LIGA De Indische inval in Goa, Dioe en Daman De strijd in Elisabethstad De circusbrand in Rio de Janeiro DINSDAG 19 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5477 EERSTE BLAD Soekamo te Djogjakarta aangekomen Veiligheidsraad over Portugese enclaves. COMMENTAREN OP INDIASE AANVAL Indonesië en de aanval op de Portugese enclaves Politie op post bij Indiase ambassade NASUTION OVER NIEUW-GUINEA ADENAEUR OVER BERLIJN, KONGO EN GOA WARME TRUIEN VESTEN WOLLEN MUTSEN Fa. Ramm3loo DE STRIJD IN KATANGA PERSCONFERENTIE VAN TSJOMBE IJspret viert hoogtij ONTMOETING TSJOMBE-ADOELA IN KITONA ZUID-VIETNAM Verkouden Kennedy naar huis HET WEER Weinig wind. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Franke rin? bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et Verschflnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P J van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pW advertentie f 2,40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties l: 5 regels f 1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Be Indische troepen, die de Portugese enclaves in India Goa, Dioe, en Daman ztfn l>innengi> i alen, waren maandag, met stewn van de Indische lucht macht, tot op 13 kilometer van Pandjim, de hoofdstad van Goa, gevorderd, terwijl Dioe en Da- iKfan bezet werden. Van betrouwbare zijde werd te Belgaum, in West-India, verno men dat de operaties thans zijn gestaakt, om de Indische troe- pea in staat te stellen hun ter- ■etawinst te consolideren. De President Soekarno is maan dag aangekomen te Djogjakarta, waar hij heden een massa-bijeen komst zal toespreken in verband met de kwestie Nieuw-Guinea. De stafchefs van de strijdkrach ten hebben zich-voor overleg met Soekarno eveneens naar Djog jakarta begeven. strijd zal heden worden voort gezet. De Indische aanval is maan dag, kort na middernacht plaat selijke tijd d.i. zondagavond Nederlandse tijd begonnen. Zes steden van Goa zijn door de Indiërs bezet. Er wordt gevoch ten om een zevende plaats. Pon- da, da aan de weg naar Pand- jim ligt. Het ter hoogte van Goa ge legen eiland Andjidif is door In dische marine-eenheden bezet. Het 2.434 ton metende Portu gese fregat „Alfonso de Albu querque" is door Indische oor logschepen in een gevecht ter hoogte va nde kust van Karwar, Zuid-Goa", tot zinken gebracht. De zes door de Indische troepen in Goa veroverde plaatsen zijn Sanqualim, Bocholim, Assono- ra, Mapuca, Millin en Collem. De veroveringen zijn van In dische zijde gemeld. De juistheid van enkele ervan wordt door de Portugezen betwist. Er bestaat nog geen algemene indruk van de aan weerzijden gevallen slachtoffers. Volgens niet-officiële berichten hebben de Portugezen^ krachtige tegen- 'trekt en onderhandelingen bë gint met Portugal. Het ontwerp bevat geen recht- Pandjim, de hoofdstad van Goa. Speciaal rondom het aan deze weg gelegen Ponda schijnt he vig gevochten te zijn. Gemeld wordt dat de Portugese militai ren hier langzaam terugwijken voor de grote overmacht, waar zij tegenover zijn gesteld. Vernomen wordt dat goed be wapende Portugese troepen zich op een afstand van verscheidene kilometers van Pandjim in stel lingen, die in een halve cirkel zijn gelegen, hebben ingegraven. De Portugezen schijnen hier hun hoofdmacht te hebben sa mengetrokken om zo krachtig mogelijke tegenstand te bieden aan de uit de oostelijke front- sector naderende voornaamste colonne der binnengevallen In dische troepen. De Veiligheidsraad der V. N. heeft maandag een Portugese klacht dat India agressie tegen de enclaves Goa, Daman en Dioe pleegt, in behandeling genomen. Naar verluidt wordt in een Amerikaanse ontwerp-resolutie het Indische optreden betreurd en gevraagd dat de Indische re gering haar strijdkrachten terug stand geboden langs de weg naar De „New York Times" heeft gisteren de Indiase aanval op de Portugese enclaves in krachtige bewoordingen veroordeeld. Het blad betoogt dat de actie niet bepaald in overeenstemming is met de leer van geweldloosheid van wijlen Gandhi, wiens naaste medewerker premier Nehroe eens was. De redenen die Nehroe voor het optreden van India heeft opgesomd, acht het blad niet overtuigend. Aan de andere kan vindt de ..New York Times" de Portu gese stelling, dat