n SPORT x I x X I i Tweede contact van de heer Polak met veroordeelde Nederlanders in Moskou Buitenlandse persstemmen over rede van Soekarno RECHTSZAKEN Eric de Noorman De laatste slag VOETBAL agen BIJ HET E: 21 december '6! 25fTïreröag 21 december '61 ut, TTT" Li ijE U VV rttgii 3.65 ÏY port 25 NU 4.25 x )RT WIJN fl. 1.85 p. tl. I'd in IN, PORT en en BOUK- 3.45 100 gr. 30 per pak 85 75 90 1.15 ÏOTJES 74 ELEN 84 per doos 63 100 gr 28 100 gr. 32 p. stuk 1.45 LSESTRAAT 2328 fc'-k" fAN DE SANDE De Nederlandse tijdelijke zaak gelastigde in Moskou, de heer P. J. Polak, heeft, naar woens dag in Den Haag van bevoegde zjjde werd vernomen, voor de tweede maal met de Nederlan ders E. Reydon en L. de Jager gesproken, die in de Sowjet- Unie tot een vrijheidsstraf van 13 jaar zijn veroordeeld omdat z\j zich aan spionage hebben schuldig gemaakt. Eveneens werd woensdag de tekst bekend van een nota van de minister van Buitenlandse Za ken aan de voorzitters van de Eerste Kamer en Tweede Kamer, .vaarin wordt medegedeeld dat de Nederlandse regering op 25 november op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou zeer nadrukkelijk heeft gepro testeerd tegen de gang van za ken bij de berechting van de heren Reydon en De Jager. In dit protest werd gezegd dat de Nederlandse ambassade pas op november van het militaire col lege van het Russische hoogge rechtshof had vernomen dat de behandeling in beroep op 17 no vember had plaats gehad en dat het vonnis van de krijgsraad te Kyev van 5 oktober was beves tigd. Tn deze protestnota aan de Russische regering wordt voorts gezegd dat. ondanks herhaalde verzoeken, de ambassade niet de tekst heeft ontvangen van de acte van beschuldiging, het von nis in eerste aanleg, of andere stukken, aldus de nota die op 8 december is afgesloten. Uit een naschrift op de nota, die een overzicht geeft van 8 tot 13 december blijkt dat de heer Polak op 11 december, na een paar dagen eerder het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken nogmaals op de hoogte te hebben gesteld van de Neder landse grieven, de tekst van het vonnis van 5 oktober heeft ont vangen. De acte van beschuldi ging noemde men van Russische zijde een voorlopig document dat thans juridsche betekenis mist. Blijkens het naschrift heeft het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken de heer Polak vorige week vrijdag meegedeeld, dat hij maandag de heren Rey don en De Jager zou kunnen bezoeken. De zaakgelastigde en twee an dere leden van de Nederlandse ambassade hebben te Moskou in bijzijn van zes Russische ambte naren een half uur met elk van de twee gevangenen gesproken. Er waren allerlei beperkingen voor het gesprek opgelegd, bij voorbeeld was het spreken over proceskwesties en gevangen schap verboden. De twee Nederlanders die zei den lichamelijk in goede gezond heid te verkeren, zullen binnen kort worden overgebracht naar Wladjimir, ongeveer 120 km van Moskou. De indruk die zij maak ten, verschilde niet met die bij het eerste contact van de heer Po lak met de twee gevangenen. De Nederlandse bezoekers hadden onder meer brieven en foto's voor de gevangenen mee genomen die zij hun wel moch ten laten zien maar niet over handigen. Een Russische amb tenaar nam ze in ontvangst en zegde toe dat de twee gevange nen ze zouden ontvangen. Gebleken is, dat de Nederland se gevangenen maandelijks twee brieven mogen schrijven en twee brieven mogen ontvangen. Ook kunnen zij pakjes en geld toege zonden krijgen. De heer Polak heeft hun de verzekering gegeven dat de Ne derlandse regering geen middel onbeproefd zal laten om hun lot te verlichten. De nota omvat behalve een uitvoerig overzicht van de aan houding en de berechting van de twee Nederlanders, een over zicht van de stappen en protes ten van Nederlandse zijde tegen de beperkingen in het contact tussen de heren Reydon en De Jager en de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordigers. De minister herinnert in de nota o.m. aan het protest van 27 september tegen het verhinde ren van het contact met de ge- aresteerden. waarbij onder meer werd gezegd dat de Russen meenden de ambassade 22 dagen van de arrestatie onkundig te moeten houden. De staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, protesteer