m m Soekarno doet beroep op Nederlandse vrienden" Beroep van Oe Thant op Nederland en Indonesië DE TOESTAND IN NIEUW-GUINEA w Mond- en klauwzeer bedreigt de varkensfokkers LAATSTE VERZET IN GOA GEBROKEN Weero verzicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- ai MAANSTANDEN r t -■ W' DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5479 INDONESISCH PARLEMENT DOET BEROEP OP NEDERLAND TROEPEN BEWEGINGEN OP INDONESISCHE EILANDEN Verraden door tand-afdrukken MINISTER LUNS IN DEN HAAG TERUGGEKEERD EUROPESE PARLEMENTAIRE VRAAG OVER BOTERSMOKKEL GOUVERNEUR VAN GOA IN INDISCHE HANDEN BESPREKINGEN TUSSEN ADOELA EN TSJOMBE BEGONNEN Weer kneedbommen in Parijs ontploft Ingaande 31 december MELK GEDURENDE HALF JAAR 1 GENT PER LITER DUURDER MENZIES -V - I -v, -'I V.-V'.v.-,' I a»* Frankering btJ abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et ZEEUW i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pa advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel mee* 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. 95 Dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Socban- drio, heeft woensdag tot verslag gevers gezegd, dat president Soe karno „brieven aan vrienden in Nederland heelt gestuurd in een laatste beroep voor een vreed zame regeling van de kwestie Xieuw-Guinea door middel van bilaterale onderhandelingen. „De Indonesische regering is zich bewust van liet feit dat on der het Nederlandse volk de wens leeft voor het zoeken naar een vreedzame regeling met In donesië", aldus Soebandrio. Woensdag heeft president Soe karno een onderhoud van drie kwartier gehad met luitenant- generaal Pollard, chef van de Australische generale staf. De generaal heeft een bezoek van tien dagen aan Indonesië ge bracht. Ondertussen is de plaatsver vangend chef-staf van het Indo nesische leger, generaal-majoor Ahmed Jani. in Indonesië terug gekeerd na in Europa en de Ver enigde Staten orders te hebben geplaatst voor 30 miljoen dollar aan militaire uitrusting. De Indonesische procureur- Het Indonesische parlement heeft eenstemmig Soekamo's commando, om zich gereed te houden voor algemene mobili satie, goedgekeurd. Het deed een beroep op het Nederlandse volk en het paris- ment opdat „zij begrijpen hoe ernstig het Indonesische besluit is om Westelijk Nieuw-Guinea te bevrijden". generaal. Kwan, heeft de dood straf geëist tegen iedereen die schuldig wordt bevonden aan „economische vergrijpen", va riërend van overvraging tot smokkelarij, gedurende cle actie om Westelijk Nieuw-Guinea te „herwinnen". De dagbladen riepen woensdag op tot acties tegen Nederland. Het linkse blad ..Berita Indone sia" schreef: „Wij zouden het moeten uitvechten in het cen trum van cle Nederlandse ver dedigingswerken in West-Irian" Het nationalistische blad „Suluh ndonesia" meende: „Er blijft niets anders over clan een wer kelijke aanval op West-Irian". ONACHTZAME DOKTER Dokter Albert Weiner, een 44-jarige Osteopaath in Camden in de Amerikaanse staat New Jersey, is schuldig bevonden aan doodslag op twaalf patiën ten. Hij was ervan beschuldigd de dood van vijftien patiënten veroorzaakt te hebben door mis dadige onachtzaamheid van juni 1960 af. De jury liet echter drie der genoemde gevallen terzijde. Op elf januari wordt het vonnis uitgesproken. Het proces begon op 23 oktober. Volgens de openbare aankla ger waren de patiënten gestor ven aan leverontsteking die rechtstreeks geweten moest wor den aan he gebruik van besmet te geneesmiddelen en materiaal. Weiner was in december 1960 geschorst en vierhonderd van zijn patiënten werden in obser vatie genomen. Dc commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea schout-bij-nacht L. Reeser, heeft bekendgemaakt: „In afwachting van de toe spraak van president Soekarno werd een verhoogde paraatheid van de strijdkrachten ingesteld teneinde beter op incidentele mi litaire acties te zijn voorbereid. Op grond van de inhoud van deze toespraak is ci thans geen reden deze mate van verhoogde paraat heid voort te zetten. Daarom ,s men thans geleidelijk terugge keerd tot de reeds gedurende enige jaren bestaande waak zaamheid". Belangrijke