de nederzettin gen een provincie van Portugal vormen, niet houdbaar. Het blad acht het duidelijk dat de encla ves koloniën zijn ,die Portugal toch, evenals zijn bezittingen in Afrika, vroeg of laat zou moe- tem loslaten. Het blad meent echter dat het mogelijk was ge weest om via een redelijke tus senweg tot een beëindiging van het Portugese bewind te komen. In dit verband wijst de „New York Times" op het geschil tus- semt Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea. Het htad is van oordeel dat in dit «eval een vreedzame regeling mogelijk is op basis van de zelf beschikking, die door Nederland is toegezegd. In gezaghebbende Franse kringen te Parijs heeft men gis teren uiting gegeven aan zijn verbazing en leedwezen over de gewapende actie van India tegen de Portugese enclaves. Volgens hen huldigt Frankrijk steeds de opvatting, dat geschillen tussen staten met vreedzame middelen moeten worden geregeld. De Britse hoge commissaris in Nieuw Delhi heeft gisterochtend op instructie van zijn regering tegenover premier Nehroe uiting gegeven aan het leedwezen van t&igeland over het gebruik van geweld door India. Indonesië heeft zijn instem ming betuigd met de Indiase ge wapende actie tegen de drie Portugese enclaves. De woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Harsono, zeide o.a., dat India een vrede lievend land is, dat gedwongen wordt, geweld te gebruiken, maar met het kolonialisme is geen compromis mogelijk, aldus Har sono. Indien het duidelijk wordt, dat een koloniale macht geen voetbreed wil wijken moet naar alle middelen worden gegrepen om klaarheid in de situatie te verkrijgen, aldus deze woord voerder. Reuter voegt hieraan toe: Het gebruik van geweld door I "lia geschiedt aan de voor avond van president Soekarno's „bevel" voor de „bevrijding" van West Nieuw-Guinea. TWEE KINDEKEN VERDRONKEN In de buurtschap 's-Heeren- broek (gemeente IJsselmuiden) zondagmiddag het vijfjarig dochtertje en het zesjarig zoontje van de familie H. Riezenbos na- hij de ouderlijke woning door het ijs gezakt en verdronken. De beide kinderen hadden zich op het ijs van een diepe sloot ge waagd, welk ijs nog van onvol doende sterkte was. Toen de kin deren werden gevonden, bleken 31 reeds te zijn overleden. streekse veroordeling van de In dische actie, daar men van mo- Het eiland Timor is deels In- donesisch- en deels Portugees gebied, maai' Indonesië eist het Portugese deel niet op. De Indo nesiërs zeggen dat zij bij hun gebied alleen datgene willen voe gen wat vroeger het gebied van Nederlands-I ndië vormde. Niettemin hebben Indonesische voormannen in het verleden be dekte waarschuwingen geuit dat Portugal zich dient te realiseren, dat het in het nieuwe Azië een koloniale macht is- In Indonesië bestaan ook organisaties voor een „vrij Timor" Sinds gisternacht staat bij de Indiase ambassade aan de Bui- tenrustweg in Den Haag een po litieagent op post. De Indiase ambassadeur heeft in verband met de gebeurtenissen in Goa via het ministerie van Buiten landse Zaken tot de Haagse po litie het verzoek gericht een post bij de ambassade te plaatsen. val door een Sowjet-veto zou worden getroffen. Op een militair herdenkings feest te Soerabaja heeft de Indo nesische minister van Defensie en chef van de legerstaf, gene raal Nasution, zondagavond ge sproken over de taak van het leger in het geval president Soe karno bevel geeft, West Nieuw- Guinea te „bevrijden". Hij zei, dat Soekarno op het punt staat, dit te doen. „Het is aldus Na sution hvel duidelijk, dat onze taak dan zwaarder zal zijn dan ooit tevoren. Wij moeten gereed zijn om West-Irian te bevrijden van de Nederlanders. Ik ver trouw er op dat wij allen, en in het bijzonder de krijgsmacht, in staat zullen zijn, de komende op dracht uit te voeren". Bondskanselier Adenauer heeft op een bijeenkomst van Chris- ten-Demcoratische journalisten gepleit voor onderhandelingen over Berlijn en zijn leedwezen uitgesproken over de tegenstel ling tussen de Westelijke mo gendheden die ten aanzien van dit punt op de conferenties in Parijs aan de dag is getreden. Adenauer verweet tegelijkertijd de Sowjet-Unie dat zij door een nota-oorlog de sfeer voor even tuele onderhandelingen vergif tigt. Berlijn