de bij de toenmalige Russische ambassadeur in Nederland, Po- nomarenko, tegen het feit dat de Nederlandse autoriteiten via de pers hebben moeten horen dat 1 de betrokkenen op 4 en 5 oktober terecht zouden staan. De heer Polak kon vóór de berechting in eerste aanleg niet meer met de verdachten spreken omdat, naar hij van de Oekrainse onderminis ter van Buitenlandse Zaken heeft vernomen, pas op de dag voor de openbare behandeling was ge komen. Verder blijkt uit de nota dat de heer Polak op 5 oktober her haaldelijk heeft aangedrongen op toezending van processtukken, persoonlijk contact met de ver oordeelden en toestemming voor het zenden van een waarnemer bij de berechting in tweede aan- kend of onduidelijk antwoord, kendn of onduidelijk antwoord, aldus de nota. Na afloop kreeg hij te horen dat de terechtzitting in hoger beroep niet met geslo ten deuren was geweest. In het naschrift op de nota wordt ge zegd dat een ambtenaar van het Sowjet-miniserie van Buiten landse zaken de heer Polak op december heeft meegedeeld dat men, toen men hem op 16 november voor juridische bij stand voor de twee Nederlanders verwees naar het presidium van het college van advoaten te Kijev, niet wist dat de behande ling in hoger beroep de volgende dag zou zijn. Ztlidkoreaansc veerboot gezonken Bij het eiland Wando aan de zuid-westkust van Korea is dins dagavond een veerboot gekap seisd en gezonken, waardoor 34 mensen verdronken. Achttien op varenden slaagden erin zwem mend de kust te bereiken. EHRLINGER VEROORDEELD De 51-jarige voormalige gene- raal-majoor van de S.S. Erich Ehrlinger, die met zeven van zijn vroegere ondergeschikten in Karlsruhe terecht heeft gestaan op beschuldiging van medeplich tigheid aan moord in 1045 geval len en een poging tot moord, is tot twaalf jaar zware gevange nisstraf veroordeeld. Dr. Hans Schumacher en Reinholt Brün- ner kregen ieder vier jaar. Vier verdachten werden vrijgespro ken en een van rechtsvervolging ontslagen. Ehrlinger, die in het proces dat acht weken heeft geduurd, schuld bekende, voerde in de oorlog het bevel over een spe ciaal S.S.-commando in het ge bied van Kief waar de moorden hebben plaatsgevonden. 6 Boris Spassky is dinsdag in Moskou Russisch schaakkam pioen geworden. Nederlands schip had aanvaring en verleent assistentie aan zinkend vissersvaartuig Waarschijnlijk tengevolge van de mist is in de nacht van dins dag op woensdag het 500 ton metende Nederlandse vracht schip „Ida-Pieter" (Invoer- en Transportvereniging „Invotra" N.V. te Rotterdam) in aanvaring gekomen met een klein Brits vaartuig. De botsing deed zich voor in de Golf van Biscaje op enkele kilometers ten noordwes ten van Biaritz. De vijf koppen tellende Spaanse bemanning van het vaartuig, dat door de „Ida-Pieter" op sleeptouw is ge nomen, is aan boord van het Nederlandse vrachtschip ge gaan. Het Nederlandse motorschip „Ida-Pieter", groot 500 ton, eigendom van de Transporton derneming Invotra N.V. te Rot terdam, heeft aan Scheveningen Radio gemeld, dat het 't vissers vaartuig „MFV-53'1 dat in zin kende toestand verkeerde, op sleeptouw heeft genomen. De zes bemanningsleden van het vissersschip zijn aan boord van de „Ida-Pieter". Het vissersschip zal gesleept worden naar St. Jean de Lux. De „Ida-Pieter" bevindt zich thans vier mijl ten westen van Bayonne (Fr.). Het in Melbourne verschijnen de blad „The Herald" schrijft dat de rede van president Soekarno een „laatste waarschuwing was dat hij tot een aanval op Weste lijk Nieuw-Guinea zou overgaan tenzij het gebied spoedig aan In donesië wordt overgedragen." „Hij ging niet zover dat hij tot zijn slotcommando overging", al dus het blad. „Maar zelfs als rechtstreekse onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland zouden worden gehouden zou er geen werkelijke hoop kunnen zijn dat deze een gewapende bot sing zouden voorkomen en tege lijkertijd het recht van Nieuw- Guinea op zelfbeschikking in stand zouden houden. Uit de onverzoenlijke toon van Soekarno moet worden opge maakt dat hij voor het gebied zal strijden als dit hem niet gegeven wordt". „The Scotchman" noemt het ïn zijn blad van woensdag een mysterie „waarom iemand ge steld zou zijn pp het bezit van Nieuw-Guinea".