troepenbewegingen zijn gesignaleerd opde Indonc- 'vertentie.). Bij brand- ca snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid De waarnemend secretaris generaal der Verenigde Natie:, Oe Thant, heeft op president Soekarno van Indonesië een be roep gedaan zich ie onthouden van elke actie in de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea „die aan leiding zou kunnen geven tot een bedreiging van de vrede en veiligheid". Een soortgelijke mededeling richtte hij tot de Nederlandse, premier De Quay. Oe Thant spreekt zijn diepe bezorgdheid uit over de „moge lijkheid van het ontstaan van een ernstige situatie tussen de Republiek Indonesië en Neder land" en doet derhalve een drin gend beroep op de respectieve regeringen „geen actie te onder nemen die aanleiding zou kun nen geven tot een bedreiging van de vrede en veiligheid". Oe Thant verklaart verder ernstig te hopen, dat beide par tijen „bijeen zullen kunnen komen om naar een vreedzame oplossing van het vraagstuk te zoeken" en dringt er vervolgens op aan dc nodige stappen hier toe te nemen. Zijn telegram was gelijk aan dat. hetwelk hij de vorige week tot. de premier van India en Por tugal over Goa heeft gericht. De volledige tekst van het tele- gram van Oe Thant aan premier De Quay en president Soekarno luidt: Met diepe bezorgdheid heb ik vernomen dat mogelijk een ern stige situatie ontstaat tussen de Republiek Indonesië en Neder land. Ik doe daarom een dringend hei oep op uwe excellentie en op uw regering om geen actie te ondernemen die aanleiding zou kunnen geven tot een bedreiging van de vrede en veiligheid. „Ik hoop van ganser harte dat de betrokken partijen bijeen zul len komen om naar 'n vreedzame oplossing van het vraagstuk te zoeken en ik zou eerbiedig wil len verzoeken dat uwe excellentie en uw regering stappen daartoe ondernemen. „Met de meeste hoogachting Oe Thant, waarnemend secre taris-generaal". De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, mr C. W. A. Sehürmann, heeft dinsdag na de rede van president Soekarno een onderhoud met Oe Thant gehad. sische eilanden grenzend aan Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens in Djakarta ontvan gen inlichtingen heeft kolonel Boesjiri. de commandant van Oost-Indonesië, verklaard dat zijn soldaten voorbereid zijn op alle eventualiteiten. Hij zei dat een eenheid mariniers, voorzien van de modernste bewapening, voortdurend ontschepingsoefe ningen houden. Vliegtuigen heb ben dinsdag boven een aantal In donesische dorpen de tekst ver spreid van de rede van president Soekarno. In Djakarta oefenen en defileren militairen in veld- tenue. WEER EEN OVERVAL IN LONDEN Acht gemaskerde mannen heb ben woensdag een postauto over vallen, die op een paar honderd meter van Buckingham Palace voor een postkantoortje stond. Zij ranselden de beambten af en gingen er vandoor met aange tekende stukken ter waarde vaai ruim 15.000. gulden. Een grote hap die uit een ge leitaart in een beroofde levens middelenwinkel in Jeruzalem was genomen, heeft tot de ar restatie geleid van een jonge man wie een serie diefstallen uit huizen en winkels ten laste is gelegd. „Afdrukken" die het gebit van de snoeper in de taart had achtergelaten, duidden op grote ruimte tussen zijn tanden. Van de afdrukken in de taart werd een gipsen afgietsel ge maakt en de politie-tandarts verrichtte daarmee confronta ties met een aantal mogelijk ver dachten. Een 15-jarige viel daarbij door de mand en be kende etenswaren tot een aan zienlijk bedrag gestolen te heb ben. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is woensdag per auto uit Brussel in Den Haag teruggekeerd. Zoals gemeld, waren het de ontwikkelingen in de kwestie Nieuw-Guinea die de minister hebben doen besluiten eerder dan aanvankelijk de bedoeling was naar Den Haag terug te gaan. Minister Luns ram deel aan de debatten die deze week in de E.E.G.