moet uit de onzeker heid worden gehaald, zei hij. Voorwaafde voor onderhandelin gen tussen Oost en West is ech ter volgens hem een gunstige atmosfeer, waarbij het „op drie a vier weken" niet aankomt. De hele narigheid was destijds begonnen met de ontruiming in 1945 door de geallieerde troepen van het overige door hen bezette gebied. De geallieerden hadden toen verzuimd de vrije verbin dingsweg met Berlijn door een verdrag met de Sowjet-Unie te waarborgen, aldus Adenauer. Hij voegde er aan toe dat de Berlijn- se kwestie op den duur niet van die der hereniging van Duits land logemaakt kan blijven. Bij zijn onderhoud met president Kennedy had hij er mee inge stemd dat het Westen althans voorlopig naar onderhandelingen met Moskou alleen over Berlijn zou streven. De hereniging hing van een algemene ontspanning af die op het ogenblik in de ver houding met de Sowjet-Unie ech ter niet denkbaar was. Adenauer zei nog over het op treden van de V. N. in Kongo dat dit moeilijk te begrijpen was. De bondskanselier heeft het optreden van India in Goa een onberaden stap genoemd. De mensen weten nu niet meer wat zij moeten denken van India's vredespolitiek, zo zei hij op een bijeenkomst van journalisten. (Advertentie) eh Westkolkstraat 38 Telefoon 2606 - Terneuzen De strqd in in Katanga schijnt ten gunste van de V. N.-troepen beslist te worden. Nog steeds worden echter hardnekkige ge vechten gemeld. Foto: Katangaanse militairen in dekking achter struikgewas. Zweedse Saabs en Indiase Canberra's hebben maandag ochtend het hoofdkwartier van de Union Minière, aan de rand van de Katangaapsa hoofdstad Elisabetlistad, herhaaldelijk met raketten aangevallen. Tegelijk trokken - patrouilles van de V. N. het centrum van de stad binnen om cte laatste verzetshaanden van de Katan- ganen op te ruimen. De actie tegen het hoofdkwar tier van de Union Minière was volgens de V. N. bedoeld om Katangaanse militairen die van uit dit gebouw zouden opereren, buiten gevecht te stellen. De Union Minière heeft echter ver klaard, dat zich geen militairen in het hoofdkwartier bevonden. President Tsjombe heeft zon dagavond op een persconferen tie in zijn ambtswoning te Eli sabethstad verklaard, dat Ethio pische miliairen van de V. N. in de Katangaanse hoofdstad zich schudig maken aan plundering en dat zij alles vernielen, wat zij niet kunnen meenemen. De Ethiopiërs hadden voorts Guil- laume Derricks, een hoge func tionaris van de Union Minière, en een bediende vermoord. Volgens Tsjiombe z?jn de V. N.-militairen in plaats van „vredesapostelen", „oorlogsmis dadigers" geworden. Hij hoopte dat de betrokkenen hiervoor nog eens terecht zullen staan. Hij deelde mee dat Katan gaanse troepen een spoorweg tunnel in de stad hebben her- Volgens het Medisch Instituut is het aantal slachtoffers van de brand in he circus te Niteroi ge stegen tot meer dan 300 doden en enkele honderden gewonden. De oorzaak van de ramp, de grootste in de geschiedenis van Brazilië, staat nog niet vast. Men acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat een vonk uit een lo comotief op het licht ontvlambare nylon van de circustent is te recht gekomen. Volgens het hoofd van de brandweer zou van brandstich ting sprake zijn geweest. Volgens de artsen is er voor het grootste gedeelte van de 200 gewonden weinig kans dat zij hun verwondingen zullen over leven. Gouverneur Pecanha, die de reddingswerkzaamheden leidt, heeft herhaalde verzoeken ge daan om artsen, verplegend per soneel, bloeddonors en medicij nen. Een groot probleem is het be graven van de slachtoffers omdat er op de begraafplaatsen van de stad niet voldoende ruimte is. Voorlopig heeft men een groot aantal doden in het lijkenhuis van de politie ondergebracht. Aangezien hier slechts 'plaats is voor negen doden heeft men de lichamen op elkander moeten stapelen. De politie arresteerde een aan tal plunderaars, die zich niet ont zagen de slachtoffers van hun bezittingen te ontdoen. De eigenaar van het circus, Danilo Stevanowitsj, verklaarde dat de brand door misdadige ele menten was gesticht. „Men had mij al sedert twee dagen ge dreigd de tent in brand te zullen steken. Velen waren teleurge steld omdat zij geen toegangs kaart hadden kunnen bemachti