„De Nederlan ders .zeggen dat zij het beschou wen als een economische last en blijkbaar denken de Indonesiërs dat, als de Nederlanders er zich zo aan vastklampen, het land potentieel althans - toch wel iets moet beloven aldus de on afhankelijke rechtse „Scotch man", die opmerkt: „Van beide zijden zal het be grip „trots" wellicht veel kunnen bijdragen tot een verklaring van het geschil". In een beschouwing over de kwestie Nederlands Nieuw-Gui nea schrijft „Le Monde" woens dag onder de titel: „Het slechte voorbeeld": De kanonnen in Goa hebben nog niet gezwegen, of zij dreigen alweer in het gebied van de Stille Oceaan te gaan bulde ren. Na te hebben vastgesteld, dat de jongste rede van president Soekarno alle kenmerken van een inleiding tot agressie draagt, wijst het blad op de voortdurend slechter geworden betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, om vervolgens de vraag te stel len wat nu precies de werkelijke bedoelingen van Soekarno zijn. Als hij van woorden tot daden zou overgaan, zou Soekarno zich in een operatie begeven die min der gemakkelijk zal zijn dan die DOMINICAANSE DIK TROM P Heeft u wel eens gezien hoe een echte Hollandse jongen zijn fiets heklom om heter te zien wat er ergens aan de hand was? In de Dominicaanse Republiek beklim men jongetjes in zo'n geval, als verwanten van onze Dik Trom, hun ezeltje zoals dit knaapje in La Vega tijdens een politieke toespraak door de leider van Je Dominicaanse oppositie, dr. 4 i- riato A. Fiallo, gericht tegen hef bewind van president Joaquin Bala Guer. Bala Guer zou inmid dels verklaard hebben zich aan liet hoofd van een raad van state te zullen stellen tot zijn aftreden, dat in geen geval later zou ko men dan 27 februari a.s. AARDBEVING IN COLUMBIA Woensdagmorgen is de Zuid- amerikaanse staat Columbia ge troffen door een aardbeving. Volgens de berichten zijn er 17 doden gevallen en 250 gewon den in de steden Armenia en Sonson, waar de beving het hevigst was. De bewoners ren den in paniek de straat op. Ver scheidene huizen zijn ingestort. Q Het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt dat Hongarije de Albanese ambassadeur te Boeda pest heeft aangezegd het land te verlaten. De Hongaarse ambas sadeur in Tirana is terug geroe pen. van India in Goa, aldus „Le Monde". Nederland kan terecht aanvoeren, dat in het geval Nieuw-Guinea, welks inwoners in geen enkel opzicht Indone sisch zijn, Soekarno de ware ko- ionialist is. Nederland kan het de Indonesische troepen moeilijk maken dank zij de militaire mid delen, en in het bijzonder wat betreft de vloot, waarover zij ter plaatse beschikken. Opmerkend dat Soekarno de zaak der neutralisten, die door Goa reeds heeft geleden, een slechte dienst zou bewijzen door over te gaan tot een agressie die door niets gerechtvaardigd wordt, besluit het blad dat als de Westelijke wereld hierop niet zou reageren, zij het risico loopt te moeten toezien dat andere am bitieuze landen zich het recht aanmatigen om gebieden, die niet naar hun zin worden bestuurd, te „bevrijden". In zijn uitgave van woensdag besprak het Amerikaanse blad „New York Times' het gevaar, dat bij eventuele gevechten tus sen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, ook Australië en wellicht nog andere landen hier in betrokken zouden kunnen ge raken. De kloof tussen beide partijen is buitengewoon groot, aldus het blad, doch misschien zouden directe onderhandelingen enige toenadering kunnen bren gen. De „New York Herald Tribune" schreef in een hoofdartikel, dat president Soekarno, een voor beeld nemend aan premier Neh- roe, in ernst dreigt met geweld tegen Westelijk Nieuw-Guinea. De kwestie-Nieuw-Guinea is steeds een beproefde methode geweest om de aandacht van binnenlandse moeilijkheden af te leiden en niemand verwachtte aanvankelijk dat hij iets anders zou doen dan praten, aldus het blad. In de afgelopen maanden heeft Indonesië echter grote hoe veelheden Russische wapens, met inbegrip van moderne vlieg tuigen, van de Sowjet-Unie ont vangen. Soekarno zou kunnen denken, dat hij gereed is om aan te vallen, niet om de Nederlan ders te verslaan, doch om een bruggehoofd op Nieuw-Guinea te vestigen en dan een beroep te doen