-ministerraad worden ge houden. Een woordvoerder van de mi nister-president heeft meege deeld dat een aantal beschik bare ministers woensdagmiddag in het kabinet van de minister president een informatief ge sprek heeft gevoerd over de stand van zaken in de kwestie- Nieuw-Guinea. Deze bespreking, waaraan dus slechts een deel van den aan het gebruik van besmet- arangeerd in verband met de terugkeer van minister Luns uit Brussel. i De bespreking heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. Een Belgische afgevaardigde in het Europese parlement, J. Dupont. heeft aan de E. E. G- commissie de vraag gesteld of zij geen maatregelen kan nemen om een einde te maken aan de wantoestanden die ontstaan door de botersmokkel van Nederland naar België en waardoor de ver houdingen tussen deze twee E. E. G.-partners volgens de Bel gische afgevaardigde meer en meer verstoord zijn geworden. Dupont verklaarde, dat Bel gië op het ogenblik zoveel boter in koelhuizen heeft opgeslagen dat er bij het begin van het vol gende zomerseizoen een over schot van ruim 6000 ton zal zijn. Dit is nog slechts een gedeelte van de hoeveelheid boter, die frauduleus uit Nederland naar België wordt uitgevoerd. Daar bij komt, dat België praktisch in de onmogelijkheid verkeert om dit overschot van 6000 ton te ex porteren en de gehele Belgische landbouweconomie dreigt dan ook verstoort te worden, aldus de Belgische afgevaardigde. De varkensstapel in Nederland wordt ernstig bedreigd door een epidemie van mond- en klauw zeer. In het gemeentelijk abat toir te Veisio zijn dinsdag 463 varkens, die door deze ziekte waren aangetast afgeslacht. De dieren waren afkomstig van het bedrijf van de heer Philipsen te Oirlo in Noord-Limburg. Voorts zijn thans nog 100 gevallen van mond- en klauwzeer bekend. Dit aantal is veel hoger dan normaal. De oorzaak van de epidemie, zo deelde de directeur van de veeartsenijkundige dienst te vens hoofdinspecteur van de volksgezondheid mede, ligt in het smokkelen van geïnfecteer de biggen uit Duitsland naar Nederland. De biggen zijn van uit Rijssen via de markt over voornamelijk het oostelijk deel van het land verspreid. „Het dinsdag j.l. door de mi nister van Landbouw en Veeteelt ingestelde vervoersverbod van varkens niet bestemd voor de slachterijen, heeft waarschijnlijk, een ramp voorkomen", aldus de directeur van de veeartsenijkun dige dienst. Varkens zijn bijzon der gevoelig voor mond. en klauwzeer. De incubatietijd be draagt vier tot vijf dagen. Wij zijn erg in spanning of het ver voersverbod snel een gunstige uitwerking zal hebben, aldus de directeur. De veeartsenijkundige dienst vraagt de medewerking van alle betrokkenen bij de ten uitvoer legging van het vervoersverbod. TIENTALLEN GEWONDEN IN PARIJS Tientallen mensen zijn dinsdag avond in Parijs gewond toen de politie charges uitvoerde om een einde te maken aan demonstra ties tegen het optreden van de O. A. S. de organisatie van het geheime leger. Deze foto, ge nomen op de Place de la Bastil le,, toont een fel gevecht tussen politic-agenten, van wie er een zijn geweer als slagwapen ge bruikt, en demonstranten. Naar woensdag uit bevoegde bronnen in de Indische plaats Belgaum verluidde is het laat ste gebied in Goa waar de Por tugezen nog verzet boden, de haven van Marmagao, enkele uren na de overgave van de hoofdstad Pandjim in handen van de Indische troepen geval len. Volgens deze bronnen hebben de Indische troepen hier vierhon derd krijgsgevangenen gemaakt en zes tanks veroverd. Tot dusver hebben de Indische troepen in totaal ongeveer 3.000 krijgsgevangenen gemaakt. Zij zullen buiten Goa worden geïn terneerd. De Indische regering heeft in tussen haar burgerlijke en mili taire ambtenaren gelast zich in Goa niet als overwinnaars te ge. dragen. Uit bevoegde Indische bron wordt gemeld, dat de ambte naren. die onder het Portugese bestuur werkzaam waren, zullen worden gehandhaafd. De grens tussen India en Goa is nog niet opengesteld. Verschei dene verslaggevers, die in Bel gaum hun toelating tot het vroe gere Portugese gebied afwach ten, ontvingen woensdag bericht, dat het niet waarschijnlijk was, dat zij de eerstvolgende vijf of zes dagen de grens zouden mo gen overschrijden. Men is inmiddels begonnen aan het herstel van de telegraafver bindingen tussen Pandjim en Bombay. Uit Lissabon wordt gemeld dat de Portugese nationale radio woensdag heeft omge roepen dat in