijk verslag van deze bespreking. Overigens had deze bespreking een gunstig ver loop; Zodra mogelyk zullen wij U inlichten. Woensdagavond is de 22-jarige kantoorbediende Rudi Dam- minga uit Den Haag met het K.L.M.-lijntoestel uit Karasji op Schiphol aangekomen. Zijn ba gage bestond uit een gedemon teerde fiets en een ransel. Met die fiets heeft Rudi in gezel schap van zijn 25-jarige vriend Cor Nieuwenhuizen, destijds assistent-bedrijfsleider in een Haags automobielbedrijf, in de afgelopen 5 maanden ruim 12.000 km afgelegd. Op 23 juli van dit jaar stap ten de twee jongelui in Den Haag op 14 kg wegende rijwie len, met als bagage een tent en een complete kampeerinrich- ting. Beiden hadden 1000 op zak, de rijksbeloning voor het vervullen van de dienstplicht in Suriname. Het plan was per fiets van Nederland naar Australië te ped delen om de getrouwde broer van Cor in Hobart (Tasmanië) te bezoeken, maar door een on verwachte leveraandoening was Rudi niet in staat verder te fiet sen dan Mulan in Pakistan. Via België, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Griekenland, Tur kije en Iran bereikten zij Pa kistan. „We hadden de tocht operatie- Mathilde gedoopt", vertelde de door de zon gebruinde Rudi. die een baard droeg, woensdagavond op Schiphol, „en wel om twee redenen: ten eerste omdat Walt zing Mathilda de naam is van het meest bekende Australische volksliedje en ten tweede omdat de schoonzuser van Cor toeval lig Mathilda heet." Bij hun aankomst in Pakistan hadden de jongens nog ieder 750 'over. „We hadden met dat geld Australië makkelijk ge haald. In Singapore zouden we als werkend passagier op een boot naar Australië gaan. Helaas moet Cor dat nu alleen doen, maar hij haalt 't wel. Het boek dat ik over onze tocht wilde schrijven zal nu wel nooit ge drukt worden." Het eerste probleem dat Rudi thans moet oplossen is het te rugbetalen aan dc K.L.M. van zijn reisbiljet. Hij gaat er gauw voor werken en wil vervolgens geld gaan sparen om later toch nog naar Australië te gaan, wel licht opnieuw een deel van de tocht per fiets afleggend. President Kennedy is dins dagavond uit Washington naar Palm Beach gevlogen, waar zijn vader na een beroerte in een ziekenhuis ligt;. De Amerikanen hebben dins dagavond een rond 2 kilo wegend rhesus-aapje met instrumenten voor medische waarnemingen in zijn lichaam 960 kilometer de ruimte ingeschoten. Het aapje, „Seatback" ge naamd, zat in een cylinder, die door de draagraket werd afge schoten. De cylinder kwam in de Oceaan terecht op rond 9.600 km ten zuidoosten van Cape Cana veral waar de raket was afge schoten. Men is er tot nu toe niet in geslaagd de cylinder op te sporen. Twee vliegtuigen, die er naar zochten, moesten naar hun basis terugkeren omdat de brandstof was opgeraakt. Slechts een schip zet het zoeken voort. Aan de buik van het aapje had men een radiozender ter grootte van een ei bevestigd. Deze radio zender is verbonden met appa raatjes om de hartslag, de adem haling en de temperatuur van het dier te registreren. Men wil weten komen of ook toekom stige ruimtevaarders op deze manier uitgerust kunnen wor den. Hierdoor zou men namelijk nauwkeurige medische gegevens tijdens de ruimtevlucht kunnen krijgen. VRIJDAG 22 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. (om 8.35: Praatje); 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (om 9.35—9.40; Water standen); 10.00 Gesprek; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Kamermuz.; 11.35 Orgel spel; 12.00 Jazzmuz.; 12.20 Re- geringsuitz.12.30 Land- entuin- bouw-meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Amus. muz.; 14.00 Klavecimbel-recital; 14.14 Lezing; 14.35 Koorzang; 15.00 Licht progr.-(herh.); 16.00 Gram.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Tijd voor teenagers; 17.50 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Italiaans ens.; 18.50 Lezing; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Jazzmuziek; 19.30 Rep.; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Lezing; 20.10 Hoor spel; 21.00 Amus. muz.; 21.30 Gespr.; 22.00 Lichte muz.; 22.15 Buitenl. weekoverz 22.30 Nws; 22.40 Lezing; 22.50 Avondover denking; 23.00 Soc. nws in Es peranto; 23.10 Muzik. gespr: 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengeb. en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Franse muziekliteratuur; 10.35 Gram.11.00 Voor de zie ken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Middagklok; 12.04 Lichte muz.; 12.30 Land en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.40 Kersttoespr. door Z. H. Paus Johannes XXIII; 13.00 Nws; 13.15 Nieuwe gram.; 13.20 Gram.