op hulp van bijvoorbeeld communistisch China, zo meent de „New York Herald Tribune". De „Washington Post" is van oordeel, dat er in deze kwestie enige reden voor hoop op een vreedzame regeling blijft bestaan. Het feit, dat Soekarno geen munt heeft geslagen uit het voorbeeld van India, is belangwekkend. De Nederlandse regering heeft haar bereidheid tot onderhandelingen kenbaar gemaakt en er zijn zelfs geruchten van Indonesische zij de, dat de Verenigde Staten in de kwestie zouden bemiddelen, zo schrijft het blad. „Men is het er in de internationale gemeen schap algemeen over eens, dat het oude kolonialisme moet ver dwijnen. Tezelfdertijd bestaat er enige bezorgdheid omtrent de mogelijkheid, dat in Nieuw-Gui nea een nieuwe vorm van kolo nialisme zou worden gesticht. Het meest verontrustende ele ment in de huidige situatie is echter het ongeduld van presi dent Soekarno om het gebied on der zijn beheer te stellen, des noods met geweld, zonder reke ning te houden met de wensen en het welzijn van de plaatselijke bevolking", aldus de „Washing ton Post". HUWELIJKSBOOT VOER THUIS.... Thuisvaren Is voor de zeeman altijd al een feestelijke gebeur tenis-, maar deze zestien man, die in de Engelse haven Ports mouth zijn aangekomen aan boord van 't vliegdeksehip „Victo rious" waarop zij elf maanden hebben gediend in het gebied ten oosten van Suez, hadden een extra-reden om te juichen toen de kade in zicht kwam. Zij ma ken n.l. deel uit van de meer dan vijftig opvarenden van het schip, die tijdens het Kerstverlof In Engeland zullen trouwen. In februari a.s. zal de „Victorious" weer zee kiezen voor dienst in het gebied ten westen van Suez. Nader onderzoek voor kapperspatroon die vrouw en zoon vermoordde De rechtbank in Amsterdam acht het noodzakelijk dat een na der onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van de 72-jarige rustende kapperspa troon G. A. de G. die veertien dagen geleden wegens moord op zijn 73-jarige vrouw en zijn 41- jarige debiele zoon een gevan genisstraf van 15 jaar met aftrek tegen zich hoorde eisen. Een zenuwarts en twee psychiaters hadden de bejaarde man voor Algemene vergadering van de V.N. aanvaardt ruimteresolutie De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft woens dag unaniem een resolutie aan vaard betreffende de kosmische ruimte. Hiermede worden de kosmische ruimte en de hemel lichamen „overeenkomstig de internationale wet vrij voor on derzoek en gebruik door alle staten en niet onderworpen aan nationale aanspraken" verklaard. De resolutie doet een beroep op alle staten die kunstmanen of ruimtevaartuigen lanceren aan de speciale commissie voor de ruimtevaart onmiddellijk inlich tingen omtrent lanceringen te verschaffen. deze daad volledig toerekenbaar verklaard, doch de raadsman van de G. had de conclusie van het psychiatrische rapport waarin hij een gebrek aan psychiatri sche scholing had geconstateerd fel bestreden. De rechtbank heeft woensdagochtend bij inter locutoir vonnis bepaald dat door middel van het nader onderzoek in de psychiatrische observatie kliniek in Utrecht dient te wor den nagegaan of het ten laste gelegde aan de G. kan worden toegerekend. De kapperspatroon pleegde de dubbele moord volgens de offi cier van Justitie na kalm beraad en rustig overleg. „Mijn vrouw en ik zouden toch niet lang meer leven en ik wilde beslist niet dat mijn debiele, hulpbehoevende zoon alleen en onverzorgd achter zou blijven", gaf de G. als mo tief voor zijn wanhoopsdaad op. Het plan werd op 24 maart j.l. in de G's woning aan de Bonaire- straat gedeeltelijk uitgevoerd, want de beraamde zelfmoord van de ex-kapper werd door de poli tie verijdeld. De door financiële en andere zorgen gekwelde man worgde 's ochtends zijn vrouw. DE SPORTTOTO Twee deelnemers hadden zich woensdagmiddag om 12 uur op liet Bondsbureau van de K. N. V. B. gemeld met 13 goede uitsla gen in de sporttoto van zondag j.l. Zij ontvangen beiden netto 50.000 van het totale bedrag, dat voor de eerste prijs beschik baar was: 146.831,30. Het aantal kandidaten voor de tweede prijs, die in totaal 109.274,04 bedraagt (ƒ80.089,80 alsmede ƒ29.184,24, overgebleven van de eerste prijs), was aan merkelijk groter, namelijk 122. Aan elk van