de steden Vasco da Gama. ten zuiden van Pand jim, en Marmagao nog hevig gevochten wordt. Dit bericht zou afkomstig zijn van een schip in de haven van Mar magao. De radio zei dat „vanaf het schip dat deze boodschap heeft uitgezonden, kon worden waar genomen dat bij gevechten van man tegen man de Indiërs snel werden verslagen". „Duizenden Indische soldaten, gesteund door Sherman tanks en vliegtuigen, worden ingezet tegen deze twee Portugese posities die vastbe raden weerstand bieden", aldus de radio. De Indische marine was niet in staat op de Portu gezen te vuren omdat het ga- vaar bestond dat de eigen troe pen geraakt werden. De Indische marine heeft gepoogd in Mar magao mariniers aan land te zetten om de Portugezen in de rug aan te vallen. De landings- boten werden echter tot zinken gebracht en de weinige mariniers die aan land kwamen werden door de Portugezen neerge schoten, aldus de radio. Een Indische woordvoerder in Nieuw Delhi heeft woensdag gezegd dat de toestand in Goa „snel normaal wordt en dat van dit ogenblik af geen weerstand meer geboden wordt". De Indische militaire gouver neur, genei'aal-majoor Kennetn Candeth, heeft woensdag de Por tugese Nationale Overzeese Bank gesloten, hangende een onder zoek naar de zaken van deze bank door de Indische reserve bank. De Indische roepia en de Portugese escudo zullen beiden als wettig betaalmiddel gelden. Er is een begin gemaakt met het herstel van de radio-, tele graaf- en telefoonverbindingen en van andere openbare nutsbe drijven. Een Indische woordvoerder in Belgaum heeft woensdag ge zegd dat de laatste haard van Portugees verzet, de havenstad Marmagao, in handen van de Indische troepen is. Er zijn reeds meer dan 3500 Portugese soldaten krijgsgevangen ge maakt. Deze worden in 'n kamp buiten Goa, waar de bij het be gin van de strijd reeds krijgsge vangen soldaten verblijven, ge ïnterneerd. De grens tussen In dia en Goa is nog steeds geslo ten. Volgens waarnemers in Nieuw Delhi schijnt de Indische rege ring moeite te doen de inwoners van Goa ervan te overtuigen dat de Christelijke godsdienst (40% van de bevolking is Rooms- Katholiek) zal worden geëerbie digd en dat de Portugese taal in gebruik zal blijven. Goa zal als een aparte een heid direct onder de centrale Indische regering vallen totdat het parlemen formeel de inlij ving van het gebied bij India heeft aangenomen. De besprekingen tussen de Kongolese premier Adoela en de Katangaanse leider, Tsjombe, over het geschil tussen Katanga en de centrale Kongolese rege ring, zijn woensdagochtend in Kitona begonnen, zo deelde een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad mede. De onderhandelingen worden gevoerd in de gebouwen van het ziekenhuis van de basis Kitona, zwaar bewaakt door veiligheids politie van de Verenigde Naties en Amerikaanse rechercheurs. Van Kongolese zijde wordt, behalve door premier Adoela, aan de besprekingen deel geno men door de minister van Bui tenlandse Zaken, Bomboko, mi nister van Binnenlandse Zaken Gbenje en de minister van Justi tie, Mwamba. President Tjombe is vergezeld van vice-president en minister van Financiën van Katanga, Kibwe, zijn vertegen woordiger in Brussel. Odilon Mwanda en een van zijn naaste medewerkers, Meli. Gisternacht zijn in het cen trum van "Parijs vijf kneedbom men. zoals veelvuldig door het geheime leger worden geplaatst, tot ontploffing gekomen, waar door zes mensen verwondingen opliepen. Een zesde bom werd voor het gebouw van de com munistische partij in een der voorsteden gevonden, vóórdat de lading ontplofte. In een an dere voorstad werd de woning van een Gaullistische afgevaar digde door een explosie zwaar beschadigd. DRAMATISCHE DOOD VAN OUDE SJEIK Een vierduizendtal Bedoeïen desjeiks ten grave gedragen, die de leeftijd van 106 jaar had be reikt en negentien vrouwen had overleefd. Hij genoot grote faam als kenner van Bedoeïenen-tra dities en als onvermoeid wande laar die in één dag wel een zevenvoudige zólenlaag onder zijn sandalen kon verslijten. Op de dag van zijn dood stond hij plotseling' op in zijn tent, een indrukwekkende, witgebaar- de figuur, en verklaarde plech tig ten overstaan van zijn fami lieleden en bezoekers: ..Ik voel met absolute zekerheid dat mijn tijd gekomen is om naar een betere wereld over te gaan. Voor ik dat doe, wil ik mijn blikken voor de laatste maal over mijn kudden en velden laten weiden. Niemand mag zich bewegen". Hij schreed de tent uit en de aanwezigen verroerden zich niet. Een uur later vond men de sjeik, met zijn rug tegen een oude olijfboom gezeten, de ogen ge sloten. Hij was dood. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij hebben onlangs toegestemd in een verhoging van de detail- handelsmarge op consumptie- melk met ƒ0,25 per 100 liter over de jaren 1961 en 1962, zulks met het oog op de ongunstige rentabiliteitsonwikkeling in de betrokken sector. Deze toestemming brengt me de. dat met ingang van 31 december 1961 de verbruikers- prijzen voor gepasteuriseerde melk en karnemelk, zowel los als in literflessen, alsmede voor gesteriliseerde melk gedurende een haif jaar met één cent per liter mogen worden verhoogd. Deze prijzen zullen niet mo gen worden verhoogd in die ge bieden, waar reeds in de loop van 1961 prijsverhogingen voor deze soorten melk werden door gevoerd. Dit laatste betekent, dat o.m. in de niet-gesaneerde gebieden van West-Nederland, waar de prijzen per 2 juli 1961 reeds met één cent per liter werden verhoogd, deze thans ongewijzigd moeten blijven. Er van uitgaande dat ook in Amsterdam deze regeling nauw gezet zal worden gevolgd is te gelijkertijd de prijzenbeschik- king consumptie- en karnemelk Amsterdam 1961 ingetrokken. De premier van de Australi sche regering, Menzies, heeft woensdag in verband met de onlangs gehouden verkiezingen, waarbij de regeringscoalitie van liberalen en agrariërs slechts een meerderheid van één zetel in het parlement verwierf, ver klaard, dat zijn regering haar politiek van stabiliteit en natio nale ontwikkeling zal voortzet ten. Wij zullen de grootste aan dacht besteden aan vraagstuk ken die verband houden met de onderhandelingen over een ge-' meenschappelijke markt, met het doel onze agrarische indu strie veilig te stellen, aldus Menzies. De onafhankelijke kandidaat Turbull veroverde woensdag de vijfde zetel voor Tasmanië in het Hogerhuis. Hierdoor kan de regering dit huis niet meer naar haar hand zetten. De toestand van Kennedy senior President Kennedy heeft gis teren met zijn beide broers een bezoek gebracht aan Kennedy senior, die, zoals is gemeld, ge troffen is door een hersenbloe ding. De vader van de Ameri kaanse president Joseph Ken nedy, is .gedeeltelijk verlamd en heeft zijn spraakvermogen ver loren. i 1 De Portugese gouverneur- generaal van Goa, generaal Vas- salo e Silva, is veilig in Indische handen, zo heeft hef ministerie van Defensie in Nieuw Delhi woensdag meegedeeld. De gouverneur werd volgens het ministerie in een huis in Marmagoa aangetroffen. Hij wordt met de „aan zijn positie verschuldigde achting en be leefdheid" behandeld. VEEL BEWOLKING De aanvoer van zachtere lucht over de Noordzee hield woensdag aan. Woensdagavond was de tem peratuur in ons land dan ook op de meeste plaatsen tot boven het vriespunt opgelopen. Ook van daag blijft de aanvoer van de zachte lucht voortduren. Daarin komt veel bewolking en plaat- DONDERDAG 21 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.15 1.26 Temeuzen 1.50 2.01 Hansweert 2.30 2.41 Walsoorden 2.40 2.51 VRIJDAG 22 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 1.56 2.31 3.11 3.21 2.08 2.43 3.23 3.33 selijk mist of motregen voor. De wind zal wat toenemen en gaat zwak tot matig uit het noord westen waaien. De temperaturen zullen langzaam nog wat stijgen, behalve in de kustgebieden. medegedeeld door het K.N.M.I.i geldig tot donderdagavond. Noordwesten wind Veel bewolking met hier daar enige motregen of mist. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Langzame verdere stijging van de temperatuur, uitgezonderd in de kuststrook. ZON MAAN op onder op onder Dec. 21 8.46 16.30 16.35 7.43 22 8.46 16.31 17.22 8.42 23 8.47 16.31 18.16 9.33 24 8.47 16.32 19.15 10.16 25 8.48 16.32 20.17 10.51 26 8.48 16.33 21.19 11.21

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1