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Chansons; 14.15 Kamer muz.; 14.40 Gram.; 15.00' School radio; 15.30 Voor de zieken; 15.55 Kerstviering van het Ko ninklijk gezin; 16.40 Gr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinder koor; 17.40 Beursber.; 17.45 Ko- perork. en orgel; 18:20 Brabants halfuur; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Boekbespr. voor de jeugd; 19.30 Pol. lezing; 19.40 Verz. progr. voor de sold.; 20.30-Actueel pro gram; 20.50 Lichte muz.; 21.30 Gevar. muz.; 22.20 22.30 Nws; 22.40 Promenadeork, en sopr.; 23.25 Gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 -Nws; 12.03 Gram.; 12.30 Weefber.; 12.35 Gram.; 12.50 Beursber:; 13.00 Nws; 14.00 Kerstconcert; 15.00 Gram.; 16.00 Beursber.; 16.06 Kamermuz.; 17.00 "Nws;' 17.15 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.10 Boekbespr.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sport- kron.; 19.00 Nws; .19.40 Koor zang; 20.00 Ork. conc.; 10.35 Ge wijde muziek; 21.30 De Zeven Kunsten; 21.45 Koorzang;- 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuziek; 22.55 Nws; 23.0023.30 Kerstgroeten. Televisieprogramma's. NED. T.V.20.00 Journaal en weeroverz.; 20.20 In woord en beeld; 20.30 Sportuitz.; - 20.55 Gevar. muz.; 21.20 Documentair progr.; 21.35 Epiloog; 21.45 Avondcollege Nederlands22.15- 22.40 Liederen. VL. BELG. T.V.: 19.00 Reli gieus progr.; 19.30 V. d. vrouw; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 T.V.-spel; 21.45 Filmnws; 22.30 Nws. Burgemeester en wethouders van TERNEUZEN; overwegend, dat bij besluit van de Gemeenteraad van 22 decem ber 1955 de Axelsestraat vanaf de grensscheiding tussen de per celen s&vtie E. nos. J,343 en 1SJ45 haaks op de weg tot eeh punt 20 meter gemeten in noordelijke richting voorbij de Schoollaan, aangewezen is ais voorrangsweg; dat het doorgaand verkeer, in verband met het gereedkomen der Invalsweg geen gebruik meer kan maken van een ge deelte van de Axelsestraat door de afsluiting nabij de grens der bebouwde kom dezer Gemeente; dat mitsdien het betreffende gedeelte van de Axelsestraat moet worden teruggenomen uit de voorrangsregeling; dat het in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg noodzake lijk is, dat de voorrangsregeling voor het overige gedeelte van de Axelsestraat gehandhaafd blijft; gelet op het besluit van de Ge meenteraad van 25 oktober 1951, waarbij aan hun college is gede- legerd de bevoegdheid, krachtens artikel 5c van het Wegenver keersreglement, tot het nemen van verkeersmaatregelen; mede geiet op het bepaalde In de artikelen 4 en 5 van het Wegenverkeersreglement besluiten I. in te trekken het besluit van de Gemeenteraad d.d. 22 de cember 1955; te het wijzen als voor gedeelte van de 1 de grens- rangsweg u__ Axelsestraat vanaf de grens scheiding tussen de percelen sec tie E nos. 1494 en 1636, haaks op de weg; III. de sub II vermelde maat regel aan de weggebruikers ken baar te maken door middel van borden model 9, 10, 11 en 12 van de bijlage van het Wegenver keersreglement IV. dit besluit ter openbare kennis te brengen en in afschrift mede te delen aan: Gedeputeerde Staten van Zee land te Middelburg; Hoofdingenieur-Directeur Rijkswaterstaat te Middel burg; c. Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B.; Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club; Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging, allen te 's-Gravenhage; d. Kantonrechter te Terneuzen; e. Officier van Justitie, afdeling Kantongerechtszaken te Mid delburg; f. Arrondissementsrechtbank te Middelburg; g. Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Terneuzen, 14 dec. 1961. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, H. B1JPSTRA. Voorzitter. A. .T. DEES. Seewetnrte.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7