hen zal 895,65 wor den uitgekeerd. Er kwamen 191 meldingen bin nen voor de extra-prijs van de 5 gelijke spelen; één deelnemer had twee kolommen goed. De prijs bedraagt 40.044,90, zodat per kolom ƒ208,55 zal worden uitgekeerd, Luxemburg—N eder) and (militair) 1—1 Het Nederlandse militaire elf tal heeft woensdagmiddag in Dudelange, in zijn eerste wed strijd voor de eerste ronde van het toernooi om het internatio nale militaire voetbalkampioen schap, met 1—1 gelijk gespeeld tegen Luxemburg. Beide doel punten wérden vóór de rust ge scoord. van gebunkerde agressie die voe ding vond in andere factoren, zo als zijn vele zorgen in het gezin en het buiten de relatie staan van moeder en zoon. Taxichauffeur bedreigd Voor de rechtbank te Arnhem heeft woensdag de 19-jarige bloemenhandelaar C. R. uit Utrecht terecht gestaan, die er van verdacht wordt in de nacht 's Avonds bracht hij zijn zoon van 26 op 27 maart 1961 een na thuiskomst 18 hamerslagen toe, daarna worgde hij het slacht offer. Dr. F. H. Babekotté die teza men met twee psychiaters over de G. rapporteerde dat hij vol ledig toerekeningsvatbaar moet worden verklaard, meende dat als enige verzachtende omstan digheid kan gelden de psychische spanning waaronder de G. leef de. Deze zenuwarts beschreef de daad van de G. als een uiting 176. Zonder de Alanenkrügers, die om het groepje heen zijn ko men staan een blik waardig te keuren, wendt Merwig zich af en begeeft zich regelrecht naar zijn eigen kamp, waar hü do wachten opdracht geeft, geen vreemden binnen te laten. „Wat is er in 's hemelsnaam ge beurd?" fluistert Eric de ander toe. „Wat bezielt je, zo tegen je eigen bondgenoten op te treden? Je zult ze nog nodig hebben." „Mooie bondgenoten." gromt Merwig, met een venijnige blik achterom, waar een troepje zui gende Alanen verbijsterd biiten staan. „Nieuws zullen ze te horen krij gen, dat zeker!" Het lachje dat deze woorden vergezelt klinkt erg onplezierig. Op een teken van de Franken- vorst posteert zich een schild wacht voor de ingang van Mer- wigs tent en zich omwendende tot de in een kring staande hoofdman nen zegt Merwig: „Mannen, wij hebben Aëtius verkeerd beoor deeld. Aëtius heeft onze hulp in geroepen, om de troep Alanen meer dan drieduizend man sterk te helpen ontwapenen. Een be grijpelijke maatregel, want als ge bleken is, dat deze bondgenoot niet te vertrouwen is In stijgende verbazing heeft Eric toegeluisterd. Maar alles wordt hem duidelijk als Merwig lang zaam en duidelijk besluit: „De edele Aëtius heeft namelijk ont dekt, dat Sangibanus de afspraak gemaakt had met. Attilla. om de stad Aureltanum aan de Hun uit te leveren." taxichauffeur te hebben bedreigd met doodslag of zware mishan deling door hem tijdens de rit met een snoeimes tegen liet lichaam te drukken. De officier van Justitie, mr. J. van IJsen- doorn heeft zes maanden gevan genisstraf geëist waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Wat de bedoeling was van de Utrechter is niet geheel duide lijk geworden, want de chauffeur ging niet op de bedreiging in. Hij gaf gas en reed met een vaart van minstens 120 km door. Op de Grebbeberg bij Rhenen zag hij een tegenligger en met het licht knipperend ging hij, links hou dend, dit voertuig tegemoet. Het bleek een bus van de N. B. M. te zijn. De chauffeur stopte in de mening met een dronken auto mobilist te doen te hebben. Hier na stapte de taxi-chauffeur uit om,hulp te halen. Intussen wil de 9e verdachte van de gelegen heid gebruik maken en er met de taxi van doorgaan, maar dit plan werd verijdeld. De officier zag geen aanleiding te veronderstellen dat hier spra ke is van een mislukte roofover val. De verdachte had geen geld bij zich en wilde zich blijkbaar op deze laakbare wijze uit de ho peloze situatie redden. Overi gens heeft hij een zeer slechte indruk gemaakt, aldus de offi cier. Aan de reclassering heeft hij geen greintje medewerking verleend. De raadsman, mr. J. Domme- ring meende dat de officier teveel de nadruk heeft gelegd op de on verschillige houding van zijn cliënt. Hij vroeg om een lagere straf aangezien de, opzet om te stelen niet aanwezig zou zijn ge weest- Uitspraak over veertien dagen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5