gen", aldus de circusdirecteur. Deze- brand was de derde waar door het circus werd getroffen. De beide vorige keren vielen er geen slachtoffers. Het jpiste aantal slachtoffers van de circusbrand in Niteroi in Brazilië is nog niet bekend. Een schatting is moeilijk te maken omdat de gewonden over ver scheidene ziekenhuizen zijn ver spreid en talrijke aan hun ver wondingen bezwijken, maar het staat wel vast dat meer dan 350 mensen de dood hebben gevon den n. Honderden hebben hun leven te danken aan een olifant. Het machtige dier, dol geworden door de hitte van het vuur, ver brak zijn ketenen en stormde door het tentdoek heen. Velen konden door dit gat ontvluchten. overd na zestig V. N.-militairen te hebben gedood. Ook hadden zij een vliegtuig van de V. N. van het type Globemaster bij Jadostad vernietigd, waarbij vele V. N.-militairen om het leven waren gekomen. Terwijl de Katangaanse lei der sprak kwamen op enkele honderden meters van zijn resi dentie mortiergranaten terecht. Na de persconferentie kwamen twee Zweedse Saab-straaljagers over, die het nabijgelegen hoofd kantoor van de Union Minière met boordwapens en raketten bestookten, waardoor het ge bouw in brand geraakte. De Amerikaanse ambassadeur Edmund Gullion is maandag ochtend per vliegtuig naar Eli sabethstad vertrokken waar hij president Tsjombe aan boord zal nemen voor een ontmoeting met de Kongolese premier Cy- rille Adoela in Kitona. Een woorvoerder van de Ame rikaanse ambassade verklaarde later, dat het vliegtuig was ver trokken met bestemming Ndola, in Noord-Rhodesia, of naar Elï- jsabethstad zelf, om president j Tsjombe aan boord te nemen. Kitona, de vroegere Belgische I basis, die thans door Nigeriaan- !se V. N.-troepen is bezet, is vast gesteld als plaats waar beide Kongolese staatslieden eikander zullen ontmoeten. Volgens de woorvoerder had Adoela zich zondagavond in een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur bereid verklaard tot oen bespreking met Tsjom be. De aanwezigheid van Gullion bij de besprekingen heeft ten doel om aan de ontmoeting een sfeer van veiligheid te geven. Hij treedt niet op als bemidde laar in de besprekingen, aldus de woordvoerder. Premier Adoela was zondag-- avond uit Boekavoe. hoofdstad van d'e provincie Kivoe, terug gekeerd in Leopoldstad, waar hij onmiddellijk in bespreking ging met zijn adviseurs en met vertegenwoordigers van de Ver. Naties. (Advertentie.! Bij gevechten tussen Zuidviat- namese regeringstroepen en communistische guerillastrijders zijn 105 communisten gesneu veld, aldus een regeringscom muniqué, maandag in Saigon uitgegeven. Aan regeringszijde sneuvelden vier man. De ge vechten werden geleverd tussen 13 en 15 december. (Advertentie.) 4> - mmx< President Kennedy en zijn echtgenote hebben het bezoek, dat zij het afgelopen weekeinde aan Caracas en Bogota hebben I gebracht, beëindigd en zijn maan-1 dagochtend naar Washington teruggekeerd. De president lijdt aan een zware verkoudheid. Daarom heeft hij besloten op de terug weg van zijn bezoeken aan Vene zuela en Columbia een dag over te blijven te Palm Beach in Flo rida, alvorens naar Washington terug te keren. Donderdag moet de president zich naar Bermuda begeven voor een gedachtewisseling met pre mier MacMillan van Engeland. PiMlp. Krachtige Kost voor het Kind! Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum maartdag boven West-Duitsland werd aan getroffen, beheerst het weer ook in ons land. Het zal ons vandaag weer overwegend zonnig en droog weer brengen. Overdag komt op de meeste plaatsen lich te vorst voor. Daarbij wordt wei nig wind verwacht, medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot dinsdagavond. Weinig verandering. Droog en op de meeste plaat sen overwegend zonnig weer met lichte vorst en zwakke wind. DINSDAG 19 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 20 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.36 0.11 0.51 1.01 n.m. 11.56 12.31 1.11 1.21 DECEMBER v.m. n.m. 0.28 1.03 1.43 1.53 12.46 1.21 2.01 2.11 ZON op onder Dec. 19 8.45 16.29 15.18 20 8.45 16.30 15.53 21 8.46 16.30 16.35 8.46 16.31 MAAN op onder 22 17.22 23 8.47 16.31 18.16 5.27 6.38 7.43 8.42 9.33

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1